1 zł
2 600 000 zł

MATEJKO Jan (1838 Kraków - 1893 Kraków)

SIEDZĄCY MĘŻCZYZNA - SZKIC DO OBRAZU KONRAD WALLENROD (?)

ołówek/papier,
14,7 x 16,5 cm (w świetle passe - partout)

cena wywoławcza: Wykup abonament

Stańczyk

Litografia;
wym. komp. 285 x 252 mm;
wym. ark.: 360 x 265 mm;
sygn. pł. w obrębie kompozycji: JM rp 1881. Grafika pochodzi z "Albumu na korzyść pogorzelców Stryja", nakł. Księgarni J. Żupańskiego i K. Heumanna, Kraków 1886.

Stańczyk, 1881

Litografia;
wym. komp.: 300 x 340 mm (plansza 590 x 435 mm);
sygn. pł. p.d. JM RP 1881. Praca po konserwacji. Grafika z "Teki Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903 (nakład 120 egz.). Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Ossolineum 1994, s. 189-190, poz. 5.

ARCHANIOŁ MICHAŁ ZWYCIĘŻAJĄCY SZATANA, 1887 R.

ołówek/papier,
15 x 9,5 cm
sygnowany i datowany l. śr.: `JM | r. p. 1887`

Portret Antoniego Serafińskiego

olej, karton naklejony na tekturę,
46,5 x 38,5 cm;
z prawej u dołu monogram artysty: JM/rp 1872
na odwrocie nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie z 1950 (nr 10) oraz nalepka z nr. 6 odręcznie zmieniona na nr 1

Studium postaci

z czasów Zygmunta Starego, 1871;
ołówek, papier,
12,4 x 8,7 cm (w świetle oprawy);
sygn z prawej: monogramem wiązanym JM / rp. 1871

Szkic głowy żebraka w kapturze, 1870

ołówek, papier,
sygn u dołu: monogramem wiązanym JM rp 1870
(arkusz przerwany w górnych narożach)

Postać Krzyżaka, 1864

ołówek, papier,
12 x 8,7 cm (w świetle oprawy);
sygn z prawej: monogramem wiązanym JM / rp 1864
(arkusz zaplamiony)

Studium rzeźby gotyckiej

ołówek, papier,
14,5 x 8,5 cm (w świetle oprawy);
sygn p.d.: monogram wiązany JM

Szkic sceny historycznej

na drugiej stronie leżąca postać męska
ołówek, papier, 17 x 23,5 cm;
sygn. p. d.: JM ( monogram wiązany)

ZAMORDOWANIE DIABELSKIE KRÓLA HERODA, 1878

Rysunek ołówkiem, papier; 20,5 x 25,5 cm
Sygnowany p.d. (sygn. wiązana, ołów.): JM;
p.d. (atramentem): Kraków 1878;
poniżej wzdłuż dolnej krawędzi napis ołówkiem: "prze (dstawi)?one zamordowanie dyabelskie Króla Heroda"
Na odwrocie nalepka papierowa: TOW. PRZYJ. SZTUK PIĘKN. W KRAKOWIE |Autor: Matejko J. | Tytuł dzieła: "Zamordowanie djabelskie | Rodzaj dzieła: Króla Heroda" | Podpis autora: rys. oł. oraz odręczny napis ołówkiem: Prof. Romaniszyn | Stani..a B4

ŚWIĘTY STANISŁAW KARCźCY BOLESŁAWA ŚMIAŁEGO, 1877 R.

olej/deska, 35 x 47 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Jan Matejko r.p. 1877`
na odwrocie (na desce) stemple składu z artykułami malarskimi: `13 1 18` i `A. Chramosta / Zür Stadt Düsseldorf / Wien KärntnerStrasse 20`
WYSTAWIANY: TPSP Kraków, 1877 r.; - TZSP Warszawa, 1877 r.; - Sala Ratuszowa Warszawa, 1878 r. - Grand Palais Paryż, 1921 r.

PORTRET MĘŻCZYZNY, 1863 R.

ołówek/papier, 15,5 x 10 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p. d.: `JM 1863 r.p.` oraz l. d.: `Szichmatow=Mynkewskoj | renegat`

Szkic do kompozycji - Kazimierz Wielki

ołówek, papier
19,7 x 9,5 cm (w świetle oprawy)
napis autorski u dołu z prawej: do Kazim: Wielkiego;
sygn. p. d.: JM / 1869 r.p.

Stefan Batory

ołówek, papier
21,2 x 12,2 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JM (ołówkiem);
u dołu z prawej napisy autorskie: Stefan / Batory .- / w czasie / Krotkotrwałego / pokoju

Drzewa w sadzie

sygn. p.d.
ołówek, karton
19x27.5 (w świetle passe-partout)

Pan Herakliusz Borek

ołówek, papier
12,2 x 8 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JM;
opisy autorskie z prawej: Bieniasz (?)/ Heliodor, u dołu z prawej: pan Herakliusz / Borek / deputat szlachecki / ... (dalej nieczytelne)

Scena historyczna

ołówek, papier
11,5 x 8,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. d.: JM

PORTRET MARII STRZELECKIEJ, ok. 1870

olej, płótno,
51 x 38 cm
na odwrocie płótna napis ołówkiem (?): Marya Strzelecka. Na krośnie atramentem: Marya Strzelecka.

liczba obiektów: 265