PĘKALSKI Leonard (1896 - 1944)
Portret Wandy P. w czarnej sukni, 1935
akwarela, karton naklejony na tekturę; 31 x 23 cm;
sygn. p. d.: L. Pękalski 35 (sygnatura trudno czytelna);
na odwrocie, na tekturze pieczątka: pracownia Ram Fr. Maszewskiego Warszawa, Nowy Świat 61; odręczny napis: Własność JWP Wandy P... ul. Szustra 38; XXIV; 7 akw.
cena wywoławcza: Wykup abonament
olej, tektura; 22 x 35 cm.
Na odwrocie pieczątka: Julian Burof Warszawa Nowy Świat 47; odręcznie: 76 ol.
Z pracowni artysty.
Portret kobiety z żółtą filiżanką, 1935
akwarela, karton naklejony na tekturę; 44 x 35 cm;
sygn. p. d.: Leonard Pękalski 35.
W katalogu wystawy monograficznej artysty Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, poz. 337.
akwarela, karton; 36 x 50 cm;
niesygn..
Na odwrocie odręcznie: Praca prof. Leonarda Pękalskiego jest autentyczna, co stwierdzam własnoręcznym podpisem J. Sawicka (siostra profesora).
olej, tektura; 46 x 35 cm;
Z pracowni artysty.
Z wyrazami uznania Panie Marszałku
olej, płótno; 159 x 190 cm.
Autorstwo według tradycji przekazanej prze oferenta obrazu.
olej, płótno; 18 x 25 cm;
sygn. i dat. l. d.: L.P. / 1916.
Wczesna praca artysty,
Portret Pani Wandy P. z owocami
olej, płótno; 54 x 42 cm;
na odwrocie (na płótnie) oł. "187", "38 ol".
ołówek, akwarela, papier; 37 x 50 cm;
sygn. p. d. "Leonard Pękalski", na odwrocie "89", "377", "51 akw".
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 377.
Z posiadania rodziny artysty.
olej, tektura; 35 x 27 cm;
Praca wymieniona w katalogu wystawy pośmiertnej artysty zorganizowanej przez ZPAP w Warszawie w 1969 r., pod poz. 211, jako własność siostry artysty.
olej, tektura; 51,9 x 32,7 cm;
na odwrocie ołówkiem "89" i "83 ol.".
Z posiadania rodziny artysty.
olej, płótno; 52 x 41 cm,
na odwrocie (na płótnie) oł. "256", "41 ol".
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 256.
olej/sklejka, 25 x 34 cm
sygnowany wewnątrz kompozycji: 'L.P.'
olej, płótno, 43 x 53,5 cm,
na odwrocie tytuł obrazu i nr katalogowy 63
Martwa natura z bukietem kwiatów, karafką i cytrynami, 1932 r.
olej, tektura, 49 x 58,5 cm,
sygn. na odwrociu: Kochanej szwagierce / Leonard Pękalski / 32
Scena teatralna - Noc listopadowa
Olej, płótno, 43 x 53 cm;
Sygnowany l.d.: 'Leonard Pękalski 36’
akwarela, kredka na papierze naklejonym na tekturę, 43,5 x 36,5 cm,
sygnowana i datowana l.d. "Le.Pękalskiego /1916".
olej na tekturze, 27 x 35 cm
na odwrocie pieczątka składu materiałów malarskich "Juljan Burof Warszawa Nowy Świat 47" oraz ołówkiem: nr kat. 192.
W katalogu wystawy pośmiertnej (Warszawa 1969 ZPAP) nr 192 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty.
Martwa natura z koszem gruszek
olej/płótno naklejone na tekturę, 42 x 53 cm
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier, 32 x 42 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: Leonard Pękalski 34
Portret pani Wandy P. w zielonej sukni
akwarela, papier, 41,5 x 30,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Leonard Pękalski
pastel/papier, 52,5 x 43 cm
Z wyrazami uznania Panie Marszałku Piłsudski
olej, płótno; 159 x 190 cm.
olej/płótno, 42 x 53 cm
- w latach 60. pozostawał w kolekcji M.Grajnert, Warszawa
- "Leonard Pękalski. 1896-1944. Wystawa pośmiertna", Warszawa 1969, kat. wystawy w ZPAP, nr kat. 34
- Związek Polskich Artystów Plastyków, Okręg Warszawski, marzec-kwiecień 1969
akwarela, gwasz, ołówek/papier, 48,5 x 34,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Leonard Pękalski 36'
olej/karton, 33,5 x 49,5 cm
na odwrociu stempel z salonu obrazów Juliana Burofa w Warszawie (przedwojenny)
PORTRET SIOSTRZENICY, ok. 1936
olej na tekturze, 35 x 27 cm
W katalogu wystawy pośmiertnej (Warszawa 1969 ZPAP) nr 186 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty.
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
30 x 28,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: Leonard Pękalski 35
olej na tekturze, 27 x 35 cm
Z posiadania rodziny artysty
olej/płótno dublowane, 55 x 43 cm
Pochodzenie: 1) spadkobiercy spuścizny po artyście; 2) aukcja w domu aukcyjnym Unicum (lata 90-te XX w.); 3) kolekcja prywatna
Estymacja 16 000 - 25 000 zł
olej na tekturze, 35 x 27 cm
Praca wymieniona w katalogu wystawy pośmiertej artysty zorganizowanej przez ZPAP w Warszawie w 1969 r., pod poz. 211, jako własność siostry artysty.
olej, płótno, 85 x 65,5 cm;
sygn. l. d.: L. Pękalski (Obraz przed konserwacją).
pastel/papier, 52,5 x 43 cm (w świetle passe-partout)
Pochodzenie: rodzina artysty
Estymacja: 3 000 - 5 000
pastel/papier, 64 x 50 cm
Pochodzenie: rodzina artysty
Estymacja: 3 000 - 5 000
akwarela/papier, 43,5 x 32 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. d.: `Leonard Pękalski `34`
Wystawiany w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1969 r.
Estymacja: 2 000 - 3 000
olej na tekturze, 35 x 27 cm
W katalogu wystawy pośmiertnej (Warszawa 1969 ZPAP) nr. 186 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty.
KOBIETA W OGRODZIE, l. 30-te XX w.
olej na tekturze, 27,5 x 35 cm
na odwrocie pieczątka składu materiałów malarskich "St. Krawczyński Warszawa Chmielna ? 12".
W katalogu wystawy pośmiertnej (Warszawa 1969 ZPAP) nr 245 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty
PEJZAŻ PRZED BURZĄ l. 30-te XX w.
olej na tekturze, 26 x 35 cm
W katalogu wystawy pośmiertnej (Warszawa 1969 ZPAP) nr 208 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty.
olej na tekturze, 27 x 35 cm
Z posiadania rodziny artysty
ODPOCZYNEK (W plenerze), l. 30-te XX w.
akwarela 36 x 50 cm, na odwrocie ołówkiem: "nr kat. 111"
Wystawiana: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969 ZPAP, w katalogu nr 111 (jako własność siostry artysty).
Z posiadania rodziny artysty.
sygn. l.d.,
akwarela, gwasz, papier,
21x29.5 (w św.p-p)
sygn. p.d.
ołówek, akwarela, papier
26.5x34.5
olej, płótno, tektura;
41 x 47,5 cm w świetle ramy
olej na płótnie,
43 x 53,5 cm,
na odwrocie tytuł obrazu i nr katalogowy "63"
PORTRET PANI WANDY P. W ZIELONEJ SUKNI
akwarela,
43 x 32 cm,
sygnowana ołówkiem p.d. "Leonard Pękalski"
akwarela, kredka na papierze naklejonym na tekturę, 43,5 x 36,5 cm sygnowana l. d. "Le. Pękalskiego/ 1916 r" Literatura: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna. Warszawa marzec - kwiecień 1969 Związek Polskich Artystów
Plastyków; w katalogu poz. 367 (Wówczas jako własność siostry artysty, J. Sawickiej w Warszawie).
Wczesna praca znakomitego artysty - z okresu studiów pod kierunkiem Edwarda Trojanowskiego. "Lata studiów" - jak pisze Juliusz Straszyński - "wpoiły zapalonemu samoukowi nade wszystko solidną dyscyplinę rysunku, sztukę wyrazistego konturu, określającego formę."
MARTWA NATURA Z BUKIETEM KWIATÓW, KARAFKź I CYTRYNAMI
olej na tekturze,
49 x 58,5 cm,
sygnowany p.d. "Kochanej szwagierce / Leonard Pękalski / 32"
Akwarela, papier; 25 x 33,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany p. d.: Leon Pękalski
akwarela/papier, 36 x 42,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. d.: `Leonard Pękalski`
Pejzaż wiejski z zabudowaniami
ołówek, akwarela, papier, 27 x 34,5 cm;
sygn. p.d.: Leon. Pękalski
olej na tekturze, 51,8 x 38,5 cm, na odwrocie ołówkiem "90" i "84 ol."
olej na tekturze, 51,9 x 32,7 cm,
na odwrocie ołówkiem "89" i "83 ol."
olej, płyta, 35 x 27 cm;
sygn. p.d.: L. Pękalski
olej na płótnie, 51,2 x 64 cm
Wystawiany i zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 222
olej na płótnie, 54 x 42 cm,
na odwrocie (na płótnie) oł. "187", "38 ol"
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 187
ołówek, akwarela na brystolu,
37 x 50 cm, sygnowany oł. p.d. "Leonard Pękalski",
na plecach oł. "89", "377", "51 akw"
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 377
olej na płótnie, 52 x 41 cm,
na odwrocie (na płótnie) oł. "256", "41 ol"
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 256
ołówek, akwarela na papierze naklejonym na tekturę,
32 x 42 cm, sygn. p.d. oł. "Leonard Pękalski 34", na plecach oł. "XVI", "319 nr. kat.", "Hucuł", "58 akw", "nr kat 319"
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 319
olej na tekturze, 71 x 52 cm,
na odwrocie oł. "188", "78", "27 ol"
Zamieszczony w katalogu: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa 1969, nr 188
olej/tektura, 47 x 33 cm
sygnowany p. d.: `L. Pękalski 35`
olej, płótno, 46 x 55
sygn. p.d.: Pękalski; l. d.: VI 924 St. Tropez
Olej, płótno; 46 x 54,8 cm
Sygnowany brunatnym olejem p. d.: Pękalski; l. d.: VI 924 St. Tropez
PORTRET p. WANDY P. Z KACZEŃCAMI, 1936
akwarela,
49 x 36 cm
, sygnowana p.d. "Leonard Pękalski 36"
Wystawiana: Wystawa pośmiertna, III-IV 1969 Warszawa, w katalogu nr 340.
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, karton kremowy,
40 x 28 cm; sygn. p.d.: Leonard Pękalski 34
CZYTAJĄCA GAZETĘ (p. Wanda P.), 1934
akwarela, ołówek na papierze,
43,5 x 32 cm, a
sygnowana ołówkiem u dołu po prawej "Leonard Pękalski 34"
W katalogu wystawy monograficznej artysty (1969 r.) poz. 318
olej na płótnie,
43 x 53,5 cm,
Wystawiany i reprodukowany: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, Warszawa1969 ZPAP, w katalogu nr 63(jako własność siostry artysty) oraz ilustracja.
DUCH RYCERZA, ok. 1925-1928 r.
Olej na płótnie naklejonym na tekturę 41,5 x 48,5 cm
Nie sygnowany
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, karton kremowy, 40 x 28 cm;
sygn. p.d.: Leonard Pękalski 34
olej, płótno, 55,5 x 43 cm
m.in. szkice do kompozycji Ofiarowanie w świątyni (wersja zrealizowana na m/s. "Batorym" z ok. 1935), projekty fryzów polichromii do Zamku Królewskiego na Wawelu - Personifikacje planet, Bitwa pod Orszą, polichromii warszawskich Portrety konne króla Władysława IV i marszałka Józefa Piłsudskiego, polichromii kościelnych.
akwarela, sepia, ołówek, papier, kalka kreślarska, różne formaty; l. 1925-40
akwarela, brystol naklejony na tekturę, 42,2 x 32,2 cm, sygnowany p.d. "Leonard Pękalski 34"
olej, płótno, 42,7 x 53,6
nie sygn., na rewersie na blejtramie napis: Leonard Pękalski nr kat. 63 / Martwa natura z baryłkami
olej, tektura; 25 x 35 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: LP.; na odwrocie pieczęć: JULIAN DUROF | WARSZAWA | Nowy - Świat 47
olej, tektura, 49,5 x 37,5 cm;
sygn. p.d. - L.Pękalski / 43 r.
Na odwrocie szkic pejzażu z rzeką.
Portret p. Wandy P. z filiżanką, 1933
olej na płótnie, 53 x 42,5 cm
sygnowany p.d.: "L. Pękalski/ 33"
na odwrocie nalepka wystawowa z IPS
Wystawiany: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, ZPAP Okręg warszawski, III-IV 1969, poz. kat. 180
olej na płótnie, 65 x 60 cm
wystawy: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, ZPAP Okręg warszawski, III-IV 1969, poz. kat 165
Studium (portret dziewczyny), 1930
olej na płótnie, 115 x 95,5 cm
sygnowany p.d.: "30./ Leonard/ Pękalski"
na odwrocie nalepka TPSP we Lwowie z 1931 r. z informacjami o obrazie
W katalogu wystawy: Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna, ZPAP Okręg warszawski, III-IV 1969, poz. kat. 175
olej na płótnie, 50 x 65 cm
sygnowany p.d.: "Leonard Pękalski"