RIJN van Hermensz Rembrandt (1606-1669)
Archanioł Rafael opuszczający rodzinę Tobiasza, stan II (4), 1641-47 r.
akwaforta, sucha igła/papier, 10,4 x 15,5 cm (zadruk)
sygnowany na płycie u dołu: 'Rembrandt f. 1641'
wymiary arkusza: 11,4 x 16,9 cm
kompozycja odbita na papierze ze znakiem wodnym przedstawiającym bazyliszka (używany przez Rembrandta w dwóch wariantach między rokiem 1641 a 1647, por. Erik Hinterding, Rembrandt as an Etcher, Catalogue of Watermarks, hasło: "Basilisk")
cena wywoławcza: Wykup abonament
Kobieta w drzwiach rozmawiająca z mężczyzną i dziećmi [Nauczyciel / Lirnik korbowy], 1641
Akwaforta z retuszowanej oryginalnej płyty Rembrandta (odbitka z lat 1807-1826), papier czerpany; wym.: 950 x 630 mm; grafika przycięta do kompozycji. Do grafiki dołączona obszerna ekspertyza autorstwa Krzysztofa Krużla z 2000 roku.
Akwaforta; XX-wieczna odbitka z oryginalnej płyty Rembrandta, wykonana dla ekskluzywnego czasopisma "Byblis. Miroir des arts du livre et de l`estampe"; zamieszczono ja w roczniku VIII [Paris 1929], zeszyt 29; płyta znajdowała się wówczas w kolekcji M. Alvin-Beaumonta; w 1993 płytę kupiło muzeum Rembrandthuis w Amsterdamie; komp.: 153 x 135 mm; karty: 283 x 200 mm; sygn. w obrębie kompozycji: Rembrandt f. 1626; odbitkę dołączono do luksusowej wersji zeszytu wiosennego, przeznaczonego dla najbardziej zasłużonych prenumeratorów; num. odbitki oł. l.d.: 3/100 (było jeszcze pięć egzemplarzy numerowanych cyframi rzymskimi. Praca Rembrandta opisana: Bartsch 91, Hind 147.
akwaforta, papier żeberkowy;
24 x 16,2 cm (wymiar arkusza), 17 x 13,5 cm (wymiar odbicia);
sygn. i dat. u dołu.: Rembrandt f/ 1636 - odbitka późniejsza, pocz. XX w.?
Abraham wypędzający Hagar i Ismaela, 1637
Akwaforta, sucha igła;
wym. pł.: 125 x 95 mm (plansza: 133 x 107 mm);
sygn. pł. p.g.: Rembrandt/f 1637;
widoczny fragment filigranu z herbem Ravensburga (zob. K. Krużel, s. 255-256, poz. 156).
Lit.: Hind 149; Bartsch 30, Boon 133, K. Krużel, "Rembrandt van Rijn", Kraków 2006, s. 69-70, poz. 17.
Odbitka z połowy XVII wieku. Rembrandt wytrawił płytę zbyt płytko, z tego powodu wprowadził wiele poprawek suchą igłą. Grafika nie posiada stanów. Różnice pomiędzy odbitkami stanowi stopień wytarcia suchej igły. Wyraziste odbitki są bardzo rzadkie. Płyta zaginęła, po raz ostatni odnotowano ją w inwentarzu Clementa de Jonghe z 1679. Odbitki Basanowskie nie istnieją. Bardzo rzadka, oryginalna odbitka grafiki arcymistrza.
Akwaforta, sucha igła, rylec; odbitka na papierze żeberkowym, z retuszowanej płyty; wym.: 82 x 158 mm; sygn. i dat. na pł. l.d.: Rembrand f. 1658; stan III (wg. Ch. White, K. Boon, Rembrandt van Rijn, t. XVIII, XIX)
Uczony w swojej pracownik (Faust), ok. 1652
Akwaforta, sucha igła, rylec;
wym.: 211 x 162 mm;
fragment filigranu z motywem winogron; stan III/XVIII w. Jedna z najbardziej interesujących grafik Rembrandta; przedstawia uczonego alchemika utożsamianego z Johannem Faustem (który miał studiować magię i czarnoksięstwo w Krakowie). Lit.: Bartsch 270; K. Krużel, "Rembrandt van Rijn", Kraków 2006, s. 228-231.
WSKRZESZENIE ŁAZARZA, ok. 1632
(odbitka 2. poł. XVIII w. (?), stan III, contre épreuve)
Akwaforta i sucha igła; 37,1 x 25,9 cm
Sygnowana na płycie: RHL. v Ryn f.
Akwaforta, sucha igła, rylec;
wym.: 211 x 162 mm; fragment filigranu z motywem winogron; stan III/XVIII w.
Św.Hieronim modlący się (1632)
sygn. dat. na płycie p.d.
(odbitka późniejsza)
akwaforta
10.8x8