PODKOWIŃSKI Władysław Ansgary (1866 - 1895)
Wyjazd (Wyjazd na polowanie, Kompozycja z saniami), 1888 r.
olej, płótno, 38 × 55,5 cm
sygn. i dat. p.d.: W. PODKOWIŃSKI| 1888 r.
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej, płótno, 54 x 65 cm
sygn. p.d.: an.ansgary/94
akwarela/papier, 18,5 x 26 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Góry Świętokrzyskie | Podkowiński 90.'
- Władysław Podkowiński, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1990
- porównaj: Władysław Podkowiński. Katalog wystawy monograficznej, oprac. E. Charazińska, Warszawa 1990, poz. 194
Piórko, tusz, tektura; wym.: 33 x 25 cm; sygn. piórem l.d.: Wł. Podkowiński, śr.d: No 1. Praca z okresu studiów (1882-1884) w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona.
akwarela/papier, 16 x 23,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Góry Świętokrzyskie | Podkowiński 90'
- Władysław Podkowiński, Katalog wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w Warszawie, oprac. E. Charazińska, Warszawa 1990, s. 194, p. 165 (brak ilustracji)
akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę
18,6 x 12,2 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: PODKOW. | 1889.
Na odwrocie oprawy:
1. nalepka wystawowa (druk, stempel, atrament) o treści: TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE | Nr 294 | Autor Podkowiński Władysław | Dzieło p.t. Przy studni | Rodzaj Akwarela Cena W. Prywatna
2. obok odręczny napis ręką Feliksa Jasieńskiego o treści: Obraz jest autentyczną pracą | Wł. Podkowińskiego i pochodzi |z Muzeum Narodowego | mojego imienia (Depozyty) | Kraków 15/4 1921 r | Feliks Jasieński
3. nad nalepką późniejszy napis odręczny: Wł. Podkowiński. Akwarela "Przy studni" rok 1889 | - Okres Paryski
4. ponadto na oprawie stemple: MAJ 1937 r. oraz trójkąt wpisany w koło, a także "architektoniczny" rysunek barwnym tuszem
Proweniencja:
Zbiory Feliksa Jasieńskiego, ps. Manggha (1861-1929), wybitnego kolekcjonera i krytyka sztuki.
STUDIUM POSTACI MŁODEGO MĘŻCZYZNY, 1889
akwarela, ołówek, papier
44,8 x 31,6 cm
sygn. l.d.: Podkow- | 1889 r.
na odwrocie ołówkiem dwie kolumny cyfr
ołówek/papier, 39 x 26 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: `Wł. Podkowiński`
Estymacja: 10 000 - 20 000
Akwarela, gwasz papier; 34,5 x 28 cm (w świetle passe-partout)
Obraz reprodukowany [w:] Władysław Podkowiński, Katalog wystawy,Muzeum Narodowe w Warszawie, oprac. E. Charazińska, Warszawa 1990, s. 171-2.
a. Mężczyzna odpoczywający na leżaku
ołówek, papier; 14,5 x 9,5 cm w świetle passe -partout;
sygnowany po prawej stronie u dołu: PODKOWIŃSKI
b. Studium dziewczęcej twarzy
sygnowany po prawej stronie u dołu: Podk(...)
c. Studium portretowe kobiety
sygnowany po lewej stronie u dołu: PODKOWIŃSKI
d. Studium portretowe mężczyzny
PEJZAŻ ZE STAWEM, OK. 1891-92 R.
olej/tektura,
25,5 x 33 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: `W. Podkowiński`
OPINIE : obraz posiada opinię Elżbiety Charazińskiej z 2000 r.
Estymacja: 55 000 - 75 000
Akwarela, gwasz papier; 34,5 x 28 cm (w świetle
passe-partout)
Obraz reprodukowany [w:] Władysław Podkowiński, Katalog wystawy,Muzeum
Narodowe w Warszawie, oprac. E. Charazińska, Warszawa 1990, s. 171-2.
Ogrodnik [Ogrodnik z taczką], 1894
olej, płótno, 65 x 54,3 cm;
sygn. l. d.: and. ansgary / 94 / RADACHÓWKA
olej, tektura,
45 x 36 cm;
sygn. p. d.: PODKOWIŃSKI / Varsovie
olej, płótno,
65 x 54,3 cm;
olej, tektura,
45 x 36 cm;
olej, tektura,
45 x 36 cm;
olej na płótnie dublowanym, 40 x 44 cm,
niesygnowany
"(Wieś II) jest zmienioną kompozycją obrazu Władysława Podkowińskiego z 1890 r. - Wieś (ol./pł., 44 x 70 cm, sygnowany l.d. "W.Podkowiński") ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
olej, tektura,
45 x 36 cm;
olej/tektura,
45 x 36 cm
sygnowany l. d.: `PODKOWIŃSKI | Varsovie`
obraz posiada opinię dr Elżbiety Charazińskiej
rysunek na papierze;
40,5 x 58 cm
sygn.p.d.: W.PODKOWIŃSKI/90
akwarela, papier, 18 x 16 cm w świetle oprawy;
sygn. l. d.: Podkowiński
olej, płótno,
47.3 x 36 cm
sygnowany l.d.
akwarela, papier
19x17 (w świetle passe-partout)
ULICA PARYSKA PO DESZCZU, 1889
ołówek, kredka na papierze,
20 x 34,6 cm, sygnowany p.d. "Podkowiński"
ekspertyza Agnieszki Ławniczakowej
Head of a Man (Self Portrait?)
charcoal
size: 28 x 32 cm
signed and dated, bottom center: Podkowiński 93
Gwasz, tusz, papier naklejony na karton; 34 x 49 cm w świetle
Sygnowany l. d.: Ans`90
Na odwrocie pieczątka: Salon Artystów Malarzy Polskich Kraków ul. Urzędnicza 48 | Liczba 149| Autor Władysław Podkowiński | Treść W dzień zaduszny | Cena zł 1500 tysiąc pięćset
Akwarela, gwasz papier;
34,5 x 28 cm (w świetle passe-partout)
olej/sklejka, 21 x 32 cm (w Świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p. d.: `Podkowiński | 94";
na odwrocie pieczątka: `Ze zbiorów | Hanny i Mariana |
PODKOWIŃSKICH | nr 86`
akwarela, papier,
20.5 x 26.5 cm
sygnowana tuszem(?) p.d.: pod | 1892
Na odwrocie oprawy firmowa nalepka warszawskiego Salonu Artystycznego Feliksa Rychlinga przy ul. Marszałkowskiej 131 (druk z wpisanymi atramentem nazwiskiem malarza - Wład. Podkowiński, tytułem Pejzaż i techniką - akwarela).
Akwarela, gwasz papier;
pastel, papier,
55 x 44 cm
sygnowany l.d.: PODKOWIŃSKI | 1892.
akwarela, papier, 20,5 x 26,5 cm ( w świetle oprawy)
sygn. p. d.: pod / 1892
na odwrocie nalepka Salonu Artystycznego Feliksa Richlinga
akwarela, papier,
51 x 35 cm
21,5 x 35,5 cm, olej, płótno, nie
sygn .
Wystawiany i reprodukowany: "Władysław Podkowiński" Elżbieta Charazinska, katalog wystawy, Muzeum Narodowe Warszawa, 1990, kat.30, il.s. 94.
olej, gwasz, papier, 44,3 x 31,8 cm
(w świetle passe - partout);
sygn. p.d.: W. Podkowiński / 1884.
ołówek, papier
43 x 58 cm
Olej, tektura; 20 x 21,8 cm
Sygn. p.d.: PODKOWIŃSKI
Na odwrocie pieczątka: Docent U.J. Dr. T.Dobrowolski | Zaprzysięgły biegły sądowy i napis odręczny: Dr Tadeusz Dobrowolski | Kraków 10,VI.1942.
ołówek, papier; 14,5 x 9,5 cm w świetle passe-partout;
b. Studium dziewczęcej twarzy
c. Studium portretowe kobiety
akwarela na kartonie, 45 x 33 cm
sygnowany l.d.: "Podkowiński/ 1892r./ Chrzesne"
oraz na odwrocie piórem napis ręką artysty: l.d. "Chrzesne 1892 r"
na odwrocie także napis obcą ręką, niebieską kredką p.g.: "Podkowiński/ 837", zapewne dotyczący wystawy pośmiertnej artysty w TZSP w 1895 r.