1 zł
2 600 000 zł

MIERZEJEWSKI Jacek (1883-1925)

Portret dziewczyny, 1914

rysunek, ołówek, papier; 44,5 x 62 cm;
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: Jacek Mierzejewski | Zakopane | 1914 r.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Zuzanna

akwarela, papier, 25,5 x 12,7 cm w świetle passe-partout;
na odwrocie opinia Barbary Brus-Malinowskiej

WAWEL, 1917

akwaforta,
12,5 x 17,5 cm
Z posiadania rodziny artysty.
Graficzna wersja obrazu Wawel (ok. 1917, 90 x 120 cm, w Muzeum Narodowym w Warszawie).
Literatura: Szczęsny Rutkowski, Jacek Mierzejewski, Warszawa 1927 Gebethner i Wolff [Monografie artystyczne tom XII]; w zamieszczonym tu Spisie chronologicznym ważniejszych prac... poz. 37.

Portret Wacławy Arciszowej

akwarela/papier, 57 x 47 cm (w świetle oprawy)
Wacława Arciszowa, z domu Morzycka, nauczycielka i założycielka Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Pochodzenie: Praca pochodzi ze spuścizny po artyście, będącej w posiadaniu rodziny.

Estymacja: 4 000 - 5 000 zł

Pejzaż z drzewami

ołówek/papier, 25,5 x 25,5 cm (w świetle passe - partout)
dedykacja i sygnatura p.d.: `Kochanemu Tadziowi | Jacek Mierzejewski`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Akty pośród drzew, około 1920 r.

akwaforta/papier, odcisk 12 x 11 cm (28 x 22 cm - arkusz w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: `Jacek Mierzejewski`

praca pochodzi ze spuścizny po artyście

Estymacja: 1 200 - 2 000 zł

Akt, 1912 r.

akwaforta/papier, odcisk 14,5 x 7,5 cm (28 x 22 cm - arkusz w świetle oprawy)

Literatura:
Jacek Mierzejewski 1883 - 1925, katalog wystawy monograficznej, Muzeum Narodowe w Warszawie 1989, s. 63, il. 52.

Estymacja: 1 500 - 2 500 zł

Nad książką, 1919 r.

akwarela, ołówek/papier, 71,5 x 53,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `Jacek Mierzejewski | Piotrowice | 1919`

Estymacja: 12 000 - 18 000 zł

Judyta, 1917 r.

miedzioryt/papier, odcisk 8 x 5,5 cm (28 x 22 cm - arkusz)

Literatura:
porównaj - Jacek Mierzejewski 1883 - 1925, Katalog wystawy monograficznej, Muzeum Narodowe w Warszawie 1989, s. 93, il. 165; porównaj - S. Rutkowski, Jacek Mierzejewski, Monografie artystyczne t. XII, Gebethner i Wolff, Warszawa 1927, poz. 36.; porównaj - "Maski" 1918 nr 18 s. 353 (il.)

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Melancholia - portret żony, około 1914 r.

kredka/papier, 34,5 x 26 cm
sygnowany p.d.: `JM`

Estymacja: 5 000 - 8 000 zł

Zuzanna

akwarela, papier, 25,5 × 12,5 w świetle
oprawy
na odwrocie ekspertyza Barbary Brus-Malinowskiej z 26 X 2004 r.

3 500 - 5 000 zł

Studium. Portret dziewczyny, 1909

litografia z "Teki graficznej 1", 31 x 24,7 cm,
sygn. oł. p.d.: Jacek Mierzejewski.
Papier lekko sfalowany.
Grafika opisana i reprodukowana w: I. Kossowska "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 - 1917", Universitas, Kraków 2000, s. 199, il. 285.

Portret dziewczyny, 1914

Portret Stasia, 1917

pastel, papier,
42,5 x 33 cm
sygn. l.d.: Jacek / Mierzejewski / 1917

Akt pośród drzew, 1920

Akwaforta; wym.: 122 x 108 mm; sygn. i dat. tuszem p.d.: Jacek Mierzejewski 20.

"ZUZANNA"

olej na płótnie,
24 x 16,5 cm w świetle passe-partout, niesygnowany
na odwrocie odręczna opinia Barbary Brus-Malinowskiej: "Wg mojej opinii olejny szkic Zuzanna jest oryginalnym dziełem Jacka Mierzejewskiego - studium do niezrealizowanego obrazu Zuzanna. Warszawa, 26 X 2004".

ZUZANNA

olej na płótnie,
24 x 16,5 cm w świetle passe-partout,
niesygnowany
na odwrocie odręczna opinia Barbary Brus-Malinowskiej: "Wg mojej opinii olejny szkic Zuzanna jest oryginalnym dziełem Jacka Mierzejewskiego - studium do niezrealizowanego obrazu Zuzanna. Warszawa,
26 X 2004".

Akt pośród drzew, 1920

akwaforta
wym.: 122 x 108 mm
sygn. Jacek Mierzejewski i dat. tuszem.
Lit.: Mistrzowie grafiki polskiej, Kraków 2007.

PORTRET ŻONY, 1919

kredki, węgiel na papierze,
51,5 x 47,4 cm,
sygnowany p.d. "Jacek Mierzejewski / Piotrowice / 1919"

Rycerz, 1906

ołówek, papier, 23,6 x 19,5
sygn. i dat. p.d.: 1906 r / siostrze / JMierzejewski

liczba obiektów: 28