1 zł
2 600 000 zł

TCHÓRZEWSKI Jerzy (1928 Siedlce - 1999 Warszawa)

Płonąca przestrzeń, 1979

olej, akryl, płótno; 65 x 80 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: J. Tchórzewski 79. / "PŁONĄCA PRZESTRZEŃ" / akryl-olej.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Bez tytułu, 1976

olej, płótno; 110 x 70 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 76.
sygn. i dat. na odwrocie: J. Tchórzewski 76.

Ptaki, 1988

technika własna, papier; 78,5 x 59 cm,
sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 88.

KOMPOZYCJA, 1981

akwarela, gwasz, papier
72 x 97 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: J. Tchórzewski 81.

Kompozycja, 1992 r.

tempera/tektura, 74,5 x 102 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 92'

Zielone światła, 1963 r.

technika mieszana/tektura naklejona na płytę pilśniową, 98 x 67 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'JTchórzewski | 63'
opisany, sygnowany i datowany na odwrociu.: 'J. Tchórzewski 63 | ZIELONE ŚWIATŁA'

cienkopis, papier; 32 x 22,3 cm;
sygn. p. d.: JTch 81.

Przestrzeń XIX, 1949 r.

gwasz, tusz/papier, 34,5 x 22,5 cm (arkusz)
sygnowany i datowany p.d.: 'JTchórzewski 49'
opisany i datowany na naklejce: 'Przestrzeń XIX – 1949'
opisany na odwrociu: 'PRZESTRZEŃ XIX'

Ciemniej, 1990

technika własna (gwasz, tusz), papier; 48,5 x 68,5 cm (w świetle oprawy); sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 90.
na odwrocie opis: JTchórzewski (długopisem) oraz: „CIEMNIEJ” (ołówkiem).

Kogut i kwiaty, 1954

gwasz, papier; 35 x 49 cm (w świetle passe-partout); sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 54.
na odwrocie nalepka z opisem obrazu: Tchórzewski Jerzy / akwarela gwasz / 35 x 49 / Kogut III, ponadto na odwrocie oprawy nalepka inwentaryzacyjna (?) z autorem, datą powstania, tytułem, oraz wymiarami i techniką wykonania poprzedzona numerem 115.

Bez tytułu, 1978 r.

sepia, papier, 47 x 34,5 cm,
sygn. p.d.: JTch78

Bez tytułu, 1988

tech. własna, papier,
53 x 67,5 cm w świetle oprawy
sygn. p.d.: J. Tchórzewski 88

Figura (Spalona postać), 1963/1964

technika własna, karton; 100 x 70 cm;
sygn. i dat. p. d.: Jerzy Tchórzewski 1964;
na odwrocie nalepki: -) Muzeum Narodowego w Krakowie, 2009, z wystawy Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954-1964; -) IRSA / WAWEL oraz odręcznie napisanym numerem 45.

Ptaki, 1988

Pejzaż z Zakopanego

olej, płótno; 30 x 40 cm;
sygn. p. d.: J. Tchórzewski.

Płonąca przestrzeń, 1979

Obraz Z. 6, 1959

olej, płótno, 150 x 76 cm
sygn. l.d.: J. Tchórzewski 59
na odwrocie papierowa nalepka Centralnego Biura Wystaw Artystycznych z opisem pracy oraz włoski znaczek celny

PRZESTRZEŃ XIV, 1949 r.

tusz, akwarela/papier, 29 x 36 cm
sygnowany i datowany p.d.: J Tchórzewski 49

„W latach 1947-1949 rysował tuszem dziwne, umowne pejzaże i wnętrza, których przestrzeń wyznaczała czasem nisko poprowadzona linia horyzontu. W przestrzeni tej pojawiały się najrozmaitsze formy-martwe natury
z wysmukłymi dzbankami, obłe kształty ni to ludzi, ni to rzeźby, przypominające nieco surrealistyczne kompozycje Marka Włodarskiego lub schematyczne twarze wyjęte jakby z obrazów Pabla Picassa czy Paula Klee.” Anna Żakiewicz ([w:] Jerzy Tchórzewski. Rysunki. kat. pod red. J. Grabskiego, Kraków-Warszawa, 2003, s. 23)

Rzadka praca Jerzego Tchórzewskiego z tego okresu.

ZMIERZCH, 1994 r.

akryl/płótno, 40,5 x 53 cm
sygnowany i datowany l.d.: Tchórzewski 94
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie na tekturze: J Tchórzewski 94

Misterium I, 1965 r.

olej/płótno, 99 x 80 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 65'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'J.Tchórzewski 65 | „MISTERIUM I”'
oraz wskazówka montażowa

Kompozycja, 1948

tusz, papier
42x29,8 cm
sygnowany l.d. "J Tchórzewski 48"

Lejki, 1948 r.

akwarela, 32 x 23 cm, sygn.
Dar Rodziny

Bez tytułu, 1991

olej, tektura, 74 x 100 cm
sygnowany i datowany p.d.: J. Tchórzewski 91.

Błaganie (z Tryptyku), 1985 r.

olej, płótno, 100 x 80,7 cm, 111,5 x 92 (w oprawie);
sygn.p.d.: J. Tchórzewski ‘85

Narodziny ognia, 1962 r.

olej/płyta, 60,5 x 76,5 cm
sygnowany p.d.: ‘TCHÓRZEWSKI’
na odwrociu opisany: ‘J. Tchórzewski 62 | “NARODZINY OGNIA”’

Kompozycja [Rogaci], 1984

drzeworyt, papier; 17 x 11,5 cm (wymiar kompozycji),
sygn. p. d.: JTch (ołówkiem);
nr odbitki l. d.: 26/100 (ołówkiem).

Niepokój, 1984

akryl, papier; 65 x 39 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 84;
na odwrocie opis: J Tchórzewski 84 / "NIEPOKÓJ" / akryl / (...) / z żywą nadzieją artystyczną / Jerzy Tchórzewski / 3 V 87 oraz pośrodku napis długopisem: Proszę nie ruszać.

bez tytułu Kompozycja

grafika-linoryt/papier, 87,5x61 cm

Rysunek

28,5x21 cm

PEJZAŻ II, 1963 r.

gwasz/papier, 67 x 96 cm
sygnowany p.d.: Tchórzewski 63
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie na płycie: strzałka HAUT | J Tchórzewski | PAYSAGE II | 67 x 69 cm | płyta oraz nalepka Sosnowieckiego Centrum Sztuki

Abstract, 1960

olej, płótno, 65 x 45 cm
sygn. p.d.

Obraz nabyty od znanego marszanda.

Bez tytułu, 1985

tusz, flamaster, karton; 33 x 23 cm;
sygn. i dat. l. d.: J. Tch 85.

Obraz 23, 1960

olej, płótno; 65 x 45 cm
sygnowany na odwrocie: "JTchórzewski", na blejtramie napis: "OBRAZ 23/60",
na ramie stempel: "Kolekcja Fibak | Monte Carlo"

Kompozycja, 1988

gwasz, papier; 77,5 x 59 cm
sygnowany: "Tchórzewski '88"

PAMIĘCI OJCA, 1959

olej, płótno
119 x 134 cm
sygn. l.d.: J. Tchórzewski 59.
na odwrocie na płótnie sygnatura i napis: J. Tchórzewski 59 | "PAMIĘCI OJCA"
powyżej strzałka i napis: GÓRA

PEJZAŻ Z DROGĄ OBSADZONĄ LIPAMI, 1953

Olej, płótno; 98 x 69 cm
Sygnowany p.d.: J.TCHÓRZEWSKI 53

*droit de suite

WIELKIE ŁOWY, 1976

olej, płótno, 90 x 70 cm
sygn. ś.d.: J.Tchórzewski 76
opisany na odwrocie: J.Tchórzewski 76 / "WIELKIE ŁOWY" "GRANDE CHASSE"
acrylique / A Jean Morand en signe d'amitie Jerzy Tchórzewski

PROWENIENCJA:
Poznań, kolekcja prywatna
Belgia, kolekcja Jean Morand

Pająk, 1958 r.

olej/płótno, 65 x 85 cm
sygnowany i datowany l.d: 'J. Tchórzewski 58.'

- Jerzy Tchórzewski, wystawa indywidualna, Galeria Furstenberg, Paryż, kwiecień 1960
- Jerzy Tchórzewski - słowa i obrazy, red. Dorota Folga-Januszewska, Krzysztof Tchórzewski, Olszanica 2009, poz. 104, s. 75 (il.)

Bez tytułu, 1963 r.

technika własna/papier, 20 x 15,5 cm
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'JTchórzewski 63.'

OKOLICA OGNIA (Contrée du feu), 1973-1974

akryl, płótno
162,5 x 114 cm
sygn. l.d.: J. Tchórzewski 73/74
na odwrocie na płótnie sygnatura i napis: J. Tchórzewski 73/74 | "OKOLICA OGNIA | "CONTRéE DU FEU" | akryl
poniżej strzałka, obok napis: HAUT

- kolekcja dr. Davida Glicka, University of Rochester, USA, bezpośrednio od artysty;
- Gilleys Galleries, Nowy Orlean, Baton Rouge, Luizjana, USA.

bez tytułu, 1982

akwarela, gwasz, papier; 71 x 46 cm w świetle passe-partout
s/d, J. Tchórzewski 82
Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Poznań
- ABC Gallery, Poznań
- pracownia artysty
- Jerzy Tchórzewski, z cyklu "Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego", Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice, 2002.
- Jerzy Tchórzewski, z cyklu "Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego", ABC Gallery, Poznań, 2001.
- Jerzy Tchórzewski, Retrospektywa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2001.
- Jerzy Tchórzewski, Obrazy na papierze, ABC Gallery, Poznań, 1995.
Reprodukowany:
- Jerzy Tchórzewski, Obrazy na papierze, ABC Gallery, Poznań, 1995 (katalog wystawy).

Obraz 59/24, 1955-1959 r.

olej/płótno, 194 x 134 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J Tchórzewski 59'
sygnowany i datowany powtórnie na odwrociu: 'J. Tchórzewski 59' oraz opisany na blejtramie: 'JERZY TCHÓRZEWSKI OBRAZ 59/24'
na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy z galerii Chalette

- zakup bezpośrednio od artysty
- Galerie Chalette, Nowy Jork
- kolekcja Natalie i Irvinga Foreman, Chicago, od 1963
- kolekcja prywatna, Nowy Jork
- 6 Contemporary Polish Painters, Galerie Chalette, Nowy Jork, kwiecień 1961

BEZ TYTUŁU, 1964 r.

technika mieszana/papier, 68,5 x 98,5 cm
sygnowany l.d.: Tchórzewski 64

Bez tytułu, 1977 r.

rysunek flamastrem na papierze, 32,5 x 23 cm, sygn.

Bez tytułu, 1964 r.

gwasz/papier naklejony na płytę pilśniową, 100 x 70 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 64'

- Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954 - 1964, wystawa indywidualna, Muzeum Narodowe w Krakowie, kwiecień - maj 2009

Kot, [lata 50-te]

olej, płótno; 96 x 36 cm;
sygn. p. d.: J Tchórzewski

Olej, płótno; 98 x 69 cm

*opłata droit de suite

SACRUM, 1971-1972

akryl, płótno
131 x 195,5 cm
sygn. p.d.: J. Tchórzewski 71/72
na odwrocie na płótnie sygnatura i napis: J Tchórzewski 71/72 | "SACRUM"
powyżej: HAUT GÓRA | [strzałka]
na odwrocie na listwie pieczątka zezwalająca na wywóz za granicę z nr 7228/72

OBRAZ Z.1, 1959

technika własna, płótno, 65 x 95 cm
sygn. p.d.: TCHÓRZEW-/SKI 59
na odwrocie nalepka Z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych Wystawa Sztuki Polskiej w Genewie 1959,
pieczątka: Expo. ART POLONAIS 1959 oraz pieczątka Musee d'Art et Historie w Genewie

Wystawa Sztuki Polskiej w Genewie POLOGNE 50 ANS DE PEINTURE MUSEE D'ART ET D'HISTORIE, Genewa, 24 październik - 29 listopad 1959.
Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Zachęta, Warszawa, 1959 (?)
OPISANY:
Wystawa Sztuki Polskiej w Genewie POLOGNE 50 ANS DE PEINTURE MUSEE D'ART ET D'HISTORIE 24.10-29.11.1959 Geneve, Suisse 1959, poz.118

bez tytułu, 1982

technika własna, akwarela, papier; 42,5 x 62 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: "J. Tchórzewski 82"

- Jerzy Tchórzewski, z cyklu Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice, 2002
- Jerzy Tchórzewski, Retrospektywa, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2001;
- Jerzy Tchórzewski, z cyklu Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego, ABC Gallery, Poznań, 2001;
- Jerzy Tchórzewski, Obrazy na papierze, ABC Gallery, Poznań, 1995;

Trzy rysunki, 1981, 1986, 1988 r.

flamaster/papier,
sygnowane i datowane p.d.: 'JTch 81', 'JTch1986' i 'JTch88'
1) 32,5 x 22,8 sygnowany i datowany p.d. oraz l.d.: 'J. Tch 81'
2) 22,8 x 32,5 cm sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tch 88'
3) 22,8 x 32,5 cm sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tch 86'

Olej, płótno; 98 x 69 cm

*opłata droit de suite

Uciekająca przed pożogą, 1955 r.

olej/płótno, 135 x 95 cm

- Jerzy Tchórzewski. Malarstwo, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych Zachęta, Warszawa 1957
- Jerzy Tchórzewski. Słowa i obrazy, red. Dorota Folga-Januszewska przy współpracy Krzysztofa Tchórzewskiego, Olszanica 2009, s. 59, il. 84
- Jerzy Tchórzewski. Malarstwo, katalog wystawy w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych Zachęta, Warszawa 1957, kat. 19 (obraz datowany na 1956 rok).

Kompozycja, 1988 r.

gwasz/papier, 77,5 x 59 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'J. Tchórzewski 88'

FIGURA II, 1963/75 r.

papier/technika mieszana, gwasz, 96 x 67 cm
sygnowany i datowany p.d.: J. Tchórzewski 63/75
sygnowany i datowany na odwrocie na płycie: J. Tchórzewski ’FIGURE II’, wskazówka montażowa,
na listwie krosna nalepka: 50. Figure II, 1963/75, technika mieszana, papier, 96 x 67 cm
na płycie nalepka: 23. Figura II ( Zielona ), 1963/75, gwasz, tech.miesz. 100 x 70, sygn.i dat.pd. J. Tchórzewski 63, Muzeum Narodowe w Krakowie. Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954-1964, kwiecień-maj 2009

- Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954-1964. Komentarze, omówienia, recenzje. Przewodnik po wystawie,
Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2009 (poz. kat. nr 23)

BEZSENNA NOC, 1988 r.

papier, technika mieszana, 65 x 50 cm
sygnowany p.d.: J.Tchórzewski 88 na odwrocie nalepki: Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki Extravagance oraz Bezsenna noc, 1988, technika mieszana na papierze, 65 x 50 cm

KOT, LATA 50-TE XX W.

olej, płótno, 96 x 36 cm,
sygn. p.d.: J.Tchórzewski

Drzazgi, 1964 r.

technika mieszana/papier, 70 x 50 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 64.'
na odwrociu opisany: 'JERZY TCHÓRZEWSKI | "DRZAZGI"'

Wielkie łowy, 1976

akryl, olej, płótno, 90×70 cm
sygnowany na odwrocie góra: strzałka do góry i napis "HAUT"; śr. "J. Tchórzewski | Wielkie łowy grande Chasse | acrylique"; u dołu: "À Jean Morand | en signe d'amitié | Jerzy Tchórzewski"

Mocne światła, 1982

akryl, olej, płótno, 41 × 27,5 cm
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 82
na odwrocie autorski opis: J.Tchórzewski 82/”MOCNE ŚWIATŁA”/akryl-olej

Kompozycja abstrakcyjna, 1962 r.

olej, tusz/papier, 38 x 26 cm
na odwrociu sygnowany i opisany: 'PROJEKT Nr 3 (30) | Str. 15 | roto | Jerzy Tchórzewski'

Pogoń, 1958 r.

olej/płótno, 93,5 x 132 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J. Tchórzewski 58'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski 58 | "POGOŃ" '
na odwrociu naklejki wystawowe z V Biennale Sztuki w São Paulo z 1959 roku - opisowa i z numerem '1', naklejka z opisem obrazu oraz naklejka wywozowa z Zachęty (jako "Obraz YF")
opisany na blejtramie (częściowo nieczytelnie) : '[JERZY TCHÓRZ] EWSKI "OBRAZ YF" góra'

- V Biennale Sztuki w São Paulo, 1959
- Jerzy Tchórzewski. Słowa i obrazy, red. Dorota Folga-Januszewska przy współpracy Krzysztofa Tchórzewskiego, Olszanica 2009, s. 75, il. 103
- Mistrzowie Polskiego Malarstwa Współczesnego. Jerzy Tchórzewski, Poznań 2001, s. 54, (il.) kat. 24, jako "Pogoń"

Olej, płótno; 98 x 69 cm

Oczekiwanie:, 1967 r.

olej/płótno, 150 x 89,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. Tchórzewski 67'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski 67 | "OCZEKIWANIE"' oraz nalepka wystawowa Muzeum Sztuki w Łodzi z opisem pracy w języku angielskim i informacją o wystawie '6 Polish Painters | Royal College of Art, London'

- "Jerzy Tchórzewski", Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1980, jako "Ocalony"
- "Jerzy Tchórzewski: malarstwo", ZPAP CBWA Zachęta, Warszawa, kwiecień 1969, jako "Ocalony"
- “Six Painters from Poland", Royal College of Art, Londyn, luty-marzec 1968

- Jerzy Tchórzewski, katalog wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu 1980, oprac. Mariusz Hermansdorfer, s. 39, poz. kat. 48 (il.) jako "Ocalony"
- Jerzy Tchórzewski: malarstwo, katalog wystawy, ZPAP CBWA Zachęta,Warszawa 1969, poz. kat. 9 (il.) jako "Ocalony"
- Six Painters from Poland, katalog wystawy, Royal College of Art, Londyn 1968

Rycerz, 1964

Gwasz, karton, płyta pilśniowa; wym.: 97 x 61 cm; sygn. l.d.: J. Tchórzewski 64; opis autorski na odwrocie (na płycie): J. Tchórzewski Rycerz. Drewniana autorska oprawa.

* opłata wynikającą z tzw. droit de suite

Bez tytułu, 1975 r.

flamaster/papier, 20 x 20 cm
sygnowany śr.d.: 'JTchórzewski 75'

Kompozycja, 1962

olej/ceramika, wys.: 8 cm, śr.:26,7 cm
sygnowany i datowany na prawej krawędzi: 'Tchórzewski 62'

- Współczesne malarstwo na misach ceramicznych. Kolekcja Jana Styczyńskiego, Galeria Kordegarda, Warszawa, styczeń 1979'

Kompozycja, 1973

olej/ceramika, wys.: 5,5 cm, śr.:37 cm

- Janina Ramm, Kolekcja Jana Styczyńskiego, "Stolica", 3 lipca 1977, nr 27(1542), s. 13

olej/ceramika, wys.: 37 cm, śr.:4,5 cm

Bez tytułu, X/XI 1999 r.

gwasz, 21 x 10 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Nocne światła (1982)

sygn. dat. p.d.
akryl, olej, płótno
41x27.5 cm

olej/płótno, 135 x 95 cm

- Jerzy Tchórzewski. Słowa i obrazy, red. Dorota Folga-Januszewska przy współpracy Krzysztofa Tchórzewskiego, Olszanica 2009, s. 59, il. 84 - Jerzy Tchórzewski. Malarstwo, katalog wystawy w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych Zachęta, Warszawa 1957, kat. 19 (obraz datowany na 1956 rok).

Mała litania do gwiazd (tryptyk), 1980-87 r.

akryl/płyta pilśniowa, 104 x 52 cm (każda z części)
każda część sygnowana, datowana i opisana na odwrociu: 'J.Tchórzewski 80/87 | "Mała litania do gwiazd" | TRYPTYK ŚRODEK/ STRONA PRAWA/S. LEWA'
opisany na jednej części: 'akryl' oraz na dwóch: 'A. Borkowy | WARSZAWA | Szanajcy 8 m 49 | /POLAND'

Mocne światła, 1982 r.

na odwrocie autorski opis: J.Tchórzewski 82/"MOCNE ŚWIATŁA"/akryl-olej

Kompozycja, 1983 r.

akwarela/gwasz, papier, 45,5 × 33,5 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: JTchórzewski 83

Pogoń, 1958 r.

olej/płótno, 93,5 x 132 cm
na odwrociu naklejki wystawowe z V Biennale Sztuki w Sao Paulo z 1959 roku - opisowa i z numerem '1', naklejka z opisem obrazu oraz naklejka wywozowa z Zachęty (jako "Obraz YF")

Kompozycja, 1975

flamaster/papier, 20 x 20 cm
sygn. l.d.: JTchórzewski

Ojcze powiedział Adam..., 1960

monotypia (technika mieszana, tusz, gwasz na papierze), 77,5 x 30 cm
sygn. p.d.: J.Tchórzewski 60

Proweniencja:
- Jean-Clarence Lambert, Paryż (francuski poeta, eseista i krytyk sztuki związany z międzynarodowym ruchem Phases).
Wystawy:
- Galeria Krzywe Koło, Warszawa, 1960;
- Galerie du Fleuve, Le voir-dit. Peintures sculptures dessins objects de Aldine... Novelli... Viseux. Sur de poèmes de Jean-Clarence Lambert, Paris, 7-28 febbraio 1961.

Nasze tajemne zaręczyny, twojej i mojej śmierci..., 1960 r.

monotypia/papier, 70 x 49,5 cm
sygnowany p.d.: 'Tchórzewski'
- Jean-Clarence Lambert, Paryż
- Galeria Krzywe Koło, Warszawa 1960
- Galerie du Fleuve, Le voir-dit. Peintures sculptures dessins objects de Aldine… Novelli… Viseux. Sur de poèmes de Jean-Clarence Lambert, Paryż 1961

Pamięci ojca, 1959 r.

olej/płótno, 119 x 134 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J. Tchórzewski 59.'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski 59 | "Pamięci ojca"'

- "Jerzy Tchórzewski", Muzeum Narodowe we Wrocławiu, październik 1980, CBWA Zachęta, Warszawa, listopad 1980
- Rencontre 68 - Phases, 1968
- XXXIV Biennale, Wenecja, 1968
- VIII Biennale Sztuki, São Paulo, 1965
- Galeria Fustenberg, Paryż, 1960

Obraz 4/61, 1961 r.

olej/płótno, 65 x 94 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. TCHÓRZEWSKI 61'
opisany na odwrociu: 'J. Tchórzewski'

Bez tytułu, 1958/1962 r.

gwasz/papier, 68 x 98 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'JTchórzewski 58/62'

Kompozycja , 1987 r.

gwasz/papier, 99,5 x 74,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'J.Tchórzewski 87'
- Lipert Gallery, Nowy Jork
- prywatna kolekcja, Stany Zjednoczone
- Lipert Gallery, Nowy Jork
- Elżbieta Dzikowska, Polscy artyści w sztuce świata, rozmowy Elżbiety Dzikowskiej, Warszawa 2005, s. 301

Zimne światła, 1987

akryl, karton naklejony na tekturę,
72,5 x 56 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: JTchórzewski 87;
na odwrocie napis autorski.: J. Tchórzewski 87 | "ZIMNE ŚWIATŁA" | akryl

Obraz 59/24, 1955-59 r.

olej/płótno, 194 x 134 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `J Tchórzewski 59` oraz opisany na blejtramie: `JERZY TCHÓRZEWSKI OBRAZ 59/24`

- galeria Chalette, Nowy Jork

- "6 Contemporary Polish Painters", Galerie Chalette, Nowy Jork, kwiecień 1961
-"6 Contemporary Polish Painters", katalog wystawy Galerie Chalette, Nowy Jork, kwiecień 1961, New York 1961, s. nlb.

L`espace bleue, 1964 r.

olej/płótno, 80 x 66 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `J. Tchórzewski 64. | "l`espace bleue"`
na odwrociu papierowa nalepka wywozowa z Desy z opisem pracy

bez tytułu, 1957

olej, płótno, 95 x 65 cm
sygn. p.d.: J.Tchórzewski 57.

Kompozycja, 1975

Pisak, papier; wym.: 20,0 x 19,5 cm;
sygn. i dat. p.d.

METAL, 1958 R

gwasz/papier, 61 x 86 cm (w świetle ramy)
sygnowany p.d.: J. Tchórzewski

- Wystawa, "Fragmenty większej całości" 2009
- Sosnowieckie Centrum Sztuki-Zamek
- Sielecki Galeria Extravagance

CZERWONA PRZESTRZEŃ II, 1964 R

olej/płótno, 136 x 95 cm

- kolekcja prywatna

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie, Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954-1964, kwiecień-maj 2009

Bez tytułu, 1978 r.

rysunek flamastrem na papierze, 48,5 x 35 cm, sygn.
Dar Rodziny.

KOMPOZYCJA, 1964

tusz pióro, pędzel, akwarela, papier
68,5 x 99 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: J Tchórzewski 64

Sygnały, 1975 r.

olej/płótno, 70 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ` J. Tchórzewski 75 | "SYGNAŁY"
na odwrociu wskazówka montażowa

- kolekcja prywatna, Niemcy

Niepokój, 1984

akryl, papier; 65 x 39 cm;
na odwrocie opis: J Tchórzewski 84 / "NIEPOKóJ" / akryl / (...) / z żywą nadzieją artystyczną / Jerzy Tchórzewski / 3 V 87 oraz pośrodku napis długopisem: Proszę nie ruszać

flamaster/papier

Lejki, 1949

tusz, piórko, akwarela, papier; 34,5 x 29,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: J. Tchórzewski 49
na odwrocie fragment innej pracy artysty.
Praca prezentowana na wystawie: I Wystawa Sztuki Nowoczesnej. Pięćdziesiąt lat później., kat. wyst. Starmach Gallery, Kraków 1998

Obraz 59/32, 1959

olej, płótno; 65 x 81 cm;
sygn. i dat. p. d.: 59 J. Tchórzewski
na odwrocie płótna powtórne sygn. i dat.: J. Tchórzewski 59; na krośnie napis autorski: Jerzy Tchórzewski "Kompozycja" (napis zamalowany na czarno przez autora?), 1959 (napis zamalowany na czarno przez autora?) "OBRAZ 59/32"; nalepki: -) na krośnie Konfrontacje 1960 oraz stempel GALERIA SZTUKI WSPóŁCZESNEJ PRZY STAROMIEJSKIM DOMU KULTURY, WARSZAWA, RYNEK STAREGO MIASTA NR 2; -) na płótnie z Galerii Chalette z Nowego Jorku (1100 Madison Ave., New York 28, NY) z numerem C 2259, autorem, tytułem: Painting # 59/32, techniką i wymiarami.

Wystawy:
Konfrontacje 1960, Galeria Sztuki Współczesnej przy Staromiejskim Domu Kultury, Warszawa 1960;
6 Contemporary Polish Painters, Galerie Chalette, New York 04.1961, [katalog wystawy pod red. Janusza Boguckiego].

Bez tytułu, 1960 r.

drzeworyt, akwarela/papier, 22,9 x 22,2 cm
sygnowany p.d.: `J.Tchózewski 60`
wydane przez: `Galeria "Krzywe Koło" Warszawa - lipiec 1960

Oczekiwanie, 1967

olej, płótno; 150 x 89,5 cm
sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 67
na odwrocie napis autorski: J.Tchórzewski 67/ "OCZEKIWANIE" oraz nalepka wystawiennicza: Muzeum Sztuki w Łodzi z informacjami o pracy, tytułem w języku angielskim: Expectation, rokiem: 1967, techniką oraz wzmiankowanie o wcześniejszej wystawie: 6 polish paiters Royal College of Art., London

Bibl.: Jerzy Tchórzewski malarstwo kwiecień 1969, ZPAP CBWA Zachęta, Warszawa 1969, (wstęp M. Porębski) - porównaj kat. poz. 9;
Jerzy Tchórzewski, Muzeum Narodowe Wrocław 1980, kat. oprac.: Mariusz Hermansdorfer, s. 39, kat. poz. 48;
Makowski, Tadeusz; Potworowski, Piotr; Markowski, Eugeniusz; Brzozowski, Tadeusz; Kobzdej, Aleksander; Tchorzewski, Jerzy. Six Painters from Poland, Londyn, 1968, 22 luty - 23 marzec 1968.

Kompozycja (Rogaci), 1984

Linoryt; wym.: 200 x 135 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tchórzewski, l.d. numer odbitki: 46/100; praca wklejona do karnetu wydanego z okazji wystawy prac artysty w krakowskiej galerii Desa przy ul. Św. Jana 3, czerwiec 1984.

Oczekiwanie, 1967

olej, płótno; 150 x 89,5 cm

Bez tytułu, 1961

akwaforta, papier;
15 x 11 cm (odcisk płyty);
sygn. na płycie JT 61, napisy pod płytą l. d.: 21/ 60; p. d.: JTchórzewski 61

Bez tytułu, 1961

akwaforta, papier;
15 x 11 cm (odcisk płyty);

Niepokój, 1984

akryl, papier; 65 x 39 cm;
na odwrocie opis: J Tchórzewski 84 / NIEPOKÓJ / akryl / (...) / z żywą nadzieją artystyczną / Jerzy Tchórzewski / 3 V 87 oraz pośrodku napis długopisem: Proszę nie ruszać

gwasz, 21 x 30 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Bez tytułu, 1958 r.

olej/płótno, 95 x 65 cm
sygnowany i datowany l.d.: `J.Tchórzewski 58.9`

- kolekcja syna artysty
- Galeria Art NEW media, Warszawa, 2007
- kolekcja prywatna

-"Fragment większej całości. Tchórzewski, Magner, Gostyński, Jurkiewicz", Galeria Art NEW media, Warszawa, 24.V - 16.VI.2007

Fragment większej całości: Tchórzewski, Magner, Gostyński, Jurkiewicz, katalog wystawy, [wstęp] Krzysztof Tchórzewski, Galeria Art NEW media, Warszawa 2007, s. 19 (reprodukcja)

Narodziny ognia, 1962

olej, płyta; 60 x 76,5 cm
sygn. p. d.: TCHóRZEWSKI
na odwrocie napis autorski?: J.Tchórzewski 62/ "NARODZINY OGNIA" oraz napis mało czytelny napis: (...) / WR III5393/99/87 ?

Kompozycja, 1983 r.

gwasz/papier, 47 x 35 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Tchórzewski 83`

Niepokój, 1984

akryl, papier; 65 x 39 cm;
na odwrocie opis: J Tchórzewski 84 / "NIEPOKóJ" / akryl / (...) / z żywą nadzieją artystyczną / Jerzy Tchórzewski / 3 V 87
oraz pośrodku napis długopisem: Proszę nie ruszać

Kompozycja, 1981 r.

gwasz/papier, 66,5 x 47 cm (arkusz, w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `J.Tchórzewski 81`

Niepokój, 1984

akryl, papier; 65 x 39 cm;

Pochylona postać, 1968

olej, płótno; 162 x 97 cm;
sygn. p. d.: J. Tchórzewski 68
na odwrocie napis autorski: JERZY TCHÓRZEWSKI 68 / POCHYLONA POSTAĆ
na odwrocie nalepka z: LA BIENNALE DI VENEZIA IV ESPOSIZIONE BIENNALE INTERNAZIONALE D`ARTE z autorem, tytułem: Figure penchée (częściowo zniszczona) oraz druga nalepka: XXXIV BIENNALE INTERNAZIONALE D`ARTE DI VENEZIA 1968 z numerem 210

Kompozycja, 1964

gwasz, papier,
70 x 100 cm;
sygn. p. d.: J. Tchorzewski '64

Suplikacje, 1981 r.

akryl/papier, 70 x 50 cm
sygnowany i datowany p.d.: `J. Tchórzewski 1981`

- Lipert Gallery, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone

Estymacja: 10 000 - 13 000 zł

Narodziny ognia, 1962

olej, płyta; 60 x 76,5 cm
sygn. p. d.: TCHÓRZEWSKI

Dekalkomania, 1969

tusz, odciskanie, papier;
39,3 x 29,2 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski/ 69

W głębinach morskich (1976)

sygn. dat. l.d.
olej, płótno
45x55 cm

Kompozycja, 1972 r.

akryl, gwasz/płyta, 86 x 53 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T Tchórzewski 72`

Estymacja: 35 000 - 45 000 zł

Kompozycja , 1987 r.

gwasz/papier, 99,5 x 74,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: `J.Tchórzewski 87`

- Lipert Gallery, Nowy Jork; - prywatna kolekcja, Stany Zjednoczone

- Lipert Gallery, Nowy Jork

Literatura:
- Elżbieta Dzikowska, Polscy artyści w sztuce świata, rozmowy Elżbiety Dzikowskiej, Warszawa 2005, s. 301.

Estymacja: 50 000 - 70 000 zł

Bez tytułu, 1999 r.

tusz, flamaster, 30 x 42 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Narodziny ognia, 1962

olej, płyta;
60 x 76,5 cm
sygn. p. d.: TCHÓRZEWSKI

Kompozycja (Wielbłąd), 1961

Akwaforta; wym.: 145 x 112 mm;
sygn. oł. p.d.: JTchórzewski oraz na pł. p.d.: JT61, odb. 21/60.

Narodziny ognia, 1962

olej, płyta;
60 x 76,5 cm
sygn. p. d.: TCHÓRZEWSKI
Na odwrocie napis autorski?: J.Tchórzewski 62/ "NARODZINY OGNIA" oraz napis mało czytelny napis: (...) / WR III5393/99/87 ?

Leżąca kobieta, 1957 r.

gwasz/tektura, 65 x 100 cm

Literatura:
- Jerzy Tchórzewski, katalog, [red.] Katarzyna Jankowiak, Zofia Starikiewicz,  [tł.] Marcin Turski, ABC Gallery, Poznań 2001, poz. 16, s. 49.
- Jerzy Tchórzewski, katalog wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, październik 1980, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, listopad 1980, [oprac.] Mariusz Hermansdorfer, Wrocław 1980.

Estymacja: 50 000 - 60 000 zł

Głowa, 1977 r.

flamaster/papier, 29,5 x 21 cm
sygnowany i datowany l.d.: `JTch 77`

Estymacja: 2 000 - 3 000

Kompozycja, 1963 r.

olej/karton, 96 x 62,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany śr.d.: `J. Tchórzewski`

Estymacja: 25 000 - 30 000 zł

Obraz 2/61, 1961 r.

olej/płótno, 65 x 95 cm
sygnowany i datowany l.d.: `J. Tchórzewski 61`
opisany na odwrociu: `J. Tchórzewski`, na blejtramie tytuł: "OBRAZ 2/61" oraz naklejki wystawowe

- Prywatna kolekcja

Estymacja: 38 000 - 48 000 zł

Kompozycja abstrakcyjna, 1993 r.

akwarela/papier, 49 x 69 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `J. Tchórzewski 93`

Estymacja: 14 000 - 18 000 zł

Kompozycja, 1964

gwasz, papier, 70 x 100 cm;
sygn. p. d.: J. Tchórzewski `64

Ptaki

technika mieszana, papier; 79 x 59 cm
sygn. l.d. J.Tchórzewski

Estymacja: 20 000 - 25 000 zł

BLUE, 1995

flamaster na papierze, 58 x 42 cm,
sygn. na licu w lewym dolnym rogu: J. Tch 95, na odwrociu dedykacja: Praca dedykowana na aukcję charytatywną w dniu 25. 02. 2013 na lecz prof. Z. Januszewskiego KJ

Bez tytułu, 1975

flamaster, papier naklejony na deskę,
20 x 20 cm
sygn. p. d.; J Tchórzewski
Na odwrocie napisy: Konfrontacje 1960-1975 / oprawa w/g projektu /Henryka Stażewskiego / aut. J. Tchórzewski oraz stempel: Galeria VAVA / PL Kościuszki /17-307 Mielnik

Erotyzm polski, 1955 r.

akwarela/papier, 35 x 50 cm
sygnowany p. d. `J. Tchórzewski | 55`
reprodukowany na okładce książki Andrzej Banach "Erotyzm po polsku", Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1974 r.

Estymacja: 8 000 - 12 000

Bez tytułu, 1991r.

rysunek tuszem,
40 x 50 cm,
sygn.
Dar Rodziny.

Bez tytułu, 1975

20 x 20 cm
sygn. p. d.; J Tchórzewski

Godzina 24.30, 1967 r.

olej/płótno, 80 x 60 cm
sygnowany i datowany l.d.: `J. Tchórzewski 67`
opisany na odwrociu: `J. Tchórzewski 67| "GODZINA 24:30"`

Pochodzenie: D.A. Polswiss Art

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 35 000 - 45 000

Ptaki, 1988

technika mieszana, papier;
78 x 59 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: J. Tchorzewski 88.
na odwrocie powtórzona sygnatura

Ptaki, 1988

technika mieszana, papier;
sygn. l. d.: J. Tchórzewski 88.

Kompozycja, 1964

gwasz, papier,
70 x 100 cm;

Kompozycja, 1960 r.

drzeworyt/papier, 18 x 17 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. d.: `J. Tchórzewski 60`

Estymacja: 1 300 - 1 600

BEZ TYTUŁU, 1964 r.

gwasz/papier, 70 x 100 cm
sygnowany i datowany l. d.: `Tchórzewski 64`

Estymacja: 26 000 - 29 000

Kompozycja, 1964

gwasz, papier,
70 x 100 cm;

Kompozycja, 1960

Linoryt ręcznie kolorowany;
wym.: 212 x 211 mm;
sygn. tuszem p.d.: J. Tchórzewski 60; grafika jako dodatek do katalogu wystawy "Jerzy Tchórzewski", Galeria "Krzywe Koło", Warszawa 1960. Stan zachow.: bardzo dobry. Lit.: "Galeria Krzywe Koło. Katalog wystawy retrospektywnej", Warszawa 1990, s. 99.

Kompozycja (Wielbłąd), 1961

Akwaforta;
wym.: 145 x 112 mm;

Irys, 1978

pastel, tektura ;
78,5 x 53,5 cm ;
sygnowany po prawej stronie u dołu: JTch na odwrocie napis: Galeria Krzyk. | "Irys" 78r. | JTch

Leżąca kobieta, 1957

Gwasz, papier;
66 x 100 cm

Opisany i reprodukowany: Mistrzowie malarstwa współczesnego - Jerzy Tchórzewski, Poznań 2001; okładka oraz ilustracja nr 16 str. 49

Bez tytułu, 1984 r.

gwasz
32 x 23 cm
sygn.
Dar Rodziny

Tryptyk: Mała litania do gwiazd, 1980/87

akryl, płyta pilśniowa,
104 x 52 cm (każda z części);

Przestrzeń, 1981 r.

akwarela, akryl/papier,
46,5 x 67 cm
sygnowany i dat. l. d.: `J Tchórzewski 81`

Przestrzeń, 1966

akwarela, papier milimetrowy,
84,3 x 59,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 66;
sygn. dat. i opisany na odwrocie

BEZ TYTUŁU, 1964

gwasz, papier,
70 x 100
sygn. l.d.: Tchórzewski 64

Kompozycja (Wielbłąd), 1961

Akwaforta;
wym.: 145 x 112 mm;

Kompozycja,1960

Linoryt ręcznie kolorowany;
wym.: 212 x 211 mm;

Struktura, 1963/64

Gwasz, papier;
wym.: 70 x 100 cm;
sygn. l.d.: J. Tchórzewski/63/64. Lit.: "Jerzy Tchórzewski. Obrazy z l. 1958-64", Galeria Krzysztofory, kat. wystawy, Kraków 1965, il. nlb. 4; "Współczesność", 1965, nr 21 (20 X), il.; "Jerzy Tchórzewski. Malarstwo", Galeria ZPAP, kat. wystawy, Warszawa 1966, nr 22; A. Wojciechowski, "Młode malarstwo polskie 1944-74", Wrocław 1975, il. 118; "Jerzy Tchórzewski", Wrocław 1980, kat. wystawy, poz. 374, s. 79.

Kompozycja, początek lat 50. XX w.

Technika mieszana;
wym.: 70 x 100 cm;
nie sygn.; rzadka praca pochodząca z tzw. okresu krakowskiego (1950-53). Załączone potwierdzenie autentyczności, wystawione przez syna artysty.

Kompozycja abstrakcyjna, 1960

drzeworyt barwny, papier,
21,5 x 22 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: J. T. 60 (piórkiem)

Godzina 24.30, 1967

olej, płótno,
80 x 60 cm;
sygn. i dat. l.d.: J. Tchórzewski 67
sygn. i opisany na odwrocie: J. Tchórzewski 67 / "GODZINA 24 30"

Kompozycja, 1963

olej, tempera, karton,
96 x 62,5 cm;
sygn. u dołu: J. Tchórzewski

Czyhanie na gwiazdę, 1976

akryl, płótno;
135 x 94 cm
sygn. ś.d. J.Tchórzewski 76
Na odwrocie: J.Tchórzewski 76/ "CZYHANIE NA GWIAZDĘ"/ akryl

Dyptyk: bez tytułu, 1986 r.

rysunek tuszem,
2 x 29,5 x 21 cm,
sygn.
Dar Rodziny.

Przestrzeń, 1966

akwarela, papier milimetrowy,
84,3 x 59,5 cm;

Szczątki, 1957

gwasz, akwarela, papier,
50 x 35 cm;
sygn. i dat. p.d.: J.Tchórzewski 57

Syn, 1958

olej, płótno;
98 x 68,5 cm
sygn. na odwrocie, na krośnie: J.Tchórzewski

Siłacz, 1957

gwasz, karton, 100 x 70 cm

Wielkie łowy, 1976

olej, płótno,
90 x 70 cm;
na odwrocie napisy autorskie: J. Tchórzewski 1976 / "WIELKIE ŁOWY" "GRANDE CHASSE" /acrylique / A Jean Marand / en signe d`amitié / Jerzy Tchórzewski

BEZ TYTUŁU, 1961 R.

41,5 x 30 cm
sygnowany i datowany p. d.: 'Tchórzewski 1961'

Uciekający przed pożogą, 1955

olej, płótno,
135 x 95 cm;
sygn. u dołu: J. Tchórzewski
Obraz prezentowany na wystawie monograficznej w warszawskiej Zachęcie w 1969 roku.

Bez tytułu, 1978

Gwasz, papier;
wym.: 35 x 47,5 cm;
nie sygn.; dat. na odwrocie: 2 II 78. Stan zachowania: po prawej
ślad pęknięcia papieru (ok. 9 cm).

Przestrzeń, 1966

akwarela, papier milimetrowy,
84,3 x 59,5 cm;
sygn. l. d.: J. Tchórzewski 66;

gwasz, tektura; 95 x 63 cm
sygn u.dołu J. Tchórzewski

Godzina 24.30, 1967 r.

olej/płótno, 80 x 60 cm
sygn. i dat. l.d.: `J. Tchórzewski 67`
opisany na odwrociu: `J. Tchórzewski 67 / "GODZINA 24.30" `

ADORACJA, 1983

akryl, płyta pilśniowa,
100 x 75
sygnowany na odwrocie: J. Tchórzewski 83 | "ADORACJA?" | akryl

Bez tytułu, 1999 r.

rysunek tuszem, 21 x 10 cm, sygn.
Jedna z ostatnich prac Artysty przed śmiercią.
Dar Rodziny.

Krajobraz, 1991

Akryl, tektura; wym.: 71 x 99 cm; sygn. i datowany p.d.: J. Tchórzewski 91.

Wielkie łowy. Grande chasse, 1976

Akryl, płótno; wym.: 90 x 70 cm; sygn. i dat. śr. d.: J. Tchórzewski 76,
na odwrocie dedykacja: A Jean Morand en signe d`amitie Jerzy Tchórzewski.

Syn 1958

olej, płótno;
98 x 68,5 cm
sygn na odwrocie, na krośnie: J.Tchórzewski

Drzewo / Małżeństwo Rosenbergów

tusz, papier, 35 x 25 cm, rysunek dwustronny
sygn. p. d.: J.Tchórzewski

Kompozycja, 1975

flamaster, papier
20 x 20 cm;
sygn. p. d.: J.Tchórzewski / 75

Kompozycja, 1975

flamaster, papier
20 x 20 cm;

BURZA, 1982

akryl, papier,
90 x 66 cm
sygnowany jasnym gwaszem l.d.: JTchórzewski 82 na odwrocie śr.d. wycięte okienko ukazujące sygnaturę: J Tchórzewski 82 | "BURZA" | akryl

sygn. p. d.: J.Tchórzewski

Obraz 2/61, 1961

olej, płótno
65 x 95 cm;
sygn. i dat. l.d.: J. Tchórzewski 61; na odwrocie powtórzona sygnatura: J Tchórzewski;
Na blejtramie nalepki, w tym z Kunstgalerij De Vuyst, Lokeren, w Belgii.

Kompozycja 1975

flamaster, papier
20 x 20 cm;
sygn. p. d.: J.Tchórzewski (flamastrem)

Bez tytułu, 1963

litografia, papier,
19,5 x 15,3 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: J Tchórzewski 63.

Bez tytułu, 1978

Gwasz, papier;
wym.: 35 x 47,5 cm;
niesygn.; datowany na odwrocie: 2 II 78.
Stan zachowania: po prawej ślad pęknięcia papieru (ok. 9 cm).

Krajobraz, 1991

Akryl, tektura;
wym.: 71 x 99 cm;
sygn. i datowany p.d.: J. Tchórzewski 91.

Bez tytułu, 1999 r.

akwarela,
21 x 29 cm,
Ostatnia nieukończona praca Artysty przed śmiercią.
Dar Rodziny.

Bez tytułu, 1986 r.

rysunek tuszem,
21 x 29 cm,
sygn.
Dar Rodziny.

KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, 1958/62

gwasz, akryl/papier,
68 x 98 cm (w świetle passe-partout)
sygn. i dat. p.d.: `J. Tchórzewski 58/62`

Metamorfozy I, 1964-1965

olej, płótno, 79 x 100 cm;
sygn i dat. p.d.: J. Tchórzewski 65
oraz na odwrocie: J. Tchórzewski 64 /"METAMORFOZY I"; na blejtramie nalepki z wystaw;
potwierdzenie autentyczności pracy przez syna artysty z 10.12.07

sygn. p. d.: J.Tchórzewski

Bez tytułu, 1963

litografia, papier
19,5 x 15,3 cm ( w świetle oprawy);
sygn. p. d.: J Tchórzewski 63

PEJZAŻ, 1964

gwasz na papierze, 70 x 100 cm, sygnowany p.d"J Tchórzewski 64", l.d. "JTchórzewski"

WIECZÓR, 1973

akryl na płótnie, 100 x 121 cm, na odwrocie, na płótnie sygnatura, data i tytuł pracy; na krośnie kartka z V Biennale w San Paulo, kartka Desa Foreign Trade Company; kartka wrocławskiej" galerii w pasażu"

gwasz/papier,
94 x 62 cm (w świetle passe-partout)
sygn. u dołu: `J. Tchórzewski`

Wielkie łowy, 1976

olej, płótno,
90 x 70 cm;
sygn. u dołu: J. Tchórzewski 76;
opisany na odwrocie: J. Tchórzewski 76 / "WIELKIE ŁOWY" / "LA GRANDE CHASSE" / acrylique i dedykacja dla Jean Morand

Pożar, 1962

olej, płyta pilśniowa
122 x 60.5 cm
sygnowany p.d.: J. Tchórzewski 62.
Na odwrocie na blejtramie napis: "POŻAR"
Poniżej na płycie: HAUT | (strzałka) | J.Tchórzewski 62 oraz fragment nalepki

POSTAĆ W PŁONĄCYM KRAJOBRAZIE, 1968

olej, płótno
162.5 x 130 cm
sygnowany l.d.: J.Tchórżewski 68 (sic)
na odwrocie na płótnie p.d.: J.Tchórzewski 68 | "POSTAĆ W PŁONĄCYM KRAJOBRAZIE"
na krośnie nalepka galerii w Lokeren

Ptak, 1988 r.

technika mieszana, olej/papier,
78 x 59 cm
sygn. i dat. l.d.: `J.Tchórzewski 88`

PEJZAŻ, 1964

gwasz na papierze,
70 x 100 cm,
sygnowany "JTchórzewski 64".
Pochodzi z kolekcji prof. Eugene`a Ordona z Wayne State University w Detroit.

Człowiek i światło, 1956

olej, płótno; 95 x 135 cm
sygn. i dat. na odwrocie: J.Tchórzewski 56./ "Człowiek i światło"

Pożar, 1962

olej, płyta pilśniowa, 121 x 60 cm
sygn. i dat. u dołu: J. Tchórzewski 62.;
opisany na odwrocie: "POŻAR" / J. Tchórzewski 62.

Ptaki, 1989 r.

gwasz, bristol, 70 x 100 cm;
sygn.: p.d.: J. Tchórzewski 89

Pogoń, 1987 r.

akryl, tempera, bristol, 70 x 100 cm;
sygn.: l.d.: J. Tchórzewski 87

Bez tytułu, 1958 r.

gwasz, bristol, 100 x 70 cm;
sygn.: p.d.: J. Tchórzewski 58

tusz, 22,5 x 32.5 cm, sygn.
Dar Rodziny.

Bez tytułu, 1999 r.

gwasz, 22,5 x 32,5 cm, sygn.
Dar Rodziny.

METAMORFOZY I, 1964-1965

olej, płótno,
79.5 x 99.6 cm
sygnowany p.d.: J. Tchórzewski 65

Wielkie łowy, 1976 r.

akryl/płótno, 90 x 70 cm
sygn. i dat. u dołu: `J. Tchórzewski 76` sygn. i opisany na odwrociu: `J. Tchórzewski 76 / "WIELKIE ŁOWY" "GRANDE CHASSE" / acrylique / A Jean Marand / en signe d`amitié / Jerzy Tchórzewski`

Hommage a Karol Szymanowsky, 1982

akryl, karton, 100 x 70 cm;
sygn. i dat. p.d.: J. Tchórzewski 1982;
Wystawiany: Palais des Expositions Bruxelles, 1982

DEKALKOMANIA, 1969

tusz, odciskanie, papier,
39,3 x 29,2 cm w świetle passe-partout,
sygnowany p.d. "J. Tchórzewski 69"

Kompozycja abstrakcyjna, 1962

technika mieszana, tusz, gwasz, olej, papier naklejony na płytę pilśniową, 98 x 62 cm
sygn. i dat. l.d.: J. Tchórzewski 62 oraz na odwrocie: J.Tchórzewski 62.

Pejzaż z Zakopanego, ok.1948 r.

olej/płótno, 30 x 39,5 cm
sygnowany p. d.: `Tchórzewski`

Poeta, 1967 r.

olej/płótno, 149 x 89 cm
sygn. i dat. l. d.: `J. Tchórzewski 67.` oraz na odwrocie: `J. Tchórzewski 67 / POETA`,
na blejtramie nalepka CBWA Zachęta w Warszawie.

Pejzaż, 1949 r.

akwarela, tusz/papier, 28 x 41, 5 cm
sygn. p. d.: `J Tchórzewski 49`, na odwrocie - Abstrakcja, gwasz/papier, 20,5 x 34 cm

Samotne drzewo, lata 40/50 XX w.

akwarela, tusz/papier, 34 x 24,5 cm w św. p. p.
sygn. p. d.: `J. Tchórzewski`, na odwrocie portret małżeństwa Rosenbergów

Krzyk

monotypia czarno-biała, papier,
27 x 15 cm (w świetle passe-partout)

Bez tytułu, 1961 r.

tusz/papier, 41,5 x 30 cm
sygn. i dat. p. d.: `Tchórzewski 61.` oraz na odwrocie: `Jerzy Tchórzewski`

BEZ TYTULU, 1958

akwarela, tusz pedzel, papier
43.5 x 57.5 cm
sygnowana p.d.: JTchórzewski 58.
na odwr. sygn. p.d.: J. Tchórzewski 20/58, sr. g.: [strzalka w góre],obok napis reka autora: HAUT, l.g. pieczec Galerie Saint-Laurent w Brukseli, p.d.: stempel Urzedu Konserwatorskiego z nieczyt. podpisem czerwona kredka

Bez tytułu, 1995 r.

tusz, 21 x 30 cm, sygn.

Bez tytułu, 1975 r.

tusz, 21 x 30 cm, sygn.

Kompozycja, 1988

olej, papier, 78 x 59 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. l.d.: J. Tchórzewski 88

Godzina 24.30, 1967

technika własna, płótno, 81 x 65
sygn. l.d.: J.Tchórzewski 67
na odwrociu: [strzałka] GÓRA / J.Tchórzewski 67 / "GODZINA 24.30"

Kompozycja abstrakcyjna, 1960

drzeworyt, 21,5 x 22 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p.d.: J.T. 60

Kompozycja abstrakcyjna

olej, papier naklejony na płytę pilśniową,
120 x 60,5 cm;
syn. i dat. p.d. (nieczytelnie)

ROZBŁYSKI, 1988

tempera z akwarelą na brystolu, 70,4 x 94,9 cm,
sygnowana p.d. i na plecach "J Tchórzewski 88",
na plecach oł. "ROZBŁYSKI 88"

Szkic do scenografii teatralnej, 1994

cienkopis, papier, 20 x 29 cm (w świetle passe-partout); sygn. i dat. p.d.: JTch 94

Kompozycja abstrakcyjna, 1960

sygn. i dat. p.d.: J.T. 60

Litania do gwiazd, 1978 r.

olej/płyta, 70 x 50 cm
sygnowany i datowany l. d.: `J. Tchórzewski 78`
na odwrocie napis: `J.Tchórzewski 78 |
LITANIA DO GWIAZD`

OBRAZ 59/20, 1959

olej, płótno,
64.5 x 50 cm
na odwr., na płótnie napis: J. Tchórzewski 59 na blejtramie: JERZY TCHÓRZEWSKI "OBRAZ 59/20" oraz napis ołówkiem: RUCH

Bez tytułu, 1976 r.

tusz, 29,5 x 42 cm, sygn.
Dar Rodziny

Zimne światła, 1987

akryl, papier nakl. na tekturę,
72.5 x 56 cm
sygnowany p.d.: JTchórzewski 87
na odwrocie p.d.: J. Tchórzewski 87 | "ZIMNE ŚWIATŁA? | akryl

Litania do gwiazd, 1978

akryl, płyta pilśniowa, 69,8 x 49,5
sygn. l. d.: JTchórzewski; na rewersie napis: J Tchórzewski 78./" Litania do gwiazd"/akryl

Bez tytułu, 1980 r.

tusz,
32 x 22,5 cm,
sygn.
Dar Rodziny.

BEZ TYTUŁU 1947 r.

Tusz na papierze
30,5 x 21,5
Sygnowany l.d. - "J Tchórzewski 47"

BEZ TYTUŁU 1952/53

Ołówek na papierze
42 x 29,5 cm
Niesygnowany

Drzewo

rysunek tuszem na papierze,
35 x 25 (w świetle passe-partout)
sygn. p. d.: J. Tchórzewski

Drapieżnik 1980

olej, płótno
41 x 33 cm;
sygn. p.d.: J Tchórzewski 80
na odwrocie na płótnie napis autorski: J. Tchórzewski 80. / "DRAPIEŻNIK"

Drzewo

tusz lawowany, 34 x 25 cm
sygn. p.d.: "J Tchórzewski"
na odwrociu rysunek tuszem przedstawiający małżeństwo Rosenbergów

Drapieżnik

olej, płótno,
41 x 33 cm;
sygn. p.d.: J Tchórzewski
Na odwrocie na płótnie napis autorski: J. Tchórzewski 80. / „DRAPIEŻNIK”

KRAJOBRAZ, 1960

drzeworyt, 22,5 x 22 cm,
sygnowany piórem pod odbitką "J.Tchórzewski 60"

Rysunek dwustronny:

Drzewo tusz lawowany, piórko,
papier, 34 x 24,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: J. TCHÓRZEWSKI
Małżonkowie
piórko, papier, 34,5 x 25 cm

Igraszki 1967

akryl, płótno, 64 x 81 cm;
sygn. p. d.: J.Tchóerzewski 67, opisany na odwrocie: J.Tchórzewski 67 "Igraszki"

Tusz, papier, 35 x 25 cm;
Sygn. p.d.- J. Tchórzewski

Kompozycja, 1962

papier, krepina, akwarela, gwasz
100 x 65,5 cm

BEZ TYTUŁU, 1947 r.

Tusz na papierze 30,5 x 22 cm
Sygnowany p.d. - "J. Tchórzewski 47"
Wystawiany - Jerzy Tchórzewski. Rysunki, Galeria PolskiegoDomu Aukcyjnego "Sztuka", Hôtel de Saxe, Warszawa 20.III.-22.IV. 2003 r.
Literatura - Jerzy Tchórzewski. Rysunki, katalog wystawy,red. J. Grabski, Kraków-Warszawa 2003, poz. kat. 3, s. 87(reprodukcja).

NOC, 1970 r.

Technika mieszana na kartonie 99 x 69,5 cm
Sygnowany p.d. - "J. Tchórzewski 70"

Kompozycja 1960

drzeworyt, papier, 22 x 21 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p. d.: J.Tchórzewski 60

RYCERZ, 1964 r.

Gwasz na tekturze 97 x 61 cm
Sygnowany l.d. - "J. Tchórzewski 64"

BEZ TYTUŁU, 1991 r.

Flamaster na papierze 40 x 50 cm
Sygnowany p.d. - "J. Tch 91"

BEZ TYTUŁU, 1991 r.

Sygnowany p.d. - "J. Tch 91"

Litania do gwiazd 1978

akryl, płyta spilśniona, 70 x 50 cm ; sygn. i dat. l. d.: J. Tchórzewski 78,
na odwrocie napisy: J. Tchórzewski 78/"LITANIA DO GWIAZD"/WŁ. MICHAŁ`S/SOBOCIŃSKI/akryl

Litania do gwiazd, 1978

akryl, płyta pilśniowa,
70 x 50 cm
sygnowany l.d.: J. Tchórzewski 78., na odwrocie p.d.: J. Tchórzewski 78. | "LITANIA DO GWIAZD" | akryl, śr.g. strzałka w górę, niżej nalepka z nieokreśl. wystawy

Kompozycja (postać chwytająca światło), 1981

akwarela, gwasz, papier,
66.5 x 47 cm
sygnowany p.d.: J. Tchórzewski 81

Wieczór

akryl, płótno, 100 x 121 cm
na odwrocie: napisy autorskie - sygnatura, tytuł i rok powstania 1973 oraz nalepki wystawowe V Bienal de Sao Paulo - Museu de Arte Moderna, Galeria w Pasażu we Wrocławiu, Galeria DESA w Warszawie.

OSTRE FORMY, 1982 r.

Akryl na płótnie 80 x 60 cm
Sygnowany na odwrocie - "J. Tchórzewski 82"

Zimne światła 1987

akryl, tektura, 72 x 56,5 cm; sygn. i dat. na odwrocie

OSTRE FORMY

1983 r.
Gwasz na papierze 33 x 45 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "Tchórzewski 83"

BITWA POD GRUNWALDEM (WNĘTRZE NOCY)

1956 r.
Olej na płótnie 136 x 200 cm
Nie sygnowany

Zimne światła, 1987

akryl, pier naklejony na tekturę
74 x 58 cm

Kompozycja 1969

akwarela, tusz, papier, 39 x 29 cm (w świetle passe-partout); sygn. i dat. l. d.: J.Tchórzewski/69

Ptak (1988)

sygnowany, datowany l.d.
akryl, papier
wymiary: 80x61.5

KOMPOZYCJA II, 1957 r.

Olej na płótnie 135 x 95 cm
Wg katalogu z wystawy w Zachęcie - 57 r. pozycja 37
Sygnowany na krosnach - "J. Tchórzewski 57"
Na krosnach napisy autorskie Z. Herberta

Suplikacje, 1984

akryl, tempera, dykta
71 x 48 cm

KOMPOZYCJA NIEPRZEDSTAWIAJĄCA, 1969

tusz lawowany, 39,3 x 29 cm w świetle passe-partout, sygnowany u dołu po lewej "J.Tchórzewski 69"

NOC II

1966/1967 r.
Olej na płótnie 162 x 97 cm
Sygnowany p.d.- "J. Tchórzewski 66/67"

POSTAĆ

1968 r.
Olej na płótnie 163 x 97 cm
Sygnowany l.d. - "J. Tchórzewski 68"

Zima w Zakopanem ok. 1948-52

olej, płótno, 30 x 40 cm; sygn. p. d.: Tchórzewski

TRZY POSTACIE, 1988

gwasz, akwarela na papierze, 46 x 34 cm sygnowany l.d.:
"J. Tchórzewski 88"

Litania do gwiazd, 1978

akryl, płótno
69,5 x 50 cm

FIGURA 83

technika mieszana na papierze,
70 x 47 cm

Krzyk

Trzy postaci

mieszana,
46.4 x 34.4 cm
sygnowany l.d.: J. Tchórzewski 88

Kompozycja z trzema głowami

mieszana,
74.5 x 50 cm
Sygnowany p.d.: J. Tchórzewski 82

liczba obiektów: 275