1 zł
2 600 000 zł
/10

BRANDT Józef (Szczebrzeszyn, 1841-1915, Radom)

Potyczka, ok. 1908

Inne tytuły: Bitwa; Napad tatarski; Podjazd tatarski; Utarczka; Utarczka z Tatarami
olej, płótno, 119,5 x 200,5 cm;
sygn. l.d.: Józef Brandt / z Warszawy / Monachium
na odwrociu nalepki:
1. 4479 / Rew. (rewindykacyjna)
2. Muzeum Narodowe / w Warszawie / nr inw.: 189055 (inwentarzowa)
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

cena wywoławcza: Wykup abonament

Furmanka w stepie - szkic do zaginionego obrazu (verso) / Karczma w stepie - szkic do zaginionego obrazu (recto), 1881-82 r.

ołówek/papier, 38 x 52,5 cm
sygnowany monogramem p.d.: 'JB' oraz faksymilową pieczęcia artysty l.d.: 'Józef Brandt | z Warszawy' (verso); sygnowany monogramem węwnątrz przedstawienia: 'JB' oraz faksymilową pieczęcia artysty p.d.: 'Józef Brandt | z Warszawy' (recto)

Cykl pięciu akwarel z podróży artysty do Sigmaringen, 1864 r.

akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm

1. Rozmowa Carla, Josepha i chłopa, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'I.', dialog u dołu: Carl: „Mein lieber Mann, könnten wir nicht (...) einen Gaul zum Malen | bekommen? | Joseph: Ja, lieber Bauer, wir malen möchten einen charakteristischen Gaul; der | Schimmel hier müsste sehr gut sein (...) | Bauer: Ja wohl, ihr Herren, das könnt (...) und wenn den Gaul | kaufen (...) elf Gulden feil und kauft (...) | übel!'

2. Rozmowa Carla i Josepha przed snem, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'II.', u dołu dialog: 'Carl: Joseph, (...) machst du denn; warum gehst du nicht zu Bett? | Ich kann nicht schlafen. | Joseph: Ach weißt du, Carlitzen, mir ist beim (...) | die kleine (...) auf die Füsse gefallen und er hat so kleine ..., die beißen. | Carl: Ha, Ha, Ha, Ha!!!'
na odwrociu opisany oraz szkic psa

3. Joseph maluje konie, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'III' oraz u dołu: 'Joseph beginnt seine Studien im Pferdemalen im Waschhause | des Pfarrhofes. | Die Schuljugend verherrlichte (...) künstlerische Aktion durch | ihre Gegenwart, was Joseph manchmal an den Rand der | Verzweiflung bringt.'

4. Joseph i Carl w kuchni, tusz/papier, 27 x 24 cm, opisany l.g. 'V.' oraz u dołu: 'Carl und Joseph geben sich Abends praktischer Beschäftigung hin; | man findet sie Abends (...) fast regelmässig in der Küche. | Joseph ist am Herde eifrig mit Leimkochen beschäftigt: er hat | (..._ von der Tante eine riesige Schürze umgebunden | und rührt aber emsig im Leimtopf. | Carl rührte im Schweisse des Angesichtes Butter nur; schaute (...) auf den | (...) Joseph. | Nach vollendeter Arbeit erquicken sich beide an (...) | Eutterbrödern.'

5. Taniec w kuchni, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'VI.' oraz u dołu: Wenn Josph Vormittags seine Studien geschlossen, eilen die beiden (...) in die Küche; obgleich nicht neugierig von Natur, möchten sie doch auch erfahren, was es zur Mahlzeit gibt. Machte die Tante Nudel (...) mit Hand, so (...) ein urkräftiges Lasagne; ihre Augen funkeln, ihre Mähnen schütteln sich; schnell stellen sich beide in Positur und beginnen zu tanzen; mit einem jähen (...) Carl gerne; Joseph stürzte in gigantischen (...) wärts, Carl singt das schauerliche Lied: „0 Nudelstrizz, o Nudelstrizz, du lässt mir keine Ruhe" (usw.) (:nach dem ...lied „0 Tannenbaum gesungen (diese auf den ...)'

akwarele opisane prawdopodobnie ręką Carla Stehle; na passe-partout każdej pracy stempel kolekcji dr. F. W. Wenzla

Akt siedzącej kobiety

Ołówek, papier, 28 x 40 cm,
sygn. p.d.: JB Monachjum 20.3 1863.
Publikowany w katalogu wystawy Józef Brandt (1841-1915), Muzeum Narodowe Warszawa, 2018.

Szkic do obrazu Czarniecki pod Koldyngą [Nokturn - pochód Kozaków], ok. 1869

olej, płótno; 12,5 x 20,5 cm; sygn. p. d.: JB;
na odwrocie faksymile podpisu artysty Józef Brandt / z Warszawy; powyżej zatarta informacja;
na tekturce stanowiącej odwrocie dawnej oprawy fragment naklejki z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z wymienionym autorem i tytułem obrazu: Nokturn / pochód Kozaków.

BAŁAGUŁA, 1874

inne tytuły:
Bryczka, Bryczka przed karczmą, Wózek ukraiński
akwarela, papier
18 x 33 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt | 74
na odwrocie rysunek

STEFAN CZARNIECKI NA TARANCIE, 1862

inne spotykane tytuły:
Hetman Czarniecki; Stefan Czarniecki na Dżanecie; Stefan Czarniecki na dżanecie Cywa; Wjazd do bramy zamkowej (Kanclerz Zamoyski pod Byczyną)
olej, płótno
103,7 x 82 cm
sygn. u dołu pośrodku: J. Brandt | 1862

FURAŻER, ok. 1886 - 1890

olej, płótno
92 x 66 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Monachium

Powitanie stepu, 1878-79

olej/płótno, 87 x 170 cm

Potyczka, ok. 1908

na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

Jarmark w Bałcie na Podolu, 1886 r.

olej/płótno, 62 x 101 cm
sygnowany, datowany i opisany: ‘Józef Brandt | z Warszawy | Monachjum 1886 r’
historyczne tytuły pracy: Auf dem Markte, Ein Markt, Jarmark polski, Jarmark w Tyfilisie, Marketscene in Balta, Na targu w Bałcie, Targ

Wyjazd młodego Paska na wojnę, przed którą odbiera błogosławieństwo ojcowskie, 1856

akwarela, papier; 40 x 52 cm (w świetle zaoblonej na narożach oprawy);
sygn., dat. i opisany p. d.: Oryginalnie / narysował / Józef Brandt / 1856;

Polowanie, przed/lub 1907 r.

olej/płótno (dublowane), 69,5 x 100 cm
sygnowany i opisany l.d.: ‘Józef Brandt | z Warszawy | Monachium'
na krośnie malarskim papierowa nalepka aukcyjna

Furmanka w stepie - szkic do zaginionego obrazu (verso) / Karczma w stepie - szkic do zaginionego obrazu (recto), 1881-82

ołówek/papier, 38 x 52,5 cm

Modlitwa

fotograwiura; 40 x 72,5 cm;

Powrót z targu, ok. 1883-90 r.

olej/płótno, 90 x 161 cm
sygnowany i opisany l.d.: 'Józef Brandt | z Warszawy | Monachium'
Obraz został włączony do monograficznej wystawy Józefa Brandta i będzie pokazywany w Muzeum Narodowym w Warszawie w dniach 22 czerwca - 30 września 2018.

PRZED CHATĄ, 1895

ołówek, akwarela, papier, 15,4 x 24,2 cm
sygn. p.d.: JB
dat. l.d.: 95
opisany na odwrocie: Mojej Kochanej Maryni przeznaczam na pamiątkę niniejszy obraz Józefa Brandta.
- Tatuś Stanisław Bielsko 23 IX 1926 | Obraz niniejszy Józefa Brandta był wystawiany i kupiony w Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie d. 25/X 1926 Nr. 1570 / 95 i tamże autentyczność zaświadczona została na drugiej stronie obrazu.
- Bielsko 23 IX 1926 Stanisław Loewenstein

Na jarmark

olej, płótno naklejone na płytę pilśniową, 22,6 × 31,3 cm
na odwrocie na płycie napis: Josef von Brandt - studie
Na odwrocie nalepki wystawowe: 1 - Promethidion, 27.04.-30.11.2001 z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; 2 - Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Muzeum Okręgowe w Radomiu, grudzień 1998 - maj/ lipiec 1999; 3 - nalepka depozytowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; 4 - nalepka aukcyjna ze Śląskiego Domu Aukcyjnego z dnia 20.03.99 r.; 5 - szczątki oderwanej nalepki z niemieckimi napisami

Portret mężczyzny

olej, płótno, 39,8 × 31,3 cm
sygn. p. g.: Józef Brandt z Warszawy
Na odwrocie nalepka wystawowa: Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Muzeum Okręgowe w Radomiu, grudzień 1998 - maj/lipiec 1999 oraz nalepka depozytowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

/10
liczba obiektów: 185