1 zł
2 600 000 zł

MATEJKO Jan (1838 Kraków - 1893 Kraków)

WIELKI KSIĄŻĘ LITEWSKI WITOLD, 1876

Portret Adama Sapiehy - studium do postaci Witolda w Bitwie pod Grunwaldem
Olej, płótno; 46 x 42 cm
Na odwrocie napis piórem: Szkic głowy X Adama Sapiehy (studium do Grunwaldu) malowany w Krasiczynie 1876 przez J. Matejkę

Obraz opisywany wymieniany w:
Matejko Obrazy olejne ze wstępem Jerzego Malinowskiego i wyborem ilustracji Krystyny Sroczyńskiej, Arkady , Warszawa 1993; kat.166, s. 143 : "Głowa ks. Adama Sapiehy [1875] |Płótno. Według Gintla (j.n.) ukończony w 1878 | Dar artysty dla portretowanego  Obraz malowany był podczas pobytu w posiadłości księcia, Krasiczynie, gdzie artysta pracował nad studiami koni do "Bitwy pod Grunwaldem".
Mieczysław Treter . Matejko. Osobowość artysty, twórczość, forma i styl. Lwów-Warszawa 1939. s.299
 M.Gorzkowski, O artystycznych czynnościach Jana Matejki od lat jego najmłodszych tj. od r.1850 do końca r.1888, Kraków 1881, s.70
M.Gorzkowski, Jan Matejko. Epoka lat dalszych, do końca życia artysty. Z dziennika prowadzonego w ciagu lat siedemnastu, Kraków 1898, s. 83
S.Tarnowski, Matejko, Kraków 1897, s.510
 J.Gintel, Jan Matejko. Bibliografia w wypisach, wyd.2, Kraków 1966; wczesniejsze wyd.: Jan Matejko. Wypisy bibliograficzne, Kraków 1955, s. 291

cena wywoławcza: Wykup abonament

Ubiory w Polsce 1200-1795

Kraków 1860. Wydał Jan Matejko 44 x 28 cm; oprawa półskórek z epoki, tłoczona, duża tytulatura, narożniki w skórze.
Album tzw. "sztuczny" zawierający litografowaną kartę tytułową z 1860 r. oraz 82 (z 90) litografie z grupami postaci w dawnych strojach oraz 5 litografowanych wizerunków pieczęci i elementów zdobniczych.
Stan zachowania: niewielkie zaplamienia oprawy i kart bez szkody dla litografii.

Patrz: Jan Matejko, Ubiory w Polsce, Kraków 1967, s. 5-26.

Dzwon Zygmunta

rytował Jan Styfi (1841-1921)
drzeworyt, papier; 23,5 x 44 cm (kompozycja);
sygn. na płycie l. d.: J. HOLEWIŃSKI SC, p.d.: JM 1875
Praca pochodzi z teki: "Album Jana Matejki", Warszawa [1874-1876] - Nakł. i druk. Salomona Lewentala.
Rysunki na klockach drzeworytniczych wykonał osobiście Jan Matejko, rytowali najwybitniejsi drzeworytnicy tamtego okresu, min. Jan Styfi, Józef Holewiński, Konstanty Przykorski, Edward Gorazdowski i inni.

Bolesław Wstydliwy

rytował Jan STYFI (1841-1921)
drzeworyt, papier; 37 x 23 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie monogram wiązany p. g.: JM
oraz śr. d.: J. Styfi.
Praca pochodzi z teki: "Album Jana Matejki", Warszawa [1874-1876].

Muzyka, z Kartonu: Sztuki - projekt do plafonu auli Politechniki Lwowskiej, przed 1886 r.

ołówek, kalka, wym. 13 x 9,3 cm w świetle passe-partout,
sygn. p.d. monogramem; wystawiany w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w r. 2001 (załączony oryginalny protokół wypożyczenia)

Burmistrz Józef Dietl

ołówek, papier, wym. 11, 5 x 10 cm,
sygn. p.d.: J.M. 1884

Śmierć Wapowskiego

rytował Jan STYFI (1841-1921)
drzeworyt, papier; 28 x 25 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie monogram wiązany
l. d.: JM oraz p. d.: J. Styfi.
Nakł. i druk. Salomona Lewentala.

Otrucie królowej Bony

rytował Józef HOLEWIŃSKI (1848-1917)
drzeworyt, papier; 33 x 27 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie monogram wiązany p. d.: JM
oraz l. d.: Holewiński

Śmierć Przemysława

drzeworyt, papier; 32 x 43 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie p. d.: JM oraz l. d.: J. Holewiński.

Szkic do okna nad ołtarzem głównym katedry przemyskiej

ołówek, papier, 15 x 9,5 cm w świetle passe-partout; u góry opisany ołówkiem: Królowa Korony polskiej/do okien Katedry Przemyskiej, u dołu napisy ołówkiem nieczytelne

Król Jan Kazimierz podczas abdykacji

ołówek, papier, 13,5 x 7,5 cm w świetle passe-partout; sygn. p. d.: monogram wiązany JM; u góry po prawej, wzdłuż krawędzi: 34, niżej: Abdycatio

Mikołaj Kopernik

drzeworyt, papier; 29 x 40,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. na płycie w obrębie kompozycji JM oraz p.d.: J.STYFI
praca pochodzi z: Album Jana Matejki [tekst objaśniający Kazimierza Wł. Wójcickiego], Warszawa [1874-1876]. Nakł. i druk. Salomona Lewentala.
Rysunki na klockach drzeworytniczych wykonał osobiście Jan Matejko, rytowali najwybitniejsi drzeworytnicy tamtego okresu, min. Jan Styfi, Józef Holewiński, Konstanty Przykorski, Edward Gorazdowski, i inni.

Szkic do Hołdu pruskiego, 1880-1882 r.

olej/płótno, 30,5 x 24,5 cm
sygnowany p.d.: `JM`
na odwrociu fragmentarycznie zachowana papierowa nalepka z opisem obrazu z 1939 roku. Ołówkiem opisany adres własciciela: `Mejro | Kielecka 30` oraz niżej czarnym atramentem: `Fragment z "Hołdu pruskiego" | mal. Jan Matejko | ur. w Krakowie 1838 r., zmarł tamże 1893r.` Na odwrociu pótna: `pxt Jan Matejko`

- w 1938 roku własność Czesława Mejro w Warszawie
- Salon Gracjana Ungra, Warszawa 1884
- TZSP, Warszawa 1908
- Wystawa rysunków i szkiców Jana Matejki, Muzeum Narodowe, Warszawa 1938
- Wystawa Jana Matejki, TZSP, Warszawa 1938

- Tygodnik iliustrowany 1881, półrocze II, s. 11
- Katalog wystawy rysunków i szkiców, MNW 1938, s. 70-71, nr 167
-Z. Norblin Chrzanowska, Wystawa szkiców i rysunków Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Warszawie, "Świat" 1938, nr 15, s. 9
- Katalog wystawy Jana Matejki TZSP, Warszawa 1938, s. 15 nr 41
- Przewodnik historyczny TZSP, Warszawa 1938, s. 26, nr 41
- J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w TZSP w Warszawie w latach 1850-1914, Warszawa 1969, s. 227
- J. Wiercińska, Bibliografia w: Jan Matejko. Materiały z sesji naukowej poświęconej twórczości artysty, Warszawa 1959, poz. 1366
- Matejko, Obrazy olejne. Katalog, red. K. Sroczyńska, Warszawa 1993, nr 211

Alchemik Sędziwój, 1855 r.

ołówek/papier, 23,5 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `J.M. r P. 1855`

Ubiory w Polsce 1200-1795

Litografie ręcznie kolorowane akwarelą.
Niniejszy obiekt został pocięty na pojedyncze ilustracje ( ca 24 x 17 cm), które naklejono na arkusze i wtórnie umieszczono odręczne opisy ubiorów (w niektórych przypadkach na samej ilustracji). Następnie tak przygotowane ilustracje naklejono na czarny karton (94 x 54 cm) i umieszczono we wtórnie przygotowanej, kartonowej tece. Brak okładki i karty tytułowej, stan ilustracji dobry;

exlibris Jarosława Dolińskiego z Krakowa (1881-1971)

Stańczyk

litografia, papier; 33 x 23 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. na płycie u dołu: JM rp.1881.

Dzieci mistrza (Tadeusz - Helena - Beata - Jerzy), wyd. 1912 r.

fotograwiura, tektura, 50 × 65 cm
opisany p. d.: Fotograwiura Paulussena i Sp w Wiedniu oraz l. d.: Nakładem TPSP we Lwowie pod kompozycją tytuł dzieła oraz informacja: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie Członkom swoim za rok 1912.

Trzej mówcy, szkic do obrazu

ołówek, papier, tektura, 24 x 26,3 cm
sygn. p. d.: JM

Postać w płaszczu z krzyżem, szkic do obrazu

ołówek, papier, 23 x 27 cm
sygn. p. d.: JM

Ubiory w Polsce 1200-1795

Litografie ręcznie kolorowane akwarelą. Komplet 90 litografii z grupami postaci w dawnych strojach wydane przez Jana Matejkę w roku 1860, ukazały się oryginalnie w małej liczbie egzemplarzy w postaci 10 dużych plansz litografowanych zawierających łącznie 90 grup w strojach polskich obejmujących czasy od panowania Bolesława Wstydliwego do końca panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powtórnie odbito je, znów także w niewielkiej liczbie egzemplarzy, w roku 1875. Matejko postanowił własnoręcznie pokolorować dwa woluminy (darowane przez niego Bibliotece Jagiellońskiej i bibliotece Ossolińskich). Stały się one podstawą do wykonania kilkunastu dalszych tek kolorowanych, przeznaczonych przez wydawcę jako dary dla zaprzyjaźnionych z nim osób i kolekcjonerów. Niektóre z nich zostały kolorowane przez Walerego Eliasza Radzikowskiego w 1892 roku. Oryginalne wydanie zawierało zazwyczaj kilka ilustracji na jednej stronie oraz litografowane opisy ubiorów. Niniejszy obiekt został pocięty na pojedyncze ilustracje ( ca 24 x 17 cm), które naklejono na arkusze i wtórnie umieszczono odręczne opisy ubiorów (w niektórych przypadkach na samej ilustracji). Następnie tak przygotowane ilustracje naklejono na czarny karton (94 x 54 cm) i umieszczono we wtórnie przygotowanej, kartonowej tece. Brak okładki i karty tytułowej, stan ilustracji dobry;

liczba obiektów: 265