1 zł
2 600 000 zł

SZAJNA Józef (1922, Rzeszów - 2008, Warszawa)

Droga do nikąd, z cyklu Mrowisko, 1988 r.

akryl, kreda, papier, 65 x 65 cm,
sygn. p.d.: Szajna 1988

cena wywoławcza: Wykup abonament

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wariat i zakonnica, projekt kostiumu Burdygiela

ołówek, tempera,collage, papier, 30 x 21,5 cm w świetle passe-partout,
sygn. p. śr. Szajna, opisany ołówkiem p.d.: Burdygiel/Skólski, l. śr. nieczytelnie, oprawiony, szyba konserwatorska

John Millinghton Synge, Bohater naszego świata, projekt kostiumu Nelly

akwarela,tempera, papier, 30 x 21 cm w świetle passe-partout, szyba konserwatorska, opisany p.d.: Nelly/p. Zgrzybłowska, l.d.:nieczytelnie

Jerzy Broszkiewicz, Imiona władzy, projekt scenografii

tempera, papier na kartonie, 27,5 x 39 cm w świetle passe-partout. Praca oprawiona, szyba konserwatorska.

W. Shakespeare, Sen nocy letniej, projekt kostiumu, 1963 r.

collage, papier, 35,5 x 25,5 cm,
sygn. p.d. ołówkiem: Szajna/1963, opisany l.d. ołówkiem: Szekspir/"Sen nocy letniej"

Projekt kostiumu do Don Kichota, 1964 r.

tempera, papier, 42, 5 x 30 cm,
sygn. p.d.: J. Szajna/64, opisany ołówkiem l.d.: Cervantes "Don Kichot"/T. Ludowy

Projekt kostiumu do Fausta Goethego, 1985 r.

tempera, kredka, papier naklejony na tekturę, 41,5 x 28 cm

Projekt kostiumu Cerbera do przedstawienia Dante , 1974 r.

kredka, ołówek, papier, 38,5 x 24,5 cm,
sygn. p.d.: Szajna/74

Apel, 1990

akryl, płótno, 90 × 100 cm,
na blejtramie napis autorski: „Krzyż: (lewa) J. SZAJNA 1989” oraz „d’Apel”, nalepka z biennale z numerem 195

Dramat IV, 1963

olej, technika mieszana, płótno, 101 × 101 cm
niesygnowany
z tyłu na blejtramie: Dramat IV | 1963

Kafka-il Castello

kredka, płótno, 114 x 74 cm, sygn. p.d.: J. Szajna, na odwrocie naklejka: Prezydium Rady Narodowej m. Krakowa…, dalej nieczytelnie, Kraków 22.IX. 65

Collage - Sylwety, 2006 r.

assemblage, płyta, 74 x 105 cm, sygn. i dat. p.d.: 2006/Szajna

*

Collage- Rozpoznanie, 1996 r.

collage, tektura, 72 x 100 cm, sygn. I dat. p.d.: 96/Szajna, opisany l.d.: rozpoznanie

*

Wyjście z impasu, 1988 r.

olej/płótno, 182 x 182 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 1988' opisany na blejtramie: 'SZAJNA 1988 WYJŚCIE Z IMPASU'

- "Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna", Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach, 2016 - 2017
- Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, 2014
- Galeria Delfiny, Warszawa, 2014
- "Czy ktoś to słyszy?", Berlin, 2007
- "Józef Szajna", Budapeszt, Bukareszt, 2007
- "TEART", Pałac Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Związek Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, 2002
- "TEART", Sankt Petersburg, Muzeum Narodowe w Warszawie (wraz z happeningiem Drabina do nieba), 2001
- Instytut Kultury Polskiej w Budapeszcie, 1999
- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1998
- Opole, Muzeum Weimar Buchenwald, Kalisz, Warszawa, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 1996
- Oświęcim, Düsseldorf, Bochum, Warszawa, 1995
- Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, 1993
- Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia, 1991-92

Zestaw czterech prac z cyklu 'Mrowisko', 1987-88 r.

akryl/papier, 68 x 66 cm (x2), 68 x 60 cm (x2)
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 1987' i 'Szajna 1988' (każda część)

- "Portret człowieka w sztuce zachodu", Galeria Narodowa Berlin, 1980
- Retrospektywna wystawa Józefa Szajny, Centrum Sztuki Studio Teatr-Galeria, Warszawa 1982
- "Kanon i remix w przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna", Wystawa w Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Narodowego w Katowicach, 19.11.2016-26.02.2017

Lament, 1984 r.

olej/płótno, 140,5 x 98,5 cm
na odwrociu opis: 'SZAJNA - "LAMENT" 1984', numery inwentarzowe i zdarta papierowa nalepka

- Sylwety i cienie, environment, Biennale Sztuki w São Paulo, 1989
- XLIV Biennale Sztuki w Wenecji, 1990
- Józef Szajna - Wystawa Muzeum Narodowe Gdańsk Pałac Opatów i Teatr Muzyczny Gdynia 1991-92
- Europa-Europa, Bonn, 1994
- Świat Józefa Szajny. W hołdzie pomordowanym, Oświęcim-Brzezinka 1995
- Józef Szajna, Bochum, 1995
- Józef Szajna: hommage à Auschwitz: W pięćdziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu w Oświęciu-Brzezince, Instytut Polski w Düsseldorfie, 1995
- Appell, wystawa z okazji 50-lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Weimar-Buchenwald, 1996
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1998
- TEART, wystawa monograficzna i happening "Drabina do nieba", Muzeum Narodowe Warszawa 2001
- TEART, wystawa, Sankt Petersburg 2001
- TEART, Pałac Sztuki w Krakowie, 2002
- Czy ktoś to słyszy, Weimar-Buchenwald, 2005
- TEART, Józef Szajna, Festiwal Zdarzenia, Tczew 2009
- Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna, Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach, 2016-2017
- Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna, [red.] Krzysztofa Frankowska-Piechowicz, Katowice, s. 98 (il.)

Relief II, 1976 r.

technika własna/papier naklejony na płytę, 68 x 98 cm

- Portret człowieka, Muzeum Humboldta, Berlin 1980

Sylwety, 1976 r.

technika własna, relief/papier, 67 x 98 cm

- „Kanon i remix w przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna”, Wystawa w Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Narodowego w Katowicach, 19.11.2016-26.02.2017

Pieśń, 2005 r.

collage, ołówek/tektura, 98 x 67 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 2005', opisany l.d.: '"pieśń"'

- "Świat Józefa Szajny", Kartuzy 2008 r
- Józef Szajna, Festiwal „Zdarzenia”, Tczew 2009;
- Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, OFF-Art Fair 2014, Brussels

- Józef Szajna. Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w., Muzeum Śląskie w Katowicach, Katowice 2016, ilustracja na okładce

Okna, z cyklu: Mrowiska, 1997

offset, akryl, kreda, papier; 66 x 60 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 97;
na odwrocie opis autorski: z cyklu mrowiska / Szajna "Okna" 1997 (akryl + kreda).

liczba obiektów: 120