1 zł
2 600 000 zł

KOBZDEJ Aleksander (1920-1972)

Idol czarno-szary, 1962 r.

olej, płótno, 100 x 81 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 1962
na odwrocie autorski napis: Aleksander Kobzdej/1962/"IDOL CZARNO/ SZARY`/81 X 100

cena wywoławcza: Wykup abonament

KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, BEZ TYTUŁU

Technika mieszana, tektura, 64 x 52 cm, dat. 1959,
sygn. p.d.: Kobzdej 59.

Portret kobiety, lata 60.

Technika mieszana, papier; wym. w świetle pp: 61 x 47,5 cm; sygn. p.d.: Kobzdej. Praca oprawiona.

WHITE TONIC, 1963

olej, technika własna, płótno
96 x 63,5 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 63
na odwr. na płótnie: Aleksander | Kobzdej | 1963 | "White tonic" | 97 x 64

Obraz pochodzi z kolekcji amerykańskiego kompozytora i muzyka jazzowego Gunthera Schullera.

Brzeg, 1961 r.

olej/płótno, 50 x 90 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej 1961'
opisany na odwrociu: 'ALEKSANDER KOBZDEJ 1961 r. | "BRZEG" | 90 x 50 cm'

gwasz, tusz/papier, 54 x 44 cm (w świetle passe-partout)

Konstrukcja zielona, 1958

olej, tempera, płótno, 42,5 x 109 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1958

Widok z okna, 1967

akwarela, gwasz, papier; 27 x 19 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej 29.V./67

Szczelina - czerwień w szarościach - forma przestrzenna, 1971

technika własna, relief, olej, płyta; 45 x 36 cm;

Wejście, 1959/60

olej, płótno; 70 x 60 cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Kobzdej 1959/60
na odwrocie na płótnie napis czarną farbą: ALEKSANDER KOBZDEJ | "WEJŚCIE" 1959/60

HORS CADRE nr 60, 1971 r.

akryl/siatka metalowa/masa z papieru i poliestru, 171 x 98 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym: Hors cadre | No 61 | Aleksander Kobzdej 1971 | oraz nalepka wywozowa Desy z datą 1971 i miejscem wysyłki obrazu Bezirksamt Charlottenburg von Berlin

kolekcja prywatna

Aleksander Kobzdej. Ölbilder - Zeichnungen 1969-1971, 7. August - 28. August 1971, Rathaus Charlottenburg, Katalog und Ausstellungsleitung: Eberhard Knoch, Berlin 1971, (kat. poz. kat. 60, s. 16)
Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią/Aleksander Kobzdej. Struggle with Matter, Wystawa w Galeriach Polskiego Domu Aukcyjnego "Sztuka", Warszawa - "Hotel de Saxe", Kraków - "Pałac Larischa", katalog pod redakcją Józefa Grabskiego, Kraków-Warszawa 2002, s. 215

HORSE CADRE nr 32, 1971 r.

akryl/siatka metalowa/masa z papieru i poliestru, 146 x 120 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym: Aleksander Kobzdej| 1971 | Horse cadre | 146 x 121 | Nr 32 | nalepka: Muzeum Narodowe w Warszawie NR. inw. 3164 Tc /72

kolekcja prywatna

Aleksander Kobzdej. Ölbilder â Zeichnungen 1969-1971, 7. August - 28. August 1971, Rathaus Charlottenburg, Katalog und Ausstellungsleitung: Eberhard Knoch, Berlin 1971, (poz. 31, s. 14)
Aleksander Kobzdej (1920-1972)wystawa w 20-lecie śmierci, Warszawa, listopad 1992 ASP w Warszawie, Galeria ZPAP na Mazowieckiej (repr. poz. kat. 55, s. 81)

Kompozycja, 1967 r.

gwasz/papier, 28 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej 67'

Verticalité, 1959 r.

olej/płótno, 136 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej 1959'
opisany na odwrociu: 'Aleksander Kobzdej | "Verticalité" 1959' oraz na blejtramie: '"Verticalité"'

"Alexandre Kobzdej. Prix de la Biennale de Sao-Paulo 1959", Galerie de l’Ancienne Comédie, Léon Lipschutz, Paryż, 2-27.02.1960

- Alexandre Kobzdej. Prix de la Biennale de Sao-Paulo 1959, katalog wystawy, Galerie de l’Ancienne Comédie, Léon Lipschutz, Paryż 1960, poz. kat. 4 (il. czarno-biała)

Idol czarno-szary, 1962 r.

olej, płótno, 100 × 81 cm
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej / 1962
na odwrocie autorskie zapiski: Aleksander Kobzdej/1962/"IDOL CZARNO/ SZARY’/81 X 100

Określony, 1958 r.

olej, technika mieszana/płótno, 110 x 84 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'KOBZDEJ | 1958'
opisany na brejtramie: 'Aleksander Kobzdej 1958 | "OKREŚLONY" | 110x84'
na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy z warszawskiej Zachęty, dwie papierowe nalepki: wystawowa z V Biennale w São Paulo: 'V Bienal de Sao Paulo | 9 | Museu de Arte Moderna (1959)', nalepka depozytowa z Muzeum Narodowego w Poznaniu

- V Biennale w São Paulo, 1959
- Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, Galerie PDA "SZTUKA", Warszawa-Kraków 2002, poz. kat. 8
- Aleksander Kobzdej 1920-1972 (wystawa w 20-lecie śmierci), Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria ZPAP Na Mazowieckiej, Warszawa 1992, s. 45 (il.)
- Aleksander Wojciechowski, Młode malarstwo polskie 1944-1974, Wrocław 1983, il. nr 133
- Les artistes polonais a`la Ve Biennale du Musée d`Art Moderne de São Paulo, São Paulo 1959
- Polonia. Delegacao Organizada Pelo Ministerio Da Culura e Das Artes, Varsovia, São Paulo 1959, s. 330, poz. 17
- Aleksander Kobzdej, "Zwierciadło", nr 26, 1958, s. 4

Hors cadre nr 47, 1971 r.

akryl, siatka metalowa, masa z papieru i poliestru, 125 x 97 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Aleksander | Kobzdej 1971 | Hors cadre | N˚47 | 126 x 97'

- kolekcja prywatna, Warszawa
- Aleksander Kobzdej. Hors cadre, Galeria Kordegarda, Warszawa, marzec - kwiecień 2001
- Aleksander Kobzdej (1920-1972) wystawa w 20-lecie śmierci, ASP w Warszawie, Galeria ZPAP, Warszawa, listopad 1992
- Aleksander Kobzdej. Hors cadre, katalog wystawy w Galerii Kordegarda, Warszawa, 2001, s. 7 (il.)
- Aleksander Kobzdej (1920-1972) wystawa w 20-lecie śmierci, katalog wystawy w ASP i Galerii ZPAP, Warszawa 1992, poz. kat. 62, s. 107 (il.)

tusz, akwarela, karton;
54,5 x 44 cm (w świetle oprawy);

Drvid, 1962

olej, tektura; 28 x 38 cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Kobzdej 1962 na odwrocie na tekturze napis białą farbą na niebieskim tle: DRVID 62.

tusz, akwarela, karton;

liczba obiektów: 236