PRONASZKO Zbigniew (1885 Debreczyn -1958 Kraków)
olej, płótno naklejone na tekturę
43,5 x 38,5 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: Pronaszko
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej na tekturze, 47,5 x 70 cm,
sygnowany p.d. "Z.Pronaszko".
Akwarela, papier; 14 x 14 cm (w świetle p-p)
Sygnowany l.d.: z.p.
*opłata droit de suite
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
21 x 21 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: z. p. (ołówkiem).
akwarela, papier; 14 x 14 cm (w świetle passe-partout);
sygn. l. d.: z. p. (ołówkiem).
olej, tektura
67 x 45,3 cm
sygn. p.d.: Z. Pronaszko
akwarela, papier; 24 x 34 cm w św. p-p.;
sygn. p. d.: Z. Pronaszko.;
na odwrocie nalepka z opisem pracy
brąz, odlew z oryginalnego modelu gipsowego, 37,5×13,5×12,5 cm; edycja 1/8
Literatura:
H. Blumówna, Zbigniew Pronaszko, Warszawa 1958, il. 9
B. Bielawski, Rzeźba formistyczna [w:] Ze studiów nad genezą plastyki nowoczesnej w Polsce, Wrocław 1966, il. 11
J. Pollakówna, Formiści, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1972, s. 165
I. Jakimowicz, Formiści, Warszawa 1989, poz. kat. 781
Kraków - krajobraz z mostem Dębnickim
akwarela, papier, 27 × 37,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: ZPronaszko
olej/płótno, 81 × 117,5 cm
sygn.: l.d. Z. Pronaszko / 1957
* dodatkowa opłata wynikająca z tzw. droit de suite
Martwa natura z wazonem, owocami i fajką
olej, płótno; 40,5 x 50 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: Z. Pronaszko
ołówek/papier, 15 x 10,5 cm (w świetle passe-partout)
opisany p.d.: 'Rysunek Zb. Pronaszki | głowa (...)[niecytelne]'
odlew/brąz, 37 x 13,5 x 12,5 cm
opisany z tyłu, na podstawie: '5/8'
odlew współczesny z oryginalnego modelu gipsowego
POCHODZIENIE:
- kolekcja prywatna, Poznań
- Irena Jakimowicz, Formiści, Warszawa 1989, kat. 781
- Joanna Pollakówna, Formiści, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1972, s. 165 (il.)
- Bolesław Bielawski, Rzeźba formistyczna, [w:] Ze studiów nad genezą plastyki nowoczesnej w Polsce, Wrocław 1966, repr. il. 11, s. nlb
- Helena Blumówna, Zbigniew Pronaszko, Warszawa 1958, il. 9, s. nlb
sygn. l.d.
akwarela, papier
24x32.5 cm
akwarela/papier, 68 x 48 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu nalepka z opisem obrazu
OPINIE:
- potwierdzenie autentyczności przez Emila Krchę i Helenę Blum
Martwa natura z wazonem i owocami
olej, sklejka; 49,5 x 29,5 cm;
sygnowany po prawej stronie u góry (wycisk w masie farby): Z. Pronaszko
MARTWA NATURA Z BUKIETEM CYNII
olej, płótno
76 x 65 cm
sygn. l.d.: Z. Pronaszko.
Rodzina żydowska // Scena przydrożna, lata 30. XX w.
Akwarela, gwasz, tusz; praca dwustronna; wym.: 26,5 x 33,5 cm; przy pierwszym temacie sygn. Z. Pronaszko.
Portret brata, Andrzeja Pronaszki, około 1907 r.
olej/płótno, 65 x 51 cm
sygnowany p.g.: 'z.pronaszko'
na odwrociu fragment nalepki wystawowej z opisaniem obrazu oraz pozostałości po trzech innych nalepkach bez zachowania tekstu, oznaczenia 4.29 i 86