1 zł
2 600 000 zł

KANTOR Tadeusz (1915 Wielopole Skrzyńskie - 1990 Kraków)

Informel, 1960 r.

olej/płótno, 80 x 100 cm
sygnowany p.d.: `Kantor`
na odwrociu sygnowany i datowany: `T. KANTOR | V 1960`

- kolekcja prywatna, Niemcy
- kolekcja prywatna, Łódź

cena wywoławcza: Wykup abonament

Widok z okna pensjonatu Firenze

flamaster czarny jasnobrązowy, papier;
26,5 x 19,5 cm;
sygn. i opis. p. d.: Widok z okna pensjonatu / Firenze / TKantor (ołówkiem)

Szkic do autoportretu

tusz, papier pakowy;
21,5 x 16,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i napis p. d.: Szkic do autoporteru / TKantor / 1968 (czerwonym długopisem) widoczne załamania papieru.

Kapliczki przydrożne

flamaster brunatny, papier jasnobrązowy;
26,5 x 19,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: TKantor (czerwonym długopisem)

Informel, 1961 r.

olej/płótno, 85,5 x 100 cm
datowany i sygnowany p.d.: `61 Kantor`
opisany na odwrociu: `T. KANTOR | V 1961 | Hamburg`
na odwrociu resztki naklejki z dedykacją autorską artysty

- w 1961 roku artysta przez okres 1 semestru prowadzi gościnne wykłady na Wydziale Malarstwa Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, obraz był wówczas podarowany przez artystę uczelni, o czym świadczy naklejka na odwrociu
- kolekcja Hochschule für Bildende Künste, Hamburg

- Paryż, 1991
- Mediolan, 1991

Tadeusz Kantor, Ma création, mon voyage - commentaires intimes, [wstęp] Guy Scarpetta, wyd. Plume, Calman-Lévy, Paryż 1991, s. 73, poz. kat. 77 (reprodukcja)

technika mieszana, collage, olej/papier, 30,5 x 26,5 cm
sygnowany l.d.: `t. Kantor`

flamaster/papier, 21 x 29,5 cm
sygnowany p.d. okrągła pieczęć autorska z sygnaturą `TKantor`

Postać Miliardera ze sztuki Nadobnisie i Koczkodany S. I. Witkiewicza, 1972 r.

pastel, flamaster/papier, 38 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany śr.d.: `1972 | T. Kantor`
na odwrociu papierowa naklejka wypisana maszynowo z opisem obrazu

Opakowana głowa, 1981 r.

technika mieszana - gwasz, tusz, pastel/papier, 18 x 18,2 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: `1981 | T. Kantor` oraz pieczątka i tytuł autorski (w języku francuskim)

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 11.VI-20.VII.1990, [teksty: Wiesław Borowski i in.], [tłumaczenia: pol. Marzenna Mussi Smolenska, ang. Nicole Dunaway, Patrizia Veroli], Rzym 1991, s. 55 (il.)

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, 11.VI-20.VII.1990, Galeria Spicchi dell`Est, Rzym

Opakowane głowy, 1981 r.

pastel, kredka, tusz/papier, 23 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `1981 | T. Kantor` oraz l.d. pieczątka i tytuł autorski (w języku francuskim)

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 11.VI-20.VII.1990, [teksty: Wiesław Borowski i in.], [tłumaczenia: pol. Marzenna Mussi Smolenska, ang. Nicole Dunaway, Patrizia Veroli], Rzym 1991, s. 56 (il.)

Szkic do Teatru Cricot 2, 1963 r.

olej/papier, 38 x 28 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: `Kantor`, datowany wewnątrz przedstawiania: `1963`

Ludzkie opakowania, 1981 r.

flamaster, kredka/papier, 26 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `1981 | T. Kantor`

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 11.VI-20.VII.1990, [teksty: Wiesław Borowski i in.], [tłumaczenia: pol. Marzenna Mussi Smolenska, ang. Nicole Dunaway, Patrizia Veroli], Rzym 1991, s. 58 (il.)

Epoka chłopca z cyklu Judasz, 1974 r.

flamaster, kredka/papier, 17,6 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: `T. Kantor` oraz datowany i tytuł autorski p.d.: `1974 | cykl Judasz` oraz p.d. pieczątka autorska

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 11.VI-20.VII.1990, [teksty: Wiesław Borowski i in.], [tłumaczenia: pol. Marzenna Mussi Smolenska, ang. Nicole Dunaway, Patrizia Veroli], Rzym 1991, s. 50 (il.)

Na plaży, 1971 r.

flamaster, akwarela, gwasz/papier, 21,5 x 31,5 cm (w świetle passe-partout)
u dołu tytuł autorski: `Na plaży`, sygnowany i datowany p.d.: `1971 | T. Kantor` oraz pieczątka autor

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 11.VI-20.VII.1990, [teksty: Wiesław Borowski i in.], [tłumaczenia: pol. Marzenna Mussi Smolenska, ang. Nicole Dunaway, Patrizia Veroli], Rzym 1991, s. 47 (il.)

Na plaży z serii Miasta, 1971 r.

flamaster, akwarela, gwasz/papier, 19,4 x 24,5 cm (w świetle passe-partout)
pieczątka autorska l.d., u dołu tytuł autorski `Na plaży seria | "Miasta" oraz datowany p.d.

Na plaży, 1971 r.

flamaster, kredka, pastel/papier, 22 x 32 cm (w świetle passe-partout)
pieczątka autorska l.d., śr.d. tytuł autorski oraz sygnowany i datowany p.d.: `T. Kantor | 1971`

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 11.VI-20.VII.1990, [teksty: Wiesław Borowski i in.], [tłumaczenia: pol. Marzenna Mussi Smolenska, ang. Nicole Dunaway, Patrizia Veroli], Rzym 1991, s. 48 (il.)

Nigdy tu już nie powrócę, 1988 r.

flamaster, kredka/papier, 18,6 x 24,9 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `T. Kantor | 1988` oraz pieczątka i tytuł autorski (w języku francuskim)

Tadeusz Kantor, opere dal 1956 al 1990, katalog wystawy, Galeria Spicchi dell`Est, Roma 11.VI-20.VII.1990, [teksty: Wiesław Borowski i in.], [tłumaczenia: pol. Marzenna Mussi Smolenska, ang. Nicole Dunaway, Patrizia Veroli], Rzym 1991, s. 61 (il.)

Prawdziwa Lady angielska ze swoim mężem ś.p. w pace Postać ze sztuki Kurka wodna S. I. Witkiewicza, 1967 r.

technika mieszana , pastel, flamaster/papier, 20 x 25,5 cm (w świetle passe-partout)
u góry opis autorski
ODWROCIE:
1) naklejka z galerii Foksal w Warszawie z opisem Wiesława Borowskiego
2) papierowa naklejka wypisana na maszynie z opisem pracy

Powrót Odyssa, Akt I, 1943 r.

akwarela, gwasz/papier, 33,7 x 40,5 cm (arkusz)
opisany, sygnowany i datowany p.d.: `Kantor | 1943 | Powrót Odyssa` śr.d.: `Akt I`

Abstrakcja, 1960 r.

olej/płótno, 87 x 100 cm
sygnowany p.d.: `Kantor`
opisany na odwrociu: `T. KANTOR | I.1960 | CRACOVIE` oraz nalepka wywozowa z opisem i pieczęcią Urzędu Konserwatorskiego w Krakowie z maja 1960, na blejtramie nalepka `XXX. Biennale Internazionale di Venezia - 1960 | 318` oraz naklejka celna

- 06-09.1960, XXX Biennale w Wenecji

Literatura:
- Zdzisław Kępiński, Tadeusz Kantor, XXX Biennale di Venezia 1960, Section polonaise, katalog, Warszawa 1960 (reprodukcja na stronie nienumerowanej, tytuł obrazu w katalogu "Peinture VII").
- Lech Stangret, Tadeusz Kantor, malarski ambalaż totalnego dzieła, [red.] Krystyna Czerni, Kraków 2006, s. 33 (reprodukcja).

Estymacja: 130 000 - 160 000

liczba obiektów: 554