1 zł
2 600 000 zł

PANKIEWICZ Józef (1866 Lublin - 1940 La Ciotat, Francja)

Tulipany

akwarela, ołówek, papier, 41 x 52 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Pankiewicz

Kolekcja rodziny malarza Eustachego Wasilkowskiego.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Domy na skalach widok wybrzeza w Concarneau, 1908

Akwaforta; wym.: 165 x 235 mm;
sygn. oł. p. d.: Pankiewicz.
Lit.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006, s. 323, poz. 82.

ŁODZIE W PORCIE SAINT-TROPEZ, 1908-1909

olej, płótno
40,5 x 59,5 cm
sygn. l.d.: Pankiewicz
Na odwrocie p.d. trudnoczytelny dwuwersowy autorski napis-dedykacja z podpisem artysty Pankiewicz.

Ulica Jeruzal w Dinan, z psem, 1906 r.

akwaforta/papier, 18 x 11 cm (odbitka), 27 x 19 cm
sygnowany p.d.: `Pankiewicz, Strasse in | Dinan`
18 x 11 cm (odbitka)
- X Wystawa Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", TPSP, Kraków, styczeń - luty 1907, s. 15 nr 66;
- VI. Wystawa Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" TZSP - Warszawa, kwiecień - maj 1907, nr 59
- Salon d`Automne, Paryż 1907, nr 1370
- Sprawozdanie TZSP, Warszawa 1908, s. 27 ;
- Józef Pankiewicz, katalog wystawy MNK, Kraków 1936, s. 16, nr 190;
- H. Blumówna, Grafika Józefa Pankiewicza, Warszawa 1958, il. 18
- M. Radojewski, Józef Pankiewicz, Wrocław 1959, s. 23, nr 59;
- J. Pawlas Józef Pankiewicz, Warszawa 1979, s. 23;
- I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917, Kraków 2000, s. 139, il. 155;
- H. Bartnicka, J. Szczepińska, W poszukiwaniu światła, kształtu i barw. Artyści polscy wystawiający na Salonach paryskich w latach 1884-1960, Warszawa 2003, s, 146.

Kanał piński na Polesiu I, 1899 r.

sucha igła/papier żeberkowy, 13,8 x 19,9 cm
sygnowany i datowany na płycie p.d.: `Pankiewicz 1899`
- Józef Pankiewicz.1866-1940. Życie i dzieło, Muzeum Narodowe w Warszawie 9.1-26. III 2006, s. 284, poz. kat. IV, 11
- M. Radojewski, Wystawa grafiki Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, s. 17, poz 3

Aleja nad wodą (w Duboju), 1896 r.

akwaforta/papier japoński, 17,5 x 11,9 cm (odbitka), 23,5 x 17 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: `Pankiewicz`
- Katalog wystawy dzieł polskich artystów, TPSP, Kraków maj 1901, Sala III.
- Sprawozdanie TZSP 1901, s. 37, 49; 1902, s. 7; 1908, s. 27
- Salon d`Automne , Paryż 1901, s. 176, nr 1927
- E. Swieykowski, Pamiętnik TPSP w Krakowie, Kraków 1905, s. 213
- H. Blumówna, Grafika Józefa Pankiewicza, Warszawa 1958, s. 9
- M. Płażewska, Warszawski Salon Krywulta, "Rocznik MNW" 1966, s. 396
- M. Radojewski, Józef Pankiewicz, Wrocław 1959, s. 17, nr 3
- J. Dmochowska, W kręgu Pankiewicza. Wspomnienia i listy 1906-1940, Kraków 1960, s. 47
- J. Wiercińska, Katalog pracy wystawionych w TZPS w Warszawie w latach 1860-1914, Warszawa 1969, s. 265
- A. Ligocki, Józef Pankiewicz, Warszawa 1973, s. 58 il. 39
- L. Skalska, L. Mlilicer, Jozef Pankiewicz (1866-1940): katalog dzieł malarskich i graficznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, [wystawa], Zamość-Chełm; 1992, s. 25, nr 5

Chrystus umęczony, 1905

Akwaforta wg obrazu W. Piechowskiego; wym. komp.: 482 x 340 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pankiewicz sc, l.d.: W. Piechowicz pinx. Grafika wykonana na zamówienie Komitetu Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Plansza grafiki przycięta bez szkody dla odb. płyty.
Lit.: "Józef Pankie- wicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, s. 311, poz. 59E.

Castello del`Ovo, Neapol, 1900

[inne tytuły: Neapol - Castel del`Ovo; Noc w Zatoce Neapolitańskiej - w głębi Castel del`Ovo; Castello del`Ovo w Neapolu]
akwaforta, sucha igła, papier czerpany, kremowy;
9,5 x 14,5 cm (wymiar kompozycji);
sygn. p. d. pod ryciną: Pankiewicz (ołówkiem);
na odwrocie odręczny napis: Castel Del`Ovo w Neapolu

Bibl.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Warszawa - katalog MNW - s. 290, poz. 24.

Toaleta

ołówek, papier; 43,5 x 33 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Pankiewicz

Dąb w Hampton Court pod Londynem. Drzewo w Hampton Court pod Londynem, ok. 1903

akwaforta, sucha igła, papier żeberkowany z częściowo widocznym znakiem wodnym MBM (MBM Ingres d`Arches, Francja), 13,1 x 15,4 cm,
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz
po konserwacji.
Grafika opisana i ilustrowana m. in. w : 1. I. Kossowska "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 - 1917", Universitas, Kraków 2000, il. 33, s. 80
2. "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900", praca zbiorowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2012, il. s. 100.
3. " Fin de siècle. Polnische Graphik 1890-1916", Ausstellungskatalog, Stadtmuseum Düsseldorf, 28. 01. 1998 - 22. 02. 1998, Polnisches Institut in Düsseldorf 28. 01. - 10. 03. 1998, s. 83, il. 20.

Le Côte de Grâce ŕ Honfleur, 1906

akwaforta, papier żeberkowany z częściowo widocznym znakiem wodnym MBM (MBM Ingres d`Arches, Francja), 17,9 x 26,9 cm,
sygn. oł. l.d.: Pankiewicz
po konserwacji.
Grafika opisana i ilustrowana w : 1. I. Kossowska "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 - 1917", Universitas, Kraków 2000, il. 34, s. 82
2. " Fin de siècle. Polnische Graphik 1890-1916", Ausstellungskatalog, Stadtmuseum Düsseldorf, 28. 01. 1998 - 22. 02. 1998, Polnisches Institut in Düsseldorf 28. 01. - 10. 03. 1998, s. 84, il. 22.

Rue de la Boucherie ŕ Caudebec en Caux

akwaforta, 13,8 x 10,9 cm,
na płycie odwrócony napis p.d.: Caudebec en Caux
niesygnowana
Grafika opisana i ilustrowana w : I. Kossowska "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 - 1917", Universitas, Kraków 2000, il. 153, s. 140

Paysage

olej, płótno
38 x 46 cm
sygn. p.d. Pankiewcz

Pejzaż południowy z domem (Domek wśród winnic - Sanary), 1924 r.

olej/płótno dublowane, 52 x 61 cm
sygnowany l.d.: `Pankiewicz`

Odwrocie: na krośnie nalepka: `MUZEUM NARODOWE W POZNANIU | Pracownia Konserwacji Malarstwa | i Rzeźby` oraz pieczęć: `WKZ 38 | PRZEDMIOT NIE PODLEGA ZAKAZOWI WYWOZU ZA GRANICĘ`

Literatura: Katalog wystawy Józefa Pankiewicza, Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa 1924, nr 14, s. 14; Tygodnik Ilustrowany, 1924 półrocze II, nr 48, s. 779, repr.; Katalog wystawy Józefa Pankiewicz, Poznań 1933, nr 37 (?); Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe, Warszawa 1992, s. 48, repr. jako Krajobraz; Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne, Stary Ratusz, Wrocław 1998, poz. i repr. s. 46 (wystawa powtórzona w Łodzi); Józef Pankiewicz życie i dzieło, Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, s. 173, poz. 319, repr.

Wystawiany: Wystawa Józefa Pankiewicza, Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa 1924; Wystawa Józefa Pankiewicz, Poznań 1933; Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe, Warszawa 1992; Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne, Stary Ratusz, Wrocław, 30.10 - 31.12.1998; (wystawa powtórzona w Łodzi w 1999 r.)

Pochodzenie: kolekcja Feliksa (?) Landsberga; w 1981 r. zakupiony w Londynie u S. Stańczyka do zbiorów Ewy i Wojciecha Fibaków

Estymacja 180 000 - 250 000 zł

Pejzaż z południa Francji (1935)

sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
27x42 (w św.p-p) cm

Tulipany w niebieskim flakonie, ok. 1926

olej, płótno, 61 x 50 cm;
sygn. l. g.: Pankiewicz

Łodzie w porcie

olej, płótno; 33,5 x 44 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: Pankiewicz
na odwrocie na dole, słabo czytelny napis

Rzeka w Giverny. 1912

olej, płótno; 65 x 53 cm
sygn. u dołu Pankiewicz

Estymacja: 180000 - 200000 PLN

Uliczka w Chartres, ok. 1903

akwaforta, papier, 23 x 10,3 cm (odcisk płyty),
32,7 x 25,5 cm (wymiar arkusza);
sygn. p. d.: Pankiewicz (ołówkiem); nr l. d.: 54;
z prawej u dołu okrągły stempel: L. FORT IMPRIMEUR, pośrodku stempla napis PARIS
[katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca 2006], Warszawa 2006, s. 302, poz. kat. 44.

Targ rybny w Chartres, ok. 1903

akwaforta, papier; 23 x 19,8 cm (odcisk płyty),
[katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca 2006], Warszawa 2006, s. 302, poz. kat. 45.

liczba obiektów: 291