1 zł
2 600 000 zł

NATALIA LL (Natalia Lach-Lachowicz) (1937 - 2022)

Monika z cyklu Geografia twarzy, 1964 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 59 x 49 cm
datowany i opisany ołówkiem na odwrociu: 'Geografia twarzy | 1964'
na odwrociu pieczęć autorska

cena wywoławcza: Wykup abonament

Piramida, 1979 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 16,5 x 17,2 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem na odwrociu: ‘NATALIA LL | seance: PYRAMID | 2 June 1979 | Wrocław’ oraz naklejka z Collection & Archives Andrzej Kenda

Sztuka konsumpcyjna, 1973

[lifetime print]
wydruk cyfrowy / pianka
edycja 2/5
100,5 × 129,5 cm (w oprawie)
sygnowany na odwrociu l.g: NATALIA LL | SZTUKA KONSUMPCYJNA 1973 | CONSUMER ART 1973 | 2/5

Macierzyństwo

odbitka fotograficzna / papier
17,4 × 22,6 cm (w świetle passe-partout)
35,5 × 41 cm (w oprawie)
sygnowany l.d.: NATALIA LL
opisany na odwrociu śr.: pieczątka z adresem mgr Natalia Lach-Lachowicz | artysta-fotografik | POLEN | „MUTTERGLUCK” | „MACIERZYŃSTWO”
nr identyfikacyjny p.g.: Exp. | 263/16

Dwa oblicza, 1966

23,3 × 29 cm
42 × 47 cm (w oprawie)
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu śr.: NATALIA LL
| „DWA OBLICZA” | 1966
nr identyfikacyjny p.d.: ID 64969

Sztuczna fotografia, 1976/78

odbitka vintage, montaż autorski, 49 x 58,5 cm
sygn. p.d.: NATALIA LL, opisany na odwrocie: NATALIA LL "Sztuczne fotografie" 1976/78

Dźwięki sztuki

1974 / odbitka z lat 80.
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier
28 x 37,8 cm
sygn., dat. na przodzie
sygn., tyt., dat., na odwrociu: NATALIA LL | Seans Dźwięki Sztuki | 1974 (odbitka z lat 80-tych | Plener w Osiekach
vintage print
oprawa: czarna, drewniana rama, szkło

Sztuka Postkonsumpcyjna

1975 / 1983
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, pianka
47,5 x 57,2
sygn., dat. na przodzie
sygn. na odwrociu: Natalia LL
i naklejka NATALIA LL | POST CONSUMER ART | 1975
vintage print
oprawa: czarna, metalowa rama, szkło

Sztuka konsumpcyjna, 1972 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 28,3 x 32 cmsygnowany p.d.: 'NATALIA LL 1972'
opisany, sygnowany, i datowany na odwrociu

xxx, 1962 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 17,5 x 17,5 cmopisany, sygnowany i datowany ołówkiem na odwrociu: 'NATALIA LL (Lach-Lachowicz) | xxx | 1962'

Sztuczna fotografia, 1976

fotografia barwna / papier fotograficzny, vintage print
50 × 59,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: NATALIA LL 1976; na odwrociu opisany: NATALIA LL | „ARTIFICIAL PHOTOGRAPHY” | 1976

Stany skupienia (dyptyk), 1980

fotografia czarno-biała / papier fotograficzny, vintage print
9,5 × 10,5 cm (× 2)
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: NATALIA LL | STANY SKUPIENIA | 1980

Morfem A, 1974

kredka / papier
70 × 49 cm
sygnowany p.d.: NATALIA LL; opisany i datowany l.d.: MORFEM A / 1974

Sztuka konsumpcyjna, 1972

fotografia czarno-biała, lifetime print; 22x23 cm, sygnowana i opisana na odwrocie: "NATALIA LL | SZTUKA KONSUMPCYJNA | CONSUMER ART | 1972" Wytarty napis z tyłu: "fotografia w formacie 100x100 cm jest w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi"

*droit de suite

Sztuka konsumpcyjna, 1972

fotografia czarno-biała, lifetime print; 40x50 cm, sygnowany na odwrocie: "NATALIA LL", nalepka z danymi pracy

*droit de suite

Sztuczna fotografia, 1976

fotografia barwna, vintage print; 50x59,5 cm, sygnowany p.d. "NATALIA LL 1976", na odwrocie: "NATALIA LL | »ARTIFICIAL PHOTOGRAPHY« | 1976"

*droit de suite

Performance Dźwięki Sztuki, 1974 r.

fotografia czarno- biała, 2/5 (odbitka 1986r.), 28 x 38 cm, sygn.

Sztuczna Fotografia, 1975

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 18 x 24 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'NATALIA LL | "Sztuczna Fotografia" | 1975'; odbitka z lat 80. XX w.

Autoportret

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 14,5 x 14,5 cm (arkusz)

Morfem X3, 1977

technika mieszana, pastel, kredka litograficzna?; 69,7 x 50 cm;
sygn. p. d.: NATALIA LL (ołówkiem);
napis i dat. l. d.: MORFEM X3 / 1977 (ołówkiem)

Sztuczna fotografia, 1976

fotografia barwna, vintage print
48x60 cm
sygnowany na odwrocie: "NATALIA LL | 1976"

Sztuka konsumpcyjna, 1975-2016 r.

fotografia barwna/płótno, 30 x 40 cm/każda część/
sygnowany l.d.: 'Natalia LL' i datowany p.d.: '1974' sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: 'NATALIA LL "CONSUMER ART" 1974'

"Sztuka postkonsumpcyjna", 1975 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 25,2 x 22,8 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu ołówkiem: 'NATALIA LL | "Sztuka postkonsumpcyjna" | 1975'
autorski zestaw 6 fotografii w formacie 8 x 11 cm naklejonych na karton

"Śnienie", 1978-79 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 32 x 31 cm

autorski zestaw 6 fotografii w formacie 10 x 15,50 cm sklejonych taśmą

Sztuczna fotografia, 1974

fotografia barwna, papier orvo; 9 x 13 cm (wymiar każdej z fotografii w świetle passe-partout),
36,5 x 43 cm (wymiar całej kompozycji w ramie); odbitka autorska, vintage print;

Birds of Freedom, 2001

fotografia barwa, papier fotograficzny
15x21,5 cm
na odwrocie: "NATALIA LL | "BIRDS OF FREEDOM" | 2001 | term. 300 mm x 420 mm | photography | Museum of Modern Art | ŁÓDŹ - 2002"; pieczęć: "COLLECTION & ARCHIVES | Andrzej Kenda"

** do ceny końcowej, tj. ceny sprzedaży wraz z opłatą aukcyjną doliczany jest podatek od towarów i usług w wysokości 8% ceny nabycia Obiektu.

Sztuka konsumpcyjna (zestaw 12 fotografii), 1974

vintage print; gelatin colour print, papier; 10,5 x 14,5 cm (każda), 51,5 x 51,5 cm (całość)
sygnowana l.d.: "Natalia LL, 1974" na odwrocie nalepka z Museo Castelvecchio, Verona, 1975
- Magma, Museo Castelvecchio, Verona, 1975

Sztuka postkonsumpcyjna, 1975

gelatin colour print on papier, edycja 2/5; 51 x 61 cm
sygnowana na odwrocie: "NATALIA LL | SZTUKA POSTKONSUMPCYJNA - 1975 | POSTCONSUMER ART - 1975 | gelatin colour print on papier | 2/5"

Consumer Art z serii Sztuka konsumpcyjna

1973/1999
Odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 28 x 38,2 cm; w oprawie (drewniana rama, szkło)
Sygn. i dat. na przodzie; sygn., dat. i tytuł na odwrocie

1973/1999

X z serii Fotografia intymna

1971
Dwanaście odbitek żelatynowo-srebrowych, papier, wym. 2,5 x 3,8 cm każda podklejonych na kremowej tekturze o wymiarach 22 x 22 cm; w oprawie (drewniana rama, szkło)
Sygn. i dat. i tytuł na odwrocie
Vintage print

SZTUKA KONSUMPCYJNA, 1974

16 odbitek vintage, montaż autorski, 49,5 x 49,5 cm
sygn. p.d.: NATALIA 74
na odwrocie nalepka autorska: NATALIA LL Consumption Art 1974

SZTUCZNA FOTOGRAFIA, 1975

fotografia barwna naklejona na tekturę; vintage print; 48 x 60 cm
sygnowany p.d.:"NA TALIA LL 75", sygnowany na odwrocie: "NA TALIA LL 1975 | Sztuczna fotografia"

darczyńca: Robert Tomaszewski

Śnienie, 1978 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 17,8 x 13,2 cm,
opisany na odwrociu: 'Seans: Śnienie. Rejestracje oniryczne czas trwania 36 godzin, 1978 r.'

Energia przestrzeni - instalacje, 1992 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 10 x 22,8 cm,
opisany na odwrociu: 'NATALIA LL | Energia przestrzeni - instalacji | kadr z filmu | Andrzeja Sapiji | 1992 r.'

Seans: PIRAMIDA, 1979 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier barytowy, 17,2 x 17,2 cm,
opisany na odwrociu: 'Seans: PIRAMIDA. Wrocław/Stabłowice, 2 VI/1979 r.'

Piramida, 1979 r.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 50 x 50 cm, sygnowany na przodzie p.d.: 'NATALIA LL',

Dreaming, 1978

gelatin silver print on Baryta paper, 17.8 x 13.2 cm
described on the reverse: 'Seans: snienie. Rejestracje oniryczne czas trwania 36 godzin, 1978 r.'

The Energy of Space - Installation, 1992

gelatin silver print on Baryta paper, 10 x 22.8 cm
described on the reverse: 'NATALIA LL | Energia przestrzeni - instalacji | kadr z filmu | Andrzeja Sapiji | 1992 r.'

PYRAMID, 1979

gelatin silver print on Baryta paper, 17.2 x 17.2 cm
described on the reverse: 'Seans: PIRAMIDA. Wroclaw/Stablowice, 2 VI/1979 r.'

Pyramid, 1979

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 50 x 50 cm
signed on the front lower right: 'NATALIA LL'

Śnienie (dyptyk), 1978

2 x fotografia czarno-biała; 14,5 x 22 cm każda (w oprawie 68 x 48 cm)
sygnowany na odwrocie: "DREAMING - ŚNIENIE | series: 1978"; nalepka adresowa artystki

Sztuka konsumpcyjna, 1974

fotografia czarno-biała; 30 x 41 cm; edycja 1/3
sygnowana na odwrocie "Natalia LL 1/3"

Instalacje Sfera Paniczna, Niemcy, fotografie zrealizowane w trakcie wystawy KUNST-EUROPA

dwie odbitki czarno - białe vinitage print, wymiar fotografii 16.90 x 17.50 cm, oprawione w kasetonowe ramy

Consumer ART

sztuka konsumpcyjna barwna, wydruk cyfrowy 2/5
100 x 130 cm

Głowa wizyjna IV, 1989 r.

akryl, technika własna/płótno, 130 x 105 cm
sygnowany i datowany l.d.: ‘NATALIA LL 1989’
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ‘NATALIA LL "GŁOWA WIZYJNA" IV 1989 Photocanvas + acryl 130 x 105’ | "THE VISION HEAD IV"

- kolekcja prywatna, Francja

Sztuczna fotografia, (dyptyk), 1975

2 odbitki vintage print; 17,5 x 22,5 cm każda

Sztuka konsumpcyjna, 1972

4 fotografie vintage print, czarno-białe naklejone na autorską planszę; 6 x 8,5 cm każda; wymiary planszy: 15 x 21,5 cm
wystawiana:
- Galeria Permafo, Wrocław, 1973

Seans: Brunchilda II, Góry Sowie 1993 r.

fotografia barwna, 30 x 30 cm, sygn.

Autoportret, lata 70. XX w.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 17,6 x 19,2 cm

Mix

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 24 x 17 cm
opisany na odwrociu: 'MIX' i pieczęć autorska

Usta, lata 70. XX w.

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 16 x 11,5 cm

Self-portrait, the 1970s

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 17.6 x 19.2 cm

Mix

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 24 x 17 cm
described on the reverse: 'MIX' and author's stamp

Lips, the 1970s

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 16 x 11.5 cm

Trwoga paniczna, 1989

2 x fotografia analogowa, interwencja na negatywie, vintage print, papier; 28,6 x 29cm każda; egz. 2/3+2 EA
sygnowane na odwrocie: "NATALIA LL | Panic’s Tragedy (odpowiednio: 1 lub 2) | 1989"

Z cyklu Sztuka konsumpcyjna

1974
sześć odbitek barwnych naklejonych na karton, 10,5 x 15 - każda (50 x 50 cm),
sygn. "Natalia LL", dat. i pieczęć Biura Handlu Zagranicznego
DESA na odwrocie
vintage

Początek lat 70. XX w. był czasem przełomowym w twórczości Natalii LL. Wyraźnie określiła ona wtedy swoją własną postawę artystyczną i ścisłe związki ze środowiskiem neoawangardy. Prezentowana praca, pochodząca właśnie z tego okresu, przedstawia fotografie będące jednymi z najważniejszych motywów w jej działaniu artystycznym. Największą mocą tych prac jest ich dwuznaczność - prosta czynność jedzenia przeradza się jakby w wyrafinowaną erotykę. Artystka zadaje tym samym pytanie o system znaków, kodów, którymi się komunikujemy.
Fotografie z cyklu Sztuka konsumpcyjna prezentowane były zarówno jako pojedyncze odbitki, jak i wchodziły w skład różnego rodzaju kompozycji i obiektów fotograficznych.
Cykl wielokrotnie wystawiany i publikowany na całym świecie.

Z cyklu Sztuczna fotografia

1976
cztery odbitki żelatynowo-srebrowe, 11,8 x 16,5 cm - każda (46,5 x 27 cm),
vintage

Natalia LL rozpoczęła cykl Sztuczna fotografia w 1976 r., ukazując obrazy niemożliwe w realnej rzeczywistości i akcentując tym istnienie fotografii jako sztucznego języka. Jednocześnie prace te zawierają motyw charakterystyczny dla jej twórczości, tj. element performansu. Równolegle do fotografii powstał też obraz filmowy, w którym artystka również posługuje się trikiem, by zbudować obraz nierzeczywisty.
Cykl wielokrotnie wystawiany i publikowany.

From the Consumer Art series

1974
six c-prints pasted on cardboard, 10.5 x 15 cm each (50 x 50 cm),
signed "Natalia LL", dated and stamp of Biuro Handlu Zagranicznego
DESA on the reverse
vintage

The art of Natalia LL changed radically in the early 1970s, when the artist clearly defined her artistic attitude and confirmed her close links to the Polish neo-avant-garde movement. This artwork, which dates back to that period, depicts photographs that constitute a key motif in her artistic actions. Its greatest power lies in the ambiguity - the mundane process of eating turns into refined eroticism, whereby the artist is posing a question about the system of signs and codes we use to communicate.
Photographs from the Consumer Art series have been presented both as stand-alone prints, and as parts of combined artworks and photographic objects.
The series has been widely exhibited and reproduced worldwide.

From the Artificial Photography series

1976
four gelatin silver prints, 11.8 x 16.5 cm - each (46.5 x 27 cm),
vintage

Natalia LL embarked on her Artificial Photography series in 1976, producing images that cannot exist in reality, and thus highlighting the artificiality of the language of photography. At the same time, the pictures feature one of the most characteristic elements of her art, i.e. performance. In parallel to the photographs, she made a video, in which she also used a trick to produce unreal images.
The series has been widely exhibited and published.

Sztuczna fotografia, 1975

fotografia barwna, vintage print naklejona na tekturę (mocowanie powystawowe), 48 × 60 cm
sygnowany p. d. "NATALIA LL 1975", opisany na odwrocie (czerwona kredka) "NATALIA LL 1975" | (niebieska kredka) "Sztuczna fotografia"

Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Warszawa
- kolekcja prywatna, Poznań
- Photography as Art, Zagrzeb, Belgrad, Maribor, 1976
- Artificial photography, Galerie Milchstrasse, Freiburg, 1977
- Oh no, not sex and death again!, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot 2010
- 3 kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia LL, Ewa Partum, Galeria Zachęta, 01.03.2011 - 08.05.2011, Warszawa
- Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia, Zachęta - Narodowa Galeria
Sztuki, Warszawa 19.06-13.09.2015

Trwoga paniczna - rykana, 1989 r.

technika własna, fotografia/płótno, 110 x 110 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'NATALIA LL 1989'
opisany na blejtramie: 'NATALIA LL "TRWOGA PANICZNA
- RYKANA" 1989 Photocanvas + acryl 110 x 110 cm'

- Malarstwo i fotografia (cykle: Trwoga paniczna, Destrukty, Puszysta tragedia), Muzeum Okręgowe, Wałbrzych

Śnienie - Góry Sowie z cyklu Śnienie

1978
odbitka żelatynowo-srebrowa, 49 x 49 cm, podklejona na tekturze w oprawie introligatorskiej
sygn., dat., tytuł i naklejka autorska na odwrocie
vintage print

Consumer Art - DANA z serii Sztuka konsumpcyjna

1972
dziewięć odbitek żelatynowo-srebrowych, papier barytowy, 23,5 x 23,7 cm każda
sygn. i dat. na przodzie; sygn., dat., tytuł i kolejność w serii na odwrocie
vintage print

Sztuka postkonsumpcyjna, motyw z arbuzem, 1975

6 fotografii (vintage-print) na oryginalnej planszy, 50×50 cm
sygnowany l.d. "Natalia LL 1975"
nalepka na odwrocie z wystawy Museo Castelvecchio, Verona

Proweniencja:
kolekcja prywatna, Polska
kolekcja prywatna, Paryż
kolekcja Arturo Schwarza (zakup bezpośrednio od artystki)

Museo Castelvecchio, Verona 1975

Consumer Art, 1972/1991 r.

Black & white photography on paper, edycja 3/6, 26 x 38 cm, sygn.

Egzystencje 2

1962
odbitka żelatynowo-srebrowa, 17,1 × 17,3 cm,
vintage

W pierwszym okresie działalności twórczej, który przypada na początek lat 60., zainteresowania fotograficzne Natalii LL koncentrowały się na portrecie, przykładem czego jest prezentowana praca. Wtedy też rozpoczęła aktywny udział w wystawach. Bardzo szybko jej poszukiwania skierowały się w stronę sztuki konceptualnej - pod koniec lat 60., pod wpływem lektur de Sade’a i Bataille’a, zaczęła w swoich pracach rozwijać wątki erotyczne.

Sztuczna fotografia

1976
pięć odbitek żelatynowo-srebrowych, 11,9 × 17 cm - każda,
vintage

Prezentowany zestaw fotografii jest jedną z wariacji z cyklu Sztuczna fotografia, przedstawiającego obrazy nieosiągalne w rzeczywistości. Efekt taki artystka uzyskała dzięki możliwościom aparatu, czyli zastosowaniu wielokrotnej ekspozycji, która pozwala nałożyć wiele obrazów na jedną klatkę materiału fotograficznego. Tytułowa sztuczność odnosi się więc do medium jako sztucznego języka.
Prace z cyklu wielokrotnie wystawiane i publikowane w kraju i za granicą.

Existences 2

1962
gelatin silver print, 17.1 × 17.3 cm,
vintage

In her early period, that is in the early 1960s, Natalia LL’s photographic interests focused on portraits, an example of which is presented here. At the time, she also started to take an active part in exhibitions. Soon after, she turned to conceptual art, and, in the late 1960s, started to explore erotic motifs in her works, influenced by the writings of Marquis de Sade and Bataille.

Artificial Photography

1976
five gelatin silver prints, 11,9 × 17 cm - each,
vintage

The presented sequence of photographs is a variation of the Artificial Photograph series, which presents images unattainable in reality. The artist achieved the effect using the camera feature known as multiple exposure, which allows you to superimpose one image on another within a single frame. Thus, the titular artificiality refers to the medium as an artificial language.
The photographs have been widely exhibited and reproduced in Poland and abroad.

Deux Faces/Two Faces, 1968 r.

fotografia czarno-biała, odbitka bromowa/papier fotograficzny,vintage print
39,2 x 49,3 cm
na odwrociu pieczęć autorska, stemple wystawowe z 6 Międzynarodowego Salonu w Malezji z 1968 roku i z salonu "Fotoklub Zagreb" w Jugosławi oraz papierowa nalepka ZPAFu

-6 Międzynarodowy Salon Fotografii, Malezja, 1968 - XVIII Salon Fotografii "Fotoklub Zagreb", Jugosławia

Sztuka konsumpcyjna, 1974 r.

fotografia barwna/papier fotograficzny
autorski montaż 12 fotografii, każda w formacie 5 x 6,5 cm, fotografie umieszczone na płycie 50 x 50 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'NATALIA LL | 1974'
na odwrociu naklejka z opisem pracy: 'Natalia LL | Consumption Art | 1974', stempel wywozowy z DESY oraz naklejka z numerem: 'DI438/75| SEBB'

- Uśpiony kapitał, wystawa w Muzeum Pałacu w Wilanowie, 2010
- Uśpiony kapitał, katalog wystawy w Muzeum Pałacu w Wilanowie, Fundacja Profile, Warszawa 2010, kat. 171

Sztuczna fotografia, 1976/78 r.

48,5 x 58,5 cm
sygnowany p.d.: 'NATALIA LL'
opisany na odwrociu: 'NATALIA LL | "Sztuczna fotografia" | 1976/78'

- Dzikie Pola. Historia Awangardowego Wrocławia, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 19.06-13.09.2015 - 3 kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia LL, Ewa Partum, Galeria Zachęta, 01.03.2011 - 08.05.2011, Warszawa - Oh no, not sex and death again!, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot 2010
-3 kobiety. Maria Pinińska-Bereś, Natalia LL, Ewa Partum, katalog wystawy w Galeria Zachęta, Warszawa 2011, s. nlb - Dzikie Pola. Historia Awangardowego Wrocławia, katalog wystawy w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa 2015, s. nlb

Lśnienie, l. 70 XX w.

fotografia czarno-biała, brom, papier; 15 x 10,5 cm; l. d.: nr 20
fotografia przygotowania do wydawnictwa galerii Permafo

Sztuka Postkonsumpcyjna

1975
odbitka żelatynowo -srebrowa, papier, 28,7 x 37 cm
sygn. i dat. na przodzie; sygn., dat., tytuł i edycja na odwrocie
edycja: 5/5
vintage print

Sztuka Postkonsumpcyjna

1975
edycja: 5/5
vintage print

Z serii Ptaki wolności

2003
fotografia, papier, 15 x 15 cm
sygn., dat. i tytuł na odwrocie

Z serii Volucres coeli (Ptaki niebieskie)

2003

Faire l’amoure

ok. 1966
odbitka żelatynowo-srebrowa, 59,2 × 44,8 cm,
tytuł i pieczęć autorska na odwrocie
vintage print

Faire l’amoure jest wczesną pracą artystki, powstałą 3 lata po ukończeniu przez nią studiów w PWSP we Wrocławiu. Niezależnie od treści erotycznych, które są głównym motywem twórczości Natalii LL, ważny jest wątek osobisty - na fotografii widzimy artystkę w objęciach męża, Andrzeja Lachowicza. Od początku nie rozdzielała ona sfery prywatnej, intymnej od zawodowej.

Bez tytułu (Aksamitny terror)

1970
dwanaście odbitek barwnych, 17,7 × 17,7 cm - każda, naklejone na papier 100 × 70 cm,
sygn. i dat. na przodzie papieru
vintage print

Opracowując twórczość Natalii LL, Adam Sobota pisał o roku 1970 jako przełomowym dla jej twórczości, wskazując na wyraźne wyartykułowanie własnej postawy artystycznej i ścisłych związków ze środowiskiem neoawangardy. W serii Aksamitny terror, do której należy praca, artystka bada kwestie ciała w kontekście kulturowym - jak bardzo istotne są kody, za pomocą których się komunikujemy oraz wyuczone zachowania.

Sztuka konsumpcyjna

1972
odbitka żelatynowo-srebrowa, 24,2 × 12,6 cm,
vintage print

W 1972 r. Natalia LL rozpoczęła serię realizacji fotograficznych i filmowych funkcjonujących pod tytułem Sztuka konsumpcyjna, w których wyraża swój stosunek do konsumpcji i kształtowania wizerunku kobiety w kulturze popularnej. Są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych prac artystki. Przedstawia ona modelki w zmysłowy sposób konsumujące banany, parówki i lody. Pozornie niewinna czynność zyskuje silnie erotyczną wymowę, na czym opiera się działanie artystki.

Sztuka postkonsumpcyjna

1975
dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, 7,5 × 10,9 cm każda, sklejone taśmą,
sygn. i dat. na odwrocie
vintage print

W drugiej połowie lat 70. XX w. artystka stworzyła cykl Sztuka postkonsumpcyjna, do którego należą prace. Są to serie fotografii, którym przypisany zostaje konkretny tekst, tzw. zdania kategoryczne. To kontynuacja wcześniejszej Sztuki konsumpcyjnej. Włączając się w tym czasie w ruch feministyczny na skalę europejską, Natalia LL postulowała w swoich tekstach "opracowanie takiej formuły, która dowolnie rozgraniczałaby sztukę od niesztuki i być może pozwalałaby dokonywać operacji wartościujących [...]". Zakładała, że "być może sztuka jest produktem tej części naszej świadomości, która opiera się na poznaniu pozalogicznym".

Faire l’amoure

ca. 1966
gelatin silver print, 59.2 × 44.8 cm,
titled and artist’s stamp on the reverse
vintage print

Faire l’amoure is an early work. Natalia LL made it 3 years after completing her studies at PWSP in Wrocław. In addition to the erotic content, which is central to her work, the personal motif is important here - the picture depicts the artist herself embraced by her husband, Andrzej Lachowicz. From the very start of her artistic activity, Natalia LL has never separated her private, intimate and professional life.

Untitled (Velvet Terror)

1970
twelve c-prints, 17.7 × 17.7 cm - each, mounted on paper sized 100 × 70 cm,
signed and dated on the front
vintage print

In his studies of the work of Natalia LL, Adam Sobota observed that the year 1970 was a breakthrough in her art, highlighting the clear articulation of her unique artistic attitude and her close links to the Polish neo-avant-garde movement. In her Velvet Terror series, to which this work belongs, the artist explores issues related to the body in the cultural context, investigating the significance of our codes of communication and learnt behaviours.

Consumer Art

1972
gelatin silver print, 24.2 × 12.6 cm,
vintage print

In 1972, Natalia LL began working on a series of photographic and film productions known as Consumer Art, in which she expressed her attitude to consumption and to the way the image of a woman is shaped by popular culture. These are some of the most recognisable of her works. Natalia LL captures models eating bananas, sausages and ice-cream. The ostensibly innocent activity acquires strongly erotic overtones, which is a central idea underlying her artistic activity.

Post-Consumer Art

1975
two gelatin silver prints, 7.5 × 10.9 cm each, taped,
signed and dated on the reverse
vintage print

In the second half of the 1970s, the artist created the Post-Consumer Art cycle of works, this one being one of them. The series, which is a continuation of her Consumer Art, consists of photographs accompanied by texts - so-called categorical sentences. Being committed, at the time, to the European feminist movement, Natalia LL postulated in her texts "developing a formula that would convincingly separate art from non-art and, preferably, would allow the artist to perform evaluative operations [...]." As she assumes, "art is a product of the part of our consciousness that relies on extra-logical cognition."

Consummer art.-1972

fotografia czarno biała na papierze artystycznym
50 x 40 cm

Trójkąt w kwadracie, 1986 r.

technika własna/płótno, 50,5 x 50,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'NATALIA LL 1986'
sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: 'NATALIA LL - "TRÓJKĄT W KWADRACIE" 1986'

Bez tytułu, z cyklu Aksamitny terror, 1970 - 2008 r.

fotografia barwna/pianka poliuretanowa, 70 x 69 cm

Homage Luciano Fontana, 1968 r.

akryl, technika własna/płótno, 50 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: `1968 NATALIA LACH LACHOWICZ "HOMAGE LUCIANO FONTANA`

Morfem X3, 1977 r.

kredka/papier, 70 x 49 cm
sygnowany p.d.: `NATALIA LL`, opisany i datowany l.d.: `MORFEM X3/1977`

Morfem A, 1974 r.

kredka/papier, 70 x 49 cm
sygnowany p.d.: `NATALIA LL`, opisany i datowany l.d.: `MORFEM A/1974`

Z cyklu: Ptaki Wolności, 1999 r.

piórko, tusz czarno- biały+ tusz biały na papierze milimetrowym, 30 x 21 cm, sygn.

Sztuczna fotografia

1971 (1975)
fotografia barwna, papier, 17 x 22,7 cm,
sygn., dat. (1971) i tyt. na odwrocie,
vintage print

Cykl Sztuczna fotografia przedstawia obrazy nieosiągalne w rzeczywistości. Dzięki zabiegom multiplikacji, nakładania na siebie obrazów w ich półprzezroczystości na kliszy fotograficznej, artystka akcentuje istnienie medium fotograficznego jako sztucznego języka. Andrzej Sapij pisał w katalogu wystawy Natalii LL (1976): "Sztuka Natalii LL jest ruchem, rozwojem potęgującej się sztuczności".

Przebudzenie

1978
dwie odbitki żelatynowo-srebrowe, papier, 16,8 x 17,3 cm - każda,
vintage prints

W twórczości Natalii LL fotografia służy często, obok wideo, jako narzędzie dokumentacji jej performatywnych działań, które mają być meritum artystycznego przesłania. Prezentowane fotografie są właśnie takim zapisem. Od końca lat 70. artystka prowadziła ostrą krytykę tzw. postawy medialnej, tj. wysuwania, w sztuce na pierwszy plan problemów technicznych i formalnych. Postulowała "skupienie się na idei i egzystencji. Zespolenie z samym sobą".

Artificial Photography

1971 (1975)
c-print, paper, 17 x 22.7 cm,
signed, dated (1971) and titled on the reverse,
vintage print

The Artificial Photography series presents images unattainable in the real world. By multiplying, superimposing semi-transparent images captured on photographic film, the artist stresses the artificiality of the language of the photographic medium. As Andrzej Sapij wrote in the catalogue of one of Natalia LL`s exhibitions (1976): "The art of Natalia LL is a movement, an evolution of self-escalating artificiality".

Awaking

1978
two gelatin silver prints, 16.8 x 17.3 cm - each,
vintage prints

In her creative endeavours, Natalia LL often uses photography - in addition to video - as a tool for documenting her performances, which express the essence of her artistic message. The works featured here are an example of such a record. Since the late 1970s, the artist has expressed fierce criticism of media-focused attitudes to art, in which the main stress is on the technical and formal aspects. Instead she postulated "focusing on the idea and existence, the unity with one`s self".

Morfem X2, 1977

autolitografia; 69,2 x 49,5 cm w świetle ramy;
sygn. p. d.: NATALIA LL;
napis i dat. l. d.: MORFEM X2 / 1977

Sztuka postkonsumpcyjna, 1995/2009 r.

fotografia barwna, płótno, 20,5 x 20,5 cm
sygn. l.d.: NATALIA LL, datowana p.d.: 2009
sygn. na odwrociu: NATALIA LL 1/3 1995; druk autorski, nakład: 1/3, life time print

Bez tytułu, 1970 r.

fotografia czarno-biała, brom/papier barytowy, 23,5 x 18 cm
na odwrociu ołówkiem adnotacje autorskie: `3528/10/FW` oraz `20 KSERO | 54 - Foto`

Natalia Lach-Lachowicz

Sztuka postkonsumpcyjna, 1975 r.
fotografia czarno-biała, brom/papier, 29,5 x 21,5 cm, odbitka autorska, nakład nieokreślony
na odwrociu: `NATALIA LL | "Postkonsumer art" | 1975`

Fotografia intymna 1968 r.

fotografia czarno-biała, 1/3, 24 x 17 cm, sygn.

Piramida

1979
odbitka barwna 49 x 49 cm naklejona na karton 50 x 50 cm,
w narożnikach umieszczone oryginalne nity służące do ekspozycji pracy,
sygn. na przodzie, naklejka autorska na odwrocie,
vintage print

Fotografia wraz z materiałem wizualnym jest dokumentacją performansu artystki o tym samym tytule. Został on przeprowadzony w autentycznej piramidzie zbudowanej przez Mariana Krzysztonia we Wrocławiu w 1979 roku. Projekt prezentowany był w Galerii PERMAFO dwukrotnie: 2 czerwca 1979 oraz 23/24 czerwca tego samego roku, a następnie na wystawie indywidualnej w 1980 roku w Galerii Spojrzenia we Wrocławiu.

Sztuka konsumpcyjna

1974
późniejsza odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 27,8 x 40,5 cm,
sygn., dat. i opis na odwrocie,
nakład: 2/5

Fotografia pochodzi z jednej z najsłynniejszych serii Natalii LL. Realizacje fotograficzne i filmowe nazwane Sztuką konsumpcyjną powstały w latach 1972-1975. Antoni Dzieduszycki tak pisał o tych pracach (Fotografia, 1973): "Dwuznaczność działania, które z prostej czynności jedzenia przeradza się jakby w wyrafinowaną erotykę, a wreszcie w gest niemal magiczny, w system znaków wydawałoby się powszechnie stosowanego, a przecież nie znanego nam kodu, nie tylko intryguje, ale i powoduje budzenie się refleksji właśnie nad znakiem, nad kodami stosowanymi przez nas powszechnie dla uzyskania wzajemnego porozumienia. I ta refleksja, która ostatecznie staje się refleksją sztuki nad sztuką, należy niewątpliwie do najcenniejszych osiągnięć artystycznych Natalii Lach-Lachowicz".
Praca wielokrotnie publikowana i wystawiana.

Pyramid

1979
c-print 49 x 49 cm pasted on board 50 x 50 cm,
mounting rivets in the corners of the work,
signed on the front, artist`s label on the reverse,
vintage print

The photograph and accompanying visual material are a record of the artist`s performance named the Pyramid. It was staged in a pyramid built by Marian Krzysztoń in Wrocław in 1979. The project was presented in the PERMAFO Gallery twice, on 2 and 23/24 June 1979, and then at the artist`s solo show in the Spojrzenia Gallery in Wrocław in 1980.

Consumer Art

1974
later gelatin silver print, 27.8 x 40.5 cm,
signed, dated and described on the reverse,
edition: 2/5

The work comes from one of the most famous series produced by Natalia LL. The photographs and films referred to as Consumer Art were made in 1972-1975. As Antoni Dzieduszycki says about the works (Fotografia, 1973), "the ambiguity of the action, which turns a simple act of eating into refined erotism, and ultimately into a magical gesture, a system of symbols making up a universally used - as it seems - but actually unknown code, does not only intrigue but also makes viewers reflect on the meaning of a sign, on codes they commonly use to ensure that they are mutually understood. The reflection, which ultimately becomes a reflection on art, makes one of the most valuable accomplishments of Natalia Lach-Lachowicz".
The work has been widely printed and exhibited.

Sztuczna fotografia

1976
odbitka barwna naklejona na karton, w narożnikach umieszczone
oryginalne nity służące do ekspozycji pracy, 48,5 x 58 cm,
sygn., dat. i tytuł na odwrocie,
vintage print

Sztuczna fotografia to cykl ukazujący obrazy niemożliwe w realnej rzeczywistości i akcentujący tym istnienie fotografii jako sztucznego jezyka. "Zdania kategoryczne z obszaru sztuki postkonsumpcyjnej (...) zawierają tezy będące zarazem postulatami, z których najistotniejsza to teza o postępującej komplikacji naturalnej i wizualnej - wzmagającej się `sztuczności` sztuki, aż do jej zabsolutyzowania i oderwania od rzeczywistości (...) Sztuka Natalii LL jest ruchem, rozwojem potęgującej się `sztuczności`. Każdy następny stopień sztuczności jest konieczny dla ukonstytuowania i potwierdzenia etapu poprzedniego - sztuczności: poprzedniej (...) Jest to proces permanentnej kondensacji prowadzący do pojęcia czystego (obejmuje ono także sztuczność wizualną) zawierającego w sobie wszystkie inne wytworzone dotąd pojęcia i kategorie." - pisał Andrzej Sapija w katalogu wystawy Natalii LL (1976).

estymacja: 40000 - 50000 zł

Artificial Photography

1976
c-print pasted on board,
mounting rivets in the corners of the work, 48.5 x 58 cm,
signed, dated and titled on the reverse,
vintage print

As Andrzej Sapija says in the catalogue of one of Natalia LL exhibitions, "the Artificial Photography series shows pictures impossible in reality, emphasising the artificiality of the photographic language. "Categorical statements from the sphere of post-consumption art (...) contain arguments that are also postulates, the most crucial of which is the thesis about the growing natural and visual complexity of art - its increasing `artificiality`, which goes as far as absolutising art and separating it from reality (...) The works of Natalia LL represent movement, a process of growing artificiality (...) Each successive stage of artificiality is necessary to legitimise and confirm the previous one - previous artificiality (...) It is a process of permanent condensation aimed at extracting the pure idea (it also involves visual artificiality) incorporating all the other notions and categories created before".

estimate: 40000 - 50000 zł

fotografia barwna/płótno, 20,5 x 20,5 cm
sygnowana l.d.: `NATALIA LL`, datowana p.d.: `2009`
druk na płótnie; sygnowany na odwrociu: `NATALIA LL 1/3 1995`; druk autorski, nakład: 1/3, life time print

Literatura:
- Kolekcja Pakoska, Sztuka Polska, [red.] Anna Kroplewska-Gajewska, katalog wystawy, 27.04-01.09.2013, Muzeum Okręgowe w Toruniu, s. 116, kat. 86.

Estymacja: 3 000 - 5 000

Sztuka konsumpcyjna, 1973/1998 r.

fotografia barwna/papier fotograficzny, 24 x 30 cm
opisana na odwrociu: `Natalia LL "Sztuka konsumpcyjna" 1973 | 3/5`; odbitka z 1998 roku; dołączono certyfikat oryginalność z galerii Foto-Medium-Art w Krakowie

Estymacja: 6 000 - 7 500 zł

Dreaming

fotografia
29,5 x 31 cm

Amazing Triangle, 1994

rysunek, technika własna, papier;
24 x 24 cm;
sygn., dat., opis., (cienkopisem) na odwrocie
edycja: 1/1

Consumer Art

1974/first half of the 1990s
gelatin silver print, resin-coated paper, 26.8 x 39.5 cm (within the passe-partout),
edition: 2/3

estimate: 7000 - 8500 zł

Sztuka konsumpcyjna

1974/I poł. lat 90.
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier RC, 26,8 x 39,5 cm (w świetle passe-partout),
nakład: 2/3

estymacja: 7000 - 8500 zł

opisany na odwrociu: `NATALIA LL | Sztuka konsumpcyjna 1973 | 3/5`, odbitka z 1998 r.

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

Morfem X 5, 1977

pastel, papier, 98 x 70 cm;
sygn. p. d.: NATALIA LL;
opis. i dat. l. d.: MORFEM X 5 / 1977

Z cyklu Mystical faces, 1987

Fotografia czarno-biała, odbitka srebrowo-żelatynowa, papier błyszczący, ingerencja autorska, 28x27,52 cm; sygn. data i opis na odwrocie
Odbitka autorska, edycja: 4/4

Morfem X 5, 1977

pastel, papier,
98 x 70 cm;
sygn. p. d.: NATALIA LL;

Apage Satanas, 1986/1998

fotografia barwna, papier;
98 x 98 cm (w świetle oprawy);
sygn., dat. i opisana na odwrocie; wydruk autorski, nakład: 1/3, life-time print

Kruk Odyna 2/3, 2009 r.

druk pigmentowy/płótno,
22,5 x 22,5 cm,
sygn.

Energyscape

1993
gelatin silver print, 23.7 x 23.7 cm,
signature, date and description on the reverse,
edition: unspecified

The photograph was made during the Transgressions II exhibition in the National Museum in Wrocław (1993). The Energy of Space, Loose Space, Panic Space series (1986-1993) were an attempt at finding a subjective space of art by Natalia LL. She pursued them in installations, photography, painting, film and video. The artist re-created the Energy of Space installation during the Three Women exhibition in the Zachęta National Gallery of Art in Warsaw (2011).

Energyscape

1993
brom, papier, 23,7 x 23,7 cm,
nakład: nieokreślony

Fotografia wykonana podczas wystawy "Transgresje II" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1993). Cykle "Energie przestrzeni", "Luźne przestrzenie", "Przestrzenie paniczne" (1986-1993) były próbą odnalezienia subiektywnej przestrzeni sztuki przez Natalię LL. Realizowała je w instalacjach, fotografii, malarstwie, filmie i wideo. Artystka odtworzyła instalację "Energia przestrzeni" podczas wystawy "Trzy Kobiety" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie (2011).

Sztuka konsumpcyjna, 1973/2008

fotografia barwna, papier;
23 x 29 cm (w świetle oprawy)
sygn. na odwrocie: NATALIA LL / "SZTUKA KONSUMPCYJNA" / CONSUMER ART / 1973 /3/5;
Odbitka autorska, nakład: 3/5, life time print

Sztuka postkonsumpcyjna, 1995/2009

fotografia barwna, druk na płótnie;
20,5 x 20,5 cm;
sygn. l. d.: NATALIA LL dat. p. d.: 2009
Na odwrocie napis autorski: NATALIA LL 1/3 1995,
druk autorski, nakład: 1/3, life time print

Ptaki wolności

pastel
100 x 70 cm

druk, papier, 40,5 x 33 cm (w świetle oprawy);
u góry napis : introdruk" Wrocław zam
Druk do wystawy z Wrocławia wykonany na zamówienie Andrzeja Lachowicza i Natalii Lach-Lachowicz w 1971-1971
Pochodzenie: w posiadaniu Antoniego Dzieduszyckiego współpracującego z Lachowiczami

Energyscape, 1993

fotografia vintage/papier,
23,7 x 23,7 cm,
sygnowana, datowana i opisana na odwrocie: NATALIA LL "ENERGYSCAPE"-1993,
z kolekcji Galerii Starmach, Kraków

Energyscape, 1993

fotografia vintage/papier,
23,7 x 23,7 cm,

Monika z cyklu Geografia twarzy, 1964

brom, papier, 60,5 x 49,7 cm,
dat., opisana i pieczęć autorska na odwrocie,
nakład: nieokreślony
vintage print

"Geografia twarzy" to wczesna seria fotografii, którą artystka stworzyła po ukończeniu studiów jako wynik zainteresowania egzystencjalizmem oraz poetyką filmów włoskiego neorealizmu. Prace z tego cyklu były pokazane m.in. na dużej indywidualnej wystawie w Mucsarnok Gallery w Budapeszcie (1969).

Sztuka zwierzęca, 1977

fotografia barwna unikatowa, 2/3, 40x40 cm

Czaszka/Skull I 1995 r.

fotografia/płótno
3/3
20 x 20 cm
sygn.

Banan, 1995, 2009

fotografia, technika własna, płótno, 20 x 20 cm;
sygn. l. d.: NATALIA LL; dat. p. d.: 2009
na odwrocie napis: NATALIA LL 1/3 1995

Banan, 1995, 2009

fotografia, technika własna, płótno,
20 x 20 cm;

Morfem X 5, 1977

pastel, papier,
98 x 70 cm;
sygn. p. d.: NATALIA LL;

Morfem X 5, 1977

pastel, papier,
98 x 70 cm;
sygn. p. d.: NATALIA LL;
opis. dat. l. d.: MORFEM X 5 / 1977

Z cyklu: Czaszka -Sztuczna fotografia, 1985 r.

fotografia barwna,
1/3,
24,5 x 24,5 cm,
sygn.

Tajemniczy trójkąt, 1994

technika własna, rysunek, 25x25 cm

Tajemniczy trójkąt nr 1/1, 1994

rysunek/papier
24 x 24 cm w świetle passe-partout

Trwoga paniczna - siekana, 1989

fotografia czarno-biała, 1/3,
30,5 x 29,5 cm

SZTUCZNA FOTOGRAFIA , 1975/1989.

Fotografia barwna, papier fotograficzny, 100 x 120 cm; sygn., dat. i opis. na odwrocie; egzemplarz autorski, nakład: 1/3, life time print

Banan, 1995

fotografia, płótno,
20 x 20 cm;
na odwrocie napis: NATALIA LL BANAN 1995 / 1/3

Czaszka / Skull, 1995

fotografia, płótno,
20 x 20 cm;
na odwrocie napis: CZASZKA / SKULL / 1995 NATALIA LL 1/3

Zestaw prac we wspólnej oprawie

autooffset, papier, 83 x 67 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: N.A.T.A.L.I.A. autooffset

Sztuka konsumpcyjna, 1974

fotografia czarno-biała, żelatynowosrebrowa, 28 x 41 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie flamastrem: Natalia LL / Sztuka konsumpcyjna / consumer Art / 1974; odbitka autorska, nakład: 2/5, vintage print

Sztuka postkonsumpcyjna, 1975

fotografia barwna (gelatin colour print), 50 x 60 cm; sygn., dat., opisana na odwrocie: Natalia LL / Sztuka Poskonsumpcyjna / Postconsumer Art / 1975; odbitka autorska, nakład: 2/5, vintage print

Sztuka konsumpcyjna, lata 70-te XX w.

fotografia czarno-biała, brom, papier, 24 x 18 cm (wym. obrazu); odbitka autorska, nakład: nieokreślony

fotografia barwna, wydruk/płótno,
20 x 20 cm,
edycja: 1/3
sygnowana l.d.: `NATALIA LL`, datowana p.d.: `2009`; sygn., dat., edycjonowana i opisana na odwrociu: `NATALIA LL 1/3 1995`

Sztuka konsumpcyjna, 1973 r.

fotografia barwna/papier,
24 x 29,5 cm,
edycja: 3/5
sygnowana, datowana, edycjonowana i opisana na odwrociu: `Natalia LL | SZTUKA KONSUMPCYJNA | CONSUMER ART. | 1973 I 3/5`

Czaszka, seria B, 1995

fotografia czarno-biała, brom, papier archiwalny, brom, 39 x 29 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie; odbitka autorska, nakład: 2/3, vintage print

Czaszka, seria A, 1995

fotografia czarno-biała, brom, papier archiwalny, 29 x 40 cm; sygn., dat. i opisana na odwrocie; odbitka autorska, nakład: 2/3, vintage print

Apage Satanas, 1986/1998

fotografia barwna, papier, 98 x 98 cm (w świetle oprawy); sygn., dat. i opisana na odwrocie; wydruk autorski, nakład: 1/3, life-time print

Sztuka zwierzęca, 1978

fotografia 2/3, solvent digital print on paper, 40x40 cm

Bez tytułu, 1970

12 fotografii barwnych, papier
17,5 x 18 cm (wym. każdej fotografii), na papierze 100 x 70 cm (wym. papieru)
sygn. na papierze p.d.: Natalia LL 1970; odbitki autorskie, nakład: 1/1, vintage print

Bez tytułu, 1970

zestaw 4 fotografii barwnych, papier, tektura
9,5, x 9,5 cm (odbitki), 50 x 50 cm (tektura);
na odwrocie tektury dat. oraz opis (ołówkiem); odbitki autorskie, nakład: 1/1

Sztuka konsumpcyjna,1974

5 x 6,5 cm (odbitka), 50 x 50 cm (tektura)
na odwrocie tektury pieczątka autorska oraz opis (ołówkiem); odbitki autorskie, nakład: 1/1, vintage print

Sztuka konsumpcyjna, 1972

fotografia czarno-biała, brom, papier
28,3 x 32 cm;
na odwrocie sygn., dat., oraz opis (ołówkiem); odbitka autorska, nakład 1/1, vintage print

Sztuka Postkonsumpcyjna, 1975

fotografia barwna, papier,
50 x 60 cm;
odbitka autorska, nakład: 2/5
Praca oprawiona autorsko.

Sztuka konsumpcyjna, 1974

fotografia czarno-biała na papierze, 2/3,
27,8x40,4 cm

Postconsumce Art, 1975

fotografia, 21,6x 30 cm

Śnienie, 1978

fotografia, 30x24 cm

Ptaki wolności, 2001

fotografia
18,8x29,5 cm

Sztuka konsumpcyjna, 1972

fotografia barwna,
29 x 39 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: NATALIA LL 1972. 29/35

Narodziny według ducha, 2000

fotografia,
29,6x20,8 cm

Sztuka konsumpcyjna, 1972

fotografia barwna
30 x 40 cm

liczba obiektów: 164