1 zł
2 600 000 zł

KRAJEWSKA Helena (1910 Biecz - 1998 Warszawa)

Dworzec Śródmieście, 1967 r.

olej/płótno, 81 x 116,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '1036 H. Krajewska | Dworzec śródmieście | 1967, 80 x 120 ol. pł.'
sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: 'H. Krajewska | Dworzec Śródmieście | 1967, 80 x 120 ol. pł.' oraz liczba: '1036'

cena wywoławcza: Wykup abonament

Z cyklu Kawiarnie warszawskie: Intelektualiści, 1963 r.

olej/płótno, 71 x 100 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'HK 63'
na odwrociu papierowe naklejki z 'Centralnego Biura Wystaw Artystycznych' z danymi pracy

Ruiny Banku Polskiego, 1957 r.

olej/płótno, 65 x 99 cm
na odwrociu, na blejtramie opisany: '375 | H. KRAJEWSKA | RUINY BANKU POLSKIEGO, 1957 | ol., pł. 65 x 100' oraz papierowa naklejka z 'Centralnego Biura Wystaw Artystycznych'

Pałac Radziwiłłowski w Warszawie, 1963 r.

olej/płótno, 80 x 100 cm
na odwrociu opisany na blejtramie: 'HK | 653. | Pałac Radziwiłłowski w W-wie | 1962 ol. pł. 81 x 100'

Tytoniarki, 1954

olej, płótno; 19 x 26 cm;
sygn. i dat. p. d.: HK/54;
na odwrocie napis: HK Tytoniarki 1954;
Lit.: Kolekcja Pakoska. Sztuka Polska, [katalog wystawy MOT], oprac. A. Kroplewska-Gajewska, Toruń 2013, s. 57.

Melancholia

olej/tektura, 53,5 x 39 cm
sygnowany p.g. w obrębie kompozycji symbolem artystki
opisany na odwrociu: 'Melancholia'
poniżej symbol artystki

Kadzie schną, 1949 r.

olej/płótno, 92 x 72,8 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'HKRAJEWSKA | 49'
opisany i datowany na górnej listwie krosien: '403. Helena KRAJEWSKA | Z HUTY ZYGMUNT "KADZIE SCHNĄ" | 1949 ol. pł., 73 x 92'; obok papierowa nalepka z opisaniem obrazu

Zima w lesie, 1986 r.

olej/płótno, 63,5 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'H. KRAJEWSKA | 1986'

Portret , 1983 r.

olej/płótno, 60 x 43 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'HKRAJEWSKA | 1983'

Portret kobiety w chuście, 1944 r.

akwarela/papier, 33,5 x 24,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'HKraj. 1944 | Łańcuchów'

Zima w lesie, 1986 r.

olej/płótno, 63,5 x 80 cm

Sandomierz, wozy przed szopą, 1948 r.

olej/karton, 35 x 46 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Helena Krajewska | Sandomierz, wozy przed szopą | 1948, ol. kart. 35 x 45,5 | 454 | inw | 454'

Szkic pejzażowy

olej, tektura; 23,5x17 cm;

Widok nadmorski, 1974 r.

olej/karton, 24 x 34,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: `HK74`

Portret doktora, 1983 r.

olej/płótno, 60 x 43 cm
sygnowany i datowany p.d.: `HKRAJEWSKA | 1983`

Pejzaż z drzewami, 1978 r.

olej/tektura, 24,5 x 34,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: `HKRAJEWSKA | 1978`

Tytoniarki, 1954 r.

olej, płótno, 19 x 26 cm
sygn. i dat. p. d.: HK/54
na odwrocie napis: HK Tytoniarki 1954
Kolekcja Pakoska.
Opisywany i reprodukowany:
Kolekcja Pakoska. Sztuka Polska, katalog wystawy MOT, oprac. A. Kroplewska-Gajewska,Toruń 2013, s. 57

Kwiaty i melony dla chorej, 1948

akwarela, gwasz, bibuła;
18,5 x 25 cm (w świetle oprawy);
sygn. ołówkiem p. d.: H.Krajewska napis l. d.: Paryż 1948;
na odwrocie nalepka z informacjami o pracy: Kwiaty i melony dla chorej. Chora to ja. H. Krajewska oraz napis: W katalogu dzieł wszystkich autorki/ w opracowaniu, 1994-) w dziale rysunków: nr. 110

RABKA. PORĘBA JESIENIĄ, 1977

Olej, płótno naklejone na karton; 26 x 36,5 cm
Opisany na p-p
Pochodzenie: ze spuścizny po artystce

SOSNY W ŚWIDRZE, 1978

Olej, płótno; 26 x 37 cm
Opisany na p-p

ŚWIDER O ZACHODZIE SŁOŃCA, 1977

Olej, płótno; 20 x 27 cm
Opisany na p-p

PEJZAŻ Z KRASICZYNA, 1968

Olej, płótno; 65 x 81 cm
Sygnowany p.d.: HK 68; na odwrocie nalepka z napisem piórem: Helena Krajewska | "Pejzaż z Krasiczyna" | 65 cm x 81 cm; flamastrem: 1968 | 204 | Rostock

TOPOLE WCZESNĄ WIOSNĄ, 1977

Olej, płótno, 20 x 27
Opisany na p-p

OGRODNICZKI Z ŁASZCZYNA, 1954

Olej, tektura; 19,5 x 27 cm
Sygnowany l.d.: HK 54; na odwrocie napis długopisem: Łaszczyn Ogrodnicz./ ol karton 19 x 26cm; flamastrem: HKraj; 1952; HK54

Dziewczęta z kwiatami, 1959 r.

olej/płótno, 90 x 65 cm
sygnowany i datowany p.d.: `HK59`
na odwrociu dwie nalepki własnościowe

Estymacja: 6 000 - 10 000 zł

Portrety (trzy rysunki współoprawne), 1953 r.

rysunek, ołówek/papier, 43,5 x 31,5 cm (x 3, w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany: 1. p.g.: `HKraj 1953`, 2. p.d.: `HKraj 1953`, 3. p.g.: `HKraj 1953`

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Dziewczynka z pończochą, 1948 r.

kredka/papier, 35,3 x 25 cm
sygnowany i datowany ś.d.: `H.K. 1948 | kolorowa kredka`
dopisek ołówkiem l.d.: `Dziewczynka z pończochą (było dużo wariantów)`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Śniadanie, 1947 r.

gwasz/papier, 22,5 x 30 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.g.: `H K 1947`

Estymacja: 1 200 - 2 000 zł

Mała prządka, 1947 r.

gwasz/papier, 31,5 x 24,3 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Hkrajewska 947` oraz u dołu: "Mała prządka" 1947, sepia`

Estymacja: 1 200 - 2 000 zł

Przyjaciółki, 1945 r.

tusz/papier, 30 x 24 cm
opisany l.d.: `Przyjaciółki` oraz p.d.: `gmerk artystki 45 Łańcuchów`

Estymacja: 1 200 - 2 000 zł

Kaliszany- wąwóz, 1953

olej, tektura; 19,5 x 27 cm;
Na odwrocie odręczny napis czarnym pisakiem z inwentaryzacji spuścizny po artystce: HK/ 1092 Szkic. Kaliszany. Wąwóz/ 1953,ol. Tekt.19 x 26

Kępa wierzb - z cyklu: Wisła brzegi rwie, 1953

olej, tektura; 19,5 x 26 cm;
Na odwrocie odręczny napis czarnym pisakiem z inwentaryzacji spuścizny po artystce: 837. HK/ z cyklu Wisła brzegi rwie, 1953/ kępa wierzb ol. tekt 20 x 26

Tytoniarki, 1954

olej, płótno, naklejone na większe płótno na blejtramie, 19 x 26 cm;
sygn. p.d.: HK54

Towarzysze przy choince, 1948

węgiel, papier naklejony na tekturę, 50 x 70,2 cm (wymiary pracy);
sygn. p.d.: H.Krajewska / 48

Prasowanie liści tytoniowych, 1954 r.

olej/płótno,
64 x 80,5 cm
opisany na odwrociu

Święto Trybuny Ludu II, 1976 r.

olej, technika mieszana/płótno,
81 x 116 cm
sygnowany i datowany p.d.: `HK 76`
na odwrociu naklejka z opisem i nr inw. 648
opisany na odwrociu, na blejtramie: `648 Festiwal Trybuny Ludu II, 1976 | tech. miesz 81 x 116`

Kadzie schną, 1949 r.

olej/płótno,
92 x 73 cm
sygnowany i datowany p.d.: `H.KRAJEWSKA 49`
na odwrociu na blejtramie napis: 403. Helena KRAJEWSKA Z HUTY ZYGMUNT "KADZIE SCHNĄ" 1949, ol. pł.. 73 x 92` oraz na blejtramie naklejka z opisem (maszynopis)

ZESTAW TRZECH PRAC, 1952 - 1954 R.

Tytoniarki, 1954 r., olej/płótno
19,1 x 26,2 cm (w świetle passe-partout)
sygn. i dat. p.d.: `HK 54`, na odwrocie kartka z danymi o obrazie i nr 434
Pastucha, 1953 r.
19,5 x 26,8 cm (w świetle passe-partout), olej/tektura
sygn. i dat. l.d.: `HK 53`, na odwrocie: `443 Pastucha, 1953, ol. karton/HK 27 19 x 26/HK 53`
Portret chłopca, 1952 r., olej/karton
26,7 x 19,4 cm (w świetle passe-partout)
na odwrocie napisy: `HK/Kazik, 1952 , ol. karton/płótnowane, 28 x 19,5 / 126 B`

Kwiaty w wazonie

piórko, tusz, papier, 23,7 x 18,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: HK (ołówkiem)

PEJZAŻ PODGÓRSKI, 1994

Olej, płótno; 41 x 54 cm
Sygnowany i datowany p. d.: H KRAJEWSKA 94

EPITAFIUM DLA POLEGŁYCH ARTYSTÓW MALARZY (BARTOSZEK, BOBOWSKI, GEDE), 1967

olej na płótnie,
150 x 150 cm,
sygnowany p.d. "HK/67" i na odwrocie na płótnie - ręką autorki: tytuł pracy, rok powstania, wymiary i "nr inw. 731". Na krośnie nalepka wystawowa z niemieckim tytułem pracy i danymi o obrazie.

Portret chłopca

akwarela/papier, 36 x 27,5 cm (w świetle passe-partout)

DZIEWCZYNKA Z CZERWONYMI KWIATAMI, 1956

akwarela na papierze czerpanym żeberkowym,
41,5 x 29,5 cm,
sygnowana p.d. "HK / 1956"

EPITAFIUM DLA POLEGŁYCH ARTYSTW MALARZY (BARTOSZEK, BOBOWSKI, GEDE), 1967

olej na płótnie,
150 x 150 cm,
sygnowany p.d. "HK/67" i na odwrocie na płótnie - ręką autorki: tytuł pracy, rok powstania, wymiary i "nr inw. 731". Na krośnie nalepka wystawowa[?] z niemieckim tytułem pracy i danymi
o obrazie.

Mielnik pod Usześciem 1976

olej, płótno, 26 x 36 cm;
sygn. i dat. p. d. - HK 76

liczba obiektów: 45