1 zł
2 600 000 zł

BOROWSKI Wacław (Łódź 1885 - Łódź 1954)

MŁODZIENIEC WŁOSKI. PROJEKT POLICHROMII, ok. 1930

technika mieszana: olej, gwasz, papier, tektura
94,8 x 67,5 cm
na odwrocie stempel warszawskiej firmy Juliana Burofa: SKŁAD PAPIERU | […] | I PRZYBORÓW ARTYSTYCZNO-MALARSKICH | JULIANA BUROF | W WARSZAWIE | NOWY ŚWIAT 47 – TELEF. 26-44.
Obraz po renowacji.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Wiosna (z II Teki Litograficznej), 1927 r.

litografia barwna/papier, 31,4 x 25,7 cm (zadruk)
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Wacł. Borowski'

PRACA, 1922

pastel, papier naklejony na tekturę
74,8 x 94,5 cm
sygn. p.d.: W[...] Borowski
Na odwrocie lekko naddarta nalepka wystawy w TZSP w Warszawie (druk, atrament), w centralnej części tekst: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH w WARSZAWIE | SALON DOROCZNY 1922/23 | AUTOR Borowski Wacław | TYTUŁ DZIEŁA „Praca“ | RODZAJ DZIEŁA pastel | Cena | Podpis WBorowski.

Pierrot, circa 1930 r.

kredka, ołówek/papier, 55 x 40 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'WBorowski'

Dzieci z owieczką i psem

pastel, ołówek, papier, 35 × 26,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: W. Borowski

Dzieci z owieczką i psem, 2. ćw. XX w.

pastel, ołówek/papier, 38,5 x 32 cm
sygn. l.d.: W. Borowski

Rysunek satyryczny

ołówek, papier jasnobrązowy;
32 x 40,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: WB (ołówkiem).

Dwie kobiety z psem i wilkiem

pastel, papier
34x40 cm
sygnowany p.d. "W. Borowski"

Portret kobiety w białej chuście

litografia/papier, 27 x 21 cm

Rysunek satyryczny

ołówek, papier jasnobrązowy;
sygn. p. d.: WB (ołówkiem).

sygn. l.d.: W. Borowski
załączona informacja o proweniencji

Kobiety z łanią, 1919 r.

pastel, papier, 32 × 38,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. ołówkiem p. d.: W Borowski/1919

Idylla z parą pasterzy

pastel, papier, 75,5 × 60,5 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: Wborowski

Polowanie Diany, 1934 r.

sygn. i dat. p. d.: W Borowski/1934

SIELANKA, ok. 1925

pastel, ołówek, papier
27 x 37 cm (w św. passe-partout)
sygn. p.d.: WBorow (inicjały wiązane)

NA PLAŻY, 1929

litografia, 30 x 36 cm na arkuszu 47 x 50 cm,
sygnowana i datowana ołówkiem l.d. (pod kamieniem) "WBorowski 1929".

AKT, 1932

rysunek ołówkiem na papierze (od góry podklejonym na karton), 24 x 20,5 cm,
sygnowany i datowany p.d. "WBorowski 1932".

W SADZIE, 1938

litografia na papierze czerpanym (z suchym tłokiem "SVUM HODONIN"),
34,5 x 25,5 cm, na arkuszu 49,5 x 35 cm,
sygnowana i datowana ołówkiem pod kamieniem p.d. "Wacł Borowski 1938"; l.d. "litografia".

Dwie kobiety

akwarela/papier,51,8 x 33,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'WBor'

DAMA Z PIESKIEM, 1916

akwarela, karton
3,4 x 37 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: W. Borowski | 916
Na "plecach" napis atramentem: Lausanna 1916.
Ponadto ząbkowana, drukowana ozdobna nalepka.

Wczesna praca artysty, powstała podczas jego pobytu w Szwajcarii (lata 1914-1919).

PÓŁAKT KOBIETY z PERŁAMI i CHUSTĄ (portret żony?), 1931

akwarela, tusz, 58 x 38 cm,
sygnowana i datowana p.d.
"WBorowski 1931".

Portret dziecka

sygn. p.d.
ołówek, papier
24.5x18.5 cm (w świetle passe-partout )

Portret kobiety, 1906 r.

olej, płótno, 85,3 × 74 cm
sygn. i dat. l. g.: W.Borowski 1906.
Do obrazu opinia prof. Jerzego Malinowskiego

DZIEWCZYNY W KĄPIELI I MYŚLIWY. DIANA I AKTEON, 1920

pastel gwasz, karton na tekturze
49 x 63,5 c m (w św. oprawy)
sygn. l.d.: W. B. 1920

Portret Wandy Greniewskiej

pastel/papier, 48 x 35 cm
sygnowany l.d.: 'W. Borowski'

Mędrzec

ołówek, pastel/papier, 47 x 40,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: `W. Borowski`
na odwrociu nalepka galeryjna

POCHODZENIE: - zakup bezpośrednio od artysty

Projekt dekoracji teatralnej

gwasz, kredka/papier, 45,2 x 34,5 cm
na odwrociu opisany

GŁÓWKA DZIEWCZĘCA

rysunek ołówkiem na kartonie, 25,5 x 19,5 cm,
sygnowany p.d. monogramem artysty "WB".

POLOWANIE, 1920

pastel, papier, 49 x 63 cm
sygn.l.d.WB1920

KOBIETY Z CHŁOPCEM

pastel, papier, 36 x 26 cm
sygn.p.d. Wborowski

Sielanka

olej, płótno; 72x104 cm
sygn.: W. Borowski

Budujemy dom, ok. 1950

olej, płótno; 80 x 90 cm
sygn. p.d.: W. Borowski

Sielanka

litografia kolorowana/papier, 30,5 x 26 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany ołówkiem p.d.: `WBor`

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Kościół Karmelitów w Krakowie, 1907

olej, płótno; 97 x 121,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: W. Borowski/ 1907
na odwrocie stempel składu malarskiego Róży Aleksandrowicz z Krakowa, Placu Matejki.
Wczesna, okazała praca artysty, powstała jeszcze w czasie, kiedy uczył się w pracowni Józefa Mehoffera w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (ukończył w 1909).

Budujemy dom, ok. 1950

olej, płótno;
80 x 90 cm;
sygn. p. d.: WBorowski
Obraz reprodukowany w książce: Malarze polscy XIX i XX wieku. Mała encyklopedia rynku sztuki, wyd. "Gazeta Antykwaryczna" Kraków, 2004, s. 149.

RYBACY, 1950

litografia kredką, 32 x 45 cm,
sygnowana na kamieniu "Wacław Borowski 1950"

Portret konny Józefa Piłsudskiego (il. s. 16)

Litografia; wym.: 365 x 427 mm; sygn. oł. p.d.: WBorowski. Stan zachow.: praca wklejona w stare pp.

Dziewczyna z koszem kwiatów

sygn. p.d.
gwasz, papier,
29x19.5 cm (w świetle passe-partout )

RYBACY, 1950

Macierzyństwo

gwasz, papier, 120 x 64 cm w świetle oprawy
sygn. p.d. WBorowski

Estymacja: 50 000 - 70 000 zł

WIDOK KOŚCIOŁA KARMELITÓW NA PIASKU, 1907

Olej, płótno; 97 x 121,5 cm
Sygnowany p.d.: W. Borowski | 1907

Projekt kostiumów do Goplany Władysława Żelechowskiego

ołówek, gwasz/papier, 34 x 18,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `W. Bor`

Estymacja: 5 000 - 8 000

Scena antyczna

gwasz, papier, 23.5 x 20 cm w świetle oprawy
sygn..p.d. W.Borowski

BURZA

Pastel, papier, 43 x 54 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB

Sielanka

Olej, płótno;
72 x 104,5 cm
Sygn. l.d. W.Borowski

Przy studni

Litografia,
32 x 39 cm w świetle passe-partout
Sygn. u dołu ołówkiem W.Borowski

SIODŁANIE WIERZCHOWCA

Litografia barwna, papier; 32 x 26 cm
Sygnowana ołówkiem l.d.: WB

PRZY STUDNI

Litografia; 32 x 40,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany ołówkiem p.d.: W Bor

BURZA

Pastel, papier;
43 x 54 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB

DWIE POSTACIE ANTYCZNE

Litografia barwna;
33,5 x 25,5 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB

U ŹRÓDŁA

Litografia barwna;
28 x 22,5 cm w świetle passe-parotut
Sygnowany p.d.: WB

Portret zamyślonej

akwaforta, sucha igła/papier,
30 x 22,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany ołówkiem l. d.: `W. Borowski`

WIDOK KOŚCIOŁA OO. KARMELITÓW NA PIASKU, 1907

Olej, płótno;
97 x 121,5 cm
Sygnowany p.d.: W. Borowski 1907

Portret kobiety

sygn. l.d.
pastel, papier
47x34.5

Powrót z targu, 1907

olej, tektura,
12 x 18 cm;
sygn. p. d.: W. Borowski 1907 (sygnatura częściowo zatarta)
Na odwrocie inny wariant kompozycji, na tekturze zabezpieczającej odwrocie obrazu nalepka wystawowa z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1907 roku z tytułem obrazu: Powrót z targu, numerem 710

Powrót z targu, 1907

olej, tektura,
12 x 18 cm;

Olej, płótno;
97 x 121,5 cm

PORTRET KOBIETY

kredka/papier,
29 x 38 cm
sygnowany p. d.: `W. Borowski`

Pieśniarz, 1925

Litografia barwna;
wym.: 320 x 265 mm;
sygn. oł. l.d. w obrębie komp.: Wacław Borowski

PORTRET KOBIETY

pastel/papier,
48 x 35 cm
sygnowany l. d.: `W. Borowski`

Scena idylliczna

sygn. p.d.
pastel, ołówek, papier
27x36.5 (w świetle passe-partout )

Portret kobiety, 1906

olej, płótno, 85,3 x 74 cm;
sygn. l. g.: W. Borowski 1906
(po konserwacji), Wczesna praca artysty utrzymana w duchu Młodej Polski

Wyjście z raju, ok.1920-30

technika mieszana, karton
56,5 x 46,5 cm w świetle passe-partout
sygn. śr. d. dedykacja: Ludwisiowi - obrońcy Ksantypy Wacł. Borowski 1948.

Głowa kobiety

pastel, ołówek, gwasz, papier
47 x 40,5 cm
sygn. p.d. WBorowski

Mędrzec

pastel, ołówek, gwasz, papier
47 x 40,5 cm
sygn. p.d. WBorowski

Na balkonie

tusz lawowany, akwarela na podrysowaniu ołówkiem,
papier, 19 x 13 cm,
sygn. p. d.: W. B.

Dzieci bawiące się z kozłem

pastel, ołówek/papier,
27 x 32,5 cm (w świetle oprawy)

ODPOCZYWAJźCA KOBIETA

olej, płótno, 100 x 81 cm
sygn. p. d.: W.Borowski

WIEJSKI PEJZAŻ

Akwarela, papier; 22 x 26,5 cm
Sygnowany p. d.: W. Borowski

U studni

litografia, papier, wymiary w świetle ramy: 32 x 39 cm
sygn. l.d.: [ołówkiem]: WBorowski

Martwa natura, 1925

olej, tektura, 24 x 36 cm
sygn. i dat. na odwrociu: 25.10.1925 / W Borowski

Dziewczyna z dzbanem

sygnowany p.d.
pastel, papier
49.3x35

Autoportret z paletą

olej/płótno, 93 x 75 cm
Obraz posiada opinię Adama Konopackiego.

MACIERZYŃSTWO, przed 1939

pastel roztarty i wcierany w papier, ołówek,
46 x 33 cm
sygnowany p.d.: WBorow (inicjały wiązane)

Autoportret

olej, płótno, 94,3 x 75,4
sygn. l. d.: W. Borowski

Pierrot, ok. 1930

litografia barwna, papier,
55 x 40 cm
sygnowany ołówkiem l.d.: WBorowski (inicjały wiązane)

Na balkonie, ok. 1930

olej, płótno,
116 x 96 cm
sygnowany l.d.: W Borowski

DZIEWCZYNA Z DZBANEM

Pastel na papierze
47,5 x 33,5 cm (w świetle passe-partou)
Sygnowany p.d. - "WBorowski"

Dzieci bawiące się z kozłem

pastel, ołówek, papier, 27 x 32,5
sygn. p.d.: W Borowski

PORTRET ŻONY

ołówek, olej na papierze,
26 x 18 cm,
sygnowany ołówkiem p.d. "WB."

Lato, ok. 1930

pastel, karton,
91 x 69 cm

Napad zbójników na dyliżans

litografia, papier, tło kolorowane akwarelą, wym.: 324 x 410 mm,
sygn. oł. p.d. (w obrębie kompozycji).

Martwa natura z jabłkami

olej na płótnie naklejonym na tekturę, 39 x 29 cm
sygn. l.d.: "WBorowski"

Scena idylliczna w sadzie

pastel, papier
92x69.5
sygnowany l.d.

"Praca. Budujemy dom", ok. 1950

olej, płótno 80 × 90,5
sygnowany u dołu po prawej: "WBorowski"
na odwrocie kartka Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych i druga uszkodzona i nieczytelna

Na balkonie

Akwarela, ołówek papier, 19 x 13 cm; w św. p.-p.
Sygn. p.d.- WB

Martwa natura z jabłkami

olej, płótno, 46,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Wborowski

Ilustracje do Iliady Homera

XXIV tablice o wymiarze 54x44cm
pastel na papierze, sygn.

Scena na balkonie

tusz lawowany, akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
19 x 13 cm (w świetle oprawy); sygn. p.d.: W.B.

Autoportret, ok. 1950

olej na płótnie,
wymiary: 94 x 75 cm,
sygn. l.d. "W. Borowski".

PORTRET ŻONY

Olej, papier; 27,8 x 19,3 cm. Sygnowany ołówkiem p.d.: WB
Na odwrocie nalepki z wystaw:
1. Muzeum Narodowe w Gdańsku, z dopiskiem: Wystawa: |
Kolekcja pakoska - wokół | krakowskiej "Sztuki" | IX. 2001 - I. 2002
2. Muzeum Okręgowe w Toruniu, z dopiskiem:
Wystawa "Kolekcja pakoska. Wokół krakowskiej | "Sztuki"": 11. 08. - 29. 10. 2000 r.
3. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, z dopiskiem:
Wystawa czynna od 12. 03. 01. | do 03. 09. 2001 r.

PORTRET DŁUGOWŁOSEJ DZIEWCZYNY

Pastel na papierze 42 x 32 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "W.Borowski"

Martwa natura z jabłkami i butelką

olej, płótno na płycie, 40,5 x 30 cm; sygn. l.d.: WBorowski

Martwa natura

sygnowany l.d.
olej płótno /tektura
40.4 x 31.5

PORTRET ŻONY

Olej na papierze 26 x 18 cm
Sygnowany monogramem p.d. - "WB"

Szczęście rodzinne

pastel, papier
73 x 90 cm

Idylla

litografia barwna, papier, 32 x 27
sygn. ołówkiem l. d.: Wacł. Borowski

Martwa natura z jabłkami

olej, płótno,
46.5 x 33.5 cm
Sygnowany p.d.: WBorowski

Idylla z parą pasterzy

pastel, papier
80 x 65 cm

Dwie kobiety z psem i wilkiem

pastel, papier
33,6 x 40 cm

Dwie kobiety z łanią

pastel, papier
33 x 40 cm

Idylla

olej, płótno
73 x 86 cm

liczba obiektów: 108