Alicja Zimnicka i Ela Waga - obrazy w Galerii Elektor




22 listopada 2002r. w warszawskiej Galerii Elektor miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Alicji Zimnickiej i Eli Wagi.

Koniec listopada z wcześnie zapadającym zmrokiem, szarymi dniami i częstymi opadami, nie zachęca do spacerów po mieście. Na wystawę dwóch młodych, utalentowanych artystek warto jednak się wybrać. Kontrast pomiędzy tym, co na zewnątrz, a tym, co można zobaczyć na wystawie jest tak duży, że wynagrodzi nam poniesiony trud. 
  
 
 
 
 
 
Alicja Zimnicka jest absolwentką warszawskiej ASP, pochodzi z litewskiej rodziny, szkołę średnią o profilu artystycznym skończyła w Kownie. Obrazy przyrody, jej artystyczne wizje malowane na poły realnie, delikatnie stosowane mocne kolory, ziemia, rośliny, niebo i planety wypełniają przestrzeń obrazów. Nostalgiczne, refleksyjne i kolorystycznie piękne malarstwo Alicji Zimnickiej dobrze współgra z pracami Eli Wagi wyróżnionej dyplomantki prof. Rafała Strenta, u którego w warszawskiej ASP zrobiła dyplom.
  
 


Ela Waga pokazała swoje ostatnie prace, układają się one w cykl - jeśli tak można powiedzieć - ichtiologiczny. Nie są to jednak zwyczajne ryby. Taka np. "Ryba Dziupla" patrzy na nas ogromnym, wyrazistym okiem, chce nam coś powiedzieć - wszak spojrzenie to zwierciadło duszy. "Ryba Liść", "Ryba Mechatka", "Ryba Zimowa" - jak wiadomo ryby głosu nie mają, ale artyści tak. 

    
 
 Alicja Zimnicka:

 

  

   

" Światło. Ani je dotknąć, ani je zobaczyć,
W jego pustych jasnościach
spoczywa to, co widzimy, czego dotykamy.
Opuszkami mych palców widzę
to wszystko, czego dotykają oczy:
cienie, świat.

Cieniami rysuję światy,
Cieniami światy płoszę,
Słyszę puls świata po tamtej stronie"
"Po tamtej stronie" Octavio Paz /cytat umieszczony w katalogu wystawy/

  

 Nota biograficzna:

 
 
Alicja Zimnicka -
urodziła się w 1975 roku w Puńsku, na północy Polski, przy granicy z Litwą. Ukształtowało ją miejsce na styku dwóch kultur. Litewski dom, szkoła - Technikum Sztuki w Kownie, fascynacja malarstwem Ciurlionisa, studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Jako studentka II roku zdobyła stypendium Ministra Kultury i Sztuki „Promocja Twórczości”. Wystawia prace od 1996 roku na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, na Litwie i za granicą. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w Anglii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Norwegii, we Włoszech i na Litwie. Jeszcze w Kownie zaczęła malować techniką batiku. Na cienkie płótno nakłada warstwami gorący wosk i farby. Tworzy obraz tak, jak maluje się pisanki. Od ubiegłego roku maluje na naturalnym korku. Podoba jej się chropowata struktura powierzchni i organiczność jej dzieł. Zajmuje się także grafiką użytkową. W swojej pracy odnosi sukcesy, w jej malarstwie szuka wytchnienia i źródła energii na wszystkie przedsięwzięcia, które są przed artystką.

     
 _________________________________________
 
 Ela Waga:

 

  

   
 
 
Ela Waga posłużyła się jako mottem do swoich prac, cytatem z "Narcyza i Złotoustego" 
Hermanna Hessea, aby choć trochę "wejść" w ten milczący świat podwodnej, barwnej 
fauny i nasz własny świat ciszy:
 
" ..O rybach śnił niekiedy, które płynęły ku niemu srebrzyste i czarne, chłodne i gładkie wpływały w niego, przepływały przez niego: przybywały niby powabni wysłańcy szczęścia z innej, piękniejszej rzeczywistości…"
 

  

 Nota biograficzna:

 

 
Ela Waga - urodziła się w 1972 r w Warszawie. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 1997 r w pracowni grafiki warsztatowej prof. Rafała Strenta. Dwa aneksy do dyplomu: rysunek w pracowni prof. Juliana Raczko i malarstwo u prof. Janusza Przybylskiego. Do listopada 2002 - pięć wystaw indywidualnych.
Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem oraz ilustracją.

  
 
Wystawa czynna do 11 grudnia 2002
 
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót