Mariusz Mikołajek - Przestrzeń odkupiona




Mikołajek należy do innego pokolenia, debiutującego na początku lat 80., - ale jego poszukiwania wydają się podobne. Paciak tworzył obrazy niewielkich formatów, Mikołajek ogromne, niekiedy wieloczęściowe, zawsze o wielkiej sile ekspresji.
Tytuły obrazów przywołują wielkie tematy sztuki religijnej, "Ukrzyżowanie", "Pieta", "Złożenie do grobu", "Nazajutrz trzeciego dnia...", "Apokalipsa". Tematem jego sztuki jest śmierć i odkupienie. Obrazy malowane są z największą emocją, która prowadzi artystę do czystego malarstwa (czasami do abstrakcji, ale w wielu czytelny pozostaje zarys figur, w ostatnich obrazach coraz częściej). Powstaje malarstwo o niezwykłej sile wyrazu, bogatej kolorystyce, wyrazistej fakturze, dużych formatach. 
Wystawa "Przestrzeń odkupiona" prezentowana była w lutym i marcu we wrocławskim Ratuszu (Muzeum Miejskie Wrocławia), były na niej obrazy z ostatnich trzech lat, powiększona o wcześniejsze obrazy przeniesiona została do Radomia. Tworzy ją 33 obrazy. Pokazano także obraz podarowany przez artystę Muzeum: "Anioły" z 1992 r.


  
 
 
 

      
 Wybrane prace:
 

 
 

 
 
 

 
  Nota biograficzna: 

  
Mariusz Mikołajek urodził się w 1958 r. we Wrocławiu, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Studiował w latach 1979-1984 we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Studia zakończył wystawą dyplomową w kościele Św. Krzyża na Ostrowiu Tumskim (grudzień 1984). W 1985 r. jego obrazy zostały wyróżnione honorową nagrodą komisarza wystawy na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Młodych "Droga i Prawda" (w tym samym kościele). 
Do udziału w życiu artystycznym wrócił w 1991 r. wystawą indywidualną w BWA we Wrocławiu. W 1992 r. zrealizował wystawę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu pt. PKP czyli Popatrz Kiedy Przechodzisz... Popatrz Każdy Przechodzi... W latach 1998-99 zorganizował cykl 6 wystaw, połączonych ze spotkaniami z młodzieżą, w szkołach i ośrodku resocjalizacyjnym. 
W latach 2000 i 2001 pracował z Christosem Mandziosem nad wspólnym projektem Na Styku...; był to cykl wystaw i działań paraplastycznych, które odbywały się w różnych miejscach Wrocławia.

Wielokrotnie brał udział w wystawach sztuki sakralnej, m.in. Biennale Sztuki Sakralnej, Muzeum Diecezjalne, Opole 1992 i BWA w Gorzowie Wielkopolskim, 1994, 1996, 2000, 2002, Triennale Sztuki Sakralnej, Częstochowa 1997, w wystawie poświęconej pamięci Edyty Stein Kult i obraz, po raz pierwszy pokazanej w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu w 1999 r.
Miał ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą - dwukrotnie w Niemczech, Lipsk 1993 i Altenberge 1994, i w Danii, Aalborg, 1997 i 2004.

 
    
Wystawa czynna do 15 maja 2005
 
 
________________________________
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót