1 zł
2 600 000 zł

POTWOROWSKI Piotr Tadeusz (1898-1962)

Zestaw projektów do spektaklu Gwałtu, co się dzieje?, wg Aleksandra Fredry, lata 50-60. XX w.

akwarela, ołówek/papier, 25 x 14 cm [x5]
każdy z projektów sygnowany p.d.: 'P.P.'

cena wywoławcza: Wykup abonament

Projekt scenografii, lata 50-60. XX w.

akwarela/papier, 20,5 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'P.P'

Maki na łące

akwarela/papier, 19,5 x 29,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'P. Piotworowski'
na odwrociu nalepka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych Zachęta z opisem pracy
na odwrociu nalepka z opisem pracy: 'Potwierdzam autentyczność | pracy Piotra Potworowskiego | Wacław Twarowski | Poznań 17 maja 1978'

Postać, 1936 r.

akwarela/papier, 25 x 19,5 cm
na odwrociu naklejka z opisem:' Potwierdzam autentyczność pracy mojego ojca Piotra Potworowskiego | Jan Potworowski | W-wa 27/04/98 | Postać, 1936 | Akwarela | 20 x 35 [nieczytelny] | Galeria Studio, 1996'

Projekt kostiumu III

technika malarska, papier, 33 x 24,5 cm (wym. arkusza), opis. p. g.: "Faust", l.g.: Homonkulus

Projekt kostiumu I

technika mieszana, papier, 34,5 x 24,5 cm (wym. arkusza), opis. p. g.: Faust, l. śr.: Cała w niebieskim tonie/ tylko włosy rudawe lila

Projekt scenografii III

technika mieszana, papier, 22,5 x 37 cm w świetle passe-partout,
sygn. p.d.: P. POT

Akt szary, 1956

akwarela / papier
21 × 26 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu nalepka z potwierdzeniem autentyczności podpisanym przez syna artysty

Pamela, 2 połowa lat 40. XX w.

olej, płótno, 30,3 x 45,5 cm
sygn. p.d.: POTWOROWSKI
na odwrocie nalepka (wystawowa?) z imieniem i nazwiskiem artysty oraz numerem inwentarzowym 19

"Pejzaż rudy podgórski - Poznań"

akwarela/papier, 15,5 x 23 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'P. Potworowski'

Projekt kostiumu II

akwarela, gwasz, papier, 34,5 x 24,5 cm
opis. p. g.: Faust; l. g.: tabliczki oraz poniżej: Kuby wszystki (?)/biało/czarne
Projekt kostiumu do „Fausta " J.W. Goethego, spektaklu wystawionego przez poznański Teatr Polski, reżyserowanego przez Jerzego Grot

Projekt scenografii II

akwarela, gwasz, ołówek, papier, 22 x 33 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: P. POTWOROWSKI
Projekt scenografii do przedstawienia, zapewne dla Teatru Polskiego w Poznaniu z którym artysta współpracował

Projekt scenografii I

gwasz, ołówek, papier, 21,5 x 28,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: P.POT

Zakole Wisły, 1960

olej, płótno, 65,5 x 53 cm
sygn. u dołu: P. POTWOROWSKI 60
opisany na odwrocie: P.P OT. ZAKOLE WISŁY 1960

Łódki rybackie

ołówek/papier, 8 x 13 cm w świetle passe - partout

Łódki rybackie

ołówek, papier;
8 x 13,5 cm (w świetle oprawy).

Postać, 1936 r.

akwarela/papier, 25 x 20 cm, oprawiony, na ramie nalepka: 'Potwierdzam autentyczność pracy | mojego ojca Piotra Potworowskiego | Jan Potworowski | W-wa 27/04/98 | Postać, 1936 | Akwarela | 20 x 25 | Eksponowana w Galerii Studio, 1996 | ze zbioru | rodziny artysty'

* Do pracy zostanie doliczona opłata z tytułu tzw. Droit de suite.

Pamela

olej, płótno, 31 x 46 cm,
sygn. p.d.: POTWOROWSKI,
na odwrocie naklejka autorska z napisem : Pamela/Peter Potworowski

Akt leżący

olej/płótno, 15 x 38 cm
sygnowany p.d.: 'P. POTWOROWOSKI'
na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych - Zachęta: 'A. Legocki | Akt leżący | Poznań'

Portret syna Gugi, 1935 r.

tusz lawowany/papier, 24.50 x 18.50 cm, oprawiony, sygnowany i datowany z dedykacją p.d: 'Kochanej Marysi | 1935. PPotworowski ' opisany na odwrociu: 'rysował P.Potworowski w (nieczytelne) | portret swego syna Gugi'

* praca podlega opłacie Droit de suite

Szkic - wnętrze

kredka, tusz, papier, 18 x 19,5 cm

W kawiarni

niesygnowany
tusz, papier
8x13 cm (w świetle passe-partout)

Gracze w bule

niesygnowany
ołówek, kredka, papier

BEZ TYTUŁU, 1961 r.

olej/płótno, deska, 70 x 78,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: PIOTR POTWOROWSKI | 1961 |syg.61.P.P.
oraz pieczątka : Kolekcja Fibak | Monte Carlo

- kolekcja prywatna Lecha Siudy, Poznań
- kolekcja prywatna Olgi i Wojciecha Fibaków, Monte Carlo

SZKICE KOSTIUMU, 1959

technika mieszana, papier
41 x 29 cm
sygn. p.d.: PP
opisany l.g.: Molley / III
na odwrocie:
Piotr Potworowski / szkice kostiumu
Pośredniczka matrymonialna Thorntona Wilder /
The Matchmaker / Teatr Współczesny w Warszawie 1959

* opłata z tytułu "droit de suite"

PROJEKT SCENOGRAFII, 1960/61

Projekt scenografii do "Zawiszy Czarnego" Juliusza Słowackiego, Akt II: Pole bitwy nad Dunajem, 1960/61
akwarela, papier 28,5 x 37 cm (w świetle passe-partout)
na dolnym marginesie napisy dłg l.: własność Andrzej Witkowski, p.: 1960-61, niżej (napis zasłonięty przez passe-partout): Piotra Potworowskiego | projekt dekoracji do "Zawiszy CZARNEGO" | akt III. | "Pole bitwy nad Dunajem" | TĘ [?] AWitkowski, obok zielonym atramentem (napis częściowo obcięty po p.): Własnoś... | Reż. And... | Wi... | Wrocław ul. ... [nieczyt.]
na odwr. oprawy p.d. napis dłg.: Piotr Potworowski - Projekt Aktu III | 1960-61 r. "Zawiszy Czarnego" | J. Słowackiego | AW.

ŁODZIE

olej, płótno, 30,5 x 70,5 cm
sygn. p.d.: P. POTWOROWSKI
opisany na odwrocie: P.Pot

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Polska
zakup od artysty

Pejzaż zimowy, 1958 - 1961 r.

akwarela/papier, 16 x 22.50 cm, oprawiony, sygnowany p.d: 'P. Potworowski'

- Galeria OLIMPUS, Łódź, 1996

*opłata droit de suite

Mała spirala, 1960 r.

kolaż/płótno, 52 x 35 cm
na odwrociu napis: 'wł. p. ARTUR MIĘDZYRZECKI | WARSZAWA'

- "Piotr Potworowski, 1898-1962", wystawa monograficzna, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 10.1976 - 02.1977
- Piotr Potworowski, Zdzisław Kępiński, Warszawa 1978, poz. 66 (il.)

Łódki rybackie

ołówek, papier, 8 x 13 cm w świetle passe-partout

Kompozycja figuralna, 1959

tusz, pędzel, akwarela, papier; 41,5 x 29,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: P.P. 1959 ? (ołówkiem);
na odwrocie napis ołówkiem: PIOTR POTWOROWSKI.

STUDIUM KOLORYSTYCZNE

olej, płótno, 51 x 64 cm
niesygn.

REPRODUKOWANY:
Katalog Aukcji Domu Aukcyjnego Phillips, Londyn, 1995.

Ostatnia Wieczerza [Maria Magdalena obmywająca stopy Chrystusowi - tytuł z odwrocia obrazu], 1947

tempera, deska;
31,5 x 72 cm (w autorskiej listwie ramowej);
sygn. i opis na odwrocie: Peter Potworowski / 1947 (wydrapany) oraz nalepka z tytułem pracy w języku angielskim: Peter Potworowski / Maria Magdalene / washing the feet of / Christ

Pamela

olej, płótno, 31 x 46 cm, sygn. p.d.: POTWOROWSKI, na odwrocie naklejka autorska z napisem : Pamela / Peter Potworowski

Pejzaż, 1959 r.

kredka/papier, 12,8 x 20,2 cm (w świetle passe-partout)

OPINIE:
- praca posiada certyfikat autentyczności podpisany przez syna artysty

Na sofie II, 1956 r.

akwarela/papier, 20,5 x 26 cm (w świetle passe-partout)

na odwrociu opisany przez Jana Potworowskiego: 'Potwierdzam autentyczność pracy mojego | ojca Piotra Potworowskiego | Jan Potworowski | W-wa 27/04/98 | ze zbioru rodziny artysty | Na sofie II | Akwarela, 1956 | 20x25 | Eksponowana w Galerii Studio, 1996' oraz papierowa naklejka z Galeri Wahl

- ze zbioru rodziny artysty
- kolekcja prywatna Warszawa

- Galeria Studio, Warszawa 1996

Chochoł - projekt stroju scenicznego, ok. 1958

akwarela, tusz lawowany, ołówek, papier; 34,5 x 24 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: PP, l. d. ołówkiem data: 4 III (?) 58;
całość pracy zawiera opis ołówkiem dotyczący szczegółów stroju;

Żyd - projekt kostiumu, ok. 1959

tusz lawowany, ołówek, długopis, papier;
34,5 x 24 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: PP,
powyżej długopisem data: 3 IV 59, całość pracy zawiera opis dotyczący szczegółów kostiumu;

Plac Zamkowy w Warszawie, około 1942 r.

olej/deska, 54 x 86 cm
sygnowany p.d: 'Potworowski'
opisany śr.d.: 'PLAC ZAMKOWY | W WARSZAWIE' oraz na odwrociu: 'TADEUSZ POTWOROWSKI PINX | TAXINGE - NASDY | SVERIGE' na odwrociu naklejony wycinek artykułu o artyście ze szwedzkiej prasy wraz ze zdjęciem Potworowskiego i prezentowanego dzieła

Łodzie

ołówek, papier; 13,5 x 19,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: P. P.

W kawiarni

ołówek, kredka, akwarela, papier; 13 x 8,2 cm (w świetle passe-partout);
na odwrocie odręczne zapiski w języku francuskim

Reminiscencje

czarny pisak, papier; 7,5 x 12,6 cm (w świetle passe-partout);

Łodzie - szkic

kredka, papier; 14 x 20 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: P. P.

olej, płótno; 50 x 60 cm;
sygnowany na odwrocie po prawej stronie u dołu: P. POTWOROWSKI
na odwrocie po prawej stronie u góry napis czarną farbą: TOP

Mała spirala, 1960 r.

kolaż/płótno, 52 x 35 cm

- kolekcja prywatna, Warszawa

AKT

olej, płótno, 77 x 98 cm
niesygn.

Wnętrze żółte, 1955 r.

akwarela/papier, 19,5 x 24 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu opisany przez Jana Potworowskiego: 'Potwierdzam autentyczność pracy mojego ojca piotra Potworowskiego | Jan Potworowski | W-wa 27/04/98 | ze zbioru rodziny artysty | Wnętrze żółte | Akwarela, 1955 | 20x25 | Eksponowana w Galerii Studio, 1996' oraz papierowa naklejka z Galeri Wahl

- ze zbioru rodziny artysty
- kolekcja prywatna, Warszawa

Kąpiąca się, 1935 r.

tusz, tusz lawowany/papier, 20 x 18,5 cm (w świetle passe-patout)
sygnowany i datowany p.d.: '35 | TP'
sygnowany na passe-partout: 'T.Potworowski'
opisany na odwrociu: 'Rysunek Tad. Potworowskiego
| ze zbiorów naszych | 257.950 T. Cybulskiej'

Pejzaż - studium kolorystyczne, 1959

ołówek, papier; 12,5 x 20 cm (w świetle oprawy).
W załączniku kopia certyfikatu z podpisem Jana Potworowskiego

Pejzaż, lata 60-te

gwasz, papier, 19 × 28 cm w świetle passe-partout
na odwrocie nalepka z wystawy: "PIERWSZA WYSTAWA DZIEŁ/SZTUKI ZE ZBIORÓW/PRYWATNYCH/ BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH/ BYDGOSZCZ- -CZERWIEC 1974

Kompozycja, 1961

olej, płótno, deska, 70 x 78,5 cm
sygn. p.d.: 61. P. P.
opisany na odwrocie: PIOTR POTWOROWSKI / 1961 / Sygn.: 61. P.P.

PROWENIENCJA:
- kolekcja dr Lecha Siudy, Poznań
kolekcja prywatna, Warszawa

ołówek, papier;
12,5 x 20 cm (w świetle oprawy).

Łódki rybackie

ołówek, papier;
8 x 13,5 cm (w świetle oprawy)

Szkice

kredka, akwarela, papier; 13 x 8,2 cm w św. p-p.;
na odwrocie ksero notatki w języku francuskim: Les mures delapide et une grand porch ouvert. Je une moment d’hésitation deven cette ruin mais les garson avec de becan me rassurent l’Hotel de la place. dans la soire, desenient, je vois une eglise tout en brique orange d’une exteen beaute la musique dovre sort de la. Je fait tea, nous n’avons rien d’autre à faire que de pénétre le grand porche.

W kawiarni w Tarragonie

gwasz, papier; 7,5 x 12,6 cm w św. p-p.

Abstrakcja z łodziami

węgiel, papier; 13,5 x 19,5 cm w św. p-p.;
sygn. p. d.: P.P

Abstrakcja

kredka, papier; 14 x 20 cm w św. p-p.;
sygn. p. d.: P.P

ołówek, papier;

Łódki rybackie

ołówek, papier;

Cienie na plaży, 1956 r.

olej/płyta, płótno (kolaż), 41 x 58 cm
sygnowany p.d.: `P.Potworowski` oraz na odwrociu: `P. Pot`
na odwrociu papierowa nalepka z opisem pracy z Drian Gallery w Londynie

- Gallery Gimpel, Londyn
- Drian Gallery, Londyn
- Kolekcja prywatna, Monako
- Kolekcja prywatna, Paryż

- "Wizje pejzażu", Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, kwiecień - czerwiec 2012
- Wizje Pejzażu, katalog wystawy indywidualnej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Sopot 2012 (il.)
- Bożena Kowalska, Wielcy nieobecni: Piotr Potworowski, "Sztuka.pl" Gazeta Antykwaryczna, nr 6, 2008, s. 6-10 (il.)
- Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Warszawa - Poznań, 1992

Akt kobiecy

akwarela, papier, 59 × 41 cm
sygn. ołówkiem p. d.: Piotr Potworowski

Szkoła Sopocka. Między sztuką a polityką. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, czerwiec 2015 r.

tempera, deska;

Pejzaż z Kornwalii, 1958 r.

olej/płótno, 40,5 x 50,5 cm
sygnowany na odwrociu: `P. POTWOROWSKI`

tempera, deska;
sygn. i na odwrocie: Peter Potworowski / 1947 (wydrapany) oraz nalepka z tytułem pracy w języku angielskim: Peter Potworowski / Maria Magdalene / washing the feet of / Christ

Żona i córeczka Anusia w ogrodzie

akwarela, ołówek, papier; 32 x 43,5 cm; (w świetle oprawy);
Na odwrocie nalepka z odręcznym napisem:
"Żona i córeczka Anusia w ogrodzie./ Malował Piotr Potworowski, gdy przebywał / w Grębaninie w majątku hr. Mańkowskich./ Umarł w Londynie 1962 r."/ Reprodukowany w albumie z wystawy w Zachęcie

Bibl.: Piotr Potworowski 1898 - 1962. Katalog wystawy, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1998, s. 110 (il.).

Akt szary, 1956 r.

akwarela, ołówek, papier, 20 x 26 cm w świetle passe-partout;
na odwrocie odręczny napis: Potwierdzam autentyczność pracy mojego/ojca, Piotra Potworowskiego/Jan Potworowski/W-wa 27/04/98/Akt Szary, 1956/akwarela/20x25/Eksponowany w/Galerii Studio, 1996/Ze zbioru rodziny artysty;
Kolekcja Pakoska

olej, płótno;
22 x 19,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: P. Potworowski

Pejzaż, przed 1974 r.

gwasz, papier,
19 × 28 cm w świetle passe-partout
na odwrocie nalepka z wystawy "PIERWSZA WYSTAWA DZIEŁ/SZTUKI ZE ZBIORÓW/PRYWATNYCH/ BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH/ BYDGOSZCZ-CZERWIEC 1974

ZA STOŁEM, 1955

akwarela na papierze, 20 x 25 cm w świetle passe-partout.
Na odwrocie kartka z potwierdzeniem autentyczności przez Jana Potworowskiego, syna artysty, datowana 20. 05. 1998 r.
Ze zbiorów rodziny artysty.
Wystawiana: 1996 Warszawa, Galeria Studio.

Pejzaż z Kornwalii, lata 50. XX w.

olej/płótno, 56 x 70 cm

Kapitan, 1959 r.

akwarela, gwasz/papier, 33,5 x 24 cm (w świetle passe-partout)
opisany l.g.: `Kapitan` sygnowany l.d.: `P. Potworowski` owalna pieczęć p.d.: `WŁASNOŚĆ ANDRZEJA MAJEWSKIEGO` opisany i datowany długopisem ` [trudno czytelnie] | 31.IV.59`

Kobieta w czerwonej bluzce, 1954 r.

olej/płótno, 33,5 x 23,5 cm
autorska dedykacja l.d.: `Doreen | Peter | 1954 | for Ruth | & John`
na odwrociu na brzegu płótna autorski (?) napis czerwoną kredką: `Peter Potworowski 1954` , na krosnach ołówkiem: `B.5152` oraz kredką: `Potworowski`, na płótnie owalny stempel londyńskiej firmy

- 1998, Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa
- kolekcja prywatna

Estymacja: 17 000 - 19 000

ZA STOŁEM, 1955

akwarela na papierze, 20 x 25 cm w świetle passe-partout, na odwrocie kartka z potwierdzeniem autentyczności przez Jana Potworowskiego, syna artysty, datowana 20. 05. 1998 r.
Wystawiana:
- 1996 Warszawa, Galeria Studio
ze zbiorów rodziny artysty.

Pejzaż z Kornwalii, 1958 r.

olej/płótno, 40,5 x 50,5 cm

Estymacja: 60 000 - 70 000 zł

NIEBIESKA ŁÓDKA, 1954

akwarela, 20 x 25 cm,
na odwrocie potwierdzenie autentyczności przez syna artysty oraz nalepka Galerii Wahl.
ze zbiorów rodziny artysty.
Wystawiana w Galerii Studio w 1996 roku.

Plac Zamkowy w Warszawie, ok. 1942

olej, deska; 54 x 79,5 cm
sygn. p. d.: Potworowski
Na odwrocie w kartuszu: TADEUSZ POTWOROWSKI PINX/ TAXINGE NÄSBY/ SVERIGE
Oprawa autorska; certyfikat Fundacji im. Piotra Potworowskiego.

PLAC ZAMKOWY W WARSZAWIE, ok. 1942

Olej, deska; 43 x 68 (bez ramy), 54 x 86 cm (w ramie)
Sygnowany p.d.: Potworowski; na odwrociu w kartuszu: TADEUSZ POTWOROWSKI PINX | TAXINGE NÄSBY | SVERIGE
Oprawa autorska
Certyfikat Fundacji im. Piotra Potworowskiego
Obraz powstał w Taxinge Näsby pod Sztokholmem, gdzie artysta przebywał w latach 1940-1943. Oferowane dzieło było jednym z elementów stworzonego przez Potworowskiego wystroju domu, w którym mieszkał z rodziną i tworzył.

Na sofie II, 1956

Akwarela, papier; 20 x 25 cm
Na odwrocie odręczne potwierdzenie autentyczności przez syna artysty: Jana Potworowskiego z adnotacją, że obraz był wystawiany w Galerii Studio w 1996 i pochodzi ze zbiorów artysty.

Estymacja: 7 000 - 8 000 zł

Wnętrze żółte, 1955

Akwarela, papier; 20 x 25 cm

Estymacja: 7 000 - 8 000 zł

Żona z córką Anusią w ogrodzie

sygn. p.d.,
ołówek, akwarela, papier,
32x43.5 cm (w świetle passe-partout)

Akt kobiecy

akwarela/papier, 59 x 41 cm
sygnowany p.d.: `Piotr Potworowski`

Estymacja: 5 000 - 8 000 zł

NIEBIESKA ŁÓDKA, 1954

akwarela, 20 x 25 cm,
ze zbiorów rodziny artysty.

"Żona i coreczka Anusia w ogrodzie./ Malował Piotr Potworowski, gdy przebywał / w Grębaninie w majątku hr. Mańkowskich./ Umarł w Londynie 1962 r."/Reprodukowany w albumie z wystawy w Zachęcie

olej/płótno, 20,5 x 56,5 cm
na odwrociu naklejka: `350 | Piotr Potworowski (1898-1962) | Pejzaż | olej, płótno, 20,5x56,5 cm`

Pochodzenie: Kolekcja Ireny Moderskiej, Poznań

Aukcja Dzieł z Kolekcji Cezarego Pieczyńskiego
Estymacja: 12 000 - 18 000

akwarela, ołówek/papier, 32 x 43,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `Potworowski`
opisany na odwrociu: `Żona i córeczka Anusia w ogrodzie | Malował Piotr Potworowski, gdy przebywał | w Grębaninie w majątku hr Mańkowskich | umarł w Londynie 1962 r.`
oraz informacja o wystawie w Zachęcie w 1998

Piotr Potworowski 1898 - 1962, katalog wystawy, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa 1998, s. 110 (il.).

Estymacja: 8 000 - 9 000

Portret młodej kobiety, 1936

gwasz, akwarela, ołówek, papier,
41,5 x 41,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Potworowski 36 (ołówkiem)

Pejzaż, ok. 1960 r.

olej, gwasz/papier,
27 x 35,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `P. POTWOROWSKI`

NIEBIESKA ŁÓDKA, 1954

akwarela,
20 x 25 cm,
na odwrocie potwierdzenie
autentyczności przez syna artysty oraz nalepka Galerii Wahl.
ze zbiorów rodziny artysty.

Portret młodej kobiety, 1936

Portret młodej kobiety, 1936

NA SOFIE II, 1956

Akwarela, papier;
20,5 x 26 cm w świetle passe-partout
Na odwrociu certyfikat syna artysty, Jana Potworowskiego z roku 1998

AKT SZARY, 1956

Akwarela, papier;
21 x 26 cm w świetle passe-partout

WNĘTRZE ŻÓŁTE

Akwarela, papier;
19,2 x 24 cm w świetle passe-partout

NA SOFIE I, 1956

Akwarela, papier;

olej, płótno,
20,5 x 56,5 cm

Wazy greckie, 1958

tempera na papierze, 40x27 cm

Postać

wym. 13,2x8,5 cm,
szkic z lat 1952-1954 (okres podróży do Włoch, Francji, Hiszpanii)

Postać kobieca w żółtym stroju

13,2x8,5 cm,
szkic z lat 1952-1954 (okres podróży do Włoch, francji, Hiszpanii)

Port rybacki

wym. 8,5x13,2 cm,

Most

8,5x13,2 cm,

Miejscowość nadmorska

wym. 8,5x13,2 cm,

Akt kobiecy we wnętrzu

wym. 13,2x8,5 cm,

Zachód słońca

olej na płótnie,
40 x 60,5 cm,
ślady sygnatury l.d.

Kompozycja (Mrówka)

technika mieszana, papier;
23 x 35,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d. P.Potworowski

Bez tytułu, 1958

technika mieszana, papier,
53,5 x 37,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: P.Potworowski; dat. na odwrocie: 1958

Na sofie I, 1956

akwarela, papier;
Na odwrocie: Potwierdzam autentyczność pracy mojego ojca Piotra Potworowskiego/ Jan Potworowski, Warszawa 27/04/18/ Na sofie I, 1956/ akwarela/ 20 x 25 cm/ Eksponowane w Studio/ 1996
Ze zbioru/ rodziny artysty

KOMPOZYCJA, 1961

olej, płótno naklejone na deskę,
70 x 78.5
sygnowany p.d.: 61 .P. P.
na odwrocie na desce napis: PIOTR POTWOROWSKI | 1961 | Sygn.: 61 P.P.

Pejzaż, 1958-1960 r.

akwarela/papier, 13,4 x 20,6 cm,
Dar z kolekcji Pana Mariusza Rosiaka.

Pejzaż, 1959

Olej, płótno; wym.: 20,5 x 65,5 cm; niesygn.

Kompozycja. Scenografia do Wesela, 1958-1962

Akwarela, papier; wym.: 21 x 32 cm; niesygn.

Pejzaż, ok.1955-1957

akwarela, papier;
47 x 60 cm w świetle passe-partout
niesygnowany

Kapitan (1959)

sygn. l.d.
gwasz, papier
35x24

Bez tytułu, 1958

technika mieszana, papier

Bez tytułu, 1958

technika mieszana, papier

PEJZAŻ, OK. 1955-1957 R.

akwarela/papier
47 x 59 cm (w świetle passe-partout),
niesygn.

ZESTAW TRZECH PROJEKTÓW KOSTIUMÓW

DO "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO:
POETA, CZEPCOWA, KLIMINA, 1958
akwarela/papier,
29 x 20 cm, 41 x 27,5 cm, 41 x 28 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: `P.P`

Kobieta z miednicą, 1958/60

rysunek ze szkicownika, akw./kredka

5 Letters, 1948

Wydawnictwo artystyczne; wyd. Anthony Froshang w Londynie;
wym.: 19 x 11,5 cm; dwa drzeworyty Potworowskiego w tekście, jeden na kartonowej oprawie; egz. 51/105; stan bdb; bardzo rzadki druk.

Bez tytułu, 1958

technika mieszana, papier, 53,5 x 37,5 cm (w świetle oprawy);

olej, płótno 100x300cm, 4 części

olej, płótno, 30,5 x 61 cm

Pejzaż, ok. 1953

akwarela/papier,
47 x 59 cm (w świetle passe-partout), niesygn.
Wyst.: Piotr Potworowski: Prace z lat 1953-57, Galeria Klimy Bocheńskiej, Fabryka Trzciny, 6 - 20 kwietnia 2006, Warszawa

Pejzaż nadmorski + Na scenie, lata 30. XX wieku

akwarele na szarym papierze;
wym.: 35 x 50 cm; 1.
sygn. oł. p.d.: Potworowski, 2. oł. 2. oł. p.d.: T.P.
Prace na dwóch stronach jednej karty

Bez tytułu, 1958 r.

olej, gwasz/papier,
53 x 38 cm (w świetle passe-partout0
sygn. p.d.: `P.Potworowski`
na odwrocie dedykacja autorska i data

Martwa natura ze świeczkami

akwarela, tusz, papier, 21 x 26,8 cm;
p. d. stempel: 120

olej, płótno, 20,5 x 56,5 cm

olej, płótno, 25,5 x; 46 cm
sygn na blejtramie: T. POTWOROWSKI (ołówkiem);

Pies, lata 50 XX w.

akwarela, tusz, papier, 18 x 24 cm (w świetle passe-partout); sygn. p.d.: Peter 19

Erotyk, 1953-1955

akwarela, tusz, papier, 19 x 24 cm (w świetle passe-partout)

Płonące zady wg Hoghart`a, przed 1946

olej, płótno, 25,5 x 46 cm
sygn. p.d.: TP
pierwotnie na odwrociu naklejka: "The REDFERN GALLERY Ltd. / 20 Cork Street / Burlington Gardens / Bond Street, London, W.1 / Title “Burning the Rumps" / Artist T. POTWOROWSKI. / Purchaser Miss Przewozska (sic) / Date January 1946

Kobieta przed lustrem, ok. 1958

kredka, tusz, papier, 20,2 x 13,3

Toskania, ok. 1953

technika mieszana, sklejka, 19 x 34 cm
sygn. p.d.: P.POTOWROWSKI poniżej: P.P
na odwrociu: P. Potworowski / Toscany / priz Ł 20
lewy środek: 71 x 131 / 19 x 341
Rodzina artysty
Praca posiada certyfikat wydany przez syna artysty - Jana Potworowskiego.

PROJEKT KOSTIUMU, ok. 1959-1961

pastel, akwarela, papier milimetrowy
29.7 x 20.9 cm
napisy dłg. l.g. pionowo: 41 | 42 |43 | 45, wzdłuż. g. kraw.: Pelikan, Bajkow, Doktór, Sekretarz, p.g. oł.: Wilno

Projekt kostiumu, ok. 1959-61

akwarela, gwasz, papier milimetrowy
29.7 x 20.8 cm
napisy dł. l.g.: 44 Lokaj., oł. p.g.: Wilno

29.7 x 20.9 cm
napisy dłg. l.g. pionowo: 36. | 37 | 38 (zamazany)| 39.| 40., wzdłuż. g. kraw.: Kamerjunker, Szambelan, Oficer (skreślone oł.), Mistrz ceremonji, p.g. oł.: Warszawa, IV, na wysokości barków postaci po p.: Jasno (niebieską akw.) | niebieski | i czerwo (oł.:), p.d. oł.: lampasy

Wnętrze - szkic

rysunek, kredka, tusz, papier,
16,2 x 17,5 cm (w świetle passe-partout);
niesygnowany

Martwa natura

olej, tektura, 34,5 x 47 cm;
sygn. p.d.: Piotr Potworowski
Na odwrocie naklejka wystawowa

Park, ok. 1958

olej, płótno
64 x 51 cm
nie sygnowany, na odwrociu okrągła pieczątka: ...../ Quelly X / LONDON.W.
Wystawiany i reprodukowany: Piotr Potworowski: 25 X - 24 XI 2001 Art New Media, Fundacja im. Piotra Potworowskiego, katalog wystawy CD - rom, malarstwo, poz. 11.

PROJEKT KOSTIUMU MOLLY DO SZTUKI THORNTONA WILDERA POŚREDNICZKA MATRYMONIALNA, 1959

Przedstawienie "Pośredniczki matrymonialnej" w reżyserii Jerzego Kreczmara w 1959 r. w Warszawie, w Teatrze Współczesnym.
tusz, akwarela na papierze, 42 x 30 cm,
sygnowana p.d. monogramem "PP"; w lewym górnym rogu napis "Molly / III".
Na odwrocie niebieską kredką [obcą ręką]: "Pośredniczka matrymonialna" / Potworowski / [i ołówkiem] Drapińska"

MAŁE PODHALE, 1959 r.

Olej, płótno naklejone na deskę, collage; 50 x 75 cm
Sygnowany l. d. na owalu: P. Potworowski
Na odwrocie w l. g. narożniku nalepka: 84. (w kółku) małe podchal/owalne
poziome | 1959 (ostre) | 50x75 | cm | Piotr Potworowski; poniżej nalepka: 84.
Wzdłuż górnej krawędzi napis: GÓRA; poniżej na listwie: TOP,
na listwach po bokach dwie pionowe strzałki. Na dolnej listwie odwrócony napis: Piotr Potworowski Niedzica 1959.

PORTRET DWÓCH KOBIET, ok. 1960

olej, płótno,
68 x 78.5 cm

olej, collage, płótno
26,7 x 31 cm

Szkic-wnętrze

nie sygnowany
kredka, tusz, papier
16x17.5 (w św.p-p)

Szkic (ok.1960)

nie sygnowany
technika mieszana, papier
28x20.7

Akt leżący, ok. 1960

piórko, tusz, akwarela, papier, 20 x 25 cm
(w świetle passe-partout); nie sygn.

PEJZAŻ

1956
Olej na płótnie 37 x 50 cm
Niesygnowany
Pochodzenie - zbiory rodzinne

PEJZAŻ

1953-1955 r.
Olej na płótnie 49 x 65 cm
Niesygnowany
Pochodzenie - zbiory rodzinne

Pejzaż, ok. 1958-1960

kredka olejna, płótno,
12,5 x 23,5 cm;

Kompozycja z fotelem i rogiem

akwarela, papier, 34 x 23,7
p. g. napisy: Priam / ociec panny młodej / dziad z workiem / Jasiek i kasper / czerwone

PROJEKT KOSTIUMU MOLLY DO SZTUKI THORNTONA WILDERA POÂREDNICZKA MATRYMONIALNA, 1959

tusz, akwarela na papierze, 42 x 30 cm, sygnowana p.d. monogramem "PP"; w lewym górnym rogu napis "Molly / III". Na odwrocie niebieską kredką {obcą ręką}: "Pośredniczka matrymonialna" / Potworowski / [i ołówkiem} Drapińska"

MARTWA NATURA ZE ÂWIECZKAMI, l. 50. XX w.

akwarela, tusz, papier,
21 x 26,8 cm (w świetle ramy),
w prawym dolnym rogu poprzecznie liczba: "120" (stempel)

KOBIETA W SUKIENCE W PASKI Przed 1953 r.

Akwarela, tusz na papierze
20 x 25,5 cm
Niesygnowany
Pochodzenie - kolekcja rodziny artysty

WIDOK Z OKNA PRZEZ RZEKĘ

Olej na płótnie
49 x 65,5 cm
Niesygnowany

Portret synka

akwarela na podrysowaniu ołówkiem,
32 x 23 cm (w świetle oprawy);
datowany l.d.: 1937 na odwrocie wtórny napis: Malował Piotr Potworowski. Umarł w Londynie w 1962 r. / Jest to portret synka - malował go w Grębaninie, gdzie często / przyjeżdżał - był to majątek hrabiów Mańkowskich.

Kompozycja brązowa

olej, płótno
25,2 x 45,7 cm

PEJZAŻ, ok. 1958-1960

kredka olejna na płótnie,
12,5 x 23,5 cm,
na odwrocie nalepka poznańskiej "galerii r", w załączeniu potwierdzenie autentyczności wystawione przez Irenę Moderską z Poznania

Krajobraz - Cornish Wood, ok. 1952

olej, płótno,
40.8 x 50.5 cm
sygnowany p.d.: Potworowski Na odwrocie - na górnej listwie krosien - napis ołówkiem: Peter Potworowski - Cornish Wood Ł50; obok: 15 x 20. Na płótnie nalepka londyńskiej galerii Gimpel Fils.

Martwa natura ze świeczkami

akwarela, tusz, papier,
21 x 26.8 cm
Pracy towarzyszy potwierdzenie autorstwa przez Irenę Moderską, autorkę prac o Potworowskim, byłą kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu, datującą szkic na okres angielski artysty w latach powojennych.

MARTWA NATURA Z CZERWONĄ ZASŁONĄ

Akwarela na papierze 26 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
Nie sygnowany

PÓŁAKT

Akwarela na papierze 27 x 24 cm
Nie sygnowany

KOMPOZYCJA, 1 poł. l. 50-tych XX w.

Olej na płótnie 61 x 91 cm
Nie sygnowany

SZKOŁA TAŃCA, 1 poł. l. 50-tych XX w.

Olej na płótnie 65 x 80,5 cm
Sygnowany p.d. - "Potworowski"

Odpoczynek, 1959

akwarela, papier,19.3 x 24.7 cm
Na odwr. oprawy nakl. karta z fotografią Odpoczynku i odręcznym napisem-atestem sporządzonym przez syna artysty Jana Potworowskiego: "Potwierdzam autentyczność | pracy mojego ojca, Piotra Potworowskiego | Jan Potworowski | 20/5/98 | Odpoczynek, 1959 | Akwarela, 20 x 25 | Eksponowana w Galerii | Studio, 1996 |

Wieczór

pastel, ołówek, papier,
25 x 20 cm
Na odwrocie naklejona karta z fotografią rysunku oraz - napisanym ołówkiem - tekstem potwierdzającym jego autentyczność:
Potwierdzam autentyczność | pracy mojego ojca Piotra | Potworowskiego | Jan Potworowski| Warszawa 27/04/98 |
Wieczór | 1956 | pastel | 20 x 25 |
Eksponowana w | Galerii Studio, 1996 | ze zbioru | rodziny artysty. Obok firmowa nalepka warszawskiej Galerii Wahl.

Kobieta w czerwonek bluzce 1954

olej, płótno, 34,2 x 24 cm,
sygn. kredką na odwrociu Peter POTWOROWSKI 1954, l.d. ślady dedykacji: "...1954..."

olej, płótno, 51 x 63,5 cm, nie
sygnowany

PEJZAŻ

Olej na płótnie 12,5 x 23,5 cm
Nie sygnowany

KOMPOZYCJA W BRĄZACH

Olej na płótnie 26 x 46,5 cm
Nie sygnowany
Na krosnach podpis - "T. Potworowski"

Na sofie I, 1956

akwarela, papier, 20 x 25
nie sygn.; na rewersie napis: "Potwierdzam autentyczność pracy mojego ojca piotra Potworowskiego / Jan Potworowski / W-wa 27/04/98/ Na Sofie I, 1956/Akwarela/20x25/Eksponowana w Galerii Studio, 1996" i napis: "ze zbioru / rodziny artysty"

Leżący - Para akwarel

akwarela, ołówek, papier, 18 x 23 cm (w świetle passe-partout)

Czarna krowa, 1955

olej, płótno
40,6 x 63,7 cm

Akt niesygnowany

tusz, kredka ołówek papier
36.2x27.8

Pejzaż z Niedzicy, ok. 1958

gwasz, atrament, pióro, papier,
19.7 x 28.8 cm
sygnowany p.d.: P. PotwoRowski, na odwr. oprawy l. śr. nalepka CBWA Zachęta z lat 80., częściowo nieczytelna, z odręcznie pisanym tytułem: Pejzaż z Niedzicy | L [I ?] | Poznań, śr.g. oł.: nr 5 [w kółku]

Projekt kostiumu

do sztuki T.Wildera "Pośrednik matrymonialny" wystawianej w Teatrze Współczesnym w Warszawie w 1959 r.
akwarela, 41 x 29,5 cm,
sygnowana p.d.: P.P",
l.g.: "Molley III"

Projekt kostiumu

do IV aktu sztuki T.Wildera "Pośrednik matrymonialny"
akwarela, 41,5 x 30 cm

MARTWA NATURA Z OWOCAMI, 1960

olej na płótnie, 63 x 74 cm
sygnowany p. d. "T. Potworowski 60" na odwrocie: "T. P. Potworowski 60"

KWIATY I MOTYLE, 1932

akwarela, gwasz, tusz na papierze, 44 x 30 cm
sygnowany u dołu "1932 Potworowski", na odwrocie nalepki wystawowe i napis "Grębanin"

SZEŚĆ POSTACI - PROJEKTY SCENOGRAFICZNE:

"Haring (Chedd)"; "Shadow (Veronica)"; "Silence - Longing Dance"; "Fly (Sylwia)"; "Math (Hilary)" oraz projekt wnętrza
akwarela i gwasz, 20 x 25 cm (pięć szkiców); 20 x 10 cm

Wnętrze, projekt nienumerowany

gwasz na kartonie, 20 x 25 cm, na odwrocie rysunek długopisem

Math (Hilary), projekt 5

akwarela na kartonie, 20 x 10 cm,
w prawym górnym rogu cyfra 5

Fly (Sylwia), projekt 4

akwarela na kartonie, 20 x 25 cm, w lewym górnym rogu cyfra 4

Silence - longing dance (Mary D), projekt 3

gwasz, ołówek na kartonie,
25 x 20 cm w l. g. rogu cyfra 3

Shadow (Veronica), projekt 2

gwasz, ołówek na kartonie,
25 x 20 cm, w l.g. rogu cyfra "2"

Haring (Chedd), projekt 1

gwasz, ołówek na kartonie,
25 x 20 cm w l.g. rogu cyfra "1"
Prace scenograficzne stanowiły dużą część twórczości artysty. Projektował m.in. do "Wesela" i "Fausta", jego prace zawsze wyróżniały się nowatorstwem i niekonwencjonalnością ujęcia.

Jezioro

technika mieszana, olej
24,5 x 37 cm

liczba obiektów: 190