PANKIEWICZ Józef (1866 Lublin - 1940 La Ciotat, Francja)
tusz, karton; 11 x 6,5 cm (w świetle passe-partout);
niesygn.
Praca pochodzi od rodziny artysty.
cena wywoławcza: Wykup abonament
tusz, karton; 11,5 x 7,7 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: P.
tusz, karton; 12,5 x 11 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: Pank.
tusz, karton; 15,5 x 10 cm (w świetle passe-partout);
ANEMONY W NIEBIESKIM FLAKONIE, ok. 1925
olej, płótno naklejone na karton
41 x 33 cm
sygn. l.d.: Pankiewicz
Akt na kanapie z różową poduszką, 1923 r.
olej/płótno, 43,2 x 61 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Pankiewicz Paris | 1923'
na odwrociu nalepki depozytowe Muzeum Narodowego w Warszawie
Pejzaż z panoramą portu w La Ciotat, 1927 r.
olej/płótno, 42 x 59,5 cm
sygnowany p.d.: 'Pankiewicz'
Łodzie w porcie w Saint-Tropez, 1909 r.
olej/płótno, 39 x 38,2 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'
na odwrociu opisany: '(...) Zofii Biesiadeckiej Pankiewicz | 1909'
Pejzaż z Saint-Tropez, 1922 r.
olej/płótno, 51 x 62 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'
Domy na skałach - widok wybrzeża w Concerneau, 1908 r.
akwaforta/papier, 16,5 x 23,5 cm
sygnowany ołówkiem u dołu: 'Pankiewicz'
Droga z piniami w okolicach Cassis, ok. 1928
olej, płótno, 54,5 x 45 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz
Teka Czternaście Akwafort (nr 10), 1900-1904
format kart: 32 x 25,5 cm
wymiary teki: 54 x 36 cm
wszystkie plansze sygnowane ołówkiem p.d.: Pankiewicz, numer teki l. d.: 10
znak firmowy papierni - filigran w różnych fragmentach, z całym lub różnie odciętym napisem: VAN GELDER ZONEN lub drugą częścią znaku: tarcza herbowa z lilią andegaweńską
znak firmowy drukarni odbity na wszystkich planszach (sucha pieczęć lub zielony stempel): L. FORT IMPRIMEUR PARIS
stan zachowania: brak dwóch prac, drobne zaplamienia
akwaforta, sucha igła, papier; 13 x 19 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Pankiewicz 1899 (? - zatarte).
akwaforta, sucha igła, papier;
19 x 27 cm (wymiar arkusza w świetle passe-partout).
olej/płótno, 37 x 45 cm (w świetle oprawy)
opisany p.d.: ‘Pankiewicz’
na krośnie malarskim opisany: ‘SANARY 1926’, inny trudno czytelny napis oraz fragmentarycznie zachowana nalepka opisana piórem: ‘L. Zborowski | Joseph Barra Paris’
Teka Czternaście Akwafort (nr 10), 1900–1904
format kart: 32 x 25,5 cm
wymiary teki: 54 x 36 cm
znak firmowy papierni – filigran w różnych fragmentach, z całym lub różnie odciętym napisem: VAN GELDER ZONEN lub drugą częścią znaku: tarcza herbowa z lilią andegaweńską
Pejzaż z drogą wśród drzew, ok. 1912-1913
olej, płótno, 60,5 x 53,5 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz
na odwrocie nalepka firmy przewozowej
akwaforta, sucha igła, papier żeberkowy
18x11,3 cm
na dole arkusza opisy typograficzne, m.in.: "Józef Pankiewicz, Strasse in Dinan, Orginalradierung"; edycja wiedeńskiego towarzystwa Für Vervielfaltigende Kunst
1. Rouen - Le Cours la Reine, 1899 lub 1904. 2. Venice - Les Gondoles, 1899 lub 1904
Akwaforta na papierze holenderskim Van Gelder. Wym. 1.: 80 x 135 mm; 2.: 90 x 169 mm;
sygn. oł. p. d.: Pankiewicz, odb. nr l. d.: 13; p. d.: suchy tłok wydawcy. Dwie odbitki na oryg. planszy
o wym.: 325 x 250 mm. Grafiki z teki: „Quatorze Eaux-Fortes”, Paris, 1899. Teka w nakł. 100 egz. Stan bdb.
Ponte Vecchio we Florencji, 1900
Sucha igła, papier; wym.: 168 x 235 cm;
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz. Grafika po konserwacji.
Pinie na zboczu - Saint-Tropez, 1921
olej, płótno, 59 x 73 cm;
sygn. l.d.: Pankiewicz
na odwrocie nalepka z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem P753/05/4
Kanał Piński na Polesiu III, 1899 r.
sucha igła/papier, 11,2 x 15,5 cm
sygnowany i datowany na płycie p.g.: 'Pankiewicz | 1899' oraz u dołu ołówkiem: 'Pankiewicz'
Ulica w Sienie (mała), circa 1900 r.
sucha igła/papier, 12,2 x 8,5 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Pankiewicz' oraz opisany na płycie p.g.: 'Siena'
Tulipany w niebieskim flakonie, ok. 1926
olej, płótno, 61 x 50 cm;
sygn. l. g.: Pankiewicz
olej, płótno, 59 x 73 cm;
sygn. l.d.: Pankiewicz
olej, płótno, 61 x 50 cm;
sygn. l. g.: Pankiewicz
Domek wśród winnic - Sanary, 1924 r.
olej/płótno, 52 x 61 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'
na krośnie nalepka: 'MUZEUM NARODOWE W POZNANIU | Pracownia Konserwacji Malarstwa | i Rzeźby' oraz pieczęć: 'WKZ 38 | PRZEDMIOT NIE PODLEGA ZAKAZOWI WYWOZU ZA GRANICĘ'
Wnętrze. Żona artysty przy biurku, około 1921 r.
akwarela/papier, 32 x 25,5 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'
Tulipany w dzbanie, około 1920 r.
akwarela, ołówek/papier, 58,5 x 43,5 cm
sygnowany wewnątrz przedstawienia: 'Pankiewicz'
Stare drzewa pod Rouen (Le Côte de Grâce, Honfleur), 1906 r.
akwaforta, sucha igła/papier, 17,5 x 26 cm
akwaforta, papier, 16,5 x 24 cm, sygn. ołówkiem p.d.: Pankiewicz
akwaforta, papier, 15 17,5 cm, sygn. ołówkiem p.d.: Pankiewicz
olej/tektura, 26 x 34 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'
na odwrociu stempel firmy Blanchet, Rue Bonaparte 58, Paryż oraz naklejka wystawowa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie
Pejzaż z Collioure, około 1914 r.
ołówek/papier, 26 x 33,6 cm
sygnowany l.d.: 'pankiewicz | Collioure'
Pejzaż morski - Nervi, 1898 r.
akwarela/papier, 10 x 26 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'JPankiewicz Nervi 1898'
opisany ołówkiem na odwrociu: 'Dane mi przez Pankiewicza | Nervi Riviera Włoska w r. 1898'
- kolekcja prywatna, Johannesburg
- porównaj: Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, 9 stycznia - 26 marca 2006, Warszawa 2006, poz. III/186-193
Widok murów obronnych Starego Miasta Concarneau, 1908 r.
akwaforta/papier, 14,5 x 25,5 cm
akwaforta, sucha igła/papier, 15,1 x 13,9 cm
sygnowany i opisany ołówkiem u dołu: '13 Pankiewicz'
arkusz: 33 x 25,5 cm
w prawym dolnym rogu arkusza sucha pieczęć: 'IMPRIMEUR* L. FORT | Paris'
Port w St. Tropez (Brzeg), 1909 r.
olej/tektura, 27 x 35 cm
sygnowany l.d.: 'pankiewicz'
na odwrociu stempel firmy Blanchet, Rue Bonaparte 58, Paryż, dwie naklejki Salonu Sztuki i Antykwarni Abe Gutnajera w Warszawie oraz naklejka wystawowa Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie
- Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie
- kolekcja Ignacego Iwańskiego, Warszawa
- Salon Sztuki i Antykwarnia Abe Gutnajera w Warszawie
olej, tektura, 34 x 42 cm
sygn. l.d.: Pankiewicz
TARG NA RYNKU KLEPARSKIM W KRAKOWIE. RYNEK KLEPARSKI W KRAKOWIE, ok. 1930
olej, tektura
27 x 37,5 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz | Rynek Kleparski
Na odwr. nalepka z odręcznym napisem: A. C / 3 | 20/53.
Ponadto nalepka depozytowa Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie w roku 2005 obraz był eksponowany na monograficznej wystawie Józefa Pankiewicza.
Proweniencja:
z kolekcji Adama Ciechanowieckiego.
PIWONIE W MAJOLIKOWYM WAZONIE, 1923
olej, płótno
40 x 33,5 cm
sygn. jasnobrunatną farbą l.d.: Pankiewicz | 23
Na odwrocie płótna, u dołu zatarty napis (ołówkiem?): Dla Stefana Laurysiewicza
Na krośnie: stemple - 40 i 33 - odnoszące się do wymiarów obrazu, dwa nieczytelne wyrazy, a na górnej listwie napis: 31/19 i 33,7.
mocno zatarty napis na odwrocie płótna - Dla Stefana Laurysiewicza - wskazuje na proweniencję obrazu i jego czasową przynależność do zbiorów Stefana Laurysiewicza, długoletniego przyjaciela artysty, zamiłowanego kolekcjonera jego prac, a zarazem mecenasa wspomagającego finansowo prowadzoną przez Pankiewicza paryską filię krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
akwarela, ołówek/papier, 43 x 41,5 cm (w świetle passe-partout)
- Polski Dom Aukcyjny, aukcja nr 18, 23 marca 2002, Kraków
- Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 9 stycznia - 26 marca 2006
- Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, 9 stycznia - 26 marca 2006, Warszawa 2006, poz. III/366 (il.)
- katalog Polskiego Domu Aukcyjnego, aukcja nr 18, 23 marca 2002, Kraków, nr 35, il. 59
akwaforta, sucha igła, 29 x 23 cm,
sygnowana ołówkiem pod płytą p.d. "Pankiewicz"; l.d. tytuł grafiki.
akwaforta, sucha igła, 20 x 15 cm na arkuszu 26 x 19,5 cm,
sygnowana ołówkiem pod płytą "Pankiewicz".
akwaforta, papier, 14,8 × 25,4 cm (odcisk płyty)
sygn. p. d. ołówkiem: Pankiewicz
Analogiczna grafika znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Kanał piński na Polesiu I, 1899 r.
sucha igła, papier, 13,8 × 19,5 cm (odcisk płyty)
sygn. i dat. na płycie p. d.: Pankiewicz 1899
Pejzaż z południowej Francji (1935)
sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
27x42 cm (w świetle passe-partout )
olej, płótno, 87 x 73 cm
dedyk. p.g.: a Pankiewicz
Tulipany w dzbanie [Tulipany w wazonie], ok. 1920
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier żeberkowy;
59 x 45 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Pankiewicz.
sucha igła/papier, 13,8 x 19,9 cm (zadruk)
sygnowany i datowany na płycie p.d.: 'Pankiewicz1899'
- Józef Pankiewicz. 1866-1940. Życie i dzieło, Muzeum Narodowe w Warszawie 9.01-26.03.2006, s. 284, poz. IV, 11
- Mieczysław Radojewski, Wystawa grafiki Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, s. 17, poz. 3
Album Quatorze Eaux-Fortes, ok. 1905 r.
9 plansz: akwaforta, sucha, igła, papapier, 54 × 37 cm, różne wymiary, brak 3 planszy
Teka wydrukowana w paryskim zakładzie artystycznym Louisa Forta: pieczęć wydawcy, w kręgu: L.FORT * IMPRIMEUR* pośrodku: PARIS, oryginalna oprawa i słowo wstępne
Ulica Jerzual w Dinan, 1906-1907
Akwaforta, sucha igła, wym.: 180 x 113 mm; nie sygn.; na dole arkusza opisy typograficzne, m.in.: Józef Pankiewicz, Strasze in Dinan, Orginalradierung; edycja wiedeńskiego towarzystwa Für Vervielfaltigende Kunst. Lit. I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917; poz. 155, ss. 139-140.
akwaforta/papier, 19,5 x 27,2 cm (zadruk), 23,6 x 33,8 (arkusz)
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Pankiewicz'
LIETRATURA:
- Krystyna Czarnocka, Półtora wieku grafiki w Polsce, Warszawa 1962, s. 202 (il.)
- Irena Jakimowicz, Pięc wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997, nr. kat. 427, s. 247 (il.)
- Irena Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917, Kraków 2000, s. 124 (il.)
- Józef Pankiewicz, Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, nr. kat. 81, s. 323
olej/deska, 33 x 42 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'
- kolekcja Wojciecha Fibaka
- Józef Pankiewicz życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, s. 173, poz. 431
- Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina. Malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne we Wrocławiu, Wrocław 1998, s. 37 (il.)
- Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków,
Muzeum Narodowe, oprac. Władysława Jaworska, Warszawa - Poznań - Kraków 1992, s. 49 (il.)
- Józef Pankiewicz życie i dzieło, Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, s. 173, poz. 431
- Józef Pankiewicz życie i dzieło, Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 9.01-26.03.2006
- Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina. Malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne we Wrocławiu, Stary Ratusz, 30.10-31.12.1998
- Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe w Warszawie, 23.05-9.08.1992
Widok morza w La Ciotat, 1927 r.
olej, płótno, 61 × 81 cm
sygn. p. d.: Pankiewicz
na krośnie nalepka z Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem p-582/05/02
Wystawiany i reprodukowany w:
Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 r., kat. 421
Spadkobiercy kolekcji Henryka Koterby
Henryk Koterba (1893-1975) w latach 1935-1938 prowadził w Warszawie przy ul. Kredytowej Salon Sztuki, w którym organizował wystawy, urządzał pokazy malarstwa ze zbiorów własnych, a także prowadził sprzedaż obrazów.
olej, płótno, 46 × 66 cm
sygn. i dat. p. d.: Pankiewicz/Paris 23
na krośnie pieczęć składu materiałów malarskich Aleksandrowicza w Krakowie
Reprodukowany:
Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 r., kat. 305 według planszy barwnej zamieszczonej w publikacji "Sztuka polska", Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, 1927 r., zeszyt 1, s. 128
Kolekcja rodziny Oderfeldów (najprawdopodobniej zakup od artysty przez Stefana Oderfelda).
Tulipany w dzbanie [Tulipany w wazonie]
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier
żeberkowy; 59 x 45 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Pankiewicz
Akwaforta; wym. komp.: 482 x 340 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pankiewicz sc, l.d.: W. Piechowicz pinx, śr.d.: nota wydawnicza: Imp. Louis Fort, Paris. Grafika wykonana na zamówienie Komitetu Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Lit.: "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, s. 311, poz. 59E.
Pejzaż z okolic Saint-Tropez z fermą, 1922 r.
olej/deska, 25 x 34,6 cm
sygnowany l.d.: 'Pankiewicz'
na odwrociu fragmentarycznie zachowana papierowa nalepka (zapewne z wystawy w TZSP w 1922 roku)
- Wystawa Józefa Pankiewicza, Bernheim-Jeune 1922, katalog, nr 4
- "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", katalog MNW Warszawa 2006, s. 121; (s. 255 szkic do obrazu - zbiory MNW Rys.Pol.8101)
- fotografia w Archiwum Pankiewicza w zbiorach MNW, nr inw. Rys. Pol. 10563/387, 322 oraz opisana przez autora fotografia w zbiorach Zygmunta Fudakowskiego
- Wystawa Józefa Pankiewicza, Bernheim-Jeune 1922 nr 4,
- wystawa w TZSP, 1922
akwaforta, papier, 20,4 x 14,5 cm;
sygn. na płycie l. d.: Pankiewicz
akwarela, ołówek, papier, 41 × 52 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Pankiewicz
Kolekcja rodziny malarza Eustachego Wasilkowskiego (1904-1977)
Domy na skalach widok wybrzeza w Concarneau, 1908 r.
akwaforta, papier, 16,5 × 24,5 cm (wymiar arkusza)
Reprodukowana:
Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006, s. 323, poz. 82 (Ewa Milicer).
Widok łodzi w porcie Saint-Tropez, 1909
olej, płótno; 49,7 x 40 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: Pankiewicz
olej/płótno, 45 x 25 cm
na odwrociu papierowa nalepka z orzeczeniem dotyczącym obrazu podpisanym przez dr Kazimierza Buczkowskiego
- katalog wystawy, TZSP, Warszawa 1897, nr 44
- J. Ryszkiewicz, Z malarstwa, Tygodnik Ilustrowany 1898,R. I, nr 2, s. 36
- R. Starzewski, Secesja, Życie 1898, nr 25, s. 304
- Jabłczyński, Tygodnik Ilustrowany, 1902, nr 10, s. 182
- Jabłczyński, Ateneum 1903, z. 5, s. 109
- Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, red. E. Chrazińska, Warszawa 2006, s. 26, poz. kat. 47
- czarno-biała fotografia w Archiwum Pankiewicza, MNW, Rys. Pol. 10563/301
Domy na skałach. Widok wybrzeża w Concarneau, 1908
Akwaforta, papier żeberkowy z filigranem; wym.: 165 x 235 mm; sygn. oł. p. d.: Pankiewicz. Stan II. Grafika po konserwacji.
akwaforta/papier, 17,9 x 13,3 cm
sygowany ołówkiem p.d.: 'Pankiewicz'
- X Wystawa Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", TPSP, Kraków, styczeń - luty 1907, s. 15 nr 66
- VI. Wystawa Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" TZSP - Warszawa, kwiecień - maj 1907, nr 59
- Salon d`Automne, Paryż 1907, nr 1370
- Sprawozdanie TZSP, Warszawa 1908, s. 27
- Józef Pankiewicz, katalog wystawy MNK, Kraków 1936, s. 16, nr 190
- H. Blumówna, Grafika Józefa Pankiewicza, Warszawa 1958, il. 18
- M. Radojewski, Józef Pankiewicz, Wrocław 1959, s. 23, nr 59
- J. Pawlas Józef Pankiewicz, Warszawa 1979, s. 23
- I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917, Kraków 2000, s. 139, il. 155
- H. Bartnicka, J. Szczepińska, W poszukiwaniu światła, kształtu i barw. Artyści polscy wystawiający na Salonach paryskich w latach 1884-1960, Warszawa 2003, s, 146
olej, płótno, 59 x 73 cm;
sygn. l.d.: Pankiewicz
Por.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. Rocznicę urodzin [ katalog wystawy monograficznej, Muzeum Narodowe w Warszawie 9 stycznia - 26 marca 2006], Warszawa 2006, poz. kat. 256, il. barwna, bibliografia
akwaforta, sucha igła/papier, 22,7 x 10,3 cm
sygn. p.d. pod ryciną: Pankiewicz, na płycie l.d. napis: Chartres
na odwrocie przeniesiona z dawnej oprawy nalepka: T. Zarębski/ Warszawa/ Marszałkowska 119/ Tel. 543-89
Pochodzenie: Dom Aukcyjny Rempex, Aukcja 166, 23.02.2011 roku, poz. 114
Literatura: Józef Pankiewicz 1866 - 1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin (katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca 2006), Warszawa 2006, s. 302, poz. kat. 44.
sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
olej, płótno, 53 x 41 cm
sygn. l. g.: Pankiewicz / 1901
akwarela, papier, 41 x 52 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d.: Pankiewicz
olej/płótno, 52 x 61 cm
sygnowany l.d.: `Pankiewicz`
na krośnie nalepka: `MUZEUM NARODOWE W POZNANIU | Pracownia Konserwacji Malarstwa | i Rzeźby` oraz pieczęć: `WKZ 38 | PRZEDMIOT NIE PODLEGA ZAKAZOWI WYWOZU ZA GRANICĘ`
- Kolekcja Feliksa (?) Landsberga
- kolekcja prywatna, Londyn
- kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków
- Katalog wystawy Józefa Pankiewicza, Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa 1924, nr 14, s. 14
- Tygodnik Ilustrowany, 1924, półrocze II, nr 48, s. 779 (reprodukcja)
- Katalog wystawy Józefa Pankiewicza, Poznań 1933, nr 37 (?)
- Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe, Warszawa 1992, s. 48, repr. jako Krajobraz
- Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne, Stary Ratusz, Wrocław 1998, poz. i repr. s. 46 (wystawa powtórzona w Łodzi)
- Józef Pankiewicz życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, s. 173, poz. 319
olej/płótno, 45 x 25 cm
na odwrociu papierowa nalepka wystawowa TZSP w Warszawie z opisem
obrazu
- kolekcja hr. Juliusza Ostrowskiego, zakupiony najpewniej w 1898 roku z wystawy w Zachęcie
- TZSP, Warszawa 1897
- J. Ryszkiewicz, Z malarstwa, Tygodnik Ilustrowany 1898, R. I, nr 2, s. 36
ŁODZIE W PORCIE W CONCARNEAUX, 1908
olej, płótno; 41,5 x 51 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz
Pejzaż z południa Francji, 1935 r.
akwarela, papier, 27 × 42 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: Pankiewicz/1935
akwarela, ołówek, papier, 41 x 52 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Pankiewicz
Kolekcja rodziny malarza Eustachego Wasilkowskiego.
Domy na skalach widok wybrzeza w Concarneau, 1908
Akwaforta; wym.: 165 x 235 mm;
sygn. oł. p. d.: Pankiewicz.
Lit.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006, s. 323, poz. 82.
ŁODZIE W PORCIE SAINT-TROPEZ, 1908-1909
olej, płótno
40,5 x 59,5 cm
sygn. l.d.: Pankiewicz
Na odwrocie p.d. trudnoczytelny dwuwersowy autorski napis-dedykacja z podpisem artysty Pankiewicz.
Ulica Jeruzal w Dinan, z psem, 1906 r.
akwaforta/papier, 18 x 11 cm (odbitka), 27 x 19 cm
sygnowany p.d.: `Pankiewicz, Strasse in | Dinan`
18 x 11 cm (odbitka)
- X Wystawa Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", TPSP, Kraków, styczeń - luty 1907, s. 15 nr 66;
- Sprawozdanie TZSP, Warszawa 1908, s. 27 ;
- Józef Pankiewicz, katalog wystawy MNK, Kraków 1936, s. 16, nr 190;
- M. Radojewski, Józef Pankiewicz, Wrocław 1959, s. 23, nr 59;
- J. Pawlas Józef Pankiewicz, Warszawa 1979, s. 23;
- I. Kossowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917, Kraków 2000, s. 139, il. 155;
- H. Bartnicka, J. Szczepińska, W poszukiwaniu światła, kształtu i barw. Artyści polscy wystawiający na Salonach paryskich w latach 1884-1960, Warszawa 2003, s, 146.
sucha igła/papier żeberkowy, 13,8 x 19,9 cm
sygnowany i datowany na płycie p.d.: `Pankiewicz 1899`
- Józef Pankiewicz.1866-1940. Życie i dzieło, Muzeum Narodowe w Warszawie 9.1-26. III 2006, s. 284, poz. kat. IV, 11
- M. Radojewski, Wystawa grafiki Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, s. 17, poz 3
Aleja nad wodą (w Duboju), 1896 r.
akwaforta/papier japoński, 17,5 x 11,9 cm (odbitka), 23,5 x 17 cm
sygnowany ołówkiem p.d.: `Pankiewicz`
- Katalog wystawy dzieł polskich artystów, TPSP, Kraków maj 1901, Sala III.
- Sprawozdanie TZSP 1901, s. 37, 49; 1902, s. 7; 1908, s. 27
- Salon d`Automne , Paryż 1901, s. 176, nr 1927
- E. Swieykowski, Pamiętnik TPSP w Krakowie, Kraków 1905, s. 213
- H. Blumówna, Grafika Józefa Pankiewicza, Warszawa 1958, s. 9
- M. Płażewska, Warszawski Salon Krywulta, "Rocznik MNW" 1966, s. 396
- M. Radojewski, Józef Pankiewicz, Wrocław 1959, s. 17, nr 3
- J. Dmochowska, W kręgu Pankiewicza. Wspomnienia i listy 1906-1940, Kraków 1960, s. 47
- J. Wiercińska, Katalog pracy wystawionych w TZPS w Warszawie w latach 1860-1914, Warszawa 1969, s. 265
- A. Ligocki, Józef Pankiewicz, Warszawa 1973, s. 58 il. 39
- L. Skalska, L. Mlilicer, Jozef Pankiewicz (1866-1940): katalog dzieł malarskich i graficznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, [wystawa], Zamość-Chełm; 1992, s. 25, nr 5
Akwaforta wg obrazu W. Piechowskiego; wym. komp.: 482 x 340 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pankiewicz sc, l.d.: W. Piechowicz pinx. Grafika wykonana na zamówienie Komitetu Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Plansza grafiki przycięta bez szkody dla odb. płyty.
Lit.: "Józef Pankie- wicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, s. 311, poz. 59E.
Castello del`Ovo, Neapol, 1900
[inne tytuły: Neapol - Castel del`Ovo; Noc w Zatoce Neapolitańskiej - w głębi Castel del`Ovo; Castello del`Ovo w Neapolu]
akwaforta, sucha igła, papier czerpany, kremowy;
9,5 x 14,5 cm (wymiar kompozycji);
sygn. p. d. pod ryciną: Pankiewicz (ołówkiem);
na odwrocie odręczny napis: Castel Del`Ovo w Neapolu
Bibl.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, Warszawa - katalog MNW - s. 290, poz. 24.
ołówek, papier; 43,5 x 33 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Pankiewicz
Dąb w Hampton Court pod Londynem. Drzewo w Hampton Court pod Londynem, ok. 1903
akwaforta, sucha igła, papier żeberkowany z częściowo widocznym znakiem wodnym MBM (MBM Ingres d`Arches, Francja), 13,1 x 15,4 cm,
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz
po konserwacji.
Grafika opisana i ilustrowana m. in. w : 1. I. Kossowska "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 - 1917", Universitas, Kraków 2000, il. 33, s. 80
2. "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900", praca zbiorowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2012, il. s. 100.
3. " Fin de siècle. Polnische Graphik 1890-1916", Ausstellungskatalog, Stadtmuseum Düsseldorf, 28. 01. 1998 - 22. 02. 1998, Polnisches Institut in Düsseldorf 28. 01. - 10. 03. 1998, s. 83, il. 20.
Le Côte de Grâce ŕ Honfleur, 1906
akwaforta, papier żeberkowany z częściowo widocznym znakiem wodnym MBM (MBM Ingres d`Arches, Francja), 17,9 x 26,9 cm,
sygn. oł. l.d.: Pankiewicz
po konserwacji.
Grafika opisana i ilustrowana w : 1. I. Kossowska "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 - 1917", Universitas, Kraków 2000, il. 34, s. 82
2. " Fin de siècle. Polnische Graphik 1890-1916", Ausstellungskatalog, Stadtmuseum Düsseldorf, 28. 01. 1998 - 22. 02. 1998, Polnisches Institut in Düsseldorf 28. 01. - 10. 03. 1998, s. 84, il. 22.
Rue de la Boucherie ŕ Caudebec en Caux
akwaforta, 13,8 x 10,9 cm,
na płycie odwrócony napis p.d.: Caudebec en Caux
niesygnowana
Grafika opisana i ilustrowana w : I. Kossowska "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897 - 1917", Universitas, Kraków 2000, il. 153, s. 140
Pejzaż południowy z domem (Domek wśród winnic - Sanary), 1924 r.
olej/płótno dublowane, 52 x 61 cm
sygnowany l.d.: `Pankiewicz`
Odwrocie: na krośnie nalepka: `MUZEUM NARODOWE W POZNANIU | Pracownia Konserwacji Malarstwa | i Rzeźby` oraz pieczęć: `WKZ 38 | PRZEDMIOT NIE PODLEGA ZAKAZOWI WYWOZU ZA GRANICĘ`
Literatura: Katalog wystawy Józefa Pankiewicza, Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa 1924, nr 14, s. 14; Tygodnik Ilustrowany, 1924 półrocze II, nr 48, s. 779, repr.; Katalog wystawy Józefa Pankiewicz, Poznań 1933, nr 37 (?); Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe, Warszawa 1992, s. 48, repr. jako Krajobraz; Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne, Stary Ratusz, Wrocław 1998, poz. i repr. s. 46 (wystawa powtórzona w Łodzi); Józef Pankiewicz życie i dzieło, Artyście w 140. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2006, s. 173, poz. 319, repr.
Wystawiany: Wystawa Józefa Pankiewicza, Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa 1924; Wystawa Józefa Pankiewicz, Poznań 1933; Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe, Warszawa 1992; Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina, malarstwo polskie w kolekcji Wojciecha Fibaka, Muzeum Historyczne, Stary Ratusz, Wrocław, 30.10 - 31.12.1998; (wystawa powtórzona w Łodzi w 1999 r.)
Pochodzenie: kolekcja Feliksa (?) Landsberga; w 1981 r. zakupiony w Londynie u S. Stańczyka do zbiorów Ewy i Wojciecha Fibaków
Estymacja 180 000 - 250 000 zł
Pejzaż z południa Francji (1935)
sygn. dat. p.d.
akwarela, papier
27x42 (w św.p-p) cm
olej, płótno, 61 x 50 cm;
sygn. l. g.: Pankiewicz
olej, płótno; 33,5 x 44 cm;
na odwrocie na dole, słabo czytelny napis
olej, płótno; 65 x 53 cm
sygn. u dołu Pankiewicz
Estymacja: 180000 - 200000 PLN
akwaforta, papier, 23 x 10,3 cm (odcisk płyty),
32,7 x 25,5 cm (wymiar arkusza);
sygn. p. d.: Pankiewicz (ołówkiem); nr l. d.: 54;
z prawej u dołu okrągły stempel: L. FORT IMPRIMEUR, pośrodku stempla napis PARIS
[katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca 2006], Warszawa 2006, s. 302, poz. kat. 44.
Targ rybny w Chartres, ok. 1903
akwaforta, papier; 23 x 19,8 cm (odcisk płyty),
[katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca 2006], Warszawa 2006, s. 302, poz. kat. 45.
Łodzie w porcie w Concarneau, 1908
olej, płótno; 41,5 x 51 cm;
sygnowany u dołu na prawo od środke: Pankiewicz
MARTWA NATURA. BUDDA Z GAŁĄZKĄ MIMOZY, 1906
olej na płótnie, 68,5 x 58 cm,
sygnowany u dołu "Pankiewicz"
Martwa natura z białym wachlarzem, 1909
olej, płótno; 63 x 77 cm;
sygn. i dat. l. g.: Pankiewicz 09
Akwaforta, sucha igła; wym.: 179 x 113 mm (pl.: 405 x 300 mm); obcięte marginesy, brak typograficznie naniesionych sygn. na pł. l.d.: Józef Pankiewicz, Strasse in Dinan. Orginalradierung. Opis obcą ręką. Lit.: I. Kossowska, "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917", Kraków 2000, s. 139 il. 155.
Aleja nad wodą (w Duboju), 1896
Akwaforta, papier japoński; wym.: 175 x 119 mm (pl.: 232 x 170 mm); sygn. oł. p.d.: Pankiewicz. Praca po konserwacji. Lit.: "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, s. 280, poz. 2. (il. s. 21)
Martwa natura z paterą winogron i figami
olej, płótno, 33,2 x 54,8 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Uliczka [Rue de la Boucherie] w Caudebec-en-Caux, 1907
Akwaforta;
wym.: 137 x 110 mm; nie sygn.; p.d. odwrócony napis: Caudebec-en-Caux.
Akwaforta;
wym. komp.: 482 x 340 mm;
sygn. pł. p.d.: J. Pankiewicz sc, l.d.: W. Piechowicz pinx, śr.d.: nota wydawnicza: Imp. Louis Fort, Paris.
Aleja nad wodą (w Duboju), 1896 (il. s. 37)
Akwaforta, papier japoński;
wym.: 175 x 119 mm (pl.: 232 x 170 mm);
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz. Praca po konserwacji. Lit.: "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, s. 280, poz. 2.
Pejzaż z południa Francji, 1935
akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
27 x 42 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: Pankiewicz / 35 (ołówkiem)
Kwasoryt (akwaforta)
Z podręczników franc. zestawił... Kraków 1909. R. Aleksandrowicz. 8, s. XV, [1], 55, tabl. 6. brosz.; okł. ppł., z zachowanymi okł. broszurowymi. Na jednej z tablic oryginalna akwaforta Józefa Pankiewicza (Ulica w Caudebec-en-Caux), na przedniej okł. akwaforta Włodzimierza Koniecznego.
Honfleur, dzwonnica św. Katarzyny, 1906
Akwaforta
wym.: 149 x 190 mm
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz. Lit.: "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, poz. 68. Stan I. (il. s. 31)
Ulica Jerzual w Dinan (z kotem), 1904 lub 1906
Akwaforta
wym.: 178 x 145 mm
sygn. oł. l.d.: Pankiewicz, na odwrocie oł.: Rue Jerzual a Dinan. Lit.: M. Radojewski, "Wystawa grafik Józefa Pankiewicza", Wrocław 1959, poz. 58; Józef Pankiewicz. "Życie i dzieło", Warszawa 2006, poz. 70. (il. s. 31)
sucha igła, papier
12,3 x 8,4 cm (odcisk płyty)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną p.: Pankiewicz
Reprodukowana w: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, MNW 2006 s. 289
olej, deska mahoniowa, 41 x 33 cm;
sygn. p. d.: Pankiewicz
Na odwrocie napis autorski: Pankiewicz / Sanary 1925 oraz napis odręczny Prochaska, 1938
Olej, płótno; 54 X 72,5 cm
Sygnowany p.d.:
Pankiewicz
Pejzaż z południa Francji(1935)
sygn.dat.p.d.,
akwarela, papier,
27x42(w św.p-p)
olej, deska
41,5 x 33 cm
sygn. l.d.: Pankiewicz
sygn. na odwrocie: Pankiewicz Venezia 1931
wystawiany: "Pankiewicz". Wystawa grupy «Pryzmat». Instytut Propagandy Sztuki, Warszawa, Maj - Czerwiec 1933. Do obrazu załączony katalog wystawy.
olej, płótno;
42,5 x 35,5 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: Pankiewicz 23,
obraz posiada pozytywną ekspertyzę pani Elżbiety Charazińskiej
olej, płótno dublowane, 54,5 x 45 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Wystawiany: Józef Pankiewicz 1886 - 1940. Życie i dzieło. Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 [poza katalogiem]
tusz lawowany, biel w światłach, papier,
33,5 x 29,5 cm; 32,5 x 28 cm (w świetle oprawy)
sygn. p. d.: Pankiewicz
Praca reprodukowana w katalogu wyst. monograficznej Pankiewicza (opisana jako zaginiona);
Łódź rybacka w Concarneau, 1908
akwaforta, papier kremowy,
18,7 x 14,3 cm (odcisk płyty);
sygn. p. d.: Pankiewicz (ołówkiem pod ryciną)
Bibl.: Józef Pankiewicz 1866 - 1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin. [katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca 2006], Warszawa 2006, s. 325, poz. kat. 86.
Domy na skałach - widok wybrzeża w Concarneau, 1908
akwaforta, papier,
16,8 x 23,7 cm (odcisk płyty);
Bibl.: Józef Pankiewicz 1866 - 1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin.
[katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca
2006], Warszawa 2006, s. 323, poz. kat. 82.
akwaforta, papier ,
19 x 27 cm (odcisk płyty);
2006], Warszawa 2006, s. 323, poz. kat. 81.
Akwaforta; wym.: 149 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: Pankiewicz. Lit.: "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, poz. 68.
Akwaforta; wym.: 178 x 145 mm; sygn. oł. l.d.: Pankiewicz, na pł. p.d.: Dinan; na odwrocie tyt. oł.: Rue Jerzual a Dinan. Lit.: M. Radojewski, "Wystawa grafik Józefa Pankiewicza", Wrocław 1959, poz. 58; "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło", Warszawa 2006, poz. 70.
Uliczka z Chartres [Chartres - une rue],
akwaforta, sucha igła, papier,
22,7 x 10,3 cm,
sygn. p. d. pod ryciną: Pankiewicz (ołówkiem)
Na odwrocie nalepka T. Zarębski/ Warszawa/ Marszałkowska 119/ Tel. 543-89
Bibliografia: Józef Pankiewicz 1866 - 1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin.[katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 9. stycznia - 26. marca 2006], Warszawa 2006, s. 302, poz. kat. 44.
akwaforta, papier;
12,7 x 17,9 cm;
sygn. p. d.: Pankiewicz (pod obrazem, ołówkiem)
Por.: Józef Pankiewicz. 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, [Katalog wystawy monograficznej], Muzeum Narodowe w Warszawie 9. I - 26.III. 2006, Warszawa 2006, rozdz. IV Pankiewicz. Grafika, s. 317, poz. kat. 69.
olej, płótno dublowane,
54,5 x 45 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Akwaforta, sucha igła,
wym.: 179 x 113 mm (pl. 405 x 300 mm);
sygn. na pł. l.d.: Józef Pankiewicz, Strasse In Dinan. Orginalradierung; po prawej i niżej opis typograficzny wiedeńskiego wydawnictwa Gesellschaft für vervielfältigende Kunst. Lit.: I. Kossowska, "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917", Kraków 2000, s. 139 il. 155.
La route et l`arbre (ca.1928/30)
Olej na desce
Syg. p.d.
27 x 35 cm
Autentyczność dzieła potwierdzona przez p. Elżbietę Charazińską, autorkę katalogu raisonné Pankiewicza.
Pochodzenie : z kolekcji Dr. Twede
Wystawiany : Wystawa TPSP, Poznań 1933 ; 23-cia Wystawa IPS, Łódź 1934
CHRYSTUS, 1905 wg obrazu Witolda Piechowskiego
akwaforta, 34 x 24,5 cm, odbitka ze stanu III B
Grafika po konserwacji.
Jedyna w twórczości Pankiewicza grafika reprodukcyjna zrealizowana na zamówienie TZSP, przeznaczona jako premia dla członków w 1906 r. Akwaforta jest powtórzeniem obrazu olejnego na desce (62 x 58 cm)
"Biczowanie Chrystusa" z 1886 roku.
Opisana i reprodukowana:
H. Blum, Józef Pankiewicz. Grafika, Warszawa 1958, s. 6, 7;
H. Wilder, Grafika, tabl. XXXII - XXXIII;
W. Ozdoba-Kosierkiewicz, Grafika polska, Kraków 1986, s. 142, il.
Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin. Muzeum Narodowe w Warszawie, s. 311,
nr 59, il.
Idylla II [Szczęśliwe życie, Sielanka, Ekloga], 1922
olej, płótno,
64,5 x 79,5 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Akwaforta, sucha igła,
wym.: 179 x 113 mm (pl. 405 x 300 mm).
Pod kompozycją napisy typograficzne: l.d. Józef Pankiewicz, Strasse in Dinan. Orginalradierung, p.d.: Verlag des Gesselschaft für verwielfältigende Kunst, Wien. Stan zachowania b. dobry. Lit.: I. Kossowska, "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917", Kraków 2000, s. 139, il. 155.
Portal kościoła St. Maclou w Rouen, 1904
Akwaforta;
wym.: 205 x 147 mm;
sygn. na pł. l.d.: Pankiewicz. Lit.: "Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin", Warszawa 2006, s. 308. (il. s. 15)
Kanał piński na Polesiu I (Grobla), 1899
Sucha igła, papier żeberkowy;
wym. komp.: 119 x 138 mm;
sygn. pł. p.d.: Pankiewicz 1899. Grafika po konserwacji. Lit.: "Józef Pankiewicz. 1866-1940. Życie i dzieło", Muzeum Narodowe w Warszawie 9. I - 26. III 2006, s. 284, poz. kat. IV, 11; M. Radojewski, "Wystawa grafiki J. Pankiewicza", Wrocław 1959, poz.3.
Akwaforta Józefa Pankiewicza Strasze in Dinan,
Wiedeń [1907] (Akwaforta 18,1x11,3 na ark. 38,7x29,3 cm. Uliczka w bretońskim miasteczku Dinan. Polski tytuł: "Ulica Jerzual w Dinan". Rycina wydana w Wiedniu przez Verlag der Gesellschaft für Vervielfältigende Kunst (nadruk nad dolną krawędzią arkusza). Stan bardzo dobry)
olej/tektura,
31,5 x 26,5 cm
sygnowany p. d.: `pankiewicz`
olej, płótno dublowane,
54,5 x 45 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Widok na Sekwanę w okolicach Les Andelys
olej, płótno, 59 x 73 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
na odwrocie na krośnie stempel: Składu Materiałów Malarskich R. Aleksandrowicz
Akwaforta; wym.: 149 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: Pankiewicz.
olej, płótno, 33,2 x 54,8 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
PEJZAŻ Z CASSIS (Widok z gaju oliwkowego
na Couronne de Charlemagne w Cassis), 1928 r.
olej/deska,
33 x 42 cm
sygnowany l. d.: "Pankiewicz"
ODWROCIE: naklejka - "Muzeum Narodowe | w Warszawie | p. 734/05/2"
PEJZAŻ Z OKOLIC SAINT-TROPEZ, 1922
olej, płótno, 50.5 x 61.5 cm
sygnowany l.d.: Pankiewicz
Na górnej listwie krosna napis niebieską kredką: longi/... /
Widok z winnicy na Couronne de Charlemagne w Cassis
olej, płótno;
46,5 x 62 cm
niesygnowany
Na odwrocie nalepka: Muzeum Narodowe / w Warszawie
Dep. 3511
olej, tektura,
31,5 x 45,5 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Widok na Sekwanę w okolicach Les Andelys, 1920
olej, płótno, 59 x 73 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
olej, płótno, 46,7 x 38 cm;
sygn. l.d.: Pankiewicz;
w okolicach Les Andelys, 1920
olej, płótno
59 x 73 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Bukiet kwiatów w dzbanku, ok. 1917-1918
olej, płótno
41,5 x 38,5 cm;
sygn. p. g.: Pankiewicz
MODELKA SIEDZźCA NA KRZEŚLE, 1925
olej, płótno,
65.5 x 54.5 cm
sygnowany dwukrotnie p.d.: Pankiewicz
Na krosnach i na ramie nalepki Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem inw. P 567/05; na ramie flamastrem ten sam numer
Akwaforta
wym.: 127 x 180 mm
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz; stan II.
Lit.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, Warszawa 2006, poz. 69.
Akwaforta
wym.: 178 x 145 mm
sygn. oł. l.d.: Pankiewicz
na odwrocie oł.: Rue Jerzual a Dinan.
Lit.: M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 58; Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, Warszawa 2006, poz. 70.
Concarneau. Mury obronne starego miasta i łodzie przy brzegu, 1908
Akwaforta
wym.: 150 x 259 mm
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz
na odwrocie oł.: Port w Concarneau.
Lit.: M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 63.; Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, Warszawa 2006, poz. 83.
TEKA 14 akwafort (73 z nakładu 100 sztuk), wydana w Paryżu w 1905 r.
grafiki powstałe w latach 1900 - 1904
wymiary teki: 54 x 37 cm
wszystkie plansze są sygnowane ołówkiem p. d.: `Pankiewicz` oraz nr l. d.: `73`; znak firmowy papierni - filigran w różnych fragmentach, z całym lub różnie odciętym napisem: `VAN GELDER ZONEN` lub drugą częścią znaku: tarcza herbowaz lilią andegaweńską; znak firmowy drukarni odbity na wszystkich planszach, sucha pieczęć: `L. FORT IMPRIMEUR PARIS`
akwaforta, sucha igła
wym.: 117 x 220 mm
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz.
Lit.: M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 40; Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, Warszawa 2006, poz. 61.
akwaforta
wym.: 149 x 190 mm
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz
grafika naklejona na karton.
Lit.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, Warszawa 2006, poz. 68.
L'Abbaye du Mont St. Michel, przed 1907
akwaforta, sucha igła
wym.: 240 x 148 mm
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz.
Lit.: Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, Warszawa 2006, poz. 75.
PARYŻ. HOTEL LAMBERT, ok. 1903
akwaforta, sucha igła, ruletka na papierze żeberkowym z filigranem
11,8 x 15,8 cm
sygnowana ołówkiem, pod ryciną "Pankiewicz"
Sekwana w okolicach Les Andelys, 1920
olej, tektura
27 x 35,5 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Na odwrocie nalepka z Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego w Krakowie z tytułem obrazu - Pejzaż, nr 2656 i datą przyjęcia 1925.
olej, płótno,
46.5 x 38 cm
sygnowany l.d.: Pankiewicz
węgiel i sangwina, papier żeberkowy z suchą pieczęcią okrągłą: J. WHATMAN (...) 1er i z filigranem: (J WHAT)MAN 1931,
30 x 47.3 cm
14 x 15,8 cm (odcisk płyty),
sygn. ołówkiem pod ryciną p. d.: Pankiewicz
Martwa natura - winogrona i jabłka, ok. 1920 r.
olej/deska,
37 x 47 cm
sygnowany p. d.: `Pankiewicz`
na odwrocie odręczny napis: `J. Pankiewicz | 1921`
akwaforta, papier;
12,7 x 17,9 cm;
olej, tektura,
27 x 35,5 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
Rue de la Boucherie w Caudebec en Caux (Zaułek z bawiącymi się dziećmi), 1907
akwaforta, papier żeberkowy,
13,8 x 11 cm (odcisk płyty), 19,2 x 15,2 cm (akusz);
sygn. p. d. pod ryciną ołówkiem: Pankiewicz; na odbitce p. d. odwrócony napis: Caux en Caudebec.
Kanał piński na Polesiu I (Krajobraz z konnym zaprzęgiem na mostku), 1899
sucha igła, papier,
13,8 x 19,9 cm (odcisk płyty);
sygn. p. d.: Pankiewicz 1899 (na płycie)
olej, płótno,
27 x 32.5 cm
olej/płótno,
45 x 54,5 cm
sygnowany l. d.: `Pankiewicz`
Paryż. Hotel Lambert, ok. 1903
Akwaforta, sucha igła, ruleta;
wym.: 118 x 158 mm;
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz; stan bdb.
Tulipany w niebieskim flakonie, ok.1926
olej, płótno,
61 x 50 cm;
sygn. l. g.: Pankiewicz
olej na płótnie, 64, 5 x 79, 5 cm,
sygnowany l. d. "Pankiewicz"
ANEMONY I MIMOZA W GLINIANYM DZBANIE, ok. 1920
olej na płótnie, 54, 5 x 45, 5 cm,
sygnowany l. d. "Pankiewicz",
na krośnie kartka Muz. Narodowego w Warszawie, 2006.
Wystawiany: Józef Pankiewicz 1886-1940. Życie i dzieło
Muzeum Narodowe w Warszawie, 2006 [poza katalogiem].
Pejzaż z południa Francji (Pejzaż z Saint - Tropez), 1922 r.
olej/płótno, 52 x 61,5 cm
sygnowany l. d.: `Pankiewicz`
Pejzaż z Cassis (Widok z gaju oliwkowego na Couronne de Charlemagne w Cassis), 1928 r.
olej/deska, 33 x 42 cm
sygnowany l. d.: `Pankiewicz`
na odwrocie naklejka: `Muzeum Narodowe | w Warszawie | p. 734/05/2`
sygnowany l. d.:` Pankiewicz`
na odwrocie, na krośnie, nalepka: `MUZEUM NARODOWE W POZNANIU | Pracownia Konserwacji Malarstwa | i Rze¼by` oraz pieczęć: `WKZ 38 | PRZEDMIOT NIE PODLEGA ZAKAZOWI WYWOZU ZA GRANICĘ`
PORTRET MADAME MARTY BONNARD, 1910
olej na płótnie, 61 x 50 cm, sygnowany l.g. "Pankiewicz/1910"
olej, tektura;
29 x 36 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz
na odwrocie nalepka: WYSTAWA ZZPAP W OLSZTYNIE/ AUTOR J Pankiewicz/ Tytuł Owoce/ technika olej na tekt. WYMIARY 36 x 29/ cena: 60000/ Własność R. Sobańskiej
olej/płótno dublowane,
65 x 54 cm
sygnowany p. d.: `Pankiewicz`
Katedra Notre-Dame w Paryżu, 1903
akwaforta, sucha igła, papier żeberkowy z filigranem
14,2 x 18,8 cm (odcisk płyty)
olej na płótnie, 46,5 x 38,5 cm, sygnowany p.g. "Pankiewicz"
na odwrocie, na krośnie fragmenty zniszczonej, dawnej naklejki nierozpoznanej galerii francuskiej oraz dwie naklejki muzealne Muz. Narodowego w Warszawie.
Reprodukowany: Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło, Muz. Narodowe w Warszawie 2006, w katalogu nr I 188, fot. na s. 87.
olej, płótno
50 x 61 cm
sygnowany p.d.: Pankiewicz
PEJZAŻ Z LA CIÔTAT Z WIDOKIEM NA CALANGUE DE FIGUEIROLLES
olej, deska, 27 x 35 cm;
sygn. p. d.: Pankiewicz
Kanał Piński na Polesiu I (Grobla)
sucha igła, papier żeberkowy filigranem MBM,
13,8 x 19,7 cm (odcisk płyty);
Martwa natura. Budda z gałązką mimozy, 1906 r.
olej/płótno, 68,5 x 58 cm
sygnowany l. d.: `Pankiewicz`
Bibliografia: Obraz opisywany i reprodukowany w katalogu: Józef Pankiewicz "Życie i dzieło", MN w Warszawie 2006 r., poz. 96.
PEJZAŻ Z LA CIOTAT Z OLIWKAMI, 1927
olej, deska, 33 x 41,5 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz
MARTWA NATURA Z LAKOWĄ SZKATUŁKĄ, ok. 1908
olej na płótnie, 46 x 55 cm,
sygnowany p.d. "Pankiewicz"
RYNEK KLEPARSKI W KRAKOWIE, ok. 1930
olej, tektura
27 x 37.5 cm
sygnowany p.d.: Pankiewicz | Rynek Kleparski
Droga wśród gajów oliwkowych w La Ciotat
olej, płótno, 49,5 x 60 cm;
sygn. p.d.: Pankiewicz
akwarela, papier, wymiary w świetle passe-partout: 59 x 45 cm
sygn. śr.d.: Pankiewicz
ołówek, kredka, papier, wymiary w świetle passe-partout: 29 x 23 cm
sygn. i dat. l.d.: Pankiewicz 90
olej, płótno, 45,4 x 61 cm
olej, płótno, 59 x 73 cm;
sygn. l.d.: Pankiewicz
Droga wśród gajów oliwkowych w La Ciotat, 1927
olej, płótno, 49,5 x 60 cm
sygn. p.d.: Pankiewicz
na odwrociu naklejka: Muzeum Narodowe / w Warszawie / P 753 / 05 / 5
Martwa natura. Budda z gałązką mimozy
sygn. l.d.: Pankiewicz
akwaforta, sucha igła; wym.: 179 x 113 mm. W dolnej części napisy typograficzne wydawnictwa m.in.: opis grafiki. Lit.: I. Kossowska, "Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897-1917", Kraków 2000, s. 139, il. 155.
MARTWA NATURA - KAWONY I WINOGRONA, 1909
olej na płótnie (pasy), 58 x 74 cm,
sygnowany l.d. "Pankiewicz",
na odwrocie na nowym krośnie nalepki Muzeum Narodowego w Warszawie z numerem oraz doczepiony fragment starego krosna z nalepką Stowarzyszenia Artystów Malarzy "Pro Arte"
MARTWA NAT. Z LAKOWź SZKATUŁKź, ok. 1908
olej, płótno
46 x 55 cm
sygnowany p.d.: Pankiewicz
Na odwrocie fragment nalepki wystawy we Francji.
olej, tektura, 25 x 17,5 cm;
sygn. l.d.: Pankiewicz; p.g.: E 189 (?)
PEJZAŻ Z POŁUDNIOWEJ FRANCJI, 1922
olej, płótno,
51 x 61.3 cm
sygnowany l.d.: Pankiewicz
Landscape with Trees and a House in the Distance
etching, size: 12 x 15.8 cm
signed, lower right: Pankiewicz
dated, lower left: 80
Landscape with Lake and Trees
etching, size: 6.8 x 14.8 cm
dated, lower left: 80
Landscape with Windmill
etching, size: 16 x 23 cm
dated, lower left: 80
Landscape with Riverbank and Houses
etching, size: 8 x 13.6 cm
dated, lower left: 80
oil on canvas
size: 61 x 54 cm
signed lower right: Pankiewicz
olej/płótno, 42 x 35 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Pankiewicz | Bruges 1903`
obraz opisany i reprodukowany w katalogu `Józef Pankiewicz. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin`, Muzeum Narodowe w Warszawie, 9. I - 26. III. 2006, il. Nr 79
Łodzie w porcie, ok. 1908 - 1910
akwarela/papier naklejony na tekturę, 29 x 38 cm
sygnowany p. d.: `Pankiewicz`
olej, płótno, 54,5 x 45,5 cm;
sygn. p.d.: Pankiewicz
Na odwrocie, na krośnie stemple: SKŁAD PAPIERU / R. ALEKSANDROWICZ / KRAKÓW, UL. BASZTOWA 11
olej, płótno, 59,5 x 72,5 cm;
sygn. p.d.: Pankiewicz / 1911;
Na odwrocie nalepki depozytowe Muzeum Narodowego w Warszawie; obraz reprodukowany w Katalogu wystawy monograficznej
olej, płótno,
50 x 61 cm
sygnowany p.d.: Pankiewicz
akwaforta, sucha igła, wym.: 117 x 220 mm, sygn. oł. p.d.: Pankiewicz. Stan zach.: bardzo dobry, grafika przyklejona w górnej części marginesów do starego papieru. Lit. M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 40.
akwaforta, wym.: 178 x 145 mm, sygn. oł. l.d.: Pankiewicz, na odwrocie oł.: Rue Jerzual a Dinan. Stan zach.: bardzo dobry, grafika przyklejona w górnej części marginesów do starego papieru. Lit. M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 58.
akwaforta, wym.: 150 x 259 mm, sygn. oł. p.d.: Pankiewicz, na odwrocie oł.: Port w Concarneau. Stan zach.: bardzo dobry, grafika przyklejona w górnej części marginesów do starego papieru. Lit. M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 63.
Concarneau. Fragment łodzi rybackiej na tle portu, 1908
akwaforta, wym.: 188 x 140 mm, sygn. oł. p.d.: Pankiewicz, na odwrocie oł.: Port w Concarneau. Stan zach.: bardzo dobry, grafika przyklejona w górnej części marginesów do starego papieru. Lit. M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 70, il. 8.
Barbarka wg rzeźby A. Kurzawy, 1898
akwaforta, sucha igła, wym.: 120 x 80 mm, sygn. pł.: Pankiewicz, oraz oł. p.d.: Pankiewicz Lit. H. Blum, Józef Pankiewicz, Grafika, il. 1; M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, p. 2
olej, płótno,
46.8 x 61 cm
Na odwrocie autorskie napisy czytelne przy ustawieniu obrazu w pionie l.d.: Pankiewicz; p.d.: Figures.
akwarela, kredka, papier, 24,5 x 32,6 cm;
sygn. l.d.: Pankiewicz
akwaforta, sucha igła;
wymiary: 198 x 137 mm;
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz.
Stan zach.: dobry.
Lit.: M. Radojewski, Wystawa grafiki Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, poz. 18; H. Blum, Pankiewicz - grafika, Warszawa 1958, poz. 12.
akwaforta, papier, odcisk płyty: 24,8 x 15,7 cm,
arkusz: 29 x 18,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Pankiewicz (ołówkiem),
nr l.g.: XVII; napis l.d.: nieczytelny (ołówkiem).
Akwarela, papier; 20 x 30,5 cm
Sygnowany l. d.: Pankiewicz
L`Abbaye du Mont St. Michel, przed 1907
akwaforta, sucha igła,
240 x 148 mm,
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz
Lit.: I. Kossowska, Narodziny polskiej ..., il. 101; M. Radojewski ...., p. 39
akwaforta, sucha igła,
179 x 113 mm.
W dolnej części napisy typograficzne wiedeńskiego wydawnictwa.
Lit.: I. Kossowska, Narodziny polskiej grafi ki artystycznej 1897 - 1917, Kraków 2000, s. 139, il. 155
Barbarka wg. rzeźby A. Kurzawy, 1898 r.
akwaforta, sucha igła,
120 x 80 mm,
sygn. pł.: Pankiewicz, oraz oł. p.d.: PankiewiczLit.: H. Blum, Józef Pankiewicz, Grafika, il. 1; M. Radojewski, Wystawa grafik Józefa Pankiewicza, Wrocław 1959, p. 2
Pojmanie Chrystusa wg. obrazu Witolda Piechowskiego
akwaforta,
355 x 240 mm,
sygn. pł. p.d.: J. Pankiewicz s.c, l.d.: W. Piechowski pinx., niżej śr. d.: imp. Louis Fort, ParisStan. zach.: szerokie marginesy, plansza naklejona na starą tekturę.Lit.: H. Blum, Józef Pankiewicz, Grafika, Warszawa 1958, s. 6, 7; H. Wilder, Grafika, tabl. XXXII - XXXIII il.;W. Ozdoba-Kosierkiewicz, Grafika Polska, Kraków 1986, s. 142
(Krajobraz z południowej Francji)
olej, płótno,
59,5 x 73 cm;
sygn. p.d.: Pankiewicz / 1911
olej, płótno,
42 x 35 cm;
sygn. p.d.: Pankiewicz / Bruges 1903
sucha igła, papier,
13,8 x 19,8 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Pankiewicz 1899 (na płycie)
PEJZAŻ HISZPAŃSKI, ok. 1914-1919
olej na płótnie,
33,5 x 48 cm,
sygnowany p.d. "Pankiewicz"
obraz po konserwacji
akwarela, papier
wym.: 30,3x21,7 cm
sygn. l.d.: Pankiewicz. Ekspertyza Pani Agnieszki Ławniczakowej
akwaforta, wym.: 240 x 156 mm,
sygn. pł. l.d.: P.; p.d.: "Verona", oł. p.d.
Bardzo rzadka praca artysty.
akwaforta, wym.: 250 x 158 mm,
sygn. oł. p.d.
akwaforta, sucha igła, wym.: 179 x 113 mm (pl. 405 x 300 mm).
Duboja na Polesiu. Kaplica w parku, 1897
akwaforta, wym.: 100 x 120 mm,
sygn. oł. p.d. Grafika po konserwacji.
Staw w St.Valery en Caux, 1907
akwaforta, wym.: 99 x 168 mm, sygn. oł. p.d.
akwaforta, wym.: 148 x 254 mm, sygn. oł. p.d.
Polesie. Krajobraz z konnym zaprzęgiem na mostku, 1899
sucha igła, wym.: 138 x 198 mm, sygn. i dat. p.d. na pł., szerokie marginesy.
Lit.: M.Radojewski, Wystawa grafiki J. Pankiewicza, Wrocław 1959, poz.3.
MARTWA NATURA z OWOCAMI i ORIENTALNYM TALERZEM, ok. 1908
olej na płótnie, 30,5 x 40,5 cm,
sygnowany l. d. "Pankiewicz", na odwrocie piórem autorska dedykacja: "W dowód przyjaźni Helenie CH. Pankiewicz"
Szkice rzeźby Niobe z Luwru, ok. 1929 - 30
patyk, tusz lawowany w tonie sepii na szkicu ołówkowym, papier kremowy żeberk. Ingres d`Arches z filigranem: [FRAN]CE INGRES D`ARCHES, 25,9 x 48,2 cm; Na odwrocie napis ołówkiem obcą ręką wzdłuż prawej krawędzi: 2.1. Studium rzeźb w Luwrze
Boczna fasada kościoła Saint-Germain-des-Pres w Paryżu, ok. 1904
węgiel podlawowany,papier kremowy żeberk. Ingres d`Arches z filigranem: FRANCE INGRES D`ARCHES, 48,8 x 33,2 cm; na odwrocie napisy ołówkiem obcą ręką wzdłuż górnej krawędzi: 1. Szkice Węglem/ 1.4.Róg Kościoła Madelaine/ w Paryżu [błędna identyfikacja]; oznak. ołówkiem w kółku cyfrą: 1
1908 r.
Olej na płótnie 53 x 65 cm
Sygnowany p.d - "Pankiewicz"
BRZOSKWINIE, MELON, BANANY; [MARTWA NATURA Z ZIELONĄ BUTLĄ], 1924 r.
Olej, płótno; 38 x 55,5 cm
Sygn. l.d.: Pankiewicz
Na blejtramie fragment pieczątki: " ...WYDA..... DEPOZYTU |
MUZEUM ......DOWEGO| w WARSZAWIE" i nalepka z nr rew. "13412 |
ew.; na górnej listwie napis czerwoną farbą WAWEL
ULICA DE LA BOUCHERIE W Caudebec-en-Caux
akwaforta, 13,9 x 11 cm, na płycie po prawej (odwrotnie): "Caudebec-en-Caux"
Ulica la Boucherie w Caudebec-en-Caux
akwaforta, papier, 13,7 x 10,8 cm; napis na płycie p.d.: Caudebec-en-Caux
Martwa natura z misą z owocami - przekrojony melon, banan, gruszki, 1915-16
kredka czarna, pap. cienki, szarawy (karta ze szkicownika), 26,5 x 33,8 cm;
nie sygn., na odwr. napis oł. obcą ręką wzdłuż prawej krawędzi: Szkice małe węglem | 1.2. Martwa natura: owoce; oznak. oł. w kółku cyfrą: 5
Studium postaci Adama wg Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, ok 1929-30
pióro, tusz w tonie sepii na szkicu ołówkowym, pap. kremowy, żeberk. ze znakiem
wodnym: herb pod koroną z dwoma wspiętymi lwami, 21,2 x 28,8 cm; nie sygn.
Akwarela, ołówek na papierze 58 x 43,5 cm
Sygnowany p.śr. - "Pankiewicz"
Jeden z najwybitniejszych malarzy kolorystów. Studiował w Szkole Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona (1884-1885) oraz w akademii petersburskiej. Po przyjeździe do Warszawy związał się z grupą malarzy skupionych wokół Aleksandra Gierymskiego. W 1889 r. wyjechał z Władysławem Podkowińskim do Paryża, gdzie poznał sztukę impresjonistów, pod wpływem której zaczął tworzyć. W 1906 r. został mianowany profesorem ASP w Krakowie, od 1925 r. kierował założoną przez siebie filią krakowskiej uczelni w Paryżu. Uprawiał malarstwo i grafikę, najczęściej podejmował motywy pejzażu, martwej natury, scen rodzajowych.
olej, płótno, 50 x 61 cm
sygnowany p.d.: Pankiewicz
akwaforta, 17,2 x 11,9 cm , sygnowany na marginesie, ołówkiem: "Pankiewicz".
Uliczka la Boucherie w Caudebec-en-Caux w Normandii
niesygnowany
akwaforta
14x11
Projekt malowidła z nad ołtarza głównego do kaplicy Zamku Królewskiego na Wawelu
sangwina, pap. kremowy, żeberk. Ingres d`Arches z filigranem MBM, 31,5 x 48 cm;
sygn. sangwiną pod kompozycją p.d.: Pankiewicz oraz nieco niżej pośrodku napis ręką artysty: nad ołtarzem
kredka, sangwina, pap. szary żeberk. Ingres d`Arches z filigranem: MBM FR
47,8 x 31,6 cm; nie sygn.
Kobieta zapinająca sandał, ok. 1929-30
sangwina, pap. stary, szary, żeberk., 49 x 36 cm;
sygn. p.d.: Pankiewicz, na odwrociu napis oł. obcą ręką wzdłuż górnej krawędzi: 3. Sangwina | 3.5. Kobieta zapinająca sandał; 1 gn; oraz oznak.oł. w kółku cyfrą: 13
Studia z obrazów w Luwrze - postać św. Sebastiana wg Perugino oraz portret męski, ok. 1929-30
patyk, tusz lawowany na szkicu ołówkowym, pap. kremowy z filigranem:
nie sygn., na odwr. napis oł. p.d.: 468 F 39 v
wg Autoportretu młodzieńczego Rafaela (z rysunku węglem ze zbiorów Ashmolean Museum w Oxfordzie),
pióro, tusz lawowany w tonie sepii, pap.cienki, kremowy (karta ze szkicownika), 33,8 x 26 cm;
nie sygn., na odwr. oznak. oł. w kólku cyfrą: 14
Szkice rzeźby Niobe z Luwru, ok. 1929-30
patyk, tusz lawowany w tonie sepii na szkicu ołówkowym, pap. kremowy, żeberk. Ingres d`Arches z filigranem:
nie sygn., na odwr. napis oł. obcą ręką wzdłuż prawej krawędzi: 2.1. Studium rzeźb w Luwrze
pióro, tusz w tonie sepii na szkicu ołówkowym, pap. kremowy, żeberk. ze znakiem wodnym: herb pod koroną z dwoma wspiętymi lwami, 21,2 x 28,8 cm;
nie sygn.
Martwa natura z dzbanem oraz talerzem i paterą z owocami, ok. 1920
kredka sangwina, papier żeberk. Ingres d`Arches z filigranem wzdłuż prawej krawędzi
nie sygn., na odwrociu napis oł. obcą ręką wzdłuż lewej krawędzi: 3. Sangwina | 3.4. Martwa Natura (owoce) oraz oznak. oł. w kółku cyfrą: 1
Studium portretowe żony artysty Wandy Pankiewiczowej, ok. 1921-22
kredka, sangwina, pap. cienki, kremowy (kartka ze szkicownika), 33,4 x 26 cm;
nie sygn. , na odwr. napis oł. obcą ręką wzdłuż górnej krawędzi: 3. Sangwina | 3.7. Studium do
portretu | portret żony
Pejzaż śródziemnomorski z gajem oliwnym i domkiem, 1930
węgiel, pap. kremowy, żeberk. Ingres d`Arches z filigranem MBM, 30,5 x 48,4 cm;
sygn. węglem p.d.: Pankiewicz | 1930, na odwr. nieczytelne ślady kompozycji rysunkowej
węglem oraz oznak. oł. w kółku cyfrą: 11
sangwina lawowana, pap. lekko kremowy J. Whatman, sucha pieczęć l.d. z napisem w kręgu: J WHATMAN | 1 er CHOIX, w dołu w otoku: MARQUE DEPOSEE, 27,4 x 49 cm;
nie sygn., datowany p.d.: 1934, na odwr. oznak. oł. w kółku cyfrą: 12. oraz napisem: 44L F 405
Martwa natura z dzbankiem i misą z owocami (banany i przekrojona cytryna), ok. 1915-16
kredka czarna, pap. cienki szarawy (karta ze szkicownika), 33,8 x 26,5 cm;
nie sygn., na odwrociu napis oł. obcą ręką wzdłuż górnej krawędzi: 1. Szkice węglem | 1.3. Owoce
Martwa natura z paterą z cytrynami i pucharkiem, ok. 1915-16
nie sygn., na odwrocie napis oł. obcą ręką wzdłuż górnej krawędzi: 1. Szkice węglem | 1.2. Owoce; oznk. oł. w kółku cyfrą: 4
La Ciôtat - krajobraz nadmorski z wysokim drzewem, 1933
pióro, tusz lawowany w tonie sepii, pap. kremowy J. Whatman z filigranem HAND MADE J WHA
sygn. piórem, tuszem p.d.: Pankiewicz | 1933, na odwr. wzdłuż lewej krawędzi napis oł. V obcą ręką: 2. Sepia | 2.5. La Ciotat - Krajobraz Nadmorski; w pr. dolnym rogu oznk.oł. w kółku cyfrą: 15
Boczna fasada kościoła Saint-Germain-des-Prés w Paryżu, ok. 1904
węgiel, podlawowany, pap. żeberk. Ingres d`Arches z filigranem: FRANCE INGRES D`ARCHES, kremowy, 48,8 x 33,2 cm;
nie sygn., na odwr. napisy oł. obcą ręką wzdłuż górnej krawędzi: 1. Szkice Węglem | 1.4. Róg Kościoła Madelaine | w Paryżu ; oznak. oł. w kółku cyfrą: 1
Widok Forum Romanum w Rzymie, 1899
akwaforta, akwatinta, pap. japoński, kremowy, 17 x 27,7 (27,8 x 37,1 cm);
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz; na odwr. napis oł. ręką artysty l.d.: 150; p.d.: Forum w Rzymie; nieco wyżej oznak. oł. w kółku cyfrą: 34; napis obcą ręką wzdłuż prawej krawędzi: 2. Sepia - S | 2.1 Nocne studium Forum w Rzymie
akwaforta, pap. kremowy, 8,9 x 15,8 (10 x 16,4 cm);
sygn. oł. l.d.: Pankiewicz; na ryc. odwrócony napis p.d.: Versailles; na odwr. napis oł. ręką artysty p.d.: Le Parc de Versailles oraz wyżej oznak. oł. w kółku cyfrą: 33
Castello del Ovo, Neapol, ok. 1900
akwaforta, sucha igła, pap. kremowy, 10,8 x 15,8 (11,6 x 16,6 cm);
sygn. oł. l. d.: Pankiewicz ; na odwr. napis oł. ręką artysty p.d.: etat; oznak. w kółku cyfrą: 22
Typowy dom normandzki, (Rue Charlemagne)1904
akwaforta, pap. szary, żeberk., 14,8 x 12 (18,6 x 15,2 cm);
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz | 1904; na odwr. napisy oł. obcą ręką l.g.: Sepia | 2.4. Typowy dom | normandzki; p.d. oznak. oł. w kółku cyfrą : 23 oraz wzdłuż pr. krawędzi: 12,2 x 15,7 | 25 x 29
Sekwana pod Caudebec-en -Caux, 1907
akwaforta, pap. kremowy, żeberk. (karta wydarta z księgi), 13,8 x 16,8 (20,2 x 31,9 cm);
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz; na ryc. odwrócony napis l.d.: Caudebec en Caux; na odwr. napis oł. obcą ręką wzdłuż prawej krawędzi: 2. Sepia | 2.2. Studium Nadwodnego Krajobrazu; wzdłuż dolnej krawędzi pośrodku: Lake & Trees 5 G <.> ; oznk. oł. w kółku cyfrą: 21
Rue des Barres w Paryżu, ok. 1904
akwaforta, pap. kremowy, 13,7 x 11,7 (14,4 x 12 cm);
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz; na odwr. napis oł. ręką artysty p.d.: Rue des Barres a Paris; l.d.: v 555
Rue de la Boucherie w Caudebec-en Caux, ok. 1907
akwaforta, pap. kremowy, żeberk. z filigranem (karta wydarta ze starej księgi z paginacją na odwrocie w l. d. rogu "80"), 13,7 x 11 (19,8 x 13,3 cm);
sygn. oł. p.d.: Pankiewicz; na rycinie odrócony napis p.d.: Caudebec-en-Caux; na odwr. napis oł. ręką artysty p.d.: Rue de la Boucherie Caudebec-en-Caux oraz wyżej oznak. oł. w kółku cyfrą: 19
"ULICA DE LA BOUCHERIE W CAUDEBEC-EN-CAUX"
akwaforta, 14 x 10 cm, na płycie (odwrotnie): "Caudebec-en-Caux"
MARTWA NATURA Z AZALIĄ I JABŁKAMI, ok. 1930 r.
Olej, płótno 74 x 60 cm
Sygn. po prawej u góry: Pankiewicz
WIDOK MOSTU GALATA W STAMBULE, 1893
akwarela, 43 x 29,3 cm (41,5 x 28 cm w świetle passe-partout)
sygnowana l.d.: "Stambuł 93 [?97?] JPankiewicz Kościół. Pont de Galata"
sucha igła, 13,1 x 17,2 cm
sygnowany p.d.: "Pankiewicz 1899"
akwaforta i sucha igła, 18,2 x 11,4 cm
sygnowana pod ryciną ołówkiem p.d.: "pankiewicz"
reprodukowany: H. Blumówna, Józef Pankiewicz. Grafika, Warszawa 1958, tabl. XVIII.
PEJZAŻ Z SAINT TROPEZ, ok. 1911-1912 r.
Akwarela, kredka, papier; 28,5 x 41 cm
Sygn. p.d.: Pankiewicz
akwaforta, 14,3 x 17 cm (w świetle p-p)
sygnowana ołówkiem p.d.: "Pankiewicz"
reprodukowana: H. Blumówna, Józef Pankiewicz. Grafika, Warszawa 1958, tabl. 17
akwaforta, 13,5 x 18 cm (w świetle p-p)
reprodukowana: H. Blumówna, Józef Pankiewicz. Grafika, Warszawa 1958, tabl. 16
olej, płótno,
43.3 x 58.5 cm
owany l.g.: Pankiewicz Na odwrocie drukowana, wypełnione ręcznie nalepka: WYSTAWA OBRAZÓW "CZWÓRKA" | Kraków ul. Sienna 2 | Wystawca: Józef Pankiewicz | Dzieło: Martwa natura | Cena: 4.500 k.... h ... | Rodzaj dzieła: ol. | Nadesłano dnia: czerwiec 1917. Fragment nalepki wystawy w warszawskim TZSP: 16993 Autor Józef Pankiewicz | 12/ Martwa natura Melon | Rodzaj dzieła ol. | II 191 [.]. Na krosnach cztery stemple krakowskiego Składu Papieru i Przyborów Malarskich Róży Aleksandrowicz, Pl. Matejki Hotel Centralny oraz po dwa stemple z numerami 58 i 43, odpowiadającymi wymiarom obrazu.
Martwa natura z owocami, butelką i koszykiem, ok.1930
olej, płótno
49,7 x 61,5 cm
Akwaforta, papier żeberkowy, 8,4 x 13,5 cm
Sygnowany ołówkiem p.d.: Pankiewicz
akwaforta; 12 x 15,8 cm; papier 25 x 31,6 cm;
Rycina pochodzi z teki Quatorze Eaux-fortes, Collection de L`ART. DECORATIF, Paryż [1906], z 92 egzemplarza teki na 100 numerowanych;