1 zł
2 600 000 zł

KONARSKA Janina (1902 Łódź - 1975 Warszawa)

Źrebiątko - ilustracja do wiersza z książki Dzieci zwierząt Stefanii Szuchowej, circa 1950 r.

akwarela, tusz, gwasz/papier, 21,4 x 21,7 cm (arkusz)
na odwrociu nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (wystawa w Pałacu Sztuki) z 1977 r.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Święty Michał Archanioł Patron Żołnierzy, 1925 r.

drzeworyt/papier, 37,5 x 28 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Janina Konarska'

Macierzyństwo, 1923 r.

drzeworyt/bibułka, 16,5 x 12,5 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: 'J. Konarska' i datowany l.d.: '1923'

Cielak, ok. 1935

Drzeworyt dwubarwny na bibule; wym. komp. 250 x 320 mm; sygn. oł. p.d.: Janina Konarska; zakwaszone marginesy. Lit.: analogiczna kompozycja w: M. Grońska, "Nowoczesny drzeworyt polski (do 1945 roku)", Wrocław 1971, tabl. II.

Narciarze, 1931 r.

drzeworyt barwny/papier 29,6 x 24,7 cm (zadruk)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Janina Konarska 1931', opisany l.d.: '31'
Drzeworyt barwny Narciarze został nagrodzony srebrnym medalem na olimpijskim konkursie sztuki w Los Angeles w 1932 roku

- Krystyna Czarnocka, Półtora wieku grafiki polskiej, Warszawa 1962, s. 300 (il.)
- Maria Grońska, Nowoczesny drzeworyt polski, Wrocław 1971, s. 188 (il.)
- Mieczysław Treter, Polish Art. Graphic Art-textiles, Warszawa 1936, (il.)
- Sztuka Wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904 - 1944 katalog wystawy, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 2012, poz. kat. 582, s. 423

Targ

drzeworyt barwny/papier, 26 x 18,5 cm
sygnowany na klocku l.d.: `Janina Konarska`, opisany p.d.: `drzeworyt`

Piłka nożna, 1931 r.

drzeworyt barwny/papier, 27 x 31,5 cm
synowany i datowany ołówkiem p.d.: `Janina Konarska 1931`
stan zachowania: do konserwacji
Drzeworyt barwny Piłka Nożna został nagrodzony srebrnym medalem na olimpijskim konkursie sztuki w Los Angeles w 1932 roku.
- Porównaj: Sztuka Wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904 - 1944 katalog wystawy, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 2012, kat. 584, s. 423

Jak się Józek Smaś pojechał wysłuchać, 1940

Tusz, akwarela; wym.: 13,2 x 17,5 cm; sygn. oł. l.d.: Janina Ko- narska, p.d.: 1940 Tring (miasteczko w Hertfordshire). Projekt ilustracji do fragmentu powieści K. Tetmajera, "Na skalnem Podhalu", opublikowanej w świątecznym wydaniu "Wiadomo- ści Polskich", Londyn, 29 XII 1940, s. 6.

MEDYTACJA, 1924

miedzioryt, 10 x 7,5 cm na arkuszu 28,8 x 21,5 cm,
sygnowany na płycie l.g. "J 1924 K" oraz ołówkiem pod płytą p.d. "JKonarska".

ZAGRODA, 1924

sucha igła, 17,5 x 13 cm na arkuszu 28,5 x 22 cm,
sygnowana i datowana u dołu ołówkiem "24" i "J. Konarska". Dołączona oryginalna płyta do tej grafiki.

ŚWIĘTY PIOTR CHRYZOLOG OD WŚCIEKLIZNY UWALNIA, 1926/1927

z Teki Święci Patroni, 1925, (drzeworyty ręcznie kolorowane), drzeworyt, 35 x 26,5 cm na arkuszu 52,5 x 37 cm, sygnowany i dat. ołówkiem pod klockiem l.d. "1926 /7"; p.d. "Janina Konarska"

TARG W KAZIMIERZU n. WISŁĄ

drzeworyt barwny, 26 x 18,5 cm, załącznik do "Grafiki Polskiej" z 1926 roku, zeszyt 2.

Targ w Kazimierzu nad Wisłą, 1926

Drzeworyt barwny; wym.: 260 x 185 mm; pod kompozycją l.d.: Janian Konarska, p.d.: Drzeworyt; załącznik do zeszytu nr 2 "Grafiki Polskiej" z 1926; drzeworyt wykonano w drukarni "Rola" J. Buriana w Warszawie.

Cielak, ok. 1935 (il. s. 44)

Drzeworyt dwubarwny na bibule;
wym. pl.: 325 x 400 mm;
sygn. oł. p.d.: Janina Konarska;
umieszczona data 1965 odnosi się do roku sygnowania pracy, a nie jej powstania.
Lit.: analogiczna kompozycja w: M. Grońska, "Nowoczesny drzeworyt polski (do 1945 roku)", Wrocław 1971, tabl. II.

Regaty, 1928 r.

drzeworyt barwny/papier, 30 x 23 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. d.: `1928 Janina Konarska`

Estymacja: 2 500 - 3 500

Wioślarze [Regaty], 1928

Drzeworyt barwny; wym.: 290 x 212 mm (plansza: 343 x 303 mm); sygn. oł. p.d.: Janina Konarska, l.d. data. Plansza z cyklu sportowego. (il. s. 20)

Święty Józef - patron cieśli`, 1936/7 r.

drzeworyt/papier, 38 x 29 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Janina Konarska 1936/7`

Estymacja: 2 000 - 3 000

Krowy przy wodopoju, po 1934

Drzeworyt dwubarwny
wym.: 250 x 308 mm
nie sygn. W p.d. opis kolekcjonerski ołówkiem.

Skoki narciarskie [Wielka Krokiew], 1928

Drzeworyt barwny
wym.: 305 x 245 mm
sygn. oł. p.d.: Janina Konarska, l.d. data. Rzadkie! (il. s. 30)

SYRENA Z AMORKIEM, 1924

miedzioryt,
16 x 12 cm na arkuszu
28,5 x 22 cm,
sygnowany pod ryciną ołówkiem

liczba obiektów: 30