1 zł
2 600 000 zł

MAKOWSKI Zbigniew (1930 Warszawa - 2019 Warszawa)

Pejzaż z filozofami, 1969

gwasz, papier naklejony na płytę, 33 x 62 cm,
sygn. l: ‘Zbigniew Makowski 1969’

cena wywoławcza: Wykup abonament

Harpia, 1982

tusz, piórko, tusz lawowany, papier; 32,5 x 22,5 cm (w świetle passe-partout);
poniżej napis autorski wraz z sygnaturą i datą: ... le quatro perfectissime harpyie / (może do obrazka z Beatrice Rappaccini) / Z. M. VIII 1982.

REMOTIO, 1970

olej, płótno
92 x 65 cm
sygn. p.g.: Zbigniew Makowski 1970
na odwrocie:
– na górnej żerdzi krosna napis: „REMOTIO“, 1970, 92 x 65
– po lewej nalepka z numerem: DI/229/70 DK.BBB
– po prawej nalepka Galerie Pauli w Lozannie z danymi obrazu
– na prawej żerdzi nalepka Galerie Jeanne Bucher Paryż z danymi obrazu

BEZ TYTUŁU, 1980

tempera, olej, dwie złączone deski
50 x 38,5 cm
sygn. śr.g.: Zbigniew Makowski f 1980.
sygn. na odwrocie: dla Dz. Jerzego Korony | 14. VI. 1984 | wdzięczny | Zbigniew Makowski

BEZ TYTUŁU, ok. 1960 r.

olej/płótno, 64,5 x 50,5 cm
sygnowany i datowany na odwrocie: Zbigniew Makowski (około 1960)

W ogrodzie zamkniętym, 1962

tusz lawowany, technika własna, papier; 47 x 60,8 cm w św. p-p.;
sygn. i dat. p. d.: Zbigniew Makowski Paris 1962.

Krata, drzewo, jezioro, 1973 r.

akryl, olej/deska, 50 x 71 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'Zbigniew Makowski Fecit hic II 1973'
opisany na odwrociu: 'KRATA, DRZEWO, JEZIORO, 1973 | akryl, deska | 71 x 50 | ZBIGNIEW MAKOWSKI'

Wierzbową w stronę Placu..., 1987 r.

gwasz, tusz/papier, 43 x 30 cm
sygnowany, datowany i opisany: 'Zbigniew Makowski f. 31. V. 1987.'

technika mieszana/papier, 33 x 22,5 cm

Laurka imieninowa, 1980 r.

akwarela, ołówek, tusz/papier, 20 x 11,5 cm (arkusz)
sygnowany, datowany i opisany: 'Zbigniew Makowski f. 1980' oraz dedykacja

Relief, 1961 r.

gips, 9 x 13,5 x 3 cm
sygnowany i datowany na spodzie: ‘Zbigniew | MAKOWSKI | 1961’

"profil kobiety", 1959 - 1980/81 r.

tusz/bibułka, 27,5 x 24,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Zbigniew Makowski' oraz datowany śr.d.: 'jesień 1955;

Akt, 2003 r.

gwasz, tusz/papier, 34,3 x 23,3 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany wzdłuż lewej krawędzi: 'Zbigniew Makowski VIII - 2003 - dla Henryka na Imieniny 2005 Zbyszek'

Bez tytułu, 1962

olej, sklejka; 22,5 x 52,5 cm;
sygn., dat. wraz z dedykacją na odwrocie: ZBIGNIEW MAKOWSKI / Warszawa, 1962 / Józkowi W. /
na mieszkanie nowe = / Zbyszek / W-wa, 20. VI. 1964.

BRAMA, 1971 r..

olej/płótno, 55 x 38 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie na płótnie i krośnie: Zbigniew Makowski | Brama | 1971 |olej |płótno| dedykacja

Kompozycja, 1961 r.

technika własna/sklejka, 61 x 93,5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Zbigniew | Makowski | 1961'

Brama, 1969 r.

gwasz, akwarela/papier, 54,5 x 74,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Zbigniew Makowski 1969'

Bez tytułu, 1987 r.

gwasz, tusz, kolaż, sznurek/papier, 57 x 82 cm (arkusz)
sygnowany i datowany pismem lustrzanym p.g.: 'Zbigniew Makowski X 1987'

Musica est, praca dwustronna, 1980 r.

ołówek, tusz, kolaż/papier, 31 x 34,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem l.d.: 'Zbigniew Makowski' oraz dedykowany l.g.
na odwrociu datowany i opisany ołówkiem p.d.: 'MUSICA EST około 1980 | 32 x 36'

Kompozycja, 1961 r.

tusz/papier, 47,5 x 35,5 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Dla Jerzego Stajudy - Zbigniew Makowski | rysunek wykonany w Wenecji w roku 1961 | Warszawa 1965.'

Bez tytułu, 1961 r.

gips, 28,5 x 12 x 3 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Zbigniew | Makowski | 1961 r.'

Te quaerens Ariadna, 1996

olej, akryl, deska
40x50 cm
sygnowany wzdłuż górnej krawędzi: "te quaerens Ariadna. Zbigniew Makowski f. V.1996.", na odwrocie autorski napis: "Te quaerens, Ariadna, tuoquo | incensus amoro. | Catullus Carmen 64, 253 | Zbigniew Makowski f .V.1996", nalepka z Galerie Alice Pauli oraz nalepki inwentarzowe

Kompozycja, 1971

gwasz, akwarela, tusz, papier
55x74,5cm
sygnowany wzdłuż dolnej krawędzi: "Zbigniew Makowski fecit 1971"

Pejzaż z filozofami, 1969

gwasz, papier naklejony na płytę, 33 x 62 cm
sygn. z lewej strony: Zbigniew Makowski 1969

Kompozycja, 1960 r.

technika własna/płótno, 65 x 90,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'ZBIGNIEW MAKOWSKI 60'
na odwrociu, na blejtramie sygnowany, datowany i opisany: 'Warszawa ZBIGNIEW MAKOWSKI 1962'
poniżej wskazówka montażowa

Bez tytułu, 1962

sygn., dat. wraz z dedykacją na odwrocie: ZBIGNIEW MAKOWSKI
/ Warszawa, 1962 / Józkowi W. / na mieszkanie nowe = / Zbyszek / W-wa, 20. VI. 1964.

Agata, wg Zurbarana, 2009 r.

gwasz, tusz, ołówek/papier, 36 x 51 cm
sygnowany i datowany wśród kompozycji: 'Zbigniew Makowski.X.2009.'
dedykowany p.d: 'dla Anny Baranowej | 22 X 2010 Warszawa | Zbigniew Makowski'
na odwrociu datowany i opisany: 'Agata, wg Zurbarana | [tu - wg. rentgenogramu] | 36 x 52 | 2009'

Tyle jest snu w geometrii, praca dwustronna, 1958, 1964 r.

akwarela, tusz/papier, 32,5 x 47,5 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'Zbigniew Makowski 15.III.1964 | tyle jest snu w geometrii | tyle jest snu w geometrii | tyle jest snu w geometrii'
na odwrociu sygnowany i datowany p.d.: 'ZM | 58'

ALEJE JEROZOLIMSKIE 1960, 1999

tusz pióro, pędzel, gwasz, papier kremowy (obiekt złożony z dwóch części zszytych białą nicią, w dolnej części tekst)
33,5 x 34 cm (w św. p-partout)
sygn. tuszem na g. części l.d.: Aleje Jerozolimskie 1960, p.d.: Z.M. II. 1999., w p.d. rogu oł. dedykacja: dla Magdaleny Szafkowskiej, obok data i sygn.: 2.IV.20,14 | Zbigniew | Makowski

Na odwr. rysunek tuszem sygn. l.g.: Z. M. I .1999.,
p.d. tuszem: "Darmo"., dalej ołówkiem: 1999 | 35 x 36, tusz, gwasz

tusz, piórko, papier żeberkowy; 16,3 x 22,9 cm;
sygn. na odwrocie p. g.: Zb. Makowski (ołówkiem).

EURYDYKA, ŻONA ORPHEIA DRYADĄ BYŁA, 2012 r.

książka artystyczna zawiera 14 kart (plus okładka) obustronnie zarysowanych i zapisanych
tusze barwne, gwasz, akwarela, pióro, pędzel, zszycia sznurkiem
wymiary: 35 x 23,5 cm

Bez tytułu, 1958 r.

olej, metal, asamblaż/płótno, blacha, 54 x 46 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Zbigniew | Makowski | 1958'

To po deszczu tak paruje zbocze..., około 1960/1961 r.

olej/deska, 32,5 x 34 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Zbigniew Makowski | około 1961 | może 1960 | dla Ani | Zbyszek | 3 VI 2013'

Sen / Rêve tantrique, 1965 r.

gwasz, tusz/papier, 24 x 30,5 cm
sygnowany i datowany wewnątrz kompozycji: 'ZBIGNIEW MAKOWSKI 1965'

Oko od śpiącej lalki, 1963 r.

tempera, tusz, kolaż/karton, 55 x 78 cm
sygnowany i datowany u dołu: 'ZBIGNIEW MAKOWSKI V 1963'
na odwrociu sygnowany, datowany i opisany: 'to "oko" - od Śpiącej Lalki" [...] Zbigniew Makowski VII 2014 [...]'
opisany wielokrotnie wśród przedstawienia

Do Landauera (tryptyk), 1986/1990 r.

gwasz, tusz, kolaż, sznurek/papier, 40 x 116 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu środkowej części: '[...] Zbigniew Makowski 24.II. 1990'
złożony z trzech zszytych prac powstałych w latach 1986-1990
dedykowany u góry środkowej części: 'dla Anny Baranowej - Zbigniew Makowski 20.XI 2009.'
na odwrociu sygnowany, datowany i opisany wielokrotnie wśród przedstawienia

Zestaw: klocek drzeworytniczy Zbigniewa Makowskiego oraz trzy grafiki z zeszytu artystycznego Phases, 1962 r.

Klocek drzeworytniczy stworzony na potrzeby zeszytów artystycznych Phases, zeszyt nr 8, 1963.
Do zeszytu dołączony jest drzeworyt Zbigniewa Makowskiego, litografia Julio Silva, litografia Corneille
drzeworyt, papier; 20 x 30,2 x 2,2 cm
sygnowany na klocku wśród przedstawienia: 'ZM'

ROZPACZ JAKO ZWIERZĘ POCIĄGOWE II, 2000

książka autorska, zawiera 11 kart obustronnie zarysowanych i zapisanych
tusze barwne, pióro, pędzel, gwasz, akwarela,
wycięcia i zszycia nićmi i sznurkiem
22 x 27,5 cm
sygn. na drugiej stronie okładki u góry: Zbigniew Makowski op. VII MM | dla Magdaleny Szafkowskiej 12.XI.2015. | Rozpacz jako Zwierzę Pociągowe II.

A i co było do powiedzenia: powiedzieliśmy niemal wszystko..., 1963 r.

akwarela, tusz, papier, 48 x 64,5 cm
u dołu dedykacja : Dla Jerzego i Dobrochny Olkiewiczów - I-1964'

Hic, 1965 r.

gwasz, akwarela, tusz/papier, 30,5 x 24 cm
sygnowany p.d.: 'ZBIGNIEW MAKOWSKI', datowany wśród kompozycji: '3-VIII-1965'

Peinture informel (?) , Laurka dla Marii Fabickej, 1960 r.

gwasz, tusz/papier, 99 x 130 cm
sygnowany, datowany i opisany wielokrotnie wśród przedstawienia

Stary Ogród, 1962 r.

olej/deska, 166,5 x 16 x 5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '16 x 166 | STARY OGRÓD | AN OLD GARDEN | zbigniew Makowski | warszawa 1962'

Remotio, 1970 r.

olej/płótno, 92 x 65 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'Remotio 1970'

- "Kunstverein für die Rheinlande und Westfalen", Kunsthalle, Düsseldorf, 1973
- Galeria Jeanne Bucher, Paryż, 1973
- Galeria Alice Pauli, Lozanna, 1973

- katalog wystawy w Kunsthalle, Düsseldorf, 1973 (il.)
- katalog indywidualnej wystawy w galerii Jeanne Bucher, Paryż, 1973, s.nlb. (il.)
- katalog indywidualnej wystawy w galerii Alice Pauli, Lozanna, 1970, s.nlb.

Tu es la profondeur de tous les sommets, 1976

akwarela, gwasz i tusz,papier; 55 x 75 cm w świetle oprawy
sygnowany i datowany p.d. "Zbigniew Makowski fecit | III.1976"; tytuł podany na obrazie

Quod erat in vatis, 1964 r.

akwarela, tusz, gwasz, papier, 30 × 23,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. u dołu: Zbigniew Makowski 1964

* do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite

Ter vocata diva triformis, 1973 r.

olej/płótno, 70 x 120 cm
sygnowany w obrębie kompozycji: 'Zbigniew Makowski 1973 | Ter vocata diva triformis'
na odwrociu: 'TER VOCATA | DIVA TRIFORMIS | Zbigniew Makowski | 1973 | 70 x 120'

OPINIE:
- praca posiada certyfikat autentyczności podpisany przez autora
- Galerie Alice Pauli, Lozanna
- kolekcja prywatna, Szwajcaria

Arystoteles - fizyka, 2013 r.

gwasz, ołówek, tusz, papier, 35 x 40 cm w świetle passe-partout
sygn. i opisany l. g.: 'Zbigniew Makowski f.VII · 2013

Exo, 1963 r.

akwarela, tusz/papier, 47 x 64 cm
sygnowany i datowany śr.d.: 'Zbigniew Makowski 1963.'

Bez tytułu, 1972 r.

akwarela, gwasz, tusz/papier, 23,5 x 36 cm
sygnowany i datowany p.śr.: 'Zbigniew Makowski X 1972'

OPINIE:

Locus enim, in quo stas, terra sancta est, 1973 r.

olej/płótno, 46 x 33 cm
sygnowany, datowany i opisany u góry: 'Locus enim, in quo stas, | Zbigniew Makowski • IX • 1973 • Locus enim, in quo stas, terra sancta est'
Na odwrociu dedykacja: 'Dla | Dobrochny | i Jerzego | 1. I 1974 Zbyszek'

- dar od artysty
- kolekcja Dobrochny i Jerzego Olkiewiczów

Martwa natura, 1961

olej, płótno; 60 x 73 cm;
sygn. i dat. l. d.: Zbigniew Makowski 1961.
Wczesna praca artysty utrzymana w stylistyce nie zapowiadającej dojrzałą twórczość Zbigniewa Makowskiego.

Ogród zielony z emblematami, 1962

olej, płótno, 60 × 60 cm
sygnowany na odwrocie: "ZBIGNIEW | MAKOWSKI | Paris 62"

Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Poznań
- kolekcja prywatna, Warszawa

drzeworyt/papier, 20 x 30,2 x 2,2 cm
Do zeszytu dołączony jest drzeworyt Zbigniewa Makowskiego, litografia Julio Silva, litografia Corneille.

1) Zbigniew Makowski, "Ten żółty pokój", klocek drzeworytniczy, 20 x 30,2 x 2,2 cm, sygnowany wśród przedstawienia: 'ZM'
2) Zbigniew Makowski, "Ten żółty pokój", drzeworyt/papier czerpany, 20 x 30,2 (zadruk) 26 x 39,5 cm (arkusz), sygnowany wśród przedstawienia: 'ZM'
3) Julio H. Silva, Bez tytułu, litografia/papier, 21,1 x 27,2 cm (zadruk), sygnowany na kamieniu śr.d.: 'J H Silva'
4) Corneille, Bez tytułu, litografia/papier, 21,1 x 27,2 cm (zadruk), sygnowany na kamieniu p.d.: 'Corneille'

ZIELONY LĘK MNIE ZDJĄŁ/ZIELONA I MIECZ PARACELSUSA (PRACA DWUSTRONNA), 2006 r.

tusz, gwasz/papier, 57 x 76 cm
sygnowany tuszem p.d.: ZM.V.2006; tytuł oł.g.: Zielony lęk/ mnie zdjął;
p.g.: Zbigniew Makowski f.IV.2006

- Zbigniew Makowski. Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego 2012 za 2011, XI edycja, Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ZPAP Okręg Gdański, Płocka Galeria Sztuki [kat. wystawy], Gdańsk 2012 (repr. s. 31, 32).
- Polia 10.VI.1946 Wrocław. Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego, oprac. M. Szafkowska, Muzeum Narodowe we Wrocławiu [publikacja towarzysząca wystawie], Wrocław 2015 (repr. s. 122).

WIECZÓR 28.II.1962 r.

tusz/papier, 35 x 47 cm
sygnowany p.d.: narysowałem to wieczorem 28.II.1963 /Zbigniew Makowski w Warszawie to narysowałem
na odwrocie tytuł: Wieczór 28.II.1962

Postać, 1982 r.

olej/płótno, 44 x 25 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l.g.: 'Z · M ·1982 · '
opisany i dedykowany na odwrociu: 'dla Andy | Zbyszek | II · 1998 · | Zbigniew Makowski'

- dar od artysty, 1998

Bez tytułu, 1979 r.

gwasz/papier, 49,7 x 66 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Zbigniew Makowski | Fecit III 1979 | Varsovia'

- dar od artysty, lata 80.

Bez tytułu, 1980 r.

akwarela, tusz/papier, 30,5 x 20,5 cm
sygnowany i datowany śr.d.: 'Zbigniew Makowski fac. IV · 1980 · '
dedykowany p.d.: 'dla Andy · X · 1980 · '

- dar od artysty, 1980

KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA, X 1994

zawiera na 21 rozkładówkach rysunki datowane od 1981 do 2011
rysunki w technikach: akwarela, gwasz, tusz pióro, tusze barwne pędzel, szycie sznurkami
okładka z grubej tektury, 35 x 27 cm
napis na I s. okł.: grinder | zbigniew Makowski | X 1994
na II s. okł. wszyte płótno z tytułem, dedykacją i sygnaturą tuszem: Pas Transmisyjny | Transgalaktyczny | (Wille? | Vorstellung?) | dla | Małgorzaty | Kitowskiej. | serdecznie - | Zbigniew Makowski | VIII. 2011. | Warszawa

TUNC ET AVES TUTAE... IV, 1996

olej, akryl, płyta pilśniowa
70 x 50 cm)
sygn. l.g.: Zbigniew Makowski f. .V. 1996. | tunc et aves tutae

Na odwrocie na płycie napis i sygnatura: tunc et aves tutae movere | per aera pennas | Ovidius METAMORPHOSES | XV, 99 | Zbigniew Makowski f. IV. 1996.| (The Great Goddess is the flowing | unity of subterranean and celestial | primordial water).
Na odwrocie na płycie pilśniowej nalepka Galerie Alice Pauli w Lozannie z danymi obrazu.

Incipit Lux, 1969

Gwasz, karton; wym.: 56 x 76 cm; sygn. w obrębie kompozycji: Zbigniew Makowski VIII 1968; na odwrocie noty kolekcjonerskie. W 1970 artysta powrócił do tematu tworząc nową, Incipit Lux II. Prace były wystawione w Galerie Alice Pauli w Lozannie w 1970 i 1971.

* opłata wynikającą z tzw. droit de suite

Things fall apart, 1977

akwarela, papier, 56 x 75,5 cm
sygn. p.d.: Zbigniew Makowski
na odwrocie nalepka z Gallery K w Waszyngtonie

Kompozycja, 1966 r.

technika mieszana/papier, 54 x 78,5 cm
sygnowany i datowany p.śr.: 'Zbigniew Makowski VI 1966 Warszawa'

…jeden z tych wielkich obrazów…, 1975 r.

gwasz/papier, 27,5 x 37,5 cm
sygnowany, datowany i opisany u góry: '…une de ces GRANDES IMAGES… Zbigniew Makowski VIII. 1975.'

KOBIETA, 1982 r.

olej/deska, 104,5 x 25 cm
sygnowany, datowany i opisany pismem odręcznym na odwrocie:
Zbigniew Makowski | 1982

MALOWANE LABIRYNTINNY, 1963 r.

tusz/papier, 47,4 x 64,4 cm
sygnowany p.g.: Zbigniew Makowski 1963
na odwrocie napis: "iTER 1963"

MI PAREA, 2009 r.

tusz, akwarela, gwasz/papier, 57 x 77 cm
sygnowany l.g.: Zbigniew Makowski IX. 2009, mi parea
opisany pismem odręcznym na odwrocie:
2009 "MI PAREA [-małe]" / 57 x 77

- Zbigniew Makowski. Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego 2012 za 2011, XI edycja [kat. wystawy], Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ZPAP Okręg Gdański, Płocka Galeria Sztuki, Gdańsk 2012
(repr. na okładce kat. i na s. 34).

Kompozycja, 1973

olej/ceramika, wys.: 5,5 cm, śr.:28 cm
sygnowany: 'Zbigniew Makowski fec.III.1973'

Kompozycja, 1973

akwarela, tusz/papier, 48 x 64,5 cm

To o bizantyjskich kapitelach..., 1961 r.

akwarela, tusz/papier, 36 x 47,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Zbigniew Makowski 61'
Na odwrociu dedykacja: 'Dla p. Aleksandra Hemisza | Zbigniew Makowski, Wenecja, 1961'

Kompozycja, 1968 r.

olej/płótno, 45 x 25 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Zbigniew Makowski | 1968'
na odwrociu nieczytelny stempel wywozowy

Quod erat in vatis, 1964 r.

akwarela, tusz, gwasz/papier, 30 x 23,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l.d.: 'Zbigniew Makowski 1964.'

Apparve-prima, 2003 r.

akryl/płótno, 73 x 60 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'Zbigniew Makowski 2003'
opisany na bnlejtramie długopisem: ' "Apparve-Prima" 73 x 60', 'APPARVE-PRIMA, 2003 | AKR/PŁ'

Arystoteles - fizyka, 2013 r.

gwasz, ołówek, tusz/papier, 35 x 40 cm (w świetle passe-partout)
sygnowabny, datowany i opisany u góry: 'Zbigniew Makowski f.VII · 2013 · '

Seo de urgel, 1990 r.

akwarela, tusz, gwasz/papier (w świetle passe-partout), 40 x 50 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Zbigniew Makowski f. | 19 · VIII · 1990'

BIAŁA CHMURA, 1978

akwarela, tusz, papier szary
24,4 x 31,8 cm (w świetle passe-partout)
sygn. dwukrotnie: - p.g.: Zbigniew Makowski fec 1978; - p.d.: Biała Chmura | Zbigniew Makowski IV 1978;
dedykacja l.d.: dla J. A. Jakimowiczów - X. 79. Zb. M.

RELICTA, 1997

olej, płótno
80 x 55 cm
sygn. p.g.: Zbigniew Makowski f. 1997.

VELUM, 1996 r.

olej/płyta pilśniowa, 100 x 70 cm
sygnowany i datowany l.d.: Zbigniew Makowski F. 1996-97
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym:
Tadeusz Makowski | 1996| Velum | 100 x 70 | tekst wiersza w jęz. angielskim
oraz nalepka z Gallery Alice Pauli

COMPOSITION, 1964 r.

papier/tusz, akwarela, 48 x 61 cm
sygnowany p.d.: Zbigniew Makowski

Anioł, 2002 r.

tusz/papier, 29 x 19 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'Zbigniew Makowski X 2002'

Congregat omnia

akwarela, ołówek, papier szyty sznurkiem
168 x 124,5 cm
sygn. i dat. p. g.: Zbigniew Makowski f. IV 1989

Krawędź Elegii, 1967

olej, płótno
60 x 51 cm

sygn. p. śr.: Zbigniew Makowski-IV-1967
na odwrocie: "KRAWĘDŹ ELEGIIII"
oraz nalepki z:
Marlborough Fine Art, London, Christies, Gallery K, Washington

1460, 1978 r.

akwarela, tusz/papier, 28,5 x 37,5 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'Zbigniew Makowski fec XII. 1978'
- Kolekcja H. MARC MOYENS
- Dom aukcyjny Christie's, 12-13 January 2010, New York, Rockefeller Plaza (poz. 260)
- Kolekcja prywatna, Polska

Motyw pejzażowy

akwarela, papier; 23,5 x 35 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: z.m.;
na odwrocie napis autorski Zbigniew Makowski oraz nalepka z powtórzoną sygnaturą artysty

Somnium nazzaze..., 1975 r.

olej/płótno, 73 x 59,5 cm
sygnowany śr. g.: ` Zbigniew Makowski II-1975| IX`
na odwrociu napis: `dar dla Zakładu dla Dzieci Niewidomych - LASKI | Zbigniew Makowski | IX.1975`

Kielich, 1966 r.

akwarela, tusz/papier, 35 x 47 cm
sygnowany i datowany śr.d.: `Zbigniew Makowski | 1966.`
na odwrociu opisany

Exo, 1963 r.

sygnowany i datowany śr.d.: `Zbigniew Makowski 1963.`

TE QUAERENS ARIADNA, 1996

akryl, płótno naklejone na dyktę
40 x 50 cm
sygn. wzdłuż górnej krawędzi: te quaerens Ariadna. Zbigniew Makowski f. V.1996.
na odwrocie na dykcie napis i sygnatura: te quaerens, Ariadna, tuoquo | incensus amoro. | Catullus Carmon 64, 253 | Zbigniew Makowski f. V.1996.
na dykcie nalepki: 1. z danymi obrazu; 2. GALERIE ALICE PAULI | 9. RUE DU PORT-FRANC 1003 LAUSANNE...[dalej dane obrazu]

Ten świat, 1963 r.

akwarela, tusz/papier, 24 x 32 cm
sygnowany w środku kompozycji: `ZBIGNIEW MAKOWSKI VI 1963`

Amfisbena, 2013 r.

akwarela, tusz/papier, 40 x 51 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Zbigniew Makowski VII.2013`

NON SATURATUR OCULUS VISU, 1972

gwasz, akwarela, papier, 54,5 x 75 cm (w świetle ramy)
sygn. brązowym gwaszem p.g.: Zbigniew Makowski fuit hic. X. 1972.
na odwr. ręką autora oł. śr.: "NON SATURATUR OCULUS VISU", 1972, | gwasz, 56 x 76; w lewym dolnym rogu brązową farbą: ZBIGNIEW MAKOWSKI | "NON SATURATUR OCULUS VISU", 1972 | gwasz, 56 x 76
na odwrocie oprawy dwie nalepki:
- Galerie Jeanne Bucher, Paryż, z nr 4454 i danymi pracy;
- Biura Handlu Zagranicznego "Desa" z pieczątką zezwolenia na wywóz i danymi pracy

MIRABILITA, 1995

akwarela, gwasz, tusz pióro, papier czerpany beżowy z nadrukami firmowymi Cepelii na odwr., zszywany cienkim sznurkiem
54 x 154 cm
sygn. oł. p.d.: Zbigniew Makowski f. | 1995
na odwrocie rysunki i rękopis

El Sueño, 1968 r.

olej/płótno, 65 x 54 cm
opisany i datowany na blejtramie: ` "El Sueño", 65x54, 1968`
na odwrociu nalepki galeryjne: `MARLBOROUGH LONDON` i nalepka wywozowa `DESA` z opisem obrazu oraz `McCRORY CORPORATION` z numerem inwentarzowym `234`
- Marlboroug Gallery, Londyn
- kolekcja McCrory Corporation, Nowy Jork
- Dom Aukcyjny Dorotheum, Wiedeń, 7.12.2006
- kolekcja prywatna, Nowy Jork
- Marlborough New London Gallery, Londyn, 1968

Kunstbuch

druk offsetowy/papier, 46 x 58 cm
sygnowany p.d. kredką: `Zbig. Makowski`

olej, płótno; 60 x 60 cm.
w obrębie kompozycji napisy autorskie; na odwrocie napis autorski: ZBIGNIEW / MAKOWSKI / Paris 62

21. II 1964 R, 1964 r.

akwarela, tusz/papier, 48,5 x 62,5 cm
dedykowany, sygnowany i datowany p.d.: `23.II.1964. | Jerzemu O. | Zbigniew | Makowski | (który pozuje z | żoną moją).`

Jerzy Olkiewicz, Geometria romantyczna Zbigniewa Makowskiego, "Projekt" 1964, nr 2, s.39-41, reprodukowany

Locus enim, in quo stas, teua sancta est, 1973 r.

olej/płótno, 46 x 33 cm
sygnowany i datowany u góry: `Zbigniew Makowski IX 1973`
na odwrociu dedykacja: `Dla | Dobrochny | i Jerzego | 1. I 1974 Zbyszek`

u dołu dedykacja : Dla Jerzego i Dobrochny Olkiewiczów - I-1964`

Nec. Sicterris Ultimathule, 1963 r.

akwarela, tusz/papier, 39 x 48 cm
sygnowany i datowany p.g.: `Zbigniew Makowski druga połowa sierpnia 1963 r.`

Sanquinem ut bibam..., 1975 r.

olej/deska, 44 x 34 cm
sygnowany i datowany u dołu: `Zbigniew Makowski 1975`
na odwrociu dedykacja: `Dla Jerzego | Zbigniew X 1975`

Kompozycja, 1969 r.

olej/płótno, 25,5 x 15 cm
sygnowany na odwrociu
na odwrociu dedykacja: `Dla Dobrochny | obrazek z | przed trzech chyba lat | Zbigniew | Makowski | XI. 1972`

Park, 1964 r.

kredka, tusz/papier, 15,5 x 24 cm
datowany l.g.: `23. VI. 1964` oraz sygnowany i datowany na odwrociu
na odwrociu dedykacja: `Dla Jerzego Olkiewicza | w dobrym dniu, kiedy przyniósł mi | "Projekt" (ten z jego artykułem) a i w ogóle z serca. | 3 września 1964 | Zbyszek Makowski`

Bo rzeczy są dokonane przez śmierć..., 1962 r.

akwarela, tusz/papier, 35,5 x 47 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Zbigniew Makowski 8.IV.1962`

sygnowany i datowany p.d.: `Zbigniew Makowski 61`
na odwrociu dedykacja: `Dla p. Aleksandra Hemisza | Zbigniew Makowski, Wenecja, 1961`

(...) ja tam sam byłem w tym pokoju, 1962 r.

na odwrociu pieczęć Urzędu Konserwatorskiego z pozwoleniem na wywóz za granicę

Sato rare..., 1964 r.

akwarela, tusz/papier, 48,5 x 35 cm
u dołu dedykowany, sygnowany i datowany: `Dla Dobrochny i Jerzego od Zbyszka w grudniu 1964. | Zbigniew Makowski, w Warszawie`

O, ILLE

akwarela, tusz/papier, 35 x 48 cm
na odwrociu pieczęci z urzędu z wyrażeniem zgody na wywóz za granicę

kompozycja dwustronna,
akwarela, tusz/papier, 36 x 48 cm
sygnowany wewnątrz kompozycji: `Zbigniew Makowski`

Kompozycja, 1970 r.

akwarela, tusz/papier, 55 x 75 cm
sygnowany, opisany u dołu: `Zbigniew Makowski fuit hic XI.1970`

I will tell you, 1980 r.

olej/płótno, 74 x 92 cm
sygnowany i datowany l.d.: `Zbigniew Makowski 1980`
na odwrociu opisany przez autora komentarzem - wierszem oraz sygnowany i datowany: `Zbigniew Makowski X 1986`

LE MAT, 1973

olej, płótno; 150x70 cm
sygn. u dołu: Zbigniew Makowski fuit hic XI 1973 LE MAT

Sine fine aut principio, 1976

olej, płótno; 65 x 95 cm
sygn. przez środek: Zbigniew Makowski fuit hic 1976 Varsovia

Composition

tusz, akwarela, papier
48 x 61 cm
sygn. p.d. Zbigniew Makowski

...jeden z tych wielkich obrazów..., 1975 r.

gwasz/papier, 27 x 37,5 cm
sygnowany, datowany i opisany u góry: `...une de ces grandes images... Zbigniew Makowski VIII 1975`

Estymacja: 12 000 - 14 000 zł

Kompozycja, 1968

gwasz, papier; 81 x 57 cm;
sygn. i dat. p. d.: ZBIGNIEW MAKOWSKI 1968

Narzędzia, 1968 r.

olej/płótno, 61 x 27 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Zbigniew Makowski | 1968`
opisany na odwrociu n blejtramie: `"NARZĘDZIA" 1968, 61x27`
na odwrociu, na blejtramie naklejka galerii Malborogh Fine Art w Londynie

Estymacja: 40 000 - 50 000 zł

Zaćmienie, 1988 r.

technika mieszana, tusz, gwasz/papier, 66 x 78 cm (arkusz), 78 x 88 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany u dołu: `Zbigniew Makowski IX 1988`

Estymacja: 13 000 - 17 000 zł

Ten świat, 1963 r.

Estymacja: 10 000 - 12 000 zł

Bez tytułu, 1979

Gwasz, tusz, karton; wym.: 56,5 x 75,5 cm; sygn. l.g.: Zbigniew Makowski, Primavera Varsoviae 1979

Inanis et vacua, 1975

akwarela, gwasz, papier;
27,5 x 37,5 cm;
sygn. i dat. śr. g.: Zbigniew Makowski / fec 1975, u dołu napis: dla I. A. Jakimowiczów · VII·1975

Kompozycja, 1978/79

tusz, piórko, akwarela, gwasz, papier;
35 x 40 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Zbigniew Makowski VII 1978 Vars(...)
u góry napis autorski: dla Bernarda Keplera, Warszawa X 1979.

Violet Virgule, 1969

gwasz, papier; 56 x 76 cm
sygn. p.d. Zbigniew Makowski 1969

Estymacja: 60000 - 70000 PLN

Te quaerens Ariadna, 1996 r.

akryl/płótno naklejone na dyktę, 40 x 50 cm
sygnowany wzdłuż górnej krawędzi: `te quaerens Ariadna. Zbigniew Makowski f. V.1996.`
na odwrocie na dykcie napis: Te quaerens, Ariadna, tuoquo | incensus amoro. | Catullus Carmen 64, 253 | Zbigniew Makowski f .V.1996. oraz nalepka informacyjna Galerie Alice Pauli z Lozanny
Tytuł obrazu jest cytatem z poematu Caiusa Valeriusa Catullusa, urodzonego w Weronie poety rzymskiego, żyjącego w latach 84-54 p.n.e.

- Dom Aukcyjny Agra-Art.
- kolekcja prywatna

Estymacja: 25 000 - 35 000 zł

Kompozycja, 1970 r.

akwarela, tusz/papier, 23,5 x 19 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany u dołu: `ZBIGNIEW MAKOWSKI 1970`

Estymacja: 13 000 - 16 000

Paesaggio con paesaggio (!)

Olej, płótno; 65 x 35 cm
Sygn. na odwrocie: PAESAGGIO/ CON/ PAESAGGIO (!)/ Zbigniew Makowski/ 1971/ fecie hic

Estymacja: 90 000 - 120 000 zł

Sen oczywisty, 1968

Olej, deska; 71 x 100 cm
Sygn. p.d. ZBIGNIEW MAKOWSKI 1968
Na odwrocie "SEN OCZYWISTY"/ 71 x 100/ 1968

Estymacja: 120 000 - 150 000 zł

Kompozycja, 1970

gwasz, piórko, tusz, papier;
37,5 x 47,5 cm;
sygn. i dat. p. g.: Zbigniew Makowski IX 1970 Warszawa
Na odwrocie napis: Zbigniew Makowski / xxx - gwasz / własność A. i B. Z. Nowickich
Na odwrocie naklejka BIURO WYSTWA ARTYSTYCZNYCH / BYDGOSZCZ- CZERWIEC 1974 Z pierwszej wystawy dzieł sztuki ze zbiorów prywatnych /PSLP Bydgoszcz Nr 342/74 - 200 egz

FORSE TU NON PENSAVI CH`IO LOICO FOSSI!, 1982

Tusz, akwarela, papier; 20 x 25 cm
Sygnowany p.g.: Zbigniew Makowski f. II. 1982 Warszawa.

Bez tytułu, 1965 r.

tusz, akwarela/papier, 51 x 71 cm (arkusz, w świetle passe-partout)

Pochodzenie: Galeria r, Poznań

17 Contemporary Artists from Poland, Albright-Knox Art Gallery, Buffalo, Nowy Jork, USA, 26.09-31.10.1976

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 18 000 - 22 000

Jeden z tych wielkich obrazów, 1975 r.

akwarela, tusz, gwasz/papier, 27 x 37,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany u góry: `?une de ces grandes images? Zbigniew Makowski VIII 1975`

Estymacja: 12 000 - 14 000

Niemowlę. 1953 r.

piórko, tusz lawowany/papier, 14 x 20 cm (arkusz, w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `Z. Makowski 11.03 | 1953`

Estymacja: 2 000 - 3 500

Bez tytułu, 1964 r.

technika mieszana, akwarela, tusz/papier, 29,5 x 41,5 cm
sygnowany i datowany: `Zbigniew Makowski 1964`
na odwrociu naklejki Galerii Program Renes

Wysoko, 1962 r.

technika mieszana, akwarela, tusz/papier, 22,5 x 32 cm
sygnowany i datowany: `Zbigniew Makowski IX. 1962`
naklejki: Renes Fibak Program

Kompozycja, 1963 r.

piórko, tusz lawowany, akwarela/papier, 35 x 47 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Z. Makowski 1963`

Estymacja: 10 000 - 12 000 zł

Studium modlącej się

tusz/papier, 29,5 x 21 cm

Estymacja: 2 200 - 3 600 zł

Portret mężczyzny, 1954 r.

akwaforta/papier, 29,5 x 21 cm
sygnowany i datowany na płycie l. śr.: `Makowski 1954 r.`

Estymacja: 1 600 - 2 200 zł

Pieśń o pawiu i o kluczu , 1979 r.

akwarela, gwasz, technika własna, tusz/papier, 39,5 x 62,5 cm

Estymacja: 10 000 - 13 000 zł

Kompozycja , 1963 r.

tusz/papier,
55,5 x 80 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. d.: `Zbigniew Makowski 1963`

Estymacja: 14 000 - 18 000 zł

Dziecko z zabawkami, 1956 r.

tusz/papier,
33 x 24 cm (arkusz)
sygnowany i datowany l. d.: `ZM II. 1956 r.`

Portret kobiety, 1956 r.

kredka/papier,
33 x 24 cm (arkusz)
sygnowany i datowany śr. d.: `Z. Makowski 56`

gwasz/papier,
27 x 37,5 cm (w świetle passe - partout)

Une de ces grandes images

gwasz, papier
28 x 38 cm
sygn. dat. i tyt. p.g. 'Zbigniew Makowski 1975' (upper right)

Labyrinthe et danse

olej, płótno
65 x 93 cm
sygn. i dat. p.g.: 'Zbigniew Makowski 1977'

Tantric dream, 1965

tusz chiński, papier,
71,5 x 52 cm;
na odwrocie nalepka z Albright Knox Art Gallery w Buffalo, NY z wystawy: 17th contemporary artists from Poland, (26 września - 31 października, 1976) z nazwiskiem autora, datą.

30.I.1930, 1963

tusz, tusz lawowany, papier;
38 x 48 cm
sygn. p.d. Zbigniew Makowski V.1963

Inrernique lacus, 2009 r.

akwarela, tusz/papier,
35 x 50 cm (arkusz)
napisy i sygnatura u góry

Velum, 1996-97

olej, akryl, płyta pilśniowa,
100 x 70 cm;
sygn. i dat. l. d.: Zbigniew Makowski F. 1996-97;
na odwrocie napisy autorskie oraz nalepka z Gallery Alice Pauli

Kompozycja z kluczami, 1968 r.

gwasz/papier,
81,5 x 56,5 cm
sygnowany i datowany p.d. `ZBIGNIEW MAKOWSKI 1968`

Kompozycja, 1969

gwasz, papier,
54 x 74 cm;
sygn. i dat. p. d.: Zbigniew Makowski VIII 1969

Zaćmienie, 1988 r.

tusz, gwasz /papier, 66 x 78 cm (arkusz), 78 x 88 cm (w świetle oprawy)
sygn. i dat. u dołu: `Zbigniew Makowski IX 1988`

JEST W BURZY COŚ BEZSENSOWNEGO…, 1978

olej, płyta pilśniowa,
65 x 82
wzdłuż górnej krawędzi napis autorski i sygnatura:
Jest w burzy / Coś bezsensownego, jakby hipostazowana metafora natrętna / Szamotała się w studni czasu albo sowa | złapana w biały dzień, dziobiąca, wczepiona pazurami / w ratujące ją ręce jak w tej dantejskiej / Kampanilli | zbigniew Makowski | fec.1978

Tusz, papier
wym.: 21 x 28 cm
sygn. na odwrocie: Zbigniew Makowski.

KOMPOZYCJA METAFORYCZNA, 1964 R.

tusz lawowany, akwarela/papier
48 x 62 cm,
sygn. i dedykacja autorska z boku, wzdłuż prawej krawędzi

GRUDZIEŃ, XII 1963

tusz pióro, pędzel, lawowanie, papier krem.,
47 x 64 cm
sygn. tuszem p.g.: Zbigniew Makowski, grudzień 1963. p.d. sygnatura jako element kompozycji: ZMR OK 63

Bez tytułu, 1978

Olej, deska
wym.: 40 x 30 cm
sygn. i datowany w obrębie kompozycji: Zbigniew Makowski fec. 1978; na odwrocie naklejka BWA w Łodzi z opisem obrazu.

QUOD ERIT IN VOTIS, 1967

Gwasz, tusz, papier;
55 x 75 cm

CERTITUDO, 1968

tusz, akwarela/karton,
57 x 76 cm (w świetle passe-partout)
sygn. i dat. u góry: `ZBIGNIEW MAKOWSKI WARSZAWA 1968`
opisany na odwrocie: `"CERTITUDO" 1968`

Kompozycja, 1969

gwasz, papier, 54 x 74 cm;
sygn. z prawej: Zbigniew Makowski VIII 1969

SŁOŃCA, lata 60. XX w.

olej, płótno,
101 x 81 cm
Na odwrocie na lewej listwie blejtramu napis autorski:
ZBIGNIEW MAKOWSKI 100 x 80 | -WARSZAWA-; nalepka: 2311 Cotner Avenue | CART AND CRATE | Los Angeles 90064 | Telephone: 478-5058 | CC 26-568 | 2 (w kółku)

TANTRIC DREAM, 1965

tusz chiński/papier,
55 x 80 cm (w świetle passe-partout)
sygn. i dat. u dołu: `ZBIGNIEW MAKOWSKI X 1965 WARSZAWA`
opisany na odwrocie: `TANTRIC DREAM, 1965, 57 x 82, tusz chiński (…) / ZBIGNIEW MAKOWSKI`

KOMPOZYCJA, 1971

gwasz, akwarela na papierze,
55 x 74,5 cm w świetle
passe-partout
sygnowany u dołu
"Zbigniew Makowski fecit 1971"

Bez tytułu, 1963

tusz/papier,
47 x 64 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: `Zbigniew Makowski` oraz sygn i dat. u dołu: `Z M jesień roku 63`

CONGREGAT OMNIA, 1989

akwarela, ołówek
165 x 124 cm
sygnowany p.g.: Zbigniew Makowski f. IV.1989.

GRUDZIEŃ, XII 1963

47 x 64 cm

BEZ TYTUŁU, 1970

akwarela, gwasz, tusz, papier
55 x 75.5 cm
sygnowany p.d.: Zbigniew Makowski. IV. 1970.

I NIE JEST SNEM?, 1962

tusz pióro, papier
49 x 62.8 cm
sygnowany p.d.: Zbigniew Makowski Paris 1962.

OTO WNĘTRZA ŻÓŁTE?, 1962

tusz pióro, pędzel, akwarela, papier
48.8 x 62.3 cm
sygn. tuszem d.: narysowałem to w Paryżu pod koniec miesiąca sierpnia roku 1962 po powrocie z Prowansji - z Plan de la Tour. ZBIGNIEW MAKOWSKI Varsoviensis.
Est enim unitas imaginis in animo.

Ing, 1964 r.

tusz, akwarela/papier,
30,5 x 48 cm
sygn. u góry: `Zbigniew Makowski`, dat. w środku kompozycji: `10.V.1964`

WNĘTRZE I PEJZAŻ, 1965

rysunek długopisem, sygnowany "ZM.65" i na odwrocie
"Z. MAKOWSKI".
Dwa miniaturowe rysunki na kartce papieru o wymiarach 12,5 x 7,5 cm

Kompozycja, 1957

piórko, tusz, papier, 29 x 20,5 cm; sygn. u dołu: Zbigniew Makowski 1957
oraz z prawej strony na rysunku: ZM

NASCENS

gwasz, 56,5 x 76,5 cm,
sygnowany p.g. "Zbigniew Makowski XII.69"

SUPER NOS LUMEN, 1969

gwasz na papierze, 57 x 76 cm,
sygnowany p.g. "Zbigniew Makowski fuit hic. XII 1969"
na odwrocie dane o obrazie.

Geometrii Snu, 1964 r.

tusz, akwarela/papier, 24,5 x 30,5 cm
sygn. u dołu: `Zbigniew Makowski 1964`
Obraz prezentowany podczas wystawy w Düsseldorf, 11 września - 4 listopada 1964 r. Opisany w katalogu wystawy "Zbigniew Makowski", Künstverein für die Rheinlande und Westfalen, Düsseldorf Kunsthalle Grabbeplatz, poz. 61.

QUOD ERIT IN VOTIS, 1967

Gwasz, tusz, papier; 55 x 75 cm

TE QUAERENS, ARIADNA, ..., 1996

akryl, płótno naklejone na dyktę,
40 x 50 cm
sygnowany wzdłuż górnej krawędzi: te quaerens Ariadna. Zbigniew Makowski f. V.1996.
Na odwrocie na dykcie napis: Te quaerens, Ariadna, tuoquo | incensus amoro. | Catullus Carmen 64, 253 | Zbigniew Makowski f .V.1996. oraz nalepka informacyjna Galerie Alice Pauli z Lozanny

LUCYNA W DZIEKANCE - WIOSNA 1956, 1988

gwasz, akwarela, tusz pióro, pędzel, papier,
41 x 37.2 cm
sygnatura l.g. tuszem (częściowo obcięta): 1988 | sna 1956., sygn. oł. p.g.: Lucyna w Dziekance | Wiosna 1956 | Zbigniew Makowski PJ [monogram wiązany]. 1988

Akty - dyptyk, 1966

rysunek, piórko, tusz, papier,
15 x 20 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. l.g. i p.d.: Zbigniew Makowski 14-IV-1966.

Akty - dyptyk, 1966

BURZLIWE NIEBO (Le ciel orageux), 1972

akwarela, gwasz, papier,
28 x 38 cm
sygnowany sr.g.: Zbigniew Makowski 1972., na odwr. l.d. wyciete okienko z napisem czarnym flamastrem: "LE CIEL ORAGEUX" | 1972, gwasz, 28 x 38 | propr. Gall. Schwarz, Milano | ZBIGNIEW MAKOWSKI

JESIEN ROKU 63, 1963

tusz pióro, pedzel, akwarela, pap. krem., zeberk.,
47.7 x 64.5 cm
sygnowany sr.d.: ZM, p.d.: Zbigniew Makowski

PORTRET BIALO-CZERWONY, 1981

technika mieszana, dykta,
46 x 36.5 cm
sygnowany l.d.: Z.M.81
na odwrocie na dykcie napis: Zbigniew Makowski f./.V.1981

Gdzie one elementy snu?, 1964 r.

tusz, gwasz/papier, 30,5 x 26,5 cm
sygn. i dat. p. g.: Zbigniew Makowski 23 IV 1964 rok

Quoderit in votis, 1967 r.

tusz, gwasz/papier, 55 x 75,5 cm
sygn. i dat. śr. g.: ZBIGNIEW MAKOWSKI […] WARSZAWA 1967

Dziewczynka, 1995

olej na niegruntownym płótnie,
18,5 x 29,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. u góry.: Zbigniew Makowski f. 1995.

XOPTOΣ, HORTUS

Sygnowany p. d.: Amkowski II, l. d.: Xopτoς, hortus

Kazimierz nad Wisłą, 1967

technika mieszana, papier, 42 x 52
sygn. i dat. po środku kompozycji: 14 lipca 1967 rok

Ukwiecona łąka, 1973

akryl, płótno, 81 x 73 cm;
sygn. i dat. p.d.: Zbigniew Makowski fuit hic I 1973
na odwrocie napisy autorskie: LE PRE FLEURI / 1973 81 x 73 / acrylic

Dziewczynka, 1995

Kompozycja, XI 1966

tusz pióro, pędzel, lawowanie, papier,
56 x 82 cm
sygn. na obrzeżu koła w centrum kompozycji: ZBIGNIEWMAKOWSKIFUITHIC.XI.1966. WARSZAWA

Benedictus..., 1959

akwarela, tusz pióro, lawowanie, papier kremowy,
23,5 x 35,3 cm (w świetle passe-partout)
sygn. czarną kredką p.d.: Z Makowski | 59

Kompozycja, 1971

gwasz, akwarela, tusz pióro, papier,
55 x 74,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany tuszem śr.d.: Zbigniew Makowski fecit 1971

Autoportret

akwarela, papier, 34 x 24,5 cm;
sygn. p.d.: ZM 60

Kompozycja, 1969

akwarela, gwasz, papier,
54,5 x 74 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. z prawej: Zbigniew Makowski VIII 1969

Więc napisać o tym..., 1962 r.

olej/sklejka, 22,5 x 52 cm
na odwrocie napis: `ZBIGNIEW MAKOWSKI | Warszawa, 1962 | Józkowi W. | na mieszkanie nowe | Zbyszek | W-wa, 20. VI. 1964.`

QUOD TAM MIRABILE ET INEFFABILE EST, 1973

olej, płótno,
55 x 46 cm
sygn. l.g.: Zbigniew Makowski 1973 . fecit. | Quod tam mirabile et ineffabile est.
na odwr. napis: Quod tam mirabile | et ineffabile est.| Zbigniew Makowski | 1973.

Tak bym opisał..., 1963

tusz, papier,
28,5 x 20 cm (w świetle passe-partout);
sygn. u dołu: Zbigniew Makowski 1957

Et superest sine me, 1962 r.

olej/sklejka, 27 x 37,5 cm,
na odwrocie dedykacja: `Józkowi Waczkowowi | 19. III. 1962 | Zbigniew Makowski | Warszawa`

KOMPOZYCJA, 196

na odwr. napis czarnym atramentem: Jurkowi | Karwowskiemu | Zbigniew Makowski | Warszawa, X 1961
technika mieszana, collage, deska, 38 x 28 cm

TANTRIC DREAM, 1965

tusz, papier
57 x 82 cm
sygn. śr.d.: ZBIGNIEW MAKOWSKI X 1965 WARSZAWA
na odwr.: "TANTRIC DREAM? | 1965, 57 x 82, tusz chiński, | DI/355/68 propr. Gall. Schwarz, Milano | OBBB | ZBIGNIEW MAKOWSKI

Me sciat in media, 1970

collage, gwasz/papier, 26,5 x 24 cm,
dar Galerii Zderzak

JESIEŃ ROKU 63, 1963

tusz na papierze żeberkowym,
47,5 x 64,5 cm,
sygnowany p.d. "Zbigniew Makowski"

Abelone, 1959

akwarela, gwasz, papier,
35.8 x 48.2 cm
sygn. atram. na odwr. p.g. ukośnie: Zbigniew Makowski | 1960 [przekreśl.] | 1959, Warszawa
Akwarela pochodzi z kolekcji Aleksandra Henisza.

Sumer is icumen in 1988

tryptyk, gwasz,
wys. 77 cm, szer. części głównej 83 cm

Bez tytułu (1964)

sygnowany p.śr.
tusz, gwasz, papier
13.6x18.7

Bez tytułu (1978)

sygnowany, datowany l.g.
olej, deska
39.7x27

TANTRIC DREAM 1965 r.

Tusz chiński na papierze 57 x 82 cm
Sygnowany na odwrocie - "ZBIGNIEW MAKOWSKI"

Quod erit in votis 1971

tusz, gwasz, wym.: 55 x 75 cm,
Na odwrocie naklejka BHZ "Desa", oraz opis pracy.

Fades the light from the sea..., 10.10.1989

technika własna,
105x60 cm

Kompozycja, 1968

akwarela, tusz, pióro, papier,
54.7 x 74.7 cm
sygn. (jako część łacińskiej inskrypcji) l.g.: Zbigniew Makowski X 1968, ponownie p. g.: Zbigniew Makowski XI 1968, na odwr. l.g.: nalepka z wystawy: 17 Contemporary Artists from Poland, Albright-Knox Art Gallery, Buffalo 26 IX - 31 X 1976, z częściowo uszkodzonym tytułem: [...]mbra

Polia a poliphilo, 1982

gwasz
42x63 (dwustronny).

OTO JEST DROGA

Akwarela, tusz na papierze 20 x 27,5 cm
Sygnowany na odwrocie - "Zbigniew Makowski"
Na odwrocie pieczątka - "Kazimir Gallery Inc., Chicago"

Mariam, 1968

olej, dykta, 72,5 x 52,8
sygn. przy lewej krawędzi u dołu: Zbigniew Makowski f.; przy prawej krawędzi: 4 VI 1968

Dwie dziewczyny, 1989

akwarela, gwasz
wymiary: 72x49 cm

Inanis et Vacua 1975

gwasz, akwarela, papier, 28 x 38 cm (w świetle passe-partout); sygn. i dat. śr. g.:
Zbigniew Makowski 1975, u dołu dedykacja: dla J.A. Jakimowiczów VII. 1975

Zielone klucze (1968)

sygn. dat. p.d.
tempera, gwasz, papier
80x56.5

"á Gérard de Nerval" (1978)

sygn. dat. p.d.
tusz, akwarela gwasz
36x41

TE QUARENS ARIADNA (CYTAT Z KATULLUSA, PIEŚŃ 64), 1996

akryl na płycie, 39 x 48,5 cm
sygnowany p.g.

Labirynt

mieszana,
47.8 x 64.6 cm
sygnowany p.g. pionowo (na końcu tekstu): ZBIGNIEW MAKOWSKI 1961/1962 (daty w słupku jedna nad drugą, oddzielone kreską)

liczba obiektów: 224