1 zł
2 600 000 zł

SZAJNA Józef (1922, Rzeszów - 2008, Warszawa)

Projekt scenografii do spektaklu Burza wg Williama Szekspira, 1958 r.

gwasz, kredka, ołówek/papier, 29,5 x 42 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna | 58', na kartonie sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 58' oraz opisany l.d.: '"Burza" - Szekspir - projekt scenografii'
Teatr Ludowy, Kraków, reż. Krystyna Skuszanka

cena wywoławcza: Wykup abonament

Projekt kostiumu do spektaklu Burza wg Williama Szekspira , 1958 r.

technika własna/tektura, 66,5 x 46 cm
na odwrociu sygnowany i opisany: 'JÓZEF SZAJNA | KRAKÓW TEATR LUDOWY | POLSKA | „BURZA” | 22'

Projekt kostiumu do spektaklu Burza wg Williama Szekspira, 1959 r.

akwarela, ołówek/papier, 29 x 19,5 cm
sygnowany p.d.: 'J. Szajna' oraz opisany śr.d.: 'p Pawłowska'

Projekt kostiumu do spektaklu Burza wg William Szekspira, 1959 r.

ołówek, akwarela/papier, 29 x 18,5 cm
sygnowany p.d.: 'Szajna' oraz opisany l.d.: 'Burza'

Projekt kostiumu do spektaklu Sen nocy letniej wg Williama Szekspira, 1963 r.

akwarela, kolaż, ołówek/papier, 34,5 x 24,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 63' oraz opisany l.d.: 'Sen nocy letniej'
Teatr Ludowy, Kraków, reż. Lidia Zamkow-Słomczyńska

Projekt kostiumu do spektaklu Nowe Wyzwolenie wg Stanisława I. Witkiewicza, 1967 r.

gwasz, kredka, ołówek/papier, 34 x 23 cm
Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, reż. Józef Szajna

Zestaw projektów kostiumów do spektaklu Barberyna wg Alfreda de Musset, 1954 r.

gwasz, ołówek/papier, 29,5 x 21,5 cm
1) sygnowany i datowany p.d.: '1954 Szajna' oraz opisany l.d.: '"Barberina" Opole | Leśniak', 2) datowany p.d.: '1954' oraz opisany d.: 'Barberina Leśniak'
Teatr Ziemi Opolskiej, Opole, reż. Jerzy Krasowski

Projekt scenografii do spektaklu Myszy i ludzie wg Johna Steinbecka, 1959 r.

gwasz/papier, 24,5 x 33 cm
Teatr Ludowy, Kraków, reż. Jerzy Krasowski

Ściana butów - element scenografii spektaklu Replika, 1973 r.

asamblaż, 219 x 163 x 15 cm
Teatr Studio, Warszawa, reż. Józef Szajna

Wir, 1993 r.

ołówek, kredka, papier, 32,5 x 23,5 cm

Grudzień 81, 1982 r.

rysunek, akryl, papier, 47 x 46 cm,
sygn. p.d.: Szajna 82

Cycki, 1998 r.

akwarela, papier, 40 x 28 cm w świetle passe-partot,
sygn. i dat. p.d.: 98/Szajna, opisany l.d.: Cycki

Pajacco, 2000 r.

kolaż, papier, 72 x 55 cm w świetle passe-partout,
sygn. p.d.: Szajna/2000

Replika

flamaster, papier, 38 x 27 cm

Projekt kostiumu do "Rewizora" Gogola, 1963 r.

kredka, kolaż, 30,5 x 23 cm,
sygn.p.d.: Szajna/63, opisany olówkiem l.d.: Rewizor

Projekt kostiumu Trinculo do "Burzy" Szekspira dla Witolda Pyrkosza

tempera, kredka, papier, 30 x 21 cm,
sygn. p.d.: J. Szajna/Burza/Pyrkosz

Projekt kostiumu do "Burzy" Szekspira

technika mieszana, tempera, tusz, papier, 30 x 20 cm,
sygn. p.d.: Szajna, opisany l.d.: Szekspir/Burza

Figura (1998)

sygn. dat. p.d.
asamblaż, technika własna
50x35x5.5 cm

Bez tytułu, 1948 r.

akwarela, tusz, papier, 29 x 43 cm,
sygn. ołówkiem p.d.: Szajna 1948

Replika III - szkic do spektaklu, 1973 r.

kredka, papier, 27,3 x 42,5 cm,
sygn.p.d.: Szajna

Droga do nikąd, z cyklu Mrowisko, 1988 r.

akryl, kreda, papier, 65 x 65 cm,
sygn. p.d.: Szajna 1988

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wariat i zakonnica, projekt kostiumu Burdygiela

ołówek, tempera,collage, papier, 30 x 21,5 cm w świetle passe-partout,
sygn. p. śr. Szajna, opisany ołówkiem p.d.: Burdygiel/Skólski, l. śr. nieczytelnie, oprawiony, szyba konserwatorska

John Millinghton Synge, Bohater naszego świata, projekt kostiumu Nelly

akwarela,tempera, papier, 30 x 21 cm w świetle passe-partout, szyba konserwatorska, opisany p.d.: Nelly/p. Zgrzybłowska, l.d.:nieczytelnie

Jerzy Broszkiewicz, Imiona władzy, projekt scenografii

tempera, papier na kartonie, 27,5 x 39 cm w świetle passe-partout. Praca oprawiona, szyba konserwatorska.

W. Shakespeare, Sen nocy letniej, projekt kostiumu, 1963 r.

collage, papier, 35,5 x 25,5 cm,
sygn. p.d. ołówkiem: Szajna/1963, opisany l.d. ołówkiem: Szekspir/"Sen nocy letniej"

Projekt kostiumu do Don Kichota, 1964 r.

tempera, papier, 42, 5 x 30 cm,
sygn. p.d.: J. Szajna/64, opisany ołówkiem l.d.: Cervantes "Don Kichot"/T. Ludowy

Projekt kostiumu do Fausta Goethego, 1985 r.

tempera, kredka, papier naklejony na tekturę, 41,5 x 28 cm

Projekt kostiumu Cerbera do przedstawienia Dante , 1974 r.

kredka, ołówek, papier, 38,5 x 24,5 cm,
sygn. p.d.: Szajna/74

Apel, 1990

akryl, płótno, 90 × 100 cm,
na blejtramie napis autorski: „Krzyż: (lewa) J. SZAJNA 1989” oraz „d’Apel”, nalepka z biennale z numerem 195

Dramat IV, 1963

olej, technika mieszana, płótno, 101 × 101 cm
niesygnowany
z tyłu na blejtramie: Dramat IV | 1963

Kafka-il Castello

kredka, płótno, 114 x 74 cm, sygn. p.d.: J. Szajna, na odwrocie naklejka: Prezydium Rady Narodowej m. Krakowa…, dalej nieczytelnie, Kraków 22.IX. 65

Collage - Sylwety, 2006 r.

assemblage, płyta, 74 x 105 cm, sygn. i dat. p.d.: 2006/Szajna

*

Collage- Rozpoznanie, 1996 r.

collage, tektura, 72 x 100 cm, sygn. I dat. p.d.: 96/Szajna, opisany l.d.: rozpoznanie

*

Wyjście z impasu, 1988 r.

olej/płótno, 182 x 182 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 1988' opisany na blejtramie: 'SZAJNA 1988 WYJŚCIE Z IMPASU'

- "Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna", Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach, 2016 - 2017
- Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, 2014
- Galeria Delfiny, Warszawa, 2014
- "Czy ktoś to słyszy?", Berlin, 2007
- "Józef Szajna", Budapeszt, Bukareszt, 2007
- "TEART", Pałac Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Związek Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, 2002
- "TEART", Sankt Petersburg, Muzeum Narodowe w Warszawie (wraz z happeningiem Drabina do nieba), 2001
- Instytut Kultury Polskiej w Budapeszcie, 1999
- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1998
- Opole, Muzeum Weimar Buchenwald, Kalisz, Warszawa, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 1996
- Oświęcim, Düsseldorf, Bochum, Warszawa, 1995
- Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, 1993
- Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia, 1991-92

Zestaw czterech prac z cyklu 'Mrowisko', 1987-88 r.

akryl/papier, 68 x 66 cm (x2), 68 x 60 cm (x2)
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 1987' i 'Szajna 1988' (każda część)

- "Portret człowieka w sztuce zachodu", Galeria Narodowa Berlin, 1980
- Retrospektywna wystawa Józefa Szajny, Centrum Sztuki Studio Teatr-Galeria, Warszawa 1982
- "Kanon i remix w przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna", Wystawa w Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Narodowego w Katowicach, 19.11.2016-26.02.2017

Lament, 1984 r.

olej/płótno, 140,5 x 98,5 cm
na odwrociu opis: 'SZAJNA - "LAMENT" 1984', numery inwentarzowe i zdarta papierowa nalepka

- Sylwety i cienie, environment, Biennale Sztuki w São Paulo, 1989
- XLIV Biennale Sztuki w Wenecji, 1990
- Józef Szajna - Wystawa Muzeum Narodowe Gdańsk Pałac Opatów i Teatr Muzyczny Gdynia 1991-92
- Europa-Europa, Bonn, 1994
- Świat Józefa Szajny. W hołdzie pomordowanym, Oświęcim-Brzezinka 1995
- Józef Szajna, Bochum, 1995
- Józef Szajna: hommage à Auschwitz: W pięćdziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu w Oświęciu-Brzezince, Instytut Polski w Düsseldorfie, 1995
- Appell, wystawa z okazji 50-lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Weimar-Buchenwald, 1996
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1998
- TEART, wystawa monograficzna i happening "Drabina do nieba", Muzeum Narodowe Warszawa 2001
- TEART, wystawa, Sankt Petersburg 2001
- TEART, Pałac Sztuki w Krakowie, 2002
- Czy ktoś to słyszy, Weimar-Buchenwald, 2005
- TEART, Józef Szajna, Festiwal Zdarzenia, Tczew 2009
- Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna, Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego w Katowicach, 2016-2017
- Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna, [red.] Krzysztofa Frankowska-Piechowicz, Katowice, s. 98 (il.)

Relief II, 1976 r.

technika własna/papier naklejony na płytę, 68 x 98 cm

- Portret człowieka, Muzeum Humboldta, Berlin 1980

Sylwety, 1976 r.

technika własna, relief/papier, 67 x 98 cm

- „Kanon i remix w przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna”, Wystawa w Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Narodowego w Katowicach, 19.11.2016-26.02.2017

Pieśń, 2005 r.

collage, ołówek/tektura, 98 x 67 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 2005', opisany l.d.: '"pieśń"'

- "Świat Józefa Szajny", Kartuzy 2008 r
- Józef Szajna, Festiwal „Zdarzenia”, Tczew 2009;
- Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, OFF-Art Fair 2014, Brussels

- Józef Szajna. Kanon i remix przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w., Muzeum Śląskie w Katowicach, Katowice 2016, ilustracja na okładce

Okna, z cyklu: Mrowiska, 1997

offset, akryl, kreda, papier; 66 x 60 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 97;
na odwrocie opis autorski: z cyklu mrowiska / Szajna "Okna" 1997 (akryl + kreda).

Obraz niebieski, 1965 r.

olej, technika mieszana/płótno, 120 x 120 cm
sygnowany p.d.: 'szajna'
na odwrocie opis: 'JÓZEF SZAJNA "OBRAZ NIEBIESKI" 1965 r. | POLSKA KRAKÓW ul. WIECZYSTA 1'
wskazówka montażowa i numery inwentarzowe
papierowa nalepka z opisem pracy

- Muzeum Śląskie - Centrum Scenografii Polskiej, Katowice, 2017
- Czy ktoś to słyszy?, Berlin, 2007
- Czy ktoś to słyszy?, Weimar-Buchenwald, 2005
- TEART, Pałac Sztuki, Kraków, TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002
- TEART, Sankt Petersburg, TEART, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2001
- Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, 1998
- Centrum Rzeźby Współczesnej w Orońsku, 1997
- Muzeum Weimar-Buchenwald, 1996
- Gdańsk, Gdynia 1991-92
- Galeria Zachęta, Warszawa, Paryż, 1987
- BWA Kraków, 1986

akryl, kreda, papier, 65 x 65 cm, sygn. p.d.: Szajna 1988

Obraz z czarną plamą, 1959

technika mieszana, płyta, 100 × 72 cm,
niesygnowany adnotacja na odwrocie: Galeria Studio. Obraz z czarną plamą /1959

Wystawiany: Malarstwo BWA Kraków 1962; Malarstwo, scenografia, Teatr Pergola, Florencja 1965; IV Festiwal Sztuki, Warszawa (1 Nagroda, Złoty Medal) 1972; Monachium (Srebrny Medal) 1974; Fundacja Calouste Gulbenkiana Lizbona 1977; Światowa Wystawa Portret człowieka, Muzeum Humboldta, Berlin 1980; Budapeszt, Bruksela, Bochum1985; BWA Kraków 1986; Circulo de Bellas Artes, Madryt 1993; Europa-Europa, Bonn1994 Europa-Europa, Bonn 1994, Wystawa w Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 1997,Muzeum Narodowe Osaka 1998; Instytut Kultury Polskiej, Budapeszt 1999; Instytut Kultury Polskiej, Rzym 2000; Museo Permanente, Mediolan 2001; TEART, Pałac Sztuki, Kraków, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002; Muzeum Śląskie Centrum Scenografii Polskiej, Katowice 2017. Kolekcja rodziny artysty

Apel (krzyż)

olej, płótno, 90 × 120 cm
na odwrocie na krośnie napis: d`APEL oraz "KRZYŻ" (lewa) J.SZAJNA 1989
oraz nalepka z 44 Biennale w Wenecji z numerem 195

Bez tytułu, 2001 r.

kredka czarna, tusz lawowany na papierze, 19,7 x 14,7 cm, sygn.
Dar Rodziny.

W hołdzie miłości, 1987

kolaż, 71 x 45 cm
sygn. p.d.: Szajna 87

Mitomana rolę gram

akwarela, długopis/papier, 28,5 x 20 cm (w świetle passe-partout)
opisany l.d.: 'mitomana rolę gram'

gwasz, ołówek/papier, 41,5 x 28,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'Szajna 67.'

Figura, 1998 r.

asamblaż, technika własna,
wym. 50 × 35 × 6 cm
sygn. i dat. p. d.: Szajna 98

Wystawiana:
Museo Permanente, Mediolan 2001 r.
TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002 r.
TEART wystawa oraz happening Drabina do nieba, Muzeum Narodowe, Warszawa - Sankt Petersburg 2001 r.
Czy ktoś to słyszy, Weimar-Buchenwald, 2005 r.
Czy ktoś to słyszy, Berlin, 2007 r.
Kolekcja rodziny artysty.

Sylwety i cienie

kompozycja dwuelementowa tzw. bramka
(wymiary ok. 200 × 143 cm)
oraz postać (wym. ok. 165 × 60 × 5 cm)
technika mieszana, kolaż, płyta
na odwrocie nalepka z Biennale Sztuki w Wenecji z 1990 r.

Wystawiana:
XLIV Międzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji, 1990 r.
Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia 1991- 92
Circulo de Bellas Artes, Madryt 1993
Europa-Europa, Bonn 1994
Düsseldorf, Bochum, Warszawa 1995 r.
Opole, Weimar-Buchenwald, Kalisz 1996 r.
Kolekcja rodziny artysty.

Projekt scenografii do adaptacji sztuki Ernesta Brylla Rzecz listopadowa w Teatrze Śląskim w Katowicach, 1969 r.

kolaż/papier, tektura, 102 x 72 cm
sygnowany i datowany l.d.: '69 | J. Szajna' oraz '1969 | J.Szajna'
opisany na odwrociu: 'E. BRYLL | "RZECZ LISTOPADOWA" | 1969 | 2 "Rzecz listopadowa" | E. Bryll "Rzecz listopadowa" | Teatr Śląski - Katowice 1969'
na odwrociu nieczytelny stempel wywozowy

Wiatr

ołówek, papier, 42 x 30 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 98 oraz tytuł l.d.: wiatr

Kochanie

ołówek, papier, 42 x 30 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 95 oraz tytuł l.d.: Kochanie

Prezentacja, 1986

asamblaż, 70 x 99 cm, w oprawie 84 x 114 cm
sygn. p. d.: 'Szajna 86' i opisany na odwrocie: '"Prezentacja" 1986 r.'
Wystawiany: wystawa indywidualna, Galerie Dmochowski. Musée-galerie de Beksinski, Paryż, 1990 r.

Mumia, 1985

asamblaż, 99 x 70 cm, w oprawie 114 x 84 cm
sygn. p. d.: 'Szajna 85', na odwrocie: '"MUMIA" 45' i nalepka 'GALERIA STUDIO Nr ew III-031'

Koniec

ołówek, papier, wym. 30 x 42 cm,
sygn. i dat. p.d.: 98 / Szajna oraz tytuł l.d. : Koniec

Most

ołówek, papier, wym. 30,5 x 45 cm,
sygn. i dat. p.d. : Szajna 92 oraz tytuł l.d.: most

Orzeł

pastel, papier, wym. 35,5 x 27 cm,
sygn. p.d.: Szajna oraz tytuł l.d.: Orzeł

Hermafrodyta, 1998

długopis, papier, wym. 29,5 x 21 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna / 98 oraz tytuł l.d.: Hermafrodyta

Gwiazdor na plaży, 1994

flamaster, papier, wym. 29,5 x 42 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 94 oraz tytuł l.d.: Gwiazdor na plaży

Szczelina, 1993

pastel, papier, wym. 32,5 x 23,5 cm,
sygn.: 93 / Szajna oraz tytuł l.d.: Szczelina, dopisek l.g.: Alcala

Dwoje, 1986

ołówek, papier, wym. 29,5 x 21 cm,
sygn. i dat. p.d.: Szajna 86 oraz tytuł l.d. : dwoje

Olśnienie, 2000

ołówek, papier, wym. 42 x 30 cm,
sygn. i dat. p.d. : Szajna / 2000 oraz tytuł l.d. : olśnienie, praca dwustronna

Twarz, 2004 r.

długopis, kredka, papier, 29 x 19 cm; sygn. p. d.: Szajna 2004

Mrowisko, 1997 r.

offset, kredka, akryl, gwasz, tusz, papier, 182 x 182 cm; sygn. i dat. p. d. : Szajna 1997. Pochodzenie: Kolekcja rodziny artysty

PIĘKNA, 1994

gwasz, akwarela, papier
40 x 66 cm (w świetle passe-partout)
sygn. oł. l.d.: "piękna", p.d.: Szajna 1994

Apel, 1990 r.

akryl, płótno, 90 × 120 cm
na odwrocie napis autorski: J.SZAJNA "APEL"1990/12
oraz nalepka z Biennale Sztuki w Wenecji z 1990 r.

Europa-Europa, Bonn 1994
Oświęcim, Düsseldorf, Bochum, Warszawa 1995 r.

Szach, 1990 r.

assemblage, 97 × 69 cm
sygn. i dat. p.d.: Szajna 1990; w l.d.: "Szach"

Santa Cruz de Tenerife, 1990 r.
Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia, lata 1991-92
Centrum Scenografii, Katowice, Circulo de Bellas Artes, Madryt 1993 r.
Kunsthalle, Graz, Zamek- Szczecin, Muzeum Narodowe; Wrocław; Muzeum Narodowe; Osaka 1998 r.
Instytut Kultury Polskiej, Budapeszt 1999 r.
Instytut Kultury Polskiej, Rzym 2000 r.
TEART, Pałac Sztuki, Kraków, TEART, Związek Polskich Artystów Plastyków, Warszawa 2002 r.
TEART, wystawa oraz happening Drabina do nieba, Muzeum Narodowe, Warszawa- Sankt Petersburg 2001 r.
Czy ktoś to słyszy, Weimar-Buchenwald 2005 r.
Czy ktoś to słyszy, Berlin 2007 r;
Józef Szajna, Budapeszt - Bukareszt 2007 r.

Kolekcja rodziny artysty.

Z CYKLU MROWISKO, 1990

technika własna (akryl, gwasz, kredka na poddruku offsetowym), 61,3 x 53,6 cm
sygn. kredką p.d.: Szajna 1990

Mrowisko, 1978 r.

technika mieszana, akryl/papier naklejony na płótno, 183 x 181 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Szanja | 78`
opisany na odwrociu: `SZAJNA JÓZEF "MROWISKO" 1978-ACRYL | (AMEINSENHAUFEN) | 00-289 WARSZAWA SMULIKOWSKIEGO 14 m 8`

- kolekcja prywatna, Niemcy

Sylweta Ludwika Pugeta - element environment, 1973 r.

technika mieszana/płyta, 193 x 103 x 53 cm

Akt szary, 2006 r.

węgiel, papier, 41 x 28 cm
sygn. p.d.: Szajna 2006

Macanie, 1992 r.

ołówek, brystol, 38 x 28,5 cm
sygn. p.d.: Szajna 1992 oraz l.d.: "macanie"

Szach, 1990 r.

assemblage, technika mieszana, 97 x 69 cm
sygn. p.d.: Szajna 1990

Reprodukowany w: Józef Szajna i jego świat, red. B. Kowalska, Wyd. Hotel Sztuki, Galeria Sztuki, Współczesnej Zachęta, Warszawa 2000

Szkic do obrazu z cyklu Mrowisko, 1986 r.

technika mieszana, ołowek, offset podmalowany (?) papier, 52 × 67 cm
sygn. i dat. p. d.: 86/Szajna

Wellesley 2003 - Bracia

Ołówek na papierze, 19,5 x 12,5 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Tłum, 1986 r.

technika mieszana, druk, flamaster, akwarela, ołówek/papier, 51 x 65,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Szajna `86`

Mrowisko, 1997 r.

technika mieszana, papier, 182 × 182 cm
sygn. i dat. p. d.: Szajna 1997

Kolekcja rodziny artysty.

Estymacja: 40000 - 50000 zł

Dramat IV, 1963 r.

olej, technika mieszana, płótno, 102 × 100 cm

Kolekcja rodziny artysty.

Estymacja: 55000 - 65000 zł

z cyklu Mrowiska

wym. 65x65 cm
wym. w oprawie 97x97 cm

Akt, 1998

rysunek
wym. 39x28 cm
wym. w oprawie 53,5 x 43,5 cm

Tłum, lata 80. XX w.

technika mieszana, ołówek, gwasz/papier, 59 x 63 cm

Estymacja: 6 000 - 8 000 zł

Collage, 2006

collage, papier;
70 x 50 cm;
sygn. i dat. p. d.: Szajna 2006

Czerwień, 1997

collage, płyta;
43,5 x 43 cm;
sygn. i dat. p. d.: szajna 97, w obrębie kompozycji napis ołowkiem: czerwień

Medytacje, 1995

sygn. i dat. l. d.: 95/ Szajna, napis l. d.: "medytacje" (ołówkiem)

Akt I, 1995

collage, pastel, papier;
70 x 50 cm;
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 95, l. d.: akt I

Akt, 2004

tusz lawowany, papier;
41,7 x 29,2 cm;
sygn. i dat. l. d.: Szajna / 2004 (ołówkiem)

Akty, 2002

ołówek, papier żeberkowy;
29,6 x 40 cm;
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 2002

Z parasolką, 1999

collage, papier szary;
97 x 67 cm;
sygn. p. d.: Szajna 99,
napis autorski l. d: z parasolką

Z cyklu: Erotyki, 2002

gwasz, tusz, papier;
60,2 x 43 cm;
sygn. p. d.: Szajna/ 2002 (ołówkiem)

Szkic do obrazu z cyklu Malarstwo, 1986

technika mieszana (offset podmalowany?, ołówek),
papier; 52 x 67 cm ;
sygn. i dat. p. d.: 86 / Szajna

Burza - projekt scenografii do sztuki Williama Szekspira 1958

gwasz, pastel, kredka, papier;
29,5 x 42 cm (wymiar kompozycji),
37 x 45 cm (wymiar w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Szajna / 58 (dwukrotnie na kompozycji)
oraz sygn. ołówkiem p. d.: Szajna 58
oraz napis l. d.: Burza - Szekspir - projekt scenografii

papier; 52 x 67 cm ;

z serii Twarze

akryl, gwasz, kredka
45 x 23 cm

Wschód słońca, 1986 r.

assamblage/sklejka, 110 x 84 cm
sygnowany p.d.: `Szajna`
opisany na odwrociu: `"WSCHÓD SŁOŃCA" | 1986 r.`

Grudzień 81, 1982 r.

rysunek, ołówek, akryl/papier,
47 x 55 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Szajna 1982`
na odwrociu: `Szajna 1982 z cyklu "grudzień 81" rysunek + acryl`

Grudzień `81 (1982)

sygn. dat. p.d.
technika mieszana, papier
47x56

Mrowisko I, 1989

tusz, collage/papier,
65,5 x 65 cm
sygn p.d. Szajna 1989

Drabina do nieba, 1985

kredka/papier,
41,5 x 29,5 cm
sygn. p.d. Szajna, dat. l.d. 2.10.85, w poprzek opis: Drabina do nieba (...)

Don Kichot (2001)

sygn. dat. p.d.
węgiel, papier
41.7x29.5

Ołtarz, 1985 r.

technika mieszana/płyta, assamblage
114x84 cm
sygnowany i datowany p.d. (wzdłuż boku): `Szajna 85`, na odwrociu naklejka: `STUDIO Nr Ew III - 036` oraz napis: `J. SZAJNA | OŁTARZ`, drugi napis "OŁTARZ" 49` w drugą stronę

Świr z cyklu Gęby

kredka, karton
37,5 x 27 cm

Abstrakcja, 1966

technika mieszana, tektura,
45,5 x 60 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Szajna / 1966

PROJEKT SCENOGRAFII DO SZTUKI JERZEGO BROSZKIEWICZA

"IMIONA WŁADZY", 1957
collage, technika własna,
28,5 x 40,5 cm,
na zaplecku napis kolekcjonerski z informacjami o pracy.

PROJEKT SCENOGRAFII

do sztuki Jerzego Broszkiewicza "Imiona władzy", 1957
collage, technika własna,
28,5 x 40,5 cm

KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, 1966

olej, gwasz/papier,
45,5 x 60 cm
sygn. i dat. p.d.: `J. Szajna / 1966`

Mrowisko I, 1989

tusz, collage; wym.: 655 x 650 mm; sygn. oł. p.d.: Szajna 1989.

Uśmiech, 1996

akryl, kreda, papier, 42 x 30 cm; tytuł odautorski
l.d.: uśmiech, sygn. i dat. p.d.: Szajna 96;
opisany na odwrocie l.g.: J. Szajna 96 / "Uśmiech" /
(akryl + kreda), papier naddarty u góry

Oświęcim III, 1985 r.

tech. mieszana/karton, 49 x 69 cm
sygn. i dat. na odwrocie: J. Szajna / Oświęcim III / W-wa 1985

Tłum, 1988

litografia, gwasz, papier,
67 x 64 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p.d.: Szajna 1988

PROJEKT SCENOGRAFII DO SZTUKI JERZEGO BROSZKIEWICZA IMIONA WŁADZY, 1957

collage, technika mieszana,
28,5 x 40,5 cm w świetle passe-partout
Sztuka Jerzego Broszkiewicza "Imiona władzy" w reżyserii Krystyny Skuszanki wystawiona została w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie w 1957 r.

Z cyklu Mrowisko, 1997

akwarela, gwasz, tusz pędzel, pastel, papier,
69.5 x 67 cm
sygn. czarną kredką p.d.: Szajna, przy p. kraw. pionowo: 1997

Demon, z cyklu Mrowisko, 1993

olej, płótno,
68 x 64.5 cm
sygnowany pastelem p.d.: Szajna 1993

Rodzina

akryl + kreda na papierze
41,5x29,5 cm

KOMETA, 1998 r.

Technika mieszana na papierze 67,5 x 67 cm
Sygnowany p.d. - "Szajna / 1998"
Obraz opisany na odwrocie

STACJA PLANETARNA, Z CYKLU MROWISKO

własna,
64 x 69 cm
sygnowany czarną kredką p.d.: Szajna 96 na odwr. oprawy u g. wycięte okienko odsłaniające sygnaturę oł.: J. Szajna 1996 z cyklu "Mrowisko" - "Stacja planetarna" | acryl + kreda

Projekt scenografii

do sztuki Jerzego Broszkiewicza "Imiona władzy" w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie
technika mieszana, 28 x 40 cm

MROWISKO

1997 r.
Technika mieszana na papierze 65,5 x 61 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "Szajna / 97"

"Rysunek erotyczny", 1998

ołówek na kartonie, 40,5 x 29 cm w świetle p-p.
sygnowany p.d.: "Szajna 98"
na odwrocie nalepka: "Józef Szajna/ Rysunek erotyczny"

liczba obiektów: 120