1 zł
2 600 000 zł

POPIEL Tadeusz (1863 Szczucin - 1913 Kraków)

Chłopiec stajenny, 1883

olej, płótno; 84,5 x 68,5 cm;
sygn., dat. i opisany p. d.: T. Popiel .883. / Kraków;
na odwrocie, na płótnie stempel wiedeńskiej firmy rozprowadzającej materiały malarskie: W. KOLLER & Co / IN WIEN / Mariahilferstrasse 33 / Silberne Medaille ponadto stempel tej firmy wytłoczony na krośnie: W. KOLLER & CO / IN WIEN.

cena wywoławcza: Wykup abonament

SKALISTE WYBRZEŻE CAPRI

olej, płótno dublowane
113,6 x 154,5 cm
sygn. l.d.: T Popiel

Harfista (Dawid), około 1885-90 r.

olej/płótno, 74 x 53,5 cm
sygnowany l.d.: 'Tadeusz Popiel'

Tęsknota za ojczyzną

olej, płótno; 55 x 45,5 cm w świetle ramy;
sygn. l. d.: Tadeusz Popiel;
na krośnie:
- oznaczenie: 2310.;
- napis: "Tęsknota za Ojczyzną"

Bibliografia:
- "Świat. Dwutygodnik ilustrowany", rocznik czwarty, nr 17, 1891 r., Kraków, Nakładem Redakcyi "Świata", druk Wł. L. Anczyca i Spółki, pod zarządem Jana Gadowskiego.
- "Słownik artystów polskich...", t. VII, pod red. Urszuli Makowskiej, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2003.

Branki tatarskie, po 1896 r.

olej, płótno, 77 × 124 cm,
sygn. l.d.: T.Popiel

Branki tatarskie, po 1896 r.

olej, płótno, 77 × 124 cm
sygn. l. d.: T.Popiel

W słońcu - Brzoskwinie

akwarela, gwasz, papier;
39 x 25,3 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: T. Popiel.
Oprawa (passe-partout) wykorzystana z albumu fotografii, co potwierdzają pozostawione na odwrocie carte de visite z opisanymi podobiznami mężczyzn.

Kobieta z niebieską wstążką

olej, tektura; 41,2 x 32,1 cm;
sygn. prawy bok: T Popiel;
na odwrocie szkic olejny

Zstąpienie anielskie

akwarela, gwasz, ołówek/tektura, 34,5 x 44,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: 'T. Popiel'

Pejzaż skalisty

ołówek, papier, 12 x 25,5 cm w świetle passe-partout;
sygn. l. d.: TP

LAZUROWE MORZE, po 1900

olej, płótno
55 x 67 cm
sygn. l.d.: T. Popiel

Dziewczyna z żółtą różą, XIX/XX w.

olej, tektura, 46 x 37 cm
sygn. p.d.: TPopiel

Tondo z głową Bachusa

odlew/brąz, 38 x 38 cm
sygnowany: `APopiel`
POCHODZENIE: kolekcja Konstantego Węgrzyna

Skaliste wybrzeże

olej/tektura, 34 x 48 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: `T. Popiel`

olej, płótno dublowane, 65 × 97 cm
sygn. l. d.: T.Popiel

Postać kobiety

akwarela, papier, 15 × 10 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem i opisany p. d.: (...)? TP

Postać Żyda

tusz, ołówek, papier, 13 × 11 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem p. d.: TP

Podhorce (portal), 1889 r.

akwarela, papier, 23 × 16 cm w świetle passe-partout
sygn. monogramem l. d.: TP oraz opisany oraz datowany l. d.: Podhorce .89

CHŁOPIEC STAJENNY, 1883

olej, płótno
84,5 x 68,5 cm
sygn. p.d.: T. Popiel .883. | Kraków

Obraz namalowany na płótnie sprowadzonym z Wiednia; naciągnięty na również wiedeńskie krosno.
Na odwrocie, na płótnie - w części przysłonięty poprzeczką krosna - stempel wiedeńskiej firmy rozprowadzającej materiały malarskie: W. KOLLER & Co | IN WIEN | Mariahilferstrasse 33 | Silberne Medaille. Stempel tejże firmy wytłoczony jest również na prawej bocznej listwie krosna: W. KOLLER & CO | IN WIEN.
Na listwie górnej mała nalepka z napisem atramentem: 160.

PORTRET MŁODEJ KOBIETY, 1897

olej na płótnie,
55 x 40 cm,
sygnowany i datowany l.d. "T. Popiel 1897".
Na odwrocie, na krośnie ołówkiem: "Kociewska [?] Wanda 1897".
W ramie z lat międzywojennych.

PORANEK

Olej, tektura; 35 x 50 cm
Sygnowany l.d.: T.Popiel
Na odwrocie nalepka Salonu Sztuki Alfreda Wawrzeckiego w Krakowie z opisem pracy

Granaty nad Czarnym Stawem w Tatrach, ok. 1900

Akwarela, karton; wym. w świetle pp: 11,5 x 16,5 cm; sygn. p.d.: T. Popiel.

Morze, 1896

akwarela, papier; 25 x 37 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: TPopiel; data p. d.: 1896

BRANKI TATARSKIE, ok. 1895

olej na płótnie, 50,5 x 63 cm,
sygnowany l.d. "T. Popiel",
na odwrocie kartka z opisem obrazu i potwierdzeniem autentyczności przez dr. Kazimierza Buczkowskiego, datowana w Krakowie, 25 VI 1952 r.

Anioł

olej/płótno naklejone na tekturę, 34,5 x 20 cm
sygnowany p.d.: `T. Popiel

POCHODZENIE: Salon Sztuki K. Wojciechowskiego w Krakowie (zachowany spis odręczny obrazów zakupionych w Salonie w 1928 r., poz. nr 20)

Estymacja 6 000 - 9 000 zł

Wspinaczka

olej, płótno dublowane; 100 x 190 cm;
sygn. l. d.: TPopiel

Stajenny, 1883

olej, płótno; 85 x 68,5 cm;
sygn. p. d.: T. Popiel. 883. / Kraków.
Na odwrocie stempel składu materiałów malarskich (w języku niemieckim)

Portret mężczyzny

Olej, płótno, 78 x 60 cm,
sygn. l.d.: T. Popiel

Pastuszek na łące

olej, płótno,
50 x 96 cm;
sygn. p. d.: T. Popiel Tołszczów

BRANKI, PO 1896 R.

olej/płótno, 75,5 x 107 cm
sygnowany p. d.: `T. Popiel`
naklejka z Salonu Dzieł Sztuki Stanisława Wojciechowskiego w Krakowie z 1930 r.

CAPRI, SKAŁY FARAGLIONI, ok. 1900

olej, płótno,
50.5 x 81.5 cm
sygnowany l.d.: T. Popiel. Capri

Pocztylion

sygn. p.d.
akwarela, tektura
44x34 (w świetle passe-partout )

Pejzaż z sosną

akwarela/papier, 24,5 x 36,5 cm (w świetle passe - partout)

MORZE

olej na tekturze, 34 x 48 cm w świetle passe-partout,
sygnowany p.d. "T.Popiel"

olej, tektura, 25,5 x 65,5 cm;
sygn. p. d.: T.Popiel

PORTRET MŁODEJ KOBIETY, ok. 1900

olej, płótno naklejone na tekturę
67 x 59.8 cm
sygnowany l.d.: T Popiel | Rzym

PIERWSZA GWIAZDKA

olej, płótno
40.3 x 27 cm
sygnowany l.d.: T. Popiel

olej, płótno naklejone na tekturę,
67 x 59.8 cm

NAD MORSKIM OKIEM, ok. 1900

olej, płótno,
50 x 38.6 cm
sygnowany p.d.: T. Popiel
Na krośnie stempel; nieczytelny tekst niemiecki w trzech rzędach

Kwitnąca jabłoń

olej, płótno dublowane, 71 x 49 cm

Walka z falami

olej, tektura, 42,5 x 95,5 cm
sygn. p.d.: T.Popiel

W haremie

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
20,5 x 15,5 cm;
sygn. l.d.: T Popiel / 88.

PARA W ŁÓDCE

Olej na tekturze 25,5 x 65 cm
Sygnowany p.d. - "T. Popiel"

PEJZAŻ Z ŻAGLWKAMI

olej na płótnie,
55,5 x 67 cm,
sygn. l.d. "T. Popiel"

MORZE

Olej, płótno; 69 x 100 cm
Na odwrocie (na górnej listwie krosna): ".. deusz Popi |.. EŁA Morze, / od Au.. |.. A Olej.";na dolnej listwie krosna fragment zniszczonej nalepki z wystawy; na górnej listwie krosna napis ołówkiem "Morze przechowane (?) u p. Architekta Andrzejewskiego | własność p. P Sanecki (?)";na ramie nalepka z napisem:"Tadeusz | Popiel"

Kwitnąca jabłoń

olej, płótno dublowane,
71 x 49 cm

U ŻŁÓBKA

Gwasz, akwarela, karton; 29 x 19, 6 cm
Sygnowany ołówkiem l. d.: T. Popiel

"Pejzaż gorczański"

olej, tektura, wym.: 45 x 59 cm
sygn. l.d.: T. Popiel

JESIENNY PEJZAŻ O ZACHODZIE SŁOŃCA,ok. 1910 r.

Olej, płótno 65 x 100 cm
Sygn. po prawej u dołu czarnym olejem: T.Popiel

Pejzaż morski ze skałą

olej na płótnie, 74,5 x 99,5 cm
sygnowany p.d.: "T. Popiel Anzio"

liczba obiektów: 51