1 zł
2 600 000 zł

MARCOUSSIS Louis (1878 Warszawa - 1941 Cusset)

Martwa natura z gitarą, 1929

porchoir (gwasz malowany szablonem)/papier, 15 x 20 cm w świetle passe – partout
dedykacja na płycie l.d.: "Madame, Monsieur Costida/hommage amical de/mai 27 L. Marcoussis"

cena wywoławcza: Wykup abonament

Martwa natura z gitarą

serigrafia, podmalowana gwaszem, papier, 15 x 20 cm (w świetle oprawy),
opisana l. d. w obszarze kompozycji (druk): Ja vas (?) donne Munnen Contili / hommage dans Cal de / … 27 L.Marcouissis - (słabo czytelny).

Gitara, 1920

gwasz / papier żeberkowy, tektura
31,9 × 48,9 cm (tektura 45 × 62 cm)
sygnowany p.g.: MARCOUSSIS, na odwrociu nalepka Gres Gallery

Loterie Nationale - Tranche de la Pologne Heroïque, 1939

litografia barwna/papier, 60 x 40 cm
sygn. i dat. p.g.: Marcouissis 1939

Martwa natura

serigrafia? podmalowana gwaszem, papier; 15,5 x 20 cm (w świetle oprawy);
l. d. opisana w obszarze kompozycji (druk):
Ja vas (?) donne Munnen Contili / hommage dans Cal de / ... 27 L.Marcouissis - (słabo czytelny).

Loterie Nationale – Tranche de la Pologne Heroïque, 1939

Martwa natura ze skrzypacami, 1921

gwasz, akwarela, ołówek, papier; 41x34 cm, sygnowany śr.d.: "marcoussis 1921", na odwrocie nalepka: "L. Marcoussis | "Stilleben mit Violine" | 1921 | Gouache, Aquarelle und Bleistift auf Karton | 41 x 31 | signiert und datiert: Marcousso 1921. | Nr. E349" oraz nalepka: "Merrill Chase"

*droit de suite

Projekt okładki „L’Assiette au Beurre”, 1912

technika mieszana, papier, 30 x 23,5 cm (w świetle oprawy)

Martwa natura

grafika (serigrafia?) podmalowana gwaszem, papier;
15,5 x 20 cm (w świetle oprawy);
l. d. opisana w obszarze kompozycji (druk): Ja vas (?) donne Munnen Contili / hommage dans Cal de / ... 27 L. Marcouissis - (słabo czytelny).

Violin, bouteille, fleurs dans un verre et six de pique, 1919

gwasz, ołówek, karton; 49 x 33,5 cm
sygnowany śr.d. "marcoussis 1919", na odwrociu: "No 73", wzdłuż krawędzi: "Violin,
bouteille, fleurs dans un verre et huit de pique" na odwrociu na oprawie fotokopie
nalepek z odwrocia: "Galeria Henri Creuzevault, Paryż" oraz opisy pracy
Proweniencja:
- Galerie Creuzevault, Paryż
- Kolekcja prywatna, Paryż
- Lipert Gallery, Brooklyn, Nowy Jork
Praca posiada ekspertyzę potwierdzającą autentyczność autorstwa prof. dr hab. Jerzego Malinowskiego

Martwa natura ze skrzypcami i gitarą

pochoir (gwasz malowany szablonem), papier, 15,2 × 20,4 cm (kompozycja), 16,1 × 21,1 cm (arkusz),
l. d. na płycie dedykacja: Madame, Monsieur Costida/hommage amical de/mai 27 L. Marcoussis

Martwa natura ze skrzypacmi i gitarą, 1929 r.

pochoir (gwasz malowany szablonem), papier, 15,2 × 20,4 cm (kompozycja), 16,1 × 21,1 cm (arkusz); l. d. na płycie dedykacja: Madame, Monsieur Costida/hommage amical de/mai 27 L. Marcoussis

* do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite

Loterie Nationale - Tranche de la Pologne Heroique, 1939 r.

sygnowany i datowany p.g.: 'Marcouissis 1939'

Portret Arthura Rimbauda

litografia kolorowa na papierze welinowym, 30 x 23 cm
sygn. na płycie

Apollinaire w więzieniu "La Santé"

sucha igła, 14,5 x 9,5 cm (obraz), 28 x 22 cm (arkusz)
Grafika do zbioru poezji Apollonaire’a "Alkohole" z 1934 r.

Portrait de Max Jacob

tusz, tusz lawowany, gwasz, papier, 13,5 x 10,5 cm
na odwrocie płyty montażowej pieczęć: atelier Marcoussis

Bibliografia:
Jean Lafranchis, Louis Marcoussis, Paris, Le Temps, 1961, publikowany poz. D.71, s. 309

Marzenie

akwaforta
17,5 x 13,2 cm (obraz)
num. ołówkiem l.d: 107/154

Jedna z 10 grafik ze zbioru "Aurelia", do tekstu Gérarda de Nerval, wyd. Fourcade, Paris, 1931 (poz. 55-64 w katalogu wszystkich grafik Marcoussisa autorstwa Solange Millet).

Le violon (Skrzypce)

olej, piasek, płótno; 82 x 58,5 cm (w ekspertyzie jest podany inny wymiar: 79,2 x 55,6 cm);
sygn. pośrodku u dołu: Marcoussis;
na odwrocie na płótnie i krośnie malarskim liczne nalepki:
- nalepka z napisem: ATELIER MARCOUSSIS, PARIS (obecnie ukryta pod wzmocnieniem krosna malarskiego);
- nalepka z Galerie Percier w Paryżu, z nr 3683 i tytułem "Le violon";
- nalepka z napisem: Louis MARCOUSSIS / olio su Tela / cm. 79 x 59 / compositione., 1922-25 / stempel Bruno Herlitzka (BRUNO HERLITZKA / ROMA) z podpisem BHerlitzk / 13.02.1972;
- nalepka z Galerie Joseph Biluet & Co w Paryżu, z nr. 8; obok nalepka informacyjna o obrazie z tejże galerii;
- nalepka z odręcznym napisem: Mary Drzewiecka / from Aunt Lizzie Stephen / with all good Wishes. (?);
- uszkodzona i nieczytelna nalepka (ukryta pod wzmocnieniem krosna malarskiego);
- numery i napisy na krośnie malarskim: No 3751 (u góry), z lewej strony napis: L. Marcoussis; z prawej strony napis: "LE VIOLON" 22/zł, nr u dołu:
No 42 (powtórzony na poprzeczce krosna: 42), nr na wzmocnieniu krosna: Nr. 17/28 (powtórzony na ramie);

Do obrazu dołączone: potwierdzenie autentyczności wystawione przez żonę artysty Alicję Halicką (Alice Marcoussis) z 1971 roku; opinia Barbary Brus Malinowskiej z 2016 roku.

Martwa natura

gwasz/papier, 15 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany l.d. (trudno czytelne)

stan zachowania: dobry; pozagniatane krawędzie

- Plakat polski w zbiorach Biblioteki Polskiej w Paryżu, Anna Agnieszka Szablowska, Warszawa 2011, s. 120, poz. 65 (il.)

Martwa natura z butelką, 1920

olej, pasek, płótno; 41,5 x 25 cm;
sygn.. p. d.: marcoussis 20
Autentyczność obrazu potwierdzona przez Barbarę Brus-Malinowską

Portret Misi Godebskiej, 1933

akwaforta na papierze welinowym, monogramowany w olowku, monogramowany i datowany na plycie;
31,7 x 38,3 cm

Autoportet

akwaforta na papierze welinowym;
19,5 x 19,5 cm

Dwie akwaforty z cyklu Osiem akwafort dla Aurelii

akwaforty nr 4, "Grob Aurelii" i nr 7 "Plac Concorde", na papierze welinowym;
17 x 13 cm

WIDOK NA JEZIORO GARDA z MIASTEM MALCESINE, ok. 1905

olej na płótnie dublowanym, 27 x 41 cm,
sygnowany p.d. "LMarkus"

Rzadkość antykwaryczna!

Eaux-Fortes Théatrales pour Monsieur G... VI, 1933

Akwaforta; wym. Komp.: 173 x 180 mm (plansza 398 x 325 mm); sygn. oł. p.d.: Marcoussis. Grafika z teki sześciu prac "Eaux-Fortes Théatrales pour Monsieur G", wydanej w przez Editions de la Montagne, Paris, 1933; odbitki wykonane przez Lacouriere`a w Paryżu.

Eaux-Fortes Théatrales pour Monsieur G... V, 1933

Eaux-Fortes Théatrales pour Monsieur G... IV, 1933

Akwaforta; wym. Komp.: 173 x 180 mm (plansza 398 x 325 mm); nie sygn. Grafika z teki sześciu prac "Eaux-Fortes Théatrales pour Monsieur G", wydanej w przez Editions de la Montagne, Paris, 1933; odbitki wykonane przez Lacouriere`a w Paryżu.

Eaux-Fortes Théatrales pour Monsieur G... III, 1933

Eaux-Fortes Théatrales pour Monsieur G... I, 1933

Loterie Nationale Tranche De La Pologne Heroique. 3 Tranche 1940, 1939 (il. s. 17)

Plakat propagandowy; litografia barwna; wym.: 590 x 395 mm; sygn. pł. p.g.: L. Marcoussis 1939; pod kompozycją opis typograficzny: Creation Imp. Lafayette, 24 Rue Chauchat, Paris. Umowę polsko-francuską przewidującą odtworzenie we Francji armii polskiej zawarto oficjalnie 4 I 1940. Pożyczka była elementem gromadzenia środków na jej uzbrojenie i wyposażenie.

Touchez le pompon - Loterie nationale

druk/papier, 61 x 41 cm
sygnowany p. d. na matrycy: `L. Marcoussis`

Estymacja: 1 500 - 2 500 zł

Plakat: Loterie Nationale Tranche De La Pologne Hero que 3 Tranche 1940

litografia barwna, papier, 60 x 40 cm
sygn. na kamieniu l. g.: L. Marcoussis 1939
Podklejony drobny ubytek w górnej części

Muzykanci we wnętrzu, 1929

olej, płótno
46 x 55 cm
sygn. l.d. Marcousssis 29

Martwa natura, 1926

olej, gwasz, szkło
52 x 82,5 cm
sygn. p.d. 19 Louis Marcoussis 26

Martwa natura

gwasz, papier
17 x 15 cm
sygn. l.d. Marcoussis

Martwa natura, ok. 1928

gwasz, papier
32 x 42 cm
sygn l.g. Marcoussis

Martwa natura, 1927

olej, płótno
65 x 81 cm
sygn. l.d. Marcoussis 27

Lulli, 1919

olej, gwasz, szkło
43,5 x 24 cm
sygn l.d. LM i datowany p.d. 1919

Martwa natura

gwasz, papier
26 x 32 cm
sygn. p.d. Marcoussis

Plakat: Loterie Nationale Tranche

De La Pologne Hero que 3 Tranche 1940;
litografia barwna, papier,
59 x 39,5 cm (w świetle oprawy);

litografia barwna, papier, 59 x 39,5 cm (w świetle oprawy);

Para, 1922

sygn. i dat. p.d. 19 L. Marcoussis 22
olej na szkle
66 x 34,3 cm

Enfant

Akwaforta
Syg. p. d.
54 x 43 cm
Autentycznosc potwierdzona przez Solange Millet

W KASYNIE, 1931 R.

akwaforta/papier,
19 x 14,5 cm
sygnowany na płycie l. d.: `M` oraz u dołu ołówkiem `107/154`

Martwa natura na tle okna

litografia barwna, papier
63,5 x 47 cm (arkusz);
sygn. u góry: Marcoussis 25 (na płycie);
u dołu pod obrazem p. d. numer odbitki: 54/100;
na odwrocie pieczątka ATELIER/ Marcoussis

3 TURA 1940. LOTERIA NARODOWA. DLA POLSKI BOHATERSKIEJ, 1940

("3e TRANCHE 1940. LOTERIE NATIONALE. TRANCHE DE LA POLOGNE HEROžQUE"), 1940
offset, 60,2 x 40,3 cm,
sygnowany p.g. "L. Marcoussis 1939",
tytuł w jęz. francuskim jw., u dołu "CRÉATION IMP. LAFAYETTE 24, RUE CHAUCHAT. PARIS"

Les Devins

16 grafik, sucha igła, 1940-1941, nr G195-G210 w katalogu Lafranchisa
M. wykonał płyty w Cusset (Francja) w strefie nieokupowanej przez Niemców.

liczba obiektów: 49