1 zł
2 600 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiacy, 1881

akwarela, papier; 23,5 x 32,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: JKossak / 881 (inicjał wiązany pierwszych liter).

cena wywoławcza: Wykup abonament

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PO POLOWANIU. POWRÓT Z BIEGU ZA ZAJĄCEM, 1879

olej, płótno
65 x 90 cm
sygn. p.d.: Juliusz Kossak | 1879
na odwrocie napis na płótnie: Oryginalny obraz śp. Ojca mojego Juliusza Kossaka R. 79 | Wojciech Kossak | 1929.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

ODDZIAŁ JEŹDŹCÓW. UŁANI GALICYJSCY, 1879

akwarela, papier
42,5 x 34,2 cm (w świetle passe-partout)
Na odwrocie drukowana nalepka zakładu pozłotniczego i ramiarskiego: POLSKA SP. POZŁOTNIKÓW | SP. Z OGR. ODPOW. | WARSZAWA, ŻURAWIA 31 | TELEFON 8.51.33 | ROK ZAŁOŻENIA 1919

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KONNY PORTRET MŁODEGO MĘŻCZYZNY, 1876

akwarela, ołówek (śladowo), papier
26,5 x 33 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: Juliusz Kossak | Lesiowi r. 1876

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

WESELE KRAKOWSKIE, 1891

akwarela, łabędzia skórka
rozpiętość 66 cm, długość pokrycia 22,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: JKossak | 1891 [inicjały wiązane]
na odwrocie papierowa nalepka Fabryki Ram Złoconych Eliasza Adama Zaleskiego, Krakowskie Przedmieście 2, Warszawa

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozak z luzakiem, 1894

akwarela, papier; 23,5 x 31,7 cm w św. p-p.;
sygn. i dat. l. d.: Juliusz Kossak / 1894;
na odwrocie kartka z opisem pracy w j. angielskim: JULIUS KOSSAK / From the collection of: / Prince Radziwill (Royal Family of Poland) / Scen eis Southern Poland (near Lwow) / Birds: Czajki / Horses: Arabian – mounting and sadle / 17th Century Polish style / Uniform of soldier – 17th Century Polish Cavalry. / Depicted from Henry Sienkiewicz „Pan Wotodyjowski” / Man on horse – Adjutent to Hetman (General) / Note: Painted all spontaneous without outline / Artist – father of Wojciech Kossak / grandfather of Jerzy Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiacy, 1881

akwarela, papier; 23, 5 x 32, 5 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakus na koniu, 1894 r.

akwarela/papier, 31 x 22,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Juliusz Kossak 1894'

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd posła do Stambułu

heliograwiura, papier; 19 x 27,5 cm (wymiar kompozycji);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Powitanie Króla Jana III-go przez Wojewodę Matczyńskiego na Strussowskim stepie

heliograwiura, papier; 19,5 x 35,5 cm (wymiar kompozycji);
W prawym, dolnym rogu opis wydawcy: "Czcionkami R. Austa III we Wiedniu";

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Patrol Krakusów w 1831 na zwiadach, 1880

akwarela, karton, 32 x 39,5 cm,
sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1880
Na odwrocie nalepka z orzeczeniem dr. Kazimierza Buczkowskiego z 8 lutego 1967.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcya Jana Kazimierza

heliograwiura, papier; 18 x 35 cm (wymiar kompozycji);
W prawym, dolnym rogu opis wydawcy: "Czcionkami R. Austa III we Wiedniu".

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Janusz Skumin Tyszkiewicz przechodzi Drwicę pod Turbogiem

heliograwiura, papier; 18,7 x 35,3 cm (wymiar kompozycji);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Władysław Łokietek pod Płowcami

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd posła do Stambułu

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Rewera Potocki

heliograwiura, papier; 16 x 35,5 cm (wymiar kompozycji);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowski drużba, 1885 r.

akwarela, gwasz, biały karton, 28,3 × 23 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak/1885
na odwrocie orzeczenie Zbigniewa Bocheńskiego i Kazimierza Buczkowskiego z 1946 roku

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Portret Adama Hr. Potockiego z Buczacza, 1849 r.

ołówek, gwasz, kredka, papier, 27 × 20 cm
sygn. i dat. l. d.: Juliusz Kossak / 849
na odwrocie opisany: Portret Adama Hr. Potockiego z Buczacza Robił Kossak przed wyjazdem swoim zagranicę

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Południowy odpoczynek, 1886 r.

akwarela, papier, 28,5 × 41,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak/ 1886
poniżej pieczęć lakowa z herbem Kossaków Lis - częściowo zatarty, na odwrocie opis: Akwarella mojego ś. p. Ojca Juliusza / Południowy odpoczynek / Stwierdzam autentyczność / Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

heliograwiura, papier; 19,5 x 35,5 cm (wymiar kompozycji)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stefan Czarniecki przechodzi Wisłę pod Płockiem

heliograwiura, papier, 24,5 x 20,5 cm (wymiar kompozycji)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcya Jana Kazimierza

heliograwiura, papier, 18 x 35 cm (wymiar kompozycji)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Fredro przyprowadza własną chorągiew pod Smoleńsk

heliograwiura, papier, 19 x 29 cm (wymiar kompozycji)
W prawym, dolnym rogu opis wydawcy: "Czcionkami R. Austa III we Wiedniu"

*droit de suite

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wesele krakowskie, 1890

akwarela, jedwab, tusz, gwasz, papier wachlarz: 35 x 68,5 cm, całość: 45 x 80 cm
sygn. na wachlarzu p.d.: Juliusz Kossak / 1890

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

DAŁ NAM PRZYKŁAD BONAPARTE, JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY, 1893

akwarela, gwasz, papier cienki naklejony na tekturę
46 x 37,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: JKossak [inicjały wiązane]
u dołu od lewej: lakowa pieczęć z niewyraźnie odbitym herbem Kos oraz tekst naniesiony ręką syna artysty: Oryginalna praca mego, ś.p. Ojca Juliusza | Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Drużba krakowski na koniu

Akwarela, papier, 31,5 x 24 cm,
sygn. p.d.: Juliusz Kossak 1890. Po konserwacji.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Sobieski błogosławi chorągiew królewicza Aleksandra uderzającą na obóz Wielkiego Wezyra pod Wiedniem

heliograwiura, papier; 23,5 x 20 cm (wymiar kompozycji);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Płowce

heliograwiura, papier; 42,5 x 75,5 cm;
napis. p. d.: JULIUSZ KOSSAK, "PŁOWCE"; napis p. d.: TOW. ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KRÓL. POL. 1914 R.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Posłaniec wiejski, ok. 1895

akwarela, papier; 29,5 x 21 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Juliusz Kossak
Na odwrocie nalepka wystawowa (przeniesiona z pierwotnej oprawy) TPSP w Krakowie - “Wystawa pośmiertna Juliusza Kossaka” (1899) z tytułem obrazu Posłaniec wiejski.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

BITWA NA PLACU KRASIŃSKICH W WARSZAWIE PODCZAS INSUREKCJI KOŚCIUSZKOWSKIEJ

Fotograwiura, papier 22 x 18 cm (zadruk)
Sygnowana z płyty pod ryciną: MALOWAŁ J. KOSSAK. PHOTOGRAWIURA H.PAULUSSENA W WIEDNIU / NIEMIEC, MOSKAL NIE OSIĘDZIE / GDY JĄWSZY PAŁASZA / HASŁEM WSZYSTKICH ZGODA BEDZIE / I OJCZYZNA NASZA / NAKŁADEM H. ALTENGERGA WE LWOWIE
Z: Pieśń legionów, Lwów, 1895

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Klacz ze źrebięciem, 1896 r.

akwarela, gwasz/papier, średnica: 15,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany u dołu: 'JKossak | 96'
na odwrociu papierowa nalepka Magazynu papieru i tworców galanteryjnych Seyfartha i Dydyńskiego we Lwowie

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wesele krakowskie, 1891 r.

akwarela/papier, 66 x 22,5 cm (rozpiętość i długość pokrycia)
sygnowany i datowany p.d.: 'JKossak | 1891'
na odwrociu papierowa nalepka Fabryki Ram Złoconych Eliasza Adama Zaleskiego, Krakowskie Przedmieście 2, Warszawa

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ułani galicyjscy, 1879 r.

akwarela/papier, 42,5 x 34 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Juliusz Kossak | 1879'
na odwrociu papierowa nalepka Polskiej Spółdzielni Pozłotników, Żurawia 31, Warszawa

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jeźdźcy, 1860 r.

akwarela/papier, 33,5 x 45,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Juliusz Kossak | 1860'

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Tabory w drodze

litografia, papier; 6 x 14 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie p. d.: JK (monogram wiązany).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Czterech Kozaków w pochodzie, 1898 r.

akwarela, papier, 15,2 × 24,3 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak/1898
uszkodzenie papieru w lewym górnym rogu

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

WESELE KRAKOWSKIE, 1877

inny tytuł: Wesele krakowskie pod Kopcem Kościuszki
akwarela, gwasz, papier
36,5 x 70,5 cm (w św. p-partout)
sygn. p.d.: JKossak | 1877 (inicjały wiązane)
Na odwrocie obraz jest miejscowo oklejony starą gazetą (z dnia 3 IX 1928 r.). Ponadto na „plecach“ naklejona karta z orzeczeniem dr. Zbigniewa Bocheńskiego i dr. Kazimierza Buczkowskiego potwierdzających autorstwo Juliusza Kossaka. Orzeczenie wydane zostało w Krakowie 5 sierpnia 1943 r. (maszynopis, imienne stemple i odręczne podpisy ekspertów).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiacy, 1881 r.

akwarela/papier, 23,7 x 33,7 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Kossak | 1881'

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd Cesarza Franciszka Józefa do Krakowa, ok. 1890

chromolitografia, papier; 47 x 76,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: na płycie: Juliusz Kossak 1880 / Seitz Wandsbeck chrom.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Posłaniec wiejski, ok. 1895

sygn. p. d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Trójka koni krakowskich

litografia, papier; 18 x 25 cm (w świetle oprawy);
sygn. na kamieniu p. d.: JKossak;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KLACZ ZE ŹREBIĘCIEM

akwarela, papier
20 x 28,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. monogramem wiązanym p.d.: JK
Na odwrocie oprawy karta maszynopisu z orzeczeniem mgr. Leszka Ludwikowskiego potwierdzającego autorstwo Juliusza Kossaka (Kraków, 28 VII 1973 r.)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PYTANIE O DROGĘ, 1895

akwarela, tektura
25 x 34,2 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: JKossak | 1895 [inicjały wiązane]
U dołu pośrodku późniejszy napis położony przez syna Artysty: Oryginalna praca mego ś.p. Ojca Juliusza Wojciech Kossak; obok lakowa pieczęć z wyciśniętym z sygnetu herbem "Kos"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

LUZAK W POCHODZIE WOJSKA, 1887

akwarela, gwasz, papier
46,5 x 37,5 cm (w św. p-p)
sygn. p.d.: Juliusz Kossak | 1887
na plecach oprawy nalepka wystawy w warszawskim TZSP (druk, rękopis, stempel): 42211 Autor Juliusz Kossak 42211 |Tytuł Luzak wykonanie akwarela | Cena 2500 Wł. Berzon Włodzimierz Data 18/II 32.
Ponadto 4 stemple kolekcji oraz stempel z wpisanymi ręcznie danymi - metryczką - obrazu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

W drodze na polowanie, 1888 r.

akwarela/papier, 24,5 x 16,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'Juliusz Kossak | 1888'

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Hucułka, 1888 r.

akwarela, papier, 31 × 23,5 cm
w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: Juliusz Kossak/1888

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Luzak, 1892 r.

akwarela, papier, 31 × 42 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: JKossak 1893
l. d. opisany: oryginał śp. Mojego Ojca Wojciech Kossak 1923
Obraz posiada ekspertyzę Zofii Katarzyny Posiadały - historyka sztuki, wieloletniego kustosza Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

akwarela, papier, 15,2 x 24,3 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. : Juliusz Kossak / 1898, uszkodzenie papieru w lewym górnym rogu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

WIERNY TOWARZYSZ

Akwarela, papier, 21 x 27,5 cm,
sygn. p.d.: J.Kossak.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

akwarela, papier, 15,2 x 24,3 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. : Juliusz Kossak / 1898
Stan zachowania: małe rozdarcie papieru w lewym górnym rogu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JARMARK NA KONIE W KRAKOWSKIEM, ok. 1885

akwarela, papier
28 x 42 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Grajek, 1861 r.

akwarela/papier, 23,7 x 16,7 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'JK. R61.'

POCHODZENIE

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koń

akwarela, papier, 34 × 48 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: JK (monogram wiązany)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Potyczka

ołówek, papier, 20 × 26,5 w świetle passe-partout
sygn. monogramem wiązanym p. d.: JK

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Polska husaria, 1887 r.

akwarela/papier, 23,7 x 16,6 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: 'Juliusz Kossak | 1887'
na odwrociu nalepka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz opinia Romana Zrębowicza, kustosza Muzeum Sztuki w Łodzi z dn. 9 września 1953 r.

- Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, 1921 (?)
- porównaj: S. Witkiewicz, Juljusz Kossak, wyd. 2, Warszawa-Kraków 1912, s. 164 (il.)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POLOWANIE NA ZAJĄCE, 1879

akwarela, papier
37,5 x 27,4 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l. d.: Juliusz Kossak | 1879

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PRZEJAŻDŻKA POWOZEM, 1852

olej, płótno, 56 x 65 cm
sygn. u dołu: J Kossak 1852
na odwrocie w oknie dublażu potwierdzenie autentyczności naniesione przez Wojciech Kossaka: Obraz uważam za młodocianą / pracę mojego śp. Ojca Juliusza z r. 1852 / Wojciech Kossak / 1921

PROWENIENCJA:
kolekcja prywatna, Warszawa
Aukcja Domu Aukcyjnego Agra Art, 01.06.2008

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd Cesarza Franciszka Józefa do Krakowa, 1890

chromolitografia, papier; 470 x 575mm;
sygn.na płycie l.d.: Juliusz Kossak/ 1880./Seitz Wadsbeck chrom.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

akwarela, papier, 15,2 x 24,3 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Juliusz Kossak/1898

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd Cesarza Franciszka Józefa do Krakowa

według akwareli z 1880 r.
chromolitografia, papier, 46,5 x 76,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. na płycie l. d.: Juliusz Kossak/1880

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jan Sobieski na polowaniu

według akwareli z 1879 r.
chromolitografia, papier, 52,5 x 79 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. na płycie p. d.: Juliusz Kossak/1879
wyd. Chromilit Lemercier et Co. w Paryżu
u dołu napis: JAN SOBIESKI NA POLOWANIU/TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKN

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

LUZAK, 1874

akwarela, karton
35 x 44,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: JKossak | 1874 (inicjały wiązane)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

W stajni

akwarela, papier; 35,5 x 49,5 cm;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Dama dworu króla Jana III

akwarela, papier, 19 x 12 cm,
nie sygnowany.
Na odwrocie atramentem potwierdzenie autentyczności przez Wojciecha Kossaka: "Dama dworu króla Jana III / z notatnika mojego Ojca Juliusza / Wojciech Kossak" .
Stan zachowania: papier pożółkły, z dr. ubytkami, naklejony na karton.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ogary

akwarela, papier, 22 x 34 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Juliusz Kossak oraz u dołu opisany: Trębacz, Pożar, Panna, Drużba, Alma, Mrówka

Praca reprodukowana w:
Stanisław Witkiewicz, Juliusz Kossak, Nakład Gebethnera i Wolffa, Warszawa 1912, wydanie drugie rozszerzone, s. 97

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stajenny

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem, po 1888 r.

akwarela, papier, 35 x 50,5 cm w świetle passe-partout, sygn. monogramem wiązanym p.d.: JK oraz potwierdzenie autorstwa ojca dopisane przez Wojciecha Kossaka l.d.:

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Potyczka

sygn. p.d.
ołówek, papier
20x26.6 cm (w świetle passe-partout)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

SOBIESKI POD WIEDNIEM

Chromolitografia wg akwareli z 1882 r.; karton; 50 x 91 cm
Sygnowany na płycie: śr. d.: Juliusz Kossak 1882,. p.d.: LIT. W ZAKŁ. CZEIGERA W WIEDNIU

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Żółkiewski pod Cecorą, 1861

Litografia; wym. komp.: 345 x 425 mm; sygn. pł. l.d.: Komponował J. Kossak, p.d.: w Lit. M. Fajansa w Warszawie 550. Nad kompozycja data 1620, pod kompozycją nota historyczna opowiadająca o śmierci hetmana. Zamięte marginesy, załamanie p.g. narożnika, podklejenia. Analogie do kompozycji można odnaleźć np. w obrazie Witolda Piwnickiego Żółkiewski pod Cecorą, 1851, Muzeum Narodowe w Krakowie, nr inw. IIa-18.
Lit.: "Biblioteka Warszawska", R. 1862, s. 164; I. Tessaro-Kosimowa, Historia litografii warszawskie, s. 115.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jeźdźcy, 1849 r.

tusz, piórko, papier, 22 × 26 cm
w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Juliusz Kossak [1]849
u dołu ołówkiem: Orłowski, X. ...Poniński, Wiluś Siemiński

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przejażdżka

chromolitografia, papier, 43,5 × 73,5 cm w świetle ramy
sygn. na płycie l. d.: Juliusz Kossak/1880/Seitz Wandsbeck

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

W stajni

akwarela, papier; 35,5 x 49,5cm;
sygn.l.d.: JK (monogram wiązany)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd cesarza Franciszka Józefa do Krakowa, ok. 1890

chromolitografia, papier; wym.: 47 x 57,5 cm;
sygn. na płycie l. d.: Juliusz Kossak/ 1880. / Seitz Wadsbeck chrom

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przegląd wojsk, 1847

tusz, piórko, papier; 20,5 x 39,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu z prawej: Juliusz Kossak / 1847 (piórkiem)
u dołu wymienione osoby przedstawione na pracy

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Witkiewicz

260 rysunków w tekście, 8 światłodruków, 6 faksymiliów kolorowych z akwarel, portrety podług L. Wyczółkowskiego i S. Witkiewicza.
Warszawa 1900 Nakład Gebethnera i Wolffa.
Oprawa wydawnicza, 33 x 25 cm, sygn. "Karol Wójcik introligator Kraków" , płótno, tłoczona złotem tytulatura na licu i grzbiecie, na licu rysunek Juliusza Kossaka oraz złocone faksymile sygnatury Stanisława Witkiewicza oraz tłok wydawcy, wszystkie brzegi kart złocone, światłodruki sygnowane J. Lowy w Wiedniu;
Stan zachowania: niewielkie przetarcia i zabrudzenia,kilka wgnieceń na oprawie, grzbiet introligatorsko wzmocniony nowymi kapitałkami, uzupełniony niewielki ubytek strony tytułowej bez szkody dla tekstu, poza tym stan bardzo dobry.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Polowanie na zająca, 1879

akwarela, papier; 37,5 x 27 cm;
sygn. i dat. l. d.: Juliusz Kossak / 1879

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PAN PASEK POD LACHOWICAMI, 1861

olej, deska
37 x 46 cm
sygn. l.d.: J Kossak | 1861

Na odwr. nalepiona karta (druk, maszynopis, rękopis) z poświadczeniem autentyczności obrazu jako dzieła Juliusza Kossaka:
- po lewej tekst drukowany [winieta]: SALON SZTUKI M ARCTA - W POZNANIU - Pl. WOLNOŚCI 7;
- poniżej tekst drukowany: 13-90 Telefon 55-50 | STAŁA WYSTAWA | ZBIOROWE WYSTAWY | AUKCJE ARTYSTYCZNE | ZAKUP - KOMIS - SPRZEDAŻ | EKSPERTYZA AUTENTYCZNOŚCI | I WARTOŚCI | RESTAURACJA OBRAZÓW I.T.D. | WYSTAWA OTWARTA CODZIENNIE | OD GODZ. PRZEDPOŁ. DO 6 POPOŁ. | W NIEDZIELĘ I ŚWIĘTA OD GODZ. |
11 PRZEDP. DO 2 POPOŁUDNIU |||

- obok po prawej wpisany na maszynie tekst potwierdzający autorstwo Juliusza Kossaka i identyfikujący obraz jako pracę pt. Pasek pod Lachowicami. Potwierdzenie podpisane odręcznie [...] Stefan przez rzeczoznawcę i "aukcjonatora" Okręgowej Izby Przemysłowej [w Poznaniu]. Ręcznie dopisany tekst: 23/ grudnia 1925 Poznań Św. Marcin 39, tel. 5558.
Certyfikat potwierdzony przez warszawskiego antykwariusza Jakuba Klejmana (tekst odręczny): Juliusz Kossak autentyczny | J Klejman; dwie pieczątki - okrągła i podłużna - o treści: ANTYKWARIAT | J. KLEJMAN | Warszawa, ul. Szpitalna 4

W załączeniu - potwierdzająca autorstwo Juliusza Kossaka - ekspertyza p. Adama Konopackiego z 15 marca 2012 roku.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

UCIEKAJĄCY OFICER W MUNDURZE FORMACJI KRAKUSÓW (1840-1844)

Akwarela, gwasz, papier, 18,8 x 19,5 cm,
sygn. p.d.: JK (monogram wiązany).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r.

akwarela, papier, 43,5 × 54,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak/1890
Wybrana literatura: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław - Ossolineum, 1988, ss. 89-93, il. 647.
S.Witkiewicz, Juliusz Kossak, Warszawa 1912, s.175

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

W stajni

akwarela, papier; 35,5 x 49,5 cm w św. p-p.;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Z rozkazu króla mam oddać tę zbroję i konia z rzędem, 1882

Ołówek, papier; wym.: 45 x 63 cm, nie sygn. Szkic do obrazu. W tle ślad kresek służących do przeniesienia kompozycji na obraz. Praca z cyklu "Mohort" W. Pola (fragment kompozycji). Lit.:
K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, poz. 483. Praca pochodzi ze zbioru rodziny Kossaków.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Grenadierzy królewscy w bitwie pod Etoges, 1898

Ołówek, papier naklejony na karton: wym.: 27,5 x 49 cm; nie sygn., Praca uwierzytelniona przez Wojciecha Kossaka: Szkic własnoręczny mego śp. Ojca Juliusza, Wojciech Kossak i pieczęć sygnetowa.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Akwarela wielobarwna, papier naklejony na tekturę; wym. w świetle pp: 29,5 x 38,5 cm; sygn. p.d.: J.Kossak; drobne ubytki prawego marginesu, otwór w l.g. narożniku.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Pochód Tatarów przez step, 1887

Ołówek, papier; wym.: 40 x 63 cm, nie sygn. Szkic do obrazu. Praca oprawiona. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, 1988, poz. 576. Praca pochodzi ze zbioru rodziny Kossaków.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bitwa z Tatarami

Ołówek, papier; wym.: 39,5 x 59 cm, nie sygn. Szkic do obrazu. W tle ślad kresek służących do przeniesienia kompozycji na obraz. Praca pochodzi ze zbioru rodziny Kossaków.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOŚCIUSZKO NA KONIU, 1895 - 1899

Akwarela, papier; 24 x 32 cm w świetle p-p
Na odwrocie napis piórem: potwierdzam, że szkic ten przedstawiający Kościuszkę jest dziełem ojca mojego ś.p. Juliusza Kossaka. | Lwów dnia 30/10 1919 Stefan Kossak
Pochodzenie: rezydencja Nowina Chrzanowskich w Opaczy.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Trójka koni krakowskich

litografia, papier; 20 x 27 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JKossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozak z ogarem i sokołem, 1899 r.

akwarela, papier, 40,4 × 57,3 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak/1899

Obraz posiada ekspertyzę Wacławy Milewskiej z 2015 r.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd posła do Stambułu

heliograwiura, papier; 25 x 32 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie p. d.: Juliusz Kossak,
heliograwiura z płyty C. Koystranda.
Praca pochodzi z teki Julisz Kossak, "Album obrazów historycznych", Wiedeń 1891; nakładem Franciszka Bondy.

Lit.: W. Łysiak, "Empireum", Warszawa 2004, T. 1, s. 81

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Posłanie

litografia, papier; 24,5 x 34 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie p. d.: J. Kossak;
w kompozycji litografowany ręcznie napisany wiersz Adama Asnyka (1838-1897). Rysunek Kossaka i wiersz Asnyka powstały w 1881 r. jako pomoc artystów krakowskich dla dotkniętego rok wcześniej, trzęsieniem ziemi Zagrzebowi. Litografia wykonana w 1881 r. w Zakładzie Litografii Artystycznej Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Somosierra - Generał Wincenty Krasiński przyjmuje raport adiutanta

piórko, tusz, na delikatnym szkicu ołówkiem, papier; 26 x 48 cm;
sygn. l. d.: Juliusz Kossak / 1868

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed karczmą

ołówek, papier, 9,2 × 15,8 cm
sygn. monogramem wiązanym l. d.: JK
Praca posiada ekspertyzę dr Kazimierza Buczkowskiego.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stefan Czarniecki

heliograwiura, papier,24 x 20 cm (kompozycja)
sygn. na płycie p.d.: Juliusz Kossak / (...)
Praca pochodzi z teki Juliusz Kossak "Album obrazów historycznych", Wiedeń 1891, nakł. Franciszek Bondy (patrz: W. Łysiak, Empireum, Warszawa 2004, t.1, s. 81)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozak z ogarem i sokołem

akwarela, papier; 40,5 x 57,3 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1899

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Południowy odpoczynek, 1896 r.

akwarela, papier,
28,5 × 41,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1896,
poniżej pieczęć lakowa z herbem Kossaków [Lis - częściowo zatarty]
na odwrocie opis: Akwarella mojego ś. p. Ojca Juliusza / Południowy odpoczynek / Stwierdzam autentyczność / Wojciech Kossak oraz zatarta pieczęć lakowa.

Analogiczna kompozycja z 1895 roku - z tytułem Południe robotnika reprodukowana w: Kazimierz Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław- Warszawa--Kraków-Gdańsk-Łódź 1988, il. 692.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic konia, 2. poł. XIX w.

Ołówek, papier; wym. w świetle passe partout: 24,5 x 31,5 cm; zapiski kolekcjonerskie dot. atrybucji l.d.; nie sygn. Praca pochodzi z kolekcji Władysława Żurawskiego.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcya Jana Kazimierza

heliograwiura, papier, 24 x 40 cm.
Praca pochodzi z teki Juliusz Kossak "Album obrazów historycznych",
Wiedeń 1891, nakł. Franciszek Bondy.
Patrz: Waldemar Łysiak, Empireum, Warszawa 2004, T. 1, s. 81.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KMICIC Z OLEŃKĄ NA KULIGU, ok. 1885-1887

akwarela, papier
37 x 54,5 cm (w świetle passe-partout)
Po prawej u dołu napis ręką Wojciecha Kossaka: akwarelę tę uważam za oryginał | Ojca mojego WKossak

Na odwrocie (na oprawie) nalepka ze stemplem i odręcznie wpisanym tekstem: PREZYDIUM RADY NARODOWEJ | [...] KRAKOWIE | WYDZIAŁ KULTURY | MIEJSKI KONSERWATOR ZABYTKÓW | KC. K. WZ/50/64/57 | "Kmicic z Oleńką" - akwa- | rela. Wym. 0,37 x 0, 55. Podpis | Wojciech Kossak stwierdzają- | cy, że jest to praca ojca. | /......../ [podpis nieczytelny]

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozak z ogarem i sokołem

Akwarela, papier, 40,4 x 57,3 cm w świetle passe-partout,
sygn. i dat. p.d.: Juliusz Kossak / 1899.
Trawestacja sceny z akwareli Hetman kozacki Żmija z psem i sokołem na polowaniu z 1882 r. wg poematu Żmija Juliusza Słowackiego. Ekspertyza pani Wacławy Milewskiej.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przyjaciele

tusz, papier, 22 x 26,5 cm,
sygn. p.d.: Juliusz Kossak [1]849; opis autorski: Orłowski, X. ...Poniński, Wiluś Siemiński

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Witkiewicz

Oprawa wydawnicza, 33 x 25 cm, sygn. Karol Wójcik, introligator Kraków, płótno, tłoczenia, złocenia, na licu tłoczony rysunek Juliusza Kossaka oraz faksymile sygnatury Witkiewicza, grzbiet w skórze, współczesny, brzegi kart złocone, zachowane oryginalne bibułki przy ilustracjach, światłodruki sygnowane J. Lowy w Wiedniu;
niewielkie przetarcia i zaplamienia, poza tym stan bardzo dobry.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Posłaniec wiejski, ok. 1895

sygn. p. d.: Juliusz Kossak
Na odwrocie nalepka wystawowa (przeniesiona z pierwotnej oprawy) TPSP w Krakowie - "Wystawa pośmiertna Juliusza Kossaka" (1899) z tytułem obrazu Posłaniec wiejski.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Witkiewicz

Warszawa-Kraków, 1912 [wydanie drugie rozszerzone]; nakład Gebethnera i Wolffa.
260 rysunków w tekście, 8 intagliodruków, 6 faksymiliów kolorowych z akwarel, portrety według Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Witkiewicza.
35 x 28 cm; oprawa wydawnicza, sygnowana "Tow. Komandytowe Puget Jerzyna i S-ka Warszawa Marjensztad 16";

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcja Jana Kazimierza, przed 1875 r.

akwarela-sepia, papier, 35 x 69,5 cm w świetle passe-partout; sygn. p. d.: Juliusz Kossak
Praca jest szkicem do zaginionej wielkoformatowej akwareli o tematyce historycznej. Ostateczna wersja Elekcji Jana Kazimierza prezentowana była w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w roku 1875, jak również w 1897 r., w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Orkiestra artystów, 1856

piórko, tusz, papier; 16 x 23 cm w św. p-p.;
dat. p. d.: 1856 (pod passe-partout);
napis u dołu: Faksymile [?] (pod passe-partout);
oznaczenie l. d.: 10 cm (pod passe-partout);

na odwrocie:
- napis p. d.: Do tekstu (pod passe-partout);
- czterostronicowa korespondencja paryska związana z powstaniem pracy;
- pieczęć ramiarska: Robert Jahoda / Zakład galanteryjno-introligatorski [?] / oraz oprawy obrazów / W KRAKOWIE;
- oznaczenia: K1544/C6 180, 00

Obraz wzmiankowany:
- Kazimierz Olszański "Juliusz Kossak", Wydawnictwo "Kossakiana", Kraków 2000, s. 68;
- Stanisław Ignacy Witkiewicz "Juliusz Kossak", Wydanie drugie powiększone bez ilustracyi, Lwów, Nakładem Towarzystwa Wydawniczego, Warszawa - E. Wende i Spółka, 1906, s. 51

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bogdan Chmielnicki, 1893

akwarela, papier, 33,5 x 26 cm;
sygn. i dat. l. d.: Kossak/ 1893
do oferty dołączona nalepka z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z wystawy pośmiertnej Juliusza Kossaka w 1899 roku z informacjami o pracy.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed karczmą

sygn. l.d.
ołówek, papier
9.2x15.8 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Dobosz

akwarela, papier, 18,5 × 10 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: JKossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Witkiewicz

260 rysunków w tekście, 8 intagliodruków, 6 faksymiliów kolorowych z akwarel, portrety według Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Witkiewicza;
oprawa wydawnicza, płótno, tłoczenia, złocenia, na licu tłoczony rysunek Kossaka oraz faksymile sygnatury autora, brzegi kart złocone, grzbiet skórzany, współczesny ze złoconą tytulaturą; 35 x 28 cm;
Warszawa-Kraków, 1911 [wydanie drugie rozszerzone]; nakład Gebethnera i Wolffa
Stan zach.: bardzo dobry, przetarcia okładki.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Trójka koni krakowskich

sygn. p. d.: JKossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

W stajni

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Posłaniec wiejski, ok. 1895

sygn. p. d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Południowy odpoczynek [Południe robotnika], 1896

akwarela, papier; 28,5 x 41,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1896 [niżej pieczęć lakowa z herbem Kossaków Lis - częściowo zatarty];
na odwrocie opis: Akwarella [sic!] mojego ś. p. Ojca Juliusza / Południowy odpoczynek / Stwierdzam autentyczność / Wojciech Kossak; obok zatarta pieczęć lakowa.
Inny wariant kompozycji z 1895 roku - z tytułem "Południe robotnika" w reprodukcji czarno-białej reprodukuje Kazimierz Olszański ("Juliusz Kossak", Wrocław- Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1988, il. 692).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed karczmą

ołówek, papier, 9,2 × 15,8 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

AMAZONKA, 1892

akwarela, tusz, papier
26,5 x 20,5 cm
sygn. l.d.: Juliusz Kossak | 1892

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

MJR JAN GOŁKOWSKI W POŚCIGU ZA KOZAKAMI DOŃSKIMI. MJR JAN GOŁKOWSKI GROMI KOZAKÓW DOŃSKICH, 1898

akwarela, papier
42,5 x 52,8 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: Juliusz Kossak | 1898
Na odwrocie "w okienku" oprawy wyblakły nieczytelny napis odręczny.

Jest to jedna z ostatnich większych akwareli Juliusza Kossaka. Znany jest także ołówkowy szkic do tej kompozycji (wystawiony na aukcjach krakowskiego D.A. Nautilus dn. 21 II 2009 oraz 24 IV 2010).

Obraz opisany i reprodukowany w:
- K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, s. 94-95; kat s. 127 i 144, nr kat. 704, il. 704;
- K. Olszański, Juliusz Kossak, Kraków 2000, s. 274, il. 534.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Odpoczynek, ok. 1850

ołówek, akwarela, papier; 19 x 30 cm (w świetle oprawy)
sygn. l. d.: Juliusz Kossak
na odwrocie napis: Akwarela chłop na wozie z koniem wyprzężonym/ jest oryginałem ś. p. mojego Ojca/ Wojciech Kossak 12/7 917 oraz nalepka z Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z Krakowa z odręczną informacją o pracy. Praca po konserwacji.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zestaw dwóch ilustracji do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza:

"Poloneza czas zacząć!",
"Robak ratujący Hrabiego przed strzałami Rosjan";
piórko, tusz, papier; 12 x 36 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

RUSKI ORSZAK WESELNY Z PANEM ZAGŁOBĄ

Sepia, gwasz, papier, 37,5 x 55 cm,
sygn p.d.: Juliusz Kossak /1886 Ekspertyza Pani Wacławy Milewskiej: `...a obraz odnosi się do powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". `...a Kossak opracował temat dwukrotnie, co nie tylko w całej praktyce malarskiej artysty, ale i w przypadku ilustracji do "Ogniem i mieczem", nie było wyjątkiem. `...a Wymiary opiniowanego obrazu, zbliżone do wymiarów ilustracji, które weszły w skład cyklu oraz technika wykonania w sepii nasuwają przypuszczenie, że "Ruski orszak weselny z Panem Zagłobą" miał być może stanowić część cyklu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

SCENA RODZAJOWA

Tusz, papier, 13,5 x 14,5 cm,
sygn p.d. monogramem wiązanym JK

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PRZYSTANEK NA PRZEJAŻDŻCE

Chromolitografia, papier; 43 x 74 cm (w świetle ramy)
Sygnowany l.d.: Juliusz Kossak | 1880 | Seitz Wandsbeck
Wydana przez Kunstanstalt G. W. Seitz w Hamburgu-Wandsbek.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Potyczka pod Iłżą

akwarela, papier, 45,5 x 67,5 cm,
sygn. l.d.: Juliusz Kossak.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic rysunkowy przedstawiający Pochód Chmielnickiego z Tuhaj Bejem

Rysunek ołówkiem na papierze. Wymiary : 36,5 X 56 cm.
W lewym dolnym rogu zaświadczenie autentyczności o treści : "Zagon hordy tatarskiej" / szkic do akwareli mojego ś.p. Ojca / Juliusza / Wojciech Kossak oraz lakowa pieczęć herbowa z herbem Kos.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiak z wieśniaczką

Akwarela na kartonie. Wymiary : 26 X 22,5 cm.
Sygnowany p.d. J. Kossak / 1891.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic do kompozycji Stadnina na Podolu z 1886 r.

Rysunek ołówkiem na papierze. Wymiary : 41,5 X 61 cm.
W prawym dolnym rogu zaświadczenie autentyczności o treści : Szkic..... ś.p. Ojca / mojego Juliusza Kossaka / Wojciech Kossak oraz lakowa pieczęć herbowa z herbem Kos.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Studium konia

Ol/pł naklejony na tekturę. Wymiary : 48 X 59 cm.
Brak sygnatury. Autentyczność potwierdzona ekspertyzą i adnotacją z tyłu obrazu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Akwarela wielobarwna, papier naklejony na tekturę; wym. w świetle pp: 29,5 x 38,5 cm;
sygn. p.d.: J.Kossak; drobne ubytki prawego marginesu, otwór w l.g. narożniku. Ilustracja do cyklu W. Pola "Mohort" zamówionego przez lwowskiego wydawcę Hermana Altenberga, opublikowanego drukiem w 1882. Lit.: K. Olszański, "Juliusz Kossak", Ossolineum 1988, poz. 483.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Detal kompozycji Z rozkazu króla mam oddać tę zbroję i konia z rzędem, 1882

Akwarela wielobarwna, papier naklejony na tekturę; wym. 33 x 46,8 cm;
nie sygn.; zachowana bibułka ochronna. Ilustracja do cyklu W. Pola "Mohort" zamówionego przez lwowskiego wydawcę Hermana Altenberga, opublikowanego drukiem w 1882. Lit.: K. Olszański, "Juliusz Kossak", Ossolineum 1988, poz. 483.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Somosierra, ok. 1880

Akwarela wielobarwna, papier naklejony na karton: wym.: 35,5 x 50 cm;
nie sygn.; naddarta bibułka zabezpieczająca.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed okienkiem, 1880

Akwarela w sepii, papier naklejony na karton: wym.: 38 x 46 cm;
nie sygn.; naddarta bibułka zabezpieczająca. Ilustracja do "Pieśni" Wincentego Pola. Lit.: K. Olszański, "Juliusz Kossak", Ossolineum 1988, poz. 437; reprodukcja "Kłosy" z 1880 (przez Edmunda Gorazdowskiego) zbiory MNK-III-ryc-27551.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ołówek, papier naklejony na karton: wym.: 27,5 x 49 cm;
nie sygn.,

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Tondos Stanisław, Baszty Krakowa , 1886

Litografia barwna; pełna plansza; wym. komp.: 291 x 214 mm;
sygn. pł. p.d.: JK/TS. Pod kompozycją tytuł i informacja typograficzna. Plansza z teki " miasta Krakowa : dwadzieścia cztery widoków w chromolitografiach podług oryginalnych akwarel Juliusza Kossaka i Stanisława Tondosa", wyd. W. Łuszczkiewicz, Kraków 1886.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Tondos Stanisław, Muzeum książąt Czartoryskich, 1886

sygn. pł. p.d.: Tondos. Pod kompozycją tytuł i informacja typograficzna. Plansza z teki "Klejnoty miasta Krakowa : dwadzieścia cztery widoków w chromolitografiach podług oryginalnych akwarel Juliusza Kossaka i Stanisława Tondosa", wyd. W. Łuszczkiewicz, Kraków 1886.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Tondos Stanisław, Dziedziniec Collegium Maius, 1886

Litografia barwna; pełna plansza; wym. komp.: 214 x 291 mm;
sygn. pł. l.d.: Tondos. Pod kompozycją tytuł i informacja typograficzna. Plansza z teki "Klejnoty miasta Krakowa : dwadzieścia cztery widoków w chromolitografiach podług oryginalnych akwarel Juliusza Kossaka i Stanisława Tondosa", wyd. W. Łuszczkiewicz, Kraków 1886.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jarmark na konie w Bałcie, 1875

akwarela, ołówek, papier; 38,8 x 73,3 cm;
sygn. i dat. l. d.: Juliusz Kossak / 1875

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

STARCIE POLSKIEGO SZLACHCICA Z TURKIEM

Akwarela, papier; 20 x 25 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: JKossak
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności wystawione przez Leszka Ludwikowskiego 11.X 1973
Obraz posiada ekspertyzę Pani Ireny Bal, biegłej sądowej, historyczki sztuki

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

LEGIONISTA WŁOSKI

Akwarela, papier, 21,5 x 17 cm,
sygn. l.d.: J Kossak 1894

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Sygnowany p.d.: JKossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jeździec z luzakiem, 1887 r.

akwarela/papier, 28 x 32 cm
sygnowany i datowany p. d., Juliusz Kossak | 1887
sygnowany i datowany, u dołu: `Oryginalna praca mojego śp Ojca Julisza Kossak Wojciech Kossak`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wymarsz wojska pod wodzą Księcia

Drzeworyt ilustrujący utwór Wincentego Pola "Mohort. Rapsod ryserski" (1875)
8 x 14,1 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcya Jana Kaźmierza

Heliograwiura; 190 x 355 mm
Album obrazów historycznych Wiedeń 1891, nakł. Franciszek Bondy

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Heliograwiura; 248x 207 mm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ilustracje we wspólnej oprawie

akwarela, tusz, papier, 30,5 x 43 cm (w świetle oprawy)
sygn. po środku monogramem wiązanym: JK

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Scenka humorystyczna, ok. 1856 - 61 r.

tusz/papier naklejony na tekturę, 16,5 x 13,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l.d.: `Kossak`
opisany na odwrociu: `Juliusz Kossak | 100K`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

8 x 14,1 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wdzięczność króla wobec Mohorta za wojskowe kształcenie księcia,1875

10,2x 14,7 cm;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcya Jana Kaźmierza

Heliograwiura; 26 x 2 1,7cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Heliograwiura; 26 x 2 1,7cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Konwój więźniów wyprowadzonych z cytadeli, 1862 r.

akwarela/papier, 63 x 99 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany śr.d.: `Juliusz Kossak | 1862`

Obraz w ramie z epoki zwieńczonej kartuszem herbowym podtrzymywanym przez lwa. Na tarczy godło Pogoni, księstwa Rusi oraz Orzeł Polski. U dołu dewiza herbowa `BOŻE ZBAW POLSKĘ`

Literatura: Porównaj: K. Olszański, Juliusz Kossak, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1988, poz. 198 - 199.

Estymacja: 180 000 - 250 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Komplet 5 rycin z cyklu Sielanki polskie, 1886

drzeworyt (reprodukcje), papier, 24 x 18,5 cm (w świetle oprawy);
na planszach sygnatury artysty u dołu oraz oznaczenia wydawcy.
Dekoracyjny zestaw rycin o wysokich walorach ekspozycyjnych.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wesele krakowskie, 1890

akwarela, jedwab w formie rozwartego wachlarza; 35 x 68,5 cm w świetle passe-partout;

Po bokach i u dołu trzy wiejskie scenki rodzajowe;
tusz, akwarela, gwasz, papier; 45 x 80 cm;

sygn. na wachlarzu p.d. Juliusz Kossak / 1890

Estymacja: 280000-350000 PLN

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Chromolitografia wg. akwareli z 1880 roku; wym.: 490 x 590 mm
Sygn. pł.l.d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Góral na koniu, 1889

akwarela na podrysowaniu ołówkiem; 33 x 24,5 cm
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1889
Na odwrocie nalepka ramiarza z Wiednia A. Krautsack
1988, il. 608, 609.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Góralka na koniu, 1889

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Książę Józef Poniatowski zwiedza stadninę Mohorta

chromolitografia, papier,
43,5 x 95,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
u dołu tytuł: KSIĄŻE JÓZEF PONIATOWSKI ZWIEDZA STADNINĘ MOHORTA;
napis p. d.: Według akwareli Juliusza Kossaka.;
napis l. d.: Towarzystwo przyjaciół sztuk pięknych w Krakowie. / Członkom swoim za rok 1912.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Portret konny Piotra Chmielewskiego

akwarela, papier; 28,5 x 21 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: JKossak
na odwrocie napis: Akwarelę tą uważam za / oryginał ręki ś. p. mojego Ojca / Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Studium portretowe konia araba siwego Emil ze stadniny Juljusza Dzieduszyckiego w Jarczowicach

akwarela/papier, 22 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnatura l.d. zachowana fragmentarycznie

Odwrocie:
1) naklejka: `no eksport | DESA`;
2) nalepka z opisem obrazu (pismo maszynowe);
3) oświadczenie o pochodzeniu obrazu Zbigniewa Drzymuchowskiego z 1921 r.

Estymacja: 15 000 - 20 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

HASŁO I ODZEW

Litografia , papier; 23,5 x 36 cm
Wykonana w drukarni R. Austa w Wiedniu

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI

Druk barwny, papier; 25,5 x 22,5
Załącznik do Kalendarza Powszechnego na rok 1917 Wyd. Dzieł Ludowych Karola Miarki Sp. Mikołów.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

CZTERECH KOZAKÓW W POCHODZIE, 1898

Akwarela papier; 15,2 x 24,3 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1898

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Książę Józef Poniatowski zwiedza stadninę Mohorta, 1912

Światłodruk barwny; wym.: 360 x 890 mm; wym. ark.: 458 x 100 mm; pod kompozycją tytuł i noty informacyjno-typograficzne. Rycina wykonana przez J. Loewy`ego w Wiedniu wg akwareli Juliusza Kossak. Niewielkie naddarcie dolnego marginesu, bez szkody dla kompozycji. Premia dla członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie za rok 1912.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Generał Henryk Dąbrowski na czele Legionów Polskich we Włoszech, 1895 r.

akwarela/papier, 27 x 21 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Juliusz Kossak | 1895`
na odwrociu orzeczenie o autentyczności z dn. 16.VI.1946 r., podpisane przez dr Zbigniewa Bocheńskiego i dr Kazimierza Baczkowskiego

Estymacja: 30 000 - 40 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkice

akwarela, ołówek, papier, 29 × 21 cm w świetle oprawy
u dołu: Koropiec na odwrocie napis: Kartka z teki szkiców włas. Pani Maryi z Kisielnickich/Kossakowej oraz fragment nalepki.
Pochodzenie: Ze zbiorów Marii Kossakowej (z d. Kisielnicka), żony Wojciecha Kossaka, synowej Juliusza.

Estymacja: 18 000 - 20 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOŃSKI TARG NA PRADZE, przed 1869

Ołówek, papier; 20,5 x 33 cm
Pod rysunkiem napis piórem: Autentyczny rysunek ś.p. mojego Ojca Juliusza | do kompozycji "Targ na Konie na Pradze" | Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PYTANIE O DROGĘ, 1894

Akwarela, gwasz, papier; 23,5 x 20 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: JKossak | 1894
Na odwrocie przedwojenna nalepka Polskiej Spółki Pozłotników w Warszawie
Reprodukowany w: Tadeusz Olszański, Juliusz Kossak, Kraków, 2000, poz. 451

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

chromolitografia, papier;
47 x 58 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie l. d.: Juliusz Kossak / 1880. / Seitz Wadsbeck chrom.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ostatni z Nieczujów na pielgrzymce, 1887

akwarela, papier; 25,5 x 32 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: Juliusz Kossak 1887
na odwrocie nalepka: Tow. Przyjacioł sztuk Pięknych w Krakowie/ Nr Katalogu 114./ Wystawa Pośmiertna/ Juliusza Kossaka/ 1899 r./Obraz "Ostatni z Nieczujow/ na pielgrzymce" akw. 33 x 26 cm /Właściciel: Niemiecki Nieczuja Teodor/ w Krakowie

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Po polowaniu na zająca, 1883 r.

akwarela, papier,
37 × 55 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: Juliusz Kossak/1883

Estymacja: 190 000 - 220 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Amazonka

ołówek, papier; 36 x 30 cm ( w świetle oprawy);
napis u dołu: oryginalny rysunek, ręki św. p. mojego Ojca Juliusza/ Wojciech Kossak/ 1917 oraz podpis

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd cesarza Franciszka Józefa do Krakowa

ok. 1890 - wg akwareli z 1880
chromolitografia, papier, 47 x 57,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie l. d.: Juliusz Kossak/ 1880. / Seitz Wadsbeck chrom.
Znana "litografiarnia" - Kunstanstalt G.W. Seitz, Hamburg-Wandsbek.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ruski orszak weselny z panem Zagłobą

sepia, gwasz, papier, 37,5 x 55 cm,
sygn. p.d.: Juliusz Kossak /1886

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Uciekający oficer w mundurze Formacji Krakusów (1840-1844)

akwarela, gwasz, papier, 18,8 x 19,5 cm,
sygn. p.d.: JK (monogram wiązany)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

na odwrocie nalepka: Tow. Przyjaciół sztuk Pięknych w Krakowie/ Nr Katalogu 114./ Wystawa Pośmiertna/ Juliusza Kossaka/ 1899 r./Obraz "Ostatni z Nieczujów/ na pielgrzymce" akw. 33 x 26 cm /Właściciel: Niemiecki Nieczuja Teodor/ w Krakowie

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd cesarza Franciszka Józefa do Krakowa,

ok. 1890 - wg akwareli z 1880 roku
chromolitografia, papier; 47 x 57,5 cm (w świetle oprawy);
Obraz opracowano do druku w słynnej

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Polowanie par force, 1897 r.

akwarela/papier, 34 x 49 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: ` Juliusz Kossak | 1897`

Estymacja: 50 000 - 75 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Scena na targu (1880)

sygn. dat. l.d.
akwarela, papier
35x49.5 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Amazonka na koniu

akwarela, ołówek, papier; 31 x 24 cm ( w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JKossak /1893
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności obrazu wystawione przez dr. Kazimierza Buczkowskiego z 15 VI 1959 r.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Potyczka pod Iłżą, lata 90. XIX w.

Akwarela, papier; wym. w świetle oprawy: 67 x 45 cm; sygn. l.d.: Juliusz Kossak. Na odwrocie potwierdzenie autentyczności pracy przez syna artysty, Tadeusza Kossaka, oraz spisana przez niego obszerna informacja o przebiegu bitwy. Zbliżona kompozycyjnie praca znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie (por. K. Olszański, "Juliusz Kossak", Wrocław 1988, poz. 599).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Polowanie

akwarela, papier, 44,2 x 54 cm,
sygn. p.d.: Juliusz Kossak 1854

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zespół rysunków

1. Mohort prezentujący stadninę, 1858; ołówek, papier; wym.: 39,5 x 54 cm; szkic nie sygn.;
2. Mohort orze ziemię, w którą wbita jest szabla, 1882; ołówek, papier; szkic wg "Mohorta" W. Pola; wym.: 42,5 x 52 cm;
3. Z rozkazu króla mam oddać tę zbroję i konia z rzędem, 1882; ołówek, papier; szkic wg "Mohorta" W. Pola; wym.: 44 x 51,5 cm;
4. Próba lancy przed Napoleonem, 1885; ołówek, papier; wym.: 44 x 61 cm; nie sygn.
5. Postój przy drodze; ołówek, papier; wym.: 42 x 61 cm; nie sygn.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ranny oficer

Ołówek, papier; wym.: 24 x 27,5 cm; nie sygn.; papier naklejony na tekturę; pod kompozycją oświadczenie Wojciecha Kossaka: Oryginalny rysunek mego śp. Ojca Juliusza - Wojciech Kossak, oraz pieczęć sygnetowa artysty.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Cesarz Franciszek Józef w otoczeniu banderii pod Wawelem, 1881

Ołówek, tusz lawowany, papier; wym.: 54 x 86 cm; sygn. l.d.: J. Kossak. Ubytki narożników, pęknięcia marginesów; papier naklejony na tekturę; zachowana ochronna kalka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic do obrazu Hasło i odzew, 1883

Akwarela, papier; wym. w świetle pp.: 38 x 64 cm; sygn. l.d. monogram wiązany: JK. Praca oprawiona, w efektownej ramie.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozak z koniem

sepia, kredka brunatna, papier, 21,7 x 29,5 cm,
sygn. l.d.: Juliusz Kossak/1890.
Opinia historyk sztuki pani Wacławy Milewskiej.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Drużba krakowski, 1888

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 31 x 23,5 cm;
sygn. l. d.: Juliusz Kossak / 1888

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

BITWA POD PŁOWCAMI

Heliograwiura, papier; 43 x 76 cm (odcisk płyty)
Sygnowany na płycie: Juliusz Kossak 1883
Napis. p. d.: JULIUSZ KOSSAK, "PŁOWCE"; napis p. d.: TOW. ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KRÓL. POL. 1914 R.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zespół drzeworytów z cyklu MOHORT

Komplet 18 małych drzeworytów ilustrujących
rapsod rycerski pióra Wincentego Pola wydany we Lwowie w 1883 r.;
od 6,5 x 10 cm do 10 x 13 cm (w świetle oprawy) w większości sygnowane na klocku, wszystkie w czerwonej, welurowej oprawie.
Stan: bardzo dobry.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

z cyklu: Dawne ubiory i uzbrojenia, Towarzysz chorągwi husarskiej

akwarela/papier, 23 x 16 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany l. d.: `JK`
ODWROCIE: Opinia Leszka Ludwikowskiego z 1985 r.
Motyw znany z reprodukcji drzeworytniczej opublikowanej w Tygodniku Ilustrowanym (wyd. 1865 r.)

Estymacja: 25 000 - 35 000

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Apoteoza Marii Medici według Rubensa

olej/płótno, 74 x 60 cm
ODWROCIE: 1) papierowa naklejka z dedykacją wypisaną odręcznie: `Drogiej Helence Jurczewskiej | w Dniu Pierwszej Komunii Świętej | ofiaruje Maria Kossak-Woźniakowska | 31.VI.1953; 2) francuska pieczątka ze składu przyborów malarskich
WYSTAWIANY: wystawa Jubileuszowa Juliusza Kossaka, Związek Powszechny Artystów Polskich w Krakowie, 1925 r.
OPINIE: na odwrocie opinia o autentyczności Kazimierza Buczkowskiego z 10.01.1953 r.
O tym obrazie wspomina Stanisław Witkiewicz ojciec w pracy "Juliusz Kossak, Warszawa 1900, str. 61": "W pierwszym roku pobytu w Paryżu tj. r. 1856 /7/ Kossak skopiował Marję Medici na koniu z jej apoteozy malowanej przez Rubensa".

Estymacja: 75 000 - 90 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Posłaniec wiejski, ok. 1895

sygn. p. d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Lwów 1883; 17 x 26 cm;
Komplet 6 drzeworytów ilustrujących utwór Wincentego
Pola "Mohort. Rapsod rycerski" (1875).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Album obrazów historycznych

Wiedeń [1891] Nakł. Franciszek Bondy. 51x36 cm, 12 heliograwiur, Oprawa: oryginalna, sygnowana teka wydawnicza, płótno tłoczone i złocone, wykonana przez wiedeńskiego introligatora K. Scheibe, przy współpracy F. Gogla, wg projektu F. Blechingera, tłoki z płyty C. Köystranda, niewielkie przetarcia, zaplamienia, naturalne zbrązowienia, poza tym stan bardzo dobry. (patrz: W. Łysiak, Empireum, Warszawa 2004, t.1, s. 81)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Mężczyzna z koniem Carogrodem

akwarela, papier,
16,8 x 23,5 cm
sygn. p.d.: JKossak
Na odwrocie atramentem: "akwarella ta jest oryginalną pracą / ś. p. mojego Ojca Juliusza / Wojciech Kossak" oraz inną ręką słabo czytelny napis atramentem "Carogród". Opinia mgr Stanisława Kozaka z 14 stycznia 1991.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zaloty, 1892

Akwarela, ołówek, papier;
22 x 17 cm
Sygn. l.d. Juliusz Kossak/ 1892

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jeździec z luzakiem, 1887 r.

akwarela/papier, 28 x 32 cm
sygnowany i datowany p. d.: `Juliusz Kossak 1887 r.` oraz u dołu: `Oryginalna praca mojego śp Ojca Juliusza Kossaka Wojciech Kossak`

Estymacja: 40 000 - 60 000

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Scena rodzajowa

akwarela, papier,
46 x 30 cm, l.d. potwierdzenie autorstwa przez Wojciecha Kossaka, p.d.: notarialne potwierdzenie podpisu Wojciecha Kossaka

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

"Luzak", 1898 r.

akwarela, gwasz/papier,
50 x 42 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany p. d.: `Juliusz Kossak | 1898`
ODWROCIE: papierowa naklejka z Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie z przełomu XIX/XX w.

ESTYMACJA 65 000 - 100 000

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bitwa pod Płowcami

heliograwiura, papier; 53 x 83 5 cm (odcisk płyty),
75 x 104,5 cm (wymiar arkusza);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kobieta w stroju ludowym

akwarela/papier,
29,3 x 19,2 cm
sygnowany p. d.: `JK | Koropiec`

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Mężczyzna w zimowym stroju

akwarela/papier,
29 x 18,4 cm
sygnowany l. d.: `JK`, p. d.: `Ostrowski`

Estymacja: 4 000 - 6 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Autoportret , 1853 r.

ołówek/papier,
14 x 10,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. d.: `J. K. 853`
ODWROCIE: opisany odręcznym pismem: `Autoportret | Juliusz Kossak |1858 r.`

Estymacja: 8 000 - 10 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koń Carogród, 1871

akwarela, papier,
20 x 26 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie odręczny napis: ?Carogród" koń/ wyścigowy k cia Romana Sanguszki/ szkic z natury Juliusz Kossak/ r. 1871 oraz nalepka DESY
z 1967 roku.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Portret konny hr. Łączyńskiego, ok.1864

Akwarela, papier;
41 x 47 cm
Sygn. p.d. Juliusz Kossak

Na odwrocie odręczny opis:
Akwarela ta (portret ś.p. Łączyńskiego/ malowana w roku zdaje mi się 1864 jest/ oryginalną pracą ś.p. ojca mojego Juliusza/ Wojciech Kossak/ Kraków 1926 r.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic ołówkowy

do cyklu (?): "Dawne ubiory i uzbrojenia w X - XVI w." dla Tygodnika Ilustrowanego. Ołówek, papier; wym.: 10 × 17,5 cm (w ramie za szkłem: 32 × 39 cm). W dolnym prawym narożniku sygn. artysty "JK".
Ślady zawilg. i zaplam., zabrązowienie papieru. Rysunek nie otwierany. Na rysunku 6 postaci (w tym osoba duchowna, przed nią klęcząca postać, wokół inne osoby towarzyszące) oraz numeracja rzymska XIII (zapewne chodzi o wiek do którego odnoszą się rysowane stroje).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic ołówkowy

do cyklu (?): "Dawne ubiory i uzbrojenia w X - XVI w." dla Tygodnika Ilustrowanego. Ołówek, papier; wym.: 10 × 17,5 cm (w ramie za szkłem: 33 × 39 cm). W dolnym prawym narożniku sygn. artysty "JK".
Ślady niew. zawilg., rysunek nie otwierany. Na rysunku 5 postaci (w tym Władysław Jagiełło do pasa, głowa dygnitarza, 3 postacie w całości: kobieta i 2 mężczyzn) oraz numeracja rzymska XV i arabska 1501 (zapewne chodzi o wiek do którego odnoszą się rysowane stroje). Na odwrocie zapiska z epoki: "Stwierdzam, że niniejszy szkic jest roboty mojego dziadka Juljusza Kossaka Magdalena Kossak Płarzewska".

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JAN III POD WIEDNIEM

Chromolitografia wg akwareli z r. 1882;
50 x 91 cm
Sygnowany na płycie śr. d.: Juliusz Kossak 1882,. p.d.: LIT. W ZAKŁ. CZEIGERA W WIEDNIU

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Emil - studium konia araba siwego

ołówek, akwarela, papier,
22 x 29 cm (w świetle oprawy).
Na odwrocie:
-) poświadczenie autentyczności podpisane przez kapitana Zbigniewa Drzymuchowskiego skoligaconego z Juliuszem Kossakiem (Lwów 1921),
-) napis: Studium portretowe konia araba siwego Emil ze stadniny Juliusza Dzieduszyckiego w Jarczowicach, ta sama treść powtórzona na drukowanej naklejce.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

ZAMIEĆ, 1893

akwarela, papier,
36.3 x 43.5
sygn. l.d.: Juliusz Kossak | 1893

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JEŹDZIEC NA BIAŁYM KONIU, 1888

akwarela, papier,
35.2 x 42 wymiary w świetle passe-partout
sygn. p.d. dwukrotnie: ołówkiem: Juliusz Kossak |188[.]; tuszem: Juliusz Kossak | 1888.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd cesarz Franciszka Józefa do Krakowa, ok. 1890

Chromolitografia wg akwareli z 1880;
wym.: 490 x 590 mm;
sygn. pł. l.d.: Juliusz Kossak 1880; nota typograficzna pł. l.d.: Seitz Wandsbeck chrom. [Kunstanstalt G.W. Seitz, Hamburg-Wandsbek].

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Rewera Potocki wracający z wyprawy tureckiej przyjmuje wyoraną buławę, 1877

Litografia barwna wg obrazu z 1873;
wym.: 340 x 740 mm;
sygn. pł. p.d.: Juliusz Kossak / Monachium / 1873; p.d. pł.: nieczytelna sygnatura wykonawcy litografii (Thurnanger [?] Lith.). Grafika, wykonana w zakładzie Lemerciera w Paryżu, premia TPSP za rok 1877/1878.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Portret konny Eustachego Sanguszki

akwarela, papier,
20 x 16 cm,
sygn. p.d.: Juliusz Kossak 1869

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

AMAZONKA NA BIAŁYM KONIU Z PINCZEREM - PORTRET MARIANNY Z DROHOJOWSKICH KS. WORONIECKIEJ, 1876

Akwarela na szkicu ołówkowym, papier;
31,8 x 26 cm
Sygnowana p.d.: Juliusz Kossak | 1876 | w Kernasówce Stan zachowania: ślady po wodzie w prawym górnym narożniku i przy dolnej krawędzi.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed walką, 1891

akwarela, papier
36 x 27,5 cm
sygn. p.d. Juliusz Kossak / 1891

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

TOMASZ ŁUBIEŃSKI POD WAGRAM W 1809, 1867 R.

akwarela, gwasz/papier,
53 x 86 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l. d.: `Juliusz Kossak | 1867`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jeździec na koniu (Krakowiak wyznania Mojżeszowego), 1893

Litografia podkolorowana akwarelą; wym.: 270 x 210 mm; sygn. piórem l.d.: Kossak 1893; poniżej kompozycji dedykacja Juliusza Kossaka z datą 1898.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Pasący się koń, 1893

Litografia; wym. pl.: 220 x 280 mm, sygn. na pł. l.d.: JKossak/1893.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Łby końskie, 1893

Litografia; wym. pl.: 220 x 280 mm, sygn. na pł. ś.d.: JKossak/1893.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Studium konia, 1880

akwarela, papier,
24 x 34 cm w świetle oprawy;
l. d. napis: Studyum z natury śp. Ojca mojego / Juliusza / z roku 1880 / Wojciech Kossak/ zaświadczam 1923.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r.,

1890 Bitwa pod Suczawą w 1497 r.
akwarela, papier,
43,5 x 54,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Juliusz Kossak / 1890
por.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław ? - Ossolineum, 1988, ss. 89-93, il. 647.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Studium konia, 1880

akwarela, papier,
24 x 34 cm w świetle oprawy;
l. d. napis: Studyum z natury śp. Ojca mojego / Juliusza / z roku 1880 / Wojciech Kossak/ zaświadczam 1923;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przejażdżka konna

Akwarela, papier,
21 x 40 cm (kształt wachlarza),

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wielbłąd, [1865-1866]

Akwarela, papier;
wym.: 7 x 10 cm;
sygn. p.d. monogramem K.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Tygrys, 1866

Akwarela, papier;
wym.: 7 x 10 cm;
sygn. p.d. monogramem K i datowany 1866.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Owca i baran, 1865

Akwarela, papier;
wym.: 7 x 10 cm;
sygn. p.d. monogramem K i datowany 1865.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PORTRET GENERAŁA JÓZEFA DWERNICKIEGO, 1894 R.

akwarela/papier, gwasz,
37,5 x 33 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany l. d.: `Juliusz Kossak 1894`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakus na koniu

sygn. p.d.
akwarela, papier
23.5x18.5

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zestaw 6 rysunków

Mamy racławickie kosy?, z cyklu Pieśń Legionów, 1893
Wizyta w stadninie
Mohort orze ziemię, w którą wbita jest szabla?, z cyklu "Mohort" W. Pola, 1882
Z rozkazu króla mam oddać tę zbroję i konia z rzędem, z cyklu "Mohort" W. Pola (fragment kompozycji), 1882
Wesele krakowskie, 1895
Targ na konie pod Wawelem

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zestaw 6 rysunków

Farys na pędzącym koniu, 1887
Stado Przybysława Śreniawity ("Białonóżka"), 1873
Odsiecz Smoleńska, 1874
Książę Jeremi Wiśniowiecki na mogile, 1885
Kmicicowa kompania, 1885
Ostatnie chwile Stefana Czarnieckiego, 1885

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zestaw 6 rysunków

Złożenie zdobycznych sztandarów przed Napoleonem
Seweryn Fredro rozbija pułk huzarów pruskich pod Peterswaldem, 1883
Major Jan Gołkowski gromi Kozaków Dońskich, 1898
Luzak pancernych, 1877-1880
Bitwa z Tatarami

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Farys na pędzącym koniu, 1887

Ołówek, sepia;
wym.: 65 x 80 cm,
sygn. p.d.: Kossak. Zachowana ochronna kalka.
Lit.: K. Olszański, "Juliusz Kossak", Ossolineum 1988, poz. 419.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

La Marraine (1880)

Akwarela
Syg. i datowany l. d.
38,5 x 53 cm (w świetle passe-partout)
Bibliografia : Kazimierz Olszanski, Juliusz Kossak, Ossolineum, Wroclaw etc. 1988, n°439 (reprudkcja wersji lithograficznej)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Król Jan III Sobieski pod Wiedniem

heliograwiura, papier,
39 x 74,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Juliusz Kossak / 1870

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

SZWOLEŻER, 1876 R.

akwarela/papier,
52 x 34 cm
sygnowany i datowany l. śr.: `J Kossak | 1876`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POSTACIE W STROJACH HISTORYCZNYCH

akwarela/papier, 17 x 12 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l. d.: `J.K.`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zima

akwarela, papier, 22 x 56 cm;
sygn. p. d.: Juliusz Kossak / 1888

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

TABUŃCZYK, 1875

akwarela, papier,
36.8 x 26.5
sygnowany l.d.: Juliusz Kossak | 1875
na odwrocie kartka z atestem prof. Feliksa Kopery potwierdzającego autorstwo Juliusza Kossaka (Kraków, dn. 4 lutego 1947 r.)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bitwa z Tatarami

Ołówek, papier; wym.: 39,5 x 59 cm, niesygn.; papier naklejony na tekturę, zachowana kalka ochronna.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wizyta w stadninie

Ołówek, papier; wym.: 22 x 35 cm, sygn. p.d.: Juliusz Kossak; w lewej dolnej częśći: Oryginalny rysunek mego ś.p. Ojca Juliusza - Wojciech Kossak oraz ślad pieczęci lakowej.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ołówek, papier; wym.: 49 x 83,5 cm; niesygn.; w dolnej części: Oryginalny rysunek mego ś.p. Ojca Juliusza - Wojciech Kossak oraz ślad pieczęci lakowej. Papier naklejony na karton, ubytek prawego górnego narożnika, ślady naddarcia i zaplamienia papieru.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Targ na konie pod Wawelem

Ołówek, papier; wym.: 50 x 67,5 cm, sygn. l.d.: J. Kossak; w p.d. obca sygnatura; uszkodzenia marginesów.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ołówek, papier; wym.: 37,5 x 52,2 cm, niesygn.; papier naklejony na tekturę; zachowana ochronna kalka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wesele krakowskie, 1895

Ołówek, papier; wym.: 44 x 62 cm; pd. obca sygnatura; 10-centrymetrowe naddarcie prawego marginesu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ołówek, papier; wym.: 43,4 x 36,3 cm, niesygn.; w dolnej części: Oryginalny rysunek mego ś.p. Ojca Juliusza - Wojciech Kossak oraz pieczęć lakowa; zagniecenia papieru, naddarcia.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ołówek, papier; wym.: 40 x 63 cm, niesygn.;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Farys na pędzącym koniu, 1887

Ołówek, papier; wym.: 42,9 x 53 cm, niesygn.; w prawej górnej części: Oryginalny rysunek mego ś.p. Ojca Juliusza - Wojciech Kossak oraz pieczęć lakowa.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Farys na pędzącym koniu, 1887

Ołówek, sepia; wym.: 65 x 80 cm, sygn. p.d.: Kossak. Zachowana ochronna kalka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ołówek, papier; wym.: 31,5 x 42,3 cm, nie sygn

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kmicicowa kompania, 1885

Ołówek, papier; wym.: 45,5 x 49,5 cm, niesygn.; papier naklejony na tekturę; zachowana ochronna kalka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ołówek, papier; wym.: 36 x 50,5 cm, niesygn.; papier naklejony na tekturę; zachowana ochronna kalka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Seweryn Fredro rozbija pułk huzarów pruskich pod Peters-waldem, 1883

Ołówek, papier; wym.: 34 x 48 cm, niesygn.; papier naklejony na tekturę.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Z rozkazu króla mam oddać tę zbroję i konia z rzędem,

z cyklu Mohort W. Pola (fragment kompozycji), 1882
Ołówek, papier; wym.: 45 x 63 cm, niesygn.;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Luzak pancernych, 1877-1880

Ołówek, papier; wym.: 35 x 48,5 cm, niesygn.; papier naklejony na tekturę; zachowana ochronna kalka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Odsiecz Smoleńska, 1874

Ołówek, papier; wym. 39,3 x 73 cm, sygn. p.d.: Kossak; uszkodzony prawy margines, zachowana kalka ochronna.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stado Przebysława Śreniawity (Białonóżka), 1873

Ołówek, papier; wym.: 42,5 x 80 cm, niesygn.
Ubytek lewego dolnego narożnika; papier naklejony na tekturę; zachowana ochronna kalka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic do Przeprawy towarzysza pancernego przez Dniestr, 1856

Akwarela; wym.: 43 x 74 cm; sygn. l.d.: J. Kossak. Szkic do obrazu znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, kat. i il. poz. 107.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r., 1890

Bitwa pod Suczawą w 1497 r.
akwarela, papier, 43,5 x 54,5 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

SPOTKANIE

akwarela, gwasz,
29 x 20,5 cm,
sygnowana l.d. "Juliusz Kossak"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOŃ I JEŹDZIEC, ok. 1865

akwarela, papier,
34 x 39 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: JKossak (inicjały wiązane)
Na odwrocie oprawy napis ołówkiem: Portret Aleksandra hr. Raczyńskiego. wyk. około roku 1865 r (Juliusz Kossak ur. 1824 zm. 1899 r.)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POPAS, 1886

akwarela, papier,
20.5 x 26 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1886
po lewej u dołu napis ołówkiem: Oryginalna praca mego śp. Ojca Juliusza | Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Luzak, 1892

akwarela, papier;
26,5 x 42 cm
sygn. p.d. Juliusz Kossak/1892
Na odwrocie orzeczenie dr Kazimierza Buczkowskiego z 1951 roku

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

TOWARZYSZ CHORźGWI HUSARSKIEJ, OK. 1865 R.

akwarela/papier,
23 x 16 cm (w świetle passepartout)
sygnowany l. d.: `JK` (monogram wiązany)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JEŻDZIEC Z LUZAKIEM, 1887 R.

akwarela/papier,
28 x 32 cm (w świetle passepartout)
sygnowany i datowany p. d.: `Juliusz Kossak | 1887` oraz u dołu: `Oryginalna praca mojego śp Ojca Juliusza Kossaka Wojciech Kossak`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koń i pies

ołówek, biel w światłach papier,
57 x 73 cm (w świetle oprawy); sygn. l.d.: JKossak
Wczesna praca artysty, powstała pod wpływem grafiki angielskiej XVIII w., na której Juliusz Kossak uczył się rysunku.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wesele krakowskie

akwarela, papier
23,5 cm 32 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JKossak / 1881

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

UŁAN I DZIEWCZYNA, 1889

Akwarela, papier
35,5 x 43,5 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1889
Na odwrocie dwie nalepki papierowe:
1. Wypełniona czarnym atramentem: Związek Powsz. Artystów Polskich | w Krakowie | Data przyjęcia 14/I. 1925 | Autor Juliusz Kossak | Tytuł "Ułan i dziewczyna" | Wystawa Jubileuszowa Jul. Kossaka | Rodzaj ….. Rozmiar … | W.P. Fischer Jan Nr 47."
2. Stempel owalny: Wystawa | STO LAT MALARSTWA POLSKIEGO | PAŁAC SZTUKI KRAKÓW 1929 oraz numer: 24
Obraz posiada ekspertyzę.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wesele krakowskie

akwarela, gwasz, papier
32 x 46 cm;
sygn. l.d.: Juliusz Kossak / 1891

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KOZAK Z LUZAKIEM, 1894

akwarela, papier,
24 x 32.3 cm
sygnowana l.d.: Juliusz Kossak | 1894
Na odwrocie oprawy naklejona kartka z anglojęzycznym tekstem informującym o obrazie, m.in. z wiadomością o jego pochodzeniu ze zbiorów rodziny książąt Radziwiłłów.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wjazd Sobieskiego do Wiednia, 1883 r.

akwarela/papier,
53 x 73 cm
sygnowany i datowany u dołu: `Juliusz Kossak | 1883`
Obraz posiada opinię dr Stanisława Piskora

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Konie, 1893

Litografia piórkiem;
wym. ark.: 215 x 280 mm;
sygn. na płycie l.d.: J. Kossak 1893; stan zachowania: załamanie i zabrudzenie planszy.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koń, 1893

Litografia piórkiem;
wym. ark.: 220 x 275 mm;
sygn. na płycie l.d.: J. Kossak 1893; stan zachowania dobry.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakus na koniu, 1893

Litografia piórkiem;
wym. ark.: 280 x 220 mm;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Drużba - Krakus na koniu

akwarela, papier,
29 x 21,5 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bitwa pod Suczawą w 1497 r.
akwarela, papier,

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JAZDA POWOZEM W CZTEROKONNYM ZAPRZĘGU, 1878

akwarela, ołówek, papier,
42 x 84 cm
sygnowana p.d.: JKossak | 1878 [inicjały wiązane]

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ostatni z Nieczujów na pielgrzymce, 1887 r.

akwarela/papier, 25,5 x 31,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l. d.: `Juliusz Kossak 1887`
na odwrociu nalepka: `Tow. Przyjaciół sztuk Pięknych w Krakowie | Nr Katalogu 114 | Wystawa Pośmiertna | Juliusza Kossaka | 1899. | Obraz Ostatni z Nieczujów | na pielgrzymce akw. 33 x 26 cm | Właściciel: Niemiecki Nieczuja Teodor | w Krakowie`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiak na koniu, 1892 r.

akwarela, gwasz, papier
28,5 x 21 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: J Kossak / 1892

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Somosierra - Gen. Wincenty Krasiński przyjmuje raport adiutanta

piórko, tusz, na delikatnym szkicu ołówkiem, papier
26 x 48 cm;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed gonitwą

Akwarela, papier,
25,5 x 35,5 cm,
sygn. l.d.: monogram wiązany JK. Po konserwacji.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PRZED PAŁACEM W KRZESZOWICACH, 1877

akwarela, papier,
58.5 x 93 cm
sygnowana l.d.: JKossak | 1877 (inicjały wiązane)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

ROMAN RUSZCZYC POD TULLNEM, 1883

akwarela, papier,
38 x 55 cm
sygnowana l.d.: Juliusz Kossak | 1883

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bitwa pod Iłżą

akwarela, papier;
45 x 67 cm
sygn. l.d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Apoteoza Marii Medici

olej, płótno;
73 x 60 cm
niesygnowany

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

NA WESELE !, 1891

akwarela, papier
26.3 x 17.5 cm
sygnowana l.d.: JKossak | 1891 (inicjały wiązane)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KRAKOWSKI DRUŻBA, 1896

akwarela, papier
39.5 x 23.2 cm
sygnowana l.d.: JKossak | 1896 (inicjały wiązane)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

NA LISA SANKAMI, 1883

akwarela, gwasz, papier
53.5 x 97.5 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PRZEJAŻDŻKA POWOZEM, 1852

olej, płótno
55.7 x 65 cm
sygnowany l.d.: J. Kossak 1852

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Je¼dziec na koniu, 1893

litografia podkolorowana akwarelą;
wym.: 27 x 21 cm;
sygn. l.d.: Kossak 1893; poniżej kompozycji dedykacja Juliusza Kossaka z datą 1898.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Rewizja w drodze, 1881

akwarela, papier; 25 x 34 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p.d.: Juliusz Kossak/ 1881

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Motyw z wojen napoleońskich, 1868

tusz, piórko, papier, 27 x 49,5 cm
sygn. l.d.: Juliusz Kossak 1868

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

UŁAN LWOWSKIEJ GWARDII NARODOWEJ, 1891

akwarela, papier
31.5 x 24 cm
sygnowany l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz | Monachium 1889

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

SCENA HISTORYCZNA POD WAWELEM

akwarela, karton, 62,8 x 97 cm;
sygn. l. d.: Juliusz Kossak / 1883.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PAN PASEK W BITWIE POD LACHOWICZAMI (właśc.: POŁONKź) - EPIZOD Z PAMIĘTNIKÓW TEGOŻ, 1889

Akwarela na zarysie szkicu ołówkowego, papier naklejony całą powierzchnią na bibułę i obwodem na nowszą nakładkę (naśladującą passe-partout z epoki); 33,4 x 47,2 cm (w świetle wspomnianej nakładki; wymiary papieru dublującego: 37,5 x 52,2 cm, jego dolna i górna krawęd¼ o nieregularnym obrzeżu).
Sygnowany pędzelkiem i akwarelą w tonacji brunatnej po lewej ponad dolną krawędzią: Juliusz KossaK | 1889 ; na górnej listwie ramy po środku na papierowej taśmie oklejającej odwrocie współczesna nalepka pracowni pozłotniczej (złoty, leżący prostokąt o zaokrąglonych narożnikach): Pracownia Pozłotnicza/ St. Twardy / W-we, ul. Śniadeckich 12/16 / Egz. od 1880 r.
Stan zachowanie: naprawione przez podklejenie rozdarcie (lub przetarcie) w prawym górnym narożniku.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koniowodny z bojowym rumakiem husarskim

(Luzak pancernych, Luzak pancernych na tle bitwy), 1888 r.;
akwarela, papier, 28 x 32,5 cm (w świetle oprawy); sygn. l. d.: Juliusz Kossak / 1888.
Ekspertyza Andrzeja Dzięciołowskiego (pracownika Działu rysunku polskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiak na koniu, 1892 r.

akwarela, gwasz, papier, 28,5 x 21 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: J Kossak / 1892

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Konny Krakus, 1885

akwarela, gwasz, papier
28.5 x 22.5 cm
sygnowana p.d.: Juliusz Kossak | 1885
Z tyłu na ramie drukowana nalepka niemieckiego zakładu ramiarskiego oraz stempel: 190498.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

MARSZ, MARSZ DĄBROWSKI..., 1897

akwarela, papier
53.5 x 42.7 cm
sygnowana p.d.: Juliusz Kossak | 1897

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Hucuł na koniu

akwarela, papier, 31,5 x 24 cm;
sygn. l. d.: Juliusz Kossak / 1899

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiak na koniu

akwarela, papier, 32 x 24,5 cm;
sygn. p. d.: Juliusz Kossak / 1899

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

SPOTKANIE KRÓLA JANA III Z CESARZEM LEOPOLDEM, 1882

gwasz, akwarela, tusz,
44,5 x 36,5 cm w świetle passe-partout,
sygnowana l.d. "Juliusz Kossak / 1882"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wzięcie Turków w niewolę

akwarela, papier, 38 x 46,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: JKossak / 1880

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowiak na koniu, 1892 r.

akwarela, gwasz/papier, 28,5 x 21 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p. d.: `J Kossak | 1892`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koniowodny z bojowym rumakiem husarskim (Luzak pancernych, Luzak pancernych na tle bitwy), 1888 r.

akwarela/papier, 28 x 32,5 cm (w świetle passe - partout)
sygnowany i datowany l. d.: `Juliusz Kossak | 1888`
obraz posiada opinię Andrzeja Dzięciołowskiego;

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozak i dziewczyna przy stadninie, 1892

akwarela, papier,
23.3 x 32.2 cm
sygnowany l.d.: JKossak | 1892 (inicjały wiązane)
Na odwrocie - opatrzona siedmioma lakowymi pieczęciami z herbem Kos - karta z potwierdzeniem autentyczności wystawionym przez Wojciecha Kossaka (tekst napisany atramentem): Warszawa 22(..) | 1925 | Niniejszym oświadczam, że akwarella "Koniuchy" | przedstawiająca parę małopolską na pastwisku pochodzi | ze zbiorów ś.p. mojego szwagra Romańskiego a nabytą | została przez niego wprost od ś.p. Ojca mojego Juliusza | Wojciech Kossak Kazimierz Romański (zm.1917), plenipotent dóbr Potockich na Ukrainie, a wedle cytowanego wyżej świadectwa pierwszy właściciel prezentowanej akwareli, był mężem Zofii (1861-1946) córki Juliusza i siostry Wojciecha Kossaka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkice

akwarela na podrysowaniu ołowkiem, papier,
29 x 21,5 cm ( w świetle oprawy);
napis u dołu: Koropiec; na odwrocie napis: Kartka z teki szkiców / włas. Pani Maryi z Kisielnickich / Kossakowej oraz fragment nalepki

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JEŹDŹCY, 1860

akwarela, papier,
33.5 x 45 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1860

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Biała klacz

akwarela, ołówek, papier,
12 x 16,5 cm(w świetle oprawy);
Na odwrocie napis wtórny: "Treść atestu wystawionego przez Jerzego Kossaka. / Stwierdzam, że ta akwarela jest własnoręczna praca mojego dziadka Juliusz Kossaka - to klacz ulubiona Emira Rzewuskiego "Muftanarah" (patrz - Piskora "Siedem ekscelencji i jedna dama) / Kraków 1948 r. / Jerzy Kossak".
Obraz pochodzi od rodziny Jerzego Kossaka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ordynans jenerała

akwarela, papier, 26 x 33,5 cm;
sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1895
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności obrazu: "Akwarela "Ordynans jenerała" / jest oryginałem ręki śp.
Mojego Ojca / Juliusza / Warszawa 5 Grud. 1923 / Wojciech Kossak"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

RODAKOWSKI POD CUSTOZZź, 1868

olej, płótno,
29 x 59 cm
Na odwrocie, na krośnie nalepka krakowskiej firmy z materiałami malarskimi Kutrzeba & Marczyński (druk).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Biała klacz

akwarela, ołówek, papier,
12 x 16,5 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

TRĘBACZ 13 PUŁKU UŁANÓW GALICYJSKICH, przed 1866

akwarela, ołówek, papier,
29.8 x 22.7 cm
Wzdłuż dolnej krawędzi napis atramentem: Studjum z natury mojego ś.p. Ojca do Jego wspaniałego obrazu bitwa pod Custozzą 1866 | Trębacz 13 p. uł hr Trani Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POWRÓT Z MIASTA, 1888

akwarela, gwasz, papier,
28.8 x 23.7 cm
sygn. l.d.: Juliusz Kossak | 1888
Na odwr. nalepka Salonu Artystycznego Stefana Rychlinga w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 131, sprzed roku 1914 (1912?) z numerem "924", tytułem obrazu Powrót z miasta, określeniem techniki (akwarela) i ceną 800 rubli.
Ekspertyza prof. Jerzego Sienkiewicza z dnia 25.XI.1965, potwierdzająca autorstwo Juliusza Kossaka.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

STARCIE UŁANA 1 PUŁKU Z HUZAREM ROSYJSKIM, 1891

EPIZOD Z POTYCZKI POD ROŻANEM PODCZAS tzw. "WYPRAWY NA GWARDIĘ" w 1831 roku
Akwarela na szkicu ołówkowym, część świateł i bieli gwaszem,
papier naklejony całą powierzchnią na tekturę;
23,8 x 30,7 cm (w świetle starego passe-partout typu "wiedeńskiego")
Sygnowany ponad dolną krawędzią po prawej pędzelkiem i tuszem:
Juliusz Kossak | 1891.
Pod górną krawędzią nieco w lewo od osi dwa pęknięcia papieru;
w prawym dolnym narożniku drobny ubytek.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PORTRET OFICERA ROSYJSKICH DRAGONÓW NA KONIU, po 1855

Akwarela na sumarycznym szkicu ołówkowym, sepia,
gruboziarnisty papier akwarelowy naklejony całą powierzchnią na tekturę;
49,2 x 40,8 cm
Nie sygnowany, ponad dolną krawędzią po lewej piórem i atramentem
potwierdzenie autentyczności ręki syna Wojciecha:
Stwierdzam niniejszem że | aKwarella (sic) ta jest oryginalną pracą | mojego ś. p. Ojca Juliusza z roku 1864 | Wojciech Kossak;
na odwrocie w centrum naklejony fragment maszynopisowej, pozytywnej opinii Kazimierza Buczkowskiego z 5 VI 1946 r.
(prawa połowa kartki ukośnie oderwana wraz z warstwami tektury;
lewy górny narożnik ostemplowany tuszową faksymilową pieczątką tegoż).
Stare, amatorsko podklejone rozdarcia przy krawędziach:
lewej w połowie wysokości, prawej u dołu oraz dolnej mniej więcej
w połowie szerokości - ślad po oprawie w passe-partout typu "wiedeńskiego" (?).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

OFICER NA KONIU

akwarela, papier, wym: 47 X 38,5 cm.
l.d. stwierdzenie autentyczności:
Stwierdzam niniejszem, że/
akwarela ta jest oryginalną pracą /
mojego śp.Ojca Juliuszsa z roku 1864/
Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Szkic do obrazu Stanis?aw (Jan) Fredro pod Smole?skiem

akwarela, papier,
wym.: 36 x 52 cm,
sygn. monogramem wi?zanym l.d.: JK;
p.d. piecz?? lakowa i napis atramentem: Podniszczony szkicownik mojego ?.p. Ojca / Juliusza / Wojciech Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Berek Joselewicz na czele oddziału

powstańczego
akwarela, papier,
55,5 x 37 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1893

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JEŹDZIEC, 1847

akwarela, papier,
31.2 x 24.5 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1847

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wyścigi konne w Krakowie, 1895 r.

litografia barwna;
wymiary: 520 x 840 mm;
sygn. p. d. rogu płyty: JK 1895; poniżej: Zakład
litogr. M. Salba w Krakowie; grafika służyła jako plakat reklamowy krakowskiej firmy Biuro Rozlepiania Afiszów C. Makoszewskiej.
Stan zach.: pękniecie papieru w górnej części plakatu. Bardzo rzadka grafika.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bracia ślubni

akwarela, papier, 43,5 x 33 cm; (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Juliusz Kossak / ...1857

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Drużba - Krakus na koniu, 1888

akwarela, papier,
29 x 21.5 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1888

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Rewizja w drodze, 1881

akwarela, papier,
25 x 34 cm
sygnowana p.d.: Juliusz Kossak | 1881

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

ODPOCZYNEK W PODOLSKIEJ STADNINIE, 1891

ołówek, akwarela, gwasz,
33 x 47,5 cm,
sygnowany p.d.Juliusz Kossak / 1891"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bagdady

akwarela, gwasz, papier,
33 x 41,5 (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1896
u dołu po środku tytuł: Bagdady
na odwrocie dwie nalepki własnościowe Aleksandra Dzieduszyckiego

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Karykatura Żyda w kapeluszu, około 1860

akwarela;
11,5 x 6,5 cm w świetle passe-partout;
sygnowana po lewej stronie u dołu: monogramem wiązanym: JK;
na odwrocie napisy: Kossak (Juliusz) | nee a Wisznicz 28/IX 1824

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

ZALOTY KOZAKA, 1886

Akwarela, tusz na papierze;
26,5 x 20 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany p. d. czarną akwarelą: J. Kossak (monogram wiązany) | 1886
Na odwrociu naklejka w języku polskim i rosyjskim "Fabryki ram złoconych" Józefa Adamczyka w Warszawie

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Oleńka i Kmicic na Kuligu, 1887

akwarela, papier,
36 x 55 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1887

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bagdady

akwarela, gwasz, papier,
33 x 41,5 (w świetle oprawy);
u dołu po środku tytuł: Bagdady na odwrocie dwie nalepki własnościowe Aleksandra Dzieduszyckiego

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Z Pana Jowialskiego (1889)

sygnowany, datowany p.d.
akwarela, papier
27x22.5

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Jeździec na koniu

akwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier,
54 x 47 cm;
sygn. p.d: JKossak 1872
Na odwrocie napis: Juliusz Kossak / 1872 / Portret Romana Piechockiego +1877 / syna Jana Kantego i Róży Zamoyskiej / na koniu `Przejazd`

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bracia ślubni

akwarela, papier,
43,5 x 33 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koń w stajni, 1890

akwarela, papier, 33 x 41 cm; sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1890, w śr. d. napis: Bagdady

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Pejzaż wiejski (1884)

sygnowany, datowany l.d.
ołówek, papier
13.3x20.2

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Pejzaż z Różanki (1884)

sygnowany, datowany l.d.
ołówek, papier
13.5x20.5

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zgon przyjaciela

rysunek ołówkiem, 21 x 28 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Luzak

sepia, gwasz, papier, wym.: 22, 5 x 29 cm
sygn. l.d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

STUDIA RYSUNKOWE

Akwarela, ołówek na papierze 20,5 x 13,5 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "Juliusz Kossak"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Farys pędzący na koniu

akwarela, papier,
23 x 31 cm ( w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Juliusz Kossak 1892
por.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, il. 419 - tu wcześniejsza wersja tematu z 1887 r., wielokrotnie powtarzanego w różnych wariantach

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wyścigi konne, ok. 1856

ołówek podmalowany akwarelą, gwasz, papier z szarą tintą, 27,5 x 36 cm;
sygn. p.d.: Juliusz Kossak (wydrapana w tincie).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przeprawa przez Dniestr

akwarela, papier, 26,3 x 44,6 cm;
sygn. l.d.: Juliusz Kossak / w Paryżu 56.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Krakowskie wesele

ołówek, papier, wym.: 34,5 x 53,5 cm
sygn. l.d.: K.
Opinia pani Wacławy Milewskiej z MN w Krakowie

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

OGIER

Akwarela na papierze 27,5 x 33 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany l.d. - "JKossak"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

JÓZEF I WŁADYSŁAW RAWICZOWIE, 1861-1863 r.

Olej na płótnie 73,5 x 110,5 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wierny przyjaciel

akwarela, papier, 26,5 x 21,5 cm (w świetle oprawy),
sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1892

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wesele krakowskie, 1890

akwarela, jedwab w formie rozwartego wachlarza; 35 x 68,5 cm w świetle passe-partout;po bokach i u dołu trzy wiejskie scenki rodzajowe; tusz, akwarela, gwasz, papier; 45 x 80 cm; sygnowany na wachlarzu po prawej stronie u dołu: Juliusz Kossak | 1890

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

BANDERIA KRAKUSÓW, 1897

akwarela na papierze,
22,2 x 40,8 cm w świetle p-p,
sygnowana p.d. "Juliusz Kossak / 1897"
Opinia Leszka Ludwikowskiego (Kraków 1970).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

U wodopoju

olej, płótno, 42,5 x 79,5 cm; sygn. p.d.: Julisz Kossak 1870
Por.: St. Witkiewicz, Juliusz Kossak, Warszawa 1912, il. na s. 87;
K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław [Ossolineum] 1988

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

HETMAN KOZACKI ŻMIJA NA POLOWANIU Z SOKOŁEM, 1892

akwarela,
37 x 44 cm,
sygnowana u dołu po lewej "Juliusz Kossak/1892"
porównaj: Kazimierz Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, il. 684, 685.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POKAZY KAWALERYJSKICH UMIEJĘTNOŚCI UŁANÓW KSIĘSTWA i KIRASJERÓW PRZED NAPOLEONEM i KS. JÓZEFEM PONIATOWSKIM

gwasz, akwarela, 24,5 x 43 cm,
sygnowany u dołu po prawej monogramem wiązanym "JK",
po konserwacji

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przejażdżka

akwarela, papier
sygn. l.d.: Szkic oryginalny ś.p. mojego ojca Juliusza Wojciech Kossak
oraz p.d.: Nr Repertorium 1627/1942 Poświadczam?
wym.: 28 x 32,5 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Na polowaniu

akwarela, papier
sygn. l.d.: Oryginalny szkic ręki ś.p. mojego Ojca Juliusza Wojciech Kossak i pieczęć artysty oraz p.d.:
N. Rep. 1564/1942 Oświadczam

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Amazonka na koniu

ołówek, papier, 37 x 31 cm
napis u dołu z lewej: Oryginalny rysunek ręki śp. Mojego Ojca Juliusza / Wojciech Kossak / 1917

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PRZEJAZD JANA III PRZEZ OBWALOWANIA DO WIEDNIA

akwarela czarna, tusz, bialy gwasz, papier szaroniebieski; 45,5 x 37,5 cm
sygnowany u dolu po prawej: Juliusz Kossak / 1882

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

"Łowiec" (projekt okładki)

ołówek, papier, wym.: 20 x 28,5 cm
sygn. l.d.: monogram wiązany JK

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Góral na koniu

akwarela, gwasz, papier, 29 x 21,5 cm; sygn. p.d.: Juliusz Kossak / 1888

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Hucuł na koniu

akwarela, gwasz, papier, 28 x 23,5 cm; sygn. p. d.: Juliusz Kossak / 1893

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Polowanie, 1854

akwarela, papier,
44.2 x 54 cm
sygnowana p.d.: Juliusz Kossak | 1854.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Gęsiarka, 1932

olej, płótno naklejone na tekturę,
33.5 x 24 cm
sygnowany p.d.: Wojciech Kossak | 1932

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Wataha konnych żołnierzy

rysunek ołówkiem z siatką jak wyżej 36,5 × 56 w świetle passe-partout
u dołu po lewej świadectwo: "Zagon hordy tatarskiej. Szkic do akwareli mojego ś.p. Ojca Juliusza. Wojciech Kossak" i pieczątka sygnetowa

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Ks. Jeremi Wiśniowiecki na czele oddziału konnicy

akwarela 32 × 25
u dołu po prawej sygnatura: "Juliusz Kossak 187/9/". Na odwrocie stary napis "Jeremi Wiśniowiecki".
Ekspertyza Kazimierza Olszańskiego 2001, sprzed zakryciem passe-partout fragmentu sygnatury

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stadnina koni

rysunek ołówkiem z naniesioną siatką mającą ułatwić powiększenie, 41,5 × 61 w świetle passe-partout
u dołu po prawej zaświadczenie: "Szkic świętej pamięci Ojca mojego Juliusza Kossaka. Wojciech Kossak" i lakowa pieczątka sygnetowa z herbem Kos

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

"PORWANIE" – SZWOLEŻER 1. PUŁKU LEKKOKONNEGO GWARDII BIORĄCY JEŃCA ("JĘZYKA") PODCZAS KAMPANII HISZPAŃSKIEJ, 1889 r.

Akwarela na szkicu ołówkowym, biele gwaszem; papier naklejony na karton, 28,2 x 20,2 cm (w świetle nowego passe – partout typu "wiedeńskiego")

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

"Parobek na koniu"

akwarela, papier
sygn. l.d.: J. Kossak 1896
wym.: 29 x 20,5 cm (w świetle p.-p.)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

"Krakowiak na koniu"

akwarela, papier
sygn. p.d.: J. Kossak 1896

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POTYCZKA

akwarela, 25 x 37 cm, sygnowana p.d.: "J. Kossak", po prawej u dołu napis: "oryginał ręką ś.p. Ojca mojego Juliusza. Wojciech Kossak 1922"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

DWIE AKWARELE (współoprawne):

1. PORTRET BRODATEGO MĘŻCZYZNY W MELONIKU
ołówek, akwarela, 20,6 x 12,5 cm, sygnowany p.d.: "J. Kossak" oraz czterowiersz;

2. PORTRET DWÓCH DZIEWCZYNEK
W SŁOMIANYCH KAPELUSZACH
ołówek, akwarela, 12 x 19 cm, sygnowany p.d.: "J. Kossak"
Bardzo wczesne prace artysty.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Koń atakowany przez węża

ołówek, tusz lawowany, papier, 16,8 x 20 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POŁUDNIE ROBOTNIKA

AKWARELA
wymiary: 34x45
SYGNOWANY, PUBLIKOWANY

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PORTRET ALEKSANDRA JAZWIŃSKIEGO

miniatura typu zwanego "wiedeńskim" [przed 1848 lub 1851 ?]
Akwarela, papier naklejony na karton, 17,5 x 13 cm (narożniki zaokrąglone; amatorsko wykonane, stare passe-partout typu "wiedeńskiego")
Sygnowany po prawej u dołu pędzelkiem i akwarelą: JK (monogram wiązany); na starych plecach czerwoną kredką tradycyjne określenie osoby portretowanej: Aleksander Jaświński (sic)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

KONNA PRZEJAŻDŻKA

akwarela, papier, 36,2 x 43,8 cm (w świetle oprawy); sygnowany u dołu z lewej: JKossak / 1867
Por.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Dobosz

akwarela, papier,
15 x 10 cm
sygnowana monogramem wiązanym l.d.: JK

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Oddział powstańczy

akwarela, gwasz, papier,
32.2 x 27.7 cm
sygnowany i datowany l.d.: Juliusz Kossak | 1892

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Taniec tatarski

akwarela, papier,
38.3 x 51.2 cm
sygnowany i datowany p.d.: Juliusz Kossak | 1885

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Chłop na koniu

akwarela, papier, 21 x 29 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Powrót z miasta, 1888

akwarela, papier,
28.8 x 23.7 cm
sygnowana l.d.: Juliusz Kossak | 1888
Na odwrocie nalepka Salonu Artystycznego Stefana Rychlinga w Warszawie z numerem 924 i tytułem obrazu Powrót z miasta oraz kartka z orzeczeniem prof
Jerzego Sienkiewicza, potwierdzającego autorstwo Juliusza Kossaka

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Czwórka krakowska z drabiniastym wozem

akwarela, papier,
21.5 x 56.4 cm
sygnowana l.d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

NA STEPIE, TABUN KONI PILNOWANYCH PRZEZ KOZAKA

akwarela, 29,4 x 33.7 cm w świetle passe-partout
sygnowana p. d. "Juliusz Kossak".
Po starannej konserwacji

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

ZGON PRZYJACIELA

ołówek na papierze, 21 x 28 cm
sygnowany l. d. "JK"
na odwrocie przerysowana ta sama kompozycja w lustrzanym odbiciu na ramie nalepka Salonu Sprzedaży Dzieł Sztuki przy TPSP w Krakowie

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

POTYCZKA KONNA

akwarela, 22 x 26,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowana p.d.: "Juliusz Kossak"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

OBÓZ HAJDAMAKÓW, lata 60-te XIX wieku

sepia na kartonie, 33 x 48 cm (w świetle passe-partout)
sygnowana l.d.: "J.Kossak" oraz "Obóz hajdamaków..." (dwa słowa nieczytelne)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcja Jana Kazimierza, przed 1875

akwarela, papier,
35 x 69.5 cm
sygnowany p.d.: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

TANIEC TATARSKI, 1888r.

akwarela, papier, 37 x 55cm (w śweitle passe-partout)
sygn. brązową akwarelą l.d.: Juliusz Kossak 1888

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

ZAPRZĘG KRAKOWSKI, ok.1880-90

Akwarela, papier 21,5 x 56 cm, w świetle oprawy
Sygn. po lewej u dołu szarą akwarelą: Juliusz Kossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Chłopiec z dwoma końmi jedzie na jarmark, 1866

Akwarela, papier, 36,5 x 44,5
sygn. p. d.: Juliusz Kossak / 1866

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozackie zaloty

akwarela na wachlarzu, 37 x 68 cm;
sygn. l.d. - Juliusz Kossak / 1894

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

DOJEŻDŻACZ Z PSEM, 1883

Papier naklejony na tekturę, akwarela na szkicu ołówkowym, światła gwaszem,
28,2 x 19,7 cm (w świetle współczesnego passe - partout)
Sygnowany w prawym dolnym narożniku pędzelkiem: Juliusz Kossak / 1883

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Kozacy dworscy, ok. 1853

ołówek, akwarela, gwasz na papierze, 19,7 x 23,9 cm (owal)
podpisany ołówkiem l.d.: "J. K."
Por. inną wersję tego tematu w Muzeum Narodowym w Warszawie (reprodukowana: K. Olszański, Juliusz Kossak, wyd. 2, JKraków 2000, s.67, il.121)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Pędzą sanie, 1888

akwarela, papier, 21,5 x 54 cm;
sygn. p.d. - Juliusz Kossak / 1888
Por.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, il. 435 (zbliżona kompozycja z 1884 r.).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Konie u wodopoju, 1857

olej, płótno 55,5 x 68,5
sygnowany u dołu po prawej: "JK" (monogram spleciony)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Książe Józef, 1887

akwarela na papierze 25 x 19
sygnowany u dołu z lewej: "Juliusz Kossak 1887"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PORTRET MĘŻCZYZNY Z ORDERAMI

Ołówek, gwasz, karton, 18,8 x 15,1 owal
Sygnowany ołówkiem l.d.: Juliusz Kossak | 859.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

FRAGMENT RYNKU KRAKOWSKIEGO, 1895

akwarela na tekturze,
39,4 x 27,6 cm
sygnowana l.d.: "Juliusz Kossak 1895"

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przejażdżka powozem

sygnowany p.d.: Juliusz Kossak | 1868
olej, płótno, 45 x 60 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

akwarela, papier,
38 x 55 cm
Sygnowany l.d.: Juliusz Kossak | 1883

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Luzak

akwarela, karton,
35 x 44.5 cm
sygnowanY l.d.: JKossak | 1874

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Berek Joselewicz pod Kockiem

akwarela, papier,
45.5 x 35 cm
Sygnowany l.d.: Juliusz Kossak | 1893 Na tzw. "plecach" naklejona tekturka z odręcznym napisem - atestem o treści: "Akwarella (sic!) na verso "Berek Joselowicz na utarczce pod Kockiem | z huzarami austriackimi jest autentyczną pracą mojego Ś.P. Ojca Juliusza | Woj.-ciech Kossak | Warszawa w czerwcu 1925 r."; obok napisu lakowa pieczęć z odciśniętym z sygnetu herbem Kos.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed pałacem w Krzeszowicach

akwarela, papier,
58.5 x 93 cm
Sygnowany l.d.: JKossak | 1877 (litery J K wiązane)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Na dziedzińcu zamkowym, 1887

akwarela, papier,
9.5 x 12.5 cm
Na odwrocie resztki starej nalepki z nieokreślonej wystawy.

liczba obiektów: 438