1 zł
2 600 000 zł

KOBZDEJ Aleksander (1920-1972)

Kompozycja, 1966

akwarela, gwasz, technika mieszana, papier;
39 x 28 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d. ołówkiem: Kobzdej 10.V/1966;
w l. d. dedykacja (ołówkiem): Profesorowi Gustawowi Seitz z serdeczną przyjaźnią.

cena wywoławcza: Wykup abonament

KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, ok. 1960

olej, płótno
114 x 86,5 cm

Biały teatr, 1963

olej, płótno, 100 x 81 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 63, opisany na odwrocie: Aleksander Kobzdej 1963 "Biały teatr" 100 x 81

Robotnicy czytają gazetę (1950)

sygn. dat. p.d.
olej, płótno
97x137 cm

Konstrukcja zielona, 1958

olej, tempera, płótno, 42,5 x 109 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1958

Na ulicy - z cyklu Rysunki z Wietnamu, 1954 r.

tusz/papier, 9 x 7 cm (arkusz)
sygnowany i datowany p.d. 'KA 54'
na odwrociu opisany długopisem 'ilustr. Aleksander Kobzdej'; cenzorska pieczątka z zezwoleniem do drukowania Wojewódzkiego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk, z podpisem i datą zatwierdzenia '25 V 54'

Dom w bambusowym lesie - z cyklu Rysunki z Wietnamu, 1954 r.

tusz/papier, 8,3 x 7,2 cm (arkusz)
sygnowany p.d. "AKobzdej"
na odwrociu cenzorska pieczątka z zezwoleniem na drukowanie Wojewódzkiego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk

Wejście, 1959-1960

olej, płótno, 71 × 61 cm
sygn. p. d.: Kobzdej 1959/60
opisany na odwrocie: ALEKSANDER KOBZDEJ “WEJŚCIE” 1959/60

Szczelina - czerwień w szarościach - forma przestrzenna, 1971

technika własna, relief, olej, płyta; 45 x 36 cm;

Kompozycja, 1957

olej, płótno, 51,5 x 59,5 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 57

Kompozycja, 1959

olej, płótno, 73 x 60 cm
sygn na odwrocie: Aleksander Kobzdej 1959

Postacie, 1941

olej, płótno; 65x54 cm, sygnowany p.d. "Kobzdej | 1941"

*droit de suite

BEZ TYTUŁU, L. 60.

olej/papier, 50 x 35 cm
na odwrocie opisany oł. IS - 9G

E'largi, 1959 r.

olej/płótno, 73 x 60 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Aleksander Kobzdej | “e’largi” 1959'
sygnowany na blejtramie: '"E’LARGI"' oraz numery inwentarzowe

Portret kobiety, 1956 r.

tusz/papier, 52 x 39,5 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i dedykowany tuszem l.d.: 'Pani | Grażynie | Kobzdej | 56'

Scena na ulicy

akwarela, papier, 19 x 19 cm,
sygn. p.d.: Kobzdej

Scena z robotnikami

akwarela, papier, 20 x 23,5 cm,
sygn. p.d.: Kobzdej

Mexico III, 1962 r.

olej, płótno, wym. 81 x 65 cm
na odwrocie napisy autorskie: Aleksander Kobzdej / 1962 / MEXICO III / 81 x 65

Hors cadre nr 47, 1971

akryl, siatka metalowa, masa z papieru i poliestru, 125 x 97 cm,
sygn. na odwrociu: Aleksander | Kobzdej 1971 | Hors cadre | N˚47 | 126 x 97

Wejście, 1959-1960

olej, płótno, 71 x 61 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 1959/60

Idol czarno-szary, 1962 r.

olej, płótno, 100 x 81 cm sygn. p.d.: Kobzdej 1962 na odwrocie autorski napis: Aleksander Kobzdej/1962/”IDOL CZARNO/ SZARY`/81 X 100

Kurs chłopców, 1954 r.

akwarela, tusz/papier, 31 x 40,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Kobzdej | 30.XII. 954 | Kurs chłopców'

Konstrukcja zielona, 1958

sygn. p. d.: Kobzdej / 1958

bez tytułu

rysunek, 70x50, 1971 r.

KŁUJĄCY SŁOŃCE I (ZAGŁADA), 1964

olej, płótno
75 x 40 cm
sygn. p.d.: Kobzdej | 64
na odwrocie na płótnie sygn. i napis: Aleksander | Kobzdej | 1964 | I | "Kłujący słońce" (Zagłada) | 75 x 40

KŁUJĄCY SŁOŃCE II (ZAGŁADA), 1964

olej, płótno
75 x 40 cm
sygn. p.d.: Kobzdej | 64
na odwrocie na płótnie sygn. i napis: Aleksander | Kobzdej | 1964 | II | Kłujący słońce | (Zagłada) | 75 x 40

BEZ TYTUŁU, LATA 60.

akwarela, gwasz, technika mieszana/papier, 60,5 x 24 cm

Kompozycja z barwnymi plamami, 1963 r.

olej/płótno, 55 x 46 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej | 1963'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Aleksander Kobzdej | 1963 | 45 x 55'
poniżej wskazówka montażowa

MEXICO II/A , 1963

olej, płótno, 96,5 cm x 63,5 cm
sygn. p.d.: Kobzdej
opisany na odwrocie: Aleksander Kobzdej 1963 MEXICO II/A
na odwrocie naklejka aukcyjna : C.G.Sloan & Co, Sale 780 (1985), lot 4

IMPERIA, 1960

olej, płótno, 60 x 50 cm
sygn. p.d.: Kobzdej/ 1960.
op. na odwrocie: ALEKSANDER KOBZDEJ/ 1960/ "IMPERIA"

KATALOG KOLEKCJONERSKI GALERII KRZYWE KOŁO, EDYCJA 1/100, 1961

drzeworyt; 24 x 24 cm
sygnowany p.d.: "Kobzdej 61

darczyńca: Bogdan Jakubowsk

HORS CADRE nr 65, 1971

technika mieszana, płyta
85 x 50,5 cm
sygn. na odwrocie na płycie: Aleksander Kobzdej | Hors cadre 1971 | No 65 | 82 x 50

Urodziny I, 1963 r.

olej/płótno, 99 x 80 cm
sygnowanym datowany i opisany na odwrociu: 'Aleksander Kobzdej | 1963 | "Urodziny I" | 100 x 81'

- zakup bezpośrednio od artysty
- kolekcja Barta N. Stephensa, Nowy Jork
- Shapiro Auctions, Nowy Jork

Szczelina, 1960 r.

technika własna/płyta pilśniowa, 62,5 x 47,5 x 6 cm
sygnowany p.d.: 'Kobzdej'
na odwrociu papierowa naklejka z opisem pracy: 'Aleksander Kobzdej | "Szczelina", ok. 1960 | technika własna na płycie pilśniowej, 62 x 48,7 x 6 cm | PM 906' oraz numer inwentarzowy: 'PM906'
na odwrociu naklejka domu aukcyjnego AGRA-ART

Kompozycja (1959)

sygn. dat. na odwrociu
olej, płótno
73x60 cm

Otwarcie, 1962

olej, płótno; 33 x 27 cm
sygnowany p.d. "Kobzdej | 1962", na odwrocie: "Otwarcie | A.Kobzdej | 1962"

bez tytułu, 1961

olej, płótno; 90 x 65 cm
p.d.: "Kobzdej", na odwrociu: "Miłej | Dobrej | Kochanej | Aby | Pamiętała | Brance | Kobzdej | 26.VI.1961"; kolekcja prywatna, Paryż

Urodziny II, 1963 r.

olej/płótno, 100 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej | 63'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Aleksander Kobzdej | 1963 | "Urodziny II" | 100 x 81'

- Shapiro Auctions, Nowy Jork

Kompozycja, 1959 r.

olej/płótno, 73 x 60 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej | 1959'
na blejtramie częściowo zachowana naklejka Raydon Gallery: '[...]ydon Gallery New York, N.Y. 10028'

- Raydon Gallery, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Nowy Jork
- Desa Unicum, 2015

Szczelina wypełniona nr 10, 1970 r.

asamblaż, papier-mâché/płyta, 100 x 79 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Aleksander Kobzdej | 1970 | Szczelina wypełniona | No 10 100 x 80'
na odwrociu wskazówka montażowa oraz papierowa nalepka wywozowa Desy

- Bezirksamt Charlottenburg, Berlin
- kolekcja prywatna, USA

SZCZELINA L. 60. XX W.

technika własna, olej/konstrukcja drewniana, 100 x 66 cm

Autentyczność pracy potwierdzona przez żonę artysty P. Marynę Kobzdej

SZKIC DO OBRAZU Z SERII HORS CADRE, l.70. XX W.

tusz, pastel/papier nakl. na karton, 62,8 x 48,8 cm

- Aleksander Kobzdej (1920-1972). Wystawa w 20-lecie śmierci, listopad 1992, ASP w Warszawie, Galeria ZPAP na Mazowieckiej, Warszawa 1992 (poz. kat. 22)

tusz/papier, 42 x 29,5 cm

Bez tytułu (praca dwustronna), 1968 r.

tusz, ołówek/papier, 44 x 34,5 cm
opisany i datowany p.d.: 'IS - 68 R.'

SZCZELINA MIĘDZY SZAROŚCIAMI, 1967 r.

technika własna, olej, gwasz, żywica/płótno, konstrukcja drewniana, 191 x 139 cm
sygnowany w szczelinie p.b.: Kobzdej 1967
na odwrocie nalepki: Muzeum Narodowe w Warszawie 3165 I Tc/72 ; Muzeum Narodowe Poznań nr 37 oraz napis Wystawa prac Aleksandra Kobzdeja marzec-kwiecień 1969

Szczelina Wypełniona Nr 10, 1970 r.

asamblaż/płyta, 100 x 79 cm

- kolekcja prywatna, USA

ARCHAICZNY, 1958

olej, płótno, 99 cm x 66 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 1959
opisany na odwrocie: Aleksander Kobzdej 1959 / "Archaiczny" 99x66

Scena rodzajowa, 1955

olej, płótno; 33 x 43 cm;
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej / 55.

KOMPOZYCJA, 1957

olej, płótno
65,5 x 81 cm
sygn. p.d.: Kobzdej | 57
na odwrocie na płótnie zatarta pieczątka zezwalająca na wywóz za granicę, poniżej odręcznie numer

Kompozycja, 1957

collage, olej, płótno, 68×68 cm
[w oprawie: 92×92×5,5 cm]

Janikowski/Kobzdej, Galeria Piekary, Poznań 2005
Projekt Nowoczesność: Łódź, Kraków, Warszawa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2004

Literatura:
Projekt Nowoczesność: Łódź, Kraków, Warszawa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2004, il. na s. 64

KOMPOZYCJA, 1967

Gwasz, papier; 27 x 19 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: Kobzdej 29.V./67

Kompozycja, 1966

Król Maciuś I, 1958 r.

offset/papier, 83,5 x 59 cm
sygnowany i datowany w druku l.d.: 'Kobzdej | 58'
stan zachowania: dobry

IMPERIA, 1960

tech. mieszana, płótno, 60 x 50 cm
sygn. p.d.: Kobzdej/ 1960

Bez tytułu, 1961

olej, płótno, 89 x 65 cm
sygn. p.d.: KOBZDEJ / 1961
na odwrocie: Miłej/ Dobrej/ Kochanej/ Aby/ Pamiętała/ Brance/ Kobzdej/ 26 VI 1961

ZA KULISAMI

olej na płycie, 66 x 80 cm,
sygnowany u dołu pośrodku
"Kobzdej"; na odwrocie wizerunek głowy kota, wymiary, tytuł pracy, podpis "A. Kobzdej".

HORS CADRE nr 50, 1971 r.

technika mieszana/siatka metalowa, masa z papieru i poliestru, 121 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany pismem odręcznym na odwrocie: Aleksander Kobzdej| 1971 |
Hors cadre N 50 | 121 x 100 | oraz nalepka wywozowa Desy z datą 1971 i miejscem wysyłki obrazu Bezirksamt Charlottenburg von Berlin

- kolekcja prywatna

- Aleksander Kobzdej. Ölbilder – Zeichnungen 1969-1971, 7. August – 28. August 1971, Rathaus Charlottenburg, Katalog und Ausstellungsleitung: Eberhard Knoch, Berlin 1971, (poz. kat. 60, s.91)
- Aleksander Kobzdej (1920 - 1972) wystawa w 20-lecie śmierci, Warszawa, listopad 1992 ASP w Warszawie, Galeria ZPAP na Mazowieckiej (poz. kat. 65, s.14)

HORS CADRE, 1971 r.

technika mieszana/ siatka metalowa, masa z papieru i poliestru, 108 x 98 cm

- kolekcja prywatna

Mexico III, 1962 r.

olej, płótno, 81 × 65 cm
na odwrocie napisy autorskie: Aleksander Kobzdej/1962/MEXICO III/81 × 65

Idol czarno-szary, 1962 r.

olej, płótno, 100 x 81 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 1962
na odwrocie autorski napis: Aleksander Kobzdej/1962/"IDOL CZARNO/ SZARY`/81 X 100

KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, BEZ TYTUŁU

Technika mieszana, tektura, 64 x 52 cm, dat. 1959,
sygn. p.d.: Kobzdej 59.

Portret kobiety, lata 60.

Technika mieszana, papier; wym. w świetle pp: 61 x 47,5 cm; sygn. p.d.: Kobzdej. Praca oprawiona.

WHITE TONIC, 1963

olej, technika własna, płótno
96 x 63,5 cm
sygn. p.d.: Kobzdej 63
na odwr. na płótnie: Aleksander | Kobzdej | 1963 | "White tonic" | 97 x 64

Obraz pochodzi z kolekcji amerykańskiego kompozytora i muzyka jazzowego Gunthera Schullera.

Brzeg, 1961 r.

olej/płótno, 50 x 90 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej 1961'
opisany na odwrociu: 'ALEKSANDER KOBZDEJ 1961 r. | "BRZEG" | 90 x 50 cm'

gwasz, tusz/papier, 54 x 44 cm (w świetle passe-partout)

Konstrukcja zielona, 1958

sygn. p. d.: Kobzdej / 1958

Widok z okna, 1967

akwarela, gwasz, papier; 27 x 19 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej 29.V./67

Wejście, 1959/60

olej, płótno; 70 x 60 cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Kobzdej 1959/60
na odwrocie na płótnie napis czarną farbą: ALEKSANDER KOBZDEJ | "WEJŚCIE" 1959/60

HORS CADRE nr 60, 1971 r.

akryl/siatka metalowa/masa z papieru i poliestru, 171 x 98 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym: Hors cadre | No 61 | Aleksander Kobzdej 1971 | oraz nalepka wywozowa Desy z datą 1971 i miejscem wysyłki obrazu Bezirksamt Charlottenburg von Berlin

kolekcja prywatna

Aleksander Kobzdej. Ölbilder - Zeichnungen 1969-1971, 7. August - 28. August 1971, Rathaus Charlottenburg, Katalog und Ausstellungsleitung: Eberhard Knoch, Berlin 1971, (kat. poz. kat. 60, s. 16)
Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią/Aleksander Kobzdej. Struggle with Matter, Wystawa w Galeriach Polskiego Domu Aukcyjnego "Sztuka", Warszawa - "Hotel de Saxe", Kraków - "Pałac Larischa", katalog pod redakcją Józefa Grabskiego, Kraków-Warszawa 2002, s. 215

HORSE CADRE nr 32, 1971 r.

akryl/siatka metalowa/masa z papieru i poliestru, 146 x 120 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym: Aleksander Kobzdej| 1971 | Horse cadre | 146 x 121 | Nr 32 | nalepka: Muzeum Narodowe w Warszawie NR. inw. 3164 Tc /72

kolekcja prywatna

Aleksander Kobzdej. Ölbilder â Zeichnungen 1969-1971, 7. August - 28. August 1971, Rathaus Charlottenburg, Katalog und Ausstellungsleitung: Eberhard Knoch, Berlin 1971, (poz. 31, s. 14)
Aleksander Kobzdej (1920-1972)wystawa w 20-lecie śmierci, Warszawa, listopad 1992 ASP w Warszawie, Galeria ZPAP na Mazowieckiej (repr. poz. kat. 55, s. 81)

Kompozycja, 1967 r.

gwasz/papier, 28 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej 67'

Verticalité, 1959 r.

olej/płótno, 136 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kobzdej 1959'
opisany na odwrociu: 'Aleksander Kobzdej | "Verticalité" 1959' oraz na blejtramie: '"Verticalité"'

"Alexandre Kobzdej. Prix de la Biennale de Sao-Paulo 1959", Galerie de l’Ancienne Comédie, Léon Lipschutz, Paryż, 2-27.02.1960

- Alexandre Kobzdej. Prix de la Biennale de Sao-Paulo 1959, katalog wystawy, Galerie de l’Ancienne Comédie, Léon Lipschutz, Paryż 1960, poz. kat. 4 (il. czarno-biała)

Idol czarno-szary, 1962 r.

olej, płótno, 100 × 81 cm
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej / 1962
na odwrocie autorskie zapiski: Aleksander Kobzdej/1962/"IDOL CZARNO/ SZARY’/81 X 100

Określony, 1958 r.

olej, technika mieszana/płótno, 110 x 84 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'KOBZDEJ | 1958'
opisany na brejtramie: 'Aleksander Kobzdej 1958 | "OKREŚLONY" | 110x84'
na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy z warszawskiej Zachęty, dwie papierowe nalepki: wystawowa z V Biennale w São Paulo: 'V Bienal de Sao Paulo | 9 | Museu de Arte Moderna (1959)', nalepka depozytowa z Muzeum Narodowego w Poznaniu

- V Biennale w São Paulo, 1959
- Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią, katalog wystawy, [red.] Józef Grabski, Galerie PDA "SZTUKA", Warszawa-Kraków 2002, poz. kat. 8
- Aleksander Kobzdej 1920-1972 (wystawa w 20-lecie śmierci), Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria ZPAP Na Mazowieckiej, Warszawa 1992, s. 45 (il.)
- Aleksander Wojciechowski, Młode malarstwo polskie 1944-1974, Wrocław 1983, il. nr 133
- Les artistes polonais a`la Ve Biennale du Musée d`Art Moderne de São Paulo, São Paulo 1959
- Polonia. Delegacao Organizada Pelo Ministerio Da Culura e Das Artes, Varsovia, São Paulo 1959, s. 330, poz. 17
- Aleksander Kobzdej, "Zwierciadło", nr 26, 1958, s. 4

Hors cadre nr 47, 1971 r.

akryl, siatka metalowa, masa z papieru i poliestru, 125 x 97 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Aleksander | Kobzdej 1971 | Hors cadre | N˚47 | 126 x 97'

- kolekcja prywatna, Warszawa
- Aleksander Kobzdej. Hors cadre, Galeria Kordegarda, Warszawa, marzec - kwiecień 2001
- Aleksander Kobzdej (1920-1972) wystawa w 20-lecie śmierci, ASP w Warszawie, Galeria ZPAP, Warszawa, listopad 1992
- Aleksander Kobzdej. Hors cadre, katalog wystawy w Galerii Kordegarda, Warszawa, 2001, s. 7 (il.)
- Aleksander Kobzdej (1920-1972) wystawa w 20-lecie śmierci, katalog wystawy w ASP i Galerii ZPAP, Warszawa 1992, poz. kat. 62, s. 107 (il.)

tusz, akwarela, karton;
54,5 x 44 cm (w świetle oprawy);

Drvid, 1962

olej, tektura; 28 x 38 cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Kobzdej 1962 na odwrocie na tekturze napis białą farbą na niebieskim tle: DRVID 62.

tusz, akwarela, karton;

Południowy, 1959 r.

olej, technika mieszana/płótno, 139 x 100 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej | 1959`
opisany na blejtramie: `Aleksander Kobzdej 1959 Południowy 139 x 100`

- Gres Gallery, Waszyngton
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- dom aukcyjny Bonhams , Nowy Jork, 7.11.2011

- "15 Polish Painters", Museum of Modern Art, Nowy Jork, 1961 (wystawa objazdowa: Carnegie Institute, Pittsburghh; Minneapolis Institute of Art, Minneapolis; Washington University, St. Louis; William
Proctor Institute, Utica Munson, 1962; Museum of Fine Arts, Montreal, 1962; The National Gallery of Canada, Ottawa, 1962)
- wystawa indywidualna w galerii French and Company, Nowy Jork, kwiecień 1960
- wystawa indywidualna w Gres Gallery, Waszyngton, 1960
- 15 Polish Painters, katalog wystawy, Museum of Modern Art, Nowy Jork 1961, s. 34 (il.)

NIESPOKOJNA PRZESTRZEŃ, 1970

płótno, technika mieszana
110 x 79 cm
sygn. na odwrocie na płótnie: Aleksander Kobzdej 1970 | Niespokojna przestrzeń | N0 1 | 111 x 79 | [strzałka]
na płótnie nalepka DESY z danymi obrazu

Obraz wystawiany i reprodukowany:
- Aleksander Kobzdej, Ölbilder - Zeichnungen 1969 - 1971, Berlin Zachodni 1971;
- Aleksander Kobzdej, Salon Wystawowy Marchand, Warszawa 19 IX - 5 X 2013, poz. kat. 12, il. barwna s. 30, 31 oraz na okładce katalogu.

KOMPOZYCJA, 1957 R

olej/płótno/drobne kamyki, 48 x 59 cm
sygnowany p.d.: Kobzdej

POCHODZENIE
- kolekcja prywatna

HORS CADRE nr 47, 1971 R

akryl/siatka metalowa/masa z papieru i poliestru, 125 x 97 cm
sygnowany na odwrocie pismem odręcznym

- kolekcja prywatna

- Aleksander Kobzdej (1920-1972) wystawa w 20-lecie śmierci, Warszawa, listopad 1992
ASP w Warszawie, Galeria ZPAP na Mazowieckiej (Kat., repr. poz. kat. 62, s. 107)
- Aleksander Kobzdej Hors cadre, marzec-kwiecień 2001, Galeria Kordegarda, Warszawa,
Krakowskie Przedmieście 15/17 (Kat. repr. str. 7)

Nad Motławą, około 1950 r.

olej, płótno, 60 × 50 cm
sygn. p. d.: A. Kobzdej

Idol czarno-szary, 1962 r.

olej, płótno, 100 × 81 cm
na odwrocie autorskie zapiski: Aleksander Kobzdej/1962/"IDOL CZARNO/ SZARY`/81 X 100

Kompozycja, 1966 r.

gwasz, olej/papier, 60 x 42 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej 1966`

Bez tytułu, 1966 r.

gwasz, olej/papier, 58 x 40 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej 15.VIII. | 1966`

technika własna, relief, olej,
płyta; 45 x 36 cm;

WYSUNIĘTA SZCZELINA, 1969

płótno, deska, technika mieszana
99 x 66,5 cm
sygn. wewnątrz szczeliny po lewej: Kobzdej | 1969; sygn. na odwrocie na desce: Aleksander Kobzdej 1969 | "Wysunięta szczelina"

Spalony, 1959 r.

olej, technika mieszana/płótno, 148 x 60 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej | 59`
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `Aleksander Kobzdej | 60 x 148 | 1959` | "Spalony" | 1959`

- kolekcja prywatna, Paryż

tusz/papier, 42 x 29,5 cm

Portret kobiety, 1956 r.

tusz/papier, 42 x 26,5 cm
sygnowany, datowany i dedykowany l.d.: 'Pani | Grażynie| Kobzdej | 56'

Kompozycja, 1959-60 r.

olej/płótno, 73 x 60 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej | 1959/60`
na blejtramie częściowo zachowana naklejka Raydon Gallery: `[...]ydon Gallery New York, N.Y. 10028

- Raydon Gallery, Nowy Jork

płyta; 45 x 36 cm;

Kompozycja, 1959 r.

olej, kolaż/płótno, 112 x 89 cm
- Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa, 26.04.2009
- kolekcja prywatna

PORTRET MŁODEJ WIETNAMKI, 1954

tempera na papierze, 61 x 47,5 cm, sygnowana p.d. "Kobzdej"

Idol czarno-szary, 1962 r.

olej, płótno, 100 x 81 cm
sygn. p.d.: Kobzdej/ 1962

Dla Arlene Jones, 1962 r.

technika mieszana, olej/płótno, 112 x 44 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: `Pour | Arlene | Kobzdej | 1962`
opisany na odwrociu: `ALEKSANDER | KOBZDEJ | 1962 | "DLA ARLENE | JONES"`

Idol czarno szary, 1962

olej, płótno, 100 x 81 cm
sygn. p. d.: Kobzdej/1962

Verticalité, 1959 r.

olej/płótno, 136 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej 1959`
opisany na odwrociu: `Aleksander Kobzdej | "Verticalité" 1959` oraz na blejtramie: `"Verticalité"`

Złoty fetysz, 1964 r.

olej, płótno, 100 × 80 cm
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej/64
na odwrocie napis: Aleksander Kobzdej/1964/"Złoty fetysz"100 × 80

Konstrukcja zielona, 1958

sygn. p. d.: Kobzdej / 1958

Spalony, 1959 r.

olej, technika własna/płótno, 148 x 60 cm

- kolekcja prywatna, Francja

Połknięte światło, 1960 r.

olej/płótno, 129 x 89 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `Aleksander Kobzdej | 1960` oraz tytuł autorski na blejtramie: `Połknięte światło`

- Polski Dom Aukcyjny Sztuka, Kraków-Warszawa, 2002
- kolekcja prywatna
- Dom Aukcyjny Rempex, Warszawa, 27.08.2008
- kolekcja prywatna

- Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią, [red.] Józef Grabski, wyd. IRSA, Kraków-Warszawa 2002, s. 197 (reprodukcja).

Dla Arlene Jones, 1962 r.

sygnowany i datowany l.d.: `Pour | Arlene | Kobzdej | 1962`

Estymacja: 38 000 - 58 000

Duet IV, 1958 r.

olej, technika mieszana/płótno, 105 x 71,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej | 1958`
opisany na odwrociu, na blejtramie: `Aleksander Kobzdej 1958 | "Duet IV"`

Literatura:
- Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią, [red.] Józef Grabski, wyd. IRSA, Kraków-Warszawa 2002, s. 194 (reprodukcja).

Estymacja: 40 000 - 55 000

Kompozycja, 1966 r.

akwarela, gwasz, technika mieszana/papier, 40 x 30 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej 10.V/1966`
w l.d. dedykacja: `Profesorowi Gustawowi Seitz z serdeczną przyjaźnią`

Estymacja: 6 000 - 8 000 zł

Kompozycja, 1957 r.

olej/płótno, 99,5 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: `KOBZDEJ | 57`

Estymacja: 35 000 - 45 000 zł

Polana w złocie, 1960/61 r.

technika mieszana, olej/płótno, 195 x 130 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej | 1960`
opisany i datowany na odwrociu: `ALEKSANDER KOBZDEJ | WARSZAWA 1961 | 195 x 130 | "GLADE IN GOLD"`

Estymacja: 120 000 - 140 000 zł

Szczelina, 1968 r.

tusz, gwasz/papier, 45 x 34 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `19.9 | 1968 | Kobzdej`

Estymacja: 8 000 - 9 000 zł

Kompozycja abstrakcyjna

gwasz, akwarela, kredka/papier, 29,5 x 21 cm (w świetle passe-partout)

Estymacja: 2 000 - 3 000

Kompozycja abstrakcjna, 1966 r.

gwasz/papier, 61,5 x 43 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej | 66`

Estymacja: 12 000 - 18 000

Ślepy, 1958 r.

olej/płótno, 110 x 136 cm
sygnowany p.d.: `Kobzdej 1958`
opisany na odwrociu na blejtramie: `Aleksander Kobzdej | 1958 | "Ślepy" | 110 x 136`
zachowane naklejki: `V Bienal de Sao Paulo | 9 | Museu de Arte Moderna (1959)`; CBWA Warszawa - z tytułem "Ślepy" (1959); Alfandega de Rio de Janeiro (1959); miejsce nieokreślone (napisy w języku francuskim) z tytułem "Aveugle", 1958, `prix de vente 200 dollars`

- Spuścizna rodzinna artysty
- Galeria Gaga, Warszawa
- Prywatna kolekcja

- 1959 , V Biennale Sao Paulo

OPINIE:
z załączeniu dokumentacja konserwatorska

Estymacja: 60 000 - 75 000 zł

Ślubny, 1962 r.

assemblage/płótno, 65 x 90 cm
sygnowany i datowany p.d. `Kobzdej. 1962`
opisany na odwrociu: `Aleksander Kobzdej 1962 | "Slubny" 65x90`

Estymacja: 45 000 - 60 000 zł

Różowe zagłębienie, 1967 r.

olej, technika mieszana/płótno, 100 x 80 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `ALEKSANDER KOBZDEJ | 1967 | RÓŻOWE ZAŁĘBIENIE | 100 x 80`

Estymacja: 65 000 - 75 000 zł

Plakat do filmu Autobus odjeżdża - 6.20, 1954

druk, papier, 85 x 57 cm (w świetle passe patout)

Konstrukcja zielona, 1958

olej, tempera, płótno,
42,5 x 109 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1958

bez tytułu, 1966

olej, papier
62,3 x 44,7 cm
sygn. dat. i opisany u dołu
proweniencja: Collection Hans Nagel

Otwarcie, 1962

Olej, płótno; 33 x 27 cm
Sygn. p.d. Kobzdej/ 1962
Na odwrocie: Otwarcie/ A.Kobzdej/ 1962

Kompozycja, 1959 r.

olej/płótno, 114 x 86,5 cm

Pochodzenie: Galeria GaGa, Warszawa

Janikowski / Kobzdej, Galeria Piekary, Poznań, 05.2005

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 30 000 - 50 000

Do walki o wykonanie III roku planu 6-letniego, 1952 r.

offset/papier, 100,5 x 70 cm

Estymacja: 900 - 2 000

Kompozycja (1959)

sygn. dat. na odwrociu
olej, płótno
73x60

Martwa natura, 1949

akwarela, papier naklejony na tekturę,
20,5 x 30 cm

Szczelina, 1960 r.

technika własna/płyta pilśniowa,
62,5 x 48,7 cm
sygnowany p. d.: `Kobzdej`

POCHODZENIE :
Fundacja Signum , Poznań

Katalog aukcji Domu Aukcyjnego Agar-Art z dnia 20.11.2004 r.

Estymacja: 40 000 - 50 000

Brzeg, 1961 r.

olej/płótno,
50 x 90 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Kobzdej 1961`
opisany na odwrociu: `ALEKSANDE R KOBZDEJ 1961 r. | "BRZEG " | 90 x 50 cm`

Estymacja: 48 000 - 68 000

Martwa natura, 1949

20,5 x 30 cm

Konstrukcja zielona, 1958

sygn. p. d.: Kobzdej / 1958
na odwrocie: Al. Kobzdej / Warszawa, nalepki z numerami
oraz dwie nalepki wystawowe z danymi obrazu (w jęz. włoskim i polskim).

Kompozycja, 1959 r.,

olej/płótno,
73 x 60 cm,
sygnowany p. d.: `Kobzdej | 1959/60`,
na odwrociu nalepka z RAYDON GALLERY w Nowym Jorku

Estymacja: 45 000 - 55 000 zł

Intervalle, 1959 r.

olej/płótno,
41 x 24 cm,
na odwrociu opisany na blejtramie: `14 "INTERVALLE" ` oraz na płótnie: `Aleksander | Kobzdej | 1959`

Estymacja: 12 000 - 18 000 zł

Bez tytułu - kompozycja abstrakcyjna

technika mieszana ,papier,
64 x 52 cm,
sygn. p.d.: Kobzdej 59

tusz, gwasz/papier,
45,5 x 33 cm (w świetle passe-partout)

Estymacja: 1 600 - 2 400 zł

`Szczelina`, ok. 1960 r.

62,5 x 48,7 cm
sygnowany p. d.: `Kobzdej`
POCHODZENIE: aukcja Dom Aukcyjny Agra-Art.
LITERATURA: Katalog aukcji Domu Aukcyjnego Agar-Art z dnia 20.11.2004 r.

DO WALKI O WYKONANIE III ROKU PLANU 6-LETNIEGO, 1952 R.

offset/papier
100,5 x 70 cm
Rzadkie!

Martwa natura, 1965 r.

olej/płótno, 30 x 40 cm
sygnowany p.d.: `Kobzdej | 65`
na odwrociu dedykacja: `Dla Eli i Dawida | Aleksander Kobzdej | 1965`
pochodzenie: praca podarowana przez artystę aktorce Elżbiecie Czyżewskiej i jej pierwszemu mężowi

Szczelina, 1968

tusz, gwasz, papier, 44,5 x 34,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: 19.9 / 1968. / Kobzdej / le Rocher

Konstrukcja zielona, 1958

olej, tempera, płótno,
42,5 x 109 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1958
na odwrocie: Al. Kobzdej / Warszawa, nalepki z numerami oraz dwie nalepki wystawowe z danymi obrazu (w jęz. włoskim i polskim)

Ślepy - Aveugle, 1958

olej, płótno,
110 x 136 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1958;
na odwrocie, na krośnie autorski napis: Aleksander Kobzdej 1958 "Ślepy" 110x136..... Naklejki: V Bienal de Sčo Paulo / 9 / Museu de Arte Moderna (1959), CBWA Warszawa - z tytułem "Ślepy" (1959), Alfandega de Rio de Janeiro (1959), miejsce nieokreślone (napisy w języku francuskim), z tytułem "Aveugle", 1958, "prix de vente 200 dollars".

Konstrukcja zielona, 1958

olej, tempera, płótno,
42,5 x 109 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1958;

Złoty Fetysz, 1964

olej, płótno
100 x 80 cm
sygn. p.d. Kobzdej / 64

Idol czarno-szary, 1962

olej, płótno;
100x 81 cm
sygn. p.d. Kobzdej/ 1962

Postacie, 1947

olej, płótno,
60 x 50 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1947

Plaża, 1949

akwarela, tusz, papier,
14 x 18,5 cm (w świetle oprawy) 22,5 x 30 cm (arkusz);
na passe-partout napis: art malarz prof Aleksander Kobzdej ze zbiorów arch St Michela 1949

Isole

olej, płótno
100 x 72,3
sygn i dat. p.d. Kobzdej / 1966; na odwrociu: Aleksander Kobzdej 1966 "isole"

ZA KULISAMI

olej na płycie,
66 x 80 cm,
Sygnowany u dołu pośrodku: "Kobzdej"
na odwrocie wizerunek głowy kota, wymiary, tytuł pracy, podpis "A. Kobzdej"

PEJZAŻ NADWODNY Z KĄPIĄCYMI SIĘ, 1954

Tusz, papier;
28 x 38 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany l.d.: Kobzdej, p.d. (napis ołówkiem): Krapkowice (?) IX 54
Na odwrocie pieczątki: "P.P. >Desa< | Dzieła Sztuki i Antyki | Przedsiębiorstwo Państwowe (?)| SKLEP PLASTYKI WSPÓŁCZESNEJ | Warsz....| tel. 26-25.."; "Przedmiot nie podlega |zakazowi wywozu za granicę" oraz napis długopisem: "TD 578 | 78 r. | 10 000,-"

Połknięte Światło, 1960

collage, płótno,
129 x 84 cm;
sygn. na odwrocie: Aleksander Kobzdej / 1960
na blejtramie tytuł: "Połknięte Światło";

Tusz, papier;
Na odwrocie pieczątki: P.P. >Desa< | Dzieła Sztuki i Antyki | Przedsiębiorstwo Państwowe (?)| SKLEP PLASTYKI WSPÓŁCZESNEJ | Warsz....| tel. 26-25..; Przedmiot nie podlega | zakazowi wywozu za granicę oraz napis długopisem: TD 578 | 78 r. | 10 000,-

KLOWN I MODELKA, 1954

olej na płótnie,
130 x 90 cm,
sygnowany l.d. "Kobzdej 54", z tyłu, na płótnie, ręką autora "Kobzdej" i tytuł pracy; na krośnie, także autorskie "Kobzdej"

Przestrzeń nr 24, 1970 r.

akryl, relief, papier mache, siatka metalowa/płyta pilśniowa,
75 x 44 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `Przestrzeń No 24 | Aleksander Kobzdej | 1970 | 75 x 44` oraz nalepka wywozowa `DESA Works of Modern Art.` na wystawę w Bezirkamt Charlottenburg von Berlin

Połknięte Światło, 1960

collage, płótno,
129 x 84 cm;

Mexico III, 1962

olej, płótno; 81 x 65 cm
sygn. l.d. Kobzdej 1962

PEJZAŻ NADWODNY Z KźPIźCYMI SIĘ, 1954

Tusz, papier
Na odwrocie pieczątki: "P.P. >Desa< | Dzieła Sztuki i Antyki | Przedsiębiorstwo Państwowe (?)| SKLEP PLASTYKI WSPÓŁCZESNEJ | Warsz....| tel. 26-25.."; "Przedmiot nie podlega | zakazowi wywozu za granicę" oraz napis długopisem: "TD 578 | 78 r. | 10 000,-"

Połknięte światło, 1960

collage, płótno
129 x 84 cm;
sygn. na odwrocie: Aleksander Kobzdej / 1960; na blejtramie tytuł: "Połknięte Światło"

Postacie

olej, płótno
60 x 50 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1947

Szczelina w bieli z tematem, 1968

olej, płótno, drut, papier-mache; 110 x 65 x 13 cm;
sygn. dat. i opisany na odwrocie: A. Kobzdej, / Szczelina w bieli z tematem / 1968 / 110 x 65

Ślepy - Aveugle, 1958

olej, płótno
110 x 136 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1958;
na odwrocie, na krośnie autorski napis: Aleksander Kobzdej 1958 "Ślepy" 110x136 (...)
Naklejki: V Bienal de Săo Paulo / 9 / Museu de Arte Moderna (1959), CBWA Warszawa - z tytułem "Ślepy" (1959), Alfandega de Rio de Janeiro (1959), miejsce nieokreślone (napisy w języku francuskim), z tytułem "Aveugle", 1958, "prix de vente 200 dollars".

Portret chłopca, 1957

olej, płótno
55 x 46 cm;
sygn. p. d.: Ewuni / Olek / 1957

Hors cadre, 1969-1972

technika własna
40 x 50,5 cm
niesygnowany

tusz, kredka, ołówek, papier
40,5 x 29 cm
(w świetle oprawy)

KOMPOZYCJA, 1959

olej, collage, płótno,
112 x 89 cm
sygnowany p.d.: Kobzdej | 1959

technika mieszana, tusz, gwasz, collage, papier
40,5 x 29 cm (w świetle oprawy)

Kompozycja, 1947

olej, płótno
60 x 50 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1947

Mexico III, 1962

technika mieszana, płótno
81 x 65 cm;
sygn. l. d.: Kobzdej 1962

Portret chłopca, 1957

olej, płótno
55 x 46 cm;

Połknięte Światło, 1960

collage, płótno,
129 x 84 cm;
na blejtramie tytuł : "Połknięte Światło";

Ślubny, 1962

olej, płótno, 65 x 90 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej / 1962
na odwrocie napis autorski: ALEKSANDER KOBZDEJ 1962 / "ŚLUBNY" / 65 x 90

MARTWA NATURA Z KWIATAMI, 1956

olej/płótno,
65 x 81 cm
sygn. i dat. p.d.: `Kobzdej 56`

PRZESTRZEŃ NR 24, 1970

akryl, relief, papier-maché, siatka metalowa/płyta
pilśniowa, deski,
75 x 44 cm
sygn., dat. i opisany na odwrocie: `Przestrzeń No 24 / Aleksander Kobzdej / 1970 / 75 x 44` oraz nalepka wywozowa `DESA Works of Modern Art` na wystawę w Bezirkamt Charlottenburg von Berlin

Martwa natura, 1949

akwarela, papier, 20,5 x 30 cm (w świetle passe-partout)

Połknięte światło, 1960

collage, płótno, 129 x 84 cm;
sygn. na odwrocie: Aleksander Kobzdej / 1960;
na blejtramie tytuł: "Połknięte światło";
reprodukowany w: Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią.
Katalog wystawy, Kraków-Warszawa, 2002, s. 197

Abstrakcja

akwarela, papier
23,5 x 31 cm;
sygn. na odwrocie: Kobzdej 29.V. / 1966

KOMPOZYCJA

gwasz i akwarela na papierze,
41 x 29 cm w świetle passe-partout

Idol czarno-szary, 1962

olej, płótno,
100 x 81 cm;
na odwrocie napis autorski: Aleksander Kobzdej / 1962 / "IDOL CZARNO / SZARY" / 81 x 100

Abstrakcja

akwarela, papier,
23,5 x 31 cm;

Srebrny krąg, 1962 r.

olej/płótno
47 x 69 cm
sygn. i dat. p.d.: `Kobzdej / 1962`
na odwrocie: `Aleksander Kobzdej 1962 "SREBRNY KRźG" 47 X 69`

TROFEUM IV, 1961

olej, płótno, technika mieszana
110 x 42.7 cm
Na zewnętrznej krawędzi l..g. napis : TROFEUM IV
Na odwrocie na płótnie napis : Aleksander | Kobzdej | 1961 | 43 x 110

BEZ TYTUŁU

olej, papier,
68.5 x 33 cm

Martwa natura, 1964

olej, płótno, 55 x 44 cm; sygn. i dat. p.d.: Kobzdej 64

Samotny II, 1959 r.

olej/płótno, 112 x 89 cm
sygn. i dat. p. d.: `Kobzdej / 1959`, sygn. i opisany na blejtramie: `Aleksander Kobzdej 1959 "Samotny II" 1959 112 x 89`

Dziewczyna z Wietnamu, 1954

Tempera, papier, 61 x 47,5 cm
sygn. p.d.: Kobzdej

KOMPOZYCJA W FIOLETACH, 1967

technika mieszana na płótnie, 100 x 80 cm,
sygnowany p.d. "Kobzdej 67"

Plaża, 1949

akwarela, tusz, papier, 14 x 18,5 cm (w świetle passe-partout)
22,5 x 30 cm (arkusz)

ABSTRAKCJA INFORMEL, 1957

olej, płótno,
77 x 100 cm
sygnowany p.d.: Kobzdej | 1957

HORS CADRE NR 70, 1971

relief, technika własna,
50 x 50 cm
Na odwrocie na płótnie napis: Aleksander Kobzdej | Hors cadre 1971 | No | 70 | 50; oraz nalepka Desy nr 69: Autor ALEKANDER KOBZDEJ | "Hors Cadre No 70 | 1971...50 x 50 cm... | Bezirksamt Charlottenburg | von Berlin

Wgłębienie Nr 28, 1970

akryl, relief, papier-maché, siatka metalowa, płyta pilśniowa, 64 x 47 cm (z ramą);
sygn., dat. i opisany na odwrocie: Aleksander Kobzdej / 1970 / Wgłębienie No 28 / 64 x 47 oraz nalepka Desy z wystawy indywidualnej w Berlinie w 1971 r.

Różowe zagłębienie, 1967 r.

technika mieszana, 100 x 80 cm
sygn. i dat. p. śr.: `Kobzdej / 1967`, na odwrocie napis: `ALEKSANDER KOBZDEJ / 1967/ RÓŻOWE ZAGŁĘBIENIE 100 x 80`

JONAS VI, ok. 1966

tusz pióro, gwasz, oł., pap. krem. nakl. na karton
41.6 x 59.2 cm
sygn. gwaszem p.d.: Kobzdej, niżej na podkładzie śr.: Jonas VI na odwr. l.d. nalepka mpis: 68

Abstrakcja

olej/płótno, 11 x 7 cm w św. p. p.
na odwrocie życzenia świąteczne i noworoczne w języku francuskim z podpisem i datą: `Aleksander / Kobzdej / 21 12 1966`

RÓZOWE ZALEBIENIE, 1967

olej, plótno, technika mieszana,
100 x 80 cm
Na odwrocie na plótnie napis: ALEKSANDER KOBZDEJ | 1967 | RÓZOWE ZALEBIE/NIE 100 x 80; obok pionowa strzalka

Kompozycja, 1957

collage, olej, płótno,
68 x 68 cm; nie sygnowany

Kapliczka, 1961 r.

olej/płótno, 130 x 97 cm
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej 1961
na odwrocie napisy autorskie.

Widok z okna, 1967

akwarela, gwasz, papier,
27 x 19 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p.d.: Kozdej 29.V./67

Kompozycja, 1957

olej, collage, płótno
68 x 68 cm
Obraz reprodukowany w: - Katalog Projekt: nowoczesność Łódź Kraków Warszawa, wyd. Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2004, il. barwna s. 64.

Kompozycja, 1966

technika mieszana, sklejka,
105 x 53 cm
sygnowany p.d.: Kobzdej
na odwrocie napis: Aleksander | Kobzdej | 66.

POWIERZCHNIA NR 17, 1958

tusz pędzel, gwasz, papier nakl. na płótno,
69.5 x 34 cm
sygn. tuszem l.d.: Kobzdej | 17/1958.

SZCZELINA, ok. 1960

technika mieszana, płyta pilśniowa,
61 x 45.5 cm
Od roku 1956 sztuka Kobzdeja zmierza w stronę informelu. Artysta odkrywa nowe możliwości malarstwa strukturalnego i materialnego, dąży do zespolenia form rzeźbiarsko - architektoniczno - malarskich.

KOMPOZYCJA, 1957

olej, collage, płótno,
67.5 x 67.5 cm

Idol Bezradny - z cyklu Idole, 1959

olej, płótno, 119,5 x 89 cm;
sygn. i dat. p.d.: Kobzdej / 1959; na odwrocie napisy na poprzeczce blejtramu

gwasz, ołówek, papier,
25,3 x 20 cm (w świetle passe-partout)

Obraz wypełniony szczeliną I

technika gipsowa, relief, płyta pilśniowa,
akryl, 75 x 47 cm;
na odwrocie napisy autorskie: Aleksander Kobzdej
1968/"obraz wypełniony/szczeliną"/I45 x 75/Dla/Lecha
Beaty/Tomaszewskich

sygnowany p.d.
technika własna, pilśnia
62.5x47

KOMPOZYCJA, 1965

technika mieszana, papier,
59.7 x 45.7 cm
sygnowana czarnym tuszem p.d.: Kobzdej | 1965

Kompozycja, 1965

technika mieszana, papier,
35 x 46,2 cm (w świetle passe-partout)
sygnowana oł. p.d.: Kobzdej 65 19.VI.65

KOMPOZYCJA 1963

olej, płótno,
55 x 46 cm
sygn. p.d.: Kobzdej | 1963

SZEROKA FIGURA W SZCZELINIE NR 20, 1970

akryl, płyta pilśniowa, siatka metalowa, masa z papieru i poliestru,
64 x 67 cm,
sygnowana na odwrocie "Aleksander Kobzdej / 1970 / Szeroka figura / w szczelinie. / No 20 / 66 x 64 / [gmerk artysty w formie przekreślonej strzałki skierowanej do góry]", na odwrocie nalepka Desy (ul. Jerozolimskie 2)

HORS CADRE (USTA), 1971

akryl, siatka metalowa, masa z papieru i poliestru,
41x 50,5 cm,
sygnowana na odwrocie "Aleksander Kobzdej / Hors cadre / 1971 /50 x 41"

Kompozycja, 1958

olej, płyta;
68,5 x 58 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: Kobzdej | 1958

(1920-1972)

bez tytułu, 1968
gwasz, papier,
34 x 45 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d. 199/1968 / Kobzdej / le roder (?)

Martwa natura, 1949

akwarela, papier,
20,5 x 30 cm (w świetle passe-partout)

Bez tytułu (1966)

sygnowany, datowany p.d.
tusz, akwarela, gwasz, papier
39x29.5 (w św.p-p)

Bez tytułu, 29 V 1966

tusz, pióro, akwarela, gwasz, papier, tektura,
sygn. oł. p.d.: Kobzdej 29. V | 1966
39.7 x 29.8 cm

Szczelina w rozchylonej płaszczyznie, 1967

olej, masa plastyczna, płótno, drewno,
100 x 91.5 cm
sygn. śr.d.: Kobzdej | 1967, sygn. na odwr. l.g.: Aleksander | Kobzdej 1967 p.g.: Sczelina w zozchy | lonej płaszczyźnie| 100 x 90, napis na górnej żerdzi ramy: Stajuda

Kompozycja 1961

technika mieszana, olej, collage, płótno, 62 x 46 cm;
sygn. p. d.: Kobzdej, sygn. i opisany na odwrocie

Kompozycja 1957

akwarela, tusz, papier, wym.: 21 x 29,5 cm,
sygn. p.d.: Kobzdej 19.I/57

HORS CADRE BEZ TYTUŁU (NIEBIESKI), 1971 r.

Technika mieszana 84 x 100 cm
Nie sygnowany
Wystawiany - Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią, Galeria PolskiegoDomu Aukcyjnego Sztuka, Hôtel de Saxe, Warszawa 26.X.-22.XII. 2002 r., Pałac Larischa, Kraków 8.I.-28.II. 2003 r.
Literatura - Aleksander Kobzdej. Zmagania z materią, katalog wystawy,red. J. Grabski, Kraków-Warszawa 2002, poz. kat. 30, s. 214(reprodukcja).

DWIE WIETNAMKI, ok. 1954

olej na tekturze, 50 x 34,5 cm,
na odwrocie sygnowany "A. Kobzdej" oraz "734 [...]"

DUET IV, 1958 r.

Technika mieszana na płótnie 105 x 71,5 cm
Sygnowany p.d. - "Kobzdej / 1958"

Odporny, 1959

olej, płótno,
89 x 65 cm
sygnowany l.d.: Kobzdej | 1959, na odwr. napis na krosnach l.: "ODPORNY", g.: Aleksander Kobzdej 1959, p.: 65 x 89, na l. żerdzi u d. nalepka z napisem: OA 1119-26

FEISTER ENGEL, 1965 r.

Olej na płycie paździerzowej 117 x 88 cm
Sygnowany p.d. - "Kobzdej / 65"

BEZ TYTUŁU

Gwasz, tusz na papierze 42 x 29,5 cm
Nie sygnowany

Martwa natura 1949

PRZESTRZEŃ NR 21

1969 r.
Technika mieszana, 90 x 60 cm,

OKREŚLONY, 1958 r.

Olej na płótnie 110 x 84 cm
Na krosnach nalepki - V Biennale w Sa~o Paulo 1959 r., CBWA Zachęta 1959 r.

KOMPOZYCJA, 1957 r.

Tusz, gwasz na papierze 55,5 x 45 cm
Sygnowany p.d. - "Kobzdej / 1957"

ZAUŁEK MIEJSKI

olej na tekturze, 48,4 x 32,4 cm, niesygnowany, na odwrocie: Pejzaż

MARTWA NATURA - WAZONY I OWOCE, l. 40-te XX w.

olej na sklejce, 43 x 52,5 cm, niesygnowany, na odwrocie - poniechany szkic kompozycji

Hieroglif 1958

akwarela, gwasz, papier, 68 x 33,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p. d.: Kobzdej / 17/1958

Kwiaty, 1956

olej, płótno,
61 x 49.7 cm
sygnowane p.d.: Kobzdej | 1956

Kompozycja z fakturą, 1956

olej, utwardzone pakuły, płótno,
50 x 61 cm
sygnowana p.d.: Danusi | Kobzdej | 56 [?]

Kompozycja z chińskimi maskami

olej, płótno,
81 x 65 cm
Sygnowany p.d.: Kobzdej / 55, na odwr. oł. l.d.: Kobzdej 55

Figura kobiety, 1948

olej, płótno
73,6 x 60,6 cm

liczba obiektów: 236