1 zł
2 600 000 zł

KOZAKIEWICZ Antoni (1841-1929)

Scena historyczna - Zabieranie Polaka na 25 lat służby w armii carskiej

olej, płótno; 71 x 100 cm;
sygn. l. d.: AKozakiewicz (inicjał wiązany pierwszych liter).

cena wywoławcza: Wykup abonament

Portret chłopca, 1867 r.

ołówek, kredka, papier, 38,5 x 32 cm
sygn. i dat. p. d.: AK/1867

Targ w miasteczku galicyjskim, 1922 r.

olej, płótno, 54,5 x 85,5 cm,
sygn. l.d.: A Kozakiewicz / 1922,
na odwrocie papierowa nalepka z opisem pracy, papierowa nalepka Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim z okrągłą pieczęcią instytucji oraz papierowa nalepka galerii i zakładu ramiarskiego S. Schmaus

Pożegnanie, 1903 r.

olej, płótno, 58,5 x 42 cm,
sygn. p.d.: A.Kozakiewicz,
na odwrocie napis: "Kochanemu An(...)Szubertowi / Przyjaciel /A.Kozakiewicz/Warszawa, październik/1903

Dziewczynka z gniazdkiem, ok. 1885 r.

olej, deska mahoniowa, 45 × 35 cm
sygn. p. d.: Antoni Kozakiewicz/Monachium
na odwrocie stempel: ALenck/MÜNCHEN

olej, płótno; 71 x 100 cm;

Gęsiarka z dzieckiem, 1914

akwarela, papier naklejony na tekturę; 32,5 x 27 cm;
sygn. l. d.: Kozakiewicz 914;
na odwrocie poświadczenie autentyczności Kazimierza Buczkowskiego z dnia 16 czerwca 1942 r.

Targ w miasteczku galicyjskim, 1922

olej, płótno, 54,5 x 85,5 cm
sygn. l.d.: A Kozakiewicz / 1922
na odwrocie papierowa nalepka z opisem pracy, papierowa nalepka Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim z okrągłą pieczęcią instytucji oraz papierowa nalepka galerii i zakładu ramiarskiego S. Schmaus z Krakowa (lata 30. XX w.)

Portret chłopca, 1876 r.

ołówek, kredka, papier, 36,5 × 30,5 cm
w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: A.K./ 1876

Dziewczynka z lalką

akwarela, papier, 18,5 x 13 cm
sygn. l. d.: Kozakiewicz

olej, płótno; 71 x 100 cm;

HANDEL STARZYZNĄ, 1880

akwarela, papier
26,9 x 22,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.g.: AKozakiewicz | 1880

CYGANKA Z DZIECKIEM, ok. 1889

olej, deska
24,8 x 17,8 cm
sygn. p.d.: A. Kozakiewicz München
Na ramie miedziana plakietka z napisem: A. Kozakiewicz.

Pożegnanie, 1903 r.

olej, płótno, 58,5 x 42 cm
sygn. p. d.: A.Kozakiewicz

POWRÓT ZE SPACERU, lata 70. XIX w.

olej, płótno
44 x 55 cm
sygn. p.d.: Anth Kozakiewicz. | München
na krośnie nalepka z napisem: 516/759 1/2

Góralskie zaloty, 1919 r.

olej, płótno, 76 x 60 cm,
sygn. p.g.: A. Kozakiewicz 1919

WYKRADZIONA, przed 1886

inne tytuły: Porwane dziecię, W obozie cygańskim, Cygańska rodzina
olej, płótno
149 x 205,5 cm
sygn. p.d.: Antoni Kozakiewicz Monachium
Na odwrocie, na płótnie trzy duże stemple Galerie Wimmer (najstarszej i najsłynniejszej galerii sztuki w Monachium): WIMMER & Co. | GALLERY OF FINE ARTS | MUNICH.

Zapewne w latach 80. XIX wieku obraz wystawiony był w prestiżowej Galerie Wimmer w Monachium lub w jej filii w Nowym Jorku; następnie znajdował się w Stanach Zjednoczonych, a jego losy nie były wiadome.
W styczniu 2008 pojawił się na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku jako A Gypsy family.
Następnie znalazł się w Polsce.

Portret chłopca (1867)

sygn. dat. p.d.
ołówek, kredka, papier
38.5x32 cm

Głowa starca - Albert Chmielowski (?)

akwarela, tusz, piórko, papier; 13,2 x 9,3 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: AKozakiewicz;
na odwrocie oprawy napis: Malował: Antoni Kozakiewicz (ołówkiem).

Gęsiarka

akwarela, papier, 33 x 27 cm,
sygn. l.d.: Kozakiewicz 914.
Na odwrocie atest dra Kazimierza Buczkowskiego z dnia 16.06.1942 r. Obraz do konserwacji.

Góralka

olej, płótno, 80 × 58 cm
sygn. i dat. p. d.: AKozakiewicz/192 (..)

Zabawa z dzieckiem

olej/tektura, 33,7 x 26 cm
sygnowany, opisany i datowany p.d.: 'A. Kozakiewicz | Szczawnica 1910.'

Pożegnanie, 1903 r.

olej, płótno, 58,5 x 42 cm
sygn. p. d.: A.Kozakiewicz

NA DRODZE

akwarela, papier, 22.5 x 31.5 cm
sygn. l.d.: A Kozakiewicz, oraz nazwa miejscowości (?)uwnica

Staruszka w zimowym pejzażu

olej/płótno, 59 x 50 cm
sygnowany p.d.: 'Kozakiewicz'

Spłoszone konie, 1885 r.

olej/płótno, 76,5 x 113,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'AKozakiewicz | 18 Munchen 85.'

Zabawa z dzieckiem

olej/tektura, 33,7 x 26 cm

KAPLICZKA W POLU, 1897

akwarela, gwasz
36,7 x 21 cm (w świetle passe-partout)
sygn. ołówkiem p.d.: A. Kozakiewicz 1897

ZALOTY, ok. 1880

olej, deska
16,3 x 12,5 cm
sygn. p.d.: A. Kozakiewicz | München

Pożegnanie, 1903 r.

olej, płótno, 58,5 x 42 cm,
sygn. p.d.: A.Kozakiewicz, na odwrocie napis: "Kochanemu An(...)Szubertowi / Przyjaciel /A.Kozakiewicz/Warszawa, październik/1903

Lekcja historii, 1927

Chromolitografia barwna; wym.: 441 x 355 mm; sygn. pł. l.d.: IA. Kozakiewicz; odbitka obcięta z dołu o ok. 5 mm, bez szkody dla całości kompozycji.

Spłoszone konie, 1885 r.

olej/płótno, 76,5 x 113,5 cm

Nauki Babuni

drzeworyt, papier; 31,5 x 24,3 cm (w świetle oprawy)
rysował Antoni Kozakiewicz, rytował A. Regulski

Zalecanki, szkic do obrazu, 1876

Ołówek, papier, wym.: 325 x 250 mm, sygn. oł. p.d.: A. Kozakiewicz 1876. Stan zach.: praca po konserwacji. Stare, sygnowane p.partou z zachowaną nalepką wystawową. Wyst.: Malarstwo Polskie XIX w., Poznań 1932, Muzeum Wielkopolskie.

Drewniane domy w Kazimierzu, 1873

Rysunek ołówkiem, papier; wym.: 297 x 210 mm; sygn. oł. l.d.: Z Kazimierza / Kraków 1873 / Antoni Kozakiewicz. Praca ze zbioru krakowskiego przedsiębiorcy i kolekcjonera Tadeusza Witkiewicza. Stan zachowania: zakwaszenie papieru, foksing.

PEJZAŻ, przed/lub 1913

olej, płótno na tekturze
11,7 x 17,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. wydrapana w mokrej farbie p.d.: A Kozakiewicz
Na odwrocie nalepka wystawowa (druk, atrament, stempel) o treści: TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE | 1913 Nr 314 | Autor Kozakiewicz Antoni | Dzieło p.t. Pejzaż I | Rodzaj ol. cena wł. pryw.

NA PRZECHADZCE

akwarela, papier
31 x 22 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: AKozakiewicz (inicjały wiązane)

Przed kościołem św. Floriana w Krakowie, ok. 1880

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 42 x 36 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: A. Kozakiewicz 18... przysłonięte (passe-partout)

NA SPACERZE Z LALKĄ, 1874

akwarela, papier
26,8 x 20 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: AKozakiewicz (inicjały wiązane) | 1874

Pożegnanie, 1903 r.

olej, płótno, 58,5 x 42 cm
sygn. p. d.: A.Kozakiewicz

Pejzaż ze Szczawnicy, 1910 r.

akwarela/papier, 30 x 45 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l.d.: `Kozakiewicz | Szczawnica 15/III.910`

Scena myśliwska, 1872

olej, płótno, 49 x 59 cm
sygn. l.d. Akozakiewicz/...1872

Targ w miasteczku galicyjskim

Ol/pł. Wymiary : 54,5 X 85,5 cm.
Sygnowany l.d. AKozakiewicz/1922 (inicjały związane).

Mały wirtuoz

olej/płótno, 78,5 x 119 cm
sygnowany p.d.: `A. Kozakiewicz`
LITERATURA: porównaj - Jerzy Ficowski, Cyganie w Polsce - Dzieje i obyczaje, Warszawa 1989, s. 299
WYSTAWIANY: Muzeum Okręgowe w Tarnowie w 1979 r.

Postać mężczyzny z fajką

ołówek, piórko, tusz, papier;
24 x 13 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: A. Kozakiewicz (ołówkiem)

Portret mężczyzny z koszem

olej, płótno dublowane, 81 x 45,5 cm,
sygn. l.d.: A. Kozakiewicz

Postać mężczyzny z fajką

ołówek, piórko, tusz, papier;

Góralskie zaloty, 1916 r.

olej, płótno, 76 × 60 cm
sygn. i dat. p. g.: A. Kozakiewicz 1916

Estymacja: 50000 - 60000 zł

Słodki ciężar

olej/deska, 41 x 32 cm
sygnowany p.g.: `A. Kozakiewicz | München`

Estymacja 36 000 - 45 000 zł

Pożegnanie, 1903 r.

olej, płótno, 58,5 × 42 cm
sygn. p. d.: A. Kozakiewicz
na odwrocie napis: Kochanemu An(...) Szubertowi/Przyjaciel/ A. Kozakiewicz/ Warszawa, Październik/1903.

Estymacja: 70 000 - 80 000 zł

Życie codzienne Cyganów, 1920

olej, sklejka; 39 x 58 cm;
sygn. p. d.: AKozakiewicz 1920.

Robotnik z fajką, 1878 r.

sepia/papier, 29 x 19,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p.d.: `A. Kozakiewicz | 878 | Munchen`
ODWROCIE: papierowa naklejka z opisem pracy z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
WYSTAWIANY: Towarzystwo Sztuk Pięknych w Krakowie, Wystawa Jubileuszowa, 1854 r.

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

Króliki, 1879

olej, deska, 26,5 x 39,5 cm;
sygn. p. d.: A. Kozakiewicz 1879 / München

Scena z kataryniarzem, 1929 r.

olej/płótno dublowane, 32 x 47,5 cm
sygnowany i datowany l. d.: `A. Kozakiewicz | 1929`

Estymacja: 32 000 - 40 000 zł

Przydrożna kapliczka

olej/tektura 36 x 26 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l. d.: `A. Kozakiewicz`

Estymacja: 4 000 - 6 000

PASTERKA, 1882

Akwarela, papier; 32,2 x 51 cm w świetle oprawy
Sygnowany p.g. piórkiem atramentem: A.Kozakiewicz 1882

Chłopczyk z rozbitym dzbanem

olej, płótno,
34,5 x 22 cm
sygn. p.d.: A. Kozakiewicz

Kataryniarz w miasteczku, 1929

olej, płótno,
31,5 x 45 cm;
sygn. l. d.: AKozakiewicz 1929.
Późna praca artysty nawiązująca do tematów jego prac z przełomu XIX i XX w.

olej, płótno,
31,5 x 45 cm;

Zgadnij kto?

olej, deska;
28 x 14,4 cm
sygn. l.d. A.Kozakiewicz
Na odwrocie A.Kozakiewicz/ München [?] A 49 II

SŁODKI CIĘŻAR

olej/deska, 41 x 32 cm
sygnowany p. g.: `A. Kozakiewicz | München`

CHŁOPIEC W SZUWARACH, OK. 1890 R.

olej/deska
20,5 x 16 cm
sygnowany l. g.: "A Kozakiewicz"

Pejzaż z okolic Aschau w Górnej Bawarii

akwarela, papier, 23,5 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: A. Kozakiewicz / Aschau. 1898.
Na odrocie dedykacja: WPanu Dr. Ed. Zielińskiemu/ jako dowód wysokiego
poważania / AKozakiewicz / Szczawnica w Lipcu 1909.

POWRÓT ZE SPACERU, ok. 1880

olej, płótno,
44 x 55 cm
sygnowany p.d.: Anth Kozakiewicz. | München
Na krośnie nalepka z napisem: 516/759 1/2

CHŁOPIEC W SZUWARACH, ok. 1890

olej, deska,
20.5 x 15.7 cm
sygnowany dwukrotnie - l.g.: A Kozakiewicz
oraz na odwrocie: AKozakiewicz (inicjały wiązane; sygnatura wydrapana na desce)

WIOSNA, przed 1900

olej, płótno,
50 x 73 cm
sygnowany p.d.: AKozakiewicz (inicjały wiązane)
poniżej drugi podpis artysty, częściowo czytelny w podczerwieni (IR)

Cygańska rodzina

olej/płótno wzmacniane, 149 x 205 cm
sygnowany p. d.: `Antoni Kozakiewicz Monachium`
na odwrocie pieczątki ze składu przyborów malarskich w Monachium

Oblężenie fotografa

olej, płótno dublowane,
85 x 120 cm
sygn. p. d.: A. Kozakiewicz

Przy oknie

tusz, akwarela, papier
23,5 x 17,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. l. d.: A Kozakiewicz 1860 (ołówkiem)

Widok wnętrza z piecem kaflowym

olej na tekturze, 25,3 x 20,3 cm; sygn. p.d.: AK
(monogramem wiązanym) 1892;
na odwrocie napis (autorski) czarną kredką i ołówkiem "Piec Gdański", "Z czasów monachijskich"

Scena rodzajowa z kataryniarzem

olej na płótnie, wym.: 31,5 x 45 cm,
sygn. l.d.: Kozakiewicz 19...(nieczyt.)

Lekcja historii, 1927

olej, płótno, 67 x 47 cm
sygn. l.d.: A. Kozakiewicz 1927

Dziewczyna z chusteczką, 1922

olej, płótno, 56 x 39 cm
sygn. p.d. A. Kozakiewicz 1922

Sobótki w Szczawnicy

akwarela, papier, 14 x 22 cm;
Na odwrocie nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie z 1913 r., z nr 299 i tytułem: Studyum XIV obok odręczny stary napis z tytułem jak wyżej.

Pejzaż górski

akwarela, papier, 14 x 22 cm;
Na odwrocie nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie z 1913 r., z nr 297 i tytułem: Studyum XII

PRZED KARCZMĄ, 1880

Akwarela, gwasz, tempera na sumarycznym szkicu ołówkowym, papier naklejony całą powierzchnią na tekturę; 30,2 x 60,2 cm (krawędzie przycięte nieregularnie).
Sygnowany w dolnym prawym narożniku pędzelkiem i akwarelą w odcieniu brunatnym: AKozaKiewicz | 1880 (inicjał imienia i nazwiska związane)

MAŁY WIRTUOZ, 1885

olej, płótno,
61.5 x 95.5 cm
sygnowany l.d.: A. Kozakiewicz | 18 München. 85.

Scena w więzieniu

olej/płótno, 58 x 90 cm
na blejtramie okrągła pieczęć z napisem: "Zentrallstelle für Denkmäler / im Bundesamt [...]"

WĘDROWNY TEATRZYK, 1881

olej, deska,
35.2 x 48 cm
sygnowany p.d.: A. Kozakiewicz | 1881. | München na odwrocie deski owalny stempel o treści: UNITED ARTS GALLERY | ? 77 | LONDON | 116 & 117 NEW BOND ST. Ponadto dwie drukowane papierowe nalepki o treści: - 1. Konrad Basth & Comp. | Vergolderwaaren Geschlift | MöNCHEN; - 2. LONDON INTERNATIONAL EXHIBITION SOCIETY | FOUNDED IN 1881 | For holding Bi-Annual Exhibitions of | PAINTINGS, DRAWINGS & SCULPTURE. | UNITED ARTS GALLERY, | 116 & 117 NEW BOND STREET, LONDON, W. | EDWARD J. VAUGHAN, | J. HUMPHRYS GRETTON, | Manegin Directors | BUSINESS ENTRANCE: Laneashire Court, New Bond Street | GOODS ENTRANCE: Horse Shoe Yard, Brook Street. Jak świadczą nalepki na odwrocie obrazu, Wędrowny teatrzyk był wystawiony na wystawie w Londynie w roku 1881.

Młody wirtuoz

olej, płótno, 81 x 122 cm;
sygn. p.d.: A. Kozakiewicz
Obraz wystawiany w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w 1979 r.;
Por.: J. Ficowski, Cyganie w Polsce - Dzieje i obyczaje, Warszawa 1989, s. 299.

BABUNIA, 1920

Gwasz, papier; 48 x 38,5 cm, 30 x 21,5 cm w świetle
Sygnowany l. d.: Kazakiewicz 1920

Młody wirtuoz

olej, płótno, 81 x 122 cm; sygn. p.d.: A. Kozakiewicz
por.: J. Ficowski, Cyganie w Polsce - Dzieje i obyczaje, Warszawa 1989, s. 299.

Wiosna, 1924

olej, płótno, wym. 60 x 50 cm
sygn. p.d.: A. Kozakiewicz / 1924

Bitwa pod Cecorą

olej, płótno,
54 x 70 cm;
sygn. l.d.: AK 1875 / A Kozakiewicz Awitowi Szubertowi na pamiątkę

Pieczenie ziemniaków

olej, deska, 20 x 30,5
sygn. l. d.: AKozakiewicz (AK wiązane); na rewersie nalepka Salonu Sztuki S. Jasielskiego w Warszawie z 1931 r. i wyryty w desce napis "A Kozakiewicz"

Grzybobranie

olej, płótno,
54 x 81,5 cm;

Uratowane gniazdko

olej, deska;
45 x 35 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: Antoni Kozakiewicz | Monachium;
na odwrocie stempel: ALenck | MUNCHEN

SCENA W WIĘZIENIU

olej na płótnie,
58 x 91 cm,
sygnowany p.d. (wydrapane w farbie) "A. Kozakiewicz", na odwrocie (na blejtramie) okrągła pieczątka z napisem: "Zentrallstelle für Denkmäler / im Bundesamt [...]"
Dołączona opinia M. Piotra Michałowskiego (Poznań, 12.02.2004 r.)

Bitwa pod Cecorą

olej, płótno
54 x 70 cm;

PO GRZYBOBRANIU, 1900 r.

Olej, płótno; 54,5 x 81,5
Sygn. p. d.: A. Kozakiewicz | 1900

ŻYCIE CODZIENNE CYGANÓW, 1920

olej na sklejce, 37 x 56 cm w świetle ramy,
sygnowany p.d. "A. Kozakiewicz 1920"

MAŁY WIRTUOZ

olej na desce, 27 x 38 cm, sygnowany p.d. "AKozakiewicz", na odwrocie (na ramie)
naklejka TPSP w Krakowie z danymi o obrazie oraz pieczątką "WYSTAWA / JUBILEUSZOWA / STULECIE TPSP / ROK 19[5]4"

Cyganka, 1909

olej, płótno,
81.5 x 54.5 cm
sygnowany l.d.: A. Kozakiewicz 1909.

szkic do obrazu Zalecanki, 1876

ołówek, papier,
wymiary: 325 x 250 mm,
sygn. oł. p.d.: A. Kozakiewicz 1876. Stan zach.: ubytek p.g. rogu. Stare p.partou.
Wyst.: Malarstwo Polskie XIXw., Poznań 1932, Muzeum Wielkopolskie.

W OBOZIE CYGAŃSKIM, 1920 r.

Olej na desce 38,5 x 57,5 cm
Sygnowany p.d. - "A. Kozakiewicz 1920"

Park w Szczawnicy

akwarela, papier
sygn. l.d.: A. Kozakiewicz 11/ IX 1907 Szczawnica
wym.: 42 x 29 cm

Oblężenie fotografa

olej na płótnie dublowanym 85 × 120
sygnowany u dołu po prawej: "A. Kozakiewicz"

Scena w karczmie

niesygnowany
olej płótno
57.8x91

ELEGANCKA DAMA W DZIELNICY NĘDZY

akwarela, 30 x 25 cm, sygn. u dołu "Kozakiewicz"
Studiował w Krakowie, po Powstaniu Styczniowym przeniósł się do Wiednia, a następnie do Monachium gdzie odniósł sukces.
Prezentowany obraz przedstawia rzadki w naszym malarstwie temat nierówności społecznych potraktowany poważnie.

Kobziarz na wsi - Dudziarz

olej, deska,
92.5 x 66.5 cm
sygnowany l.d.: AKozakiewicz | 1876. (inicjały wiązane) Na odwrocie dwie nalepki: - 1.- na obrazie nalepka z wystawy w Monachium w 1876 r.: z lakową pieczęcią i drukowanym tekstem w języku niemieckim uzupełnionym odręcz-nymi napisami atramentem z nazwiskiem autora, techniką i tytułem obrazu : [.....] auf der Landstrasse; - 2. - na ramie nalepka wystawy w Antwerpii w 1885 r. (druk i ręko-pis) z nazwiskiem autora i tytułem obrazu Conzert auf der Landstrasse.

Oblężenie Fotografa

olej na płótnie dublowanym, 85 x 120 cm
sygnowany p.d.: "A. Kozakiewicz"

Ostrzenie szabel przed bitwą

olej, płótno,
94 x 151 cm
owany p.d.: Antoni Kozakiewicz | München 1875

Zaułek miejski

akwarela, 30 x 23 cm
sygnowana p.d. "Kozakiewicz"

liczba obiektów: 104