Grzegorz Moryciński - Pejzaże - Galeria Lufcik




Malarstwo Grzegorza Morycińskiego mieści się w najlepszej tradycji polskiego koloryzmu. Artysta był uczniem Artura Nacht-Samborskiego. Kolor w obrazach Grzegorza Morycińskiego mimo swej intensywności i wyrazistości pozbawiony jest agresji i ostrości.

Artysta powszechnie kojarzony, jako autor nastrojowych, wykonanych w pasteli, obrazów wnętrz, pełnych ciepła i nostalgii, często są to wnętrza pracowni artysty przyozdobionej zbieranymi przez malarza wachlarzami, lalkami i maskami, zaskoczy gości omawianej wystawy. Po pierwsze tematyką. Pejzaże malowane w Grecji i Australii, przedstawiające zastygłe w bezruchu górskie szczyty i urwiska wychodzą poza kameralność tematyczną. Zaskoczeniem jest także skąpe światło w pejzażach. Przyzwyczajeni do bardzo ostrych, południowych, prześwietlonych słońcem widoków z Grecji i znanych, lub imaginowanych wyobrażeń równie słonecznej Australii, staną przed "chłodnymi" obrazami przyrody. Jest jednak, choć może nie rzucające się od razu w oczy, oczywiste podobieństwo pejzaży i widoków wnętrz pracowni. To zatrzymany w czasie nie tylko obraz, ale i czucie. W obrazach Grzegorza Morycińskiego wszechobecna jest cisza. Cisza skupienia i kontemplacji. Warto przytoczyć uwagę poczynioną przez Stanisława Rodzińskiego, malarza i krytyka sztuki, który napisał o jego twórczości: "To nie są obrazy do oglądania w pośpiechu".

Obejrzenie wystawy obowiązkowe dla tych, którzy cenią perfekcję warsztatową i klasyczne, dobre malarstwo.

 
 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
     
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Grzegorz Moryciński (ur. 1936 r.) został zesłany na Syberię z matką i babką w latach 1941-1946. Ukończył ASP w Warszawie w 1962 r. w pracowni malarstwa Artura Nacht-Samborskiego. W 1969 r. został stypendystą Rządu Włoskiego. Miał wystawy indywidualne w głównych ośrodkach kulturalnych w kraju, a także za granicą - w Londynie, Düsseldorfie, Rzymie, Brukseli, Melbourne. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień m.in.: w Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Spychalskiego (1973, 1977), nagrody za całokształt twórczości Komitetu Kultury Niezależnej N.S.Z.Z. „Solidarność” (1988), stypendium artystycznego Amerykańskiej Fundacji Pollock-Krasner (1993), nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006). Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Szczecinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie, a także w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą np. w Austrii, Anglii, Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, USA, Japonii, Wenezueli i Kanadzie.


Wystawa czynna do 22 września 2006

________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót