1 zł
2 600 000 zł

KRAMSZTYK Roman (1885 Warszawa -1942 Warszawa)

Martwa natura [Martwa natura z winogronami], ok. 1912

olej, tektura; 56 x 76,5 cm;
sygn. p. g.: R. Kramsztyk

cena wywoławcza: Wykup abonament

Pejzaż z Collioure

olej, płótno, 38,5 x 61 cm
sygn. l.d.: Kramstyk, na odwrocie nalepka wystawowa Tel Aviv Museum z opisem pracy oraz nalepki Christie's Nowy Jork

Mężczyzna w meloniku (Portret Mateo Hernandeza?), około 1926 r.

olej/płótno (dublowane), 70 x 53 cm
sygnowany p.g.: ‘Kramsztyk’

Staw, przed 1913 r.

olej, płótno, 62 × 83 cm
sygn. p. d.: R Kramsztyk
na odwrocie na krośnie nalepka z krakowskiego TPSP z 1913 roku z numerem 1617, odręcznie wpisanym autorem i tytułem oraz ceną 800R oraz pozostałości po innej nalepce

Portret mężczyzny

sangwina, papier żeberkowy;
34,5 x 26,5 cm (w świetle oprawy)

Pejza ż z la Rochelle, lata 30 XX w.

olej, płótno, 40 x 50 cm
sygn. l.d.: Kramstyk

PEJZAŻ Z COLLIOURE, ok. 1925

olej, płótno
45,4 x 59,5 cm
sygn. p.d.: Kramsztyk

Portret kobiety

litografia, papier, 27 × 22,5 w świetle passe-partout
sygn. na płycie p. d.: Kramstyk

Akt z wachlarzem, około 1930 r.

olej/papier, 99 x 80 cm
sygnowany p.d.: 'Roman Kramstyk'

Portret Othona Friesza

olej, płótno, 65 × 50,5 cm
sygn. p. g.: Kramstyk
na odwrocie płótna napis odręczny z opisem pracy (częściowo zatarty)

Portret Chila Aronsona, 1929 r.

olej/płótno, 92,5 x 73,5 cm
sygnowany p.g.: 'Kramsztyk'
na odwrociu stempel: 'DOUANE | EXPORTATION | PARIS | CENTRAL', na krośnie dwie nieczytelne pieczątki oraz papierowa nalepka z opisem pracy

Akt siedzący. Dziewczyna z wachlarzem i bransoletką, około 1928 r.

olej/płótno, 92 x 71 cm
sygnowany p.g.: 'Kramsztyk'
na krośnie malarskim ślady trzech papierowych nalepek

olej/płótno, 70 x 53 cm
sygnowany p.g.: 'Kramsztyk'

Akt

olej, płótno, 91 × 71 cm
Roman Kramsztyk wielokrotnie poprzedzał swoje prace licznymi studiami szkicowymi. Prezentowany Akt poprzedza szkic ołówkiem, który znajduje się w kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu.

Pejzaż z Collioure, 1934 r.

olej/płótno, 65 x 81 cm
sygnowany l.d.: 'Kramsztyk'

Staw, [przed 1913]

olej, płótno; 62 x 83 cm;
sygn. p. d.: R Kramsztyk

Portret Charlotty Bologny

sangwina, papier, 40 × 30 cm
sygn. śr. l.: Kramsztyk

Village en Provence

Olej, płótno
sygn. p.d.
61 x 73 cm

Portrait d'Othon Friesz, ok. 1930

Olej, płótno
sygn. p.g.
Na odwrocie płótna napis odręczny: «KRAMSZTYK 4 oeuvres».
59 x 50,5 cm

- Montparnasse Déporté, artistes d'Europe, Musée du Montparnasse, 2005
- Montparnasse Déporté, la fin de l'École de Paris, Yad Vashem Muséum, 2006
Bibliografia:
- Monographie Roman Kramsztyk, Varsovie 1997, décrit et reproduit sous le n°168 p. 207.
- Sylvie Buisson, Montparnasse Déporté, 2005, reproduit page 133

Portrait de femme

Litografia, sangwina na papierze
sygn. na płycie p.d.
27 x 23 cm

Bibliografia:
Monographie Roman Kramsztyk, Varsovie 1997, reproduit sous le n° 51 p. 230

Portret pani K., lata 30. XX w.

olej/płótno, 64 x 56 cm
sygnowany p.d.: 'Kramstyk'
na odwrociu papierowa nalepka z Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie z autorskim tytułem i autografem artysty

- Instytut Propagandy Sztuki, Warszawa 1937
- Roman Kramsztyk 1885-1942: wystawa monograficzna, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, luty-marzec 1997, red. Renata Piątkowska, Magdalena Tarnowska, poz. 180, s. 211

Portret mężczyzny

sangwina, papier żeberkowy;

Portret kobiety

kredka/papier, 49 x 30,5 cm
sygnowany p.d.: 'Kramsztyk'

MARTWA NATURA Z WINOGRONAMI, ok. 1912

olej, płótno naklejone na tekturę
54,3 x 74,6 cm
sygn. p.g.: R. Kramsztyk

Obraz wymieniony i reprodukowany, m.in. w:
- Roman Kramsztyk 1885-1942. Wystawa monograficzna, oprac. R. Piątkowska, M. Tarnawska, K. Prochaska, luty - marzec 1997, Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997, s. 178, nr kat. 24, il.;
- R. Piątkowska, Między "Ziemiańską" a Montparnasse’em. Roman Kramsztyk, Warszawa 2004, s. 194, nr kat. 6.

Pejzaż z południa Francji

olej, płótno, 73 × 91,5 cm
sygn. p. d.: Kramstyk
W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się analogiczna praca Romana Kramsztyka: Pejzaż południowy, ok. 1930 r., olej, płótno, 46 × 55 cm, sygn. p. d.: Kramstyk, nr inw. MPW 810

Portret mężczyzny z papierosem

olej/płótno, 73 x 60 cm
sygnowany p.g.: 'Kramstyk'

- kolekcja prywatna, Warszawa
- 168 Aukcja Dzieł Sztuki, DESA UNICUM, 09.12.2010, poz. 37
- Lasseron & Associés, Paryż
- kolekcja prywatna, Francja

Portret kobiety

sangwina, papier, 38 x 28 cm
sygn. po lewej: Kramsztyk
na odwrocie oprawy naklejka: 227 Kramstyk 373 série 7

Widok Collioure

olej, płótno, 38 x 61 cm
sygn. l.d.: Kramsztyk
Na odwrocie nalepka z wystawy "Jewish artist who perished in the Holocaust" Musee de Tel Aviv, Israel, wystawiony jako własność rodziny Gruss, Nowy Jork

Jewish artist who perished in the Holocaust, Tel Aviv, Izrael, 1968, poz. kat.191

Reprodukowany:
Roman Kramsztyk. Katalog wystawy monograficznej, Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997, ilustracja poz. 133, str. 200

Przed domem

olej, płótno, 64 x 79 cm;
sygn. l. d.: R. Kramsztyk

L'accordeoniste, Portrait de Léon Weissberg

olej, płótno, 65 x 54 cm
sygn. p.d: Kramsztyk

Proweniencja:
Kolekcja Wladimira Raykisa
Kolekcja prywatna

Wystawy:
Salon des Tuileries, Paris, 1939.
Chateau de Trevarez, Ecole de Paris, 1993, publikowany poz. 35, s. 14.

Bibliografia:
Roman Kramsztyk, Warszawa, luty-marzec 1997, Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, publikowany poz. 149, s. 203.

Staw, przed 1913

olej, płótno; 62 x 83cm
sygn.p.d.: R.Kramsztyk

PORTRET KOBIETY W CZARNEJ SUKNI

olej, płótno, 146 x 75,5 cm
sygn. z prawej strony: Roman Kramsztyk

REPRODUKOWANY:
Roman Kramsztyk 1885 - 1942 [katalog wystawy monograficznej], Żydowski Instytut Historyczny - Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997, kat. 77, str. 188.

PEJZAŻ Z POŁUDNIA FRANCJI, OK. 1920 - 22

olej, płótno, 73 x 91,5 cm
sygn. p.d.: Kramstyk

Portret Mateo Hernándeza

olej, płótno, 70 × 53 cm
sygn. p. g.: Kramsztyk

Portret mężczyzny w płaszczu

olej, płótno, 55 × 46 cm
sygn. p. g.: Kramsztyk

Przed domem, ok. 1913

olej, płótno, 64 x 79 cm;
sygn. l. d.: R. Kramsztyk;
Według oświadczenia właścicielki obrazu - Elżbiety Jagusiak z domu Szmelczyńskiej - oferowany obraz należał do jej dziadka Henryka Szmelczyńskiego, właściciela posesji przedstawionej na obrazie, w której przebywał Roman Kramsztyk. Artysta namalował ten obraz na prośbę Henryka Szmelczyńskiego.

Staw, przed 1913

olej, płótno; 62 x 83 cm;
sygn. p. d.: R. Kramsztyk;

olej/płótno, 64 x 56 cm
sygnowany p.d.: 'Kramsztyk'
opisany na blejtramie: 'The Melancholy Musician'. Na odwrociu papierowa nalepka z Buffalo Fine Arts Academy z nazwiskiem Spencera Kellogga, nalepka wystawowa z Roerich Museum w Norym Jorku z opisaniem obrazu oraz trzy nalepki z numerami: '2366', 'H.S. 16.7' i 'HS 1637 | Rf VLXXX | AL XXX'

- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- kolekcja Spencera Kellogga Jr, Stany Zjednoczone

- Salon des Tuileries, Paryż 1925
- Salon d’Automne, Paryż 1926
- Eugene Zak (1884 - 1926) Exposition Rétrospective, Galerie Macel Bernheim, Paryż 1927, nr 18
- Buffalo Fine Arts Gallery, Albright Art Gallery, Buffalo 1938, nr 38
- Durand-Ruel Galleries, New York 1929, nr 38
- International Art Center of Roerich Museum, New York 1930

- Roman Kramsztyk. 1885-1942, Warszawa 1997, poz. 180, s. 211

Przed domem, ok. 1913

olej, płótno, 64 x 79 cm;
sygn. l. d.: R. Kramsztyk

Akt na tle czerwonej draperii , około 1934 r.

olej/płótno, 129 x 88,6 cm
opisany na odwrociu l.d.: 'R.K. 34'

- Dom Aukcyjny Unicum, 1993
- Dom Aukcyjny Agra Art., 1995

- Roman Kramsztyk (1885 - 1942), katalog wystawy monograficznej 02-03.1997, Warszawa 1997, poz. 158, s. 205
- R. Piątkowska, Między "Ziemiańską” a Montparnasse'em. Roman Kramsztyk, Warszawa2004, poz 171, s. 238

Pejzaż z południowej Francji, ok. 1925

olej, płótno; 45,3 x 65,2 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: Kramstyk

PORTRET DZIEWCZYNKI, lata 30. XX w.

olej, tektura
40,5 x 34,8 cm
sygn. p.g.: R. Kramsztyk
Na odwr. napis ołówkiem: Wl. p.Janina Hartmanowa | ul. Czackiego 8

PORT W COLLIOURE

olej, płótno; 43,5 x 65,5 cm;
sygn. p.d.: Kramstyk
na odwrociu, na dolnej poprzeczce krosna napis ołówkiem: Emilia Regina Mutermilch (dalej słabo czytelnie) 19.. (?)

Portrait d'homme au verre

olej, płótno
100 x 81 cm
sygn. p.d. Roman Kramstyk
Porte sur le châssis l'indication manuscrite Docteur Wajdenfeld Rouen

proweniencja:: Collection particulière, février 1984, vente à Versailles.
wystawiany: de quelques peintures récentes de Roman Kramsztyk, Paris, juin-juillet 1930, Galerie Zak, 1930. Salon d'hiver, Institut de propagande d'art (Salon Zimowy, IPS), Varsovie, décembre 1931 - février 1932, n° 108.
bibliografia:
Le Crapouillot, Paris, 1930, n°7. Nouvelles Littéraires, (Wiadomosci Literackie), Varsovie, 1930, n° 41, repr. p. 3. Matin Express, (Express Poranny), Varsovie, 1932, n° 10,repr. p. 5. Femme Moderne, (Kobieta Wspolczesna), Varsovie, n° 3, repr. p. 93. La Pologne armée, supplément illustré, (Polska Zbrojna), Varsovie, 1932, repr. n° 10. L'Hebdomadaire Illustré, (Tygodnik Ilustrowany), Varsovie, 1932, n° 1, repr. p. 4. Aronson Chil, Scènes et visages de Montparnasse, Paris, 1963, repr. p. 415

Portret mężczyzny w płaszczu

olej, płótno, 55x46 cm
sygn. p. g.: Kramsztyk

Mężczyzna w meloniku (Portret Matteo Hernandeza)

olej, płótno, 70 x 53 cm
sygn. p. g.: Kramsztyk

Wenus na Lesbos (Safo), około 1919 r.

olej/płótno, 116 x 89 cm
- kolekcja prywatna, Paryż

olej, tektura; 56 x 76,5 cm;
sygn. p. g.: R. Kramsztyk

Lit. obrazu: Roman Kramsztyk 1885-1942. Wystawa monograficzna luty - marzec 1997, Żydowski Instytut Historyczny - Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997, s. 178, kat. poz. 24, il. cz.-b.; Renata Piątkowska, Między "Ziemiańską" a Montparnasse’em. Roman Kramsztyk, Warszawa 2004, tu min. Katalog dzieł Romana Kramsztyka s. 174-283. Oferowany obraz s. 194, kat. poz. 6 - tu datacja oraz tytuł Martwa natura z winogronami

Akt

olej, płótno, 91 x 71 cm

Wystawiany: Roman Kramsztyk 1885-1942, ZIH, Galeria sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa, 1997 Reprodukowany w katalogu w/w wystawy poz. 194 il. s 214

Staw, przed 1913 r.

olej, płótno, 63 × 84 cm
sygn. p. d.: R.Kramsztyk
na odwrocie naklejka wystawowa z TPSP w Krakowie z tytułem pracy

Pejzaż z Collioure, ok. 1925 - 1928 r.

olej/płótno, 65,5 x 81,5 cm
sygnowany l.d.: 'Kramstyk'
obiekt posiada dokumentację konserwatorską oraz opinię dr Renaty Piątkowskiej

PORTRET MĘŻCZYZNY W PŁASZCZU

olej, płótno, 55 x 46 cm,
sygn.p.g. Kramsztyk

PEJZAŻ Z POŁUDNIOWEJ FRANCJI, 1925

olej, płótno, 39.3 x 55.5 cm
sygn.p.d. Kramstyk

MURZYNKA W CHUSTCE

olej, płótno, 81 x 65 cm
sygn. l.d. Roman Kramsztyk

Portret Charlotty Bologny

olej, płótno; 100,4 x 81,5 cm;
sygn. p. d.: Kramsztyk;
na odwrocie nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie oraz nalepka
pracowni ramiarskiej w języku angielskim.
Obraz wystawiany i ujęty w katalogu: "Roman Kramsztyk 1885-1942. Wystawa monograficzna luty-marzec 1997", Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa, 1997 r., poz. 112, str. 196;
"École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka", Łódź, 1998 r., poz. 41; Warszawa 1992 r., str. 145; Poznań 1992 r.
Obraz reprodukowany: "BIK" 1995, nr 1 str. 28, 46

Wiosna

olej, płótno; 63,2 x 79 cm;
sygn. l. d.: Kramsztyk

Akt

olej , płótno, 91x71 cm

Przed domem, ok. 1913

olej, płótno, 64 x 79 cm;
sygn. l. d.: R. Kramsztyk

Jedzący raki (Portret Karola Szustra), około 1918 - 1919 r.

olej/płótno, 85 x 59 cm
sygnowany l.g.: `Kramstyk`

porównaj - Roman Kramsztyk 1885 - 1942, katalog wystawy monograficznej, Warszawa 1997, poz. 63 i 64 (il.) oraz Renata Piątkowska, Między Ziemiańską a Montparnasse`em, Roman Kramsztyk, wydawnictwo Neriton, 2004, poz. 71, il. nr 36

Staw, przed 1913

Olej, płótno; 62 x 83 cm
Sygn.: p.d.: R. Kramsztyk

Akt

olej, płótno, 91 x 71 cm

Estymacja: 170000 - 190000 zł

Przed domem, ok. 1913

Olej, płótno ; wym.: 62 x 83 cm;
Sygn.p.d.: R. Kramsztyk

Pejzaż zimowy z potokiem

olej, płótno dublowane; 65 x 80 cm;
sygn. l. d.: Kramsztyk

Niepublikowana praca Romana Kramsztyka, zapewne z 1912 roku. Por. kompozycja Z Tatr (zaginiona) wystawiana w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (styczeń-luty 1913).

Akt

olej, płótno; 91 x 71 cm

Wystawiany: "Roman Kramsztyk. 1885-1942" , Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997
Reprodukowany: katalog wystawy monograficznej "Roman Kramsztyk. 1885-1942", Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997; poz. kat. 194, il. na s.214

Estymacja: 120000-140000 zł

Akt z wachlarzem, ok. 1930

olej, płótno; 99 x 77 cm
sygn. p.d. Kramstyk

Estymacja: 400000-450000 zł

Staw, przed 1913

Olej, płótno, 62 x 83 cm;
Sygn. p. d.: R. Kramsztyk

Pejzaż z La Rochelle, lata 1930.

olej, płótno; 50 x 65 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Kramstyk
na krośnie słabo widoczny napis ołówkiem chemicznym: 3000.-

Przed domem, ok. 1913

olej, płótno, 64 x 79 cm;
sygn. l. d.: R. Kramsztyk

Portret kobiety

olej/tektura, 46 x 38 cm
sygnowany p. g.: `Kramsztyk`

Estymacja: 90 000 - 120 000 zł

Murzynka w chuście

Olej, płótno;
81 x 65 cm
Sygn. l.d. Roman Kramsztyk

Figure with a Red Scarf

olej, płótno
72 x 52 cm
sygn. p.d.: Kramstyk

proweniencja: Estate of Mrs. Mira Werthammer

Przed domem, ok. 1913

olej, płótno, 64 x 79 cm;
sygn. l. d.: R. Kramsztyk

Portret porucznika Karola Zyndrama Maszkowskiego , 1917 r.

kredka, sangwina/papier,
38 x 26,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. d.: `R. Kramsztyk 1917`

Estymacja: 7 500 - 13 000 zł

Pejzaż z południa Francji, 1920-22

Olej, płótno;
73 x 91,5 cm
Sygn. p.d. Kramstyk

Portrait de femme

kredka, papier
42 x 31 cm
sygn. p.d. R. Kramsztyk

Portrait de femme

kredka, papier
42 x 31 cm
sygn. p.d. R. Kramsztyk

Portret kobiety

olej, płótno
61 x 50 cm
sygn. p.g. i p.d. Kramstyk

Akt kobiecy

olej, płótno;
91 x 71 cm

Młoda kobieta

olej, płótno
81 x 65 cm
sygn. l.d. Kramstyk

Akt

olej, płótno
81 x 65 cm
sygn. p.g. Kramstyk

PORTRET MĘŻCZYZNY

sangwina/papier,
42,5 x 29,5 cm w świetle passe-partout
sygnowany p. d.: `Kramsztyk`

PORTRET MĘŻCZYZNY Z PAPIEROSEM

olej/płótno,
73 x 60,5 cm
sygnowany p. g.: `Kramstyk`

PORTRET KAROLA MASZKOWSKIEGO, 1917 R.

węgiel, sangwina/papier,
38 x 26,5 cm
sygnowany i datowany p. d.: `R. Kramsztyk | 1917`

Akt

olej, płótno,
81 x 100 cm
sygn. p.d.: Kramstyk

Akt kobiety

olej, płótno;
82 x 64 cm
sygn. l.d. Kramstyk

Przed domem, ok. 1913

olej, płótno,
64 x 79 cm;
sygn. l. d.: R. Kramsztyk

Staw, przed 1913

olej, płótno,
62 x 83 cm;
sygn. p. d.: R. Kramsztyk
Na odwrocie: nalepka TPSP z 1913 roku z numerem 1617, odręcznie wpisanym autorem i tytułem oraz ceną 800R; pozostałości po innej nalepce;
Praca uznana za zaginioną

Staw, przed 1913

olej, płótno,
62 x 83 cm;
sygn. p. d.: R. Kramsztyk
Praca uznana za zaginioną

Pejzaż - Sad owocowy, przed 1913

olej, płótno, 62 x 83 cm;
sygn. l. d.: Kramsztyk
Na odwrocie, na krośnie napis odręczny: Kulikowski/ sklep Krakowskie 7

Portret kobiety w czarnej sukni

Olej, płótno;146 x 76 cm
Sygn.p.d.:Roman Kramsztyk

Akt kobiety

olej, płótno,
79,5 x 63,5 cm;
sygn. l. d.: Kramstyk

Akt kobiety

olej, płótno, 79,5 x 63,5 cm;
sygn. l. d.: Kramstyk

Kwiaciarka

olej,płótno
100 x 81 cm
sygn.p.d. Kramsztyk

Wiosenka (Akt kobiecy), ok.1929 r.

olej, płótno
90 x 70 cm
sygn.p.d. Kramsztyk

Portret Lotarii Bologni, lata 30.

Sangwina, papier;
41 x 29 cm w świetle passe-partout
Sygn.p.d.: Roman Kramsztyk

Portret Janiny Karleńskiej w kostiumie Azy z Chaty za wsią

litografia/papier,
45 x 31,3 cm
sygnowany ołówkiem p. d.: `R. Kramsztyk`
Wybrana bibliografia: Grafika reprodukowana (w:) Roman Kramsztyk 1885 - 1942, wystawa monograficzna, luty-marzec 1997, Warszawa, s. 230

Mężczyzna w meloniku (Portret Mateo Hernandeza?)

olej, płótno, 70x 53 cm;
sygn. p.g.: Kramsztyk
na odwrocie napis na ramie: A.F. LAGRANGE

Pejzaż z południa Francji, ok. 1921 - 22

olej, płótno, 82 x 100 cm
sygn. p.d.: Kramsztyk

olej, płótno, 70x 53 cm;
sygn. p.g.: Kramsztyk

Portret mężczyzny

olej, płótno dublowane, 55 x 46 cm
sygn. l. g.: Kramsztyk

PEJZAŻ Z LA ROCHELLE, ok. 1930

olej, płótno,
54 x 67 cm

Figobranie

drzeworyt barwny, papier,
25,5 x 18,8 cm (w świetle oprawy), 22,7 x 16,7 cm (odcisk płyty);
sygn.: l.d.: R. K (na płycie); p.d.: R. Kramsztyk (ołówkiem)
Por.: "Kramsztyk 1885-1942", Warszawa 1997, drzeworyt - s. 224, poz. kat. 224; obraz - s. 184, poz. kat. I/52.
Jest to graficzne powtórzenie kompozycji o tym samym tytule znajdującej się w Muzeum Sztuki w Łodzi (ok. 1920; olej, płótno, 132 x 97 cm).

Akt

olej, płótno, 92 x 72
nie sygn.

MIASTECZKO NAD ZATOKĄ (PEJZAŻ Z PROWANSJI) Ok. 1914 r.

Olej na płótnie
81 x 100 cm
Sygnowany l.d. - "Kramstyk"
Wystawiany - École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, TPSP, Kraków, 1998 r.
Literatura - École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, kat. wyst. pod red. J. Grabskiego, Kraków 1998, s. 95 (reprodukcja).
- Słownik Malarzy Polskich od dwudziestolecia międzywojennego do końca XX wieku, tom 2, Warszawa 2001, s. 171 (reprodukcja).
- Roman Kramsztyk. 1885-1942, kat. wyst. pod red. Renaty Piątkowskiej, Żydowski Instytut Historyczny oraz Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1997, poz. 19, s. 177 (reprodukcja)

Akt kobiecy

Olej, płótno,
100 x 81
Sygn. p. d.: Kramsztyk

PEJZAŻ Z COLLIOURE, 1934

olej, płótno, 65 x 81 cm;
sygn. u dołu nieco z lewej: Kramsztik.

Akt

sangwina, papier 34 x 24 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d.: Kramsztyk

Martwa natura ze skrzypcami

77,5 x 90 cm

Głowa kobiety

olej, tektura, 36 x 32,5 cm; sygn. l.d.: Kramstyk por.: "Roman Kramsztyk 1885-1942. Wystawa monograficzna"
ŻIH-Zachęta II-III. 1997, Warszawa 1997, poz. kat. 195

Martwa natura

olej, płótno, 73 x 92 cm; sygn. p.g.: Kramsztyk

AKT SIEDZĄCY, po 1920 r.

Olej na płótnie 100 x 81 cm
Sygnowany p.d. - "Kramstyk"

Portret malarza Jana Rubczaka

olej, płótno (dublowane), 100 x 81
sygn. p.d.: Kramsztyk

Siedząca naga kobieta

olej, płótno, 92 x 73 cm;
Na odwrocie napis: pochodzi ze spuścizny po / moim Romanie Kramsztyku Janina Openheir
Por. Roman Kramsztyk. 1885 - 1942. Wystawa monograficzna, opr. R. Piątkowska, II-III. 1997, Warszawa 1997, s. 213, poz. 188, il.

Akt kobiecy

olej, płótno
91 x 71 cm

Akt kobiecy

olej, płótno
98 x 80 cm

Martwa natura na stole

olej, płótno
73 x 91,7 cm

PEJZAŻ Z RZEKĄ I WIERZBAMI

Olej na tekturze 88 x 70 cm
Sygnowany l.d. - "Kramsztyk"
Na odwrocie nalepka - "Ze zbiorów Marii z É Raczyńskiej"

Głowa kobiety

ołówek, tektura, 21,5 x 16 cm; sygn. p.d.: R. Kramsztyk

MIASTECZKO NAD ZATOKĄ (PEJZAŻ Z PROWANSJI), Ok. 1914 r.

Olej na płótnie 81 x 100 cm
Sygnowany l.d. - "Kramstyk"
Wystawiany- École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, TPSP, Kraków 1998 r.

Siedząca naga kobieta

olej, płótno
92 x 73 cm

Portret kobiety

pastel na papierze, 69,5 x 50,5 cm
sygnowany l.d.: "Kramsztyk"

Akt leżący

sangwina, 27 x 33 cm
sygnowana l.d.: "R. Kramsztyk"

Pejzaż z rzeką i drzewami

olej, tektura
90 x 71,5 cm

Kwiaciarka

olej, płótno
100,2 x 81,5 cm

liczba obiektów: 130