1 zł
2 600 000 zł

KANTOR Tadeusz (1915 Wielopole Skrzyńskie - 1990 Kraków)

Ptakom niebieskim, 1961

Collage, tusz, papier; wym.: 15 x 23 cm; sygn. p.g.: Kantor / 1961. Pod kompozycją tytuł. Praca pochodzi z kolekcji skandynawskiego krytyka sztuki. W 1961 artysta prowadził wykłady na Wydziale Malarstwa Hochschule fur Bildende Kunste w Hamburgu oraz w Szwecji.

cena wywoławcza: Wykup abonament

KURKA WODNA (TADZIO I CADYK Z TRĄBĄ), 1967

collage, tusz pióro, flamaster, gwasz, papier (rysunek na dwóch sklejonych arkuszach naklejony na czarny karton i plecy z tektury
35 x 37,2 cm
sygn. d.: Tadzio 1967 cadyk z trąbą | Kurka Wodna
na odwr. pleców dedykacja: Stasiowi | 30 Lat Krzysztoforów | niech nam żyje! | Tadeusz Kantor | 2 III 87

BEZ TYTUŁU, ok. 1960

olej, mieszane spoiwa, papier, tektura
60,5 x 50,8 cm
sygn. p.d.: Kantor

Figury i postaci, 1976 r.

Zestaw 5 plansz w kartonowej tece: zestaw nr 93/300, druk artystyczny, 39,8 x 29,4 cm, sygn. ołówkiem p.d.: T. Kantor, l.d. 1976, 93/300

Karykatura - autoportret, 1990 r.

tusz, papier, 26 x 19,5 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. p.d.: A / Kantor / g.19 / 22 I 90

Sąd [tytuł umowny]

tusz, piórko, tusz lawowany, pędzel, papier; 18,5 x 27,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: T Kantor.

Projekt kostiumu do spektaklu Umarła klasa

gwasz, flamaster na bibułce, 30 x 20,5 cm
sygn. p. d. : Tkantor

INFORMEL, 1961

tech. mieszana, dykta, 49 x 64 cm
sygn. p.d.: Kantor / XI 1961

PROWENIENCJA
Polska, kolekcja prywatna

DYREKTOR KABARETU

gwasz, papier, 33,5 x 23,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: T Kantor
opisany p.d.: Dyrektor Kabaretu

Parasol I (Parapluie I), 1966 r.

tynk malarski, olej/płótno, 66 x 73,5 cm
sygnowany p.d.: 'Kantor'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'T. Kantor | CRACOVIE | 1966'
na blejtramie: '"Parapluie" I | Nr 6. | Katal. | exposit. | G. Pierre | Stockholm | 1966'
na odwrociu etykieta ze stemplem, datą 2 lipca 1968 oraz opisem obrazu

- kolekcja prywatna, USA
- Tadeusz Kantor, wystawa indywidualna, Galerie Pierre, Sztokholm, 26.11-11.12.1966
- Tadeusz Kantor, katalog wystawy indywidualnej w Galerie Pierre, Sztokholm 1966, poz. 6, s. nlb. (spis)

Postać i parasol

olej/płótno, 100 x 81 cm
sygnowany p.d.: 'Kantor'
na odwrociu napis: '1950T.K. | Tadeusz Kantor | "Postać i parasol" | kraków | 1950'
na blejtramie nalepka z domu aukcyjnego Agra-Art w Warszawie

- Agra-Art, Warszawa

Informel, 1963 r.

olej/płótno, 81 x 99 cm
sygnowany i datowany p.d.: '63 | Kantor'
na blejtramie nalepka transportowa z opisem obrazu oraz z domu aukcyjnego Agra-Art w Warszawie z 2004 roku

- Desa Unicum, 2003
- Agra-Art, 2004
- kolekcja instytucjonalna, Polska

Szkic

akwarela, tusz, papier, 36 × 21 cm
p. d.: okrągła autorska pieczątka z napisem w otoku: T.Kantor oraz wypełniona odręcznie T. Kantor/16.12.80

INFORMEL, 1959

olej, płótno, 81 x 100 cm
sygn. p.d.: Kantor
sygn. i opisany na odwrocie: T.KANTOR / I 1959 / CRACOVIE | na blejtramie nalepka z Saidenberg Gallery z Nowego Jorku

PROWENINCJA:
Belgia, kolekcja prywatna
Londyn, aukcja Domu Aukcyjnego Christie's, 24.06.2016, poz. 80
Nowy Jork, Saidenberg Gallery

SYNKU W NIEBIE WIATR WIELKI, NIE CHODŹ DO NORYMBERGII, 1984

tech. mieszana, papier, 59 x 43,5 cm
sygn. p.d.: 22.05.84 / T. Kantor

PROJEKT II, lata 60. XX w. [?]

akwarela, gwasz, tusz, ołówek, papier kremowy
30,4 x 24,2 cm
sygn. tuszem p.g.: T Kantor
na odwrocie nalepka mpis: TADEUSZ KANTOR
na odwr. oprawy nalepka mpis: TADEUSZ KANTOR | PROJEKT II

Egzekucja według Goi (Emballage d’après Goya: L’exécution), 1970 r.

collage, olej, tusz/płótno, 90 x 100 cm
sygnowany okrągłą pieczęcią p.d.: 'T. Kantor' oraz odręcznie 'T. Kantor'

- Muzeum Sztuki, Łódź (depozyt artysty)
- Galerie de France, Paryż (zakup bezpośrednio od artysty)
- kolekcja prywatna, Niemcy (od 2001)
- kolekcja prywatna, Polska (od 2006)

- Muzeum Śląskie, Katowice, Polska, 2015
- Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa, Polska, 2006
- Kunsthalle Wien, Wiedeń, Austria, 2005
- Antonio Saura's Foundation, Cuenca, Hiszpania, 2003
- Museum of Saragossa, Saragossa, Hiszpania, 2002
- Collegiale Saint-Pierre-Le-Puellier, Orlean, Francja, 2000
- Muzeum Narodowe, Kraków, Polska, 1999
- Fundacion Arte y Technologia, Barcelona, Hiszpania, 1997
- Kunsthalle Nürnberg, Norymberga, Niemcy, 1996
- Arti Grafiche Motta, Mediolan, Włochy, 1991
- Centre d'Arts Contemporains, Orlean, Francja, 1990
- Kulturhuset, Sztokholm, Szwecja, 1975
- Whitechapel Gallery, London, Anglia, 1974
- Henie Onstad Artcenter, Oslo, Norwegia, 1973

- The Impossible Theatre/Teatr niemożliwy, Kunsthalle, Wiedeń; Zachęta, Warszawa 2006, s. 105 (il.)
- Lech Stangret, Tadeusz Kantor. Malarski ambalaż totalnego dzieła, Kraków 2006, s. 110 (porównaj)
- Tadeusz Kantor. Interior imaginacji, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa-Kraków 2005, s. 165 (porównaj)
- "Plenne Marge", tom 33, Paryż 2001, s. 21 (il.)
- Kantor. Motywy hiszpańskie w twórczości Tadeusza Kantora, katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie 1999, s. 55, poz. 12 (il.)
- Krzysztof Pleśniarowicz, Kantor - a to Polska właśnie, Wrocław 1997 r., s. 184 (il.)
- La escena de la memoria, Ed. Fundacion Arte y Technologia, Madryt 1997, s. 99, poz. 21 (il.)
- katalog wystawy w Kunsthalle Nürnberg, Norymberga 1996, poz. 38 (il.)
- Tadeusz Kantor, My Creation, My Journey, ed. Sezon Museum of Art, Tokio 1994, s. 211, poz. 159 (porównaj)
- Tadeusz Kantor - les voies cle la creation theatrale, CNRS Editions, Paris 1993, s. 33, poz. 15 (il.)
- Kantor - Ma creation, Mon voyage, Scarrpetta Guy, Ed. Plume, Paryż 1991, s. 134, poz. 154 (il.)
- Borowski Wiesław, Tadeusz Kantor, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1982, s. 73 (porównaj)
- Tadeusz Kantor, emballages 1960-76, katalog wystawy w Whitechapel Gallery, Londyn 1974, s. nlb.

Informel, 1960 r.

olej/płótno, 74 x 92 cm
sygnowany p.d.: 'Kantor'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'T. KANTOR | KRAKÓW | IV 1960'

- kolekcja prywatna, USA
- kolekcja prywatna, Kraków
- kolekcja prywatna, Nowy Jork
- Tadeusz Kantor. Informel, Galeria Starmach, Kraków, czerwiec - lipiec 1999

RYSUNEK DO SPEKTAKLU PT. KURKA WODN, PREMIERA, 1967 r.

flamaster/papier, 20,5 x 29 cm
sygnowany p.d.: T. Kantor

Grająca

akwarela, gwasz, papier; 26 x 18,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. l. d.: TK;
na odwrocie dedykacja: W dniu Imienin Zo.. (przysłonięte oprawą) / Tadeusz K.

liczba obiektów: 554