1 zł
2 600 000 zł

BRZOZOWSKI Tadeusz (1918-1987)

Illustrissimo magistro, 1967

tusz, herbata, składanie papieru, papier; 59 x 47 cm;
sygn. i dat. p. d.: T. Brzozow / ski / Octob. 1967.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Projekt kostiumu

tusz, akwarela, papier; 25,5 x 19,5 cm (w świetle oprawy).

Projekt kostiumu II

tusz, akwarela, papier; 25,5 x 20 cm (w świetle oprawy).

Kuglarz, 1984 r.

olej/płótno, 50 x 47 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 't. Brzozowski | 84.' oraz wskazówka montażowa; opisany na krośnie malarskim na odwrociu: '"KUGLARZ" | 50 X 47 | T. BRZOZOWSKI. | 1984'

Homo ludens à la beouf stroganoff, 1986

akwarela, tusz, papier, 49 x 39 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: T.B.86., l.d.: "HOMO LUDENS à la BEOUF STROGANOFF"

Homo ludens à la moomba cocktail, 1986

akwarela, tusz, papier, 38 x 49 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: T.B.86., l.d.: "HOMO LUDENS à la MOOMBA COCKTAIL"

Bez tytułu, 1975

tusz na papierze, 57 x 44 cm

Bez tytułu, 1960 r.

drzeworyt, papier, 16 x 12 cm (zadruk),
sygn. i dat. ołówkiem p.d.: t. Brzozowski/60

Powrót, 1945

olej, sklejka; 65 x 49 cm;
na odwrocie: t. Brzozowski.

RENEGAT CHARCZY TĘGO, 1981

tusz pióro, pędzel, lawowanie, papier czerpany
z suchą pieczęcią
50,5 x 72,5 cm
sygn. l.d.: „R | enegat charczy tęgo“, śr.d.: T.B. 81.

Illustrissimo magistro, 1967

Potok, 1940

olej, tektura; 29,5 x 25 cm;
sygn. i dat. l. d.: TBrzozowski / 1940;
na odwrocie opis: "Potok" (ołówkiem).

Chmurny dzień, 1940

olej, tektura; 25 x 29,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: T.Brzozowski / 1940;
na odwrocie napis: "Chmurny dzień" (ołówkiem).

KAMERJUNKER I JEGO FOCHY, 1965

Tusz, akwarela, papier; 49 x 63,5
Sygnowany p.d.: T.B. 65. „Kamerjunker i jego Fochy”

Płatnerz, 1960

olej, płyta, 42 x 31 cm
sygn. T.BRZOZOWSKI „PłATNERZ” 42 x 31
na odwrocie: nalepka Galerii JG w Kielcach oraz nalepka konserwatorska z opisem pracy

Tadeusz Łomnicki jako Mazepa , około 1949 r.

tusz/papier, 33,5 x 24 cm (w świetle oprawy)

Sietniak stęka, 1984 r.

akwarela, tusz/papier, 50 x 40 cm
sygnowany i datowany śr.d.: 'T.B.84.', opisany p.g.: '"sietniak stęka"'

Bez tytułu, 1945-1950 r.

tusz, papier, 34,5 x 24,5 cm,
sygn., dat. i opisany na odwrocie: 1945 - 50 / T. B. / 34.50 x 24.50 - 25 / nr 46., pieczątka na odwrocie: T. BRZOZOWSKI Nr rys. 564.

Klakier

olej, płótno, 35 x 34 cm,
sygn. na odwrocie: T. Brzozowski / 1973 oraz opis autorski na odwrocie, naklejka: Städtische Kunsthalle Mannheim, 3.11. - 2.12.1973, nr. 6.

*droit de suite

Chłystek

olej, płótno, 34 x 35 cm,
sygn. na odwrocie: T. Brzozowski / 1973 oraz opis autorski, naklejka: "Przedmiot nie polega wywozowi za granicę, 47/75, 6.ii.75".

*droit de suite

Poborca, 1986 r.

olej/deska, 20 x 12,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'T. | BRZOZOW | -SKI. | 1986. | "POBORCA" '
na odwrociu wskazówka montażowa

ĆWIKIERY, 1966

tech. własna, płótno, 62 x 59 cm
sygn. na odwrocie: 66. t. brzozowski
opisany na blejtramie: T. BRZOZOWSKI 1966 "CWIKIERY"
na odwrocie dedykacja: Kochanemu Józkowi od T.B.

Próba rogatywki czyli Rogacz, 1962 r.

tusz/papier, 48 x 32,5 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: '"Próba rogatywki" | czyli | "Rogacz" T.B.1962.'
sygnowany i dedykowany u dołu na podklejonym arkuszu papieru: 'Mej Kochanej Ewie S. | Mojemu Kochanemu J.S | - wierny pies T.B.'

Illustrissimo Magistro, 1967

tusz, papier; 58,5 x 47 cm
sygnowany p. d.: "Tadeusz Brzozowski | Octob. 1967"

RARYTAS, 1980

tusz pióro, papier czerpany kremowy
43 x 29,3 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: "Rarytas" T.B. 80.

Bez tytułu, 1945 - 1950 r.

tusz/papier, 34.50 x 24.50 cm, oprawiony, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '1945 - 50 | T. B. | 34.50 x 24.50 - 25 | nr 46.' pieczątka na odwrociu: 'T. BRZOZOWSKI Nr rys. 564. ',

* praca podlega opłacie Droit de suite, praca posiada cenę gwarancyjną

SZWAGIER, 1973

olej, płótno, 34 x 35 cm
sygn. i opisany na odwrocie: T. Brzozowski 1973, oraz opisany na blejtramie: T. BRZOZOWSKI "SZWAGIER" 34 x 35 1973.

PROWENIENCJA:
Wrocław, kolekcja prywatna
depozyt Muzeum Narodowego we Wrocławiu

XXX, 1969 r.

olej/deska, 24,3 x 16,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'T. BRZOZOWSKI. | "XXX" | 1969. | KOCHANEMU W.W. od T.B.'

- kolekcja prywatna, Paryż
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy monograficznej, red. Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. 214, s. 234 (spis)

Płatnerz (1960)

sygn. dat. na odwrociu
olej, płótno, pilśnia
42x31 cm

Treser, 1972

olej, płótno; 34 x 35 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: góra upside [strzałka]
t. BRZOZOWSKI/ 72 / na krośnie malarskim autorskie opisy:
"TRESER" 1972 / 34 X 35 / T. BRZOZOWSKI.

Poborca, 1986

olej, deska; 21 x 12 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: T. / BRZOZOW / -SKI. / 1986. / "POBORCA".

Kamerjunker i Jego Fochy (1965)

sygn. dat. p.d.
tusz, akwarela, papier
48x63 cm

Rajery, 1959 r.

olej/płótno, 85 x 75 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'T. BRZOZOWSKI. "RAJERY" 85 x 75 1960 --> 1959.' oraz wskazówka montażowa

- zakup bezpośrednio od artysty
- Gres Gallery, Waszyngton
- Gres Gallery, Chicago
- kolekcja prywatna, USA
- Brzozowski, Gres Gallery, Chicago, 1961
- Contemporary Polish Painting and Sculpture, Gres Gallery, Waszyngton, 18.04 - 13.05.1961
- Tadeusz Brzozowski, Galeria "Krzywe Koło", Warszawa, 8 - 30.10.1960
- III Wystawa Sztuki Nowoczesnej, CBWA Zachęta, Warszawa, 8 - 28.09.1959

Precle, 1959 r.

olej/płótno, 150 x 126 cm
sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: 'T.BRZOZOWSKI "PRECLE" 1959 130 x 127'
na blejtramie papierowa nalepka wywozowa z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych Zachęta z opisem pracy, papierowa nalepka wystawowa z Biennale w São Paulo V Bienal de São Paulo | 9 | Museu de Arte Moderna (1959)' z opisem pracy w języku francuskim, papierowa nalepka wystawowa "konfrontacje 1960" oraz nalepka galeryjna Contemporary Art Gallery w Chicago

- Contemporary Art Gallery, Chicago
- kolekcja Arthura S. Freemana, Chicago
- Museum of Modern Art, Nowy Jork, od 1962
- kolekcja prywatna, USA
- Painting and Sculpture Aquisitions, Museum of Modern Art, Nowy Jork, 1963
- Douze Peintres Polonais Modernes", Musée National dard Moderne, Paryż, 1961
- 15 Polish Painters, Museum of Modern Art, Nowy Jork, 1961; Carnegie Institute, Pittsburgh; Minneapolis Institute of Art, Minneapolis; Washington University, St. Louis; William Proctor Institute, Utica Munson, 1962; Museum of Fine Arts, Montreal, 1962; The National Gallery of Canada, Ottawa, 1962
- Brzozowski, Galerie Lambert, Paryż, grudzień 1960 - styczeń 1961
- Tadeusz Brzozowski, Galeria "Krzywe Koło", Warszawa, październik 1960
- Konfrontacje, Galeria "Krzywe Koło", Warszawa, wrzesień 1960
- V Biennale Sztuki w São Paulo, 1959
- II Salon Marcowy, CBWA, Zakopane, marzec - kwiecień 1959

BEZ TYTUŁU, 1986 - 1987(?)

olej, deska
21 x 21 cm
opisany na odwrocie:
TADEUSZ BRZOZOWSKI / bez tytułu, 1986-87(?) / (z obrazów niedokończonych) /
Stwierdzam autentyczność- Wawrzyniec Brzozowski

* opłata z tytułu "droit de suite"

Życie to, to gra jak w szachy. Kończy się matem, 1980 r.

asamblaż/deska, 28 x 14,5 cm
sygnowany i datowany we wnętrzu: 'T. BRZOZOWSKI. POZNAŃ. 1980 r.'

Bez tytułu, 1945 - 1950 r.

tusz/papier, 34.50 x 24.50 cm, oprawiony, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '1945 - 50 | T. B. | 34.50 x 24.50 - 25 | nr 46.' pieczątka na odwrociu: 'T. BRZOZOWSKI Nr rys. 564. '

- kolekcja rodzinna
- kolekcja prywatna, Polska, od 2013

*opłata droit de suite

FILUT, 1984

Tusz, akwarela, papier; 12 x 12 cm
Sygnowany p.d.: T.B.84.; p.g.: "Filut"
Pochodzenie prezent artysty dla Gerarda Cazeaux, który organizowała we Francji wystawy polskim artystom.

*opłata droit de suite

Mistrz

Akwarela, tusz, gwasz, papier, 29 x 34,5 cm,
sygn. l.d.: T.B. 87, oraz autorski napis p.g.: "BALU -> mistrz - sarka", na odwrocie dedykacja: naszemu kochanemu Stasiowi Balewiczowi z gorącymi uściskami wdzięczny za wszystko Tadeusz Brzozowski 1987".

Kamerdyner, 1982

tusz, akwarela, papier; 22 x 14,6 cm;
sygn. i dat. p. g.: T.B.82;
napis: l. g.: Kamerdyner;
na papierze na odwrocie dedykacja: 1983 Kochanemu Jasiowi-Tadeusz

AHASWER, 1964

olej, sklejka
23,5 x 22 cm
sygn. białą farbą na odwr.: "AHASWER" | 1964;
obok: góra [strzałka]; poniżej: KOCHANEMU | JÓZKOWI P. | od T. [strzałka] | T. BRZOZOWSKI

Obraz opisany:
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, kat. red. A. Żakiewicz, poz. 149, s. 230.

Konkubina, 1962 r.

olej/płyta pilśniowa, 49 x 35 cm
sygnowany i datowany na odwrociu białą farbą: 't. Brzozowski | 62'
opisany na odwrociu czerwoną farbą: 'T. BRZOZOWSKI | 49 1/2 X 35. | "KONKUBINA" 1962 | góra | upside'

- Dom Aukcyjny Rynek Sztuki, 2012
- Tadeusz Brzozowski. Obrazy i rysunki, wystawa indywidualna w Muzeum Narodowym w Poznaniu, grudzień 1974
- luty 1975
- Tadeusz Brzozowski. Obrazy i rysunki, wystawa indywidualna w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Poznań 1974, poz. 95, s. 55.

CIURA, 1971

olej, płótno
114 x 69 cm
sygn. czarną farbą na odwrocie na płótnie: t. Brzozowski | 1971 | góra | upside [obok strzałka]
na blejtramie czarną farbą: T. BRZOZOWSKI | "CIURA" 1971
na poprzecznej listwie: 114 x 69
Na blejtramie nalepka z wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu (XII 1974 - II 1975).

Obraz wystawiany i opisany:
- Tadeusz Brzozowski. Obrazy i rysunki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań grudzień 1974 - luty 1975, kat. oprac. Irena Moderska, poz. 198, il. 50 (czarno-biała);
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, kat. red. A. Żakiewicz, poz. 232, s. 234.

SALLOWA, 1979

olej, płótno
33,3 x 32 cm
sygn. na odwrocie na płótnie czarną farbą: t. Brzozowski | 79; góra | upside [obok strzałka]
na blejtramie sygnatura i napis czerwoną farbą: T. BRZOZOWSKI | 1979. 33 x 32 | "SALLOWA"

Obraz wystawiany i opisany:
- III Triennale malarstwa i grafiki. Nasz Czas, Metafora, Tendencje, BWA, Łódź 1979, kat. il.;
- El Realismo Magico en al Arte Polaco - la Estrefa de las Fuentes, Barcelona 1980, kat.;
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, kat. red. A. Żakiewicz, poz. 363, s. 239.

HUNCWOTY, 1966

olej, płótno, 150 x 118 cm
sygn. na odwrociu: t. Brzozowski 1966
oraz na blejtramie: T. BRZOZOWSKI / "HUNCWOTY" 1966 / 151 x 119

Szatan, 1963

tusz, akwarela, papier, 48×26,5 cm
sygnowany p.d. "T.B. 63", p.g. "Szatan"

Szulerka, 1982 r.

olej/płótno, 50 x 40 cm
opisany na odwrociu: 'góra upside ^| t. Brzozowski | 82.' i opisany na blejtramie: 'T. BRZOZOWSKI 1982 "SZULERKA" 50X40'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'góra | upside [strzałka] | t. Brzozowski | 82. '
opisany na odwrociu, na blejtramie: 'Brzozowski | 1982 | "SZULERKA" | 50 x 40'
na odwrociu nieczytelny stempel wywozowy

- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, Anna Żakiewicz (red.),
Muzeum Narodowe, Warszawa 1997, s. 241, kat. 433.

Konszachty, 1974 r.

olej/płótno, 35 x 91 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'T. Brzozowski | 1974 '
na odwrociu wskazówka montażowa: 'góra | upside' oraz zatarty napis (zapewne dedykacja dla dr. Lecha Siudy)
opisany blejtramie niebieską farbą: ' "KONSZACHTY" | T.BRZOZOWSKI |1974 | 35x91' oraz nalepka wystawowa z Muzeum Narodowego w Poznaniu z wystawy monograficznej artysty, 12.1974-02.1975

- kolekcja dr. Lecha Siudy, Buk - zakupiony bezpośrednio od artysty
- kolekcja prywatna
- "Tadeusz Brzozowski 1918-1987", Muzeum Narodowe w Warszawie,04-06.1997; Zakopane, Muzeum im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem 06-07.1997; Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 10-12.1997; Muzeum Narodowe w Krakowie, 02-04.1998
- Kolekcja dr. Lecha Siudy, Muzeum Narodowe w Poznaniu (Galeria Wystaw Autorskich) Poznań, 1992
- Tadeusz Brzozowski, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1977, poz. 294
- Tadeusz Brzozowski: obrazy, rysunki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 12.1974-02.1975
- Marzenia, Mity, Wtajemniczenia, BWA Kłodzko, kwiecień-maj 1974

- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy monograficznej, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat. 294, s. 236
- Kolekcja dr Lecha Siudy, katalog wystawy, Galeria Wystaw Autorskich, Poznań 1992
- Aleksander Wojciechowski, Młode malarstwo polskie 1944-1974, Wrocław 1975, s. 50
- Tadeusz Brzozowski: obrazy, rysunki, katalog wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w Poznaniu, oprac. Irena Moderska, Poznań 1975, poz. kat. 237, s. 66 (il.)
- Marzenia, Mity, Wtajemniczenia, katalog wystawy, BWA Kłodzko, 1974 (il.)

Socjeta, 1980 r.

olej/płótno,101 x 101 cm, 105 x 105 (wymiary w ramie autorskiej)
sygnowany i datowany na odwrociu: 't. Brzozowski | 1980.'
na odwrociu wskazówka montażowa: 'góra | upside'
opisany na odwrociu, na blejtramie: ' "SOCJETA | 1980 | T. BRZOZOWSKI. | 100 x 102'

- zakup bezpośrednio od artysty, lata 1980
- kolekcja prywatna, Niemcy

Pazukan, 1965

tusz, papier, 57 x 38 cm w świetle passe - partout
sygn. d.śr.: "Pazukan" T.B. 65
na odwrocie naklejka z opisem obrazu firmy ramiarskiej

Misa, 1974

olej/drewno, wys.: 4 cm, śr.:36,5 cm
opisany na odwrociu: 'T.BRZOZOWSKI | "MISA" 1974. | TONDO | ś. 36. | CM. | DROG. | J.S. | od | T.B.'

- Janusz Eysymont, Talerze zidentyfikowane, "Projekt" 1977, nr 6(121), s. 26

Kompozycja, 1962

olej/ceramika, wys.: 7,5 cm, śr.:32,5 cm
opisany na odwrociu: 'KOCHANEMU | JANKOWI | T.BRZOZOW= | SKI. 1962'
spękany na licu

Pif - Pif - Pif, 1973

olej/ceramika, wys.: 4,5 cm, śr.:29 cm
opisana na odwrociu: KOCHAN. J.S. OD T.B 1973...'

Bez tytułu (z obrazów niedokończonych), ok. 1986- 87 r.

olej na desce, 22 x 20 cm, autentyczność potwierdzona przez Syna Artysty.
Dar Rodziny.

KRETES, 1966

olej, płótno
101 x 58 cm
sygn. na odwr. na płótnie d.: 66. t. | Brzozowski; g.: upside | góra [obok strzałka]
na krośnie: T. BRZOZOWSKI. "KRETES" 1966. 101 x 58
na płótnie stemple wywozowe

Obraz wystawiany, opisany i reprodukowany:
- Brzozowski, Paryż, Galerie Lambert 14 VI - 9 VII 1966 (tekst w katalogu: Edouard Jaguer, praca wymieniona pt. De fond en comble);
- Moderne Polsk Maleri, Bergen, Kunstforening 17 II - 5 III 1967 (kat.);
- Stavanger, Kunstforening 10 III - 27 III 1967;
- Puolan Nykymaalausta Polsk Nutids Maleri, Helsinki, Galerie Taidehal 15 - 30 IV 1967;
- Moderne Polsk Malerkunst, Kopenhaga, Galerie Charlottenborg 25 V - 25 VI 1967 (katalog);
- Moderne Polsk Malerkunst, Aalborg, Kunstmuseum 1967 (kat.);
- III Salon Marcowy, katalog wystawy, Zakopane, BWA, III 1968 (reprodukowany, chociaż praca nie wystawiona);
- Tadeusz Brzozowski - malarstwo i rysunek, katalog wystawy, Katowice, Galeria PSP-ZPAP, 12 I - 4 II 1970 (repr., chociaż praca nie wystawiona);
- Tadeusz Brzozowski - Obrazy i rysunki, katalog wystawy, Muzeum Narodowe, Poznań, 2 XII 1974 - II 1975 (reprodukowany, chociaż praca nie wystawiona).

Bibliografia:
- Alicja Kępińska, Nowa sztuka. Sztuka polska w latach 1945-1978, Warszawa 1981;
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987 [red. Anna Żakiewicz], MNW, Warszawa 1997, kat. nr 175, s. 232 (p.t. Kretes I).

KURANT, 1964

olej, deska
14 x 12 cm
sygn. na odwrocie: "KURANT" | 1964 | KOCHANEMU | W. | od T. | [strzałka w dół] | T. BRZOZOWSKI
obok: góra | [strzałka w górę]

Projekt kostiumu

tusz, akwarela, papier; 25,5 x 19,5 cm (w świetle oprawy)

Projekt kostiumu

tusz, akwarela, papier; 25,5 x 20 cm (w świetle oprawy)

Płatnerz, 1960 r.

olej/płyta, 42 x 31 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu na blejtramie:'T.BRZOZOWSKI "PŁATNERZ" 42 x 31 1960' i wskazówka montażowa
na odwrociu papierowa nalepka galeryjna z opisem pracy oraz nalepka konserwatora zabytków województwa krakowskiego z opisem pracy

- kolekcja prywatna, Paryż
- kolekcja prywatna, Kielce

- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy monograficznej, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat. 118, s. 228

Padół podołkami okraszony jest, 1981

tusz/papier, 51 x 72,5 cm
sygn. i opisany p.g.: "Padół podołkami okraszony jest"/T.B. 81

GEHEIMRAT, 1959

olej, płótno
41 x 17 cm
sygn. czerwoną farbą na żerdziach krosna:
- na lewej: T. BRZOZOWSKI. 1959; - na prawej: „GEHEIMRAT“ 41 x 17; - na górnej oł.: 7 [w kółku] obok 33 [przekreślone]
na płótnie u góry: strzałka i napis: góra
na dolnej listwie krosna dedykacja autorska: KOCHANYM | JANUSZOM | od Łysego

Obraz wystawiany i opisany:
- Maciej Gutowski, Grupa „Phases“ i obrazy w Krzysztoforach,  „Dziennik Polski“, 1959, nr 170;
- Wystawa Ruchu Phases, Kraków, Galeria Krzysztofory (wystawa powtórzona następnie w Warszawie i Lublinie), 1959-1960.
Tadeusz Brzozowski 1918-1987 [red. Anna Żakiewicz], MN Warszawa, Warszawa 1997, kat. nr 87, s. 227 (jako własność Janusza Boguckiego - znanego teoretyka i historyka sztuki).

Snob, 1986 r.

akwarela, tusz/papier, 14,5 x 11 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany p.d.: 'T.B. 86.' i opisany p.g.: '"snob"'
na odwrociu opisany: 'Meiner | Lieben Otesia ! | tadeusz Br. | 1986, | August'

Lumperek, 1970

olej, płyta; 94 x 47 cm;
sygnowany na odwrocie na płycie: T. Brzozowski / 1970 powyżej napis: góra [strzałka] upside na listwach blejtramu napis autorski: T. BRZOZOWSKI 1970 / "LUMPEREK" / 83 X 47

Sallowa, 1979 r.

olej/płótno, 33 x 32 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `góra | upside t. Brzozowski | 79` i na blejtramie: `T. BRZOZOWSKI "SALLOWA" 1979 33 x 32`

- III Triennale Malarstwa i Grafiki, "Nasz Czas - Metafora -Tendencje", BWA, Łódź 1979
- "El Realismo Magico en al Arte Polaco - la Estrefa de las Fuentes", Barcelona 1980
- "El Realismo Magico en al Arte Polaco - la Estrefa de las Fuentes", Madryt 1980
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, s. 239, poz. 363

Fraucymer, 1959 r.

olej/płótno, 165 x 129 cm
opisany na blejtramie: `165 x 129` oraz na odwrociu papierowe nalepki wystawowe z opisem pracy: z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, ze Seattle World`s Fair, Gres Gallery w Waszyngtonie oraz Minneapolis Institute of Arts

- Gres Gallery, Waszyngton, Stany Zjednoczone
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone

- "Art since 1950 - American and International Seattle World`s Fair", Rose Art Museum, Seattle, 21.04-21.10.1962
- "15 Polish Painters", Museum of Modern Art, Nowy Jork, 1961 (wystawa objazdowa: Carnegie Institute, Pittsburghh; Minneapolis Institute of Art, Minneapolis; Washington University, St. Louis;
William Proctor Institute, Utica Munson, 1962; Museum of Fine Arts, Montreal, 1962; The National Gallery of Canada, Ottawa, 1962)
- "Contemporary Polish Painting and Sculpture", Gres Gallery, Waszyngton, 1961
- "Brzozowski", Gres Gallery, Chicago, 1961
- "Polsk maleri", Frederiksberg Raadhus, Kopenhaga, 14.11.1959-3.12.1959
- "Poolse schilderkunst van nu", Stedelijk Museum, Amsterdam, 2.10.1959-2.11.1959
- "15 Polish painters", Museum of Modern Art, Nowy Jork, 1961 (później Pittsburg, Carnegie Institute, 1961; Minneapolis, Minneapolis Institute of Arts, 1961; St.Louis, Washington University, 1961; Utica Munson, William Proctor Institute, 1962; Montreal, Museum of Fine Arts, 1962; Ottawa, The National Gallery of Canada, 1962)
- "Polsk maleri", Frederiksberg Raadhus, Kopenhaga, 14 listopada - 3 grudnia 1961
- "Poolse schilderkunst, van nu", Stedelijk Museum, Amsterdam, 2 października - 2 listopada 1961
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy monograficznej, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat. 90, s. 227
- Alicja Kępińska, Nowa sztuka. Sztuka polska w latach 1945-1978, Warszawa 1981 (il.)
- Tadeusz Dobrowolski, Malarstwo polskie ostatnich dwustu lat, Wrocław 1976
- Tadeusz Dobrowolski, Historia sztuki polskiej, t. 3, Kraków 1965 (il.)
- Art since 1950 - American and International Seattle World`s Fair, katalog wystawy, Rose Art Museum, Seattle 1962, (il.)
- 15 Polish Painters, katalog wystawy, Museum of Modern Art, Nowy Jork 1961, s. 15 (il.)
- Poolse schilderkunst, van nu, katalog wystawy, Stedelijk Museum, Amsterdam 1961 (il.)

GZY, 1967 R

olej/płótno, 119 x 51 cm
sygnowany i opisany na odwrocie, na płótnie: t. Brzozowski | 1967 powyżej napis: góra, upside [strzałka] i nalepka wywozowa na listwach blejtramu opis autorski: T. Brzozowski‚ "GZY"‚ 119 x 51 | 1967 na górnej listwie pismem odręcznym: 1-o Premio Lignano - Biennale Internationale d` Arte Contemporanea

- wł. Eva Pape, USA (?)
- kolekcja prywatna

- 1-o Premio Lignano-Biennale Internationale d` Arte Contemporanea,
Lignano, 25.VIII-6.X.1968; (kat.) repr.
- Wystawa Grupy Krakowskiej z okazji 25-lecia PRL, Kraków,
Galeria Krzysztofory, 16.I.-15.II.1969 (kat.; bez spisu prac)

- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, [red.] Anna Żakiewicz,
Wawrzyniec Brzozowski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat.190, s. 233
Galeria Krzysztofory, 16.I.-15.II.1969

Centromedyk, 1965

tusz, piórko, akwarela, papier; 34,5 x 53 cm;
sygn. i dat. l. d.: "centromedyk", T. B. 65

RARYTAS, 1980

Hochsztapler, 1980 r.

olej/płótno, 66 x 33 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: `T. Brzozwoski | 1980` oraz na blejtamie: `T. BRZOWSKI 1980 "HOCHSZTAPLER"

- "Wystawa prac plastyków Okręgu Zakopiańskiego ZPAP", Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz, 1980
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, [red.] Wawrzyniec Brzozowski, Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. kat. 372, s. 239
- Wystawa prac plastyków Okręgu Zakopiańskiego ZPAP, katalog wystawy, Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz 1980, poz. kat. 1

Maystrówa, 1986 r.

tusz, pióro/papier czerpany, 33 x 16 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T.B. 86.` oraz dedykacja u dołu: `J. W. Pan J. CHR. przyjąć raczy TO | od T. BR.` oraz tytuł autorski `Maystrówa`

Menuet, 1963 r.

tusz, akwarela, papier, 46,5 × 27 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: T.B. 63 oraz w p.g.: Menuet.

Szatan, 1963 r.

tusz, akwarela, papier, 48 × 26,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: T.B. 63 oraz w p. g.: "Szatan"

V.I.P., 1986 r.

tusz/papier, 27 x 9 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'T. | B. | 86.' oraz opisany l.g.: '"V.I.P."'

Pazukan, 1965 r.

tusz/papier, 57 x 38 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: '"Pazukan" T.B. 65'

Padlinna & Ścierwiątka, 1979 r.

olej/płótno, 66 x 33 cm
sygnowany, datowany i opisany blejtramie: `T. BRZOZOWSKI. 1979 "PADLINNA & ŚCIERWIĄTKA" 66 x 33`
opisany na odwrociu: `góra | upside | 79. | t. Brzozowski.`

- "El Realismo Magico en al Arte Polaco" - le Estrefa de las Fuentes, wystawa zbiorowa, Barcelona, Madryt, 1980
- III Trienalle Malarstwa i Grafiki: Nasz Czas - Metafora - Tendencje, Łódź, BWA, czerwiec - lipiec 1979

- Tadeusz Brzozowski 1918 - 1987, katalog wystawy monograficznej, [red.] Anna Żakiewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1997, poz. kat. 361, s. 239
- El Realismo Magico en al Arte Polaco - le Estrefa de las Fuentes, katalog wystawy zbiorowej, [red.] Andrzej Pollo, Barcelona 1980, poz. kat. 2, s. nlb (il.)
- III Trienalle malarstwa i grafiki: Nasz czas - Metafora - Tendencje, katalog wystawy zbiorowej, [red.] Bernard Kepler, Łódź 1979, poz. kat. 4, s. nlb

MYTO, 1963

olej, płótno
94 x 99,5 cm
sygn. na odwrocie na płótnie: t. Brzozowski. | 1963.
powyżej napis: góra [strzałka] upside
na listwach blejtramu opis autorski: T. BRZOZOWSKI. | 93 x 100 | "MYTO" | 1963

Obraz opisany i reprodukowany:
- Tadeusz Brzozowski - Malarstwo Rysunek, klub MPiK, Toruń, listopad 1963;
- Malarstwo i rysunki Tadeusza Brzozowskiego, Muzeum Narodowe w Poznaniu, grudzień 1963 (bez kat.);
- Jerzy Stajuda, Konserwatysta, POLSKA (oraz edycje obcojęzyczne) 1964, nr 5, il. barwna;
- Tadeusz Brzozowski 1918-1987, red. naukowa Anna Żakiewicz, Warszawa MNW 1997, s. 229, poz. 144.

BARONESA, 1980

olej, płótno, 33 x 66 cm
na odwrocie : upside (strzałka) góra | t. Brzozowski. 1980.
na krośnie u dołu: T BRZOZOWSKI, po prawej: 33 x 66, u góry: "BARONESA“, po lewej: 1980.
Tadeusz Brzozowski, Kraków Desa, ul. Św. Jana 3, VI 1980;
OPISANY:
Tadeusz Brzozowski 1918-1987 (red. Anna Żakiewicz), MN Warszawa, Warszawa 1997, kat. nr 367, s. 239.

Asessor, 1963 r.

tusz/papier, 51 x 35,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: `T.R. 63` oraz p.d.: "Asessor" | Brzozowski 63`

Diabełek, 1942

olej, deska; 12,5 x 15 cm;
sygn. i dat. białą farbą na odwrocie: T. BRZOZOWSKI / 1942 / KRAKÓW
oraz nalepka z opisem pracy

Homo ludens - a la ice cup emma calue, 1986 r.

technika własna/papier, 50 x 40 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T.B 86 r` oraz tytuł autorski u dołu

Kamerdyner, 1982

tusz, akwarela, papier;
21,5 x 14,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. g.: T. B. 82 napis: l. g.: "Kamerdyner"

Homo ludens a la cutlet old polish, 1986 r.

technika mieszana/papier, 50 x 40 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T.B. 86` oraz tytuł autorski l.g.
na odwrociu autorska dedykacja

Komandor, ok. 1960

olej, płyta;
74 x 35 cm;
sygn. dat. i opisany na odwrocie; autorska dedykacja: KOCHANYM BARDZO E.I S. JAGUER`OM - T. oraz nalepka Konserwatora Zabytków
Województwa Krakowskiego z 1960 roku z opisem obrazu

Ilustrissimo Magistro (1967)

sygn. dat. p.d.
tusz, herbata, papier
60x47 cm

Portret kobiety (ok.1946-52)

niesygnowany
(nr kat.TBARWNY MNW/97 643)
tusz, papier
35x25 cm

Kamerdyner, 1982

tusz, akwarela, papier;

Obrzęd (1963)

sygn. dat. p.d.
tusz, akwarela, papier
48.5x28 cm

Projekt kostiumu do Dziadów Adama Mickiewicz, 1963

piórko, tusz, gwasz (ultramaryna), papier;
28,5 x 19,5 cm (w świetle oprawy);
odręczne notatki artysty dotyczące kolorystyki oraz inne (p. g.: Ptaki)
na odwrocie napis - informacja dotycząca inscenizacji "Dziadów" A. Mickiewicza w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie 1963 roku oraz pieczątka:
PREZYDIUM WOJEóDZKIEJ RADY NARODOEJ W KRAKOWIE / WYDZIAŁ KULTURY z odręcznie napisanym nr. inwent. i podpisem.
Literatura: Grupa Krakowska. Dokumenty i materiały, cz. I, [Nakład Stowarzyszenia Grupa Krakowska], Kraków 1991, lustr. nr 20, opis na s. 81; cz. II, lustr. 14, opis s. 87.

Szatan, 1963

tusz, akwarela, papier;
48 x 26,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: T.B. 63; napis autorski p. g.: "Szatan"

Komandor, ok. 1960

olej, płyta; 74 x 35 cm;

z cyklu Twarze, 1986/87

olej, deska, wym. 22x20 cm,
na odwrocie potwierdzenie autentyczności przez Wawrzyńca Brzozowskiego

Komandor, ok. 1960

olej, płyta;
74 x 35 cm;
sygn. dat. i opisany na odwrocie; autorska dedykacja: KOCHANYM BARDZO E.I S. JAGUER`OM - T. oraz nalepka Konserwatora Zabytków Województwa Krakowskiego z 1960 roku z opisem obrazu.

Ziewa królewiątko a może zipie, 1983 r.

akwarela, tusz/papier, 30 x 24 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T.B.83.` opisany u góry: `"Ziewa królewiątko" "a" "może zipie"`
opisany na odwrociu: `Tadeusz Brzozowski | "ziewa KRÓLEWIĄTKO" | "a" | "może zipie" | 1983 | 30 x 24 cm`

Estymacja: 12 000 - 18 000 zł

Wiolonczelista, lat 40. XX w.

olej/deska, 28,5 x 18 cm
sygnowany p.d.: `T.BRZOZOWSKI`

Estymacja: 16 000 - 25 000 zł

Makotka, 1965 r.

olej/płyta, 50 x 40 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `T.BRZOZOWSKI | "MAKOTKA" | 1965`

Estymacja: 45 000 - 55 000 zł

Pazukan, 1965 r.

tusz/papier, 57 x 38 cm (arkusz, w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `"Pazukan" T.B. 65`

Estymacja: 16 000 - 19 000 zł

Menuet (1963)

sygn. dat. p.d.
tusz, akwarela, papier
48.5x28.5 cm

Fatliki, 1965 r.

olej/płyta, 48 x 37 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `T.BRZOZOWSK | "FATLIKI" | 1965 | 37 x 48`

Estymacja: 45 000 - 55 000 zł

Senator, 1963 r.

tusz, akwarela, papier,
48 × 26,5 cm w świetle passe partout
sygn. i dat. p. d.: T.B. 63.
w p. g.: "Senator"

Estymacja: 8 500 - 9 000 zł

Obrzęd, 1963 r.

tusz, akwarela, papier,
sygn. i dat. p. d.: T.B. 63.
w p. g.: Obrzęd

Estymacja: 8 500 - 9 000 zł

Banialukan, 1965 r.

tusz/papier, 57 x 39 cm
sygnowany, datowany oraz tytuł autorski śr.d.: `T. 65. B. "Banialukan"

Estymacja: 15 000 - 18 000 zł

Bez tytułu, 1945 - 50 r.

rysunek tuszem, 34,5 x 24 cm, sygn.
Dar Rodziny

Illustrissimo Magistro Guillermo Sandberg, 1967

tusz, herbata, papier;
59 x 47 cm;
sygn. i dat. p. d.: T.Brzozow- / ski / Octob. 1967

Trusia, 1966 r.

olej/płótno, 119 x 61 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `T. BRZOZOWSKI | 1966`
na blejtramie tytuł: "TRUSIA", na odwrociu nalepka informująca o pochodzeniu obrazu oraz dwie nalepki wystawowe z galerii francuskiej i angielskiej

- Kolekcja M. Kriel, Francja
- Prywatna kolekcja

Estymacja: 130 000 - 190 000 zł

Kurator, 1974 r.

olej/płótno, 66 x 33 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `t. Brzozowski | 1974`, opisany na blejtramie

- Galeria Connaisseur, Kraków
- Prywatna kolekcja

Estymacja: 60 000 - 90 000 zł

Diabełek, 1942 r.

olej/deska, 12,5 x 15 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `T. BRZOZOWSKI | 1942 | KRAKÓW`

Estymacja: 7 000 - 9 000 zł

Konkubina (1962)

sygn. dat. na odwrociu
olej, pilśnia
49.5x35

Partonka (1966)

sygn. p.d.dat. na odwrociu
akwarela, gwasz, papier
62x48

Martwa natura, ok. 1943

olej, sklejka, 41,5 x 61,5 cm
niesygnowany
Na odwrocie napis tuszem: T. BRZOZOWSKI / 1943 / "martwa natura", oraz naklejka pismem maszynowym, wypełniona atramentem: " Warszawa dnia 10 listopada 1947 / Rzeczpospolita Polska / Ministerstwo Kultury i Sztuki / Naczelna Dyrekcja / Muzeów i Ochrony Zabytków. / Pl. Małachowskiego Nr 3 / tel. 8-75-86 i 8-75-86 (!)/ L. dz. 7444 / 47 / N.D.M. / 8. Brzozowski Tadeusz - Kraków "martwa natura" / olej na płótnie, wym. 42 x 60 cm / Załącznik do pisma Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia / 10 listopada 1947 r. L. dz. 7444 / 47 / N.D.M. / Konserwator Generalny / w/z. / (ślad podpisu) /Mgr. W. Kieszkowski.- / (słabo widoczna pieczęć okrągła).
Obraz otrzymał Jan Józef Szczepański (1919-2003) bezpośrednio od Tadeusza Brzozowskiego.

Furtka, 1963 r.

rysunek, tusz/papier, 51,5 x 35,2 cm
sygnowany dół środek: `T.B. 63. "Furtka" `, w p.d.: `Brzozowski `63`

Pochodzenie: Kolekcja Ireny Moderskiej, Poznań

Tadeusz Brzozowski-Malarstwo-Rysunek, Galeria 13 Muz w Szczecinie, 06.09-?.1963; Tadeusz Brzozowski-Malarstwo-Rysunek, Klub MPiK, Toruń, 03.11-?.1963; Tadeusz Brzozowski-Obrazy i rysunki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 02.12.1974-02.1975; Rysunki Tadeusza Brzozowskiego (prace z lat 1937-1986), Muzeum Okręgowe w Radomiu, 27.11-12.1986; Tadeusz Brzozowski (1918-1987), Muzeum Narodowe w Warszawie, 04-06.1997, Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, 06-08.1997, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 10-12.1997, Muzeum Narodowe w Krakowie, 02-04.1998

Tadeusz Brzozowski-Malarstwo-Rysunek, Galeria 13 Muz w Szczecinie, 1963; Tadeusz Brzozowski-Malarstwo-Rysunek, Klub MPiK, Toruń, 1963; Tadeusz Brzozowski-Obrazy i rysunki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1974; Tadeusz Brzozowski-Obrazy i rysunki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 02.12.1974-02.1975; Rysunki Tadeusza Brzozowskiego (prace z lat 1937-1986), Muzeum Okręgowe w Radomiu, 1986; Tadeusz Brzozowski (1918-1987), Muzeum Narodowe w Warszawie, 1997, poz. kat. 771.

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 15 000 - 18 000

Wokalistka (1986)

sygn. dat. l.g. (na odwrociu dedykacja)
tusz, akwarela, papier
14.7x11.7

Kamerjunkier i jego fochy (1965)

sygn. dat. p.d.
tusz, akwarela, papier
48x63

Kompozycja, 1960

drzeworyt, papier,
19,4 x 16,3 cm (wymiar arkusza);
sygn. p. d.: T. Brzozowski 60 (ołówkiem)

Senator, 1963 r.

akwarela, tusz/papier48 x 27 cm
sygnowany i datowany p. d.: `T.B. 63`

Estymacja: 9 000 - 12 000

Bez tytułu, 1960 r.

drzeworyt/papier, 16 x 12 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany ołówkiem p. d.: `T. Brzozowski 60`
Praca z teki "Konfrontacje"

Estymacja: 1 300 - 1 800

tusz, piórko, pędzel, papier,
51 x 73 cm;
sygn. i dat. wraz z tytułem p.g.: "padół podołkami okraszony jest" / T.B. 81

Kurant, 1964

olej, deska, ok. 12 x 9,5 cm;
sygn. i dedykacja na odwrocie: "KURANT"/ 1964/
KOCHANEMU/ W./ Od T./ T. BRZOZOWSKI

tusz, piórko, pędzel, papier,
51 x 73 cm;

Snob (1986)

sygn. dat.p.d.,
akwarela, tusz, papier,
15x12

Bez tytułu(z teki Konfrontacje `60)

sygn.dat.p.d.,
drzeworyt, akwarela,
15.9x11.9

Piszący, lata 50./60. XX w.

Tusz, kredka, papier;
wym.: 19 x 26,5 cm;
sygn. kredką l.d.: ?T. Brzozowski. (il. s. 32)

Furtka, 1963

Tusz, papier;
51,5 x 35 cm
Sygn. u dołu: T.B 63 "Furtka"/ Brzozowski 63

Bez tytułu, 1954 r.

papier/tusz
33 x 24,5 cm,
Dar Rodziny.

Komandor, ok. 1960

olej, płyta,
74 x 35 cm;
sygnowany, opisany, datowany na odwrocie; tu autorska dedykacja: KOCHANYM BARDZO E.I S. JAGUER`OM - T. oraz nalepka Konserwatora Zabytków Województwa Krakowskiego z 1960 roku z opisem obrazu

Piszący, lata 50./60. XX w.

Tusz, kredka, papier;
wym.: 19 x 26,5 cm;
sygn. kredką l.d.:
T. Brzozowski.

Exelencja, 1981

olej, płótno,
50 x 40 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: t. Brzozowski. / 1981;
sygn. na blejtramie: T. BRZOZOWSKI / 1981. / "EXELENCJA" / 50 x 40; na płótnie wskazówki autorskie dot. eksponowania obrazu.

tusz, piórko, pędzel, papier,
51 x 73 cm;

Bez tytułu, 1945 - 50 r.

piórko/papier,
39 x 33 cm,
sygn.
Dar Rodziny.

Hippokrates, 1973

Technika mieszana na płótnie (naklejonym na desce);
wym.: 70 x 45 cm;
sygn. p.d.: T.B. 73,
na odwrocie datowanie i autorski opis obrazu; oryginalna, autorska rama. Obraz był darem artysty dla zakopiańskiego plastyka i animatora ruchu kolekcjonerskiego S. Murzyna.

Akt stojący, 1945-1950

tusz/papier, 44,6 x 31,3 cm

Akt męski, 1945-1950

tusz/papier, 46,5 x 31 cm

Komandor, ok. 1960

olej, płyta
74 x 35 cm;
sygnowany, opisany, datowany na odwrocie;
tu autorska dedykacja: KOCHANYM BARDZO E.I S. JAGUER`OM - T. oraz nalepka Konserwatora
Zabytków Województwa Krakowskiego z 1960 roku z opisem obrazu

Kamerjunker i Jego Zwis, 1965

tusz, akwarela, papier
63 x 47,5 cm;
sygn., dat. oraz tytuł p. d.: T. B. 65. "Kamerjunker i Jego Zwis"

Pejzaż z krowami, 1940/1945

olej/płótno,
50,5 x 65 cm
w załączeniu potwierdzenie autentyczności Wawrzyńca Brzozowskiego

Komandor, ok. 1960

olej, płyta
74 x 35 cm;

Padołkami okraszony jest, 1981

tusz, piórko, pędzel, papier,
51 x 73 cm;
sygn. i dat. p. d.: TB 81

NIANIA, 1978

olej na płótnie,
22,5 x 14,5 cm,
na krośnie dane o obrazie oraz dedykacja autora "Koch. M. od T."
Rama autorska.

KOMPOZYCJA - z tzw. portretów trumiennych.

olej na desce,
22 x 20 cm,
na odwrocie odręczny tekst "Ze spuścizny po artyście/ Wawrzyniec Brzozowski Zakopane 1996"

KOREPETYTOR, 1986

piórko, tusz na papierze,
16 x 9,5 cm,
sygnowany u dołu "86. T. B.",
na odwrocie dedykacja autora "Kochanemu Markowi Koss!/T.BR. 86/ wdzięczny/Bardzo"

Komandor, ok. 1960

olej, płyta
74 x 35 cm;

Zestaw czterech prac: Szatan, Obrzęd, Senator, Menuet, 1963

tusz, akwarela, papier, 48 x 26,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: T.B. 63

Akt

ołówek/papier
17 x 21 cm
Dar Wawrzyńca Brzozowskiego

Akt męski, lata 40.

ołówek/papier
26 x 17,5 cm
Dar Wawrzyńca Brzozowskiego

Koniuszy chrapie, 1980

piórko, tusz, papier,
37,5 x 55 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. d.: "koniuszy / chrapie" / T.B / 80.

KAPELUSZ, 1965

Szkic piórkiem;
47,5 x 70,5 cm
Sygnowany l.d.: Kapelusz T.B. 65

MĘŻCZYZNA

Szkic piórkiem
34,5 x 26 cm
Sygnowany p.d.: T. BRZOZOWSKI

Szatan, Obrzęd, Senator, Menuet

zestaw 4 rysunków, 1963
tusz, akwarela, papier
sygn. i dat. p. d.: T.B. 63.; p. g.: tytuł pracy

Trusia, 1966

olej, płótno
120 x 61,5 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: t. Brzozowski / 1966.; opisany na blejtramie
Pochodzenie - kolekcja M. Kriel, Francja
Na odwrocie nalepka informująca o pochodzeniu obrazu oraz dwie nalepki wystawowe z galerii francuskiej i angielskiej (obydwie częściowo zniszczone).

GBUR, 1980

olej, płyta pilśniowa,
28 x 22.5 cm
na odwrocie na płycie pilśniowej napis: góra [strzałka] | T. BRZOZO | -WSKI | "GBUR" | 1980

Exelencja, 1981

olej, płótno
50 x 40 cm
sygn. i dat. na odwrocie: t. Brzozowski. / 1981; sygn. na blejtramie: T. BRZOZOWSKI / 1981. / "EXELENCJA" / 50 x 40;
na płótnie wskazówki autorskie dot. eksponowania obrazu.

Zestaw czterech rysunków:

Szatan, Obrzęd, Senator, Menuet (1963)
sygn. dat. p.d.
tusz, akwarela, papier
47.5x26.5 (każdy, w świetle passe-partout)

Głowa, ok 1950 r.

technika mieszana, deska
15 x 13,3 cm

Kurator, 1974

olej, płótno
66 x 33 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Brzozowski / 1974

PEJZAŻ Z KROWAMI, 1940/1945 R.

olej/płótno
50,5 x 65 cm
W ZAŁźCZENIU: Potwierdzenie autentyczności Wawrzyńca Brzozowskiego

ZESTAW CZTERECH RYSUNKÓW: SZATAN, OBRZĘD, SENATOR, MENUET, 1963

rysunek, tusz, akwarela/papier,
47,5 x 26,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. i dat. p. d.: `T.B.63.`

KOMPOZYCJA, 1975

rysunek, tusz/papier,
32 x 19 cm (w świetle passe-partout)
sygn. i dat. p.d.: `T.B. 1975`
na odwrocie dedykacja

Bez tytułu, nr 495

piórko/papier,
34 x 24.5 cm,
sygn.
Dar Rodziny.

Bez tytułu, nr,705

piórko/papier,
33 x 24,5 cm,
sygn.
Dar Rodziny.

RELAX - CON DOLORE, 1986

tusz pióro, akwarela, karton krem.,
46 x 39.8 cm

PRETENDENT, 1980

olej, płótno, 31.5 x 30 cm
Na odwrocie na płótnie napis autorski: góra | upside (obok strzałka) | T.Brzozowski. | 1980.;
obok pieczątka zezwalająca na wywóz za granicę; na krośnie napis autorski: "PRETENDENT" | 30 x 31 | T. BRZOZOWSKI. | 1980; nalepka: ATA; dwie podłużne pieczątki zezwalające na wywóz za granicę

Akt siedzący kobiety

Piórko, papier, tusz, 26 x 16,5 cm,
sygn. p.d.: T. Brzozowski

Akt kobiecy

piórko, tusz, papier,
26 x 16,4 (w świetle oprawy),
sygn. p. d.: T. Brzozowski

Hippokrates, 1973

technika mieszana na płótnie (naklejonym na desce);
wym.: 70 x 45 cm;
sygn. p.d.: T.B. 73, na odwrocie datowanie i autorski opis obrazu; oryginalna, autorska rama.

SANITET ĆPA, 1982

tusz pióro, pędzel, papier czerpany z suchą piecz
28.6 x 20.1 cm
sygnowany l.d.: T.B. 82., p.: "sanitet ćpa"

Winda, 1956 r.

tusz/papier,
34 x 24,2 cm (w świetle passe-partout)
w l.d. napis: `Winda 56`

PENITENCJARIUSZ, 1957

Drewno;
wys. 22,5 cm
Sygnowany na odwrocie: T. Brzozowski 1957 | "Penitencjariusz" |Za ratunek wdzięczny T

Kompozycja, 1975

piórko, tusz, papier, 33 x 19 cm (w świetle passe-partout); sygn. i dat. p.d.: T.B.75.

Bez tytułu, lata 1937- 1939

kredka/papier, 19,5 x 16 cm,
Dar Rodziny.

Bez tytułu, lata 1937 - 1939

ołówek/papier 17 x 17 cm,
Dar Rodziny.

Rysunek szkolny T. Brzozowskiego w wieku 9 lat

ołówek, kredka/papier, 17,5 x 23 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Kretes, 1981

olej, płótno,
165.5 x 68 cm
Na odwrocie na płótnie napis: T. Brzozowski | 1981; góra | upside (strzałka)
Na blejtramie napis (od lewej): T.BRZOZOWSKI | 163 x 68 | "KRETES"; na listwie środkowej: 1981.
Na lewej górnej listwie podłużna pieczątka zezwalająca na wywóz za granicę.

PENITENCJARIUSZ, 1957

Drewno; wys. 22,5cm
Sygnowany na odwrocie: T. Brzozowski 1957 | "Penitencjariusz" |
Za ratunek wdzięczny T

Projekt kostiumu do Dziadów A.Mickiewicza (1963)

niesygnowany
ołówek, tusz, akwarela, długopis, papier, 29.7x21 cm

Korepetytor, 1986 r.

tusz/papier, 16 x 9,5 cm
sygn. i dat. śr. d.: `86. T. B.`, na odwrocie dedykacja

Castellum ellegantissimum, 1964

tusz, pióro, akwarela, papier, 49 x 31,7 cm;
w p.d.: "castellum elegantisimum" 64. T.B.

AKT SIEDZźCY, 1950

tusz pióro, collage, karton kremowy
45.3 x 45.3 cm
Kopia 044_brzozowski.jpg
33 g

Twarz

olej/deska, 22 x 20 cm
na odwrocie napis: `ZE SPUŚCIZNY PO ARTYŚCIE / Wawrzyniec Brzozowski / Zakopane 1996`

Estyma, 1981 r.

olej/płótno, 50 x 40 cm
sygn. i dat. na odwrocie: `t. Brzozowski / 1981` oraz na blejtramie: `T. BRZOZOWSKI. 1981. "ESTYMA" 50 x 40`
na odwrocie nalepka z opisem

Postacie, 1985 r.

rysunek, tusz/papier, 29,5 x 21 cm
sygn. i dat. l. d.: `T. / B. / 85.`

DER ZAUBERIN, 1984

tusz pióro, pedzel, lawowanie, akwarela, papier,
35 x 25.8 cm
sygnowany l.g.: "DER zauberin.", p.g.: T.B. 84. na odwr. oprawy dedykacja dlg.: Moim Kochanym | Kr. & Zb. !!! | tadeusz Brz. | 1984

Kompozycja, 1960

drzeworyt, podmalowany akwarelą, papier,
15,6 x 12 cm (odcisk klocka);
sygn. p.d.: T. Brzozowski 60

Koniuszy chrapie, 1980

rysunek, piórko, tusz, papier,
37, 5 x 55 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisany p.d.: "koniuszy/chrapie"/T.B./80.

Illustrissimo Magistro Guillermo Sandberg, 1967r.

tusz, herbata/papier, 59 x 47 cm
sygn. I dat. p. d.: T.Brzozow= / ski / Octob. 1967

Koniuszy chrapie, 1980

37, 5 x 55 cm;

Korepetytor , 1986

piórko, tusz, papier, 16 x 9 cm;
dat. i sygn. u dołu: 86 T.B. u góry napis: "KOREPETYTOR"
na odwrocie napisy

Kurator, 1974

olej, płótno, 66 x 33 cm,
sygn., dat. i opisany na odwrocie;

Korepetytor

piórko, tusz, papier,
16 x 9 cm; na odwrocie napisy

ZERBERUS III, 1983

olej, płótno,
31 x 19 cm
na odwr. na krawędziach blejtramu napis ugrową farbą: T. BRZOZOWSKI . | oben (strzałka) | "ZERBERUS . III" | 1983; pośrodku na desce fioletowe serce; w p.g. i l.g. narożniku dwie fioltowe kropy.

ZERBERUS VIII, 1983

olej, deska,
31 x 19 cm
na odwrocie na krawędziach blejtramu napis cynobrową farbą: T.BRZOZOWSKI . | oben (strzałka) "ZERBERUS. VIII" | 1983.

Sukurs, 1981

olej, płótno,
163 x 65.5 cm
sygn. na odwr. d.: t Brzozowski. | 1981, na żerdziach krosien - l.: "SUKURS", g.: 163 x 65, p.: T. BRZOZOWSKI., poprzeczna: 1981

Estyma, 1981

olej, płótno, 50,4 x 40
sygn. na odwrociu: t. Brzozowski / 1981

RELAX - CON - MORBIDEZZA

1986 r.
Tusz, akwarela na papierze 50 x 40 cm
Sygnowany śr.d. - "T.B. 86"
Na odwrociu znajduje się napis: "T. Brzozowski"

Bez tytułu (1985)

sygnowany,
datowany l.d.
tusz, papier
29x21

PRECYZER, 1980

olej, płótno,
138 x 135 cm
na odwrocie na plótnie napis czarną farbą : góra (strzalka) upside | t Brzozowski | 1980 na blejtramie napis czerwoną farbą" T BRZOZOWSKI. | 138x 135 | 1980 "PRECYZER"

Gbur, 1980

olej, płótno naklejone na deskę,
28 x 22,5 cm;
na odwrocie napisy autorskie: góra / T. BRZOZO / WSKI / "GBUR" / 1980

Ułamek, 1969

olej, płótno, 65,5 x 34 cm,
sygn. i dat. i opsany na odwrocie T BRZOZOWSKI, 1969

Trop w trop(1981)

sygnowany, datowany l.d.
tusz, papier
51x73

Koniuszy chrapie, 1980

37,5 x 55 cm (w świetle passe - partout);
w p.d. napis: "koniuszy / chrapie" / T.B / 80.

Mężczyzna z linami, ok. 1949-54

tusz pióro, papier kremowy,
44.1 x 32.4 cm
sygn. l.d.: T. Brzozowski na odwr.: akwarela przedstawiająca Bramę Floriańską w Krakowie, sygn. p.d.: Br. Rogaliński

Winda dycha nieskoro, 1981/82

tusz pióro, pędzel, karton z suchą pieczęcią,
72.9 x 51 cm
sygn. p.g.: "winda dycha nieskoro" | T. B. 81.

Furtian, 1965

olej, deska,
44.5 x 15.3 cm
sygn. na odwr.: "FURTYAN" | 1965 | 45 x 15 | [sygnatura wzdłuż l. kraw., załamuje się pod kątem prostym:] T. BRZOZOW | SKI. | Panu | B. P. | z pięknym | pokłonem | t. B.

KOREPETYTOR, 1986

Pióro, tusz;
16,1 x 9,7 cm
Sygnowany wzdłuż dolnej krawędzi: 86. T. B. oraz u góry:"KOREPETYTOR".
Na odwrociu napis ręką artysty: KOCHANEMU |MARKOWI | KOSS! | T. BR. | 86` | wdzię - | - czny | BARDZO.

Hiromantka hrypi, 1986

akwarela, tusz na papierze,
19,5 x 24,5
sygn. u dołu po środku: T.B.86.
Na odwrociu (odklejonym) napis: T. BRZOZOWSKI / " HIROMANTKA HRYPI" / 1986 / Memu / Kochanemu / Grzesiowi M. / Tadeusz ` 86 / Br.

Treser (II), 1980

olej, płótno,
33 x 32 cm
sygn. na odwr. d.: t. Brzozowski. | 1980., na krosnach l.: "TRESER", g.: 33 x 32, p.: T. BRZOZOWSKI, d.: 1980

Bez tytułu, 1960

litografia, papier,
18,5 x 14 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p.d.: t. Brzozowski`60

Akt męski, lata 1945-54

tusz, papier
wym.: 56,5x34,5 cm
niesygn.

Akt kobiety lata 1945-50

tusz, papier
wym.: 48,5x32 cm
sygn. na odwrocie: TB

Ułomek, 1969

olej, płótno
61 x 30 cm

BEZ TYTUŁU, 1960

drzeworyt kolorowany,
15,7 x 12 cm (wymiary klocka), 20 x 16,2 cm (wymiary arkusza),
sygnowany p.d. pod klockiem "t. Brzozowski 60".

STAROŚCIC, 1962

olej na sklejce,
49 x 35 cm,
na ramie z boku naklejona kartka z tekstem maszynowym: "tadeusz brzozowski - zakopane / "starościc"; na odwrocie napisy czerwoną farbą: "T. BRZOZOWSKI. 1962.", "STAROŚCIC" 49x35", "KOCHANEJ / M.R. od t. B."

Twarz V (1986/87)

niesygnowany (potwierdzenie autorstwa przez Wawrzyńca Brzozowskiego)
olej, pilśnia
21.5x19.5

bez tytułu

gwasz, papier
19,3 x 13,5 cm

Baniej i 961 dzień, 1965

tusz pióro, tusz niebieski pędzel, papier kremowy,
62.3 x 48.5 cm
sygn. l.d.: "Baniej i 961dzień" T.B. 65.

Famfatal strzyka, 1970

tusz pióro, pedzel, papier,
47.8 x 69 cm
sygn. l.g.: "Famfatal strzyka" T.B. 70.

Bicykl, 1967

olej, płótno,
68 x 107 cm
sygn. na odwr. p.d.: t. | Brzozowski | 1967., sygn. na żerdziach krosien l.: T. BRZOZOWSKI., p.: "BICYKL" -, l.d.: - 1967, p.d.: 68 x 108, na górnej żerdzi po l. nalepka wystawowa (własność prywatna)

Wiolonczelista

olej, deska, 16,5 x 11,2 cm

Renegat charczy tęgo 1981

rysunek, tusz lawowany, papier, 73 x 51 cm; sygn.
ś.d.: T.B.81, w l.d. napis: "Renegat charczy tęgo"

Furtyan 1965

olej, deska, 45 x 15 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: "FURTYAN" / 1965 / 45 x 15 / T.BRZOZOWSKI oraz nalepka MN w Poznaniu z wystawy grudzień 1974 - luty 1975

Twarz V 1986/87

olej, tektura, 22,5 cm x 20,5 cm Na odwrocie napis: TADEUSZ BRZOZOWSKI / "TWARZ V" / 1986/87 / ZE SPUŚCIZNY PO ARTYŚCIE / Wawrzyniec Brzozowski / Zakopane 1996

Hiromantka hrypi (1986)

sygn. dat. śr.d.
tusz, akwarela, papier
19x24.5

POWIERNICA, 1984 r.

Tusz, akwarela na papierze 23,7 x 14,5 cm
Sygnowany l.d. - "T.B. 84."
Literatura - Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, Warszawa 1997, poz. kat. 1066.

Winda 1956

rys. tuszem, wym.: 34,5 x 24,5 cm,
n/s, tytuł i data l.d.: Winda 1956.

Twarz VI 1986/87

olej, deska, 22 x 20 cm
Na odwrocie napis: TADEUSZ BRZOZOWSKI / "TWARZ VI" / 1986/87 / ZE SPUŚCIZNY PO ARTYŚCIE / Wawrzyniec Brzozowski / Zakopane 1996

Homo Ludens á la Poached Eggs Ninon, 1986

tusze barwne, pióro pędzel, papier,
49 x 39 cm
sygn. śr. d.: T.B. 86., l.d. pionowo wzdłuż krawędzi tytuł pracy, na odwr. oprawy wycięte okienko ukazujące sygnaturę tuszem: TADEUSZ BRZOZOWSKI |"HOMO LUDENS á la POACHED EGGS NINON" | 50 x 40 cm 1986

Bez tytułu, 1948-1952

olej, werniks, drewno,
15 x 11.3 cm
sygn. na bocznych krawędziach deski l.: 1948-52, d. i p.: T. BRZOZOW- | SKI.

Poborca, 1986

olej, deska,
21 x 12.2 cm
sygn. na odwr.: T | BRZOZOW- | -SKI. | 1986. | "POBORCA"

Arcyszelma 1976

olej, płótno, 53 x 34 cm;
sygn. dat. i opisany na odwrocie.
Obraz katalogowany. Bibl.: Wawrzyniec Brzozowski i in., [red.] Anna Żakiewicz, Tadeusz Brzozowski, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1997, poz. 311.

Hiromantka Hrypi 1986

tusz, akwarela, papier, 18 x 23 cm (w świetle oprawy); sygn. u dołu po środku: T.B.86.; napis wzdłuż lewej strony: HIROMANTKA HRYPI
Na odwrocie napis wraz z dedykacją: T. BRZOZOWSKI / „HIROMANTKA HRYPI” / 1986 / Memu / Kochanemu / Czesiowi M. / Tadeusz `86 / Br.

Koniuszy chrapie

tusz, papier, 37,3 x 55,4 cm, w świetle passe - partout,
sygn. p.d.: Koniuszy / chrapie" / T.B. / 80
Literatura: "Tadeusz Brzozowski 1918-1987". Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1997, s.263, kat. 894.
Pochodzenie: Janina Serwin, Nowy Targ

Gbur 1980

olej, płyta, 28 x 22,5 cm,
sygn. na odwrociu: T.BRZOZOWSKI/ GBUR/ 1980
"Gbur, 1980- arogant, grubianin, prostak, cham, człowiek nieokrzesany", wg. Wakabularza Tadeusza Brzozowskiego. s.206. "Tadeusz Brzozowski 1918-1987". Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1997.

Kastaniety 1976

olej, płótno, 99 x 99 cm; sygn. na odwrocie na płótnie: T. Brzozowski. / 1976/77
Na odwrocie na krośnie napisy autorskie: T. BRZOZOWSKI / „KASTANIETY” / 99 x 991967/77

Wizyoner wtóry, 1984

akwarela, tusz, papier,
24 x 15 cm
sygnowany l.g.: "wizyoner wtóry", p.d.: T.B. 84. na odwrocie oprawy napis: Ukochanej Ani | z z pięknymi całusami | bardzo wdzięczny | Tadeusz | Brzozowski | 84

Wacha, 1978

olej, płótno,
33 x 66 cm
sygnowany na odwr. na płótnie l.d.: t. Brzozowski. 78., p.g.: góra | upside [obok strzałka], na krosnach l.: 33 x 66, g.: "WACHA" 1978., d.: T. BRZOZOWSKI

Młokos, 1975

olej, płótno,
66 x 33 cm
sygnowany na odwr. d.: t. | Brzozowski | 1975., g.: góra | upside, obok strzałka w górę, na krosnach żółtą farbą l.: T. BRZOZOWSKI., p.: "MŁOKOS", śr.: 1975, d.: 66 x 33

Szkic dwóch postaci, ok. 1939

tusz, papier,
35.3 x 24 cm
na odwrocie napis oł.: RYSUNEK TADEUSZA BRZOZOWSKIEGO | OK.1939 (?)| NR. KAT. TB MNW 252| Wawrzyniec Brzozowski

Raporter Reportuje, 1984

Akwarela, tusz, papier,
wymiary: 24 x 29 cm,
sygn. śr.d.: T.B 84

RESPONDENTA UWIERA, 1982 r.

Piórko, tusz na papierze 73 x 51 cm
Sygnowany śr.d. - "T.B. 82"

SZAFARKA

1976 r.
Olej na płótnie 31 x 30 cm
Sygnowany na odwrocie - "T. Brzozowski / 1976"
Obraz opisany na krosnach - "T. Brzozowski / 31 x 30 / SZAFARKA / 1976"
Literatura - Tadeusz Brzozowski 1918-1987, katalog wystawy, Warszawa 1997, poz. 318.

Koniuszy chrapie

sygn. p.d.
tusz, papier
37x55 (w świetle passe-partout )

STROICIEL, 1957

olej, płótno,
47 x 27.5 cm
sygnowany na odwrocie d.: MOJEJ KOCHANEJ | METODULI. | SYN | CHRZESTNY | [po l.:] 1957 [po p.:] TADEUSZ
na żerdziach blejtramu g.: STROICIEL, p.: T. BRZOZOWSKI, d.: 1957, l.: 27 x 47

KRETES (II), 1981 r.

Olej na płótnie 163 x 68 cm
Sygnowany na odwrocie - "T.Brzozowski / 1981"
Obraz opisany na krosnach - "T. Brzozowski / 163 x 68 / Kretes / 1981"

Projekt kostiumu do Dziadów A. Mickiewicza, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, 1963 rok

akwarela, tusz, długopis, ołówek/ papier, wym.: 28 x 20 cm

AKT

rysunek piórkiem, 43 x 28 cm

Gbur 1980

olej, płyta, 28 x 22,5 cm.

Akt siedzącego mężczyzny 1950

piórko, tusz, papier, 34 x 24 cm;(w świetle passe-partout); sygn. p. d.: BRZOZOWSKI,
w l. d. dedykacja: KOCHANEMU METODULI TADEUSZ 50

Sanitet ćpa, 1982

tusz, papier
29 x 20 cm

Estyma, 1981

olej, płótno,
50 x 40 cm
sygnowany na odwr. d.: t. Brzozowski | 1981; ciemnoniebieską farbą na krosnach dookoła od l.: T. BRZOZOWSKI; g.: 1981, p.: "ESTYMA"; d.: 50 x 40; na górnej żerdzi krosien po l. napis: WŁ. BWA | NR. IN. 831; po p. nalepka BWA Arsenał w Poznaniu

KOMPOZYCJA, 1960

linoryt, 18,5 x 13,5 cm, sygnowany ołówkiem u dołu: "T. Brzozowski 60"

Wizyoner wtóry 1984

tusz, akwarela, papier, 23,5 x 14,5 cm (w świetle passe-partout); sygn. i dat. p. d.: T.B. 84, napis u góry: "wizyoner wtóry", na odwrocie dedykacja: Ukochanej Ani / z pięknymi całusami / bardzo wdzięczny / Tadeusz / Brzozowski / 84

Projekt kostiumu do "Dziadów" A.Mickiewicza (1963)

niesygnowany
ołówek tusz.akwarela długopis, papier
29.7x21

Hochsztapler, 1980

olej, płótno
66 x 33 cm

Ladacznica kwili, 1982

tusz, piórko, karton, 51 x 24,6
napis l. d.: Ladacznica / kwili; sygn. śr. d.: T.B.82.; na rewersie napis tuszem "z serdecznym podziękowaniem / T. Brzozowski / 82 i rysunek słońca

Kupler 1980

olej, płótno,
66 x 33 cm;
sygn. i dat. na odwrocie

Foryś 1980

olej, płótno,
66 x 33 cm;
sygn. i dat. na odwrocie

Nosiwoda i komiczny exhaustor

mieszana,
64.5 x 47.5 cm
Sygnowany tuszem śr.d.: Nosiwoda i Komiczny Exhaustor 1958

Ułomek

olej, płótno,
61 x 30 cm
sygnowany czarną farbą na odwrocie l.g. pionowo t. Brzozowski / 69; p.g. strzałka ze wskazaniem upside down / góra; d. cieńszym pędzlem DROGIEMU / PANU R. BAKSTOWI / T. BRZOZOWSKI.; sygn. czerwoną farbą na blejtramie l."UŁOMEK" 1969, p.T. BRZOZOWSKI., d.61 x 30

Pakamera i swąd w niej

mieszana,
50.5 x 72.5 cm
Sygnowany śr.d.T. B. 1981 "Pakamera i swąd w niej"

liczba obiektów: 263