1 zł
2 600 000 zł

BRANDT Józef (Szczebrzeszyn, 1841-1915, Radom)

Studium siedzącego mężczyzny, 1863

ołówek/papier, 43,5 x 28 cm
sygn. l.d.: "J.B./1863/Monachium"
pochodzenie: kolekcja prywatna

cena wywoławcza: Wykup abonament

HETMAN STANISŁAW REWERA POTOCKI POD CUDNOWEM, 1902

technika mieszana: tusz, pióro, akwarela, gwasz, ołówek, gruby papier
28,8 x 39,3 cm (w św. passe-partout: 27,2 x 37,2 cm)
sygn. l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | 902

JARMARK NA KONIE. TARG NA KONIE W POLSCE, 1869

olej, płótno
25 x 58,5 cm
sygn. p.d.: J B. | 1869.
Na górnej listwie krosna nalepka z wpisanym tuszem numerem: 24

Zaloty , około 1875 r.

akwarela, kredka, ołówek/papier, 31,3 x 38,7 cm
sygnowany l.d.: 'Józef Brandt | z | Warszawy'
na papierze znak wodny papieru

- porównaj: E. Micke-Broniarek, Tematy rodzajowe w malarstwie Józefa Brandta, w: Józef Brandt (1841-1915). Między Monachium a Orońskiem, pod red. M. Bartoszek, kat. wyst. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 20 czerwca - 25 października 2015, Orońsko 2015, s. 13-16, 93 (il.), 94 (il.)
- porównaj: W. Husarski, Józef Brandt, Warszawa 1949, s. 17 (il.)

OPINIE
- opinia dra Mariusza Klareckiego, za: potwierdzenie domu aukcyjnego Agra-Art

Lisowczycy - strzelanie z łuku (szkic do obrazu)

olej, deska, 52,2 x 39,5 cm,
sygn. l. d.: Józef Brandt,
po dużej konserwacji.

KOZAK NA STANOWISKU, 1881

olej, płótno
26 x 37,5 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt | z | Warszawy
Na odwrocie dwie nieczytelne pieczątki na płótnie - owalna i prostokątna.
Na górnej listwie - także nieczytelna - pieczątka okrągła; obok napisy 18, 9341 i 24.

POLOWANIE, OK. 1890

olej, płótno, 70 x 110 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt z Warszawy / Monachium

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
Aukcja Domu Aukcyjnego Agra Art, 01.06.2008
Aukcja Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 22.06.2006
REPRODUKOWANY:
Husarski W., Józef Brandt, [w:] Sztuki Piękne, 1929, s. 60.
Olchowska-Schmidt I., Józef Brandt, Kraków, 1996, s. 64.

Rysunek dwustronny - Wóz zaprzężony w konie/Szkic architektury

ołówek/papier, 20,5 x 27 cm w świetle passe-partout

PEJZAŻ Z WĘDRUJĄCĄ KOBIETĄ, ok. 1870

olej, płótno
23 x 31,5 cm
sygn. p.d.: J.B.

Obrazowi towarzyszy ekspertyza dr. M. Klareckiego z 5 maja 2017.

Proweniencja: kolekcja rodziny hr. Zamoyskich.

ATAK HUSARII POLSKIEJ, przed 1898

olej, płótno
54,7 x 99,5 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt | z Warszawy

KOZAK NA KONIU, PO 1900

olej, płótno, 63 x 44.5 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt/z Warszawy/Monachium

REPRODUKOWANY:
Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, red. Eliza Ptaszyńska, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2015, s. 194.

BOGURODZICA, 1911

Heliograwiura, papier, 36 x 60 cm (w świetle p-p)
Sygnowana z płyty: NAKŁADEM TOWARZYSTWA SZTUK PIĘKNYCH WE LWOWIE FOTOGRAWURA PAULUSSENA I SP WE WIEDNIU

Przeprawa wojska (U przewozu), 1871 r.

olej/płótno, 65 x 157 cm
sygnowany p.d.: 'Józef Brandt 1871'
obraz opatrzony opinią konserwatorską

- Janusz Derwojed, Józef Brandt, Warszawa 1969, il. 12

PRZEWODNIK, przed lub 1910

olej, płótno
79 x 125 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt | Z Warszawy | Monachium

Pochodzenie: kolekcja Leona Feliksa Goldsteina (1871-1926) dyplomaty i bankiera (zakup TZSP 1910/11); następnie własność jego żony Zofii z Karnkowskich, 2o voto Tarnowskiej.
Później w zbiorach prywatnych

Studia postaci do kompozycji historycznych

ołówek, papier; 32 x 19 cm (w świetle passe-partout, każda praca);
Według tradycji prace pochodzą ze spuścizny po artyście, ze zbiorów jego córki.

Modlitwa

fotograwiura; 40 x 72,5cm

ZALOTY, POŁ. LAT 70 XIX W.

akwarela, ołówek, kredka, papier, 33,2 x 39,9 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt/ z Warszawy

Utarczka, ok. 1902

olej, płótno, 119,5 x 200,5 cm;
sygn. l.d.: Józef Brandt / z Warszawy / Monachium
na odwrociu nalepki:
1. 4479 / Rew. (rewindykacyjna)
2. Muzeum Narodowe / w Warszawie / nr inw.: 189055 (inwentarzowa)
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

pochodzenie: Zbiory Andrzeja Rotwanda, zakupiony na V Salonie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1908/9) - patrz: J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pieknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s. 33.
od września 1988 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (eksponowany w pałacyku Józefa Brandta)
Reprodukowany w:
"Tygodnik Ilustrowany" t. 1, 1902, s. 105

TABOR MYŚLIWSKI W PODRÓŻY, 1871

olej, płótno, 76 x 132 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt/ z Warszawy/ 1871

Rozpędzony zaprzęg, po 1900 r.

olej, płótno, 48,5 × 70,5 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt/z Warszawy/ Monachium (zatarte)

liczba obiektów: 185