1 zł
2 600 000 zł

AXENTOWICZ Teodor (1859 - 1938)

Portret dziewczynki z koszem

pastel/papier, 77 x 47 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.śr.: `T.Axentowicz`

Estymacja: 45 000 - 60 000 zł

cena wywoławcza: Wykup abonament

Portret, 1914 lub 1919

litografia / papier, 19 x 23 cm.
dar rodziny

Żółte róże

pastel, akwarela, papier;
48,5 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: T. Axentowicz

Starość i młodość

pastel, karton; 62 x 46,5 cm
sygn. p.d. T.axentowicz

Estymacja: 70000 - 90000 PLN

Dziewczyna i lirnik

olej, tektura; 45 x 34,5 cm
sygn. l.d. T. Axentowicz

Estymacja: 32000-35000 PLN

W ogrodzie - Portret córek artysty, ok. 1925

olej, płótno; 57,5 x 77,5 cm;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret dziewczyny

pastel, papier, 59 x 47 cm,
sygn. p.d.: T Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

pastel, akwarela, papier,
96,5 × 65,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: T.Axentowicz

Estymacja: 130 000 - 140 000 zł

Portret

pastel/papier, 100 x 70 cm
sygnowany p.śr.: `T.axentowicz`

Odwrocie:
papierowa naklejka wystawowa z opisem obrazu oraz numerem `175` z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

Literatura:
katalog wystawy pośmiertnej "Teodor Axentowicz", poz. nr 175

Wystawiany: wystawa pośmiertna obrazów Teodora Axentowicza, TPSP w Krakowie, 30 grudnia 1938 - 2 lutego 1939 r.

na wystawie pośmiertnej 1938 - 1939 roku obraz był opisany jako własność dr Adama Mirockiego

Estymacja 40 000 - 60 000 zł

Starość i młodość

pastel, papier, 49 x 69 cm
sygn. u dołu: T.Axentowicz

estymacja: 22000 - 27000 zł

Dziewczynka w krakowskim stroju

ołówek/papier, 21,5 x13 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.g.: `T. axentowicz`

Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

Zamyślona

pastel, papier na tekturze, 70 x 50 cm
sygn. p.śr..: Axent
Na odwrocie atramentem opinia Stefana Sonnewenda - zaprzysiężonego rzeczoznawcy w zakresie dzieł sztuki na Okręg Izby Przemysłowo Handlowej w Poznaniu i zarazem malarza, ucznia Teodora Axentowicza w krakowskiej ASP, Poznań 3 marca 1939: "Niniejszym potwierdzam, iż obraz drugostronny, pastel, wielkości 50 ctm x 70 1/2 ctm, przedstawiający kobietę szatynkę twarz troikart (sic!), w atłasowej sukni z połyskiem u dołu jasno żółtym - zamyślona, podpis przy twarzy "Axent". Stwierdzam iż obraz ten jest autentyczną i oryginalną pracą ś.p. "Prof Teodora Axentowicza" co stwierdzam Ja jako uczeń Jego. Sonnewend Stefan. (Opinia opatrzona dwoma pieczęciami podłużnymi).

ŚWIĘCONE, ok 1900

Akwarela, szary papier; 46,5 x 62,6 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany l.d.: T Axentowicz

Plakat II Wystawy Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, 1898

Litografia barwna; wym.: 1110 x 645 mm;
sygn. pł. p.g.: A. Odbito w Krakowie, w Zakładzie Litograficznym Aureliusz Pruszyńskiego. Lit.: Katalog wystawy "Teodor Axentowicz 1859-1938", Kraków 1998, il. s. 23, kat. V.4. (il. s. 22), tamże dalsza literatura; "Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914", Kraków 1996, s. 29; "Zawsze Młoda! Polska. Sztuka ok. 1900", Kraków 2012 - plakat na okładce katalogu wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dama w naszyjniku z pereł

pastel, tektura, 100 x 80 cm
sygn. l. sr. T.Axentowicz

Estymacja: 90000 - 100000 PLN

Na gromniczną, 1937

Olej, tektury; wym. 38 x 30 cm
Sygn. l.g.: T. Axentowicz

Święto Jordanu, ok. 1910

olej, płótno, 43,5 x 60,5 cm
sygn. p. d.: T. Axentowicz
na odwrocie nalepka z odręcznym napisem: Rektor Akad. Szt. P./ Prof. T./ Axentowicz/ Fragment z Jordanu / nr kat. 2.

Portret dziewczyny, 1915 r.

akwarela, pastel/papier, 50 x 35 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: `T. Axentowicz`
opisany na odwrociu: `Karol Kałowicz` i `T. Axentowicz | Kraków (?) 1915`

Estymacja: 20 000 - 30 000 zł

Na Gromniczną, 1937

olej, tektura; 38 x 30 cm;
sygn. l. g.: T. Axentowicz
Na odwrocie napis autorski: T. Axentowicz/ Kraków 19/ III 937

liczba obiektów: 563