Andrzej Dworakowski - CZARNEBIAŁE w Lufciku



W Galerii LUFCIK Okręgu Warszawskiego ZPAP 30 stycznia 2003 miał miejsce wernisaż wystawy rysunku Andrzeja Dworakowskiego. Wystawa zatytułowana została CZARNEBIAŁE.
Prezentuje ona ponad 150 rysunków powstałych w ciągu ostatnich 2 lat, także rysunki najnowsze, ze stycznia 2003 roku.
Twórczość Andrzeja Dworakowskiego jest znana w Polsce i poza naszymi granicami. Od ponad 20 lat jego rysunki są komentarzem do naszej rzeczywistości, zapisem uczuć i myśli artysty. Rysunki balansują na granicy świata realnego i surrealnego, a jest to świat podszyty lękiem, smutkiem, samotnością i poczuciem absurdu. 
Rysunki Andrzeja Dworakowskiego są wykonane w formie lustrzanych odbić - podpisy i teksty znajdujące się na pracach można odczytać dopiero przy pomocy lustra. 
  
 
  
  
".. Artysta buduje swoje prace ze zgeometryzowanych figur, wielokrotnie przybierających formę ostrosłupa, tworzy budowle o ciemnych oknach i krętych schodach, najeżone kolcami i chorągwiami. W niektórych rysunkach widoczne są tajemnicze i niepokojące ludzkie twarze, często pojawia się również symbol Trójcy Świętej - oko zamknięte w płaszczyźnie trójkąta. Artysta posługuje się mocną, ekspresyjną kreską, eksponując przede wszystkim plan pierwszy rysunku"
/z materiałów wystawy/
 
 
 
 
 
Jednym z centralnych tematów rysunków artysty są relacje międzyludzkie wynikające z kontaktu, przebywania, obcowania, załatwiania spraw przy stole. Stół u artysty pełni rolę soczewki skupiającej te relacje. To nie są stoły o regularnym kształcie - okrągłe lub owalne. Stoły pokiereszowane, popękane, okaleczone. Symbolika polskiego stołu - miejsca wspólnoty, koncyliacyjnego nastawienia do innych, świętowania - ma tu dramatyczną wymowę.
 
 



Prace pokazane na wystawie mają różne wymiary. Od pocztówkowej wielkości, do dużych przedstawień. Do jednych trzeba podejść bardzo blisko, pochylić się nad nimi, do drugich potrzebny jest dystans i szersza perspektywa. Od analizy do syntezy. Rysunki Andrzeja Dworakowskiego poza biegłością warsztatową i perfekcją techniczną są także autorskim traktatem filozoficznym.
 

       
 
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

   

  

  
 
  

  

 
  Nota biograficzna:

  
 

Andrzej Dworakowski -
urodził się w 1954 roku. Studia na ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 1980 r. w pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Andrzeja Rudzińskiego, aneks w pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Teresy Pągowskiej. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, sztuką akcji oraz scenografią teatralną. Od 1976 r. jest członkiem, wraz z Markiem Jaromskim i Andrzejem Kaliną, grupy "Warsztat". Wykłada rysunek na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Brał udział w ponad dwadziestu wystawach zbiorowych w kraju i w Europie, miał ponad trzydzieści wystaw indywidualnych w Polsce, USA, Austrii i na Białorusi.

    
 
Wystawa czynna do 20 lutego 2003

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
 



Galeria prac


Powrót