1 zł
2 600 000 zł

BRANDT Józef (Szczebrzeszyn, 1841-1915, Radom)

Potyczka, ok. 1908

Inne tytuły: Bitwa; Napad tatarski; Podjazd tatarski; Utarczka; Utarczka z Tatarami
olej, płótno, 119,5 x 200,5 cm;
sygn. l.d.: Józef Brandt / z Warszawy / Monachium
na odwrociu nalepki:
1. 4479 / Rew. (rewindykacyjna)
2. Muzeum Narodowe / w Warszawie / nr inw.: 189055 (inwentarzowa)
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

cena wywoławcza: Wykup abonament

Furmanka w stepie - szkic do zaginionego obrazu (verso) / Karczma w stepie - szkic do zaginionego obrazu (recto), 1881-82 r.

ołówek/papier, 38 x 52,5 cm
sygnowany monogramem p.d.: 'JB' oraz faksymilową pieczęcia artysty l.d.: 'Józef Brandt | z Warszawy' (verso); sygnowany monogramem węwnątrz przedstawienia: 'JB' oraz faksymilową pieczęcia artysty p.d.: 'Józef Brandt | z Warszawy' (recto)

Cykl pięciu akwarel z podróży artysty do Sigmaringen, 1864 r.

akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm

1. Rozmowa Carla, Josepha i chłopa, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'I.', dialog u dołu: Carl: „Mein lieber Mann, könnten wir nicht (...) einen Gaul zum Malen | bekommen? | Joseph: Ja, lieber Bauer, wir malen möchten einen charakteristischen Gaul; der | Schimmel hier müsste sehr gut sein (...) | Bauer: Ja wohl, ihr Herren, das könnt (...) und wenn den Gaul | kaufen (...) elf Gulden feil und kauft (...) | übel!'

2. Rozmowa Carla i Josepha przed snem, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'II.', u dołu dialog: 'Carl: Joseph, (...) machst du denn; warum gehst du nicht zu Bett? | Ich kann nicht schlafen. | Joseph: Ach weißt du, Carlitzen, mir ist beim (...) | die kleine (...) auf die Füsse gefallen und er hat so kleine ..., die beißen. | Carl: Ha, Ha, Ha, Ha!!!'
na odwrociu opisany oraz szkic psa

3. Joseph maluje konie, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'III' oraz u dołu: 'Joseph beginnt seine Studien im Pferdemalen im Waschhause | des Pfarrhofes. | Die Schuljugend verherrlichte (...) künstlerische Aktion durch | ihre Gegenwart, was Joseph manchmal an den Rand der | Verzweiflung bringt.'

4. Joseph i Carl w kuchni, tusz/papier, 27 x 24 cm, opisany l.g. 'V.' oraz u dołu: 'Carl und Joseph geben sich Abends praktischer Beschäftigung hin; | man findet sie Abends (...) fast regelmässig in der Küche. | Joseph ist am Herde eifrig mit Leimkochen beschäftigt: er hat | (..._ von der Tante eine riesige Schürze umgebunden | und rührt aber emsig im Leimtopf. | Carl rührte im Schweisse des Angesichtes Butter nur; schaute (...) auf den | (...) Joseph. | Nach vollendeter Arbeit erquicken sich beide an (...) | Eutterbrödern.'

5. Taniec w kuchni, akwarela, tusz, ołówek/papier, 26,9 x 24,2 cm, opisany l.g.: 'VI.' oraz u dołu: Wenn Josph Vormittags seine Studien geschlossen, eilen die beiden (...) in die Küche; obgleich nicht neugierig von Natur, möchten sie doch auch erfahren, was es zur Mahlzeit gibt. Machte die Tante Nudel (...) mit Hand, so (...) ein urkräftiges Lasagne; ihre Augen funkeln, ihre Mähnen schütteln sich; schnell stellen sich beide in Positur und beginnen zu tanzen; mit einem jähen (...) Carl gerne; Joseph stürzte in gigantischen (...) wärts, Carl singt das schauerliche Lied: „0 Nudelstrizz, o Nudelstrizz, du lässt mir keine Ruhe" (usw.) (:nach dem ...lied „0 Tannenbaum gesungen (diese auf den ...)'

akwarele opisane prawdopodobnie ręką Carla Stehle; na passe-partout każdej pracy stempel kolekcji dr. F. W. Wenzla

Akt siedzącej kobiety

Ołówek, papier, 28 x 40 cm,
sygn. p.d.: JB Monachjum 20.3 1863.
Publikowany w katalogu wystawy Józef Brandt (1841-1915), Muzeum Narodowe Warszawa, 2018.

Szkic do obrazu Czarniecki pod Koldyngą [Nokturn - pochód Kozaków], ok. 1869

olej, płótno; 12,5 x 20,5 cm; sygn. p. d.: JB;
na odwrocie faksymile podpisu artysty Józef Brandt / z Warszawy; powyżej zatarta informacja;
na tekturce stanowiącej odwrocie dawnej oprawy fragment naklejki z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z wymienionym autorem i tytułem obrazu: Nokturn / pochód Kozaków.

BAŁAGUŁA, 1874

inne tytuły:
Bryczka, Bryczka przed karczmą, Wózek ukraiński
akwarela, papier
18 x 33 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt | 74
na odwrocie rysunek

STEFAN CZARNIECKI NA TARANCIE, 1862

inne spotykane tytuły:
Hetman Czarniecki; Stefan Czarniecki na Dżanecie; Stefan Czarniecki na dżanecie Cywa; Wjazd do bramy zamkowej (Kanclerz Zamoyski pod Byczyną)
olej, płótno
103,7 x 82 cm
sygn. u dołu pośrodku: J. Brandt | 1862

FURAŻER, ok. 1886 - 1890

olej, płótno
92 x 66 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Monachium

Powitanie stepu, 1878-79

olej/płótno, 87 x 170 cm

Potyczka, ok. 1908

na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

Jarmark w Bałcie na Podolu, 1886 r.

olej/płótno, 62 x 101 cm
sygnowany, datowany i opisany: ‘Józef Brandt | z Warszawy | Monachjum 1886 r’
historyczne tytuły pracy: Auf dem Markte, Ein Markt, Jarmark polski, Jarmark w Tyfilisie, Marketscene in Balta, Na targu w Bałcie, Targ

Wyjazd młodego Paska na wojnę, przed którą odbiera błogosławieństwo ojcowskie, 1856

akwarela, papier; 40 x 52 cm (w świetle zaoblonej na narożach oprawy);
sygn., dat. i opisany p. d.: Oryginalnie / narysował / Józef Brandt / 1856;

Polowanie, przed/lub 1907 r.

olej/płótno (dublowane), 69,5 x 100 cm
sygnowany i opisany l.d.: ‘Józef Brandt | z Warszawy | Monachium'
na krośnie malarskim papierowa nalepka aukcyjna

Furmanka w stepie - szkic do zaginionego obrazu (verso) / Karczma w stepie - szkic do zaginionego obrazu (recto), 1881-82

ołówek/papier, 38 x 52,5 cm

Modlitwa

fotograwiura; 40 x 72,5 cm;

Powrót z targu, ok. 1883-90 r.

olej/płótno, 90 x 161 cm
sygnowany i opisany l.d.: 'Józef Brandt | z Warszawy | Monachium'
Obraz został włączony do monograficznej wystawy Józefa Brandta i będzie pokazywany w Muzeum Narodowym w Warszawie w dniach 22 czerwca - 30 września 2018.

PRZED CHATĄ, 1895

ołówek, akwarela, papier, 15,4 x 24,2 cm
sygn. p.d.: JB
dat. l.d.: 95
opisany na odwrocie: Mojej Kochanej Maryni przeznaczam na pamiątkę niniejszy obraz Józefa Brandta.
- Tatuś Stanisław Bielsko 23 IX 1926 | Obraz niniejszy Józefa Brandta był wystawiany i kupiony w Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie d. 25/X 1926 Nr. 1570 / 95 i tamże autentyczność zaświadczona została na drugiej stronie obrazu.
- Bielsko 23 IX 1926 Stanisław Loewenstein

Na jarmark

olej, płótno naklejone na płytę pilśniową, 22,6 × 31,3 cm
na odwrocie na płycie napis: Josef von Brandt - studie
Na odwrocie nalepki wystawowe: 1 - Promethidion, 27.04.-30.11.2001 z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; 2 - Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Muzeum Okręgowe w Radomiu, grudzień 1998 - maj/ lipiec 1999; 3 - nalepka depozytowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; 4 - nalepka aukcyjna ze Śląskiego Domu Aukcyjnego z dnia 20.03.99 r.; 5 - szczątki oderwanej nalepki z niemieckimi napisami

Portret mężczyzny

olej, płótno, 39,8 × 31,3 cm
sygn. p. g.: Józef Brandt z Warszawy
Na odwrocie nalepka wystawowa: Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Muzeum Okręgowe w Radomiu, grudzień 1998 - maj/lipiec 1999 oraz nalepka depozytowa z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Studium siedzącego mężczyzny, 1863

ołówek/papier, 43,5 x 28 cm
sygn. l.d.: "J.B./1863/Monachium"
pochodzenie: kolekcja prywatna

HETMAN STANISŁAW REWERA POTOCKI POD CUDNOWEM, 1902

technika mieszana: tusz, pióro, akwarela, gwasz, ołówek, gruby papier
28,8 x 39,3 cm (w św. passe-partout: 27,2 x 37,2 cm)
sygn. l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | 902

JARMARK NA KONIE. TARG NA KONIE W POLSCE, 1869

olej, płótno
25 x 58,5 cm
sygn. p.d.: J B. | 1869.
Na górnej listwie krosna nalepka z wpisanym tuszem numerem: 24

Zaloty , około 1875 r.

akwarela, kredka, ołówek/papier, 31,3 x 38,7 cm
sygnowany l.d.: 'Józef Brandt | z | Warszawy'
na papierze znak wodny papieru

- porównaj: E. Micke-Broniarek, Tematy rodzajowe w malarstwie Józefa Brandta, w: Józef Brandt (1841-1915). Między Monachium a Orońskiem, pod red. M. Bartoszek, kat. wyst. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 20 czerwca - 25 października 2015, Orońsko 2015, s. 13-16, 93 (il.), 94 (il.)
- porównaj: W. Husarski, Józef Brandt, Warszawa 1949, s. 17 (il.)

OPINIE
- opinia dra Mariusza Klareckiego, za: potwierdzenie domu aukcyjnego Agra-Art

Lisowczycy - strzelanie z łuku (szkic do obrazu)

olej, deska, 52,2 x 39,5 cm,
sygn. l. d.: Józef Brandt,
po dużej konserwacji.

KOZAK NA STANOWISKU, 1881

olej, płótno
26 x 37,5 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt | z | Warszawy
Na odwrocie dwie nieczytelne pieczątki na płótnie - owalna i prostokątna.
Na górnej listwie - także nieczytelna - pieczątka okrągła; obok napisy 18, 9341 i 24.

POLOWANIE, OK. 1890

olej, płótno, 70 x 110 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt z Warszawy / Monachium

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
Aukcja Domu Aukcyjnego Agra Art, 01.06.2008
Aukcja Domu Aukcyjnego Desa Unicum, 22.06.2006
REPRODUKOWANY:
Husarski W., Józef Brandt, [w:] Sztuki Piękne, 1929, s. 60.
Olchowska-Schmidt I., Józef Brandt, Kraków, 1996, s. 64.

Rysunek dwustronny - Wóz zaprzężony w konie/Szkic architektury

ołówek/papier, 20,5 x 27 cm w świetle passe-partout

PEJZAŻ Z WĘDRUJĄCĄ KOBIETĄ, ok. 1870

olej, płótno
23 x 31,5 cm
sygn. p.d.: J.B.

Obrazowi towarzyszy ekspertyza dr. M. Klareckiego z 5 maja 2017.

Proweniencja: kolekcja rodziny hr. Zamoyskich.

ATAK HUSARII POLSKIEJ, przed 1898

olej, płótno
54,7 x 99,5 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt | z Warszawy

KOZAK NA KONIU, PO 1900

olej, płótno, 63 x 44.5 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt/z Warszawy/Monachium

REPRODUKOWANY:
Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, red. Eliza Ptaszyńska, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2015, s. 194.

BOGURODZICA, 1911

Heliograwiura, papier, 36 x 60 cm (w świetle p-p)
Sygnowana z płyty: NAKŁADEM TOWARZYSTWA SZTUK PIĘKNYCH WE LWOWIE FOTOGRAWURA PAULUSSENA I SP WE WIEDNIU

Przeprawa wojska (U przewozu), 1871 r.

olej/płótno, 65 x 157 cm
sygnowany p.d.: 'Józef Brandt 1871'
obraz opatrzony opinią konserwatorską

- Janusz Derwojed, Józef Brandt, Warszawa 1969, il. 12

PRZEWODNIK, przed lub 1910

olej, płótno
79 x 125 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt | Z Warszawy | Monachium

Pochodzenie: kolekcja Leona Feliksa Goldsteina (1871-1926) dyplomaty i bankiera (zakup TZSP 1910/11); następnie własność jego żony Zofii z Karnkowskich, 2o voto Tarnowskiej.
Później w zbiorach prywatnych

Studia postaci do kompozycji historycznych

ołówek, papier; 32 x 19 cm (w świetle passe-partout, każda praca);
Według tradycji prace pochodzą ze spuścizny po artyście, ze zbiorów jego córki.

Modlitwa

fotograwiura; 40 x 72,5cm

ZALOTY, POŁ. LAT 70 XIX W.

akwarela, ołówek, kredka, papier, 33,2 x 39,9 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt/ z Warszawy

Utarczka, ok. 1902

na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

pochodzenie: Zbiory Andrzeja Rotwanda, zakupiony na V Salonie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1908/9) - patrz: J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pieknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s. 33.
od września 1988 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (eksponowany w pałacyku Józefa Brandta)
Reprodukowany w:
"Tygodnik Ilustrowany" t. 1, 1902, s. 105

TABOR MYŚLIWSKI W PODRÓŻY, 1871

olej, płótno, 76 x 132 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt/ z Warszawy/ 1871

Rozpędzony zaprzęg, po 1900 r.

olej, płótno, 48,5 × 70,5 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt/z Warszawy/ Monachium (zatarte)

Ulica w Chocimiu

rytował Konstanty Przykorski
drzeworyt, papier; 31 x 24 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JB 75 oraz l. d.: K. Przykorski
Praca pochodzi z "Albumu malarzy polskich - serya pierwsza, MONACHIUM", Warszawa, Nakładem i drukiem Józefa Ungra 1876, Nowolipki Nr 2406.
Wszyscy wybrani do ilustracji "Albumu" artyści wykonali na zamówienie wydawcy nowe kompozycje rysując je bezpośrednio na drzewie.

Jeździec

ołówek/papier, 27 x 18,2 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Brandt' (trudno czytelnie)

POWRÓT ZWYCIĘZCÓW. PO ZWYCIĘSTWIE. POCHÓD KOZAKÓW, 1893

olej, płótno
60,5 x 121,5 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt

Obraz reprodukowany, m.in. w:
- [Catalogue] 19th Century European Paintings, Drawings, Watercolors and Sculpture, New York, October 16, 1991, s. 83, nr 97, il.;
- H.P. Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter. Josef von Brandt Alfred von Wierusz-Kowalski, Franz Roubaud und der Münchner Polenkreis, Hildesheim - Zürich - New York 1993, s. 75, il. 78;
- H.P. Bühler, Polska szkoła monachijska. Józef Brandt, Alfred Wierusz -Kowalski i inni, Warszawa 1998, s. 65, il. 68.

Utarczka, ok. 1902

na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

pochodzenie: Zbiory Andrzeja Rotwanda, zakupiony na V Salonie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1908/9) - patrz: J. Wiercińska,
Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pieknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s. 33.

Reprodukowany w:

TO THE FOREST. ok 1911 r.

olej, płótno
45 x 70.5 cm.
sygn. p.d.: Józef Brandt / Warszawy /Monachium
Autentyczność pracy została potwierdzona przez p. Mariusza Klareckiego

literatura:
Hans-Peter Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter, Hildesheim, 1993, s. 99, fig. 101, s.159,

Koń

ołówek, papier; 19,5 x 24,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JB
Praca z wczesnego okresu nauki Józefa Brandta wykazująca silny wpływ twórczości Juliusza Kossaka.

Studium postaci w płaszczu oraz studium głowy

ołówek, papier; 23 x 26,5 cm (w świetle oprawy).

Szkic postaci w wozie

na odwrocie: Szkic zamku
ołówek, papier; 20,5 x 27 cm (w świetle oprawy)

Atak kawalerii

olej, płótno dublowane; 55 x 99 cm;
sygn. l. d.: Józef Brandt/ z Warszawa

Obraz reprodukowany w: Hans-Peter Buehler, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni. Polska szkoła monachijska, Warszawa 1997, s. 71, il. b. 76

NA POSTOJU, przed 1865

ołówek, papier
26,6 x 38,2 cm
sygn. p.d.: J. Brandt

Hetman Stefan Czarniecki na koniu, po 1900 r.

olej, tektura, 55 × 45 cm
sygn. p. d.: JB
Na odwrocie orzeczenie prof. dr. Feliksa Kopery, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, potwierdzającego autorstwo Józefa Brandta z 19 grudnia 1944 roku.

Powrót z jarmarku, ok 1910 r.

olej/płótno, 54,5 x 72 cm
l.d. zachowane fragmentarycznie inicjały JB

OPINIE:
- opinia Mariusza Klareckiego z 13.03.2014 r.

Utarczka, ok. 1902

na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

pochodzenie: Zbiory Andrzeja Rotwanda, zakupiony na V Salonie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1908/9) - patrz: J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pieknych w Warszawie w latach 1860 - 1914, Wrocław 1969, s. 33. od września 1988 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (eksponowany w pałacyku Józefa Brandta)
Reprodukowany w: "Tygodnik Ilustrowany" t. 1, 1902, s. 105

Hetman Stefan Czarnecki na koniu

olej, tektura, 55 x 45,5 cm
sygn. p. d. JB

Na odwrocie przyklejone orzeczenie prof. dr. Feliksa Kopery, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, potwierdzającego autorstwo Józefa Brandta. Orzeczenie (maszynopis) opatrzony podpisem profesora i jego stemplami imiennymi z 19 grudnia 1944 roku.

Obraz posiada również ekspertyzę Adama Konopackiego.

Estymacja: 250000 - 280000 zł

Rozpędzony zaprzęg, po 1900

Olej, płótno; 48,5 x 70,5 cm
Sygn. l.d: Józef Brandt/ z Warszawy

estymacja: 300000 - 400000 zł

AKT MĘSKI z OSZCZEPEM, 1863

ołówek na papierze, 47 x 31 cm,
sygnowany monogramem "J.B.", datowany "1863";
powtórnie sygnowany pieczątką faksymilową "Józef Brandt /z Warszawy".
Rysunek akademicki z Monachium. Po konserwacji.

Zaprzęg, po 1900

olej, płótno; 45 x 70 cm
sygn. p.d. Józef Brandt/ z Warszawy/ Monachium

Estymacja: 230000 - 270000 PLN

Spacer konno - Portret konny Zbigniewa (Leona Dominika) Horodyńskiego, ok. 1980

Olej, płótno; wym.: 72 x 62 cm;
Sygn.p.d.: Józef Brandt/z Warszawy/Orońsko

Zaprzęg, po 1900

olej, płótno, 45 x 70 cm
sygn. p. d.: Józef Brandt / z Warszawy / Monachium

Dworek , 1884

Ołówek, papier; wym. w świetle pp.: 8,6 x 11,8 cm; nie sygn.; datowanie p.d.: Kraków / d. 27 Pazd. 1884 r.; karta ze szkicownika z lat 1879-1887, dołączona opinia eksperta.

Scena rodzajowa (na odwrocie Koń), 1884

Ołówek, papier; wym. w świetle pp.: 11,8 x 8,6 cm; nie sygn.; p.d. miejsce wykonania (Zaleszczyki); karta ze szkicownika z lat 1879-1887, dołączona opinia eksperta.

Szkice postaci, lata 1879-1887

ołówek, papier, 12 × 9 cm
w świetle passe-partout
sygn. u dołu: Dołha (?)

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Pejzaż, lata 1879-1887

ołówek, papier, 9 × 24 cm
w świetle passe-partout

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Budka dla ptaków, 1884 r.

ołówek, papier, 12 × 9 cm
w świetle passe-partout
sygn. w l. d.: Tomaszowice/
d. 31 Sierp. 84 r.

Estymacja: 3 000 - 4 000 zł

Budka pasterza, 1884 r.

ołówek/papier, 9 x 12 cm (w świetle passe - partout)
podpisany i datowany p.d.: `d.20 Wsześ. 1884 r. | na Dniestrze` l.g.: `budka pasterza`
ODWROCIE: opisany na odwrociu - `Mariampol d. 20 Wrz. | Siedzenie na mieliźnie`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Lwów - wyszynk wódek i piwa, 1884 r.

podpisany l.d.: `Lwów | Hotel Krak. | d. 18 Wrześ. 1884 r.`
ODWROCIE: szkic uprzęży końskiej, l.d.: `Lwów | Hotel Krakowski | d. 18 Wrześ. 1884`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Szkic aktu męskiego

ołówek/papier, 33,5 x 30 cm,
sygnowany p.d.: `J.B(randt)` oraz pieczątka autorska l.d.: `Józef Brandt | z Warszawy`

Estymacja: 2 000 - 3 000 zł

Utarczka, ok. 1902

na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

Koń - szkic

olej, papier naklejony na tekturę; 20,5 x 24 cm;
u dołu z prawej pieczątka faksymilowa ze spuścizny po artyście: Józef Brandt /z Warszawy (wzmocniona wtórnie czarną farbą)

Szkic do obrazu Powitanie stepu

ołówek, papier; 15 x 25,5 cm (w świetle oprawy);
praca przed konserwacją

Żołnierz piechoty szwedzkiej z czasów Potopu - szkic

ołówek, papier; 31 x 19,5 cm (w świetle oprawy);
oznaczenie: JB poniżej rysunku (wtórne?)
oraz u dołu pieczątka faksymilowa ze spuścizny po artyście: Józef Brandt/ z Warszawy

Kozak u przewozu, ok. 1881

Olej, płótno; 26 x 37,5 cm
Sygn. p.d. Józef Brandt/ z Warszawy

Estymacja: 80.000 - 90.000 zł

Rozpędzony zaprzęg, po 1900

Olej, płótno; 48,5 x 70,5 cm

Estymacja: 350.000 - 450.000 zł

olej/płótno, 65 x 157 cm
sygnowany i datowany p.d.: `Józef Brandt 1871 r.`

Estymacja 900 000 - 1 500 000 zł

AKT MĘSKI

ołówek na papierze, 47 x 31 cm.
U góry arkusza szkic AKTU LEŻĄCEGO.
sygnowane monogramem "J. B.", wtórnie
sygnowane pieczątką faksymilową "Józef Brandt /z Warszawy".

SZKIC AKTU MĘSKIEGO

ołówek na papierze, 33,5 x 30 cm,, datowany [ledwie czytelnie] "1863"
Na rysunku kilka rdzawych plamek.

AKT MĘSKI Z OSZCZEPEM

ołówek na papierze, 47 x 31 cm, datowany "1863"
ołówek na papierze,

AKT LEŻĄCY

ołówek na papierze, 30 x 40 cm, datowany "Monachium 12/ 2 [18]63".
ołówek na papierze,

SZKICOWNIK MALARSKI, z lat 1879-1884

37 kart formatu 12 x 9 cm zszytych w notesie 13 x 10 cm w oprawie płóciennej (oprawa ze śladami zalania). Zawiera ponad 60 szkiców ołówkiem, większość z datą dzienną, miesięczną i roczną; także nazwy miejscowości.
Wieloletni depozyt w Muzeum Okręgowym w Radomiu.

Niebezpieczna przeprawa, ok. 1900

Olej, płótno; 49,5 x 70 cm
Sygn. l.d. Józef Brandt/ z Warszawy

Utarczka, ok. 1902

sygn. l.d.: Jozef Brandt / z Warszawy / Monachium
na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)
od września 1988 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (eksponowany w pałacyku Józefa Brandta) Reprodukowany w:

Zaprzęg, po 1900

olej, płótno, 45 x 70 cm

Norman, 1888 r.

olej/płótno naklejone na tekturę, 23 x 25 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p. d.: `J B | Konary | 1888`
ODWROCIE: papierowa naklejka wypisana maszynowo: `ZAŚWIADCZENIE | NINIEJSZYM STWIERDZAM IŻ OBRAZ OLEJNY WIELKOŚCI (26X23) | JEST ORYGINAŁEM NAMALOWANYM PRZEZ JÓZEFA BRANDA W KONARACH | MAJĘTNOŚCI P. HELBICHA KUZYNA JÓZEFA BRANDTA W 1888 ROKU | STWIERDZAMY PODPISAMI | P. TYSZKIEWICZOWA CÓRKAJ. BRANDTA | P. PRUSAK PASIERB BRANDTA` (podpisy) oraz pieczątka własnościowa: `WŁASNOŚĆ PRYWATNA | Z. SUSZCZYKIEWICZA`

Estymacja: 20 000 - 30 000 zł

Kozak u przewozu

Olej, płótno;
26 x 37,5 cm

Rozpędzony zaprzęg, po 1900

Olej, płótno;
48,5 x 70,5 cm

Zaprzęg, po 1900

olej, płótno, 45 x 70 cm

W służbie bożej

[Po kweście. Od dworu do dworu] 1895-1898
olej, płótno, 60 x 100 cm;
sygn. p. d.: Józef Brandt/ z Warszawy/ - Monachium

Studia aktów, 1863

Stojąca kobieta ukazana z prawego profilu
ołówek, papier, 40,5 x 26,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: J.B./ Monachjum dn 27/3 63 oraz z lewej faksymile podpisu artysty: Józef Brandt/ z Warszawy

Odpoczynek

olej/płótno,
37 x 73 cm
sygnowany p. d.: `Józef Brandt | z Warszawy | Monachium`

ESTYMACJA 300 000 - 450 000

W służbie bożej

(Po kweście. Od dworu do dworu) 1895-1898;
olej, płótno,
60 x 100 cm;
Na odwrocie stemple: 1./ - WIMMERS/ GALLERY OF FINE ARTS/ MUNICH; 2./ - W. COLLER & CO/ NACH FOLGER/ IN WIEN/ Martahrlferstrasse 45/ Silberne Medaille.

Zwiad, 1897

ołówek podmalowany akwarelą i tuszem, papier,
18,2 x 13,2 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Józef Brandt (sygnatura późniejsza)/ 7/IX 97 (ołówkiem)

ORSZAK KOZACKI, 1864 R.

14 x 21 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p. d.: `J. Brandt | 1864`

Hetman Stefan Czarniecki na koniu

olej, tektura,
55,5 x 45 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JB
.

OD DWORU DO DWORU, 1895-98

olej, płótno,
60 x 100
sygnowany p.d.: Józef Brandt | z Warszawy | - Monachium
Na odwrocie płótna stemple: 1./ - WIMMERS | GALLERY OF FINE ARTS | MUNICH; 2./ - W. COLLER & CO | NACH FOLGER | IN WIEN | Martahrlferstrasse 45 | Silberne Medaille

POCHÓD Z ŁUPAMI , lata 80

olej, płótno,
69.6 x 110.5
sygnowany l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Monachium

Spacer konno

Portret konny Zbigniewa (Leona Dominika) Horodyńskiego, ok. 1890
olej, płótno, 72 x 62 cm;
sygn. p. d.: Józef Brandt/ z Warszawy/ Orońsko
Wystawiany: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa 1926 - własność dr. Witolda Horodyńskiego, generała Wojska Polskiego.

Spacer konno - Portret konny

Zbigniewa (Leona Dominika) Horodyńskiego, ok. 1890;
olej, płótno,
72 x 62 cm;

PRZEWODNIK, przed lub 1910

olej, płótno
79 x 125 cm
Sygnowany p.d.: Józef Brandt | Z Warszawy | Monachium

DOJEŻDŻACZ OCZEKUJźCY PANÓW, ok. 1880

olej, płótno,
50.8 x 63.5 cm
Sygnowany l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Orońsk

ZALOTY. KOZAK I DZIEWCZYNA, ok. 1870

olej, płótno,
21.7 x 41 cm
Sygnowany p.d.: Józef Brandt | z | Warszawy

Portret Zbigniewa (Leona Dominika) Horodyńskiego, ok. 1890 r.

olej/płótno,
72 x 62 cm
sygnowany p. d.: `Józef Brandt | z Warszawy | Orońsko`

KOZAK Z KONIEM, około 1880-90

Ołówek, papier;
19 x 24,5 cm w świetle passe-partout
Sygnowany p.d: JB (monogram wiązany)

Scena historyczna

ołówek papier,
20,56 x 29,5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie poświadczenie autentyczności przez córkę artysty

ZBIERANIE RANNYCH

PO BITWIE, ok. 1910
olej na płótnie,
26,5 x 44 cm,
sygnowany l.d. "J. Brandt"

ROZPĘDZONY ZAPRZĘG, ok. 1900

olej, płótno,
60.5 x 100.5 cm
Na odwrocie na krosnach nalepka z napisem: "(.)igentum Ernst Kaussler | Landau, Pfaltz | Ludwig-Sieber-Strasse 25", a na płótnie i krosnach kilkakrotnie odbite stemple o analogicznej treści.

Kozak na koniu

olej/płótno, 48 x 63 cm
obraz posiada orzeczenie o autentyczności dr Kazimierza Buczkowskiego i Feliksa Kopery z 16.XII.1944 r.

Czarniecki na tarancie, 1862 r.

olej/płótno dublowane,
103 x 81,5 cm
sygnowany i datowany śr. d.: `J Brandt | 1862`

Koń z siodłem

kredka brązowa, papier,
15 x 21 cm;
sygn. p. d.: J.Br.;
na odwrocie opis: Dziura w szkle i rysunku/ przewiercona w celu/ umieszczenia mojej oznaki/ pułkowej 4 PU Zaniemeńskich/ M.D (zaślepiona nitem)

Powitanie stepu

miedzioryt kolorowany, papier naklejony na karton,
29,5 x 65 cm (odcisk płyty), 49,5 x 86 cm (arkusz kartonu);
opisany pod ryciną: z lewej - Józef
Brandt pinx. z Warszawy; z prawej - With. Rohr sculpt
napis u dołu: KRIEGSGESANG DER KOSAKEN / (17. Jahrhdrt.); niżej: Gedr. v. A. Wetteroth in München.

Bitwa

olej, płótno
29,5 x 52,5 cm; sygn. p. d.: J.B.
Na odwrocie nalepka wystawowa z Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, z wystawy: Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, grudzień 1998 - lipiec 1999.

UTARCZKA, OK. 1902

olej, płótno,
119,5 x 200,5 cm;
na odwrociu nalepki:
3. 9426 / 2 / 75 (spisowa)

POLOWANIE, ok. 1890

olej, płótno
69.5 x 100 cm
Sygnowany l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Monachium

KOZAK Z KONIEM, około 1880-90

Ołówek, papier;

Bitwa

olej, płótno, 29,5 x 52,5 cm;
sygn. p. d.: J.B.

Szkic kompozycji historycznej

olej, płótno, wym. 76 x 134 cm;
sygn. na odwrocie: Józef Brandt / z Warszawy
na odwrocie nalepka wystawowa z nr 15585, nazwiskiem autora, tytułem Szkic III oraz datą nadesłania 1923

TOWARZYSZ PANCERNY, lata 80-te XIX w.

akwarela, gwasz na papierze,
41 x 31 cm, sygnowany p.d. "Józef Brandt / z Warszawy / Monachium"

na zaplecku:
1) nalepka wystawowa TZSP z podaniem autora, tytułu, techniki (gwasz) i właściciela (Br. Zawisza), daty (18.IV.1925) i numeru (38592);
2) opinia dr. Stanisława Dąbrowskiego, zaprzysiężonego biegłego sądowego dla malarstwa artystycznego, wystawiona w Krakowie 11. XI.1958 r.
(L: 37/58.)

Z DZIKICH PÓL, ok. 1900

olej, płótno
45.3 x 60.5 cm
sygnowany p.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Monachium
Na odwrocie zatarty i nieczytelny napis czarną farbą.
Na krośnie trzy małe nalepki z wpisanymi atramentem liczbami: 328, 472, 29(.)

LEŚNICZÓWKA

olej, płótno, 61 x 100 cm;
sygn. p.d.: J.Br (sygnatura częściowo zatarta)
na odwrocie nalepka wystawowa z Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z tytułem i nr. 15445

PEJZAŻ ZE SZTAFAŻEM, 1874

Olej, deska; 20 x 25,2 cm
Sygnowany l.d.: J. Brandt. | 74.
Na odwrocie papierowa nalepka: 15372 | Brandt Józef | Tytuł Pejzaż Rodzaj dzieła ol. | Cena ... Własność ZH(?)...Data nadesłania 1926(?) | kwit 38
Na ramie fragment nalepki z napisem: Kwiatkowska Eugenia | (.]arszawa, dnia 28 listopada 1953 r.
Stan zachowania: obraz po konserwacji.

Spichlerz w Kazimierzu

ołówek, akwarela, gwasz, papier,
39,5 x 29 cm (w świetle oprawy);
napis autorski p.d.: Ka¼mierz / 75.
oraz napis. p.d.: JBr (ołówkiem, wtórny ?), l.d.: 13 na odwrocie nalepka z TZSP w Warszawie (?) z nr 15564 i tytułem Stara budowla datą nadesłania 1926; oraz stemple z napisem własność prywatna Z. SUSZCZYKIEICZA

LEŚNICZÓWKA

olej, płótno, 61 x 100 cm;

Branka - szkic do Odbicia jasyru

ołówek, papier, 19 x 15,2 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JB; napis l. d.: `83
Szkic postaci młodej niewiasty ukazanej w centralnej części obrazu "Odbicie jasyru" (1878, Muzeum Narodowe w Warszawie)

AKT KOBIECY

Rysunek ołówkiem, papier; 40,3 x 25,3 cm w świetle passe-partout
Sygnowany ołówkiem p. d: J. B. | Monachium dz 27/3 63 | faksymile lewa strona: Józef Brandt | z Warszawy

AKT MĘSKI, 1863

Rysunek ołówkiem, papier; 44,9 x 29,2 cm w świetle passe-partout
Sygnowany ołówkiem p. d..: JB | 1863

TOWARZYSZ PANCERNY,

lata 80-te XIX w.
akwarela, gwasz na papierze,
41 x 31 cm, sygnowany p.d.
"Józef Brandt / z Warszawy / Monachium", na zaplecku:
2) opinia dr Stanisława Dąbrowskiego, zaprzysiężonego biegłego sądowego dla malarstwa artystycznego, wystawiona w Krakowie 11. XI.1958 r. (L: 37/58.)
"[...] Wyżej opisany obraz jest autentycznym dziełem Józefa Brandta /1841-1915/, noszącym wszelkie cechy malowania tego artysty. - / (podpis odręczny)" - z opinii dr. Stanisława Dąbrowskiego.

Postój w miasteczku, ok. 1870

olej, płótno, 72 x 107 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt
na odwrociu naklejka: 5592 Autor: Brandt Józef / Tytuł: Postój w miasteczku, rodzaj dzieła, cena, własność F. Richling, data nadesłania 16/VI 1926
Pochodzenie: Feliks Richling

Potyczka na stepie - szkic kompozycyjny

olej/płótno, 36,5 x 46,5 cm
sygnowany p. d.: `JB`
na odwrocie potwierdzenie autentyczności dr Kazimierza Buczkowskiego z dnia 4.X.1949 r.

Pejzaż z wiatrakami - szkic

olej, deska, 20 x 25,2 cm;
sygn. l.d.: J. Brandt/74

Szkic kompozycji historycznej

KOZACY PRZY OGNISKU, 1873

olej, płótno,
43 x 82 cm
sygnowany l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | 1873 r.
Na odwrocie napis na krośnie: JOZEF VON BRANDT (1942-1915) | OF WARSAW | `COSSACK PATROL BY A RAMBFIRE` MöNCHEN . 1873 | Companien Pictura - Museum of Upper Silesja, Bytom

Tabor myśliwski w podróży, 1871 r.

olej/płótno dublowane, 76 x 132 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Józef Brandt | z Warszawy | 1871`

olej, tektura, 41 x 65
sygn. l.d.: JB

Pejzaż z wiatrakami - szkic

olej, deska, 20 x 25,2 cm;
sygn. l.d. J. Brandt/74

Bogu rodzica

fotograwiura, papier,
40,5 x 70,5 cm (w świetle oprawy);
napis p.d.: FOTOGRAWURA PAULLUSENA I SP. WE WIEDNIU
Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie dla swych członków za rok 1911.

Polowanie

olej/płótno, 69 x 110 cm
sygnowany l. d.: `Józef Brandt | z Warszawy | Monachium`
Bibliografia: Obraz reprodukowany w katalogu Irena Olchowska - Schmidt, Józef Brandt, Kraków 1996, wydawnictwo Ryszard Kluszczyński, s. 64

HUSARZ NA CZELE ODDZIAŁÓW WOJSKA,ok.1905

olej, płótno,
58.5 x 38.5 cm
sygnowany p.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Monachium Na odwrocie niewyra¼ny napis farbą: Dinglreiter (?)

LEŚNICZÓWKA

olej, płótno, 61 x 100 cm;
Późna, szkicowa praca artysty prezentowana na wystawie pośmiertnej Józefa Brandta w Zachęcie w 1921 r.
Autentyczność obrazu potwierdzona przez ucznia mistrza, malarza Apoloniusza Kędzierskiego oraz malarza, krytyka sztuki, Władysława Wankiego w dniu 14 maja 1921 r.

Spichlerz w Kazimierzu

napis autorski p.d.: Kaźmierz / 75. oraz napis. p.d.: JBr (ołówkiem, wtórny ?), l.d.: 13
na odwrocie nalepka z TZSP w Warszawie (?) z nr 15564 i tytułem Stara budowla datą nadesłania 1926; oraz stemple z napisem własność prywatna Z. SUSZCZYKIEICZA

Bogu rodzica

fotograwiura, papier,

TABOR W PODRÓŻY, lata 1880 - 1900

akwarela, tusz, ołówek papier,
19 x 29 cm
sygnowana p.d.: Brandt

Kobieta z psem

ołówek, papier, 13,2 x 18 cm (w świetle oprawy);
sygn. na odwrocie: J.Brandt
"Rysunek pochodzi z kolekcji rodzinnej, ze spuścizny po Marii Pruszakównie - pasierbicy Józefa Brandta." - z opinii Katarzyny Posiadała.

POTYCZKA (SZKIC), 1880-1885

olej na płótnie, 36,5 x 45 cm, sygnowany p.d. "JB"
Dołączone orzeczenie dr. Kazimierza Buczkowskiego - zaprzysiężonego biegłego sądowego w zakresie dzieł sztuki (wystawione w Krakowie 4.X.1949 r.)

Szkic kompozycji historycznej

Odpoczynek z końmi

Akwarela, papier naklejony na tekturę; 19,5 x 16 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: JB.
na odwrocie nalepka: Galerie | an der Wagmźllerstraüe | Inb. JAKOB SCHEIDWIMMER | vorm. HUGO HELBING | Mźnchen 22 | Wagmźllerstraüe 15 und Liebigstraüe 21 | Telephon 20421 / 22 | An-und Verkauf | vonKunstgegenstŠnden, insbesondere | GemŠlden des 19. Jahrhunderts

KOZAK KONIA POIŁ

olej, płótno dublowane, 45,5 x 70,5 cm;
sygn. l.d.: Józef Brandt / z Warszawy / 1874 r.

WYJAZD Z WILANOWA, ok. 1897-1898

olej, płótno,
76 x 151 cm
niesygnowany

Pejzaż z obozem wojskowym i wiatrakami

Pejzaż z obozem wojskowym i wiatrakami o świcie - szkic
olej, deska, 20 x 25,2 cm; sygn. l.d.: J. Brandt / 74;
na odwrocie owalna pieczęć składu materiałów
malarskich (nieczytelna) oraz nalepka wystawowa
(Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w
Warszawie ?) z 1928 r. z tytułem "Pejzaż", nr przyjęcia: 15372

ATAK

ołówek, sepia, gwasz na papierze,
20 x 39 cm,
sygnowany ołówkiem p.d. "JB.", na odwrocie kartka wystawowa TZSP z danymi o obrazie (autor, tytuł, technika, data nadesłania - 14 VI1926 r., właściciel - "H. Brandtowa / Radom").

Studium siedzącego mężczyzny, 1863 r.

ołówek/papier, 29 x 43 cm
sygnowany l. d.: "J.B.1863 Monachium"

Na czatach, 1878

olej, deska,
15 x 16.5 cm
sygnowany p.d.: Józef Brandt | 1878.
Na odwrocie stempel o treści: Richard Wurm | München; nalepka druk: J.K. H. | Prinzessin Theresse; nalepka firmy materiałów malarskich R. Wurma; nalepka z tekstem w języku niemieckim informującym o artyście.

ZBIERANIE RANNYCH PO BITWIE, ok. 1910

olej na płótnie, 26,5 x 44 cm
sygnowany l.d. "J. Brandt"
Z ekspertyzy Mariusza -Klareckiego:
"Interesująca praca Józefa Brandta z późnego okresu twórczości artysty. [...}. Dominującym, a zarazem najciekawszym elementem kompozycji jest scena ostatniego namaszczenia udzielanego przez duchownego rannemu żołnierzowi. Temat wyjątkowy i niepowtarzalny w batalistycznej twórczości Brandta [...}. Dodatkowym atutem jest doskonały stan zachowania lica płótna (nietkniętego ręką konserwatora) [...}

olej, deska,
20 x 25,2 cm;
sygn. l.d.: J. Brandt / 74;
na odwrocie owalna pieczęć składu materiałów malarskich (nieczytelna) oraz nalepka wystawowa (Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie ?) z 1928 r. z tytułem "Pejzaż", nr przyjęcia: 15372.

Walka o chorągiew

olej, płótno,
45,5 x 70,5 cm;
sygn. p.d.: Józef Brandt / z Warszawy / Monachium

Buńczuczny

tempera, gwasz, akwarela, tektura, wym.: 53,7 x 39,7 cm
sygn. p.d.: Józef Brandt / z Warszawy
Studium do obrazu olejnego z ok. 1885 r., znajdującego się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (praca reprodukowana w: Irena Olchowska-Schmidt Józef Brandt, Wyd. Kluszczyński, Kraków, 1996, s. 52).

olej, deska,
20 x 25,2 cm;
sygn. l.d.: J. Brandt / 74;
na odwrocie owalna pieczęć składu materiałów malarskich (nieczytelna) oraz nalepka wystawowa (Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie ?) z 1928 r. z tytułem #Pejzaż#, nr przyjęcia: 15372

ATAK

20 x 39 cm,
sygnowany ołówkiem p.d. "JB.", na odwrocie na papierowych plecach wtórnie przyklejona kartka wystawowa warszawskiego TZSP z danymi o obrazie (autor, tytuł, technika, data nadesłania - 14 VI 1926 r., właściciel - "H. Brandtowa / Radom") i numerem "15562"

Na czatach

akwarela, papier, 25 x 19 cm (w świetle oprawy),
sygn. l.d.: JBr

Praczki, 1882

olej, płótno,
80 x 135 cm
sygnowany l.d.: Józef Brandt | z Warszawy | Orońsko 1882

Na czatach

akwarela, papier, 25 x 19 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: JBr

Szkic kompozycji historycznej

olej, płótno, wym. 76 x 134 cm; sygn. na odwrocie: Józef Brandt / z Warszawy

Rozpędzony zaprzęg, ok. 1900

olej, płótno,
60.5 x 100.5 cm
Na odwrocie na krosnach nalepka z napisem: "[.]igentum Ernst Kaussler | Landau, Pfaltz | Ludwig-Sieber-Strasse 25", a na płótnie i krosnach kilkakrotnie odbite stemple o analogicznej treści.

Rajtar, 1886

ołówek, papier,
wymiary komp.: 220 x 160 mm,
sygn. oł. l.d.: J.B. 86

TABOR MYŚLIWSKI w PODRÓŻY, 1881

olej na płótnie 75,6 x 132,1 cm,
sygnowany u dołu po prawej p.d. "Józef Brandt/ z Warszawy/ 1881"

45. Zaloty, 1850-1900

olej, płótno,
52.5 x 40 cm
sygnowany p.d.: J. Brandt

KOZAK NA PIKIECIE, ok. 1871

akwarela, 21,5 x 27,5 cm w świetle passe-partout, sygnowana po lewej "Józef Br.". po konserwacji

Na widecie, ok. 1879

akwarela, tusz, papier,
17.5 x 15.7 cm
sygnowany p.d.: JB (monogram wiązany)

KOZAK NA PIKIECIE, ok. 1871

akwarela, 21,5 x 27,5 cm w świetle passe-partout, sygnowana po lewej "Józef Br."
po konserwacji

Jeździec ukraiński

olej. tekura 34,5 × 24
sygnowany prawo dół: "J. B."

Składanie sztandarów (szkic)

płótno, czarna kredka
79,5 x 124 cm

NA CZATACH

Akwarela, papier 28,1 x 20,3 cm
Sygnatura po prawej u dołu akwarelą: Józef Brandt, tuszem: Józef Brandt z Warszawy

"TOWARZYSZ PANCERNY", lata 80-te XIX w.

akwarela,gwasz na kartonie, 40 x 30,5 cm w świetle passe-partout, sygn. p.d. "Józef Brandt z Warszawy/Monachium".
Na odwrocie nalepka TPSP z 1925 r. oraz poświadczenie autentyczności z 1958 r.

Zaloty, 1850-1900

olej, płótno,
52.5 x 40 cm
sygnowany p.d.: J. Brandt

Towarzysz pancerny

lata 80.-te XIX w.
akwarela, gwasz na kartonie, 40 x 30,5 cm w świetle p-p.
sygnowana p.d.: "Józef Brandt/ z Warszawy/ Monachium"
na odwrocie nalepka wystawowa TPSP z 1925 r. oraz poświadczenie autentyczności (Stanisław Dąbrowski 1958 r.)

Rozpędzony zaprzęg

olej, płótno,
48.5 x 70.5 cm
sygnowany l.d.: Józef Brandt | z Warszawy

NA CZATACH

Zaloty, lata 70-te XIX w.

olej na desce, 29,5 x 38,5
sygnowany l.d.: "Józef Brandt z Warszawy"
na odwrocie naklejka identyfikacyjna oraz kartka przytwierdzona lakową pieczęcią "Jan Małachowski/ ze spuścizny pośmiertnej/ Helena Małachowska"

Zadymka

olej, płótno,
54.5 x 109 cm
Sygnowany p.d.: Józef Brandt/ z/ Warszawy/ 1878 r.

Tabor, 1880

olej, deska fazowana 13,3 x 23
sygnowany u dołu po lewej: "Józef Brandt z Warszawy 1880 r."

Chorąży królewski

olej, płótno,
83 x 63 cm
Sygnowany p.d.: J Brandt/ z Warszawy/ Monachium/ 1889 Na odwrocie, na płótnie napis czarną farbą: mal. Józef Brandt/ "Chorąży"; na krosnach ślad po nalepce z wystawy.

Szary dzień w Orońsku

olej, tektura,
53.5 x 32 cm
Sygnowany p.d.: Józef Brandt | z Warszawy Na odwrocie nalepka z wystawy w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Radomiu z nazwiskiem autora, tytułem obrazu, datą 1889 i nazwiskiem właściciela.

Kozak

ołówek, papier,
16 x 16 cm
Sygnowany monogramem wiązanym - po prawej: JB

Zaloty

olej na desce, 29,5 x 38,5, sygnowany l.d.: "Józef Brandt z Warszawy"
na odwrocie naklejka identyfikacyjna i kartka przytwierdzona lakową pieczęcią "Jan Małachowski/ ze spuścizny pośmiertnej/ Helena Małachowska"

Pochód Lisowczyków

olej, płótno,
44.5 x 69 cm
sygnowany p.d.: Józef Brandt Na odwrocie dwa owalne stemple: 1. z czytelnym słowem: Wien; 2. z czytelnym fragmentem napisu: Malerlen...| von | A.Schutzman | München

Szkic do obrazu Czarniecki pod Koldyngą

olej, płótno naklejone na sklejkę
12 x 20 cm

Składanie sztandarów (szkic)

płótno, czarna kredka
79,5 x 124 cm

liczba obiektów: 185