1 zł
2 600 000 zł

MUTER Mela (Mutermilch Maria Melania) (1876 Warszawa - 1967 Paryż)

Pejzaż prowansalski

olej, deska, 55 x 46 cm

cena wywoławcza: Wykup abonament

Most na Rodanie, ok. 1940-45

olej, płótno, 38,2 x 55 cm
sygn. l.g.: Muter

Odpoczynek w lesie

akwarela, papier, 34,5 x 24 cm w świetle oprawy
sygn. l.d.: Muter

Łodzie w porcie

akwarela, ołówek/papier, 34,5 x 49 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'muter.'

Pejzaż z Allevard, 1919 r.

olej/płótno, 80,5 x 80,5 cm
sygnowany p.d.: ‘Muter’
na krośnie malarskim dwie nalepki Galerie Gmurzynska, nalepka z numerem: '74', nalepka firmy transportowej oraz nalepka konserwatora dzieła sztuki informująca o przeniesieniu oryginalnych nalepek z pierwotnego krosna

Geranium, około 1920 r.

olej/sklejka, 60,5 x 50,5 cm
sygnowany l.g.: 'Muter'
na odwrociu nalepki wystawowe

Pejzaż prowansalski

olej/sklejka, 41 x 33,1 cm
sygnowany l.d.: 'MUTER'
na odwrociu rysunkowy szkic do portretu kobiety

Martwa natura z winogronami

olej, płyta, 36,5 × 44 cm w świetle oprawy
sygn. l. d.: MUTER

MARTWA NATURA Z WINOGRONAMI, po 1940

olej, sklejka
28,8 x 38,5 cm
sygn. l.g.: Muter

W oborze / Dziewczynka z misą jabłek

(obraz dwustronny)
olej, płótno, 60,5 x 72 cm
sygn. p.g.: Muter
na odwrocie nalepka inwentarzowa Muzeum Miasta Łodzi z opisem pracy
na odwrocie na blejtramie napis czarnym flamastrem: 12620 Mela MUTER No 7/8/7 B. Nawrocki 1988

Port w Collioure, lata 20. XX w.

olej, płótno, 65 x 79 cm w świetle ramy
sygn. p.d.: Muter

Macierzyństwo

olej/płótno, 96 x 80 cm
sygnowany p.g.: 'Muter'
opisany na odwrociu: 'Depôt | Reservé | Retrouvé en 1962 | Nettoye superficiellement | M'; na krośnie malarskim opisany oraz nalepki aukcyjne

Uliczka w Carpentaras (recto) / Studium krów (verso), lata 20. XX w.

akwarela, tusz/papier, 47,5 x 31,5 cm
sygnowany p.d.: 'Muter' (recto) oraz sygnowany monogramem u dołu kompozycji: 'M' (verso)

Martwa natura z dzbanem i wiśniami

olej, sklejka naklejona na deskę;
51 x 61,5 cm.

Pejzaż z Villeneuve-les-Avignon

akwarela, papier, 33 × 48,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Muter

Martwa natura z rybami, krewetkami i cytrynami

olej/deska, 46,5 x 54,5 cm
liczne nalepki na krosnach malarskich: nalepka Galerie Gmurzynska z opisem pracy oraz numerem 138, nalepka domu aukcyjnego Sotheby's, nalepka francuskiej firmy ramiarskiej DELF oraz dwie nalepki szwajcarskiej firmy transportowej Rudolphe Haller.

Panorama miasta Collioure na południu Francji

akwarela, papier; 34 x 49 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Muter;
na odwrocie Portret kobiety wykonany tuszem z napisem ołówkiem w języku francuskim; oraz napis Collioure. (tuszem).

Macierzyństwo, około 1909 r.

olej/tektura, 110 x 90 cm
sygnowany l.g.: 'Muter'
na odwrociu papierowe nalepki aukcyjne

Świt w Marsylii (L'aube à Marseille), około 1932 r.

olej/płótno, 65 x 80 cm
sygnowany l.d.: 'Muter'
na krośnie malarskim papierowa nalepka aukcyjna

Portret mężczyzny z fajką

olej/płótno, 65 x 54 cm
sygnowany p.g.: 'Muter'

Macierzyństwo, 1918

olej, płyta, 74 x 74 cm
na odwrocie nalepka Galerie Gmurzynska- Galerie Bargera w Kolonii z numerem 11, nalepka Muzeum Narodowego w Poznaniu z numerem depozytowym oraz nalepka domu aukcyjnego Lempertz

Rue Mouffetard, 1920

olej, płyta, 59,4 x 72,5 cm
na blejtramie: naklejka z opisem pracy oraz numerem inwentarzowym 13055, napis flamastrem 13055 MUTER Mela oraz CN 9/12/76, naklejka z napisem 13055 MUTER, naklejka z opisem pracy w jęz. francuskim i numerem 1086, naklejka depozytowa Muzeum Miasta Łodzi
na odwrocie naklejka francuskiej firmy przewozowej z opisem pracy

Pejzaż portowy z Collioure, lata 20. XX w. / Aleja z trzema kobietami, 1905

olej, płótno, 65 x 53 cm
sygn. l.d.: Muter (Pejza ż portowy z Collioure)
na odwrocie na blejtramie dwie nalepki z opisem obiektu: Maxwell Galleries w San Francisco oraz Galerie Gmurzynska w Kolonii

Matka z dzieckiem, l. 40. XX wieku

olej, karton; 153x117 cm, na odwrocie nalepki transportowe

*droit de suite

Zaułek

olej, sklejka; 45,5 x 32 cm;
sygn. p. d.: Muter;
na odwrocie:
- francuska nalepka (częściowo czytelna): GALERIE SELECTION / TABLEAUX de MAÎTRES CONTEMPORAINS / 59. Av. Jules Ferry 2, RUE Saint Charles / TUNIS – Tunisie / Cette oeuvre de MUTER / a été achetée le Coiu Moyanage...(?);
- autorski napis: na pamiątkę / jego miłej wizyty w mojej pracowni / 6.IX 1965 / Ma... M. Muter

51 x 61,5 cm.

Macierzyństwo

olej/sklejka, 74 x 54 cm
sygnowany p.g.: 'Muter'

Place de la Cathedrale (Carpentras)

olej/sklejka, 73 x 60 cm
na odwrociu naklejka z domu aukcyjnego Christie's; opisany flamastrem na odwrociu

Portret dr Bolesława Nawrockiego, lata 60. XX w.

olej, sklejka, 61 x 50 cm
sygn. l.g.: MUTER

Kwiaty w wazonie

olej, deska, 46,3 x 31,7 cm
sygn. l.d.: Muter

Portret dziewczynki / Portret mężczyzny

(obraz dwustronny) olej, płótno, 62 x 48 cm
sygn. l.g.: Muter (na Portrecie dziewczynki)

Pejzaż nadwodny

akwarela/papier, 35 x 48 cm
sygnowany monogramem l.d.: 'M'

Portret kobiety z dzieckiem - praca dwustronna, na odwrociu Pejzaż z Avignon, circa 1950 r.

akwarela, tusz/papier, 35 x 40,8 cm
nalepka na passe-partout: 'Landscape Near Avignon | By Mela Muter | Given to Gordon Allen by the Artist, 1950.'

Portret młodej dziewczyny

olej/płyta, 45,9 x 31,6 cm
na odwrociu nalepka zakładu ramiarskiego w Avignon

Solitude (Samotność)

olej, płótno, 80 × 65 cm
sygn. p. g.: MUTER
na odwrocie tabliczka z napisem: 12801
MUTER oraz papierowa naklejka z maszynowym zapisem: 12801 Mela Muter |HT 80 × 65 |Solitude 1918 (data odręcznie)

Martwa natura z czerwoną cebulą

olej/płótno, 50 x 60 cm
sygnowany p.g.: 'Muter'
sygnowany na krośnie malarskim: 'Muter' oraz nieczytelne napisy na odwrociu; na listwie ramy nalepka firmy ramiarskiej

Portrety - praca dwustronna

olej, płótno; 78,8 x 63 cm w świetle ramy;
sygn. p. g.: Muter;
sygn. na odwrocie p. g.: Muter

AKT ŚPIĄCEJ KOBIETY, ok. 1925-1930

na odwrocie: Pejzaż miejski z rzeką
olej, płótno
81 x 65 cm
sygn. na awersie l.g.: Muter

Martwa natura z butelką

olej/sklejka, 60 x 45,5 cm
sygnowany l.d.: 'MUTER'

Pejzaż przemysłowy. Widok z południa Francji, 1932 r.

olej/płótno, 88 x 63 cm
sygnowany p.d.: 'Muter'
na odwrociu malarski szkic do portretu kobiecego, stempel: 'DOUANE | EXPORTATION | PARIS | CENTRAL', nalepka wystawowa Galerie Gmurzynska w Kolonii, nalepka Maxwell Galleries w San Francisco, papierowa nalepka opisana: 'No. 15 | Paysage tragique | Marie Mela Muter'; na krośnie malarskim opisany liczbą: '29'

Matka i dziecko

olej/deska, 100 x 72,5 cm
sygnowany p.d.: 'MUTER'

Portret A. Hamona

olej, płótno, 100 × 80 cm
sygn. l. g.: MUTER oraz opisany p. g.: A. Hamon

Pejzaż z mostem

olej/płótno (dublowane), 38,5 x 46 cm
na odwrociu papierowa nalepka wystawowa Maxwell Galleries w San Francisco

Geranium, około 1920 r.

olej/sklejka, 60,5 x 50,5 cm
sygnowany l.g.: 'Muter'
na odwrociu nalepki wystawowe

PORTRET DAMY W WIECZOROWEJ SUKNI, OK. 1930

olej, płótno, 144 x 88 cm
sygn. l.d.: Muter
na odwrocie naklejki galeryjne z Galerie Gmurzynska oraz Galerie Bergera,
oraz naklejki aukcyjne z Domu Aukcyjnego Lempertz

PROWENIENCJA:
Polska, kolekcja prywatna
aukcja Domu Aukcyjnego Lempertz, 22.05.2012, poz. 219.
Niemcy, Kolonia, Galerie Bergera
Niemcy, Kolonia, Galerie Gmurzynska

MARTWA NATURA Z WINOGRONAMI

olej, płyta, 38 x 46 cm
sygn. l.d.: MUTER

Bretońskie miasteczko

olej/deska, 50 x 61 cm
sygnowany p.d.: 'Muter'

- kolekcja prywatna, Warszawa

BRETONKI / MACIERZYŃSTWO, OK. 1907

olej, płótno, 132 x 113 cm
sygn. na kompozycji "Macierzyństwo" l.d.: Muter

PROWENIENCJA:
Polska, kolekcja prywatna
aukcja domu aukcyjnego Sotheby's, Londyn 26.11.2013
kolekcja prywatna
po 1960 - zakup od artysty

PORTRET HRABIEGO KÁROLYI, 1928

olej, płótno, 116 x 89 cm
sygn. l.g.: Muter
na odwrocie cztery naklejki z Carnegie Instytut Pittsburgh USA oraz trzy częściowo uszkodzone naklejki z opisem pracy

PROWENIENCJA:
Polska, kolekcja prywatna
aukcja Domu Aukcyjnego Sotheby's, Londyn, 10 grudzień 2014, poz. 67
kolekcja prywatna
własność hrabiego Mihály Károlyi
zakup od artysty

DZIECI PARYSKIE W PARKU (Les gosses de Paris).

tusz, papier, 20,5 x 24,5 cm
sygn. u dołu pośrodku: Muter.
Na odwrocie rysunku napis atramentem: Les gosses de Paris. (Ten sam napis powtórzony także na "plecach" oprawy).

Kwiaty w wazonie,

olej, deska
46.3 x 31.7 cm
sygn. l. d.

Stara Bretonka, 1904 r.

olej, płótno, 80,5 x 63,5 cm
sygn. p. d.: M.Mutermilchowa/ Concarneau/1904

Mère et enfant

Olej, płyta
153,5 x 117 cm

- Collection Oscar Ghez.
- Musée du Petit Palais, Genève.
- Cédé par le Musée dans les années 1990.
- Vente Artcurial du 2 juillet 2003, lot n° 653.
- Acquis par le collectionneur à la vente précédente.

Fort na wybrzeżu Rodanu (Avignon?)

olej/deska, 69,5 x 73 cm
sygnowany p.d.: 'Muter'
opisany na odwrociu: 'MUTER Mela'; na odwrociu papierowa nalepka domu aukcyjnego Christie's oraz nalepka z tytułem

- dom aukcyjny Christie's, Londyn, czerwiec 2000
- Impressionist and 19th Century Art, Christie's Auction Catalogue, London 22.06.2000, s. 22, lot 44

Dziewczynka z warkoczykami

olej/płyta, 56,3 x 38,3 cm
sygnowany p.g.: 'MUTER'

- Musée du Petit Palais, Genewa
- The Farkash Gallery, Tel Awiw-Jafa
- dom aukcyjny Christie's, Paryż, grudzień 2006
- dom aukcyjny Polswiss Art, Warszawa, październik 2015

MATKA Z SYNEM, 1910

olej, płótno, 65 x 81 cm
sygn. l.g: Muter
na blejtramie nalepka z Galerie Gmurzynska, oraz dwie uszkodzone nalepki i pieczęć Domu Aukcyjnego Lempertz
na odwrocie szkic kompozycji "Adoracja dzieciątka"

Portret mężczyzny

akwarela, gwasz/papier, 32,5 x 23 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'MUTER' i opisany na odwrociu

STAN ZACHOWANIA:
widoczne zagięcie papieru w górnej partii

Place de la Cathedrale (katedra w Carpentras)

olej, płyta, 73 × 60 cm
na odwrocie karteczka z pismem maszynowym: 12664 Mela MUTER/ HB 73 x 60 Place de la cathé-/drale oraz odręcznie długopisem 1924

Wystawiany i reprodukowany:
École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, kat. wystawy pod red. J. Grabskiego, Pałac Poznańskich w Łodzi, 1998, s. 176, poz. 75

Portret dziewczyny, około 1920 r.

olej, płótno, 55 × 46,5 cm,
sygn. p.g.: Muter, na odwrocie nalepka z opisem obrazu w języku francuskim

- kolekcja Wojciecha Fibaka (do 2007 r.)

Osamotnienie

olej, płótno, 80 × 65 cm,
sygn. p.g.: MUTER, na odwrocie tabliczka z napisem: 12801 MUTER oraz papierowa naklejka z maszynowym zapisem: 12801 Mela Muter |HT 80 × 65 |Solitude 1918 (data odręcznie)

Wystawiany i reprodukowany:
École de Paris. Artyści ży

Nad rzeką (rewers: Drzewa - szkic)

akwarela, kredka/papier, 25 x 36 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Muter'

PORTRET KOBIETY O JASNYCH WŁOSACH

olej, sklejka, 65 x 53.5 cm
sygn. p.g.: Muter

REPRODUKOWANY:
Katalog Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Agra-Art, 13.10.2013, poz. 73.

PORTRET MĘŻCZYZNY

olej, płótno, 65,5 x 54 cm
sygn. l.g: Muter

REPRODUKOWANY:
Katalog Aukcji Tableaux Anciens & Modernes, Armengau Patrick, 30.06.2007, poz. 66.
Katalog Aukcji École de Paris, Millon & Associes, 25.03.2015 poz. 142.

MACIERZYŃSTWO

olej, tektura, 107.5 x 88 cm
sygn. l.g.: Muter

REPRODUKOWANY:
Katalog Aukcji École de Paris, Artcurial, 24.10.2012. poz. 393.

Kobieta w czerwonej bluzce

olej/płótno, 46 x 38 cm

- Petit Palais, Genewa
- kolekcja Wojciecha Fibaka
- Ecole de Paris. Artyści żydcowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, IRSA, Kraków 1998, s. 200 (il.)

MARTWA NATURA Z WINOGRONAMI

olej, płótno
35,6 x 25,8 cm
sygn. l.g.: Muter
na odwrocie niewyraźnie odbity, prostokątny stempel na płótnie

BARKA NA RODANIE, OK. 1945

olej, płótno, 50 x 61 cm
sygn. p.d.: Muter

Łodzie w porcie

akwarela/papier,36 x 50 cm
sygnowany l.d.: 'Muter'

Pejzaż z mostem

olej/płótno, 38,5 x 46 cm

- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone

MACIERZYŃSTWO

olej, płótno
96 x 80 cm
sygn. p.g.: Muter
Na odwrocie napis: Depôt | Reservé | Retrouvé en 1962 | Nettoye superficiellement | M

W PARKU

akwarela, ołówek, papier
47,8 x 34 cm (w świetle passe-partout)
sygn. ołówkiem p.d.: Muter

The Adoration and The Entombment (recto-verso)

olej, deska gruntowana, 129 x 113 cm
sygn.: Muter l.d. na odwrocie

Potwierdzenie autentyczności:
Autentyczność tej pracy została potwierdzona przez Urszulę Lazowski na podstawie fotografii.

Proweniencja:
Kolekcja prywatna, New York, ok. 1960

Obraz namalowany w latach 1940-50.

Ta przejmująca dwustronna praca łączy znany motyw Meli Muter dotyczący macierzyństwa i matczynej miłości z równoległych odniesień do życia i śmierci Chrystusa. Czerwony kwiat na pierwszym planie łączy obie sceny.

Osamotnienie

olej, płótno, 80 × 65 cm
sygn. p. g.: MUTER
na odwrocie tabliczka z napisem: 12801 MUTER oraz papierowa naklejka z maszynowym zapisem: 12801 Mela Muter |HT 80 x 65 |Solitude 1918 (data odręcznie)
Wystawiany i reprodukowany:
École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, kat. wystawy pod red. J. Grabskiego, Kraków, 1998

Martwa natura z melonem i winogronami, 1943 r.

olej/sklejka, 45 x 38 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MELA MUTER | AVIGNON 1943'
opisany na odwrociu: 'MELA MUTER | AVIGNON 1943'

Portret mężczyzny w kalepuszu

olej/płótno, 63 x 50 cm
sygnowany p.g.: 'Muter'
opisany na odwrociu: 'Retrouve au 1962'
na odwrociu papierowe nalepki z Galerie Gmurzynska, Lempertz, Zimmermann & Heitmann

- kolekcja prywatna, Niemcy

RODZINA MUZYKÓW

olej, płyta, 153 x 117 cm

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, USA

REPRODUKOWANY:
Czapliński Cz., Kolekcje sztuki polskiej w Amerycy, Warszawa - Nowy Jork, str. 424

Portret kobiety z dzieckiem - praca dwustronna, na odwrociu Pejzaż z Avignon, około 1950 r.

- kolekcja Gordona Allena, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Warszawa

Świt w Marsylii, około 1927 r.

olej, płótno, 65,5 × 81 cm
sygn. l. d.: Muter

Opisywana i reprodukowana:
Villa Grisebach, Berlin, 19th, 20th & 21st Century Art by Villa Grisebach, Berlin 2009, November 28, p. 178.
Galerie Gmurzynska, Kolonia
Kolekcja prywatna, Hesse
Kolekcja Villa Grisebach, Berlin
Kolekcja prywatna, Polska

Nad wodą

olej, płyta, 37 × 45 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: Muter

olej, płótno, 55 × 46,5 cm
sygn. p. g.: Muter
na odwrocie nalepka z opisem obrazu w języku francuskim

Petit Palais, Genewa
Kolekcja Wojciecha Fibaka (do 2007 r.)
Kolekcja prywatna, Polska

CYNERARIE, ok. 1930

olej, płótno
65 x 54 cm
sygn. l.g.: Muter

Pejzaż z Villeneuve-lès-Avignon, lata 40.

akwarela/papier, 34 x 49 cm(w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'Muter'

Pejzaż, 1933

olej, płótno; 54 x 65 cm;
sygn. na odwrocie, na krośnie: Muter
na odwrocie nalepka z Galerie Gmurzynska z Kolonii, z informacją o pracy oraz pozycją katalogową: 3 i datą powstania 1933

Bretońskie miasteczko

olej/deska, 50 x 61 cm
sygnowany p.d.: 'Muter'

Portret dziewczynki, lata 20.

olej, deska, 74 x 60 cm
sygn. p.d.: Muter
na odwrocie: nalepka Galerii Fibak oraz numer inwentarzowy: MŚK/ dep./ 1307

PROWENIENCJA:
Galerie Gmurzyńska, Kolonia
Kolekcja Wojciecha Fibaka
Kolekcja prywatna, Warszawa

Mela Muter. 1876-1967, Galerie Albert 1er, Paryż, X. XI. 1990;
Malarstwo polskie z kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków , Muzeum Narodowe w Warszawie, 1992;
Malarstwo polskie z kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków , Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1992;
Polski Paryż. École de Paris. Kolekcja Wojciecha Fibaka , Muzeum Narodowe w Szczecinie XII.1999 - III. 2000.

REPRODUKOWANY:
Mela Muter. 1876-1967 [katalog wystawy], Galerie Albert 1er, Paryż, 18. X. 30. XI. 1990, il. 4;
Malarstwo polskie z kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków , Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu, Warszawa 1992, str. 74, repr. barwna.

Portret kobiety w fioletowej bluzce

olej, sklejka, 45,5 × 39 cm
sygn. l. g.: Muter

Martwa natura z melonami, 1943

olej, deska
46 x 38 cm
na odwrocie: Mela Muter / Avignon 1943

Martwa natura z winogronami

olej, płyta, 38 x 46 cm
sygn. l.d.: MUTER

Miasteczko na południu Francji - La place aux grands arbres

olej, płótno; 50,5 x 61 cm;
sygn. p. d.: Muter (sygnatura słabo widoczna, częściowo przetarta)
na odwrocie opis i nalepki w tym plakietka inwentaryzacyjna: 12626

Portret podwójny Henri'ego Barbusse, 1919

giclee z rysunku wykonanego dla pisarza, dziennikarza L’Humanite

Portret mężczyzny z fajką, 1925

olej, płótno, 81 x 64 cm
sygn. l.g.: Muter

Pejzaż z mostem, ok. 1940

olej, płótno, 38 x 46 cm
niesygn.

Matka z dzieckiem

olej, płótno, 96 x 80 cm
sygn. p.g.: Muter

Księżniczka (Młoda dziewczyna o brązowych warkoczach), około 1917 r.

olej/płótno dublowane, 100 x 81 cm
sygnowany l.g.: `Muter`
na odwrociu papierowa naklejka wystawowa galerii Luciena Lefebvre-Foineta w Paryżu, papierowa naklejka z firmy przewozowej, papierowa naklejka z wystawy w Kolonii oraz papierowa naklejka z tytułem obrazu

- Galerie Bargera, Kolonia
- Lucien Lefebvre-Foinet, Paryż
- Christie`s, Londyn, 10.12.2000, poz. 65

- Impressionist and 19th Century Art, aukcja Christie`s, 10.12.2000, Londyn, poz. 65
- École de Paris, Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, Kraków, 1998, s. 196, poz. kat. 87

Pont Marie w Paryżu

olej/deska, 49 x 58,5 cm

na odwrociu papierowa nalepka z tytułem: `Port et chalan`, dwie papierowe nalepki `International Art Transport` oraz nalepka domu aukcyjnego Cornette de Saint Cyr w Paryżu

- kolekcja prywatna, Francja

olej/płyta, 73 x 60 cm

ODWROCIE: naklejka z domu aukcyjnego Christie`s; papierowa naklejka wypełniona pismem maszynowym z tytułem obrazu

Pejzaż industrialny

olej, płótno, 88,5 × 64 cm
sygn. p. d.: Muter
na odwrocie szkic portretu kobiety oraz nalepki 1) nalepka z nr 15 oraz tytułem pracy 2) z Maxwell Galleries, Fine Paintings w z San Francisco oraz 3) Galerie Gmurzyńska

Katedra Notre-Dame w Paryżu, 1945 r.

akwarela, ołówek, tusz/papier, 50,4 x 36 cm
sygnowany p.d.: `MUTER`
na odwrociu opisany i datowany: `MUTER 45`
POCHODZENIE: - Galerie Gmurzynska, Kolonia
- kolekcja prywatna, Nadrenia
WYSTAWIANY: - Mela Muter, Galerie Gmurzynska, Kolonia, 20.11.1965-10.01.1966

olej/płótno, 50 x 61 cm
sygnowany p.g.: `Muter`
na odwrociu opisany: `MUTER`

- aukcja Boisgirard, Paris, 2 grudnia 2009
- École de Paris, katalog Boisgirard, Paris, 2 grudnia 2009, poz. 81

Nad kanałem w Awinionie

olej/deska, 53 x 63 cm
trudno czytelnie l.d.: `(...) | (...) par M Muter (?)`
opisany l.d.: `Depot | (słowo nieczytelna) par M Muter
na odwrociu papierowe nalepki z tytułem obrazu: `Assis sur le banc`, `Personnages assis sur le banc au bord de l`eau`

DZIEWCZYNKA Z WARKOCZYKAMI

olej, płyta; 56 x 39 cm
sygn. p.g.: Muter

Obraz dwustronny:

Widok na miasteczko na południu Francji
Pejzaż z drzewami
akwarela, karton, 35 x 47 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Muter.

Portret rybaka

olej, płótno, 64 × 46 cm
sygn. p. g.: Muter (częściowo zatarta)

Portret rybaka

sygn. p.g.
olej, płótno
64x46 cm

Portret chińskiego poety Cheng Tcheng (盛成) (1899 - 1996)

olej/płótno, 61,5 x 50 cm
sygnowany p.g.: `Muter`
na odwrociu papierowa nalepka z opisem obrazu: `Portrait de l`ecrivan | Chen-Cheng | Marie Mela Muter`
- Aukcja Christie`s, Paryż 2.12.2008, lot 123
- Art impressioniste et moderne, Christie`s Catalogue, Paryż 2.12.2008, lot. 123

Nad Rodanem, około połowy XX w.

olej/deska, 69,50 x 73 cm
sygnowany p.d.: `Muter`
na odwrociu papierowa nalepka domu aukcyjnego Christie`s i nalepka z tytułem obrazu oraz opisany: `MUTER MELA`
- Impresionist & 19th Century Art., aukcja Christie`s, 22.06.2000, poz. 44
- Impressionist and 19th Century Art, Christie`s Auction Catalogue, London 22.06.2000, s. 22, lot 44

IRYSY

olej, deska, 61.5 x 48 cm w świetle
sygn.l.d. Muter

Pejzaż industrialny

olej, płótno, 88,5 × 64 cm
sygn. p. d.: Muter
na odwrocie szkic portretu kobiety

Paysage de Rustrel

olej, karton
45 x 57 cm
kolekcja prywatna

Portrait d`homme à la pipe

olej, tektura
65 x 54,5 cm
sygn. l.g. Muter

Portrait de femme

olej, płyta
61 x 50 cm
kolekcja prywatna
Ecole de Paris, Jewish Artist from Poland,
The Wojtek Fibak collection, July - August
1998, The palace of Fine Arts in Krakow,
n° 98, s.218

Kobieta z psem (Portret Edith Sealy?), 1917 (?) r.

olej/płótno, 110,5 x 105 cm
sygnowany p.d.: 'Muter'
na odwrociu papierowa naklejka wystwowa Galerie Bargera
Na ramie trzy papierowe naklejki 'ERUS'

- Galerie Bargera, Kolonia, Niemcy
- Sotheby's

- Russian Paintings. Auction Catalogue. 12.01.2009, Sotheby's, London 2009, s. 117, poz. 434

Obraz dwustronny:

Pejzaż z drzewami
akwarela, karton,
35 x 47 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Muter.

Mimie nad listem, 1936 r.

akwarela, tusz/papier, 50 x 36 cm
w prawym, dolnym rogu dedykacja w języku francuskim: `A Mimie le sappel de sa petite fille | amicalement Mela Muter.XII.1936`

Port w Collioure, ok. 1920

olej, płótno, 60x73 cm,
sygn.l.d.: Muter

Portret kucharza Emile`a Verdet, lata 40. XX w.

olej/płótno, 82 x 53,5 cm
sygnowany l.g.: `Muter`

ODWROCIE:
Portret kobiety z mandoliną

- rodzina portretowanego
- kolekcja prywatna

olej/płótno, 50 x 61 cm
sygnowany p.g.: `Muter`

Dolina Rodanu

olej/płótno, 75 x 85 cm
sygnowany p.d.: `Muter`

Pejzaż miejski

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier;
48,5 x 34,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: Muter. (ołówkiem);
na odwrocie szkic kredką litograficzną głowy leżącego, sędziwego mężczyzny (przekreślony ołówkiem ręką artystki?); oraz napis: Paris (Charendon)/ (ołówkiem)

Portret młodego mężczyzny, 1922

olej, płyta; 55x45,5 cm
na odwrocie nalepka Galerie Gmurzyńska z imieniem artystki, wymiarami pracy oraz rokiem 1922

Estymacja: 90 000 - 100 000 zł

Nad kanałem

olej/deska, 51 x 64 cm

obraz pierwotnie dwustronny - rewers przedstawiał "Pejzaż", sygnowany l.d.: `Muter`

Estymacja 160 000 - 240 000 zł

Pejzaż z Avignon

olej, sklejka; 46,5 x 55 cm
sygn. l.d. MUTER

Na odwrocie nalepka Galerie Gmurzyńska z nazwiskiem autorki, tytułem i wymiarem oraz nr 29.

Estymacja: 200000 - 250000 PLN

akwarela, papier; 34,5 x 49 cm w świetle passe partout.

Estymacja: 32000-35000 PLN

Miasteczko francuskie

akwarela/papier, 34 x 48,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany p.d.: `Muter`

Estymacja: 20 000 - 30 000 zł

Obraz dwustronny:

Pejzaż z drzewami
akwarela, karton,
sygn. p. d.: Muter.

Obraz dwustronny:

Pejzaż z drzewami
akwarela, karton,
sygn. p. d.: Muter.

Portret rybaka

sygn. p.g.
olej, płótno
64x46 cm

Pejzaż miejski

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 48,5 x 34,5 cm (w świetle oprawy);

Portret młodego mężczyzny

olej, płótno, 80 × 53,5 cm

Estymacja: 130 000 - 140 000 zł

Młoda blondynka

olej/płótno, 56 x 46 cm
sygnowany l.g.: `Muter`

Literatura:
Czesław Czapliński, Kolekcje sztuki polskiej w Ameryce, Warszawa - Nowy Jork, s. 43 (il.)

1) kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone;
2) Dom Aukcyjny Christies Londyn;
3) Kolekcja Wojciecha Fibaka

Estymacja 80 000 - 120 000 zł

olej, tektura; 39 x 47 cm
sygn. l.d. Muter

estymacja: 80000 - 90000 zł

Nature morte aux raisins et melons

olej, deska
opisany na odwrocie: Avignon 1943
46 x 38 cm

Rodan

olej, płótno, 45 x 55 cm
sygn. l.g. MUTER

Estymacja: 90000 - 120000 PLN

Matka z dzieckiem, ok. 1920

olej, płótno; 81 x 65 cm;
sygn. p. g.: Muter

Kobieta z dzieckiem

olej, sklejka, 65 × 53,5 cm
na odwrocie nalepka z Galerii Europa w Paryżu

Estymacja: 80 000 - 90 000 zł

Rue de village

akwarela, papier (dwustronna)
36 x 24,5 cm
sygn. l.d.: Muter

Port w Marsylii, 1932

olej, płótno; 65 x 80 cm
sygn. l.d. Muter

Estymacja: 240000-280000 zł

Kobieta w fioletowej sukience

olej, sklejka; 45 x 38 cm
sygn. l.g. Muter
Obraz wystawiany: Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka; Pałac Sztuki w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, lipiec-sierpień 1998
Reprodukowany: Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka pod red. Józefa Grabskiego; Pałac Sztuki w Krakowie, TPSP, IRSA, Kraków 1998 poz. 100, str. 222

Estymacja: 100000-120000 zł

Portret dziewczyny, ok. 1920

olej, płótno; 55 x 45 cm
sygn. p.g. Muter
Obraz wystawiany: Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka; Pałac Sztuki w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, lipiec-sierpień 1998,
Muzeum Okręgowe w Lesznie, maj - lipiec 2000
Reprodukowany: Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka pod red. Józefa Grabskiego; Pałac Sztuki w Krakowie, TPSP, IRSA, Kraków 1998 poz. 64, str. 150; Katalog wystawy z Muzeum Okręgowym w Lesznie, il. barwna str. 18

Estymacja: 120000-140000 zł

Martwa natura z koszem winogron

Technika: olej, sklejka
Wymiary: 54,7x45,8 cm
Sygnatura: u góry z lewej - Muter

Portret młodej kobiety

olej, płótno, 54,5 x 33 cm;
sygn. l .g.: Muter;
na odwrocie napisy autorskie: MUTER / Tete de femme / No 10M (55 x 33)
na krośnie powtórzona sygnatura: Muter

Drzewo

tusz/papier, 29 x 19 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany ołówkiem p.d.: `Muter`

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

Nature morte aux iris et au journal

olej, płótno
65 x 54 cm
sygn. l.g.: Muter

Provence

olej, deska
46 x 54 cm
sygn. l.d.: Muter

Nadbrzeże Sekwany w Paryżu

Akwarela, ołówek; papier; 34,5 x 48 cm
Sygn. p.d. Muter

Estymacja: 40 000 - 45 000 zł

Zadumana młoda kobieta

Olej, płótno; 93 x 80 cm
Sygn. l.g. MUTER

Estymacja: 120 000 - 150 000 zł

Platany

Olej, tektura, sklejka; 46 x 38 cm

Estymacja: 55 000 - 65 000 zł

Obraz dwustrony:

Pejzaż, ok. 1925,
Portret mężczyzny, l. 40. XX w.
olej, płótno, 40 x 55 cm (w świetle ramy);
sygn. l. d.: Muter

Portret młodej kobiety

olej, płótno, 54,5 x 33 cm;
sygn. l .g.: Muter;
na odwrocie napisy autorskie: MUTER / Tęte de femme / No 10M (55 x 33)

Portret młodego mężczyzny, 1911/12

ołówek, akwarela, płótno bawełniane, 81 x 100 cm;
sygn. z prawej: Mela
Na odwrocie obrazu znajdował się Portret kobiety w zielonej bluzce, eksponowany m.in. na wystawie " Temps de paix-temps de guerre. Les artistes polonais a Paris 1900-1918", Paryż, pa¼dziernik 1996-styczeń 1997, poz. kat.: 44, reprodukowany na okładce.

Akwarela, papier; 35 x 48 cm
Sygn. l.d. M

Estymacja: 20.000 - 25.000 zł

Łódki w porcie

Olej, sklejka, 50 x 61 cm
Sygn. p.d. Muter
Na odwrocie: Orage sur le port/ N 12 Muter

Estymacja: 120.000 - 140.000 zł

Pejzaż z Prowansji

Olej, sklejka; 50 x 61 cm

Estymacja: 150.000 - 170.000 zł

Widok z Prowansji

olej/płyta, 55 x 46 cm
sygnowany p.d.: `Muter`

Estymacja 100 000 - 120 000 zł

Gasse

olej, płótno
73,5 x 54 cm
sygn. p.d.: Muter

Ansicht einer Stadt

olej, płyta
64,5 x 80cm
sygn. l.d.: Muter

Kwiaty w doniczce

olej, tektura; 60 x 60 cm;
sygn. l. d.: Muter
Na odwrocie nalepka katalogowa oraz owalna nalepka: LE GRANDE MEUBLE PUBLIC/18 Rue St. Augustin / 42119 / BEDEL & Cie

MATERNITE

olej, karton
sygn. l.g.: "Muter"
109,50 x 89,50 cm

Stary człowiek przy oknie

olej, płótno; 63,5 x 46 cm;
sygn. p. g.: Muter (przetarta)
Na odwrocie, na krośnie napis: Muter

Obraz dwustronny

Pejzaż z drzewami
sygn. p. d.: Muter.
Praca po konserwacji, w wyniku której scalono rozerwanie arkusza na jego krótszej osi.

Rodan z widokiem zamku w Avignonie

Olej, sklejka; 65 x 53,5 cm
Sygn. l.d. Muter
Na odwrocie nalepki:
Galerie Bergera w Kolonii z nazwiskiem autorki i tytułem pracy
Oraz depozytowa nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie z nr 10/330194/59

sygn. z prawej: Mela
Na odwrocie obrazu znajdował się Portret kobiety w zielonej bluzce, eksponowany m.in. na wystawie " Temps de paix-temps de guerre. Les artistes polonais a Paris 1900-1918", Paryż, październik 1996-styczeń 1997, poz. kat.: 44, reprodukowany na okładce.

Barki, ok. 1915 r.

tusz/papier, 20 x 31,5 cm (w świetle passe-partout)

Polski Paryż - Ecole de Paris. Kolekcja Wojciecha Fibaka, katalog wystawy, [wstęp.] Jerzy Malinowski, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Szczecin1999/2000 (reprodukcja);
Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, katalog wystawy, [wstęp.] Jerzy Malinowski, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Leszno 2000 (reprodukcja).

kolekcja Wojciecha Fibaka

Estymacja: 5 000 - 7 000

Portret rybaka

sygn. p.g.
olej, płótno
64x46

Portret młodego mężczyzny

[Portret Józefa Mehoffera?], 1911/12
sygn. z prawej: Mela

Kobieta z psem, 1912

Olej, płótno;
105,5 x 110 cm
Sygn. p.d. Muter

akwarela/papier, 35 x 48 cm
sygnowany monogramem l. d.: `M`

Estymacja: 25 000 - 35 000

Pejzaż z Bretanii

tusz/papier, 23 x 33,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l. d.: `M`

Estymacja: 4 000 - 6 000

La péniche

tusz, papier
27,5 x 37,5 cm
sygn.l.d.: Muter
pochodzenie: Kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków

Arbres

tusz, papier
27,5 x 40,5 cm
sygn. p.d.: Muter

Obraz dwustronny:

"Widok na miasteczko na południu Francji"
"Pejzaż z drzewami"
akwarela, karton,
sygn. p. d.: Muter.

Olej, sklejka; 51 x 61,5 cm
Obraz pochodzi z kolekcji Art. B

Martwa natura z winogronami/ Pejzaż - Obraz dwustronny

Olej, sklejka; 45,5 x 55 cm
Sygn. p.d Muter
Na odwrocie:
Olej, sklejka; 55 x 45,5 cm

Platany w Prowansji

Olej, sklejka, 55 x 46 cm
Sygn. p.d. Muter

PRACA DWUSTRONNA - ULICZKA/KOBIETA PRZY SCHODACH

akwarela, tusz, węgiel/papier, 36 x 25 cm
(w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `Muter`

Estymacja: 25 000 - 35 000 zł

Pejzaż z Bretanii

tusz/papier, 26 x 32 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p. d.: `Muter`
LITERATURA: - Polski Paryż. Ecole de Paris. Kolekcja Wojciecha Fibaka., grudzień 1999 - marzec 2000, Muzeum Narodowe w Szczecinie, str. 130.; - Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Oficyna wydawnicza Auriga Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1992, reprodukowany.

Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

Obraz dwustrony:

Pejzaż, ok. 1925,
sygn. l. d.: Muter

Zaułek - motyw z południa Francji

olej, tektura naklejona na sklejkę; 53,5 x 45,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: Muter

`Akt kubistyczny`, ok. 1912 r.

olej/płótno,
88 x 115 cm
sygnowany p. d.: `Muter`
ODWROCIE: nieukończona kompozycja "Kobiety nad morzem"
POCHODZENIE: aukcja Dom Aukcyjny Lempertz w Kolonii
LITERATURA: katalog aukcji z dnia 4.12.2004 r., dom aukcyjny Lempertz, poz. 1215 (repr.)

`Portret dyrektora des Beaux Arts w Paryżu`, ok. 1935 r.

olej/płótno,
73,5 x 60,5 cm
sygnowany l. g.: `Muter`
POCHODZENIE: aukcja Dom Aukcyjny Artcurial w Paryżu
LITERATURA: katalog aukcji z dnia 28 czerwca 2005 r., dom aukcyjny Artcurial, poz. 255 (repr.)

Macierzyństwo, ok. 1920 r.

olej/płótno,
84 x 73 cm
sygnowany l. d.: `Muter`
POCHODZENIE: 1) Galerie Bellier w Paryżu; 2) Galerie Gmurzynska w Kolonii; 3) aukcja Dom Aukcyjny Lempertz w Kolonii
LITERATURA: 1) katalog aukcji z dnia 7 czerwca 2000 r., dom aukcyjny Lempertz, poz. kat. 353 (repr.); 2) L. Skompska (red.), Wybitni artyści żydowscy, z kolekcji Davida Malka i Fundacji Signum, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Łódź 2004, poz. kat. 85, s. 78 i 159 (il.)

Łódki w porcie

Olej, sklejka,
50 x 61 cm
Sygn. p.d. Muter

Pejzaż z Avignon, 1937

Olej, tektura;
61,5 x 80,5 cm
Sygn. l.d. Muter; 61,5 x 80,5 cm

Na odwrocie dwie nalepki z Galerie Gmurzyńska z informacjami o obrazie i nazwiskiem artystki

Femme ŕ la robe rouge

olej, płótno
46 x 38 cm
proweniencja : Ancienne collection de Wojciech Fibak ; Petit Palais, Genčve
bibliografia: École de Paris. Artysci Zydowscy w Kolekcji Wojciecha Fibaka, IRSA, Kraków 1998, p. 200 (repr.)

Portret mężczyzny

olej/sklejka, 92,3 x 64,7 cm
sygnowany l. g.: `Muter`
Odwrocie: dwie naklejki francuskiej firmy przewozowej - naklejka wystawowa Galerii Bargera w Kolonii - naklejka Domu Aukcyjnego Christie`s

Na plaży

akwarela, papier,
31,6 x 48,1
sygn. p. d.: Muter

Uliczka

akwarela/papier,
48,5 x 33,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. d.: `Muter`, p. d.: `Rue de Venise`

Nature morte aux raisins

olej, karton
sygn. l.d.
37 x 45 cm

Obraz dwustrony: Pejzaż, ok. 1925, Portret mężczyzny, l. 40. XX w.

olej, płótno,
40 x 55 cm (w świetle ramy);
sygn. l. d.: Muter

Portret Georga Poltiego

olej, płótno
90 x 72 cm
sygn. l.g. Muter i p.g. G. Polti

Portret kobiety, 1922

olej, sklejka;
45,5 x 37,8 cm
sygn. l.g. Muter

Portret młodej kobiety

olej, płótno;
55 x 33 cm
sygn. l.d. Muter

PORTRAIT DE MONSIEUR ROZYCKI, 1916

olej, płótno
sygn. i d. p.g.: " Muter 1916"
100,50 x 100 cm
Proweniencja: The Bargera-Gmurzynska Gallery, Cologne 1987
colelction particuliere
Wystawiany: Varsovie, Musée National et Poznan, Musée national, "Polish Painting in the Ewa Wojtek Fibak Kolekcja", 23 mai-25 octobre 1992, reproduit en couleurs p. 62

LES PETITES FILLES, OK. 1913-1915

Olej, płótno, na odwrocie druga kompozycja (Paysage)
sygn. l.d.: "Muter"
109 x 85 cm
Kolekcja particuliere
Wystawiany: Varsovie, Musée National et Poznan, Musée national, "Polish Painting in the Ewa Wojtek Fibak Kolekcja", 23 mai-25 octobre 1992, reproduit en couleurs p. 60

RUE DE L`ARRIVEE, ok. 1920

Akwarela, papier
sygn. l.d.: "Muter" oraz opisany p.d.: "rue de l`arrivée"
49 x 34,50 cm
Proweniencja: Kolekcja I.B. Frydmana, Paryż

PORTRET KOBIETY

olej/płótno,
56 x 43 cm
sygnowany p. g.: `Muter`

RODAN Z WIDOKIEM ZAMKU W AVIGNONIE, LATA 40 - TE XX W.

olej/sklejka,
65 x 53,5 cm
sygnowany l. d.: `Muter`

Portret chłopca

olej, płótno
81 x 60,5 cm

Martwa natura

olej, płyta
46,5 x 54,5 cm

Portret mężczyzny, ok. 1933

olej, sklejka,
55,5 x 46 cm;
sygn. l. g.: Muter

Motyw miejski z kanałem

tusz lawowany, gwasz, karton jasnobrązowy,
37 x 24 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Muter

Port w Saint Tropez

olej, płótno
74 x 89 cm
sygn. p.d. Muter

Most św Michała, ok 1920

olej, płótno naklejone na płytę
58 x 70 cm
sygn. p.d. Muter

olej, deska
sygn. l.d. Muter
60 x 72 cm

Pejzaż industrialny

olej, płótno;
88 x 64 cm
sygn. p.d. Muter
Na odwrocie: Portret dziewczynki (szkic) oraz nalepki:
Maxwell Galleries, Fine Paintings oraz Galerie Gmurzyńska

olej, karton
sygn. l.d. Muter
46 x 55 cm
na odwrociu Pejzaż z rzeką

Le Ble Masse

olej, płyta
50 x 61 cm
sygn. p.d. Muter

Nature morte

Olej na kartonie
Syg. l.d.
37 x 45 cm
Pochodzenie: Galeria Gmurzynska/Galeria Bargera, Kolonia

Pejzaż południowy

olej na płótnie,
sygn. l.g. Muter,
46 x 55 cm

Portret mężczyzny

olej, sklejka;
55,5 x 46 cm
sygn. l.g. Muter

Łodzie w porcie

olej, sklejka;
50 x 60 cm w świetle passe-partout
sygn. l.g. muter l.d. muter

Portret Molnarda

olej, płótno;
100 x 100 cm
niesygnowany

Port w St. Tropez, ok. 1921

olej na płótnie, 73.8 x 89.2 cm
sygn. p.d. Muter

NAD RZEKĄ (rewers: DRZEWA - szkic)

25 x 36 cm
sygnowany l. d.: 'Muter'

Portret mężczyzny, 1926

olej, płótno;
100 x 81 cm
sygn. l.g. Muter; p.g. 1926

olej, płótno,
40 x 55 cm (w świetle ramy);
sygn. l. d.: Muter

ŁÓDŹ NA RZECE

olej/płyta,
36 x 46,5 cm

Portret mężczyzny

olej, płótno;
79 x 53 cm
sygn. p.d. Muter

Macierzyństwo

olej, sklejka;
65 x 53 cm

WIDOK MIEJSKI

olej/płyta, 61,5 x 46 cm

Opinia konserwatorska

Martwa natura z butelką

olej, sklejka; 60,8 x 46 cm
sygn. l.d. MUTER

Akwarela, papier; 33,5 x 48 cm
Sygn. l.d. M

PORTRET MĘŻCZYZNY W OKULARACH

olej, sklejka,
61 x 50
sygnowany l.g.: MUTER

Nature morte aux oignons

Olej / płótno
Sygnowany p.g.
50 x 61 cm

Paysage provençale

Olej /sklejka
Sygnowany l.d.
41,5 x 33,5 cm

Martwa natura z rybami, 1923

olej, płótno;
61,5 x 61,5 cm
sygn. p.g. Mela Muter/ 1923

Pejzaż z południa Francji, ok. 1930

olej, sklejka;
49 x 62 cm w świetle ramy
sygn. p.d. MUTER

PEJZAŻ Z MOSTEM, OK. 1940 R.

olej/płótno,
38,1 x 45,7 cm
POCHODZENIE: galeria Maxwell w San Francisco

Łodzie na brzegu

tusz piórko na podrysowaniu kredką litograficzną, karton
25 x 36 cm (pożółkły karton);
sygn. l. d.: Muter

Głowa kobiety

olej, płótno
54,5 x 33 cm;
sygn. l .g.: Muter;
na odwrocie napisy autorskie: MUTER / Tete de femme / No 10M (55 x 33) na krośnie powtórzona sygnatura: Muter

MARTWA NATURA Z KOSZEM WINOGRON, lata 20-te

olej, sklejka,
55 x 45.5 cm
sygnowany l.g.: Muter
Na odwrocie dwie nalepki Galerii Antonina Gmurzyńska w Kolonii o treści: Galerie | Gmurzyńska | Mauritiussteinweg | 74/76 | Köln, Germany || Name: M. Muter | Titel: STILLEBEN MIT | TRAUBEN | Ausstellung: | Katalog Nr 55:45,8 1940 | 32:??j. w. - odmiennie podane tylko nazwisko artystki: Mela Muter, wymiary obrazu: 55 x 45,5 cm nr kat. 62.

ULICA NAD KANAŁEM, 1940-1945

olej, tektura naklejona na sklejkę,
50 x 62 cm
Na odwrocie cztery fotografie dotyczące pierwotnego stanu obrazu; kompozycja Ulica nad kanałem znajdowała się pierwotnie na rewersie Pejzażu z południowej Francji (patrz: Katalog Agra-Art, 1 VI 2008, nr kat. 83).

Obraz dwustronny:

Portret mężczyzny, l. 40. XX w.,
Pejzaż, ok. 1925
olej, płótno
40 x 55 cm (w świetle ramy)
sygn. l. d.: Muter;

Łodzie w porcie

olej, tektura
49 x 60 cm;
sygn. podwójnie l. d. oraz l. g.: Muter

Łodzie na brzegu

25 x 36 cm (pożołkły karton);
sygn. l. d.: Muter

Portret dziewczynki

olej, deska
74 x 60 cm
sygn. p. d.: Muter;
Pochodzenie obrazu - Galeria Berger i Murzyńska.

NAD KANAŁEM

tusz/papier
38 x 24 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany p. d.: "Muter"

PRACA DWUSTRONNA - ULICZKA i KOBIETA PRZY SCHODACH

akwarela, tusz, ołówek/papier
36 x 24 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: "Muter" (ULICZKA)

PORT W BRETANII, OK.. 1909 R.

olej/płótno
53 x 72 cm
sygnowany l. d.: "Muter"

PORTRET MĘŻCZYZNY W OKULARACH

olej/sklejka
63 x 50 cm
sygnowany l. g.: "MUTER"

98. MACIERZYŃSTWO, ok. 1924

olej, sklejka,
101 x 74 cm
Na odwrocie rysunek węglem:
PORTRET BOLESŁAWA NAWROCKIEGO, ok. 1965

95. PORTRET MĘŻCZYZNY W BERECIE

olej, sklejka,
55 x 46 cm
sygnowany l.g.: Muter
Na odwrocie MIASTECZKO - szkic kompozycyjny

Łodzie w porcie

olej, tektura
49 x 60 cm;

Barki - Quai de Paris

olej, deska,
51 x 61,5 cm;
sygn. l. d.: Muter

Pejzaż z Cohors, 1918

akwarela,papier;
34 x 48 cm w świetle passe-partout
sygn.l.d.: Cohors/Muter

Obraz dwustronny – na odwrocie:
Pejzaż z Artois, 1918
akwarela,papier;
34,5 x 48,5 cm w świetle passe-partout
l.d. napis: 20 A-23X/1918 Cartois – Landschaft

PORTRET DZIEWCZYNY W CZERWONEJ BLUZCE, lata 40 XX w.

olej, tektura wtórnie naklejona na płótno,
46 x 38 cm

SŁONECZNIKI, lata 30. XX w.

olej, sklejka,
67.5 x 54 cm
sygnowany l.g.: Muter

Wnętrze pracowni artystki

akwarela, tusz/papier,
34,5 x 49 cm (w świetle oprawy)
niesygnowany

Na plaży

akwarela, ołówek/papier,
27 x 29 cm
sygnowany l. d. i p. d.: `Muter`

tusz/papier,
25 x 36 cm
sygnowany l. d.: `Muter`

PEJZAŻ Z POłUDNIA FRANCJI

olej, tektura naklejona na sklejkę; 46 x 55 cm;
sygn. l. d.:MUTER

OWOCE, 1942

olej, sklejka,
46 x 54.5 cm
sygnowany l.g.: Muter
Na odwr. nalepka Galerie Gmurzyński w Kolonii z tytułem obrazu Nature morte i datą jego powstania - 1942 rok.

Martwa natura z zieloną butlą

olej/płótno, 65 x 56 cm
sygnowany p. g.: `Muter`

Barki - Quai de Paris

olej, deska,
51 x 61,5 cm;
sygn. l. d.: Muter

Łodzie na brzegu

tusz piórko na podrysowaniu kredką litograficzną,
karton,
25 x 36 cm (pożółkły karton);
sygn. l. d.: Muter

akwarela, tusz/papier,
25 x 36 cm
sygnowany śr. dół: `MUTER`

Martwa natura z winogronami

olej/płyta, 39,5 x 49 cm
sygnowany l. d.: `Muter`

Kobieta w fioletowej sukience

olej, tektura naklejona na sklejkę;
46,5 x 39,5 cm
sygn. l.g.: Muter

Pejzaż z Collioure, 1920

olej, płótno;
60 x 73 cm
sygn. l.d.: Muter

Pejzaż z południa Francji

akwarela, papier;
35 x 49 cm w świetle passe-partout
sygn. l.d.: MUTER

RYBY, 1923

olej, płótno
61.5 x 61.5 cm
sygn. p.g.: Mela Muter | 1923
Na ramie mała, drukowana nalepka paryskiego domu aukcyjnego Boisgirard & Associés z napisem: Boisgirard | 21/3/05 | 100 (data aukcji, numer katalogu).

DZIEWCZYNKI, 1920

akwarela, ołówek, tusz, papier
41 x 32 cm
sygnowana p.g. ołówkiem: Muter

PEJZAŻ Z POŁUDNIOWEJ FRANCJI, ok. 1930

olej, tektura
49 x 62 cm
sygnowany p.d.: MUTER

Łodzie w porcie

akwarela, papier; 36 x 52 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d.: Muter

Platany

akwarela, papier; 36 x 51 w świetle passe-partout
sygn. p.d.: Muter

Hortensje, 1909

olej, płótno; 90 x 65 cm
sygn. l.d.: Muter

Pejzaż miejski z rzeką ok. 1927

akwarela, na podrysowaniu ołówkiem, papier
33 x 48,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. l. d.: Muter

RUE ST JACQUES W PARYŻU

olej, płótno, 65 x 50 cm
sygn. p. d.: MUTER

Port w Collioure, lata 1920.

olej, płótno dublowane, wymiary w świetle ramy: 65 x 79 cm
sygn. p.d.: Muter
na odwrociu naklejka: "ERUS NOP1 / 3CT3G / Mela Muter / Boats - Harbor"

STARE DRZEWA, ok. 1920-1930

tusz, papier
19.5 x 30 cm
sygn. ołówkiem l.d.: Muter
Na odwrocie nalepka z atestem dr Bolesława Nawrockiego; tekst w języku francuskim, datowany 23 września 1965 r.

WIDOK AWIGNONU, ok. 1930

olej, dykta
54 x 65 cm
sygnowany dwukrotnie: - l.g.: Muter - oraz u dołu pośrodku: Muter
Na odwrocie napis ołówkiem: 255/72.
Nalepka Galerie Gmurzuńska w Kolonii z informacją dotyczącą obrazu.

Nadbrzeże Sekwany w Paryżu

akwarela na podrysowaniu ołówkiem,
papier, 34,5 x 48 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Muter (ołówkiem)

Cynie w wazonie (obraz dwustronny - na rewersie Barki na rzece)

olej/sklejka, 58 x 47,5 cm (w świetle oprawy)
strona z pejzażem sygnowana p. d.: `MUTER`

Klif Le Trayas, 1921

olej, płótno, 88 x 76 cm
sygn.l.d.: Muter

Martwa natura z krzesłem i gazetą, ok. 1918 - 1920

olej, płótno, 65 x 54 cm
sygn. l.g.: Muter

ULICZKA

olej, płótno,
54 x 65 cm
sygnowany lewy dół: Muter

STARA BRETONKA, 1904

olej, płótno,
80.5 x 63.5 cm
sygnowany p.d.: M. Mutermilchowa | Concarneau | 1904.
Na odwrocie płótna napisany farbą numer 133 (w kółku). Nowe krosno z czterokrotnie wyciśniętym firmowym znakiem Fredrix.

Portret kobiety z książką, ok. 1925

olej, płótno, 101,5 x 76 cm
literatura porównawcza:
Mela Muter (Maria Melania Mutermilch) 1876 - 1967. Kolekcja Bolesława i Liny Nawrockich [Katalog wystawy], Muzeum Narodowe w Warszawie, XII 1994 - II. 1995, Warszawa 1994

Uliczka w Avignonie

piórko, tusz, akwarela, papier,
48 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: Muter

Portret męski

olej, płótno,
73.5 x 60.5 cm
sygnowany l.g.: Muter
Z tyłu na ramie nalepka paryskiej Galerii i Domu Aukcyjnego (druk) o treści: ARTCURIAL | BRIEST ĄPOULAIN Ą LE FUR | 255

Łodzie rybackie (dwustronny), 1918-1920

olej, płótno,
71 x 90 cm
sygnowany na awersie l.d.: Muter
Na odwrocie, na krośnie farbą numer kolekcji: PM 119.
Kilka nalepek: 1. kolekcji z "metryczką" obrazu i numerem PM 119; - 2. Galerie Bargera w Kolonii (tu data 1918); - 3. D.A. Villa Grisebach w Berlinie; - 4. Galerie Gmurzynska w Kolonii; - 5. Maxwell Galeries w San Francisco.

Studium fal morskich, ok. 1901 - 1905

olej, tektura, 52 x 70 cm
sygn. l.d.: Muter [sygn. autorska z lat 60.]

Pejzaż z okolic Collioure, ok. 1921 - 22

olej, płótno, 62 x 80 cm
sygn. l.d.: Muter
Kolekcja Musee du Petit Palais, Genewa 1987
Kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków

Rodzina (Wiosna), ok., 1920

olej, płótno, 146 x 101 cm
sygn. p.d.: Muter
na odwrociu naklejka: Galerie / Bargera / Mauritiussteinweg 74 -76 / 5 Koln 1 - Germany / Tel. 21 87 88 + 21 14 96 / Name des Kunstlers: Mela Muter / Titel: Familie / Grosse: 146 x 101 cm / Erstellungsjahr: 1915 / Ausstellung: / Katalog Nr.:

Pejzaż z okolic Collioure, 1921 - 1922

olej, płótno, 80 x 90 cm
sygn. p.d.: Muter
na odwrociu naklejka: ANDRE CHENUE & FILS / TRANSPORTS INTERNATIONAUX / 5, rue de la Terrasse 75017 PARIS / (1) 763.03.11 TELEX 660149 / [...] BREITLING 27317 / [...] MUTER / GERMAN - Suisse

Zamyślona

olej/płótno dublowane, 102 x 74,5 cm

Martwa natura 1919

olej, płótno, 72 x 91
sygn. l.g: Muter
Obraz prezentowany był na wystawie "MELA MUTER" w Galerie Albert 1er, w Paryżu w dniach 18 października - 30 listopada 1990 roku.

KWIATY I WINOGRONA / BARKI NA RZECE, ok. 1930

olej, tektura,
57.5 x 47 cm
sygnowany na rewersie p.d.: Muter

W porcie

olej/sklejka naklejona na tekturę, 37,8 x 45 cm
sygnowany l. d.: `Muter`

Martwa natura

olej, tektura
36,5 x 45 cm
sygn. l.g.: muter na odwrociu naklejka: Galerie / Gmurzynska / Mauritiussteinweg / 74/76 / Köln. Germany / Name: Muter / Titel: Stilleben m. Trank / Aussteli..g.. 37 x 46, Katalog Nr 1943 2 okrągłe pieczęcie nieczytelne

Dzieci

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier, 33,8 x 25 cm;
sygn. l.d.: Muter (ołówkiem)

Barki na Sekwanie

olej, sklejka, 50 x 61 cm
sygn. p. g.: MUTER
Na odwrocie nalepka z tytułem obrazu La Seine en crue oraz nalepka paryskiego składu materiałów malarskich Lucien Lefebure-Foiret.

PRYMULKA NA TLE OKNA, ok. 1930

olej, płótno,
61.5 x 50 cm
sygnowany l.g.: Muter
na odwrocie kompozycja pozioma: WIDOK MIASTECZKA

BARKI - QUAI DE PARIS, lata 20.-30. XX w.

olej na sklejce wzmocnionej parkietowaniem, 49,9 x 60,8 cm, sygnowany l.d. "Muter", na odwrocie nalepka ramiarza DELF Cadres d`Art

RYBACY NAD RZEKź, 1934

olej, sklejka,
45.7 x 54.3 cm
Na odwrocie liczne napisy, m.in. napis (autorski ?): Pecheur au Rhone | Muter; obok data: 1934. Ponadto różne nalepki, m.in. nalepka (wystawowa ?) nieokreślonej francuskiej galerii z tytułem obrazu "Pescheurs sur le Rhone" i numerem 1210. U dołu okrągły stempel Urzędu Celnego w Paryżu.

Macierzyństwo

olej, sklejka,.72 x 53,5 cm;
sygn. p.g.: Muter
Na odwrocie nalepki wystawowe i transportowe (w języku francuskim) oraz numer 13053

SPACER BRZEGIEM RODANU, OK. 1930

olej, sklejka,
54.2 x 45.5 cm
Na odwrocie obrazu, na krosnach i ramie napisy tuszem i kredą, a także kilka nalepek z nazwiskiem artystki, tytułem obrazu, nalepka Christie`s, Delf i dwie nalepki paryskiej firmy przewozowej André Chenue S.A.

Barki na Sekwanie

olej, sklejka, 50 x 61 cm
sygn. p. g.: MUTER

Martwa natura z kwiatami

olej, sklejka
58 x 47,5 cm

Nad rzeką

olej, sklejka, 46 x 45 cm;
na odwrocie: napisy autorskie (?) Pecheur au Rhone/ No 10 F/ Muter oraz inne napisy, m.in. 1934, a także francuska nalepka wystawowa z tytułem Pecheurs sur le Rhone i numer 1210

Macierzyństwo

olej, sklejka,.72 x 53,5 cm;
sygn. p.g.: Muter
Na odwrocie nalepki wystawowe i transportowe
(w języku francuskim) oraz numer 13053

Barki na Sekwanie

olej, sklejka, 50 x 61 cm
sygn. p. g.: MUTER

Na plaży

olej, płótno, 59,2 x 73,5
na rewersie szkic pejzażowy z rododendronami
nie sygnowany

Na plaży III

akwarela, tektura, 35,5 x 50,4
nie sygnowany

Na plaży II

akwarela, papier, 31,6 x 48,1
sygn. p. d.: Muter

Martwa natura z koszykiem jabłek, 1920-1925

olej, płótno, 54 x 64,5
sygn. l. g.: Muter

Rodan z widokiem zamku w Avignonie, lata 40-te

olej/sklejka, 65 x 53,5 cm
sygnowany l. d.: `Muter`;
na odwrocie naklejki z wystawy w Muzeum Narodowym oraz Galerii Bargera

Most

olej, sklejka, 40,5 x 46,5 cm;
sygn. p.d.: Muter

Łódki w porcie

olej, sklejka, 50 x 61 cm;
sygn. p.d.: Muter
Na odwrocie napis autorski: Orage sur le port / No 12F / Muter / 23; oraz prawdopodobnie wtórny napis: No
12F / Bargues de .... / 90.000 fr

W porcie

olej, sklejka rozwarstwiona naklejona na sklejkę,
37,8 x 45 cm; sygn. l.d.: Muter

Obraz dwustronny - "Pejzaż z Prowansji" i "Portret mężczyzny z papierosem"

olej, sklejka, 50 x 61 cm; sygn. na portrecie l.g: MUTER

Pejzaż nadrzeczny

olej, płótno, 54 x 65,5
sygn. l.d.: Muter
na odwrociu napis: Le port au Rhône / No 10F/ Marie. M. Muter

Dwoje dzieci, 1918

olej, płótno,
89 x 72 cm
sygnowany l.g.: Muter
Na odwrocie napis na płótnie: Depot / Retrouve ca 1962 et restaure par BN; na krosnach nalepki z galerii w Kolonii i Paryżu.

Akt śpiącej kobiety, ok. 1925-1930

olej, płótno,
81 x 65 cm
sygnowany na awersie l.g.: Muter
W maju 1993 obraz przekazany w depozyt do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Obraz ze zbiorów Art-B

olej, płótno,
60,5 x 73,5 cm;
sygn. p. d.: MUTER
na odwrocie fragment portretu, na tym napis: Paysage / No 20 F / 100.000, oraz nalepka: Maxwell Galeries, San Francisco z autorem, tytułem, techniką i datą 1923; oraz nalepki z numerami: 23, M 19355

Para nad brzegiem rzeki

olej, sklejka, 50 x 61
nie sygn.; na odwrociu nalepki: "13052 Mela MUTER / HB 50 x 61 / Couple au bord de / l’eau", "GZ8" oraz okrąła pieczęć "GN (wiązane)"

Pejzaż z Saint-Tropez, ok. 1921

olej, płótno,
73 x 92 cm
sygnowany p.d.: Muter

Schody, 1933

olej, płótno,
55 x 38 cm;
sygn. p.d.: MUTER oraz sygn. l.d.: Muter
Na odwrocie na płótnie napis: Escalier / No 10P /
Muter oraz nalepki z Galerii Gmurzyńskiej w Koeln z tytułem: Treppen. por.: Mela Muter. 1876 - 1967.
Retrospektiv-Ausstellung, Koeln - Galerie Gmurzyńska 21. X - 1. XII. 1967, poz. kat. 45 - tu jako: Treppen, 1933;
Mela Muter. 1876 - 1967, Kobenhavan, Kunstforeningens Hus 20. II - 15. III. 1968, poz. kat. 22 - tu jako Trapper, 1933

Droga za lasem

olej, płótno,
73 x 92 cm;
sygn. l.d.: Muter

Martwa natura z kwiatami i winogronami

olej, sklejka,
46 x 38 cm;
sygn. p.d.: Muter

Obraz dwustronny:

Martwa natura z kwiatami, Pejzaż z rzeką
olej, sklejka
58 x 47,5 cm (w świetle oprawy);
strona z pejzażem sygn. p.d.: MUTER

PEJZAŻ POŁUDNIOWY Z MIASTECZKIEM

Olej, sklejka; 62 x 50 cm
nie sygnowany

Portret Marysi (1923)

sygnowany p.g.
olej, deska
57x48

Głowa kobiety

olej, płótno, 55 x 33 cm;
sygn. l.d.: Muter
na odwrocie na płótnie napis autorski: MUTER / tete de femme / No 10M 55 x 33, sygnatura powtórzona na krośnie Muter

Zaułek

olej, sklejka,
54,5 x 46,3 cm;
sygn. l.d.: Muter

Most w Avignon

olej, sklejka,
46,3 x 54,5 cm;
sygn. l.d.: Muter

Pejzaż z kwitnącymi drzewami, 1921-24

akwarela, ołówek na papierze, 35,5 x 50

Nad rzeką, ok.. 1927

rysunek dwustronny, na odwrocie Łodzie
akwarela, tusz na papierze, 36 x 55,5 cm
sygn. p.d.: "M", na odwrocie p.d.: "Muter"

Portret dziewczyny, lata 1920-te

olej na płótnie dublowanym, 54 x 46 cm

Portret oraz Pejzaż ze Szwajcarii (Morcote), 1915

Portret:
olej, płótno,
87 x 82 cm
na rewersie Pejzaż ze Szwajcarii (Morcote), 1915 olej, płótno, 83,5 x 89,5 cm (w świetle ramy)
Pejzaż ze Szwajcarii (Morcote), 1915:
olej, płótno,
83.5 x 89.5 cm
na awersie PORTRET, w stosunku do pejzażu kompozycja odwrócona o 90°
olej, płótno, 87 x 82 cm (w świetle ramy)
sygnowany l.g.: MUTER

PORTRET DZIEWCZYNKI

Olej, płótno; 55 x 46 cm
Sygn. l. g.: Muter.
Na poprzeczce krosna uszkodzona nalepka papierowa paryskiej galerii Josepha Biluet`a

Barki na Rodanie

olej, sklejka, 38 x 46 cm
sygn. l.d. Muter
na rewersie napis: "126/7 Mela MUTER NC 7/8/75" i naklejka "Barque sur la Seine"
obraz repr. w katalogu wystawy "Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka", Pałac Poznańskich w Łodzi 1998 (poz. kat. 89)

Słoneczniki

olej, sklejka
67,5 x 54 cm

Nad rzeką

olej, sklejka, 46 x 45 cm;
na odwrocie: napisy autorskie (?) Pecheur au Rhone/ No 10 F/ Muter oraz inne napisy, m.in. 1934, a także, francuska nalepka wystawowa z tytułem Pecheurs sur le Rhone i numer 1210

olej, płótno, 54 x 65 cm; sygn. na odwrocie na krośnie: Muter
na odwrocie: nalepka wystawowa Galerie Gmurzynska, Koln, Nr. Kat. 3 rok powstania 1933

Barki na Rodanie

olej, sklejka, 38 x 46
sygn. l. d.: Muter; na rewersie napis: "126/7 Mela MUTER NC 7/8/75" i naklejka "Barque sur la Seine"

PORTRET FRANCUSKIEGO OFICERA

1919 r.
Olej na tekturze 107 x 85 cm
Sygnowany l.g. - "Muter"

LA CHAPELLE PORTRET MĘŻCZYZNY

Olej na płótnie 85 x 90 cm
Nie sygnowany
Olej na płótnie 85 x 90 cm
Sygnowany l.g. - "Muter"

Martwa natura z winogronami

olej, tektura
38 x 46 cm

Portret Rabindranatha Tagore, 1935

olej, płótno
110 x 90 cm

Barki u brzegu Rodanu

olej, tektura na sklejce, 46 x 55 cm

MARTWA NATURA, ok. 1922 r.

Olej na desce 38 x 46 cm
Sygnowany p.d. - "Muter"
Na odwrocie - PORTRET MĘŻCZYZNY

Pejzaż, 1933

olej, płótno
54 x 65 cm

Kobieta w fioletowej sukience

olej, tektura naklejona na sklejkę, 46,5 x 39,5 cm; sygn. l.g.: MUTER

Macierzyństwo, ok. 1915-20

olej, płótno,
61 x 50 cm
sygnowany l.d.: Muter

RYBACY NA RODANIE

Olej na desce 46 x 54,5 cm
Niesygnowany

ULICZKA PARYSKA

Olej na płótnie 85,5 x 66 cm
Sygnowany l.d. - "Muter"
Na odwrocie - AKT LEŻĄCEJ DZIEWCZYNY

R - obiekt posiada cenę rezerwową

SOLITUDE

Olej na płótnie 80 x 65 cm
Sygnowany p.g. - "MUTER"
Wystawiany- École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka, TPSP, Kraków 1998 r.

MOST NA RODANIE W AWINIONIE (III)

Olej na sklejce 45,5 x 55 cm
Sygnowany p.g. - "Muter"

Port nad Rodanem

olej, płótno
53,5 x 65 cm

Martwa natura z irysami, ok. 1920

olej, tektura
61,5 x 48 cm

CYKLAMENY, po 1930

olej, płótno, 61 x 46 cm
sygnowany p.d.: Muter

Port rybacki w San Tropez, ok. 1921

olej, płótno, 73 x 71 cm; nie sygn.

Głowa kobiety

olej, płótno, 30 x 45,5 cm; sygn. l.d.: Muter
Na odwrocie nalepka z kolońskiej Galerie Gmurzynska.

Obraz dwustronny:

PEJZAŻ Z RZEKĄ
ULICZKA PARYSKA

olej, płótno, 54,5 x 65,5 cm; sygnowany u dołu z lewej: Muter

Portret mężczyzny w okularach

olej, sklejka,
92.3 x 64.7 cm
sygnowany l.g.: Muter
Na odwrocie napis ołówkiem Muter; dwie nalepki francuskiej firmy przewozowej, nalepka Galerii Bargera w Kolonii oraz nalepka Domu Aukcyjnego Christie`s.

Portret młodej kobiety

olej, tektura,
61 x 50.5 cm
sygnowany p.g.: Muter
Na odwrocie dwie nalepki francuskiej firmy przewozowej, nalepka Galerii Bargera w Kolonii oraz nalepka Domu Aukcyjnego Christie`s

Obraz dwustronny

Pejzaż z południa Francji
Kobieta w zielonej sukni

olej, płyta, 66 x 53,5 cm

PORT RYBACKI

Olej na sklejce 50 x 60,5 cm
Sygnowany l.d. - "Muter"

MURZYN

olej, płótno, 73,5 x 60,5 cm;
sygnowany u góry z prawej: Muter

Wiosna - Kobieta z dziećmi

olej, płótno, 145 x 100 cm;
sygn. p.d. - Muter
Na odwrociu szkic siedzącego mężczyzny oraz nalepki: z Galerie Bargera w Kolonii z tytułem Familie i data 1915 ; [...] Paris Quai d`Orsay / 791; Mme Mutermilch [...] Montparnasse blvd [...] Paris

Barki - Quai de Paris

olej na sklejce wzmocnionej parkietowaniem, 50 x 60,5 cm
sygnowany l.d.: "Muter"

Nadbrzeże Sekwany w Paryżu, 1927

akwarela na kartonie 35,5 x 50,1
sygnowany u dołu po prawej: "Muter", na odwrocie ołówkiem: "Quai de Paris 1927"

Dwoje dzieci

olej, płótno
90 x 72 cm

Pejzaż z rzeką

olej, płótno
54,5 x 65,5 cm

liczba obiektów: 376