1 zł
2 600 000 zł

GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał (1861 Warszawa - 1926 Berlin)

Na drodze

olej, płótno, 100 × 160 cm
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

cena wywoławcza: Wykup abonament

Chata

olej, tektura, 31,5 × 64 cm
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

DĄB, 1917

olej, płótno
44,3 x 55,5 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski Garby 1917

W GÓRACH

olej, płótno
105,5 x 95,5 cm
sygn. l.d.: M. G. Wywiórski

Kładka nad strumieniem

olej/płótno naklejone na tekturę, 21 x 31,5 cm
sygnowany l.d.: `M.G. Wywiórski`

Na skraju lasu (pejzaż streficzny)

olej/deska, 14 x 27,5 cm
na odwrociu na krośnie malarskim dwie papierowe nalepki z nieczytelnym opisem

Jeździec wschodni, 1885 r.

olej/płótno, 46 x 34 cm
sygnowany l.d.: ‘M. G. Wywiórski’

Pejzaż z chatą

olej/płótno naklejone na tekturę, 17 x 28 cm
sygnowany p.d.: 'M. G. Wywiórski'

W podolskim miasteczku, ok. 1904

kredka, węgiel, papier; 41 x 62 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski.

Na polu

kredka, węgiel, papier; 70,5 x 98 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski;
rysunek przed konserwacją.

Łodzie rybackie

olej, płótno naklejone na tekturę; 50 x 66 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski;
na odwrocie tektury nalepka z TPSP w Poznaniu z odręcznie wypisanym autorem, tytułem: Łódki rybackie oraz techniką wykonania; na tekturze nalepka z poznańskiego zakładu ramiarskiego Józefa Jóźwiaka.

PEJZAŻ ZIMOWY

olej, tektura
39,5 x 60 cm
sygn. l.d.: M.G. Wywiórski
Na odwrocie pośrodku napis atramentem: 150 zł. | p. [..]liński.
W narożniku drukowana nalepka z tekstem: MEISTERWERKE | DEUTSCH. U. FRANZOS. | MODERNEN MALEREI;
poniżej na nalepce odręcznie wpisane nazwisko autora obrazu: M. G. Wywiórski

Pejzaż karpacki z chatą

olej/płótno, 81 x 121 cm
sygnowany l.d.: 'M. Gor Wywiórski'

Zimny poranek, ok. 1915

olej, płótno dublowane; 73,5 x 103 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski;
na blejtramie nalepka z odręcznym napisem autorskim (?): M. G. Wywiórski / Zimny pora[nek].

Morski brzeg

olej/płótno, 100 x 159 cm
sygnowany l.d.: 'M.G.Wywiórski'

JESIEŃ, 1921

olej, płótno
100 x 135,5 cm
sygn. p.d.: M.G.Wywiórski Berlin 1921 r.
na poprzeczce krosna czerwoną farbą: 7

POŻEGNANIE KOZAKA Z DZIEWCZYNĄ, 1886

olej, płótno dublowane
60 x 90,5 cm
sygn. l.d.: M. Wywiórski | Monachium 86

WIOSKA NAD ZATOKĄ, lata 1903-1906

olej, płótno naklejone na tekturę
40 x 60,5 cm
podpisany na odwrocie: M.G. Wywiórski

Jastrzębia Góra, 1903

olej, płótno; 80 x 120 cm;
sygn. i dat. l. d.: MG. Wywiórski 1903

Sprzedawca dywanów

olej/płótno, 52 x 71,5 cm
sygnowany p.d.: 'M.G.Wywiórski'

Na przełęczy, 1886 r.

olej/płótno, 62,5 x 912 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'M.G.Wywiórski | Monachjum 86'

Pejzaż zimowy z chatą

Olej, płótno, tektura, 16,5 x 27,5 cm,
sygn. l.d.: M.G. Wywiórski.

Jastrzębia Góra, 1903

olej, płótno; 80 x 120 cm;

W parku

olej, płótno naklejone na tekturę; 22 x 32 cm;
sygn. l. d.: M G Wywiór.

Przydrożny krzyż, 1907 r.

olej, płótno, 84 × 120 cm
sygn. p. d.: M.G.Wywiórski 1907

Pejzaż, 1917 r.

olej, płótno, 56 x 76 cm,
sygn. i dat. l.d.: M. Wywiórski 1917 r.

Pejzaż zimowy

olej/deska, 18,5 x 29,7 cm
sygnowany l.d.: 'M.G. Wywiórski'

Roztopy

olej/tektura, 33,5 x 47 cm

Zmierzch, ok. 1890 r.

olej/płótno, 69 x 139 cm

PEJZAŻ ZIMOWY Z DWOMA STOGAMI NA POLU, 1917

Olej, płótno; 99 x 157 cm
Sygnowany l.d.: M.G.Wywiórski | 1917

W parku

olej, płótno naklejone na tekturę,
22 × 32 cm, sygn. l. d.: M G Wywiórski

Na drodze

olej, płótno, 100 × 160 cm
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

Roztopy

sygn. l.d.
olej, płótno dublowane
68x85 cm

DĘBY NAD WODĄ W ROGALINIE, 1905

olej, płótno
50,2 x 64,5 cm
sygn. l.d.: M. G. Wywiórski | 1905.

PRZEDWIOŚNIE

olej, tektura
97,5 x 53,2 cm
sygn. l.d.: M. G. Wywiórski

CHATY ZIMĄ, ok. 1900-1910

olej, deska
18 x 29,8 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski
Na odwrocie napis kredką: 18 x 27,5

SPOTKANIE KOZAKA Z DZIEWCZYNĄ, 1886

olej, płótno dublowane, 60 x 90,5 cm
sygn. l.d.: M. Wywiórski Monachium 86

PROWENIENCJA:
Warszawa, kolekcja prywatna
Niemcy, Monachium, katalog aukcji Domu Aukcyjnego Neumeister, 4.12.1996, poz. 869
REPRODUKOWANY:
Obrazy polskich malarzy z kolekcji prywatnych, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, 2006
katalog aukcji Domu Aukcyjnego Neumeister, Niemcy, 4.12.1996, poz. 869, il. 287.
Radziejowice, Dom Pracy Twórczej, Obrazy polskich malarzy z kolekcji prywatnych, 2006

Pejzaż, 1917 r.

olej, tektura, sygn. i dat. l.d.: M. Wywiórski 1917 r.

Roztopy

olej, płótno, 91 x 70 cm
sygn. p. d.: M. Gorstkin Wywiórski

Drewniany mostek

olej, płótno naklejone na tekturę, 34 x 47 cm
Kolekcja rodziny artysty
Wystawiany i reprodukowany:
M.Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże. Między niebem a ziemią, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Poznań 2004, s. 118, nr kat. 62, il

POTOK W GÓRACH

19,8 x 29 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

ŚWIT. ROZTOPY, przed 1900

olej, płótno
69,6 x 100 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski
Na górnej listwie krosna fragment drukowanej nalepki (tekst nieczytelny)

Zima

olej/płótno, 99 x 159 cm

Leśna łączka

olej/płótno naklejone na tekturę, 22 x 32,2 cm
sygnowany śr.d.: 'M. G. Wywiórski'
na odwrociu nalepka wystawowa z Salonu Artystycznego Feliksa Richlinga z tytułem autorskim oraz nalepka warszawskiej firmy ramiarskiej Wacława Kozarzewskiego

- kolekcja Feliksa Richlinga (?)

Studium chmur

olej/płótno naklejone na tekturę, 20 x 31 cm

Dzwonnica

olej/płótno, 20,5 x 31,5 cm

Czerwone dachy, lata 1903-1906

olej, płótno naklejone na tekturze, 38 × 59,5 cm

W lesie

olej, płótno, karton, 18 × 30 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: M.G.Wywiórski

olej, płótno naklejone na tekturę, 17 x 27 cm w świetle ramy,
sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Dąb w Rogalinie

olej/tektura, 41,5 x 46,5 cm (w świetle oprawy)

Zimny poranek, ok. 1915

sygn. p. d.: M. G. Wywiórski;

NA PRZEŁĘCZY, 1886

olej, płótno
62,5 x 91 cm
sygn. l.d.: M.G. Wywiórski | Monachium 86

W WIELKIM PORCIE W HAMBURGU, ok. 1900

olej, płótno
70 x 100 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski
Na poprzeczce krosna stempel berlińskiej firmy: LEOPOLD HESS | Kunstmaterialien | Berlin W. Canthiner-Strasse 29.

Jeździec wschodni, około 1885 r.

olej/płótno, 46 x 34 cm
sygnowany l.d.: 'M. G. Wywiórski'

PEJZAŻ Z ROGALINA

olej, płótno, 17 x 27.5 cm
sygn. p.d.: 1905 Rogalin/M.G.Wywiórski

Zimą

olej, płyta, 47 × 61,5 cm w św. ramy
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

olej, płótno, 66 × 90 cm
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

Olej, płótno; 99 x 157 cm

Chata zimą

olej/deska, 19 x 30 cm
sygnowany p.d.: 'M.G. Wywiórski'

ZIMA, ok. 1900

olej, płótno
19 x 30,5 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

W KNIEI, przed 1900

olej, płótno
90 x 137,5 cm
sygn. l.d.: M. G. Wywiórski

POLOWANIE W SAMOSTRZELU, 1913

25,7 x 36 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski | Samostrzel 1913

Samostrzel - wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim; znajduje się tu pałac i park, dawna własność rodziny Bnińskich.

STARE DĘBY, 1906

20,8 x 30,5 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski [1906]
napis autorski l.d.: Kobylniki

PEJZAŻ ZIMOWY Z CHATĄ

sygn. l.d.: M.G. Wywiórski.

Zimowy pejzaż z chatą

olej, płyta, 47 x 61,5 cm w św. ramy
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

ZIMOWY ZACHÓD, 1906

olej, płótno
69 x 88,5 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski 1906

PEJZAŻ ZIMOWY Z KAPLICZKĄ, ok. 1900

olej, płótno
22 x 32,5 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

PEJZAŻ Z CZARNYM STAWEM

Olej, płótno, tektura, 31,5 x 50 cm,
sygn. l.d.: M.G. Wywiórski.

Wystawiany: Zamek w Poznaniu w 1904 roku (katalog wystawy str. 79, nr 102).

Las w słońcu

olej/płótno, karton, 20 x 31 cm
sygnowany p. d.: 'M.G.Wywiórski'

Dom z czerwonym dachem nad morzem

olej/płótno, 38 x 59,5 cm

Zagrożona dzielnica (cykl wielkopolski), 1913

Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego “Świat", Warszawa [1913]; s. 4, osiem rycin po tekście (19 x 25 cm.), wym.: 342 x 247 mm, s. 4, tabl. 8. oryg. teczka kart. Wstęp A. Chołoniecki. Zawiera ryciny: Niedziela Gromniczna (motyw z pod Gostynia), Do pruskiej szkoły (motyw z okolic Wrześni), Kruświca z Myszą Wieżą nad Gopłem, Błotnista droga, Pałac Sułkowskich w Rydzynie (zabrany przez rząd pruski wraz z ordynacją), Rogalin - Pałac hr. Edwarda Raczyńskiego (ze słynną galeryą sztuki), Katedra w Gnieźnie, Zamek w Kórniku (wygnanego z Prus hr. W. Zamoyskiego). Reprodukcje naklejone na kartony z podpisami i przesłonięte arkuszami ochronnymi. Egzemplarz ze zbioru słynnego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego.

Pastuszek

olej/deska, 38,5 x 23,7 cm

JEŹDŹCY WSCHODNI, ok. 1885

olej, płótno
71 x 51,5 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski
Na odwrocie, na górnej listwie ramy stara nalepka z zatartym i trudno czytelnym rękopiśmiennym tekstem.

PEJZAŻ JESIENNY

olej, płótno
52 x 75 cm
sygn. l.d.: M. G. Wywiórski

Z tyłu na górnej listwie ramy drukowana nalepka pracowni ramiarskiej: [...] | Paul Haensil | Berlin N.O. | Kniprode Strasse 121 | [...] Bilder G[...]. Na listwie bocznej okrągła nalepka z tekstem (maszynopis): Wilh. Goepel | Berl. Karlshorst | [F]uchsbau 19.
Fragment takiej samej nalepki także na listwie górnej.

olej, płótno naklejone na tekturę, 17 × 27 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

Na wiejskiej drodze

olej, płótno, 100 × 160 cm
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

Pejzaż z drzewami

olej, płótno naklejone na tekturę, 19 × 29 cm
sygn. u dołu: M.G.Wywiórski

Niebo. Studium chmur, lata 1895-1915

16,5 × 26,5 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: M. G. W.

WCZESNY ŚNIEG. PEJZAŻ O ZACHODZIE SŁOŃCA

olej, tektura
39,8 x 60 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

Czajki nad wodą

olej/płótno, 100,5 x 152 cm

Wieś Polskska Zimą

olej, tektura
39 x 60 cm
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

Publikowany:
Stanisław Jordanowski, Vademecum malarstwa polskiego w USA, Wrocław, 1996, il. XXXIIII
Stanisław Jordanowski, "Aukcja Poloników"[w:] Przegląd Polski, 4-10 listopada, 1882, s.9

JEŹDZIEC WSCHODNI, ok. 1885

olej, płótno
46 x 34 cm
sygn. l.d.: M. G. Wywiórski

PEJZAŻ ZE STRUMIENIEM, 1900-1915

26,8 x 18,7 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

NIEBO. STUDIUM CHMUR, 1895-1915

olej, płótno na tekturze
17,8 x 28,3 cm
sygn. p.d.: M. G. W.

ZIMNY PORANEK, ok. 1900

olej, płótno
73,5 x 103 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski
na d. listwie krosna nalepka z odręcznym napisem autorskim (?): M. G. Wywiórski | Zimny pora[nek]

Skaliste wybrzeże

olej/płótno naklejone na tekturę, 44 x 67 cm
sygnowany p.d.: `M. G. Wywiórski`

Na wiejskiej drodze

olej, płótno, 100 × 160 cm
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

Wiatrołom

olej/płótno, 52,5 x 72,5 cm
na odwrociu pieczątka z warszawskiego Salonu Czesława Garlińskiego

PEJZAŻ Z SZARYMI SKAŁAMI W ODDALI

17,7 x 28,5 cm
sygn. l.d.: M. G. Wywiórski

Obraz opisany i reprodukowany w:
- M.Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże. Między niebem a ziemią, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, [Poznań 2004], rozdział Aneks, s. 124, nr kat. 2, il. na s. 112.

Przedwiośnie

olej, tektura, 37 x 53 cm
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

W parku

sygn. l. d.: M G Wyw

Zagroda

olej, płótno, 67 × 100 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

Chata

olej, tektura, 31,5 × 64 cm
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

SAMOTNA SOSNA

Olej, płótno na tekturze; 22 x 31,5 cm
Sygnowany l.d.: M.G.Wywiórski

Pejzaż zimowy

olej/płótno dublowane, 67 x 106 cm
sygnowany p.d.: `M.G. Wywiórski`

DRZEWO NAD WODĄ

Olej, płótno naklejone na tekturę; 22 x 31,5 cm
Sygnowany l.d.: M.G.Wywiórski

Chata wśród wzgórz

olej, płótno naklejone na tekturę; 18 x 29,5 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

Lit.: Maria Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże. Między niebem a ziemią, [katalog wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 26 luty-21 marzec 2004], Poznań 2004, s. 66, 118, kat. poz. 63, il. barwna s. 66.

Jastrzębia Góra, 1903

olej, płótno; 80 x 120 cm;

Odpoczynek myśliwego

olej/płótno, 69 x 50 cm

Skaliste wybrzeże

olej/płótno, 80 x 120 cm
sygnowany p.d.: 'Gorstkin Wywiórski'

Drzewo

olej, płótno naklejone na tekturę; 21 x 31 cm;
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

Powrót rybaków (Port rybacki w Volendam. Holandia), 1914

Olej, płótno; wym.: 82 x 121 cm;
sygn. l.d. Na odwrocie naklejka Salonu Wiosennego TPSP (ok. 1914) z tytułem "Wjazd rybaków" oraz TPSP w Poznaniu (ok. 1914). Na krośnie stempel berlińskiej firmy: Leopold Hess. Obraz reprodukowany w "Tygodniku Ilustrowanym", R. 1914, s. 523. Lit.: L. Grajewski, "Bibliografia ilustracji w czasopismach polskic h", Warszawa 1972, s. 317

Wrony na zamarzniętej ziemi, około 1918 r.

olej/płótno dublowane, 86 x 133 cm
sygnowany p.d.: `M.G.Wywiórski`

Jastrzębia Góra, 1903

olej, płótno; 80 x 120 cm;

Drzewo

sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

PEJZAŻ

Olej, płótno naklejone na tekturę, 18 x 29 cm,
sygn. l.d.: M.G. Wywiórski

Pejzaż z Rzegocina, 1919 r.

olej/płótno, 90 x 140 cm
sygnowany i datowany p.d.: `M.G. Wywiórski 1919. Rzegocin`

Zamek Eltz, 1905 r.

olej/deska, 19 x 28 cm
sygnowany i datowany p.d.: `M.G.Wywiórski | 21.4.1905`

Zimowy las, 1905 r.

pastel/papier, 36 x 45,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `M.G. Wywiórski 1905`

Jastrzębia Góra, 1903

olej, płótno; 80 x 120 cm;

Na drodze

olej, płótno, 91 × 140 cm
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

Estymacja: 80000 - 90000 zł

Jastrzębia Góra, 1903

olej, płótno; 80 x 120 cm;

Kładka nad potokiem

Estymacja 6 000 - 8 000 zł

Łodzie rybackie na morzu

olej, tektura; 48,5 x 68 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiorski

olej, płótno; 106 x 95,5 cm;
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

Polowanie

olej, deska; 54 x 29,5 cm;
sygnowany po prawe stronie u dołu: M. G. Wywiórski | Monachjum
na odwrocie na desce napis: 1878 ….. das Jëgers

Port

olej, sklejka; 48 x 56 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

NAD STAWEM, przed. 1919

Olej, płótno naklejone na tekturę; 21 x 32 cm
Sygnowany p.d.: M. G. Wywiórski
Na odwrocie nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu, Plac Wilhelmowski 18 z nazwiskiem artysty i tytułem "Stawek"

Pejzaż z dzwonnicą i wiatrakiem

olej/płótno naklejone na tekturę, 20,5 x 31,5 cm
sygnowany l.d.: `MG Wywiórski`

Estymacja 8 000 - 12 000 zł

DROGA O ZACHODZIE SŁOŃCA

Olej, płótno naklejone na tekturę; 32 x 41,5 cm
Sygnowany p.d.: M.G.Wywiórski
Na odwrocie pieczęć okrągła berlińskiej firmy Doris Ranft Farben- u. Kunst- Materialen; naklejka zakładu ramiarskiego M. Nowicki, Poznań; dedykacja piórem: W Pani Stanisławie | z Markiewiczów Granzowej | W dzień ślubu | ku miłej pamięci | Poznań, dnia 9. sierpnia 1922 | Jerzy Janczewski z żoną.

Brzeg morski, ok. 1920

olej, tektura; 70 x 50 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski
Na odwrocie napis odręczny: Seume/ Steglitz/ Telramundweg 6

Stary park

olej, płótno naklejone na tekturę; 22 x 31,5 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: M. G. Wywiórski.

Pejzaż z drzewem

olej, płótno naklejone na tekturę; 18,5 x 28,5 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: M. G. Wywiórski

Krajobraz skalny

olej, deska; 29,5 x 18,5 cm;
nie sygnowany

Wiatrołom

olej/płótno, 52,5 x 72,5 cm
ODWROCIE: pieczątki z Salonu Czesława Garlińskiego w Warszawie

Estymacja 18 000 - 25 000 zł

Pejzaż zimowy ze strumieniem

olej/tektura, 40 x 60 cm

Estymacja 25 000 - 35 000 zł

Pejzaż zimowy, około 1922 r.

olej/tektura, 21,5 x 31,5 cm
ODWROCIE: dwie naklejki z Salonów Sztuki: 1) Salon Sztuki St. Kulikowskiego w Warszawie; 2) "Nowy Salon Sztuki" w Warszawie

Estymacja 6 000 - 9 000 zł

Pejzaż zimowy z przydrożną kapliczką

olej, deska, 49 x 61 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

Stodoła pod strzechą

olej, tektura; 19 x 30 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: M. G. Wywi

Drzewa nad wodą

olej, tektura; 21 x 31,5 cm;
nie sygnowany

Z gór olbrzymich

olej, tektura; 19 x 30 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: M. G. Wywiórski

Pejzaż nadmorski

olej, tektura, 50 x 69,5 cm;
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

NA SKRAJU LASU, 1895 - 1910

Olej, deska; 18,5 x 29,5
Obraz wystawiany i reprodukowany w: Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże, Fundacja Forum Krasków Centrum Kultury Zamek, Poznań 2004; kat. poz. nr 21

JEZIORKO WŚRÓD ŁĄK, 1895 - 1910

Olej, płótno naklejone na tekturę, 17 x 28,5
Sygnowany p.d.: M.G.Wywiórski
Obraz wystawiany i reprodukowany w: Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże, Fundacja Forum Krasków Centrum Kultury Zamek, Poznań 2004; kat. poz. nr 69

DOM Z POMARAŃCZOWĄ ŚCIANĄ NAD WODĄ, 1895 - 1910

Olej, płótno; 17,5 x 28 cm
Sygnowany l.d.: M.G.Wyw.
Obraz wystawiany i reprodukowany w: Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże, Fundacja Forum Krasków Centrum Kultury Zamek, Poznań 2004; kat. poz. nr 72

SZKIC PEJZAŻU Z MŁYNEM, 1895 - 1910

Olej, deska; 18,5 x 29,5 cm
Obraz wystawiany i reprodukowany w: Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże, Fundacja Forum Krasków Centrum Kultury Zamek, Poznań 2004; aneks, poz. nr 8

Nad brzegiem

Olej, płótno; 100 x 158 cm
Sygn. l.d. M.G.Wywiórski

Estymacja: 50.000 - 60.000 zł

Przed polowaniem na Polesiu

olej, płótno; 80 x 121 cm;
sygn. p. d.: M.G. Wywiorski
Na odwrocie nalepka z napisem autorskim: "Przed polowaniem"/ z Polesia / M. G. Wywiorski (obraz po konserwacji).

POWRÓT Z POLOWANIA

Węgiel, czarna kredka, karton: 68 x 98 cm (w świetle ramy)
Sygnowany l. d.: M.G-Wywiórski
Na odwrocie nalepka w Wystawy Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu z opisem pracy.

Błotnistą drogą

olej, płótno; 56 x 42 cm;
sygn. u dołu: M. G. Wywiórski/ Monachium

Pejzaż nadmorski

olej, tektura, 50 x 69,5 cm;
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

CZERWONY DACH ZA SKAŁAMI

olej/płótno,
32 x 60 cm
WYSTAWIANY: wystawa monograficzna"Michał Gorstkin Wywiórski, między niebem a ziemią", Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, marzec 2004
LITERATURA: katalog wystawy"Michał Gorstkin Wywiórski, między niebem a ziemią", Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, marzec 2004, poz. nr 8

Estymacja: 9 000 - 16 000

CZARNY STAW

olej/płótno naklejone na deskę,
37 x 56 cm
sygnowany l. d.: `M. G. Wywiórski`
WYSTAWIANY: wystawa monograficzna "Michał Gorstkin Wywiórski, między niebem a ziemią", Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, marzec 2004

LITERATURA: katalog wystawy "Michał Gorstkin Wywiórski, między niebem a ziemią", Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, marzec 2004, s. 79, poz. nr 102

Estymacja: 14 000 - 18 000

Zima we wsi

olej/tektura,
50 x 70 cm

ESTYMACJA 20 000 - 30 000

akwarela, papier, 2
3 x 32,5 cm,
sygn. l.d.: MG Wywiórski

ROZTOPY

Olej, tektura; 35 x 49 cm
Sygnowany p.d.: M.G.Wywiórski

Pejzaz listopadowy, 1919

olej, płótno,
89 x 139 cm;
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski 1919.
Mistrzowsko malowany pejzaż przedwiosenny.

PEJZAŻ NADMORSKI

olej/płótno dublowane,
100 x 158 cm
sygnowany l. d.: `M G Wywiórski`

Poleszuki

olej, tektura,
21 x 32,5 cm;
sygn. M. G. Wywiórski
Na odwrocie nalepka z napisem autorskim: Poleszuki/ M. G. Wywiórski.

Czarny Staw [Pejzaż z Czarnym Stawem, Z gór olbrzymich III], 1906-1907

olej, płyta,
32 x 50 cm;
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski
Bibl.: M. Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - Pejzaże. Między niebem a ziemią, katalog wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 26. luty - 21. marzec 2004, Poznań 2004, s.79, poz. kat. 102.

Pejzaż ze stawem

olej, tektura,
18,4 x 29,5 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski
Bibl.: M. Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - Pejzaże. Między niebem a ziemią, katalog wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 26. luty - 21. marzec 2004, Poznań 2004

Pejzaż zimowy, ok. 1910

olej, tektura,
43 x 47,5 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

Studium młyna, 1900-1905

olej, sklejka,
18,5 x 29,5 cm.
Bibl.: M. Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - Pejzaże. Między niebem a ziemią, katalog wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 26. luty - 21. marzec 2004, Poznań 2004, s.113, poz. kat. 8.

Na skraju lasu (pejzaż streficzny), 1895

olej, sklejka,
18 x 29,5 cm.
Bibl.: M. Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - Pejzaże. Między niebem a ziemią, katalog wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 26. luty - 21. marzec 2004, Poznań 2004, s.43, poz. kat. 21.

DROGA NA SKRAJU LASU

rysunek ołówkiem na tekturze,
41 x 32,5 cm,
sygnowany l.d. "M. G. Wywiórski"

STRUMIEŃ W LESIE,1917

olej na płótnie,
67 x 54 cm,
sygnowany l.d. "M. G. Wywiórski 1917"
Monachijczyk. Współautor panoram "Berezyna" "Napoleon pod piramidami", "Bem w Siedmiogrodzie". Uznanie przyniosły artyście po mistrzowsku malowane pejzaże rodzime.

Pejzaż z Bytynia (1915)

sygn. dat. l.d.
olej, płótno/tektura
29.5x39

Pejzaż morski

olej na tekturze,
48 x 68 cm,
sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Pejzaz listopadowy, 1919

olej, płótno,
89 x 139 cm;

Ruiny na wzgórzu

olej, płótno na płycie
40 x 67 cm
M. Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski - pejzaże. Między niebem a ziemią, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, [Poznań 2004], nr kat. 77

Pejzaż nadmorski

olej, tektura,
50 x 69,5 cm;
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

Port

Olej, płótno,
70 x 100 cm,
sygn. p.d.: MG Wywiórski

olej, płótno
100 x 154 cm
sygn. l.d.

PEJZAŻ Z CHATAMI

olej/płótno, naklejone na tekturę,
20,5 x 30,5 cm

Sprzedawcy dywanów

olej, płótno
65 x 80 cm
sygn. p.d. M. G. Wywiórski

Las zimą - kobieta z chrustem

olej, płótno,
58 x 78 cm;
sygn. l. d.: M.G. Wywiórski

Przed polowaniem

olej, płótno,
80 x 120 cm;
sygn. p. d.: M.G.Wywiórski;
na odwrocie nalepka z napisem autorskim: "Przed polowaniem"/ z Polesia/ M. G. Wywiórski (obraz po konserwacji).

Pejzaż morski

sygn. p.d.
olej, tektura
50.5x69

ROZTOPY

Olej, tektura;
35 x 49 cm

Stodoła

19 x 30 cm;
sygn. l. d.: M. G. Wyw

Kościół wśród drzew

22 x 33 cm;
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

PEJZAŻ ZIMOWYM ZE STRUMIENIEM

olej/tektura,
40 x 60 cm
sygnowany p. d.: `M. G. Wywiórski`

Zamek w Eltz (1905)

sygn. dat. p.d.
olej, płótno/tektura
29.5x19.5 (w świetle passe-partout)

Roztopy

olej, sklejka,
34 x 48 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

Zakole rzeki

olej, płótno,
64,5 x 90 cm;
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski 1907

Przy ognisku

węgiel, papier,
75 x 113 cm;
sygn. p. d.: M.G. Wywiórski

ZIMOWY LAS O ZACHODZIE

olej, płótno,
72 x 113.5
sygnowany l.d.: M. G. Wywiórski

Listopad

olej, płótno, 152 x 193 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski 1915
na odwrocie nalepka TPSP w Poznaniu z tytułem Listopad.

CHATA W SADZIE

Rysunek piórkiem, tusz lawowany; papier; 24,5 x 35 cm (w świetle ramy)
Sygnowany l.d.: M. G. Wywiórski

LAS W SŁOŃCU

olej/płótno na kartonie,
20 x 31 cm
sygnowany p. d.: "M.G.Wywiórski"

LAS. STUDIUM PEJZAŻU, lata 1900-1915

olej, płótno naklejone na tekturę, 29.5 x 18 cm
Sygnowany p.d: M. G. Wyw...

Studzianka z nad Berezyny

olej, płótno;
138,5 x 219 cm
sygn. l.d.: M.G.Wywiórski Studzianka/ z nad Berezyny

CZERWONY DACH ZA SKAŁAMI

olej/płótno naklejone na sklejkę,
32 x 60 cm

Zagroda rybacka

olej, tektura
31,3 x 64 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski

Pejzaż nadwodny

olej, płótno
81 x 120 cm;
sygn. l. d.: M.G. Wywiórski

POLANA PRZED SZARYMI SKAŁAMI, 1906-1907

18 x 29 cm

Zakole rzeki

olej, płótno
64,5 x 90 cm;

PEJZAŻ Z RZEKź, 1919 R.

kredka/papier
88 x 60 cm
sygnowany i datowany p. d.: "M. G. Wywiórski 1919"

DOM Z CZERWONYM DACHEM NAD MORZEM, lata 1903-1906

38 x 59.5 cm

Pejzaż nadwodny

olej, płótno
81 x 120 cm;
sygn. l. d.: M.G. Wywiórski

Zakole rzeki

olej, płótno
64,5 x 90 cm;

Trofeum

olej, tektura,
101 x 54,5 cm;
sygn. l. d.: M.G. Wywiórski

KRAJOBRAZ ZE STRUMIENIEM, 1900-1915

34 x 42 cm
sygnowany p.d.: M.G.W.

KUTER WŚRÓD FAL, lata 1903-1906

olej, tektura,
35 x 50 cm
sygnowany l.d: M. G. W.

W GÓRACH KAUKAZU, ok. 1885

olej, płótno,
70 x 51 cm
sygnowany p.d: M. G. Wywiórski
Na odwrocie, na górnej listwie krosna numer: 9391. Ponadto resztka starej nalepki z nieczytelnym fragmentem tekstu w języku niemieckim.

Pejzaż zimowy z jeziorem

Olej, płótno, 74 x 124 cm,
sygn. l.d. M.G. Wywiórski Trzebów

Listopad

olej, płótno,
152 x 193 cm;

Trofeum

olej, tektura,
101 x 54,5 cm;
sygn. l. d.: M.G. Wywiórski

ALTANA, 1912

Olej, płótno naklejone na tekturę;
38 x 59,5 cm
Sygnowany l.d.: M.G.Wywiórski
Na odwrocie częściowo czytelny napis odręczny: "P......Ja....k.| Hr... M... K..b..kie.. | malowan. z natury w roku 1912 | przez Wywiórskiego"

Drzewa w parku (Dęby Rogalińskie)

węgiel/papier, 53 x 71 cm
na odwrocie oświadczenie o autentyczności prof. S. Michałowskiego z 12.III.1948 r., Poznań.

DOMY POD LASEM

olej, płótno naciągnięte na tekturę
18.5 x 30 cm
sygnowany p.d.: M. G. Wywiórski
Na odwrocie dwie nalepki z numerem: 17177/54, jedna z numerem: 27.

W ZIMOWEJ POŚWIACIE, ok. 1900

olej, płótno
54 x 78 cm
sygnowany p.d.: M.G. Wywiórski

Chmury

olej/płótno na kartonie,
20 x 31 cm
sygnowany p. d.: `M.G.Wywiórski`

Las w słońcu

olej/płótno na kartonie,
20 x 31 cm

Miasteczko nad rzeką (1912)

sygn. dat. l.d.
olej, płótno/tektura
20x31

WIATRAKI NAD ZATOKź

Olej, płótno; 68 x 99,5 cm
Na górnej listwie krosna nalepka papierowa: Poznań, Plac Wolności 2 | ZAKŁAD ARTYSTYCZNY. | SKŁAD OBRAZÓW. | Szklarnia budowlana i artystyczna. | Telefon 1166 | Pozłotnictwo. Fabryka ram

W zagrodzie

olej/płótno, 67 x 100 cm

olej, płótno, 89 x 138 cm
sygn. l.d.: M. Wywiórski

Listopad

olej, płótno, 152 x 193 cm;

Skaliste wybrzeże

olej/tektura, 44 x 67 cm

Górski potok

czarna kredka, papier, 73,5 x 111 cm;
sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Barki na Sprewie w Berlinie

węgiel/papier, 80 x 100 cm
sygnowany l. d.: `M. G. Wywiórski | Berlin`

sygnowany l. d.: `MG Wywiórski`

Żabie nad Słupejką, 1911 r.

olej/płótno, 114 x 180 cm
sygnowany i datowany p. d.: `M. G. Wywiórski | Żabie 1911`
na odwrocie fragmentarycznie zachowana naklejka wystawowa

WIATRAKI NAD ZATOKĄ

Olej, płótno; 68 x 99,5 cm
Sygnowany p. d.: M. G. Wywiórski

Szary Dzień

olej, tektura,
39 x 60 cm
Na odwrocie drukowana nalepka zakładu ramiarskiego St. Winieckiego w Poznaniu.
Ponadto dwa napisy ołówkiem: Dz. 939 zł. Na ramie farbą: II-A-103.

Łodzie rybackie

olej, płótno, 58 x 78 cm;
sygn. p.d.: M.G.Wywiórski
na odwrocie fragment nalepki Towarzystwa Muzeum Nauki i Sztuki z 1922 r.

KRZYŻ NA ROZSTAJU, 1906

Olej, płótno; 135 x 199 cm
Sygnowany p. d.: M. G. Wywiórski 1906
Obraz reprodukowany [w: ] Zbigniew Fałtynowicz, Eliza Ptaszyńska, Malarze polscy w Monachium, Suwałki 2005.

PEJZAŻ Z WIATRAKIEM I DZWONNICĄ

olej na płótnie, 20,8 x 32 cm,
sygnowany l.d. "M.G.Wywiórski"

Łodzie rybackie

olej, płótno, 58 x 78 cm;
sygn. p.d.: M.G.Wywiórski

KRAJOBRAZ Z ZORZź WIECZORNź, ok. 1900

olej, płótno,
67 x 82 cm

KOŚCIÓŁ NA WYSOKIM WZGÓRZU, ok. 1910

48 x 40.5 cm

Cmentarz na Podolu

olej/płótno, 63 x 120 cm
sygnowany p. d.: `W. G. Wywiórski | Podole`

KRZYŻ NA ROZSTAJU

Olej, płótno; 135 x 199 cm

NAD JEZIOREM, lata 1900 - 1915

40.5 x 70 cm
na odwrocie nalepki z numerem 58.

CHATA RYBACKA

39 x 60 cm

PEJZAŻ JESIENNY, ok. 1900

olej, płótno,
75 x 106 cm
Na odwrocie nalepka Domu Aukcyjnego w Kolonii.

Dwór w Wielkim Gaju, 1915

olej, płótno, 50 x 70 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski / Wielki Gaj 1915

Górski potok

sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Staw w lesie, 1917 r.

olej/płótno, 76 x 101 cm
sygnowany i datowany p. d.: `M.G. Wywiórski | Wołyń 1917`;
na odwrocie fragmentarycznie zachowana naklejka- `(…) Stawek w lesie | (…) Michał Wywiórski` oraz naklejka z poznańskiego składu obrazów `M. Nowicki i R. Grünostel`

WIEJSKA DROGA - TRYPTYK

olej, płótno,
część środkowa: 110 x 172 cm,
skrzydła: 110 x 60,5 cm;
sygn. wszystkie części tryptyku

Zaprzęg na górskiej drodze, ok. 1890

olej, deska,
45.5 x 31 cm
sygnowany p.d.: M G Wywiórski | Monachjum

LEŚNICZÓWKA W ŚNIEGU, 1906

olej na płótnie, 60,5 x 80,5 cm,
sygnowany p.d. "M. G. Wywiórski / 1906"

W GÓRACH KAUKAZU, lata 1883-1890

olej, płótno,
57.5 x 113 cm

W OGRODZIE, lata 1906 - 1914

20.5 x 28 cm
sygnowany l.d.: M.G. Wywiórski

Stara brama

olej/tektura, 36 x 54 cm
sygnowany p. d.: `M.G. Wywiórski`;
na odwrocie papierowa naklejka z TPSP w Krakowie: `autor: Wywiórski Michał | Adres: Berlin | Dzieło: Stara brama /Motyw z W. Kś. Pozn./ rodzaj (…)`

PRZED BURTź, ok. 1920

olej, płótno, 60.3 x 80.2 cm

WIEJSKA DROGA

Olej na płótnie
Tryptyk - scena główna 110 x 172 cm; skrzydła 110 x 60,5 cm
Sygnowany - scena główna śr. d.; prawe skrzydło p.d; lewe skrzydło l.d.

olej, deska, wym.: 49 x 61 cm
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski

NA NAGONKĘ

Olej, płótno; 88,2 x 137,5 cm
Sygnowany l. d.: M. G. Wywiórski

PRZYDROŻNY KRZYŻ, 1911

Olej, płótno; 75 x 125,2 cm
Sygnowany czarnym olejem p. d.: M. G. Wywiórski | 1911

Pejzaż z krzyżem

olej, płótno, 135 x 199 cm;
sygn. p.d.: M.G. Wywiórski 1906

Przydrożny krzyż

olej, płótno,
76 x 125 cm;
sygn. p.d.: M.G. Wywiórski / 1911

Przy ognisku, 1886 r.

olej/deska, 45,5 x 50, 5 cm
sygnowany i datowany p. d.: `MG Wywiórski Monachium 86.`

Górski potok

czarna kredka, papier,
73,5 x 111 cm;
sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Kościól na Wysokim Wzgórzu, ok. 1910

48 x 40.5 cm

Powrót z jarmarku, ok. 1883-1890

olej, płótno,
65.5 x 100.5 cm
sygnowany p.d.: M.G. - Wywiórski
Obraz z prawem wywozu za granicę.

Górski potok

sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Krajobraz zimowy z Rogalina, przed 1908

52 x 68 cm
sygnowany p.d.: M. G. Wywiórski Rogalin
Na odwrocie napis na tekturze: No254. Nalepka wystawy w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w roku 1908; z nazwiskiem i berlińskim adresem autora oraz tytułem obrazu Krajobraz zimowy

Górski potok

sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Pejzaż z chatą

węgiel, papier,
67x 98 cm;
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski.

Hel, 1914

olej, płótno
51 x 81,5 cm

Staw w lesie

olej, płótno, 75 x 100,5 cm;
sygn. p.d.: M. G. Wywiórski /...1917
Na odwrocie fragment naklejki z napisem: Stawek w lesie / mal. Michał Wywiórski

W PODOLSKIM MIASTECZKU, [przed 1904 ?]

Węgiel, czarna kredka, papier; 72,2 x 100 cm.
Sygnowany u dołu po prawej węglem: M.G. Wywiórski;
na odwrocie w dolnym lewym narożniku twardym ołówkiem ręką artysty: M. G. Wywiórski / [dalej obcą ręką miękkim ołówkiem:]
W podolskiem miasteczku;
na plecach w górnym lewym narożniku nalepka wystawowa
[Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie ?]:
[stemplem i tuszem:] 2157 [drukiem:]
A...[utor - fragment częściowo wydrapany] [atramentem:]
Wywiórski Michał / [druk:] Tytuł [rubryka nie wypełniona] [druk:]
Rodzaj dzieła [atram.:] Rys.[unek] / [druk:]
Cena [rubryka nie wypełniona] [druk:]
Własność [rubryka nie wypełniona] [druk:]
Data p[rz]esłania [atram:] 3/X [druk:]
1923 [ostatnia cyfra atram.].

Pejzaż z chatą

węgiel, papier, 67x 98 cm; sygn. p.d.: M. G. Wywiórski.

Wiejska droga

olej, tektura, 31 x 48,5 cm; sygn. p.d.: M.G.Wywiórski

Drzewa

ołówek, papier żółtobrązowawy, 39 x 59 cm; sygn. l.d.: M.G. Wywiórski

Zima, ok. 1890

olej, tektura,
47.3 x 67.8 cm

Stara brama

olej, tektura, 37 x 54 cm; sygn. p.d.: M.G. Wywiórski
na odwrocie nalepka TPSP w Krakowie (nr 1107) z tytułem Stara brama
(Motyw z W. Ks. Pozn. [ańskiego]) oraz fragment nalepki Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim.

PEJZAŻ ZIMOWY, ok. 1900

olej, płótno,
70.5 x 100.7 cm
Na krosnach cztery stemple krakowskiego składu przyborów malarskich ISKRA / KARMAŃSKI

Staw w lesie

olej/płotno, wymiary 75x100 cm
syg. i dat. p.d."M.Wywiórski Wałycz 1917"

NA JARMARK

olej na płótnie, 98 x 158 cm
sygnowany u dołu po prawej "M. G. Wywiórski"

Górski potok

czarna kredka, płótno, 73,5 x 111 cm(w świetle oprawy);
sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

Na pastwisku

olej, płótno; 90 x 125 cm
sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

DROGA

olej, plótno;
76,5 x 106 cm;
sygnowany z lewej u dolu: M.G. Wywiórski 1919

Staw w parku

olej, tektura; 45 x 75 cm;

Na pastwisku

olej, płótno; 90 x 125 cm; sygn. l. d.: M. G. Wywiórski

Myśliwi

olej, płótno, 65,5 x 40,5 cm; sygn. l.d.: M.G. Wywiórski

Leśna rzeka

olej, płótno, 48,5 x 87,5 cm; sygn. p.d.: M.G. Wywiórski

ODPOCZYNEK NA STEPIE, 1886

olej na płótnie naklejonym na sklejkę, 39 x 48,5 cm, sygnowany p.d. "M.G.Wywiorski Monachjum 86"

Motyw wiejski

kredka czarna, karton, 73 x 100 cm; sygn. p.d. - M. G. Wywiórski
Na odwrocie nalepka wystawowa - depozyt z datą 3. X. 1923 r.

BRZEG MORSKI, ok. 1900

olej, tektura, 21,5 x 32,5 cm
sygnowany l.d.: M.G.Wywiórski

PEJZAŻ Z BRZOSTKOWA, 1907

olej, płótno, 65 x 90,5 cm
sygnowany l.d.: M.G.Wywiórski | Brzostków

Motyw wiejski

W stepie

olej, płótno,
57.5 x 112.5 cm
sygnowany p.d.: M.G - Wywiórski

NA PASTWISKU

olej, płótno, 90 x 125 cm;
sygnowany u dołu z lewej: M. G. Wywiórski

Pejzaż morski

olej, płótno, 79,5 x 119,5
sygn. l. d. M. G. Wywiórski

Pejzaż jesienny

olej na płótnie,
76,5 x 121,5 cm
sygnowany p.d.: "M.G. Wywiórski"

Pejzaż zimowy z zagrodą i wilkami

olej na płótnie,
80,5 x 140 cm
sygnowany l.d.: "Michał Gorstkin Wywiórski"

Pejzaż jesienny

olej na płótnie,
76,5 x 121,5 cm

olej na płótnie,
80,5 x 140 cm

Las zimą

olej na płótnie dublowanym, 53 x 69 cm
na odwrocie na ramie nalepka "Sztuka/ własność Witold Fremke/ Poznań"

Daleko od domu

olej, płótno,
91 x 141.5 cm

liczba obiektów: 284