1 zł
2 600 000 zł

MATEJKO Jan (1838 Kraków - 1893 Kraków)

Rysunek dwustronny - szkice do obrazów

JAN KOCHANOWSKI Z URSZULKĄ, 1861-1862
ołówek, papier, 29,8 x 23,7 cm
sygn. p.d.: JM (monogram wiązany)
poniżej napis inną ręką: Kochanowski i Urszulka

ZABICIE ANDRZEJA WAPOWSKIEGO PODCZAS KORONACJI HENRYKA WALEZEGO, 1860
poniżej inną ręką napis: [słowo nieczytelne]

cena wywoławcza: Wykup abonament

KOŃ JASNOGNIADY KOŃ Z ARABSKĄ GŁOWĄ, 1882

Studium do Sobieskiego pod Wiedniem. Koń pod królem
olej, płótno, 102 x 63 cm
sygn. p.d. monogramem wiązanym: JM

Pochodzenie: pierwotnie w zbiorach artysty i jego rodziny; w 1938 odnotowany jako własność Hanny Strassburgerowej w Konstancinie k. Warszawy; w 1939 kolekcja Edwarda Natansona w Warszawie; ok. 1940 własność Ludwika Trylskiego właściciela majątku Reguły pod Warszawą; później sprzedany do zbiorów prywatnych.

Szkic do obrazu Śluby Jana Kazimierza, 1881 r.

ołówek/papier, 20,5 x 14 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'JM | 1881' i opisany u dołu: 'Joannes Casimirus Rex. Pol.'

- kolekcja Henryka Piątkowskiego (1853-1932), malarza i krytyka sztuki

Rejtan

drzeworyt; 24 x 41,2 cm

Jadwiga

drzeworyt; 30,8 x 23 cm

Scena we wnętrzu

ołówek, papier, 21 x 13,5 cm,
sygn. l.d.: J.M.,
na odwrocie szkic postaci.

Studium sosen z Racławic Kościuszki, 1887

Ołówek, papier; wym.: 23,2 x 31,1 cm; sygn. monogramem p. d.: JM.

ALCHEMIK SĘDZIWÓJ I ZYGMUNT III, ok. 1865

szkic kompozycyjny oraz studium głowy Sędziwoja
ołówek, papier
12,8 x 18,8 cm (w świetle passe-partout)
sygn. atramentem u dołu pośrodku wiązanymi inicjałami: JM
Na odwrocie, na "plecach" passe-partout napis atramentem: Szkic ołówkowy | z roku 1867 do obrazu "Alchemik Sędziwój i Zygmunt III". U dołu mała nalepka z napisem atramentem: N 59

APOSTOLSTWO ŚW. WOJCIECHA. ŚW. WOJCIECH I BOLESŁAW CHROBRY, 1865

ołówek, papier, naklejony na karton
10 x 14 cm (w świetle passe-partout: 10 x 12 cm)
sygn. wiązanymi inicjałami p.d.: JM | 1865 rp.
Przy dolnej krawędzi napis: Św Wojciech z Bolkiem Chrab/.../ | (Kompozycja do Kościoła)

Otrucie królowej Bony

rytował Józef HOLEWIŃSKI (1848-1917)
drzeworyt, papier; 33 x 27 cm (w świetle oprawy);

Studium głowy konia króla Jana Sobieskiego do obrazu Jan Sobieski pod Wiedniem, 1883 r.

olej, płótno, 45,5 × 34,5 cm
dat. p. d.: 17/ I 883
Na odwrocie orzeczenie Kazimierza Buczkowskiego i Edwarda Łepkowskiego z dnia 4.06.1963.
Obraz posiada ekspertyzę p. Małgorzaty Buyko z 2013 r.

Poczet królów polskich

Zbiór portretów historycznych. Rysunki Jana Matejki. Tekstem objaśniającym zaopatrzył St. Smolka i A. Sokołowski. Wiedeń 1893 ; 41 x 31 cm;
oprawa wydawnicza po profesjonalnej konserwacji, płótno bogato ilustrowane symboliką patriotyczno-religijną, brzegi kart złocone z trzech stron.
Pozycja zawiera 43 portrety od Mieczysława I (Mieszka I) do Stanisława Augusta wykonane w technice heliograwiury, wszystkie sygnowane pod kompozycją przez Maurycego Perlesa w Wiedniu.
Stan zachowania: zaplamienia i naddarcia niektórych stron, niewielkie ślady zalania, Poza tym stan dobry.

Album

Warszawa 1873-1876, nakład i druk Salomona Lewentala, 46 x 67 cm;
oprawa wydawnicza twarda, płótno, tytulatura tłoczona złotem w ozdobnej bordiurze z elementami florystycznymi, na środku wypukły portret Matejki. Album powinien zawierać 81 szt. (brak 14 kart) jednostronnie odbitych drzeworytów, przedstawiających ważne historyczne obrazy Jana Matejki, m.in. Kazanie Skargi, Stańczyka, Rejtana, Batorego pod Pskowem, Unię lubelską, Kopernika, Wernyhorę, Śmierć Przemysława, Iwana Groźnego, a także portrety postaci historycznych i współczesnych oraz widoki budowli i detali architektonicznych, m.in. z Krakowa, Lwowa, Żółkwi, Wiśnicza, zamku w Podhorcach. Rysunki na klockach drzeworytniczych w większości osobiście wykonał sam Jan Matejko.
Stan zachowania, oprawa zniszczona, ubytki, brak grzbietu, brak 14 kart wraz z bibułami i opisami, niektóre karty i opisy przedarte i posklejane, niektóre wyrwane, pogięte wraz z ubytkami, zaplamienia rycin. Ogólnie stan słaby do poważnej konserwacji.

Dzieje cywilizacyi w Polsce, Kazanie Skargi

Warszawa 1911 (zeszyt I), 1912 (zeszyt II), Kazanie Skargi 1913,
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem.
Obrazy i tekst Jana Matejki. Przedmowa W. Wankiego i T. Jaroszyńskiego 18 całostronicowych ilustracji wykonanych w technice heliograwiury i sygnowanych "J. Matejko pinx. J. Lowy imp."; 50 x 38 cm;
oprawa półskórek, tłoczona złotem tytulatura na licu, narożniki w skórze, grzbiet 7-io polowy, zwięzy wypukłe, suche tłoki, szyldzik ze złoconą tytulaturą, zachowane broszurowe okładki z epoki z wizerunkiem Matejki i faksymile pełnej sygnatury, zawiera spis osób przedstawionych na obrazach wraz z obszernymi wyjaśnieniami. Stan zachowania: kilka pojedynczych plamek i zagięć, poza tym stan prawie idealny.

Oda - czwarta żona Bolesława Chrobrego

ołówek/papier, 12 x 9 cm
sygnowany wewnątrz przedstawienia monogramem wiązanym 'JM' oraz u dołu: 'Oda Niemiecka 4 żona Bol. Chrobrego'

Album

Warszawa, 1873-1876, nakład i druk Salomona Lewentala, 46 x 67 cm, oprawa wtórna.
Stan zachowania: oprawa podniszczona, stan kart dobry.

ZYGMUNT AUGUST PRZED PORTRETEM BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY

ołówek, papier
25,8 x 22 cm (w świetle passe-partout)
na odwrocie oprawy l.g.: 98 [stempel] / XII [ołówek]

Proweniencja:
dawne prywatne zbiory w Krakowie.

ADELAJDA KSIĘŻNICZKA HESKA, ŻONA KAZIMIERZA WIELKIEGO, 1865

ołówek, papier (arkusz klejony; wstawka po prawej stronie)
21 x 14 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d. monogramem wiązanym: JM | 1865 rp.
napis autorski p.d.: Księżniczka heska | Adeleida | żona | Kazimierza | Wgo

Proweniencja:

liczba obiektów: 265