1 zł
2 600 000 zł

OPAŁKA Roman (1931 Abbeville - 2011 Rzym)

Siedząca kobieta

węgiel, papier kremowy; 42 x 29,5 cm;
na odwrocie oprawy okrągła pieczęć Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa, niżej stempel: EX LIBRIS /

cena wywoławcza: Wykup abonament

Potop, 1968 r.

kwasoryt/papier, 71 x 59 cm (arkusz)
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Opałka 68 oraz opisany ołówkiem l.d.: 'The Deluge Etching 9/10'
sygnowany i opisany na odwrociu: 'OPAŁKA ROMAN | THE DELUGE'

Ilustracja (dwie postaci), ok. 1965 r.

gwasz, papier, 28 x 24,5 cm,
sygn. p.d.: OPAŁKA

Ilustracja (Minotaur), ok. 1965 r.

gwasz, papier, 27,5 x 24 cm
sygn. p.d.: OPAŁKA

Halszka, lata. 50 XX w.

pastel, papier, 35,5 x 25 cm,
sygn. na odwrocie: R. OPAŁKA

Portret, lata 50. XX w.

węgiel, papier, 32, 5 x 23 cm,
sygn. na odwrocie: R. OPAŁKA

tusz, gwasz / papier naklejony na karton
42 × 30 cm ( × 2), 50 × 70 cm (karton)
sygnowany × 2 p.d.: R.OPAŁKA

Portret kobiety w bordowej spódnicy, 1956

tempera, papier beżowy, 125,5 x 95 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: OR 1956

Portret kobiety w niebieskiej spódnicy, lata 50. XX w.

tempera, papier beżowy, 124,5 x 95 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: R. OPAŁKA

Studium dotykowe, 1958 r.

tusz/papier, 107 x 37 cm (w świetle oprawy)

Szkic ilustracji, 1957 r.

tusz, długopis/papier, 29 x 20 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęcie: 'EX LIBRIS / Ewa & Marek Pietkiewicz', 'FUNDACJA OPALKA'

bez tytułu, 1966

tusz, papier; 42 x30cm (w świetle passe-partout), sygnowany p.d. "66"; na odwrocie pieczątka Muzeum Narodowego w Warszawie: „przedmiot nie podlega zakazowi wywozu za granicę”

*droit de suite

Postać z Komediantów

olej/płótno, 100,5 x 70 cm
sygnowany l.g.: 'R.OPAŁKA'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'R. OPAŁKA | IC MON | W-WA | “Z KOMEDIANTÓW” | Roman OPAŁKA 1957’ oraz sygnatura autora

Detail 2890944 - 2910059 z cyklu 1965/1 - ∞

akryl/płótno, 196 x 135 cm
sygnowany, datwany i opisany na odwrociu: 'Opalka 1965/1-∞, Detail 2890944-2910059'
na blejtramie opis: 'OPALKA 15-03-01 199 x 138'

Fonemat XXI, 1964 r.

farba drukarska/woskowany papier naklejony na płytę, 69 x 98,8 cm
sygnowany na odwrociu: 'OPAŁKA'
na odwrociu nalepka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie oraz nieczytelna dedykacja długopisem podpisana przez artystę

Z cyklu Alfabet grecki, 1965 r.

olej/płótno, 130,7 x 80 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'OPAŁKA 65'

Tłum i komisja - praca dwustronna, 1957

tusz/papier, 28 x 20 cm w świetle passe - partout
sygn. stemple Fundacji Opałka

Powstanie Warszawskie, szkic, 1959 r.

tusz/papier, 31 x 87 cm (arkusz)
sygnowany ołówkiem śr.d.: 'R OPAŁKA'

bez tytułu (twarz), lata 50. XX w.

tusz, papier
27x19,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d. "R. OPALKA"

333

kwasoryt, papier; ed. 33/50
100x70 cm
opisany: "333", sygnowany "R. Opałka", odbijał H. Opałka

Żagiel I

linoryt, papier; ed. 25/50
100x70 cm
opisany: "Żagiel I", sygnowany "R. Opałka", odbijał H. Opałka

Szkice postaci, lata 60. XX w.

kredka, papier, 32, 5 x 22 cm,
sygn. na odwrocie ołówkiem: R. OPAŁKA

Bez tytułu, lata 60. XX w.

węgiel, papier, 30 x 22 cm,
sygn. na odwrocie ołówkiem R. OPAŁKA

Żagiel I

linoryt, 68 x 48 cm,
opisany ołówkiem: l.d.: Żagiel I linoryt, śr.d.: odbijał: H. Opałka, p.d.: R. Opałka

bez tytułu (stragan), 1963

olej, tektura
30x42 cm
sygnowany na odwrocie: "R. OPALKA 1963”

Studium dotykowe, 1958

tusz, gwasz, papier
84×27 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p.d.: „R. OPALKA”

Jota, 1965

olej, płótno, 117 x 55 cm
sygn. na odwrocie: OPAŁKA 65 Jota

333, 1969 r.

akwaforta/papier, 59 x 49 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: '"333" Etching 14/50 Opałka 69'

Do słońca, 1969 r.

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Sunwards Etching 1/50 Opałka 69'

Pieśń i piosenka, 1957 r.

kolaż, tusz/papier, 29 x 20 cm
na odwrociu pieczęcie: 'EX LIBRIS | Ewa et Marek Pietkiewicz', 'FUNDACJA OPALKA'

Historia, 1957 r.

Praca dwustronna - Półakt kobiecy, ok. 1957

tusz/papier, 42 x 29,5 cm
w załączeniu informacja o pochodzeniu od przyjaciela artysty

kwasoryt, papier; 49 x 66,5 cm

Portret kobiety, lata 50. XX w.

olej, karton, płyta; 33 x 25 cm (w świetle oprawy)
sygnowany na odwrocie wraz z dodatkowym szkicem

Wisła płynie, 1958

tempera, papier, 30 x 24 cm w świelte passe-partoutpawr
na odwrocie stempel Fundacji Opałki

Wisła płynie to praca kupiona od brata artysty, Henryka, za zgodą Romana Opałki. Pracę tę zdeponował artysta przed swoim wyjazdem do Francji.
Praca reprodukowana w "Katalogu wczesnych prac Romana Opałki", 1998 r., poz. 400.

tusz, 28 x 20 cm
sygn. stemple Fundacji Opałka

Podwójny - dwustronny rysunek kupiony bezpośrednio od artysty. Praca pochodzi z okresu, gdy Opałka był grafikiem w LWP na przełomie lat 50. i 60.
Praca reprodukowana w "Katalogu wczesnych prac Romana Opałki", 1998 r., poz. 233 i poz. 235.

Lot nad ziemią, 1957 r.

tusz, kolaż/papier, 29 x 20 cm (w świetle passe-partout)

Ilustracja do książki Roberta Stillera Skamieniały statek, 1967 r.

tempera/papier, 23,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęć: ''FUNDACJA OPALKA'

Ilustracja do Gilgamesza, 1966 r.

tusz/papier, 28,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Opł | 1966'

bez tytułu, nd.

technika własna; 17x12 (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: "OPAŁKA"

bez tytułu, l. 50. XX w.

tusz, gwasz, papier; dwa rysunki 30 x 21 cm każdy; plansza 35 x 50 cm
dwie prace sygnowane p. d.: "R.OPAŁKA"

Żagiel I

linoryt, papier, 68 x 48 cm, opisany ołówkiem l.d.: Żagiel I linoryt, śr.d.: odbijał: H. Opałka, p.d.: R. Opałka

333

kwasoryt, papier, 59,5 x 50 cm, opisany ołówkiem l.d.: 333, śr.d.: kwasoryt odbijał H. Opałka, p.d.: R. Opałka

Żagiel II

linoryt, papier, 69 x 50 cm, 31/50, opisany ołówkiem l.d.: Żagiel II linoryt 31/50, śr.d.: odbijał H. Opałka, p.d.: R. Opałka

Głowa kobiety, ok. 1957

olej, ołówek/papier, 42 x 29,5 cm
na odwrociu szkic aktu

Akt, ok. 1957

tusz/papier, 42 x 29,5 cm
na odwrociu szkic aktu

tempera/papier, 27 x 23 cm

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.106, poz. 369 (il.)

Szkic, około 1959 r.

tempera/tektura, 22 x 11,5 cm

- porównaj: Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.122, poz. 422 (il.)
- porównaj: Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.122, poz. 425 (il.)

Plakat filmowy Niewidomy muzyk, 1961

offset,papier, 84,5 x 58,5 cm
sygn. i dat. p.g.: R. OPAŁKA 61

Zamyślona kobieta

ołówek/papier, 42 x 29,5 cm
na odwrociu szkic ołówkiem

Praca dwustronna - Macierzyństwo/Głowa kobiety, 1957

tusz/papier, 42 x 29,5 cm
sygn. p.d.: RENЀ OPALKA 57

offset/papier, 84,5 x 58,5 cm
stan zachowania: bdb

Szkic - dwie postacie

gwasz, tempera, papier; 11,5 x 15 cm
sygnowany p.d. "R. OPALKA"

Z cyklu Alfabet grecki, 1964 r.

olej/płótno, 145,5 x 65,5 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: 'OPAŁKA | Z cyklu alfabet grecki 1964 | Opałka'

Detal - 4425337 z cyklu OPALKA 1965/1 - ∞

odbitka żelatynowo-srebrowa, vintage print/papier barytowy, 31 x 25 cm
opisany na odwrociu: 'OPALKA 1965 / 1 - ? | DETAIL - 4425337'

Detail - 4425337 form the series OPALKA 1965/1 - ∞

gelatin silver print, vintage print on Baryta paper, 31 x 25 cm
described on the reverse: 'OPALKA 1965 / 1 - ∞ | DETAIL - 4425337'

Ilustracja do Gilgamesza (praca dwustronna), 1966 r.

gwasz/papier, 23,5 x 18,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany ołówkiem l.d. : 'Opał 1966'

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s. 92, poz. 316 (il.)

Z serii 'Studium Dotykowe', 1958 r.

tusz/papier, 86,5 x 31,5 cm
sygnowany p.d.: 'R. Opałka'

Żagiel I

linoryt/papier, 69 x 48,5 cm
opisany ołówkiem u dołu: '"Żagiel" I Linoryt odbijał H. Opałka'

333

kwasoryt/papier, 60 x 50 cm
sygnowany i opisany u dołu: '"333" Kwasoryt odbijał H. Opałka R. Opałka'

Martwa natura, lata 50. XX w.

węgiel, papier; 80 x 67 cm
sygnowany p.d.: "R. OPALKA"

Cykl 'Lenino'

tusz/papier, 28 x 20 cm, oprawiony, na odwrociu pieczęcie: 'Fundacja OPALKA'

- Fundacja Opałka, 2012
- ‚50/50/50’, wydanie jubileuszowe BWA w Kilecach, 2015, str. 86

*opłata droit de suite

Cykl 'Lenino'

- Fundacja Opałka, 2012

*opłata droit de suite

gwasz/papier, 29 x 21 cm
sygnowany i datowany p.d.: '[sygnatura] 1966'

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 87, poz. 298 (il.)

Szkic ilustracji, 1957 r.

tusz/papier, 29 x 20 cm
sygnowany i opisany: '[sygnatury] 9,2 | 3,2'

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.73, poz. 255 (il.)

tusz/papier, 28 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: '[nieczytelnie] 1966'

LITERARTURA:
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s. 87, poz. 296 (il.)

Szkic, 1959 r.

tempera/papier, 56,5 x 29 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęcie: 'FUNDACJA OPALKA'

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.117, poz. 408 (il.)

Czerwona grafika

litografia barwna/papier, 41,5 x 57,5 cm (zadruk)

Proletariusze wszystkich krajów

litografia/papier, 57,5 x 40,5 cm (zadruk) 80 x 70 cm (arkusz)
opisany u dołu ołówkiem: 'Proletariusze wszystkich krajów Litografia 16/50 odbijał H.Opałka R.Opałka'

- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, 6/R (il.)

Żagiel I

linoryt/papier, 69 x 49 cm (zadruk) 81 x 60,5 cm (arkusz)
opisany u dołu ołówkiem: 'Żagiel I Linoryt 19/30 odbijał H Opałka R OPAŁKA'

WIEŻA BABEL, 1968 r.

kwasoryt/papier, 59,5 x 48,3cm (odcisk płyty), 68,3 x 56,3 cm (wymiar arkusza)
sygnowana oł. (nieczytelna) l.d.: Wieża Babel

POTOP, 1968 r.

kwasoryt/papier, 59,2 x 48,2 cm (odcisk płyty), 68,4 x 56,7 cm (wymiar arkusza)
sygnowana oł. (nieczytelna) l.d.: Potop kwasoryt 5/50 , p.d.: Opałka

Żagiel II

linoryt, papier; 82 x 63 cm;
sygn. i opis p. d. ołówkiem: Żagiel II linoryt 22/30 odbijał H Opałka R OPAŁKA

Szkic ilustracji (Brama Brandenburska), 1957 r.

tusz/papier, 29 x 20 cm (w świetle passe-partout)

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.62, poz. 209 (il.)

Niewidomy muzyk, projekt plakatu, 1959 r.

tempera/papier fotograficzny, 17 x 12 cm (w świetle passe-partout)

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s. 49, poz. 162 (il.)

PROJEKT PLAKATU WĘGIERSKIEGO INSTYTUTU KULTURY W WARSZAWIE, ok. 1965

Gwasz, ołówek, papier; 20 x 16,5 cm
Na odwrocie pieczęć Fundacji Opalka

Festiwal wojskowych zespołów estradowych, 1963 r.

offset/papier, 69,5 x 49,5 cm
sygnowany i datowany w druku p.śr: 'OPAŁKA 63'
stan zachowania: bardzo dobry

Żagiel II

linoryt/papier, 69 x 50,8 cm (zadruk)
sygnowany, dotowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Żagiel II Linoryt 17/30 odbijał H. Opałka R. OPAŁKA'

Żagiel I

linoryt/papier, 69 x 48,5 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'Żagiel I Linoryt 21/30 odbijał H. Opałka R. OPAŁKA'

Detal 3 065 461 - 3 083 581 z cyklu 1965/1 - ∞, 1965 r.

akryl/płótno, 196 x 135 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'OPALKA 1965/ I - ∞ | DETAIL 3065461 - 3083581'
na odwrociu nalepka z opisem pracy z Galleria Mialno w Mediolanie oraz Artefiera w Bolonii

- Galleria Milano, Mediolan
- COSTANTI del classico nell'arte del XXe XXI secolo, Fondazione Puclisi Cosentino, Catane, 22.02-29.06.2009
- L’autre moitié de l’Europe, Musée du Jeu de Paume, Paryż 8.02-21.06.2000
- Artefiera, Bolonia, 26-30.01.1995

- COSTANTI del classico nell'arte del XXe XXI secolo, katalog wystawy, Fondazione Puclisi Cosentino, Catania 2009, s.286 (il)

Z CYKLU: ALFABET GRECKI, 1964

olej, płótno, 122 x 90 cm
sygn. na blejtramie: R. OPAŁKA 64

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa

Portret, 1956 r.

olej/płótno, 82 x 67 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'ROMAN OPAŁKA 56'

Witaj Księżycu, ilustracja, 1957 r.

na odwrociu pieczęcie: 'Fundacja Opalka' oraz 'Exlibris Ewa et Marek Pietkiewicz'

Literatura:
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.71, poz. 248 (il.)

Pragnienie, projekt okładki, 1964 r.

technika mieszana/papier, 29 x 20,5 cm

Literatura
- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.112, poz. 393 (il.)

Metempsichosis

kwasoryt/papier, 62 x 49,5 cm (zadruk)
opisany u dołu ołówkiem: 'Metempsychosis', 'Kwasoryt 23/50', 'odbijał H.Opałka', 'R.Opałka'

Niewidomy muzyk, 1961 r.

offset/papier, 84,5 x 57 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'R. OPAŁKA 61'
stan zachowania: bardzo dobry

Poste restante, 1963 r.

offset/papier, 84 x 58 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'OPAŁKA 63'
stan zachowania: bardzo dobry

1965/1-nieskończoności, Detail 3700676-3703241

tusz/papier, 33 x 24 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: 'Opalka 1965/1-∞, Detail 3700676-3703241'

Autoportret, 1956 r.

tempera/papier, 127 x 100 cm
sygnowany i datowany p.d.: '[sygnatura]1956'
nieczytelnie sygnowany l.g.
na odwrociu stempel z Fundacji Opałki potwierdzający autentyczność pracy, numer katalogowy 'XIV D/90/108', ex libris Ewy i Marka Pietkiewiczów, naklejki wywozowe z 2006

- kolekcja Ewy i Mariana Pietkiewiczów
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 16, poz. 37 (il.)

Le Tigre, Ilustracja do książki Roberta Stillera Skamieniały statek, 1967 r.

tempera/papier, 24 x 20 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu pieczęcie: 'Fundacja Opalka'

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.105, poz. 366 (il.)

Szkic ilustracji, 1957 r.

na odwrociu pieczęcie: 'EX LIBRIS | Ewa et Marek Piertkiewicz', 'FUNDACJA OPALKA'

- Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 67, poz. 232 (il.)

tempera/papier, 24 x 20 cm (w światle passe-partout) 27 x 23 cm (arkusz)

- Katalog wczesnych prac, Roman Opałka, Warszawa 1998, praca reprodukowana s.102, poz. 355 (il.)

Z cyklu Studia dotykowe, lata 50. XX w.

tusz/papier, 108 x 38 cm

- Porównaj: Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, s. 16, poz. 6
- Porównaj: Opałka, W stronę liczenia, katalog wystawy, Gdańsk 1997, s. 11, s. 13

lata 80. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 30,3 × 23,8 cm,
sygn., tytuł pracy i cyklu oraz przyklejony włos artysty na odwrocie
nakład: 1/1

W trakcie tworzenia serii Detale, które były malowanymi rzędami kolejnych liczb, Opałka nagrywał na taśmie magnetofonowej wypowiadanie kolejnych liczb, a z czasem zaczął regularnie, na bieżąco fotografować własną twarz ukazującą oznaki starzenia się. Artysta w rozmowach z Joanną i Pawłem Sosnowskimi (Opałka index, wyd. Fundacja Propaganda, 2013) opowiadał o tym procesie: "[...]jeśli fotografuje się czas, jeśli chce się pokazać ewidentność zmiany, to każda inność - typu inna fryzura, inna koszula, inny wyraz twarzy - jest zabójcza. Trzeba zawsze zachować ten sam wyraz twarzy, mieć ten sam rodzaj koszuli, ten sam rodzaj fryzury". Prezentowana praca jest jednym z takich autoportretów, dzięki którym Opałka wzmocnił widoczny efekt upływu czasu swoich prac malarskich.

Detail - 4425337 from the OPALKA 1965/1 - ∞ series

1980s
gelatin-silver print, 30.3 x 23.8 cm,
signed, title of the work and of the series
and the artist’s hair attached to the photograph on the reverse
edition: 1/1

When working on Details, his series of paintings showing horizontal lines of consecutive numbers, Opałka would record himself on a tape while uttering the numbers. With time, he started to photograph his own face to show the signs of ageing. As he explained the process in a series of conversations with Joanna and Paweł Sosnowski (Opałka Index, Propaganda Foundation, 2013): "[...] if you photograph time, if you want to show the obviousness of the change, then any difference - like different hairdo, shirt, or facial expression - will make you fail. You always need to have the same facial expression, the same type of shirt, the same kind of hairdo." This work is an example of such self-portrait, using which Opałka reinforced the time-passing effect seen in his paintings.

ŻAGIEL II, 1965

Linoryt, papier; 68,5 x 51 cm (kompozycja), 81 x 62,5 cm (arkusz)
Sygnowany ołówkiem: Żagiel II Linoryt 16/30 odbijał H Opałka R Opałka

ŻAGIEL I, 1965

Linoryt, karton; 68,5 x 48 cm (kompozycja), 81 x 60,5 arkusz
Sygnowany ołówkiem: Żagiel I Linoryt 19/30 odbijał H Opałka R Opałka

KOMPOZYCJA z cyklu ALFABET GRECKI, 1964

Olej, pilśnia; 29 x 24,5 cm
Sygnowany na odwrocie: R OPAŁKA
Pochodzenie: od rodziny artysty

Bój to jest nasz ostatni

litografia/papier 40 x 57,5 cm (zadruk), 69,5 x 82,5 cm (arkusz)
opisany u dołu długopisem: '"Bój to jest nasz ostatni" Litografia 17/50 odbijał H.Opałka R.Opałka'

333

kwasoryt/papier 60 x 50 cm (zadruk), 82,5 x 68 cm (arkusz)
opisany u dołu ołówkiem: '333 Kwasoryt 39/50 odbijał: 'H.Opałka R.Opałka'

Od Kronstadtu do Władywostoku

litografia/papier 57 x 40,5 cm (zadruk)
opisany u dołu długopisem: '"Od Kronstadtu do Władywostoku"', 'Litografia 21/50', 'odbijał H.Opałka', 'R.Opałka'

Kompozycja strukturalna - szara, l. 60 XX w.

olej, płótno; 43,5 x 35,5 cm;
sygn. na odwrocie na blejtramie: R OPAŁKA
Praca pochodzi od rodziny artysty

Pomnik malarza

tusz na papierze
13 x 20 cm
Praca ofiarowana przez Fundację Opałka
Na odwrocie znajduje się rysunek Żyrandol
Oraz ex libris MP i stempel Fundacji Opałka.

Bój to jest nasz ostatni

litografia/papier, 70 x 79 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany u dołu ołówkiem: 'Bój to jest nasz ostatni | Litografia 15/80 | odbijał H. Opałka', sygnowany p.d.: 'R. Opałka'

Kompozycja strukturalna - szara, ok. 1964

olej, płótno; 65,5 x 32,5 cm;
sygn. na odwrocie, na blejtramie: R. OPAŁKA
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście.

Szkic ilustracji, około 1966 r.

gwasz/papier, 24,5 x 27,5 cm
- Anna Miziak Sztokholm
- Porównaj: Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 81, poz. 276

Z cyklu: Alfabet grecki, 1964

olej, płótno; 121 x 90 cm;
sygn. i dat. na odwrocie, na blejtramie:
R. OPAŁKA 64 (praca przed konserwacją)

Tau, z cyklu Alfabet grecki, 1965 r.

olej/płótno, 130,8 x 81,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `OPAŁKA 65 Tau`

- kolekcja prywatna, Łódź

- Roman Opałka, Dom Artysty Plastyka, Warszawa, kwiecień 1966

- Roman Opałka, katalog wystawy indywidualnej w Domu Artysty Plastyka, Warszawa 1966, poz. kat. 28, s.nlb.
- Porównaj: Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 15

Z CYKLU ALFABET GRECKI: TAU, 1965

olej, płótno, 130 x 80 cm
sygn. na odwrocie: OPAŁKA 65 Tau

333 (z cyklu Opisanie Świata), 1969

Kwasoryt; wym.: 590 x 494 mm;
sygn. oł. p.d.: Opałka 69, l.d. tyt., odb. 7/50.
Praca reprodukowana na II stronie okładki "Przeglądu Artystycznego" 1772/2. W 333 fotograficzny portret artysty, wtopiony w motyw architektoniczno-rzeźbiarski, zmniejsza się wraz z nim aż do pyłu unicestwienia. Za tę grafikę Roman Opałka został laureatem Grand Prix III MBG w 1970 roku.
Lit.: I. Jakimowicz, "Współczesna grafika polska", Warszawa 1975, poz. 141, il.; B. Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1976, s. 42; D. Wróblewska, Polska grafika współczesna, Warszawa 1988, poz. 28 (il.).

Plakat CENTRALNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO, 1964

Druk, papier; 98 x 67,5 cm
Pochodzenie: ze zbiorów Mateusza Garbowskiego

Żagiel I, 1965 r.

linoryt/papier, 68,5 x 48 cm (zadruk), 97 x 70 cm (arkusz)
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `Żagiel I linoleum 22/30 odbijał H. Opałka R OPAŁKA`

- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, s. 4/R

Żagiel II, 1965 r.

linoryt/papier, 68,5 x 50,5 cm
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `Żagiel II linoryt 12/50 odbijał impr H Opałka Roman Opałka`

Metemsychosis, 1970 r.

kwasoryt/papier, papier, 62,5 x 49,5 cm
sygnowany i opisany u dołu ołówkiem: `METEMPSYCHSIS Kwasoryt 15/50 odbijał imp. H Opałka Roman Opałka`

- Opałka/Opałka, katalog wystawy "Opałka/Opałka. Prace graficzne Henryka i Romana Opałków", Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku 2013, s. 8/R

Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, 1963 r.

offset/papier, 98 x 66 cm
sygnowany l.d.: `OPAŁKA 63`

STAN ZACHOWANIA:
dobry, niewielkie naddarcia na dolnej krawędzi

offset/papier, 99,5 x 68 cm
sygnowany l.d.:`OPAŁKA 63`
STAN ZACHOWANIA:
bardzo dobry

olej/płótno, 135,5 x 96 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: `Z cyklu alfabet grecki 1964 | Opałka`

- kolekcja prywatna, Łódz
- Porównaj - Bozena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 15

AKT NA KRZEŚLE

ołówek, papier, 96 x 73 cm w świetle oprawy
na odwrocie owalna pieczęć Fundacji Opałka ze stwierdzeniem autentyczności

Węgierski Instytut Kultury - Zaproszenie - szkic plakatu, ok. 1965

ołówek, gwasz, papier;
20 x 16,5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie: stempel w kształcie owalu z napisem: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ /THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA oraz stempel: EX LIBRIS / EWA & MAREK PIETKIEWICZ

Plakat JEŹDŹCY, 1965

Druk, papier; 58 x 85 cm
Pochodzenie: zbiory Mateusza Grabowskiego

ołówek, gwasz, papier;

Kompozycja abstrakcyjna

Z cyklu "Alfabet grecki", 1965 r.
olej/płótno, 106 x 35,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `OPAŁKA 65`

- kolekcja prywatna, Łódź

- Porównaj - Bożena Kowalska, Roman Opałka, Kraków 1996, il. 13 i 14

Kompozycja, 1957 r.

tempera/papier, 30 x 43 cm
Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 47, poz. 157

Lot Ikara, 1959

olej, płótno, 119x70 cm
sygn. i dat.: R. OPALKA 59
opisany na odwrocie: R. OPALKA 1959/ VOL D`ICARE

Szkic ilustracji

tusz, papier; 20 x 29 cm w świetle passe-partout;
niesygnowany

olej/płótno, 130,7 x 80 cm

Rouge et Noir (Czerwone i czarne), 1959 r.

olej/płótno, 90 x 60 cm
sygnowany i datowany p.d.: `R.OPALKA 59`
sygnowany i opisany na odwrociu: `R. OPALKA | ROUGE ET NOIR 1959`

1965/1-∞, 1965 r., Detail 2890944-2910059

akryl/płótno, 196 x 135 cm
na odwrociu sygnowany i opisany: `Opalka 1965/1-∞, Detail 2890944-2910059`

- John Weber Gallery, Nowy Jork
- Peter Stuyvesant Collection
- kolekcja prywatna, UE

- Hasselt, Provincaal Museum, A Choice within a Choice, 1981-1982
- Zevenaar, Turmac, Kunstwerk Elf Bedrijven te Gast bij de jubilerende Peter Stuyvesant Stichting, 1985
- Zevenaar, Turmac, 30 Jaar Peter Stuyvesant Collectie: Hommage a Spinoza, 1990
- Amsterdam, Stedelijk Museum, Art Works: International Modern Art in the Industrial Working-Environment, an Experiment over more than Thirty Years: Peter Stuyvesant Foundation, 1991-1992
Barcelona, Fondación Miró, El Arte Funciona, 1992
- Saragossa, Palacio de la Lonja and Valencia, Museo de la Ciudad, 1992
- Paryż, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, l`Art Actif, 1992

Kompozycja abstrakcyjna, 1964 r.

olej, deska, 106 × 36 cm
na odwrocie: ROMAN OPAŁKA
oraz pieczęć fundacji Romana Opałki potwierdzająca autentyczność pracy
Reprodukowany i opisywany:
Roman Opałka - Album monograficzny,Kraków 1996, s. 98;
Opałka - w stronę liczenia, Muzeum Narodowe w Gdańsku, 1997, s. 22

Akt kobiety

technika mieszana, papier tektura; 95 x 125 cm
sygn. p.d. [nieczytelna]

Estymacja: 30000 - 40000 PLN

olej/płótno, 130,2 x 80,7 cm
opisany i sygnowany na odwrociu: `Z cyklu alfabet grecki 1965 | Opałka`

Estymacja: 90 000 - 120 000 zł

Studium aktu, 1953

technika mieszana, papier naklejony na tekturę; 187,7 x 100,2 cm
sygn. p.d. monogramem artysty
Na odwrocie monogram artysty i data 1953

Obraz opisany i reprodukowany w Roman Opałka, Katalog wczesnych prac artysty, il. str 14

estymacja: 23000 - 28000 zł

Scena z Gilgamesza

Technika własna/papier
28 x 20 cm
Sygn. p. d.: Opałka 1966

Projekt ilustracji do Skamieniały statek - baśnie malajskie Roberta Stillera, 1967 r.

tusz, tempera/papier, 25 x 22 cm

Roman Opałka, katalog wczesnych prac, [oprac.] Paweł Sosnowski, Maciej Piasecki, Fundacja Opałka, Warszawa 1998, s. 99 (reprodukcja).

Estymacja: 6 000 - 8 000

Kompozycja abstrakcyjna

tempera/papier, 15,5 x 38 (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: `R. OPAŁKA`

Estymacja: 7 000 - 9 000

Pejzaż wojenny

Obraz dwustronny
Technika: papier, tusz
Wymiary: 30x20 cm
Data powstania: pierwsza połowa lat 60 XX w.

Studium dotykowe

Technika: papier, tusz
Wymiary: 110x40 cm
Data powstania: 1965 r.

Szkic godła

Technika: tempera, papier
Wymiary: 22x11 cm
Sygnatura: p.d.
Data powstania: 1959 r.

Hej, szable w dłoń

Technika: papier, tusz
Wymiary: 29x20 cm
Data powstania: 1960 r.

Pragnienie

Technika: papier, węgiel
Wymiary: 27x20 cm
Data powstania: 1960 r.

Scena z Gilgamesza

Technika: papier, technika własna
Wymiary: 28x20 cm
Sygnatura: p/d - Opałka 1966
Data powstania: 1966 r.

Akt

Technika: papier, tusz
Wymiary: 200x100 cm
Sygnatura: p.d.
Data powstania: 1953 r.

Scena z Gilgamesza (praca dwustronna)

technika własna, papier fotograficzny
28 x 20,5
sygn. śr. d. i dat. (ołówkiem)

333 (Z CYKLU OPISANIE ŚWIATA), 1969

Kwasoryt, papier; 60 x 50 cm (odcisk płyty)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: "333" Kwasoryt 17/50 odbijał-impr. H. Opałka Roman Opałka

JĄDRO, 1969

Kwasoryt, papier; 50 x 60 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: : "Jądro" Kwasoryt 14/50 impr - odbijał H. Opałka Roman Opałka

Walka

litografia, papier;
57,5 x 40,5 cm (wymiar kompozycji),
90,5 x 73 cm (wymiar arkusza);
Napisy u dołu ołówkiem l. d.: Walka, śr. d.: Litografia 4/50; p. d.: odbijał-imp. H Opałka Roman Opałka

Bój to jest nasz ostatni

litografia, papier;
50 x 63 cm (wymiar odbitki),
67,5 x 94 cm (wymiar całego arkusza);
napisy l. d.: "Bój to jest nasz ostatni" śr. d.: Litografia 8/50
p. d.: odbijał- imp. H Opałka Roman Opałka

Kompozycja do Gilgamesza, 1966

papier fotograficznt, technika własna - akryl,
28 x 20 cm,
sygn. p.d.: Roman Opałka

Portret kobiety, 1954/1956

olej, płótno;
90,5 x 69,5 cm;
sygn. p. d.: RENÉ OPALKA 56
Na odwrocie na krośnie: OPAŁKA R. 54 r.

Portret kobiety, 1958

ołówek, papier;
20 x 17 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Dla Halszki/ Roman/ Lipiec 58

Oni, 1957

Rysunek dwustronny -
awers: Dwie kobiety, rewers: Portret mężczyzny.
tusz, papier; 56 x 38,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: RENÉ OPALKA 57

Wieża Babel, 1968

kwasoryt, papier;
59 x 49 cm (wymiar kompozycji);
sygn. i dat. p. d.: Opałka 68 oraz napisy śr. d.: kwasoryt 7/10,
l. d.: Wieża Babel

Żagiel II

linoryt, papier;
68,5 x 51 cm (wymiar kompozycji);
sygn. (ołówkiem): l. d.: Żagiel II Roman Opałka, śr. d.: Linoryt III/V,
p. d.: Imprint - Odbijał Henryk Opałka

Jądro

kwasoryt, papier;
50 x 59,5 cm (wymiar kompozycji)
70 x 76 cm (wymiar arkusza);
sygn. i opis u dołu ołówkiem l. d.: "Jądro", śr. d.:
kwasoryt 14/50, p. d.: impr - odbijał HOpałka

Abstrakcja, ok. 1962

olej, płótno, 134 x 100 cm;
nie sygn.;
Praca posiada poświadczenie autentyczności
wystawione przez Henryka Opałkę, brata
artysty, z dn. 9. września 2012 roku.

Portret kobiety, 1954/1956

olej, płótno; 90,5 x 69,5 cm;
sygn. p. d.: RENE OPALKA 56

Żagiel I

linoryt, papier;
68,5 x 48 cm (wymiar kompozycji);
opisany u dołu ołówkiem - l. d.: Żagiel - 657 Roman Opałka,
śr. d.: Linoryt II/V, p. d.: Odbijał Henryk Opałka - imprint

Studium rysunkowe, 1953 r.

węgiel/papier, 97 x 75 cm
sygnowany p.d.: `Roman Opałka`

Roman Opłaka, Prywatna kolekcja Ewa i Marek Pietkiewcz & MODULUS, katalog, Kraków 1996, s. 20 (ilustracja czarno-biała);
Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s, 9, kat. 12 (ilustracja czarno-biała).

Estymacja: 4 000 - 5 800

Matamorphosis, 1970 r.

kwasoryt/papier, 75,5 x 58,5 cm
w l.d. nr: `2/50`, sygnowany i datowany p.d.: `R.Opałka 70`

Estymacja: 5 000 - 7 000

Żagiel, 1965 r.

linoryt/papier, 86 x 70 cm (w świetle passe-partout)
numerowany l.d.: `1/10`, sygnowany p.d.: `Opałka`

Estymacja: 5 000 - 7 000

Metempsychosis, 1965

kwasoryt, papier,
82 x 70 cm (wymiar arkusza);
opisany u dołu l. d.: "METEMPSYCHOSIS" śr. d.: Kwasoryt 10/50 p. d.: Odbijał - imprint - H Opałka R Opałka.

Jądro

kwasoryt, papier;
70 x 76 cm (wymiar arkusza);

PLAKAT, KOMU ŚPIEWAJĄ SKOWRONKI, 1960

Offset, papier, 61 x 86 cm
Sygnowany p.g.: R.OPAŁKA 60

PLAKAT, RZUT KARNY, 1964

Offset, papier, 84 x 58 cm, dwa egzemplarze, nie rozcięte
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 64

PLAKAT, W POGONI ZA METEORYTEM, 1963

Offset, papier, 59 x 41 cm
Sygnowany p. śr.: OPAŁKA

PLAKAT, PRZEGLĄD WOJSKOWYCH ZESPOŁÓW ESTRADOWYCH, 1969

Offset, papier, 85 x 57 cm
Sygnowany wzdłuż p. krawędzi: OPAŁKA 69
Stan zachowania; ślady zagięcia

PLAKAT, STUDIO PLASTYCZNE KLUB PLACÓWKA, 1959

Offset, papier, 70,5 x 50 cm
Sygnowany wzdłuż p. krawędzi: R.OPAŁKA 59.
Stan zachowania: Cztery ubytki

PLAKAT, UCIECZKA NAD MORZE, 1960

Offset, papier, 58 x 43 cm
Sygnowany p.d.: R. OPAŁKA 60

PLAKAT, CENTRALNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO, 1963

Wersja zielona
Offset, papier, 100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63

CENTRALNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY WOJSKA POLSKIEGO, 1963

Offset, papier, 100 x 68 cm
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 63

wersja czerwona
Offset, papier, 100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63

Skamieniały statek, 1967 r.

tempera/papier, 22,5 x 41 cm (w świetle passe-partout)
Ilustracja do książki Roberta Stillera "Skamieniały Statek"
Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszaw 1998, s. 110, poz. 389.

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

Wieża Babel, 1968

kwasoryt, papier,
59 x 49 cm (wymiar kompopzycji)
sygn. p. d.: Opałka 68, l. d.: Wieża Babel, śr. d.: kwasoryt 7/10A

Metempsychosis, 1965

kwasoryt, papier,
82 x 70 cm (wymiar arkusza);

Gołębnik, 1955 r.

offset/papier, 65,5 x 95,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany ołówkiem p. d.: `Opałka 1955 | Opałka 2002`
LITERATURA: praca reprodukowana [w]: Roman Opałka, B. Kowalska, Kraków, 1996, il. 4

Estymacja: 3 000 - 4 000

Diabełki

tusz, akwarela/papier, 18 x 12,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `R. OPALKA`

Estymacja: 2 000 - 3 000

litografia, papier,
68 x 50 cm (wymiar arkusza);
opisana u dołu l. d.: Proletariusze wszystkich krajów, śr. d.: Litografia 7/50, p. d.: Imprint - odbijał H Opałka Roman Opałka

1965/1- DETAIL 3698110-3700675

tusz, papier
sygn., tytułowany na odwrocie
33,2 x 24 cm

Prezentowana praca oprawiona jest w plexi-box

Proweniencja:
kolekcja prywatna, Monako

1965/1- DETAIL 3695418-3698109

tusz, papier
sygn. i tytułowany na odwrocie
33,2 x 24 cm (13 x 91/2 in.)

Proweniencja:
kolekcja prywatna, Monako

OPALKA 1965/1- DETAIL-5410569

zestaw dwóch fotografii
sygn. i dat. na odwrocie
30 x 24 cm (każda)

Proweniencja:
praca zakupiona bezpośrednio od artysty przez obecnego właściciela

1965/1- Detail 5533044-5547368

akryl, płótno
196 x 135 cm

Proweniencja:

Od Kronsztadu do Władywostoku

litografia, papier,
70,5 x 52 cm (wymiar arkusza);
opisana l. d.: Od Kronsztatu [sic!] do Władywostoku, śr. d.: Litografia 7/50, p. d.: Imprint - odbijał H. Opałka Roman Opałka

cykl Lenino

tusz na papierze
28 x 20 cm

cykl Lenino

tusz na papierze
28 x 20 cm

Wersja niebieska
Offset, papier,
100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63

offset, papier,
100 x 68 cm
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 63

wersja czerwona
Offset, papier,
100 x 67 cm
Sygnowany l. d.: OPAŁKA 63

Offset, papier,
59 x 41 cm
Sygnowany p. śr.: OPAŁKA

Offset, papier,
61 x 86 cm
Sygnowany p.g.: R.OPAŁKA 60

PLAKAT, RZUT KARNY, 1964

Offset, papier,
84 x 29 cm
Sygnowany l.d.: OPAŁKA 64

Statek, lata 60.

gwasz/papier, 28 x 24,5 cm
sygnowany p. d.: `R. OPAŁKA`

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

DIABEŁKI

tusz, akwarela/papier, 13 x 17,5 cm
(w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `R. OPAŁKA`

Estymacja: 1 800 - 2 800 zł

ŻAGIEL II, 1965

Linoryt, papier; 68 x 51 cm
Sygnowany pod ryciną ołówkiem: Żagiel II Roman Opałka | Linoryt III/V | Imprint - odbijał Henryk Opałka

ŻAGIEL III, 1965

Linoryt, papier; 66,5 x 49 cm
Sygnowany pod ryciną ołówkiem: Żagiel III Roman Opałka | Linoryt II/IV | Imprint-odbijał Henryk Opałka

Metempsychosis

kwasoryt, papier, 59 x 49,4 cm;
opisany u dołu ołówkiem: "METEMPSYCHOSIS" Roman Opałka, Kwasoryt 12/50, odbijał - imprint H. Opałka

Rysunek dwustronny - awers : Dwie kobiety , rewers : Portret mężczyzny , 1957 r.

tusz/papier,
56 x 38,5 cm
sygnowany i datowany na awersie p. d.: `RENÉ OPAŁKA 57`
na rewersie pieczątka: `Muzeum Narodowe w Warszawie | Przedmiot podlega | zakazowi wywozu zagranicę`

Estymacja: 3 000 - 5 000 zł

JĄDRO, 1969

Kwasoryt, papier; 49,2 x 59,2 cm odcisk płyty
Sygnowany ołówkiem pod ryciną l.: "Jądro" Roman Opałka; śr.: Kwasoryt 1/50; p.: odbijał - imprint Henryk Opałka

ŻAGIEL, 1965

Linoryt, papie; 68 x 48 cm odcisk płyty
Sygnowany ołówkiem pod ryciną l.: Żagiel - 65, Roman Opałka; śr.: Linoryt II/V, p.: odbijał Henryk Opałka - imprit

ŻAGIEL, 1965

Linoryt, papier; 68,5 x 51 cm odcisk płyty
Sygnowany ołówkiem pod ryciną l.: Żagiel Roman Opałka; śr.: Linoryt IV/V; p.: Imprint - Odbijał Henryk Opałka

ŻAGIEL II, 1965

Linoryt, papier;
68,5 x 51 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryc. l.: Żagiel II Roman Opałka,śr.: Linoryt III/V,
p: Imprint - odbijał Henryk Opałka

ŻAGIEL III, 1965

Linoryt, papier;
66 x 49 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryc. l.: Żagiel III Roman Opałka,śr.: Linoryt II/V,

JĄDRO, 1969

Kwasoryt, papier;
49,2 x 59,2 cm odcisk płyty
Sygnowany ołowkiem pod ryc. l.: "Jądro" Roman Opałka, śr.: Kwasoryt 4/50, p.: odbijał- imprint H. Opałka

Kwasoryt, papier;
59 x 49,4 cm
Sygnowany ołówkiem pod ryc.: l.: "333" Roman Opałka, śr.: Kwasoryt 10/50, p.: odbijał - imprint H. Opałka

Jądro

akwaforta, papier,
64,5 x 78 cm (w świetle oprawy);
opisana u dołu: "Jądro" Roman Opałka kwasoryt 2/50
Odbijał - imprint H Opałka

333 - z cyklu Opisanie Świata, 1969

akwaforta, papier,
78 x 65 cm (w świetle oprawy);
opisana u dołu: "333" Roman Opałka Kwasoryt 11/50 Odbijał - imprint HOpałka

Żagiel, 1965

linoryt, papier, 82,5 x 65 cm;
opisana u dołu ołówkiem: Żagiel - Roman Opałka 65 Linoryt IV/V Imprint Odbijał Henryk Opałka

Adam i Ewa, 1967

akwaforta, papier, 62 x 51 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Opałka 67;
opisana u dołu: Adam i Ewa Kwasoryt Główna nagroda na I Międzynarodowym Biennale Grafiki w Bradford

Projekt ilustracji do Skamieniały statek - baśnie malajskie Roberta Stillera

gwasz, tusz/papier,
23,5 x 20 cm (w świetle passe - partout)

Z cyklu Alfabet grecki, 1964

olej, płótno,
145,5 x 65,5 cm;
sygn. na odwrocie l.g.: OPAŁKA oraz obok napis: Z cyklu alfabet grecki 1964 / Opałka

Detail 2310630 - 2313775

rysunek, piórko, tusz, papier,
32,7 x 24 cm;
p.d. napis drukowany: Roman Opałka - Detail 2310630 - 2313775

Kwasoryt;
wym.: 590 x 494 mm;
sygn. oł. p.d.: Opałka 69, l.d. tyt., odb. 7/50. Lit.: I. Jakimowicz, "Współczesna grafika polska", Warszawa 1975, poz. 141, il. (il. s. 35)

Matamorphosis

akwaforta, papier,
61,5 x 48,7 cm (odcisk płyty);
opisana u dołu ołówkiem: Metamorphosis kwasoryt 14/50 Opał;
na odwrocie dwie pieczęcie, prostokątna i okrągła, z Fundacji Opałka

Twoje zaś potomstwo uczynię liczne jak ziarnka pyłu ziemi, 1970

akwaforta, papier, 76 x 60,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: Opałka 70 (ołówkiem);
opisana l. d.: "E faro si che la tua progenie sara come la polvere della terra";
nr odbitki śr. d.: Etching 50/78

technika własna, papier,
28 x 84 cm;
sygn. p. d.: R. Opałka (ołówkiem)

Bez tytułu, l. 50 XX w.

tusz, papier,
28,4 x 20,3 cm (świetle oprawy)

Relief, 1965

technika własna, sklejka;
106 ,5 x 36,5 cm
sygn. na odwrocie: ROMAN OPAŁKA

Z cyklu Alfabet grecki, 1964

olej, płótno,
145,5 x 65,5 cm;

DWIE ILUSTRACJE DO POEMATU GILGAMESZ, 1966 R. (współoprawne)

gwasz/tektura,
28 x 18 cm oraz 23 x 16,5 cm
sygnowany i datowany trzykrotnie: 'Opał 1966'
LITERATURA: Roman Opałka. Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 327 i 328 (reprodukowany)

ŻAGLOWIEC, 1967 R.

tempera/papier,
25,4 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
LITERATURA: Praca reprodukowana [w:] Katalog wczesnych prac, 1998, sf. 98, poz. 332.
szkic ilustracji do książki "Skamieniały statek. Baśnie malajskie" Roberta Stillera

Ilustracja do książki Skamieniały statek

tusz, papier
23,5 x 20,5 cm

Głowa

ołówek, papier
41 x 29 cm

Żaglowiec, 1967 r.

tempera/papier,

Portret dziewczyny, 1957

tusz, papier,
44,5 x 37,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d. RENÉ OPAŁKA 57

tusz, papier,
26,5 x 17,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: OPALKA

Studium aktu kobiecego, 1954

węgiel, papier, 124 x 98 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p.d., w prawym górnym rogu nieduży rysunek sangwiną

Portret dziewczyny (1957)

sygn., dat. l.d. tusz, papier
44.5x38 (w świetle passe-partout)

W STRONĘ LICZENIA, 1965

tempera, kredka, papier,
26 x 23 (w świetle passe-partout)
na odwrocie stempel Fundacji Opalka, EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz oraz przyklejony certyfikat Fundacji Opalka potwierdzający autentyczność pracy.

Relief, 1965

technika własna, sklejka,
106,5 x 36,5 cm
opisany na odwrocie: OPAŁKA 65

technika własna, papier,
28 x 84 cm;

Detail 1965/1- Detail - 5432002

fotografia czarno-biała, brom, papier,
30,3 x 23,8 cm;
sygn. dat. i opisana na odwrocie (ołówkiem) oraz naklejony włos Artysty;
egzemplarza autorski, nakład: 1/1

Wieża Babel, 1968

akwaforta, papier, 59,5 x 48,5 cm (odcisk płyty), 75,7 x 60 cm (wymiar arkusza);
sygn. p. d.: Opałka 68 (ołowkiem); tytułl. d.: Wieża Babel; nr odbitki pośrodku u dołu: Kwasoryt 7/10 A (ołowkiem);

Strzelcy

tusz, papier, 19,5 x 29 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: R. OPALKA ;
na odwrocie stemple z Fundacji Opalka

Relief, 1965 r.

technika własna, sklejka, 106,5 x 36,5 cm
opisany na odwrocie: `ROMAN OPAŁKA`

Studium aktu kobiecego, 1954

Z cyklu Studium dotykowe, 1959

olej/płótno,
100 x 70 cm
sygn. i dat. p.d.: `R.OPAŁKA 59`

Relief, 1965

technika własna, sklejka,
106,5 x 36,5 cm;
opisany na odwrocie: ROMAN OPAŁKA

Akt, 1953

węgiel, papier, 125 x 97 cm;
sygn. p. d.: ... 1953

Ilustracja do książki Roberta Stillera

Skamieniały statek, Le Tigre,1967 r.
tempera, papier, 24 x 20 cm

tempera, papier, 24 x 20 cm

tempera, papier, 24 x 20 cm

tempera, papier, 24 x 20 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier,26 x 21,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 27 x 23 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 25 x 21,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera,papier, 23,5 x 20,5 cm

Leć wyżej, 1956 r.

tusz, papier, 29 x 20 cm

Obraz dwustronny, 1955 r.

Awers: Martwa natura z czajnikiem
Rewers: Zamyślony z czajnikiem
węgiel, papier, 100 x 72 cm sygn.: awers: p.d.: R.Opałka

Skamieniały statek, 1967 r.

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm

Skamieniały statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5x20,5 cm

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 27 x 23 cm

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 27 x 23 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 26,5 x 23 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 24 x 41,5 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.

Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier, 26,5 x 43,5 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier

Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 22 x 13 cm

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 45 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.

Skamieniały Statek, 1967 r.

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 25 x 42 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23,5 x 41,5 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23 x 41,5 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.

Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier, 24 x 20,5 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 24 x 20,5 cm ( w św. Passe-partout)

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 24 x 41,5 cm (w św. Passe-partout)

Szkic, 1959 r.

Tempera, papier, 22 x 11 cm

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 23 x 20,5 cm

Skamieniały Statek, 1967 r.
Tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm

Skamieniały Statek, 1967 r.
tempera, papier, 26 x 21,5 cm

Szkic ilustracji, 1957 r.

tusz, papier, 29 x 20 cm (awers) tusz,
papier, 29 x 20 cm (rewers)

Szkic ilustracji, 1957 r.

tusz, papier, 29 x 20 cm (awers)
tusz, papier, 29 x 20 cm (rewers)

Z cyklu studium dotykowe, 1959

olej, płótno, 100 x 70 cm
sygn. i dat. p.d.: R.OPAŁKA 59

Skamieniały statek, 1967

tempera, papier, 25 x 21,5 cm (w świetle passe-partout)

Skamieniały statek, 1967

tempera, papier, 23,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout)

Szkic plakatu, 1964

tempera, papier, 28 x 20 cm (w świetle passe-partout)

Szkic, 1959

tempera, papier, 22 x 11 cm

Szkic, 1959

tempera, papier, 16 x 9 cm

Szkic plakatu, 1964

tempera, papier, 29 x 21 cm

Piórko

tempera, papier,
23,5 x 20 cm (w świetle passe-partout);
nie sygn.

Czaple

tempera, papier,
nie sygn.

Gong

tempera, papier,
nie sygn.

Studium aktu kobiecego, 1954

Szkic ilustracji, lata 50-te

tusz, papier,
28,4 x 20,3 cm (świetle passe-partout),
niesygnowany
w załączeniu ksero z albumu wystawy z podobnymi kompozycjami.

Szkic ilustracji, lata 50-te

tusz, papier, 28,4 x 20,3 cm (świetle passe-partout);

AUTOPORTRET, 1954

gwasz, papier,
127 x 100 cm
sygn. ol. p.d.: Opalka 1954, na odwr. p.d. stempel: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, obok po p. pieczec okragla z napisem w srodku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIELO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPALKE | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA

Studium aktu kobiecego, 1954

Mefisto

tech. własna/papier 28 x 23 cm
sygn. p. d.: Opałka Roman

Powstanie Warszawskie - szkic, ok. 1959

praca obustronna: tusz, gwasz, papier
15 x 37 cm (w świetle passe-partout) oraz 15,3 x 37 cm (w świetle passe-partout); niesygnowana
Bibl.: Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, poz. 415, s. 119.

Szkic ilustracji, ok. 1957

tusz, papier
20 x 29 cm (w świetle passe-partout); niesygnowany

praca obustronna: tusz, gwasz, papier,
15 x 37 cm (w świetle passe-partout) oraz 15,3 x 37 cm (w świetle passe-partout);
niesygnowana

Z cyklu "Alfabet grecki", 1965
technika własna, olej, płótno, 130 x 80 cm;
na odwrocie na blejtramie naspi: R. OPAŁKA
oraz napis autorski na płótnie: Z cyklu grecki alfabet 65 / Opałka

Szkic ilustracji, ok. 1957

tusz, papier, 20 x 29 cm (w świetle passe-partout);
niesygnowany

linoryt, papier,
22,5 x 21 cm (w świetle passe-partout);
w l.d. napis: LINORYT; w p.d. napis: REWE OPALKA

Studium dotykowe, 1958

tusz, odcisk, papier kremowy,
106,3 x 36,3 cm (w świetle ramy)
na odwr. wycięte okienko ukazujące okrągłą pieczęć Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa

Detal 2850826-2853920

rysunek, piórko, tusz, papier, 34 x 25 cm;
sygn. i opisany na odwrocie ołówkiem:
OPALKA 1965 / 1 - /
DETAIL 2850826-2853920

STUDIUM DOTYKOWE, 1958-1959

Technika mieszana, papier; 29,6 x 23,8 cm
Sygnowany l. d.: R. OPAŁKA

Z SERII CZYSTE RĘCE

Technika mieszana; 45,3 x 26 cm w świetle oprawy
Nie sygnowany

TWARZE, przed 1965

Gwasz, papier; 19,8 x 27 cm
Nie sygnowany

Umieranie ziemi, 1969

z cyklu "Umieranie Świata" 1968 - 1970;
akryl, płótno, 62 x 73 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: R. Opałka / .... ; RO 1969;
obraz wystawiany w Warszawie i na KUL w Lublinie w 1971-72

GRAFIKA DWUSTRONNA

z serii ilustracji do książki "Gilgamesz"
Gwasz papier; 29 x 20,5 cm w świetle
Sygnowany z jednej strony śr. d.: Opałka

OSIOŁEK

Technika mieszana, papier; 22,8 x 14,8 cm w świetle
Nie sygnowany

Studium dotykowe, 1958

tusz, odcisk, papier kremowy,
107.5 x 37.5 cm
na odwr. p.g. okrągła pieczęć Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa

Metamorphosis

linoryt/papier, 78 x 60 cm
sygnowany u dołu ołówkiem: `Metamorphosis linoryt 14/50

Żagiel

linoryt/papier, 75 x 56,5 cm
sygnowany u dołu ołówkiem: `Żagiel` linoryt/6 Opałka`

Żagiel

linoryt, papier, 75,5 x 56 cm (całość);
sygn. p.d.: Opał

KOMPOZYCJA

1956 r.
Olej na kartonie 48 x 37 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany l.d. - "R.O. 56"

Adam i Ewa, 1968 r.

kwasoryt/papier
75,6 x 62 cm
sygnowany i datowany ołówkiem u dołu

333, 1969 r.

kwasoryt/papier
76 x 61 cm

Ziemia, 1969 r.

kwasoryt/papier
75 x 61 cm

Detal 2850826-2853920

piórko, papier, 34 x 25 cm,
opisane na odwrocie

Autoportret

tusz, pędzel, papier
22x18,5 cm

Żagiel

drzeworyt, papier
70 x 50 cm

AUTOPORTRET, 1954

gwasz, papier,
127 x 100 cm
sygn. oł. p.d.: Opałka 1954, na odwr. p.d. stempel: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, obok po p. pieczęć okrągła z napisem w środku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA

Matka z dzieckiem, 1953

węgiel, papier pakowy naklejony na tekturę,
100 x 73 cm
sygn. oł. p.d.: Opałka 1953, na odwr. l.g. stempel: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, niżej pieczęć okrągła z napisem w środku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA

W dolinie Faraonów

litografia, 55 x 68 cm
sygn. ołówkiem l.d.: "H.Opałka 2000", p.d.: "W dolinie Faraonów", na środku: "litografia 13/13"

Fantazja Arlekina

litografia, 62 x 78 cm
sygn. ołówkiem l.d.: "H.Opałka 2001", p.d.: "Fantazja Arlekina", na środku: "litografia 11/20"

Słoneczny kwiat

litografia, 63,5 x 78 cm
sygn. ołówkiem l.d.: "H.Opałka 97", p.d.: "Słoneczny kwiat", na środku: "litografia 2/11"

Brama Brandenburska, ok. 1968

Grafika, 49,5 x 67 cm; (odbitka)
Pieczęć funalogi im. R.O.

"ADAM i EWA", 1968 (z cyklu OPISANIE ŚWIATA)

kwasoryt, 60 x 48 cm,
sygnowany pod płytą p.d. "Opałka 1968", l.d. "Adam i Ewa", pośrodku "kwasoryt 8/10"

Kobieta z pomarańczą, 1958

gwasz, tusz, karton, 123,5 x 91,5 (w świetle passe-parout)
sygn. p. d.: R. Opałka 58,

Z cyklu Studium dotykowe [?], 1959

olej, płótno,
100 x 70 cm
sygn. p.d.: R. OPALKA 59.

MĘŻCZYZNA W KAPELUSZU

Tusz na papierze 24,5 x 18,5 cm
Nie sygnowany
Na odwrocie pieczęć fundacji R. Opałki

Ilustracja (awers i rewers) do poematu Gilgamesz, 1966

gwasz na kartonie,
28 x 18 cm oraz 23 x 16,5 cm,
sygnowany trzykrotnie "Opł 1966"

Reprodukowany: Roman Opałka. Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 327 i 328.

BRAMA BRANDENBURSKA, 1965

astralografia,
49 x 67 cm,
na odwrocie okrągła pieczątka Fundacji Opałki oraz pieczątka kolekcji Ewy i Marka Pietkiewiczów

Projekt ilustracji, 1965

gwasz, technika mieszana, papier,
28 x 25 cm

Autoportret, 1953

tusz, papier,22 x 18.5 cm
sygnowany później przez autora oł. l.d.: 1996, śr.d.: Opałka, na odwr. p.g. stempel:
EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz, niżej pieczęć okrągła z napisem w środku: FUNDACJA OPALKA, w otoku: DZIEŁO TO JEST STWORZONE PRZEZ ROMANA OPAŁKĘ | THIS OBJECT IS MANUFACTURED BY ROMAN OPALKA

Projekt ilustracji, 1967

tempera, papier,
25 x 44.5 cm

PORTRET SIEDZĄCEJ KOBIETY

Węgiel na papierze 41 x 28,5 cm
Nie sygnowny

KOMPOZYCJA

Litografia na papierze 60 x 44 cm
Nie sygnowny

Detal- 2850826-2853920, 1965

tusz, papier
33,2 x 24 cm

Metempsychosis, 1970

kwasoryt, papier,
62 x 49.3 cm

Studium portretowe (Siedząca), 1954

tusz, papier,
97 x 127 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: Opałka [znak autorski] 1954 na odwrocie oprawy l.g.: XIII D - 90/108, p.d.: stempel Fundacji Opalka z potwierdzeniem autorstwa w języku polskim i angielskim, obok po prawej pieczątka: EX LIBRIS | Ewa & Marek Pietkiewicz

Kompozycja abstrakcyjna

gwasz, papier, 15 x 38 cm (w świetle passe-partout); sygn. p. d.: R. OPAŁKA

KOMPOZYCJA DWUSTRONNA: WĘDROWIEC i BÓG OJCIEC, 1966

technika własna (czarny gwasz, tusz), karton, 23 x 16,8 cm, trzykrotnie sygnowany "OPŁ"

Portret dziewczynki z warkoczami

mieszana,
33.9 x 28.3 cm

Adam i Ewa 1968

kwasoryt, papier,
58,8 x 47,9 (odbitka płyty);
u dołu napis autorski - Kwasort 76/7/6 Opałka 68

astralografia, papier,
67 x 49.3 cm
Sygnowana oł. pod ryc. l.R. OPALKA

Krowy

gwasz na kartonie, 14,5 x 19 cm w świetle p-p.na odwrocie pieczęcie: "Fundacja Opalka" i "Ex Libris Ewa i Marek Pietkiewicz"

Pociąg

tusz na papierze, 25,5 x 17 cm w świetle p-p.
sygnowany p.d.: "Opałka"
na odwrocie pieczęć "Fundacja Opalka"

Szkic do plakatu, 1958

węgiel, 26,5 x 18,5 cm w świetle p-p.
na odwrocie szkic tuszem
na ramie pieczęcie: "Fundacja Opalka" i "Ex Libris ewa i Marek Pietkiewicz"
reprodukowany: Roman Opałka, Katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 54.

Żołnierze

technika własna, 67 x 50 cm
na odwrocie pieczęć "Fundacja Opalka" i "Ex Libris Ewa i Marek Pietkiewicz"

Kąpiące się, 1955

węgiel na kartonie, 98 x 124 cm
sygnowany p.d.: "Opałka 1955"
reprodukowany: Roman Opałka, Kraków 1996, s. 31.

Głowa, szkic, 1959

tusz,
41 x 29 cm
na odwrocie szkice piórem i ołówkiem
na ramie pieczęcie: "Fundacja Opalka" i "ExLibris Ewa & Marek Pietkiewicz"
reprodukowany: Roman Opałka, katalog wczesnych prac, Warszawa 1998, s. 28.

Autoportret, 1952

tusz,
41 x 28,7 cm
na odwrocie pieczęcie: Fundacji Opalka i "ExLibris/ Ewa & Marek Pietkiewicz"

Głowa, szkic, 1959

tusz,
41 x 29 cm

Autoportret, 1952

tusz,
41 x 28,7 cm

Pragnienie, 1958 (projekt okładki)

węgiel na kartonie, 27 x 20 cm w świetle p-p.
na odwrocie rysunek węglem, na ramie fragmenty dwóch pieczęci "Fundacja Opalka" i Exlibris "Ewa et Marek Pietkiewicz"
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 113, il. 395

Głowa, 1957

tusz na kartonie, 27,5 x 20 cm
na odwrocie rysunek ołówkiem
na ramie fragmenty dwóch pieczęci "Fundacja Opalka" i Exlibris" Ewa et Marek Pietkiewicz"
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 33, il. 97

Profil kobiety, 1956

węgiel na kartonie, 42 x 29 cm
na odwrocie trzy pieczęcie "Fundacja Opalka" i Exlibris "Ewa et Marek Pietkiewicz"
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 32, il. 95

Samolot, 1957

tusz na kartonie, 18 x 26 cm
w świetle p-p
Reprodukowany w Katalogu wczesnych prac - Roman Opałka, Warszawa 1998, s. 118, il. 410

liczba obiektów: 380