1 zł
2 600 000 zł

PANKIEWICZ Józef (1866 Lublin - 1940 La Ciotat, Francja)

PEJZAŻ, 1927

olej, tektura, 34 x 42 cm
sygn. l.d.: Pankiewicz

cena wywoławcza: Wykup abonament

TARG NA RYNKU KLEPARSKIM W KRAKOWIE. RYNEK KLEPARSKI W KRAKOWIE, ok. 1930

olej, tektura
27 x 37,5 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz | Rynek Kleparski
Na odwr. nalepka z odręcznym napisem: A. C / 3 | 20/53.
Ponadto nalepka depozytowa Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie w roku 2005 obraz był eksponowany na monograficznej wystawie Józefa Pankiewicza.

Proweniencja:
z kolekcji Adama Ciechanowieckiego.

PIWONIE W MAJOLIKOWYM WAZONIE, 1923

olej, płótno
40 x 33,5 cm
sygn. jasnobrunatną farbą l.d.: Pankiewicz | 23
Na odwrocie płótna, u dołu zatarty napis (ołówkiem?): Dla Stefana Laurysiewicza
Na krośnie: stemple - 40 i 33 - odnoszące się do wymiarów obrazu, dwa nieczytelne wyrazy, a na górnej listwie napis: 31/19 i 33,7.

mocno zatarty napis na odwrocie płótna - Dla Stefana Laurysiewicza - wskazuje na proweniencję obrazu i jego czasową przynależność do zbiorów Stefana Laurysiewicza, długoletniego przyjaciela artysty, zamiłowanego kolekcjonera jego prac, a zarazem mecenasa wspomagającego finansowo prowadzoną przez Pankiewicza paryską filię krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Anemony, około 1923 r.

akwarela, ołówek/papier, 43 x 41,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany wewnątrz przedstawienia: 'Pankiewicz'

- Polski Dom Aukcyjny, aukcja nr 18, 23 marca 2002, Kraków

- Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 9 stycznia - 26 marca 2006

- Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, 9 stycznia - 26 marca 2006, Warszawa 2006, poz. III/366 (il.)
- katalog Polskiego Domu Aukcyjnego, aukcja nr 18, 23 marca 2002, Kraków, nr 35, il. 59

NANTES, ok. 1905

akwaforta, sucha igła, 29 x 23 cm,
sygnowana ołówkiem pod płytą p.d. "Pankiewicz"; l.d. tytuł grafiki.

WENECJA, ok. 1905

akwaforta, sucha igła, 20 x 15 cm na arkuszu 26 x 19,5 cm,
sygnowana ołówkiem pod płytą "Pankiewicz".

Widok St.Valery en Caux

akwaforta, papier, 14,8 × 25,4 cm (odcisk płyty)
sygn. p. d. ołówkiem: Pankiewicz

Analogiczna grafika znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Kanał piński na Polesiu I, 1899 r.

sucha igła, papier, 13,8 × 19,5 cm (odcisk płyty)
sygn. i dat. na płycie p. d.: Pankiewicz 1899

Pejzaż z południowej Francji (1935)

sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
27x42 cm (w świetle passe-partout )

PORTRET MALARZA, OK. 1900

olej, płótno, 87 x 73 cm
dedyk. p.g.: a Pankiewicz

Tulipany w dzbanie [Tulipany w wazonie], ok. 1920

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier żeberkowy;
59 x 45 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Pankiewicz.

sucha igła/papier, 13,8 x 19,9 cm (zadruk)
sygnowany i datowany na płycie p.d.: 'Pankiewicz1899'

- Józef Pankiewicz. 1866-1940. Życie i dzieło, Muzeum Narodowe w Warszawie 9.01-26.03.2006, s. 284, poz. IV, 11
- Mieczysław Radojewski, Wystawa grafiki Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, s. 17, poz. 3

Album Quatorze Eaux-Fortes, ok. 1905 r.

9 plansz: akwaforta, sucha, igła, papapier, 54 × 37 cm, różne wymiary, brak 3 planszy
Teka wydrukowana w paryskim zakładzie artystycznym Louisa Forta: pieczęć wydawcy, w kręgu: L.FORT * IMPRIMEUR* pośrodku: PARIS, oryginalna oprawa i słowo wstępne

Ulica Jerzual w Dinan, 1906-1907

Akwaforta, sucha igła, wym.: 180 x 113 mm; nie sygn.; na dole arkusza opisy typograficzne, m.in.: Józef Pankiewicz, Strasze in Dinan, Orginalradierung; edycja wiedeńskiego towarzystwa Für Vervielfaltigende Kunst. Lit. I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917; poz. 155, ss. 139-140.

Port w Fécamp, 1907 r.

akwaforta/papier, 19,5 x 27,2 cm (zadruk), 23,6 x 33,8 (arkusz)
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Pankiewicz'

LIETRATURA:
- Krystyna Czarnocka, Półtora wieku grafiki w Polsce, Warszawa 1962, s. 202 (il.)
- Irena Jakimowicz, Pięc wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997, nr. kat. 427, s. 247 (il.)
- Irena Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917, Kraków 2000, s. 124 (il.)
- Józef Pankiewicz, Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, nr. kat. 81, s. 323

Pejzaż z Cassis, 1928 r.

olej/deska, 33 x 42 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'

- kolekcja Wojciecha Fibaka
- Józef Pankiewicz życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, s. 173, poz. 431
- Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina. Malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne we Wrocławiu, Wrocław 1998, s. 37 (il.)
- Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków,
Muzeum Narodowe, oprac. Władysława Jaworska, Warszawa - Poznań - Kraków 1992, s. 49 (il.)
- Józef Pankiewicz życie i dzieło, Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, s. 173, poz. 431
- Józef Pankiewicz życie i dzieło, Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 9.01-26.03.2006
- Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina. Malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne we Wrocławiu, Stary Ratusz, 30.10-31.12.1998
- Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe w Warszawie, 23.05-9.08.1992

Widok morza w La Ciotat, 1927 r.

olej, płótno, 61 × 81 cm
sygn. p. d.: Pankiewicz
na krośnie nalepka z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem p-582/05/02
Wystawiany i reprodukowany w:
Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 r., kat. 421
Spadkobiercy kolekcji Henryka Koterby
Henryk Koterba (1893-1975) w latach 1935-1938 prowadził w Warszawie przy ul. Kredytowej Salon Sztuki, w którym organizował wystawy, urządzał pokazy malarstwa ze zbiorów własnych, a także prowadził sprzedaż obrazów.

Akt na kanapie, 1923 r.

olej, płótno, 46 × 66 cm
sygn. i dat. p. d.: Pankiewicz/Paris 23
na krośnie pieczęć składu materiałów malarskich Aleksandrowicza w Krakowie
Reprodukowany:
Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 r., kat. 305 według planszy barwnej zamieszczonej w publikacji "Sztuka polska", Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, 1927 r., zeszyt 1, s. 128
Kolekcja rodziny Oderfeldów (najprawdopodobniej zakup od artysty przez Stefana Oderfelda).

Tulipany w dzbanie [Tulipany w wazonie]

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier
żeberkowy; 59 x 45 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Pankiewicz

Chrystus umęczony, 1905

Akwaforta; wym. komp.: 482 x 340 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pankiewicz sc, l.d.: W. Piechowicz pinx, śr.d.: nota wydawnicza: Imp. Louis Fort, Paris. Grafika wykonana na zamówienie Komitetu Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Lit.: "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, s. 311, poz. 59E.

liczba obiektów: 291