1 zł
2 600 000 zł

BIEGAS Bolesław (Koziczyn 1877 - Paryż 1954)

Kobieta z woalem

brąz srebrzony, wys. 10 cm,
sygn. u podstawy: B. Biegas
Projekt figurki na zwieńczenie chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Chateau des Trésors (Pałac skarbów)

olej, płyta, 58,5 × 46 cm
sygnowany śr. d.: B. Biegas
na odwrocie papierowa nalepka z odręcznym opisem pracy i numerem 113

Zamyślony

brąz, wys. 47 cm
sygn. u podstawy: B.BIEGAS EA I/ IV
oraz stempel odlewni AVANGINI FONDEUR
odlew współczesny

Mars, 1910-11/2013 r.

brąz patynowany, 50 x 27 x 21 cm
sygnowany i opisany: 'B Biegas | 2/8 | 2013'
edycja: 2/8

Sarkofag

brąz, 53 x 27,5 x 11 cm;
sygn. dat. i numerowany z boku: Bolesław / Biegas / Paris / r. 1903; oraz: Blanchet Fondeur 4/8;
odlew współczesny.

Pałac

brąz, 39 x 34 x 9 cm;
sygn., dat. i numerowy z boku: B.Biegas / 5/8 2015; odlew współczesny.

Kobieta z woalem

brąz srebrzony; wys. 10 cm;
sygn. u podstawy: B. Biegas

Zaślubiny Centaurów, ok. 1925

olej, płyta, 51 x 40,5 cm
sygn. l.d. gwaszem: Biegas

Projekt - zestaw dwóch prac

ołówek, papier; 11 x 10 cm w św. p-p.;
sygn. na obydwu pracach: Biegas;
napisy: ...życia (częściowo czytelny) oraz Noc

Zatoka (La baie de la mer), 1924 r.

olej/tektura, 69 x 50 cm
na odwrociu papierowa nalepka paryskiej odlewni Blanchet-Landowski, nalepka transportowa oraz nalepka z opisem pracy

Uran, 1910- 1911

brąz
49 x 22 x 23 cm
sygn.: B. Biegas 2/8 2013 M

Leda, 1928 r.

olej/sklejka, 71 x 49 cm
sygnowany l.d.: 'B. Biegas'
na odwrociu papierowe nalepki z opisem pracy

Wampir w postaci pająka/prusaka ( Le vampire araignée), 1915-16

olej/tektura, 22 x 17,5 cm
sygnowany p.d.: 'B. Biegas'

Grota Świątyni Tajemnic, ok. 1924

olej, sklejka, 62 x 49 cm
sygn. p.d.: B. Biegas
na odwrocie nalepka z opisem pracy w jęz. francuskim, nalepka Galerie Jan Krugier w Genewie oraz nieczytelna nalepka inwentarzowa z numerem 415

Portret sferyczny, lata 20. XX w.

olej, płyta, 44 x 34,5 cm
sygn. p.d.: B. Biegas

Zamyślony, lata 20 XX w.

brąz, wys. 47 cm
ed. EA I/IV
sygn. u podstawy: B.BIEGAS EA I/ IV oraz stempel odlewni AVANCINI FONDEUR

KOBIETA Z WOALEM, 1920

Biały metal, wys. całk. 11 cm
Sygnowana: B. Biegas
Figurka na korek od chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau

Demon z cyklu Satyry z Lasku Bulońskiego, 1922 r.

brąz patynowany, 43 x 18 x 25 cm
sygnowany, datowany i opisany: 'B. Biegas | 1922 | 1/8'
edycja: 1/8

Siedzący

brąz patynowany, 44 x 26,5 x 24,5 cm
sygnowany i opisany: 'B.Biegas 3/8'
edycja: 3/8

Kobieta z woalem

figurka - brąz srebrzony, wys. 10,5 cm, szer. 6 cm;
sygn. na podstawie: B. Biegas;

Kobieta z woalem

brąz srebrzony, wys. 9 cm
sygn. u podstawy: B.Biegas.
Projekt figurki na zwieńczeniu chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau

Château des Trésors, ok. 1925 r.

olej/sklejka, 57,5 x 45 cm
sygnowany śr.d.: 'B. Biegas'
na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy, nalepka formy transportowej oraz liczba: '34'

Harfa

brąz, 41,5 x 18,5 x 21,5 cm
sygnowany i opisany na podstawie: 'B. Biegas 2/8'
na postawie znak odlewni
edycja: 2/8

GADZINY ŻYCIA, 1917

brąz patynowany, 88 x 72 x 33 cm
edycja: 8/8
sygn. u podstawy: B. Biegas/ 16 Novembre 1917/ ODLEW T. ROSS 8/8

PROWENIENCJA:
Poznań, kolekcja prywatna
aukcja Domu Aukcyjnego Polswiss Art, 8.12.2015, poz. 38
Paryż, Trianon de Bagatelle, Boleslas Biegas. Sculpteur & peintre, - 21 maja - 30 sierpnia 1992.

Kobieta z woalem

(projekt figurki na zwieńczenie chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau);
brąz srebrzony; wys. 11 cm;
sygn. u podstawy: B. Biegas;

DEMON, 1922

brąz, odlew, 45 x 21 x 25,5 cm
edycja: 1/8 (odlew współczesny)
sygn. na podstawie: B. Biegas / 1922

PORTRET SFERYCZNY, LATA 20. XX W.

olej, tektura, 41,5 x 36 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: B.Biegas

PROWENIENCJA:
Polska, kolekcja prywatna

GENERAŁ MICHEL JOSEPH MAUNOURY, 1945-1946

olej, sklejka, 74 x 57 cm
sygn. p.d.: B.Biegas

Kobieta z woalem, projekt figurki na korek od chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau, 1920 r.

brąz srebrzony, 12 x 6,5 x 6,5 cm
sygnowany na podstawie: 'B. Biegas'

- Michel Legrand, Mascottes Automobiles, EPA Editions, 1994, tablica 187 (inny odlew)
- E. Bobrowska-Jakubowska, Artyści polscy we Francji w latach 1890-1918, s. 272-273, il. 71 (inny odlew)
- Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie w Paryżu, 2011, s. 277 (il.), (inny odlew)
- Bolesław Biegas, Między inspiracją a symbolem, Villa la Fleur, 2011, s. 12 (il.), (inny odlew)

Król Słońce, 1910-11/2013 r.

sygnowany i opisany z boku: 'B Biegas | 2/8 | 2013'

- Bolesław Biegas - rzeźba, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie,Warszawa 2012, s. 62 (gips) oraz s. 98 (il.)
- Wędrówka Ducha Myśli, Bolesław Biegas, Xawery Dunikowski (z polskich kolekcji prywatnych), Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, Ciechanów 2014 (il.)

Kobieta z woalem

brąz srebrzony; wys. 11 cm;
sygn. u podstawy: B. Biegas;

Kobieta z woalem, ok. 1920 r.

brąz srebrzony, wys. 9 cm
sygn. u podstawy: B.Biegas.

Kobieta płomień, 1907

brąz, odlew pośmiertny, 50 cm wys. x 46 cm szer. (w przybliżeniu)
num. 6/8 (liczba dopuszczalnych odlewów pośmiertnych 12: 8 w numeracji arabskiej i 4 numeracji rzymskiej), w dolnej części pieczęć odlewni Coubertin

Portret sferyczny (Le Mystère de la pensée), 1920-23 r.

mieszana/deska, 50 x 35 cm
sygnowany p.d.: 'B. Biegas' (druga sygnatura pod oprawą)
do obrazu dołączony dokument z deklaracją woli włączenia obiektu do publikacji poświęconej twórczości Bolesława Biegasa - podpisany przez p. Xavier Derynga oraz p. Annę Czarnocką

Ziemia (La Terre), 1902 r.

brąz, 138 x 90 x 30 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Bolesław Biegas | Ziemia | Paris 1902'
odlew z lat 90. XX w.
- kolekcja prywatna, Warszawa
- Exposition Biegas, Salon de La Plume, Paryż, 1902, (gips)
- Exposition Biegas, Galerie des Artists Modernes, Paryż, 1908, (gips)
- Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, Villa la Fleur, Konstancin-
Jeziorna, 14.05.2011
- Bolesław Biegas w Warszawie. Rzeźba, Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
"Skwer", Warszawa 18.05-26.05.2012

- Boleslas Biegas. Sculpteur, Paris 1902, s. 19 (gips)
- Boleslaw Biegas, Wędrówka Ducha Myśli Kraków 1904, s. 134 (gips)
- J. Howley, Frozen Nightmares. Work of Boleslas Biegas, Sculptor and Mystic,
w: "Cosmopolitan Magazine", New York 1906, s. 14 (gips)
- Boleslas Biegas. Sculpteur et Peintre. Album, Paris 1906, s. 36 (gips)
- Henryk Biegeleisen, Biegas, Lwow 1911, s.nlb. poz. 11 (gips)
- X. Deryng, Boleslas Biegas. Sculptures-Peintures, Paris 1992, s. 66, poz. 6 (il.)
- X. Deryng, Bolesław Biegas, Paryż 2011, s. 156 (il.)
- Bolesław Biegas. Rzeźba, red. A. Czarnocka, Warszawa 2012, s. 46, (il.)

Les Vagues (Fale), 1905 r.

brąz, 55 x 59 x 20 cm
inskrypcje odlewni na podstawie: 'ODLEW | 2009 | T. ROSS | 1/8'
OPINIE:
- dzieło posiada świadectwo zgodności numeracji odlewu, wystawione przez Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie w Paryżu
POCHODZENIA:
- kolekcja prywatna, Warszawa
- Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna, 14.05.2011
- Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie
w Paryżu,2011,s.267 (gips)
- Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie w Paryżu, 2011, s. 267 (il.)
- Bolesław Biegas, Między inspiracją a symbolem, Villa la Fleur, 2011, s. 7 (il.)

Mickiewicz, 1905 r.

brąz, 86 x 48 x 20 cm
sygnowany, datowany i opisany z tyłu, na dole: 'Bolesław Biegas | Mickiewicz | zrobiono |1905'
inskrypcje odlewni przy dolnej krawędzi: 'LANDOWSKI ODLEWNIK 1990 1/8'
odlew z 1990 r.
- Boleslas Biegas. Sculpteur et Peintre. Album, Paris 1906, s. 37 (gips)
- X. Deryng, Bolesław Biegas, Paryż 2011, s. 267 (il.)
- Bolesław Biegas. Rzeźba, red. A. Czarnocka, Warszawa 2012, s. 16, s. 19, s. 72, poz. 33 (il.)

Świątynia ptaka tajemnic, ok. 1927

olej/sklejka, 43 × 35,5 cm
sygn.: p.d. B. Biegas.
Na odworciu:
1). papierowa naklejka z dedykacją autora dla Bronisławy Monkiewicz:
SZANOWNEJ I DROGIEJ / PANI BRONISŁAWIE MOŃKIEWICZ /
- w serdecznej pamięci / Bolesław Biegas
/ BolesławBiegas / Paryż, dnia 25 sierpnia 1950 r.
2) fragmentarycznie zachowana naklejka autorska:
BIEGAS / (...) d’année / (...) h / (...) × 36 cm

Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, Konstancin-Jeziorna, Villa la Fleur, 14 maja-31 lipca 2011 roku

* dodatkowa opłata wynikająca z tzw. droit de suite

ZAMYŚLONY, POCZ. LAT 20. XX W.

brąz, wys. 47 cm
ed. 8/8
sygn. i ed. u podstawy: B. Biegas 8/8
pieczęć odlewni Avangini Fondeur

Kobieta z woalem, 1920

brąz srebrzony; 10 x 5,5 x 3 cm;
sygn. u podstawy: B. Biegas

Model pomnika weterana

terrakota, 45 × 30 × 15 cm
sygnowana z boku: B.Biegas

Tęsknota, 1907 r.

odlew/brąz patynowany, 50 x 45 x 17 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Bolesław | Biegas | Paris 1907 | Tęsknota'
u dołu oznaczenie wytwórni i numer l.d.: 'EA IV/IV'
odlew współczesny

- porównaj: - Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie Biblioteka Polska w Paryżu, [2011], s. 94 (zdjęcie artysty w pracowni w 1906 r.), s. 170

Kobieta na tle rozet (Tete de femme sur fond de rosaces), około 1918 r.

olej/płyta, deska, 47 x 38 cm
sygnowany l.d.: 'B. Biegas'
na odwrociu papierowa nalepka z Papillon Gallery

- kolekcja prywatna, Rzym
- Papillon Gallery, Los Angeles
- Art decoratifs du 20e siècle, Tajan, Paryż, 22.11.2000, poz. 33
- Una Colllection - Museum of Italian Art, katalog wystawy, Lima 2010, s. 20
- Art decoratifs du 20e siècle, katalog aukcyjny, Tajan, Paryż, 22.11.2000, poz. 33
- Una Colllection, Museum of Italian Art, Lima, maj 2010

PODRÓŻ DO KRAINY SNÓW, 1920

olej, płyta, 48,5 x 37 cm
sygn. p.d.: B. Biegas

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa.

REPRODUKOWANY:
Deryng X., Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-
Literackie/Biblioteka Polska w Paryżu, Warszawa 2011, str. 271.

LA CHAPELLE, 1937 / Z CYKLU MISTYKA NIESKOŃCZONOŚCI

olej, płyta, 65 x 54 cm
niesygn.
Na odwrocie papierowa naklejka Galerie Jan Krugier w Genewie z numerem inwentaryzacyjnym 1727 oraz odręcznym opisem obrazu oraz papierowa naklejka Brook Street Gallery w Londynie z opisem obrazu wykonanym na maszynie

PROWENIENCJA:
Galerie Jan Krugier, Genewa;
kolekcja prywatna, Warszawa.

Galerie Jan Krugier, Genewa, 1975;

REPRODUKOWANY:
Deryng X., Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie/Biblioteka Polska
w Paryżu, Warszawa 2011, str. 272 - z datą powstania 1924.

Kobieta z woalem, 1920

projekt figurki na zwieńczenie chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau); brąz srebrzony; 10 x 5,5 x 3 cm; sygn. u podstawy: B. Biegas

Portret mężczyzny, 1912 r.

olej/płótno, 60 x 47 cm
sygnowany l.d.: 'Biegas'

- Bolesław Biegas, Między inspiracją a symbolem, Villa la Fleur, 2011
- Bolesław Biegas 1877-1954, Muzeum Mazowieckie w Płocku, 1997

- X. Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu, Biblioteka Polska w Paryżu 2011, s. 227
- Bolesław Biegas, Między inspiracją a symbolem, Villa la Fleur 2011, il., kat. s. 12
- Bolesław Biegas 1877-1954, Muzeum Mazowieckie w Płocku 1997, il., kat. s. 128, tabl. 47

Portret sferyczny - Hinduska, 1943

olej, płyta, 50 x 40 cm
sygn. wzdłuż lewego brzegu: B. Biegas

Réflexion de la création (double face), 1912

brąz patynowany, podstawa granitowa, wys. 66 cm z podstawą
sygn. l.d.: B. Biegas
ed. 5/8
z lewej strony okrągła pieczęć odlewni oraz edycja 5/8

Gadziny życia, 1917

sygn. u podstawy: B. Biegas/ 16 Novembre 1917/ ODLEW T.ROSS 8/8
ed. 8/8

Kobieta plomien, 1907

odlew posmiertny, jeden 4 odlewow autorskich (epreuve d`artiste) IV/IV, naklad laczny 12 odlewow (8 + 4 odlewy autorskie);
50 x 46 cm

Portret sferyczny, około 1925 r.

olej/deska, 68 x 53 cm
sygnowany p.d.: `B. Biegas`
na odwrociu nalepka z tytułem i wymiarami, nalepka z domu aukcyjnego "Rempex" z 2002 roku oraz nalepka własnościowa kolekcjonera Helmuta Fürsta

- kolekcja prywatna, Francja
- kolekcja Helmuta Fürsta, Monachium

Lord Byron, 1919 r.

olej, sklejka, 41 x 50 cm
sygn. p. d.: B.Biegas
na odwrocie nalepka z pieczątką: ATELIER * BIEGAS * BOLESLAW, nalepka z maszynopisem: BIEGAS/N 178/Lord Byron 1919/50 × 41 oraz częściowo zniszczona nalepka firmy przewozowo- -ramierskiej James Bourlet & Sons, Ltd., Fine Arts Packers, Frame Makers, A 4689, 17&18 Nassau Street, Mortimer Street / Phone MUSEUM 1871

ODPOCZYNEK WAMPIRA NA LUFIE ARMATNIEJ, 1916

olej, płyta; 32,7 x 25 cm
sygn. p.d.: B Biegas

Lord Byron, 1919 r.

olej, sklejka, 41 × 50 cm;
sygn. p. d.: B. Biegas;
na odwrocie nalepka z pieczątką : ATELIER * BIEGAS * BOLESLA, nalepka z maszynopisem: BIEGAS/N 178/Lord Byron 1919/50 × 41 oraz częściowo zniszczona nalepka firmy przewozowo-ramiarskiej: James Bourlet & Sons, Ltd., Fine Arts Packers, Frame Makers, A 4689, 17&18 Nassau Street, Mortimer Street / Phone MUSEUM 1871

Kobieta z woalem, 1920

sygn. u podstawy: B. Biegas

Projekt pomnika weterana

terrakota, 45 x 30 x 15 cm
sygnowana z boku: `B.Biegas`

Burza, 1903 r.

brąz, 88 x 20 x 15 cm
sygnowana, datowana i opisana z boku: `B.Biegas | Paris 1903 | Burza`
odlew współczesny

Portret mężczyzny, 1912

olej, płótno; 60 x 47 cm;
sygn. l. d.: B.Biegas
Obraz wystawiany i ujęty w katalogu: "Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem", Villa la Fleur, 2011 r., str. 12; "Bolesław Biegas 1877-1954", Muzeum Mazowieckie w Płocku, 1997 r., str. 128, tabl. 47;
Xavier Deryng "Bolesław Biegas", Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu, Biblioteka Polska w Paryżu, 2011 r., str. 227

Skały tajemnicy, 1927

olej, płyta; 51 x 41 cm
sygn. p.d.: B. Biegas

Kobieta w welonie, około 1920 r.

mosiądz, wys.: 10 cm
sygnowany: `B. Biegas`
porównaj - Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, katalog wystawy, Villa la Fleur, Konstancin - Jeziorna 2011, s. 12, poz. 14
porównaj - Ewa Borowska-Jakubowska, Artyści polscy we Francji w latach 1890 - 1918. Wspólnoty i indywidualności, Warszawa 2004, 272, il. 71
Figurka "Kobieta z woalem" została zaprojektowana przez Bolesława Biegasa jako ozdoba na korek od chłodnicy samochodu marki Secquville Hoyau.

Tęsknota, 1907 r.

brąz, wys.: 50 cm
sygnowany i datowany: `Bolesław Biegas | 1907 | Tęsknota` oraz oznaczenie wytwórni i numer: `EA II/IV`
porównaj - Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno - Literackie Biblioteka Polska w Paryżu, [2011], s. 94 (zdjęcie artysty w pracowni w 1906 r.), s. 170

Tęsknota, 1907 r.

brąz, wys.: 50 cm
sygnatura, data oraz tytuł autorski na podstawie: `BOLESŁAW | BIEGAS | Paris 1907 | Tęsknota`
odlew 4/8, odlewnia Fonderie de Coubertin (działa od 1963 r.), stempel odlewni i odlew u dołu podstawy z lewej, odlew pochodzi prawdopodobnie z 1988 r.

Estymacja: 40 000 - 50 000 zł

Démon, 1922

terakota
sygn. i dat. na podstawie B Biegas 192

bibliografia:
Exposition Arlington Gallery, Londres 1930, catalogue n°5
Exposition Bagatelle, Paris, 1922, catalogue s. 285, 6, 323

Lord Byron, 1919 r.

olej, sklejka, 41 × 50 cm
sygn. p. d.: B.Biegas
na odwrocie nalepka z pieczątką : ATELIER * BIEGAS * BOLESLA, nalepka z maszynopisem: BIEGAS/N 178/Lord Byron 1919/50 × 41 oraz częściowo zniszczona nalepka nalepka firmy przewozowo-ramierskiej James Bourlet & Sons, Ltd., Fine Arts Packers, Frame Makers, A 4689, 17&18 Nassau Street, Mortimer Street / Phone MUSEUM 1871

Estymacja: 60 000 - 70 000 zł

Świątynia Ptaka Tajemnic

olej, sklejka; 43 x 36 cm
sygn. p.d. B.Biegas

Na odwrocie naklejona kartka papieru z dedykacją pisaną na maszynie SZANOWNEJ I DROGIEJ / PANI BRONISŁAWIE MOŃKIEWICZ / - w serdecznej pamięci / Bolesław Biegas [odręcznie, atramentem] / Bolesław Biegas / Paryż, dnia 25 [odręcznie atramentem] sierpnia 1950 r.
Wystawiany i reprodukowany: Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011;
Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie. Biblioteka Polska w Paryżu, 2011, s. 277 (il.) -Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011, Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, poz. 34, s. 22 (il.); Szymański Jan, Spis rzeźb, obrazów, tkanin i dywanów, mebli i varia ofiarowanych panu Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej przez Bolesława Biegasa, artystę - rzeźbiarza i artystę - malarza, zamieszkałego przy 3-bis rue Jean Ferrandi, w Paryżu VI, mszpis 30. III. 1948 [pozycja znana w literaturze jako Inventaire Szymanski], poz. 361, datowana na 1909 r.

estymacja: 40000 - 50000 zł

Harfa

brąz patynowany, podstawa - marmur, wys.: 67 cm
sygnatura na podstawie: `B Biegas`
egzemplarz 6/8

Estymacja 50 000 - 70 000 zł

Sarkofag, 1903 r.

brąz, wys.: 53 cm, dł. podstawy: 28 cm
sygnatura: `Bolesław | Biegas | Paris | 1903` oraz znak odlewni: `(...) Founder | 5/8`

Literatura:
1) Boleslas Biegas. Sculpteur et Peintre. Album, Paris, Louis Theuveny (brak daty), il. s. 61; 2) Boleslas Biegas, Sculptures - peintures, katalog wystawy pod red. Xaviera Derynga, il. nr 12, s. 75; 3) Bolesław Biegas: Wędrówka Ducha Myśli, Kraków 1904, il. s. 112; 4) Xavier Deryng Les Peintres Polonais en France aux XIXème et XXème siècles [w:] "Connaissance de Paris et de la France", Paris 1982, N˚43, s. 55.

Wystawiany: Boleslas Biegas: sculptures - peintures, Paryż , Trianon de Bagatelle, 21 maja - 30 sierpnia 1992

Estymacja 20 000 - 30 000 zł

Król grzechów (Podróż ducha myśli), 1903

brąz patynowany, wys. 63 cm;
sygn. z boku: Boleslaw Biegas/ Podróż/ Ducha Myśli

Pocałunek pocieszenia, 1927

Olej, sklejka; 60 x 80 cm
Sygn. p.d. B.Biegas

Estymacja: 40.000 - 50.000 zł

Tancerka wschodnia, 1923

Olej, tektura; 74,5 x 49,5 cm
Sygn. l.d. B.Biegas

Estymacja: 100.000 - 120.000 zł

Portret mężczyzny, 1912

Olej, płótno; 60 x 47 cm
Sygn. l.d. B.Biegas

Estymacja: 16.000 - 20.000 zł

Wampir odpoczywający na armacie, 1916 r.

olej/tektura, 33 x 25 cm
sygnowany p.d.: `B. Biegas`

Estymacja 50 000 - 70 000 zł

Portrait

olej, płótno
64 x 59
sygn. p.d.

brąz patynowany; wys. 63 cm;
Rzeźba o francuskim tytule Le Roi des Peches (Les Peregrinations du Fantome de la Pensee), przedstawia wyłaniającą się z obłoku parę - nagiego mężczyznę obejmowanego przez klęczącą kobietę.

Pod wiatr

figurka biegnącej kobiety, z rozwiewanymi przez wiatr włosami i przylegającą do ciała szatą; sygn. "B. Biegas"; podstawa prostokątna, z białego marmuru;
brąz patynowany, marmur;
wys. 12 cm, podstawa 7,6 x 10,5 cm.
Niewielka gabinetowa rzeźba, zapewne redukcja większej pracy artysty.

PORTRAIT DE FEMME

olej, deska
64 x 59 cm
sygn. p.d. B. Biegas

proweniencja: Papillon Gallery, West Hollywood

Świątynia Ptaka Tajemnic, ok. 1927 - 28 r.

olej/sklejka, 43,4 x 36 cm
sygnowany p.d.: `B. Biegas`

ODWROCIE: 1) papierowa naklejka z dedykacja autora dla Bronisławy Monkiewicz z 1950 r.; 2) fragmentarycznie zachowana naklejka autorska
WYSTAWY: Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011

LITERATURA: - Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie. Biblioteka Polska w Paryżu, 2011, s. 277 (il.) -Konstancin - Jeziorna, Villa la Fleur 14 maja - 31 lipca 2011, Bolesław Biegas. Między inspiracją a symbolem, poz. 34, s. 22 (il.)

Estymacja: 50 000 - 80 000

Bóg, 1902 r.

brąz patynowany, wys. 46 cm
u dołu sygnatura: `Boleslas Biegas` i stempel odlewni 'Blanchet Fondeur' i nr odlewu: '1/8'

Pochodzenie: Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie, Paryż
D.A. Camels Cohen Paryż

Boleslas Biegas, Sculpures-peitures. Trianon de Bagatelle, Paryż 1992

Reprodukowany w: Reprodukowany w: Boleslas Biegas, Sculptures-peitures. Trianon de Bagatelle, Paryż 1992, s.61; Bolesław Biegas 1877-1954 Rzeźba, malarstwo, Muzeum Mazowieckie, Płock, 1997, s. 70; Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie, Biblioteka Polska w Paryżu, 2011, s. 61.; Bolesław Biegas 1877-1954 Rzeźba, malarstwo, Muzeum Mazowieckie, Płock, 1997, s.70; Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie, Biblioteka Polska w Paryżu, 2011, s.61.

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 30 000 - 40 000

Król przestrzeni, 1911-1913

brąz patynowany, wys. 55 cm
na postawie sygnatura: `B. Biegas i nr odlewu: `3/8`
stempel odlewni: 'Landowski Fondeur 2000'

D.A. Camels Cohen Paryż

Boleslas Biegas, Sculptures-peitures. Trianon de Bagatelle, Paryż 1992

Estymacja: 20 000 - 30 000

Burza, 1903

brąz, odlew patynowany, drewno dębowe; wys. 92,5 cm, szer. 29,5 cm, głęb. 20,3 cm.
Francja, Paryż, firma odlewnicza Susse Fréres, 1903

PORTRET MĘŻCZYZNY

olej/płótno,
60 x 47 cm
sygnowany l. d.: `B. Biegas.`
LITERATURA: Bolesław Biegas 1877-1954,
Muzeum Mazowieckie w Płocku, 1997, repr. w kat., s. 128 tabl. 47.

Estymacja: 20 000 - 30 000

Danseuse Gitane

olej, płyta
63.5 x 58.4 cm
sygn. p.d.: B. Biegas

Obraz z kolekcji Rona Bernstein'a

brąz patynowany; wys. 63 cm;

"Wiosna", 1922 r.

olej/deska,
65,5 x 49 cm
sygnowany l. d.: `B. Biegas.`

ESTYMACJA 75 000 - 100 000

Ziemia (La Terre), 1902

Brąz; odlew;
140 x 95 x 30 cm
Sygn. u dołu. Bolesław Biegas/ Ziemia/ Paris 1902

Opisany i reprodukowany: Xavier Deryng, Bolesław Biegas, Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie, Biblioteka Polska w Paryżu Il. str. 156

Portrait d`homme

olej, płótno
60 x 47 cm
sygn. l.d.
wystawiany : Boleslaw Biegas, Muzeum Mazowieckie, Plock 1997, repr. n° 47
bibliografia: Xavier Deryng, Boleslaw Biegas, PTHL, Paris 2011, p. 277 (repr.)

Główka kobiety

olej/tektura, 27 x 22 cm
sygnowany p. d.: `Biegas`

KOBIETA Z HARFĄ, lata 20. XX w (odlew późniejszy)

brąz patynowany, marmur,
wysokość: 65.7 cm
sygn.: B. BIEGAS 2/8 oraz stempel brązownika

Kobieta z woalem, 1920

(projekt figurki na korek od chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau)
brąz srebrzony,
10 x 5,5 x 3 cm
sygnowana u podstawy B.Biegas

Chevauchée (Jazda)

Brąz patynowany na czarno,
wys. 54, szer. 64 cm
Na podstawie sygn.: B. Biegas Paris 1904 i pieczęć odlewnika: T. ROSS z datą 2009 i nr II/IV

Portret sferyczny

olej, tempera, tektura,
22 x 27 cm;
sygn. p. d.: B. Biegas

Świątynia ptaka tajemnic

olej, sklejka,
43,4 x 36 cm;
sygn. p. d.: B. Biegas

Lord Byron, 1919

olej, sklejka;
41 x 50 cm
sygn. p.d. B.Biegas
Na odwrocie: pieczątka okrągła: ATELIER * BIEGAS * BOLESLAS

Emile Verhaeren,1906/1995

brąz, 56 x 34 x 45 cm;
sygn. l. d.: B. Biegas; edycja: 2/4

Charles Baudelaire, 1904 / 1995

brąz, 66 x 40 x 13 cm;
sygn. p.d.: B. Biegas / Paris; edycja: 1/4

Portret sferyczny, ok.1918 r.

olej, tektura
54 x 44,7 cm
sygn. p.d.: B.Biegas

Portret sferyczny, przed 1923 r.

olej, płótno
97 x 78,5 cm
sygn. p.d.: B.Biegas

Adam Mickiewicz

brąz patynowany
wys. 87 cm.
Sygn. u spodu kompozycji od tyłu: Bolesław Biegas Mickiewicz zrobiono 1905 oraz sygn. odlewnika: LANDOWSKI ODLEWNIK 1990 i cyfry: 1/8
Odlew wykonany1990 r.

KOBIETA Z WOALEM , 1920

brąz srebrzony
wys. 10 cm, podstawa granitowa
sygnowany przy stopie "B. Biégas."

Hector Berlioz

brąz patynowany,
wys. 79 cm.
sygn. u spodu kompozycji: Bolesław Biegas
Paris r. 1903 oraz stempel zakładu odlewniczego: BLANCHET FONDEUR 1995.

Odpoczynek

Brąz;
wys. 48 cm.
Sygn.: B. Biegas

Hector Berlioz

brąz patynowany, wys. 79 cm.
sygn. u spodu kompozycji: Bolesław Biegas Paris
r. 1903 oraz stempel zakładu odlewniczego: BLANCHET FONDEUR 1995.

Charles Baudelaire

brąz patynowany, wys. 60 cm.
sygn. u spodu kompozycji: B. Biegas Paris 1904.

Na powietrzu, ok. 1918 r.

olej/deska, 60 x 46 cm
sygnowany l. d.: `B. BIEGAS`
na odwrocie papierowa naklejka autorska trudno czytelna z nr `309`

Świątynia

brąz, wypukłorze¼ba; 47 x 42 x 6 cm;
nie sygn.; sygn. odlewnika: (bok l.d.) Blanchet Fondeur 1994 1/8
inne egz.: gips, własność prywatna wł. Helmuta Fürsta, Monachium
por.: Bolesław Biegas 1877 - 1954, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Płock 1997

Pałac zaczarowany 2

brąz patynowany na zielono,
wys. 34,8 cm;
sygn. z boku, przy podstawie: B. Biegas oraz oznaczenie numeru odlewu 1/8;
Współczesny odlew z gipsowej rze¼by artysty; odlew nr 1/8.=
(Palais de l`Avenir 2)

Duchy

brąz patynowany,
wys. 58 cm,
sygn. z boku: Bolesław Biegas / Paris 1903 / "Duchy"
Współczesny odlew z gipsowej rze¼by artysty; odlew nr 1/8;

NEPTUN, 1911

brąz
wysokość: 52 cm
sygnowany na podstawie p.d.: B.Biegas
na odwr. l.d.: pieczęć odlewnika E.Godard | cire deroure

Cierpienie

brąz patynowany
wys. 48 cm;
sygn. przy podstawie: Bolesław / Biegas / 4/8 / Cierpienie

Ptaki fantastyczne

olej, tektura
48 x 35,5 cm;
sygn. p.d.: B. Biegas
na odwrocie nalepka z nr 405 oraz tytułem Ptaki fantastyczne oraz napis Chateu de Walbeure (kredką)

Silence, ok. 1911 r.

pastel, technika własna/płótno, 87 x 55,5 cm
sygnowany p. d.: `B. Biegas`
na odwrocie papierowa naklejka: `Galerie Jan Krugier Geneve N JK 1704 | Artiste Biegas Date Ca 1911 | Titre "Silence" | cm 91,5 x 60 cm Inches | Technique Pastel`

L`etreinte ou satyres du Bois de Boulogne` - wersja druga, po 1922 r., odlew 1994 r.

brąz, wys.: 36,5 cm
sygnatura ryta na podstawie: `B Biegas`, pieczęć odlewni - `LANDOWSKI | VON DEUR`, numer odlewu 1/8 i data powstania `1994`

ZAMYŚLONY, pocz. lat 20. XX w.

brąz patynowany,
wysokość: 46 cm
sygnowany na podstawie z boku B. Biegas, na podstawie od tyłu EA

L`etreinte ou satyres du Bois de Boulogne

- druga wersja,
brąz patynowany wys. 37 cm;
postument 31,5 x 26,5; sygn. na podstawi: B.Biegas
symbol odlewni: CIRE - PERDUE / LANDOVSKY - FONDEUR; numer odlewu 1/8 oraz data powstania odlewu: 1994 r.

Rozpacz

brąz, wysokość: 46,5 cm
sygnatura ryta u dołu: `Bolesław | Biegas` oraz `curc:nic` (?)

Portret sferyczny

olej, tektura, 60 x 48,5 cm;
sygn. p.d.: B. Biegas
na odwrocie nalepka paryskiej galerii Royer.

Mars ok. 1911 r.

brąz, wysokość: 42 cm
sygnatura ryta na podstawie: "B. Biegas | 1/8 Blanchet Fondeur"

Świątynia zaczarowana, 1902 (Sanctuaire enchante)

brąz, wypukłorzeźba;
47 x 42 x 6 cm
sygnatura odlewnika z boku po lewej stronie: Blanchet Fondeur 19941/8
* Publ.: Bolesław Biegas 1877-1954, rzeźba, malarstwo, (oprac. E. Bobrowska-Jakubowska, T. Zaremba), katalog wystawy w Muzeum Mazowieckim w Płocku, Płock 1997, kat. 11

Melancholia

brąz, odlew, wys. 47 cm., średnica podstawy: 17 cm.
punca: "Bolesław / Biegas/ Blanchet Fondeur 2/8.

Sfinks

przed 1923
sygn p. d.:

PROROK

olej na płycie, 50 x 39 cm
sygnowany u dołu po prawej "B.Biegas".

Tajemnica uśmiechu, 1925

olej, płyta pilśniowa
73 x 60 cm

OCZEKIWANIE

olej na tekturze, 44 x 33 cm, sygnowany p.d. "Biegas", na ramie nalepka francuskiej wytwórni ram z nazwiskiem właścicielki obrazu, pani Delfino .

PROROK

olej na płycie, 50 x 39 cm, sygnowany u dołu po prawej "B.Biegas".

Portret sferyczny, ok. 1925

olej, sklejka, 68 x 53 cm; sygn. p.d.: B. Biegas
na odwrocie: szkic do kompozycji figuralnej.

OCZEKIWANIE

olej na tekturze, 44 x 33 cm, sygnowany p. d. "Biegas", na ramie nalepka francuskiej wytwórni ram z nazwiskiem właścicielki obrazu pani Delfino

ŚWIAT (LE MONDE), 1902 r.

Brąz 87 x 28 x 22 cm
Sygnowany u dołu z lewej strony - "B. Biegas / Paryż / r. 1902", p.d. - "Świat"

MARS

brąz patynowany, sygn. B. Biegas, poniżej 1/8 Blanchet Fondeur, wys. 40 cm.

Portret sferyczny, ok. 1925

tempera, sklejka
74 x 58 cm

Portret sferyczny, ok. 1925

olej, płótno
73,2 x 50 cm

Kompozycja symboliczna,

lata 20-te XX w.
olej na desce, 56,8 x 41 cm
na odwrocie napis: "B. Biegas" oraz ołówkiem: "2258 Biegas 67"
Ekspertyza Jerzego Malinowskiego

Kochankowie

olej, sklejka
48,2 x 40,5 cm

liczba obiektów: 138